Burgerlijke Stand. tol eone handelsstad te maken. Die werken zullen strekken ter bevrediging van de be- hooften aan den bestaanden plaatselijken handel, welke behoeften in de laatste jaren zeer gestegen zyn, hoofdzakelijk juist als een gevolg van do aanzienlijke uitbreiding, welke de gemeente heeft ondergaan. Bovendien zul len de voorgestelde werken een geheel vor men met die van de vaartverbetering van Rijn on Schie, voor wolk work de gemeente oen aanzienlek subsidie gaf, welke gelden als weggeworpen zijn te beschouwen, indion de gemeente zoo gebrekkig als thans het geval is in het verkeer voorziet. De Regeering heeft geeno roden om aan te nemen, dat het ge meentobestuur de hom toevertrouwde belan gen ten deze verkeerd zou inzien, en met allen grond kan worden verklaard, dat het algemeen nut de voorgestelde onteigening vordert. In aanmerking nemende, dat slechts een zeer klein deol van den Trokvliet op het grond gebied van Voorburg ligt, is het niet zeer waarschijnlijk dat daaruit moeilijkheden zullen ontstaan. Ook by den tegenwoordigen toestand is daarvan niet gebleken. Mocht echter de ondervinding het tegendeel aantoonen, dan kan worden overwogen of ter opheffing van het bezwaar grenswijziging is ter hand te nemon. De Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben zich bereid verklaard in dat geval een daartoe strekkend voorstel te doen. Visschery. Uit een rapport van den commandant van Hr. Ms. schoener „Zeehond", belast met het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee, van 10 tot 17 October j. 1., blijkt o. a. het volgende: Op 13 October werd gepraaid: K.W. 35, die onklaar was met zijne vleet met de Engelsche trawlvisscher G.Y. 870. Onmid dellijk werd eene sloep gestreken en de officier van piket er heen gezonden, om de zaak voorloopig te onderzoeken, waarna de schip pers dier vaartuigen aan boord werden go- bracht, om tot verder onderzoek voor den commandant vaQ den politiekruiser te ver schijnen. Het bleek dat het onklaar raken der schepen niet aan moedwil van den trawler kon worden toegeschreven, maar veeleer moest geweten worden aan de netten van K.W. 35, die, zooals gewoonlijk recht voor de schepen uitstaande, nu door het onophoudelijk draaien van den wind uit de richting waren geraakt. De trawler, daarvoor wiilende mijden, was toch abusievelijk in de netten van den Kat weker gekomen. De Engelsche schipper ver klaarde wel schade veroorzaakt en schuld te hebben, maar niet uit moedwil, en was ge neigd vergoeding te geven. Met onderling goodvinden werd do schado door den com mandant bepaald op 10 pd. st. of 120 guldon Nederlandsch courant, waarvan ingevolge artikel 33 der internationale overeonkomst eene akte in duplo werd opgemaakt en daarna door de belanghebbenden onderteekend en voorts gehandeld als In de voorlaatste alinea van bovengenoemd artikel werd aangegeven. Voor bet overige werdon geene klachten ver nomen, en werd ook geene overtreding be treffende de visscbery opgemerkt. Gemengd Nieuws. W\j verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie der Commissie voor de Volksbyeenkomsten. De kindervoorstelling, welke ook door grooteren kan bezocht worden, zal gohouden worden ten voordoele van het St. Nicolaasfeest voor do kinderon van geheel onvermogende ouders, in Leiden wonende. Leest men de advertentie aandachtig, dan zal men zien dat or voor weinig gold op Woensdag avond a. 8. in de Stadszaal voel zal aangeboden worden, dat niet enkel voor kinderen, maar ook voor volwassenen interes sant kan worden geacht. Behalve het veelbelovende van het pro gramma, houde men ook het goede doel in hot oog, waarvoor do geldoltjko opbrengst der voorstelling zal strekken: bot genoemde St.- Nlcolaasfeo8t, dat weer, als vorige jaren, zoo vele kleinen met blijdschap kan vervullen; kleinen, die anders niots, niet het minsto ont vangen van den goeden Sint en enkel maar zouden kunnen kyken naar de in winkels tentoongestelde schatten. Genoegen hebben, genoegen geven en wel doen kunnen hier zoo goed samengaan. Ge goeden, tast in de beurszoo heel diep wordt niet eens gevraagd I Laat deze stem om wel te doen niet onbeantwoord 1 De bierbottelarij van den heer C. E. J. Vorhaaff, aan de Pieterskerkgracht alhier, ia onder No. 154 aangesloten aan het Loid8che telephoonnet. Do 18jarige Van Z.f uit de Goere- straat, was gisteravond te kwartier voor negenen nog op straat aan het spelen en wel zóó dicht by het water, dat hij er in viel, bh de Nieuwbrug aan het Levendaal. Met stokken zonder en met bezems, haken en andere lange voorwerpen kon men hem niet te pakken krijgen, waarop E. M., van de Ztjdgracht, een flink jongeling, te water ging en Van Z. redde. De knecht van den heer J., die heden bh hot houthakken in het bosch der buitenplaats terechtkwam in eene sloot nabh de Hoeren- straat, onder Zoeter woude, krabbelde zolf uit het water. Men meldt ons uit Sassonheim: Hedenmorgen omstreeks vijf uren ontstond brand in den hooiberg, toebehoorende aan J. Van der Voort, slaande aan de „Oude Post", onder de gemeente Sassenheim. Hoowel de brand een dreigend aanzien had, vooral voor de woDing, welko onmiddellijk bh don borg stond, was men, na een paar uren goed gewerkt te hebben, met beide brand spuiten spoedig den brand moester. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij de afzonding van dit bericht, was men druk bezig om het hooi uit den berg te halen, dat steeds in brand raakte, als het los kwam. Op het zoogenaamde „Zwarte wegje", aan den Spoorsingel te Rotterdam, word gisteren een reiziger, in een pand aan de Herlaarstraat woonachtig, door een hem onbekend man aangesproken en om geld gevraagd. Toen hij weigerde het geld te geven, werd bh aangevallen, op den grond geworpen en geslagen. De reiziger, door den verrader lijken aanval verrast, weerde zich geducht, en eenmaal weder op de been gekomen, diende hh den aanrander een zoo groot aan tal slagen met zijne reistasch toe, dat deze in allerijl het hazenpad koos. De politie, hier mede in kennis gesteld, heeft voor het vervolg maatregelen genomen door ter plaatse des avonds te laten surveilleeren. Valsche bankbiljetten. Het gerechtshof te Amsterdam deed heden in hooger beroep uitspraak in de zaak der val sche bankbiljetten en veroordeelde: Krausse tot 6 jaar, Toubaerts, Thumm en Keese 3 jaar, Van Liempt, Sinnige en Rempt 2 jaar, Arndtz 1 jaar, terwijl Frey en Löschke werden vrijgesproken. G. Van Deth is gisteren door de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam, overeenkomstig den eisch van het O. M., bh verstek veroordeeld tot tien dagen gevangenis straf, wegens beleediging van ds. Van Gheel Gildomeester, te 's-Gravenhage. Gisternamiddag te zes uren zijn bh het rangeeren aan heb station te Breda, twee wagens, geladen met suikerbieten, be stemd voor de fabriek te Zevenbergen, door het openstaan der spoorbrug in 't water ge reden, waardoor eene vertraging van een uur in den treinloop plaats had. De redactie van „Het Vredig Thuis," Courant voor Vrouwen, wenscht aan het oordeel van alle vrouwen in Nederland de vraag te onderwerpen, of zh invoering van vrouwenkiesrecht wenschelijk achten. Zh heeft daartoe op zeer ruime schaal kaarten ver spreid, welke men ingevuld kan terugzenden. De uitslag van dit eigenaardig plebiscit zal later in „Het Vredig Thuis" worden mede gedeeld. De „N. R. Ct." spreekt het bericht tegen, dat do ex-politiecommissaris Van Tuinenburg zou zyn overleden. Bh de justitie was ten minste daarvan niets bekend. Wol is zijn toestand nog van dien aard, dat aan het zenden van een transport om den arrestant over te brengen, voorloopig niet gedacht kan worden. Door de justitie uit Arnhem is iemand te Kollum gearresteerd en naar Doetinchem getransporteerd, ten einde te worden gehoord in zake den moord op den heer Brouwer aldaar. Omstreeks den tyd van het plegen van den moord moet hij in een logement te D. vertoefd hebben en zich in het nachtregister hebben ingeschreven als K. B., zijnde de naam van een persoon te Kollum, die zich als huisknecht wenschte aan te melden bh den vermoorde. Te Weststellingwerf worden po gingon aangewend om eene anti-belastingbe- talingvereeniging op te richten. Te Grosthuizen (N.-Holl.) speelde een 4 jarig meisje, terwijl zh eene fluit in den mond had; zh struikelde en het instrument drong diep in de koel. Spoedig aangebrachte hulp van een arts baatte niet, waarom men het kind naar Hoorn vervoerde, waar het geopereerd werd. Men vreest 70or haar spraak vermogen, zelfs voor haar leven. Te Nykerk kreeg een arbeider eene egge, welke door het op hol gaan der paarden van een wagen werd geslingerd, op het lichaam en viel daardoor in het water; eenige oogenblikken later werd hh levenloos opgehaald. Door mevr. de wed. Van Hasselt, te Groningen, is aan de huurders van hare hooilanden te Oudemirdum (Fr.) een groot gedeelte der huursom kwijtgescholden, daar door den hoogen waterstand in dit jaar veel gras is verrot. Ook de landeigenaren N. v. d. Haak, te Oldenhove, en K. Elings, te Grjjpskerk, hebben een gedeelte van de landhuur aan de arbei ders te Warf8termolen kwhtgescholdon. Bh het oproer onder de gede porteerden in Fransch-Guyana, waarvan de telograaf dezer dagen melding heeft gemaakt, zyn o. a. vyf anarchisten gedood: Léauthier, Marpeaux, Simon bijgenaamd Biscuit, Meyrucis en Chavenet. Van dit vjjftal is Léauthier de meest be kende. Hy was het, die in een „bouillon Duval" den aanslag pleegde op den Servischen gezant Georgewitcb, thans minister. Mar peaux was^de makker van Emile Henry; hy doodde den politie agent Colsan, op het oogen- blik dat deze hem wilde arresteeren. Simon, bijgenaamd Biscuit, was de medeplichtige van Ravachol ten tyde dat deze in 1892 zijne aan slagen pleegde met ontplofbare stoffen. Minder bekend zyn Meyrucis en Chavenet, ofschoon zy ook afschuwelijke misdaden op hun geweten haddon. Meyrucis worgde te Saint Denis een jongen man, die een anarchist had aangegeven by de politie. Chavenet, in breker en anarchist, vermoordde een heer die juist thuis kwam toen de schurk bezig was zyne kamer te plunderen. Voor al deze schelmen had de jury ver zachtende omstandigheden aangenomen. De wereld is nu voorgoed van hen ontslagen. Biykens de statistiek der scheep vaart over 1893, tweede gedeelte, uitgegeven door het departement van waterstaat, handel en nijverheid, zyn gedurende dat jaar op de Nederlandsche kust 11 zeerampen voorge komen. Naar de vlaggen verdeelden zich de be- trokkon schepen in4 Britsche, 1 Deensch, 2 Duitsche, 2 Nederlandsche, 1 Noorsch en 1 Oostenryksch. By deze rampen kwamen 8 schepolingen om en geene passagiers. Aan 21 Nederlandsche schepen overkwamen buiten de kusten van het koninkrijk zee rampen, waarbij 6 schepelingen omkwamen. Omtrent het reddingswezen kan worden gemeld, dat voor de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij eene nieuwe zelf- richtende reddingboot, welke te Nieuwediep zal worden gestationneerd, en eene nieuwe strandboot in aanbouw zyn. Te Noordwyk werd de tot dusver gebruikte boot met wagen door de reserveboot vervangen. Door de stations dezer Maatschappij werden in 1893 zes reddingen volbracht, waardoor 68 personen werden gered. Het getal ge redden sedert de oprichting der Maatschappij in 1842 klom hierdoor tot 3593. Het dorp Caux du Dombief, in het Fransche arrondissement Saint-Claude, is gedeeltelijk door brand vernield. Een en twintig huizen zyn in de asch ge legd; 23 huishoudingen zyn zonder onderdak. Woensdag brak te Jönköping, terwijl er een storm woedde, een groote brand uit in een krankzinnigengesticht. Van de 18 verpleegden verbrandden er 15; de drie anderen werden gewond. In den loop van dit jaar zp in het Alpengebied 93 personen bh het berg beklimmen verongelukt, waarvan er 73 dood gebleven zyn en vier tot dusver niet zyn teruggevonden. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: H. Van Graven en W. Van Egmond. A. Beers en C. Brouwer. A. M. Riebeek en J. Reedijk. C. De Breuk en P. W. Van Tol. J. Hartman en T. Van Ooijen. Getrouwd: K. Van der Spek en M. Van Reeuwijjk. J. Tulen en C. Lieverse. Bevallen: A. Blok gcb. Hoogenbrug Z. C. Jans8on geb. Van Roon D. C. van Damme geb. Kroezen D. G. Spaargaren geb. Vreeken Z. A. J. A. Van Nieuwkoop geb. Krijger D. M. Hendriks geb. Met D. J. Koel geb- De Waal Z. Overleden: Petrus Roubos 59 j. Uijltje Slnis geb. Hagen 53 j. Rosalina Roeland lj. Elisabeth Maria Catharina Somers 5 m. G. R. Wijminga 44 j. M. Oskam 2 m. M. A. Tiggelooven 2 ra. NOORDWIJK. Geboren: Cornelia, D. van A. v. d. Weijden en E. Veen. Lambertus Hendrikus, Z. van H. Janson en E. M. De Bruin. Alida Christina, D. van J. v. d. Berg en G. J. Janson. Arie, Z. van C. Koster en J. Duivenvoorde. Gehuwd: E. J. Brekelmaus 24 j. en A. Zui derduin 21 j. Overleden: S. Van dor Luit 10 m. Familie-Berichten uit verschillende bladen. Gehuwd: J. M. Polman Mooij en J. H. Van der Meulen, Haarlem. P. Horrix en L. Olfermans, Den Haag. J. A. Th. Ligterink en A. M. Van Maanen, Brcukeleo. H. J. Wint en M. De Bruijne, Den Haag. A. Bugsman en J. Begomann, Rotterdam. A. Troost de Vries en C. Piso, Tjal- lebord. bevallen. Mevr. DcnisVan dor Maden D., Magelang. A. M. Van BemraelenWentholtZ., Haarlem. A. C. M. CoruolisDockheer D., llonselersdijk. Th. S L. Bornelot Moens—Van Heukelom D., Loemadjang, Overleden: G. E. Oldenburg, V. 35 j., Deu Haag. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur t Mag ik U beleefd verzoeken onderstaande in Uw blad op te nemen? Na het verschrikkelijk ongeluk by de Visch'orug van eenige dagen geleden, had hedenmorgen aldaar, doch thans aan de andore zijde, een zelfde voorval plaats, byna met geiyke treurige gevolgen. Moeten dan allo karren, die van de brug afkomen, daar in vliegende vaart afrennen? Kunnon dan de bestuurders van die karren zo niet tegenhouden, opdat de vaart ten minste getemperd wordt? Ik wil graag gelooven dat het hun gemakke lijker is de karren te laten loopen, dan ze tegen te houden; maar gaat het hun dan niet aan indien door hun woest, onvoorzichtig rijden, een vader-, een moederhart in den diepsten rouw gedompeld wordt? Bestaat er geen Politieverordening, die dat dolle ryden verbiedt Zoo ja, waarom daar dan niet beter de hand aangehouden? Zoo neen, waarom dan niet oogenblikkeiyk zulk eene Verordening gemaakt Ja, het is te verwonderen dat er nog niet veel meer ongelukken gebeuren! U moet ze zien vliegen, die bleekerskarren, aardappelen wagens, enz., beladen zóó zwaar, dat ze byna niet te hanteeren zyn. De bestuurders roepen somtijds wel, maar eer men recht weet wat dat geschreeuw te beteekenen heeft, is het ongeluk al gebeurd. Dus, Mynheer de Redacteur, ik geloof de tolk van allen te zyn, indien ik verzoek, ja ik durf zeggen, eisch dat er onmiddellijk maatregelen genomen worden, die dat onnoo- dige, gevaarlijke en dolle ryden ten strengste verbieden. En indien ik niet te veel plaatsruimte vraag, wenschte ik ook nog op een ander punt de aandacht te vestigen, waarmede reeds ver scheidene ongelukken gebeurd zyn, en er zeker ook nog wel meer mede zullen gebeuren, nameiyk op het even dolle en even gevaarlijke en even woeste ryden door vélocipèdes, door smalle straten en stegen. K&n daar ook geen paal en perk aan gesteld worden? UEd. dank zeggende voor de plaatsing dezes, Hoogachtend, Lhidin, UEd. Dw. 6 Nov. 1894. X. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer interpelleerde gisteren de heer Le Herissó den minister van oorlog over het decreet, onlangs door den minister van oorlog uitgevaardigd, waarby den 8sten Nov. 25,000 manschappen van de lichting 1891 en 36,000 van de lichting 1892 naar huis zullen worden gezonden. Later echter beperkte de minister dit laatste cyfer tot 12,000. De heer Le Herissó noemde dit besluit onwettig en daarby gevaarlijk, maar generaal Mercier wees op de wet van 1889. Volgens deze wet heeft de minister bet recht om de overtollige soldaten na het eerste dienstjaar naar huis te zenden. Het tegenwoordige contingent bedraagt 517,000 man, derhalve 9000 meer dan de wet voorschryft, en 15,000 meer dan in 1894. De meerderheid keurde het besluit van generaal Mercier goed en vereenigde zich met eene motie, waarby besloten werd over te gaan tot de orde van den dag. Over de aftreding van generaal Mercier is nog niets naders bekend. Na deze beslis sing der Kamer zal de minister zyne positie wel handhaven, want het geschil tusschen hem en de leger-commissie liep hoofdzakeiyk over deze vermindering van het effectief, welke de commissie niet in 'elands belang achtte. De begrootings-commissie is het in hoofd zaak eens geworden over do grondslagen van de begrooting, welke voor het jaar 1895 zal worden ingediend. De Fransche socialistische afgevaardig den meenen dat er geen ministers genoeg zyn. Zy hebben by de Kamer een voorstel inge diend om een nieuw mioisterie in te stellen, een „ministerie van arbeid, van hygiëne en van openbaren onderstand." Daaronder zou b. v. ook het beheer van den veeartsenydienst, van de pensioenfondsen, enz. vallen. Het „Journal des Débats" merkt hierby op, dat driekwart van de socialistische wetsvoor stellen, indien zy aangenomen werden, tot gevolg zouden hebben dat het aantal ambte naren en bygevolg de uitgaven des lands buitensporig werden verhoogd. Terwyl het noodig is de centrale administration, wegens hare kostbaarheid, zooveel mogeiyk in te krimpen, willen de socialisten daarentegen de macht der bureaucratie uitbreiden en de kosten daarvan verhoogen, ofschoon zy tegen den druk der belastingen protesteeren. Het blad verwacht van een nieuw ministerie in het minst geen verbetering van den toestand der werkliedenalleen de begrooting zou met een paar hoofdstukken vermeerderd worden. Reeds heeft de „Figaro" meer dan 420,000 fr. byeen voor het diphtheritus- of heil-serum van dr. Roux. BelgUb To Antwerpen, waar de liberale candidaten voor de Provinciale Staten met eene meerder heid van 2400 stemmen gezegevierd hebben, zyn na het bekend worden van den uitslag ergeriyke tooncelen voorgevallen. In vele stra ten zyn, volgens het „Handelsblad van Ant werpen", gevechten geleverd tusschen liberalen en conservatieven. In de herbergen werden tafels, banken, spiegels en ruiten vernield. In de vierde wyk is het hevigst gevochten. Een troep katholieke muzikanten werd door mannen met petroleumfakkels aangevallen. Vele personen bekwamen brandwonden. Uit Gent meldt men dat de waterstand in de kanalen daar Zaterdag-morgen een meter boven het gewone peil was. Overal zyn de kolders ondergeloopen; in sommige staat het water een meter hoog. Ook de landeryen zyn overstroomd. In de omgeviDg van Dix- monde ziet men hetzelfde. De IJser is zoo gestegen, dat de boeren slechts met moeite hun vee uit de weiden in veiligheid hebben kunnen brengon. Do Staat en de stad Ostende zyn het eindeiyk eens geworden over de nieuwe haven werken. Het ontwerp bevat: lo. eene nieuwe voorhaven van 200 M. breed met 850 M. kaai 2o. een droog dok ten behoeve der staata- marine, doch ook. toegankeiyk voor handels schepen; 3o. een dok van 700 M. laDg en 90 M. breed; deze breedte zal aan het einde van het dok dubbel zyn, opdat de schepen hier zouden kunnen omkeeren. De sluis is 18 M. breed en 100 M. lang. De kaaibreedte zal 90 tot 100 M. bedragen; 4o. het haven station zal rechtstreeks met de spoorwegiyn van Brussel verbonden zyn; 5o. het bestaande afleidings kanaal zal de gemeenschap tusschen de oude en de nieuwe dokken in stand houden. De kosten van al die werken zyn geschat op 10 millioen fr., gezamenlijk door de stad en den Staat te betalen. Dultsohl and» Op den laatsten „partydag" der sociaal democraten te Frankfort is de houding afge keurd van den partygenoot, dr. Rüdt, en wel omdat deze als lid der Badensche Kamer heeft gestemd tegen het toelaten der geestelyke orden. Dr. Rüdt heeft thans zyn ontslag ge nomen als lid der sociaal-democratische party, waartoe hy vooral was toegetreden als tegen stander van alle reactie. De afkeuring over zyn gedrag wordt toegeschreven aan de vrees der socialisten dat hunne vijandige houding tegen de Katholieke Kerk aan de propaganda op het platteland zou afbreuk doen. Volgens de „Neue Fr. Presse" zou de prinses van Hohenlohe alles in het werk ge steld hebben tegen de aanvaarding van het rykskanselierschap door haren 75-jarigen echt genoot, vooral wegens redenen van gezond heid. De oude staatsman heeft echter gemeend niet te mogen weigeren en de keizer en de keizerin zonden een telegram, om de prinses er op te wyzen dat het offer, door haren echt genoot gebracht, ten bate komt van het vaderland. De „Nat.-Ztg." verneemt dat tot opvol ger van den Pruisischen minister van justitie Von Schelling do president van de Ryksbank, de heer Koch, bestemd is. Prins Yon Bismarck is nu ook benoemd tot eere burger der stad Jena. De oud-kanselier richtte tot den burgemeester dezer stad een schryven, waarin hy zyn dank betuigde voor dezo onderscheiding. Oostonrijk-Houj;.-Mouarch!e« In het Huis der Afgevaardigden van Hon- garye is eene betuiging van deelneming by den dood van Alexander III voorgesteld. Zon der verzet zal zy niet worden aangenomen. Verscheidene bladen, voornamelyk die der oppositie, komen er tegen op. Dat het gebeurde na den dood der tweo vorige Duitsche keizers was heel iets anders, zeggen zy. Dezen waren leden van het drievoudig verbond en de deel neming van het parlement drukte ook de deel neming des volks uit. Maar de czaar was een geheel vreemde monarch. Het zou eene leugen zyn, als men beweerde, dat een vry volk sympathie gevoelde voor het despotisme. Het Hongaarsche volk kan alleen voor het Russische volk sympathie hebben, maar het Russische volk bezit geene vertegenwoordi ging, tot welke de Hongaarsche volksvertegen woordiging zich kan wenden. Het voorbeeld van de Bulgaarsche Sobranje of het Rumeen* sche parlement beteekent niet veel en nog minder dat der Fransche Kamer, welker gren- zenlooze zelfvernedering door grenzenlooze wraakzucht wordt ingegeven. In het Hon gaarsche Hoogerhuis, zegt een orgaan der linkerzyde, kan met algemeene stemmen deel neming worden uitgesproken, maar in hot Lagerhuis zou het tegenspraak vinden en het zou daarom beter zyn, van do formaliteit af te zien. Niemand zal er evenwel iets tegen hebben, dat de minister van buitonlandsche zaken, wiens ambt zoo iets meebrengt, in den gebruikelyken vorm condoleert. Ook de vorst en de volksvertegenwoordiging van Bulgarye hebben hunne betuiging van deel neming aan czaar Nicolaas II gezonden en van hem een beleefd antwoord ontvangen. In diplo matieke kringen hecht men hieraan niet veel gewicht met betrekkiDg tot Ruslands politiek tegenover het vorstendom. Toen in het Oostenryksche Huis de voor zitter Von Chlumecky eergisteren aan de nage dachtenis van den overleden czaar een plechtig woord van hulde wydde, riep de Poolsche afgevaardigde Lewakowsky verontwaardigd: „Ik vraag het woord: ik protesteerl" Daar over ontstond groote opgewondenheid, zoodat de verdere woorden van Lewakowsky werden verdoofd. De voorzitter belde hevig en riep: „U heeft het woord niet; er is nu geen debat!" Van de banken der jong-Czechen werd den Polen toegeschreeuwd: „Zelfs de dooden eeren jelui niet, barbaren!" Na afloop der vergadering betuigde de Polenclub haar leedwezen dat haar lid Lewa kowsky aan zyne opgewondenheid had toe gegeven, zonder to letten op het openbaar belang en het algemeen welzyn, en het woord had genomen zonder machtiging van de club, zoodoende de statuten dier club schendende; Trouwens, in vertrouwelyke voorloopige beraadslagingen waren reeds Zaterdag Poolsche afgevaardigden opgekomen tegen de betuiging van droefheid in het parlement: ook zy von den dat niet behoorlyk. Naar aanleiding van bovenvermeld incident dient nog het volgende: Lewakowsky had aan do Polenclub vooraf aangekondigd dat hy zou protesteeron, byaldien een enkele Pool do vergadering zou bywonen, waarin den over leden czaar eer zou worden bewezen. Toen desniettegenstaande verscheidene Polen ter vergadering gingen, trad Lewakowsky ook de vergaderzaal binnen en protesteerde. Lewakowsky is afgevaardigde van Lemberg en behoorde tot de leiders van den Poolschen opstand in 1863. Hy werd gevangengenomen en naar Siberië gezonden. Van daar ontsnapte hy op avon- tuuriyke manier. De Poolsche leden van den Ryksraad, die tot do regeeringsparty behooren, hebben eene resolutie aangenomen, waarby zy tegen het optreden van Lewakowsky protesteeren. Groot-Brltaaztl» De Londensche politie is nog steeds bezig met het opsporen van den dader dor ontplof fing in de Tillney-straat, tot dusver echter zonder succes. De rechter Hawkins, tegen wien de aan slag blykbaar gemunt was, woonde iets ver der dan de woning, waarvoor de bom werd geplaatst. De politie biyft daarom by haar vermoeden, dat het doel van den aanslag was den heer Hawkins, die onlangs eenige anarchisten veroordeelde, te treffen, want de heer Reginald Brett, die in het huis woonde, staat in geenerlei verband met de anarchis tische beweging. Lord Rosebery, de minister-president, be zocht en bezichtigde gisteren het huis, waar van de voorgevel geducht was beschadigd. De „Times" heeft weinig hoop dat de scherven van de in de Tillney-straat gespron gen bom eenige aanwijzing zullen verschaffen omtrent den dader. Indien, zegt het blad, het anarchisme of het Fenianisme by deze zaak de hand in het spel heeft gehad, dan zal het by dezen óénen aanslag wei niet biyven. De mogelykheid bestaat echter ook, dat de ont ploffing de daad is van den een of anderen onverbeteriyken boef, die louter maar eens

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2