Ter secretarie der gemeente Sassenheim ligt tot 6 November a. s. ter inzage het bestek van het uitdiepen van de Mottinger- vaart onder die gemeente. Door de aandeelhouders der Stoomboot- Maatschappij „De Vereeniging" zyn tot direc teuren gekozen de heeren F. Vermeulen, te Woerden, en C. Van der Linden, te Rynsater- woude. Dr. Kuyper schrijft aan „De Heraut" o. m. het volgende: „Na weken van diepe inzinking leef ik thans weer op; de kracht begint terug te keeren; al blijft de bloedige opwerking der long nog aanhouden, ook dit mindert en betert toch, en is reeds nu tot zeer kleine afme tingen herleid. „Al kan er daarom van onmiddellijk terug- keeren nog geen sprake zijn, toch zou ik zoo gaarne de weer oplevende krachten reeds nu niet ongebruikt laten. Veel zal ik nog niet kunnen doen, maar, zoo mijne hoop niet beschaamd wordt, toch ietsen dan zal wie zelf ooit uit bange ziekte opkwam, het verstaan, dat ik de politieke bemoeiing liefst nog rusten laat, en mij de eerste weken het meest aangetrokken gevoel door den meost geestelijken arbeid aan „De Heraut." „Ik hoop daarom in het eerstvolgend num mer van „De Heraut", zoo de Heere het my gunt, zelf weer de Meditatie te schrijven; en in het nummer van de daarop volgende week ook het Voorstuk." In het district Helder zyn op de liberale candidaten uitgebracht 1022 van de 1950 geldige stemmen. De candidaten der rechterzyde verwierven samen slechts 914 stemmen. Twee van hare candidaten bekwamen niettemin de meeste stemmen: de heer A. P. Staalman, bookhan delaar te Helder, 558, en de hoer J. J. Kraak man, gepensionneerd mot den titel vankapt.- luitenant ter zee, 281, en komen dus in herstemming. Laatstgenoemde is decandidaat der katholieken. De heer Staalman is, volgens het „Dagblad voor Helder en Hollands Noor derkwartier", anti rev., maar schynt door „De Stand." niet als zoodanig te worden erkend. „De Stand." kent maar één anti rev. candidaat, den heer Korver, die 75 stommen verwierf, en schryft: „Dat het stemmencyfer op don anti rev. candidaat, den heer Korver, zoo laag is, bowyst, dat men onzerzyds niet ernstig mee gestreden hoeft." Wat nu eigeniyk de politieke kleur van den heer Staalman is, is dus voor 't oogenblik niet met volkomen zekerheid te bepalen. Dit is echter zeker, dat van do candidaten, die aan de liberale kiezers werden aanbevolen, er geen in horstemming komt. Dat is de vrucht van de verdeeldheid, dio onder hen heerscht. Acht liberale candidaten betwistten elkaar de overwinning en berokkendon daardoor elkaaT de nederlaag on aan de vrijzinnigen in do Twoede Kamer het verlies van den zetel voor eon vast district. De vraag of de candidaten meer of minder vooruitstrevend waren, legdo be- trekkeiyk weinig gewicht in de schaal. De oorzaken van de verdeeldheid lagen meer laag by den grond. O. a. wilden de eilanders niet weten van de candidaten der kiesvereenigingen op het vasteland. Yoornameiyk echtor schynt de Btryd te hebben goloopen over do maat- 8chappeiyke positie van de candidaten, de vraag of het district zou worden vertegen woordigd door een burger of, evenals te voren, door oen marine-specialiteit. En zy, die bet laatste denkbeeld voorstonden, waren 't onder ling nog het meest oneens; zy versnipperden hunne stemmen tusschen vyf candidaten: den oud minister van marine Janssen, den gepen- sionneerden kapt.-luitenant ter zee Stooker, den kapitein dor mariniers Verhoy, den offi cier-machinist Van den Bosch, den luit. ter zee Volck. Die vyf candidaten verwierven to zamen 594 stemmen, derhalve nog 36 moer dan de 558, die op den moest begun stigdo van de beide in herstemming koraor v candidaten, don hoer Staalman, werden uit gebracht. Als 't nu by do herstemming gaat om do vraag, of Helder, het marinedistrict by uitnemendheid, al dan niet door een marine specialiteit moet worden vertegen woordigd, dan is er groote kans, dat de zotel van Den Helder door een katholiek zal wor den bezet. (U. D.) By koninklyk besluit van 30 Oct. jl. zyn, ter zake var hun gedrag by de krygsverrich tingen in M laboeh (Atjeh), in do maand Maart 1894, benocuia tot ridder 4de klasse derMili- tairo Willemsorde: de kapitein der inf. C. A. Van Loenen, do lsto luit. der inf. H. P. Knill (sinds bevorderd tot kapitein), do 1ste luit. dor inf. F. Schutt, de 2de luit, dor inf. J. Willems, do sergeant- majoor der inf. N. Hirsch, de sergeant der inf. W. J. L. Warkentin en de kanonnier 1ste klasse R. Van den Berg; terwijl verder daarby is bepaald dat by af zondoriyke dagorders, zoo in Indlë als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: do majoor der artillerie A. W. Segboer, de officier van gez. 2do kl. G. P. Swerver, de adj.-ondorofficier, dienstJoend officier der art., J. J. Kiel, do sergeant der inf. F. H. J. Feber en de fuseliers E. Homeman, C. Van Dyken C. Baade. Bf) koninkiyk besluit is ook bepaald dat by afzonderlijke dagorders, zoo in Indiö als in Nodorland, eervol zal worden vermeld de by het logor in Ned.-Indio gedetacheerde 1ste luit. dor art. van het Nodorlandsche loger G. P. Bouten, en zulks ter zake van zyn ge drag by de krygsvemcbtingen in Melaboeh (Atjeh) in de maand Maart 1894. Finantiëele Kroniek. Hoewel de zaken steeds blyven wyzen op een toenemenden stilstand en de aanblik van den effectenhoek op de Amsterdamsche Beurs steeds bedroevender wordt, had de afgeloopen week toch nog op een paar vaste markten te wyzen, hoewel dit op het oogenblik van weinig belang geacht kan worden. De hoofdzaak is en biyft meer levendigheid, hiernaar wordt het meest verlangd en er is toch zoo weinig voor uitzicht, dat deze zoo gewenschto verandering spoedig zal komen. Of de pryzen al vast zyn, wanneer de handel toch weinig te beduiden heeft, is slechts van betrekkeiyk belang, ver betering in den toestand kan slechts van rui meren omzet worden verwacht, doch juist dit laatste is van zooveel grooto en gewichtige factoren afhankeiyk, waarby de algemeene toostanden nog bitter weinig hoop geven. De prolongatie-koers is hiervoor oen goede aan- wyzer. Mogen de voortdurend lage koersen voor zekere klasse van belanghebbenden van voor deel zy'n, aan den anderen kant is de verba zende hoeveelheid disponibel kapitaal slechts het bewus, dat de handelsgeost op hot oogen blik geheel is uitgedoofd. Geen wonder ook, dat het geld ruim en de prolongatie-koers laag blyven, wanneer allerlei conversieplannen en be sluiten kenbaar worden gemaakt. Nauweiyks is Rotterdam tot de conversie, dat is rente- vermindoring, harer schulden besloten, of do aankondiging, dat het restant der 3'/2 pcts- obligation van het amortisatie-syndicaat tegon Januari zal worden afgelost, geoft weer te kennen dat tegen genoemd tydstip voor ongeveer anderhalf millioen opnieuw belegging zal moeten worden gezocht. Dat verder in de afdeelingen der Tweede Kamer nu reeds van gedachte wordt gewisseld over eene aanstaande conversie der Nederlandsche Schuld, mag gerust als een teeken beschouwd worden dat, wanneer de daarvoor geoorloofde termyn, 1 Januari 1896, eenmaal is aangebroken, dan de conversie onmiddeliyk ter hand zal worden genomen. Deze vooruitzichten zyn allesbehalve bemoe digend en het geldbeleggend publiek aarzelt dan ook niet luide klachten aan te heffen. De verdiensten zyn tegenwoordig zeer beperkt, de uitgaven neigen steeds naai' het tegenover gestelde en de schuldbrieven der verschillende Staten leiden voortdurend aan eene chronische conversie-zucht, waardoor ook die bronnen van inkomst minder ruim vloeien. Als eene gun stige uitzondering hierop mogen de bezitters der meeste tabakswaarden worden beschouwd. Dezen hebben zoowel het voordeel van groote kapitaalvermeerdering, door de hoogst belang- ryke ryzing, welke de koersen der verschillende ondernemingen hebben ondervonden, als van de ruime dividenden, welke zy reeds hebben genoten, en üe nog roimero, wolke hun over dit jaar te wachten staan. Het is geen wonder dat de markt der tabakswaarden in den iaatsten tijd wederom het centrum is van voel handel en levendigheid, wanneer de pryzen der vei lingen steeds „prachtig" zyn, en doDeli- Maatschappy zelve aanleiding kan vinden om een voorloopig dividend van 50 pet. aan te kondigen. De markt der Koloniale waarden daar entegen is van geheel tegenovergestelden aard. De stemming daarvoor is algemeen weinig goanimeord, waarby voor het oogenblik veel wordt geschreven op rekening der lage suiker- pryzen. In Indië dalen de suikerpryzen ten gevolge der lage markt in Holland, en in Hol land worden de pryzen ongunstig geïnfluen ceerd in navolging van Indië! Onder de industriöele waarden trokken aan- doelen Nederl.-Amerik. Stoomvaart- Maatschappy zeer de aandacht door de aanhoudende sterke daling, ten gevolge van ge ruchten, dat de directie had besloten, wegens onvoldoende vrachten, oen paar booten tydelyk Luiten dienst te stellen. Welke de aanleiding hiertoe ook moge zyn, kenmerkend is hot, dat de sterk afwisselende notoeriog in het leven werd geroepen door het verhandelen van slechts enkele stukken en zelfs ln de laatste dagen weinig of geen fonds ter markt was. Onze markt heeft dan ook op dit oogenblik allo weerstandsvermogen, alle veerkracht ver loren. Het aanbieden van enkele stukken is reeds voldoende om een aanmerkelyk lageren koers in het leven te roepen, dikwyls zonder andere reden dan het ontbreken van vraag tegenover aanbod. Deze omstandigheid bowyst goede dienst on aan do speculanten in North western Hypotheekpandbrieven, die het er sedert langeren tyd op hebben voorzien om met alle middelen eene sterke daling in dit fonds te voorscbyn te roepen, waarby dikwerf argumenten van zeer onbeduidend gehalte, zooals nu geruchten omtrent ongesteldheid van den President, moeton dienst doen. Dezelfde redenen werden ook aangevoerd als oorzaak voor den teruggang van 93 op 80 pet. voor de obligation American Nat. Trnst Co. De Europeescho fondsenmarkt had oen min of moor afwisselend verloop. Italianen volgden de zeer vaste houding der Parysche Beurs, hoewol in den finantiöelen toestand van dit land zich geene konteekenen of gebeurtenissen hobben voorgedaan, die aan leiding tot meerder juichen zouden kunnen geven. Spanjaarden waren in navolging dierzelfde markt iets flauwer. Voor Portugal daarentogen bestond eene veel gunstiger stemming. Do Staatsbegrooting, loopende van Juli 1894—30 Juni 1895, welke thans door den minister is ingediend, sluit mot een zeer klein voordeelig saldo. De eind-uitkomst over het afgeloopen dienstjaar wyst wel een na- deelig saldo aan, doch dit i6 zeer bolangryk benoden het bedrag gebleven, waarop het was geraamd. Thans zyn wetsvoorstellen in wording, welke spoedig zullen worden voor gedragen. Deze zouden vry ingrypende wyzi- gingen in het belastingwezen bedoelen, waar van aanzieniyk hooger opbrengst zou worden verwacht. De zoozeer gewraakte leeningsplan- nen, waarvoor men vreest dat een deel der voor den dienst der tegenwoordige schuld bestemde inkomsten zal worden aangewezen, zullen vermoedeiyk nog wat op de lange baan worden geschoven, daar zy niet voor het volgend jaar, in de nieuwe zitting der Cortes, in behandeling zullen komen. De aanzieniyke ryzing in Braziliaansche fondsen kwam mede den Portugeeschen zeer ten goede. Turkscbe waarden bleven eene vaste markt behouden. Hetgeen thans meer omtrent de conversieplannen der D o u a n e-T u r k e n en de leening van 1888 bekend wordt, maakt echter het publiek niet veel wyzer. "Wel wordt vernomen dat reeds eene finan tiüele groep is overeengekomen om de con versie der bovengenoemde 5-pcts. leeningen in een 4 pets.-fonds ten uitvoer te brengen, doch er is hoegenaamd nog niet bepaald op welko wyze en op wolke voorwaarden deze handeling zal geschieden. Turksche loten blyven middelerwyl in kalme berusting af wachten, wanneer hot oog nblik zal komen, waarop de Sultan zyne bekrachtiging aan de nieuwe regeling zal gelieven te geven. Do Russische markt had eer. verloop, hetwelk niet in overeenstemming was met de verwachtingen van het publiek. Gaf do zeer zorgvolle toestand van den czaar geene aan leiding om eene geanimeerde houding te ver wachten, toch moet van eene zeer willige markt in het midden der week gewag gemaakt worden. Wel bestond voor dezo opflikkering oenige aanleiding, die echter meer het gevolg was van speculatie toestanden. Reeds lang bestond te Berlyn een zeer uitgebreide handel in Russische roebelnoten, welke dikwyls belang rijke verschillen in don roebelkoers deed ont staan, te meer, omdat deze handel vry wel als zuivere speculatie kon worden beschouwd. Het was evenzeer reeds lang bekend dat de Russische minister van financiën deze specu latie met een allesbehalve vriendeiyk oog gadesloeg en reeds meermalen daartegen had gewaarschuwd. Eindelijk werd door hem, in den loop dezer week, tot het nemen van krasse maatregelen overgegaan, door namelyk de door de speculatie in blanco verkochte roebelnoten werkeiyk op te vragen. Hierdoor ontstond te Berlyn zulk oen schrik, dat buiten gewone middelen moesten worden aangewend om eene hevige crisis te voorkomen, en werd ten slotte door den minister, op de dringende aanzoeken, eene tegemoetkomende houding aangenomen, waarvan dadelyk eene ruime ver ademing het govolg was, wolke op de geheele Russische markt weldadig werd gevoeld. Het overlyden van den czaar schepte voorts een zuiverder toestand. Nu do markt weet waaraan zy toe is, werd eene veel vastere positie door haar ingenomen en volgde op het doodsbericht eene algemeene vraag voor Russische waarden. Aangezien deze vraag niet locaal, doch op de groote Europeesche Beurzen bestond, wa9 het verloop zeer wülig en deze houding zelfs van invloed op de overige Staatsfondsen. Met het oog op de maandelykscho overneming van den F a stow o-spoorweg en de mogeiyk- heid, dat de aandeolen op zeer ongunstige voor waarden zullen kunnen worden ingetrokken, wil de firma Lippmann Rosenthal Co., te Amsterdam, allo krachten aanwenden, om voor do aandeelhouders zoo voordeelig mogelyke conditiën te vorkrygen. Hiertoe is alleen num mer-opgave van het in het bezit van de houders zynde aantal noodig, en behoeft het groote gewicht van spoedige opgave zeker niet verdor te worden aangetoond. De Zuid-Araerikaansche markt had een kalm verloopalleen waren Brazilianen belangr'yk hooger. Overigens valt omtrent deze afdeelïng niets van eenig belang mede te deelen. DeAmerikaanscheSpoorwegmarkt blyft onveranderd treurig. De Atchison-toe- stand beheersclit vrijwel de geheele markt. Daarby komen weer berichten omtrent groote oneenigheden tusschen de spoorwegen, die by het kolenvervoer groot belang hebbeii, en is daarvan reeds een scherpe achteruitgang der waarden dezer Maatschappyen het gevolg. Zoo iets ontbrak er nog maar aan! De rechteriyke uitspraak betreflende de vol machten in zake de bestuursverkiezing der Atchison, schynt, volgens berichten uit Amerika, niet in het voordeel der Europeosche volmachten uit te valleo. Eene bevestiging hiervan is echter nog niet ontvangen Rijnlandsche Bank. Gemeenteraad va* Oegsfgecst. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heer A. D. D. Schretlen, zonder kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: 1. Eeno missive van den heer A. D. D. Schretlen, houdende mededeeling, dat hy zyn ontslag neemt als lid van den Raad. 2. Eene missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie in dato 25 Sept./l Oct. jl. B. No. 3200 (3de Afd.ï G. S. No. 68/s, waarby wordt toegezonden het goedgekeurde Raads besluit, model B, houdende afschryving van en overschryving op sommige posten der be- grooting tot een bedrag van ƒ521.60. 3. Eene missive van hetzelfde college, in dato 25 Sept./l Oct. B. No. 3200 (3de Afd.) G. S. No. 68/a, houdende terugzending van het goedgekeurd Raadsbesluit, model C, waarby de begrooting in ontvangst en uitgaaf met 500 wordt verhoogd. 4. Eene dito alsvoren, waarby de gemeente rekening voor 1893 goedgekeurd wordt terug gezonden. 5. Eene dito alsvoren, waarby goedgekeurd wordt teruggezonden het suppletoir kohier wegens hoofdelyken omslag over het eerste halfjaar van 1894. 6. Eene dito alsvoren, waarby goedgekeurd worden teruggezonden de Raadsbesluiten, mo del A, houdende betaling uit den post van on voorziene uitgaven der begrooting over 1894. 7. Eene mededeeling van Ged. Staten dezer provincie, dat over 1893 als tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwys ƒ50.01 te veel is genoten, welk bedrag over 1895 zal worden verhaald. "Wordende de eerste 6 stukken voor kennis geving aangenomen, en het laatste voor nota by het vaststellen der begrooting over 1895. 8. Een verzoek van J. A. de Rooy, te Delft, om wegens vertrek uit de gemeente afschry ving van zyn aanslag in den hoofdelyken om slag over dit dienstjaar. Waarop werd besloten hem voor van zyn aanslag afschryving te verleen en. 9. Een idem van mevr. de wed. Hymacs, geb. Van Lissa, om ook wegens vertrek uit de gemeente afschryving van baren aanslag in den hoofdelyken omslag over dit dienstjaar te verleenen. Waarop werd besloten haar voor 5/,, van haren aanslag afschryving te verleenen. 10. Een verzoek van den predikant A. J.Ruys, om op Woensdag-avond 7 November a. s. de school in do Leidsche Buurt disponibel te mogen hebben tot het houden van het jaarfeest der Jongelings-vereeniging. Waarop goedgunstig werd beschikt onder dezelfde voorwaarden als 't vorige jaar. 11 12. Een tweetal missives van de firma Ribbink van Bork Co., to Amsterdam, waarbij mededeeling wordt gedaan 1°. dat tegen de plaatsing van een publiek telephoontoestel bezwaar moet worden gemaakt, omdat dit de toetreding van geabonneerden niet in de hand werkt, en 2°. dat de abonnementsprijs van 45 met 5 moet verhoogd worden, en alzoo gebracht op f 50; uithoofde de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappy eene jaarlyk- sche recognitie verlangt van 5 voor het plaatsen van twee hooge palen op het spoorweg terrein aan den overweg, by café „Zomerzorg." Na discussie werd besloten den abonne mentsprijs met 5 te verhoogen en alzoo te brengen op f 50. Hierna wordt overgegaan tot de vaststelling der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1895, welke begrooting 13 September jl. den Raad is aangeboden, gedurende 14 dagen tor secretarie ter lezing is nodergelegd, en hetzy in druk, hetzy in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrygbaar is gesteld. De begrooting werd artïkels-gewyze behan deld. Begonnen werd met de uitgaven. Op het daartoe gedaan verzoek werd met algemeene stemmen besloten de jaarwedde van den heer W. A. Couvée, ambtenaar ter secre tarie, aldaar te verhoogen. Als jaarwedde van den telephonist werd f 125 uitgetrokken. De post „Presentiegeld van leden van den Raad" werd tot hetzelfde bedrag uitgetrokken als het vorige jaar. Ook is er een post uitgetrokken voor het maken van een stembureau-gebouwtje aan den Stationsweg. De post „Onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting" werd met 100 ver hoogd. De kosten van het lager onderwys worden geraamd op f 5074. Als inkomsten zullen o. a. worden geheven: 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen eri 10 opcenten op do hoofdsom der belasting op de onge bouwde eigendommen. Na discussie werd besloten de opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel te verhoogen met 5 en alzoo te brengon op 15 De post „hoofdelijke omslag" werd verhoogd met 250, terwijl ook het bedrag, uitgetrokken voor het suppletoir kohier, met f 100 werd verhoogd. De begrooting werd alzoo vastgesteld in ontvang f 21,400.966, in uitgaaf ƒ21,400.965, saldo nihil. Daarna word de vergadering door den Voor zitter na gehouden rondvraag gesloten. Gemengd Nieuws. Piet Soutondyk, oud 70 jaar, en Elizabeth Van der Volk, byna 70 jaar, zyn Maandag 5 November a. s. 30 jaargetrouwd. Ze zyn zeer hulpbehoevend; wie hun iets zendt, doet een goed werk. Het adres is: Hoefstraat 2, by de Doezastraat. Door den keurmeester van visch en ooft te Leiden is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren kleinhandelaar uit Katwyk aan Zee, wegens het ten verkoop aanbieden van bakbokking. welke totaal bedorven was. De bokking, ongeveer 120 stuks, is daarby in beslag genomen. Op het tel ephoon k antoor te Sas senheim werden gedurende de maand October 1894 behandeld 157 telegrammen, waarvan verzonden 80 en ontvangen 77. Het mond- en klauwzeer neemt onder het vee in de gemeente Wassenaar nog dagelijks toe. Thans is aldaar reeds van 74 verschillende veehouders het vee aangetast of verdacht. Gistermorgen is ook te Hillegom weer aan gifte gedaan van een geval van mond- en klauwzeer. De welbekende heerenhofstede „Wildenhorst", met arbeiderswoningen en 40 hectaren uitmuntend bouwland, liggende in den Haarlemmermeer by Sloten, welke vóór 15 jaar verkocht is voor ƒ102,000, is deze week in publieke veiling verkocht voor ƒ51,000, Kooper was de hoer Hs. Van der Linden,' Ryksveearts te Nieuwer-Amstel. In eene deze week gehouden ver- gadering van den Sliedrechtschen Volksbond, welke door ongeveor 300 leden bezocht was, werd aan den ryk6veldwachter A. Haasbroek, eene zilveren medaille en ƒ17 uitgereikt, van wege de Maatschappy tot Redding van Dren kelingen. Door dr. Langoveld, voorzitter van het Nut, en dr. Lieftinck, voorzitter van den Volksbond, werd Haasbroek harteiyk toege sproken, terwyl de gansche vergadering hem in een toepasselijk lied hulde bracht. De directeur der „Martha stichting" te Alfen a/d. Ryn deelt mede dat er geene gevallen van cholera zyn bijgekomen, perso nen, lokalen, bedden en lyfgoed ontsmet zyn, en de zwakken nu alleen versterking behoev. ven. Daartoe ontvangen zy nu de middelen, waartoe de directeur ruimschoots in staat gesteld is en allen dankt, die daaraan byge- dragen hebben. Te Hillegom kwam gisteren een zeer ernstig geval van cholera voer, waarvan de vrouw van De Groot, naby de Nachtegaal, het slachtoffer werd. De ongelukkige heeft een huishouden met 9 kinderen. Onze Hollandsche visschers worden in deze dagen weder ernstig in hun bedryf benadeeld, vooral door Engelschen. Schipper A. C. Pronk, van de Schevening- sche bomschuit „SCH 133," rapporteert dat een schip uit Huil, volgens zyne opgave de „H 1240," zonder eenige noodzaak een ge deelte van zyne haringvleet heeft vernield tydens de laatste visschery. Ook deze zaak is in handen gesteld van den waterschout te Scheveningen. Door eeuwoude, behoeftige vrouw in den Prins-Alexander polder te Kralingen werd gevonden eene portefeuille, inhoudende aan bankbiljetten een bedrag van f 600. Even later ontmoette het vrouwtje den heer D., die haar mededeelde dat hy zyne portefeuille had verloren De vrouw, die van den inhoud niets afwist, gaf den verschrikten heer zyn eigendom terug en ontving als belooning drie muntjes van f 10. Terwyl de echtelieden Veldhuizen, te Scherpenzeel, afwezig waren, is by hen ingebroken. Door het uitsnyden van eene glasruit heeft men den grendel van de achter deur geschoven en zich zóó toegang tot de woning verschalt. Met eene schop is daarop de kast opengebroken en 37.50 en 4 zilveren lepeltjes ontvreemd De politie stelt een on derzoek in; tot hiertoe evenwel vruchtoloos. Betreffende do in 't ziekenhuis te Utrecht plaat-s gehad hebbende schouwing op het lyk van den Vinkeveenschen schipper, eergisternamiadag by een twist bij Breukelen overleden, meldt men dat ook die schouwing geene uitwendige verwonding ofknouzing heuft doen kennen, op grond waarvan het vermoeden van doodslag of mishandeling met doodolyk gevolg is losgelaten, en do verdachte (schipper Van Bommel, van Den Haag) op vrye voeten is gesteld. Ook uit Breukelen meldt men dat van doodi slag geen sprake is, maar de man ran schrik dood gebleven moet zyn. Diefstallen te Haarlem en te Hees. - Uit Nymegen meldt men: "Werd reeds de waarschyniykheid uitgespro ken, dat de vermoedelijke daders van don diefstal by de wed. Schamp, te Hees, cd die van de gopleegde diefstallen in het Florapark te Haarlem, wel eens dezelfde personen kon-; den wezen, omdat het betrekkelyke signale ment veel overeenkomst met elkander hee% thans wordt die waarschyniykheid nog sterker, omdat als verdachten van de diefstallen te Haarlem worden opgegeven de personen Ernst of Doris Born en Karei Johann August Zepp, die ook te Nymegen gewoond hebben en als steenhouwers daar ook werkzaam waren. Naar gemeld wordt, heeft de ge- meente-ontvanger van Da Bilt, thans in voor- loopige hechtenis en beschuldigd valsche schuldbekentenissen ten laste van die gemeente iu omloop te hebben gebracht, daarvan reeds bekentenis afgelegd. Dat de gemeente-secretaris R., mede voor dat feit in voorloopige hechtenis, alle schuld moet ontkennen, wordt door het „U. D." tegengesproken. De vorige week is te Berlyn door eene zangeres een concert gegeven ten behoeve van een fonds om het nieuwe middel tegen diphtheritis aan te schaffen. Daartoe had zy eeue zaal gehuurd, zonder afspraak omtrent de betaling. Den avond vóór de uitvoering kreeg *y van den verhuurder de aanzegging dat vooruitbetaling verlangd werd en by ge breke daarvan de zaal niet zou worden af gestaan. De zangeres wendde zich terstond tot een rechter, en deze besliste dat als ni&t reeds by het afsluiten der verhuring vooruit betaling is bedongen, de verhuurder verplicht is het verhuurde ter beschikking te stellen, en de huurder eerst na het gebruik gehouden is te betalen. Te Stade, in Hannover, heeft een zeer hevig onweder, vergezeld van hagel en een sterken wind, groote schade aangericht. Eene soort van windhoos vernielde vorschilloudo daken en ontwortelde een groot aantal boomen. Opnieuw heeft eene ernstige schipbreuk plaats gehad. De stoomboot „Tor mes," geladen met vruchten en wyn, is op de kust van Wales gestrand. Van de 2S op varenden zyn 22 omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2