worden onze granaten geslingerd in de sterke ▼este, die nu wel eerlang het lot van Mataram zal deelen. 't Schijnt dat de Baliërs in Tjakra-Negara groote voorraden ammunitie hebben verzameld en daarvoor geen voldoende, veilige berg plaatsen bezitten. Immers, ook den 2Ssten September werd door een granaat der onzen ook een ontploffing in een buskruit-magaztjn teweeggebracht. Toen was, volgens de spion- nenberichten, de verwoesting zeer grootthans wordt dienaangaande niets gemeld. Praatjes orer Kaast. Vlokken. XLIV. .Zijn we nn dit willekeurig onhoudbare werken moede en keeren wij terug tot de oigenaardigo beoefening der kunat, sooaia onze vooroudere die in do boete tjjdporkoD opgevat hebben, trachten wij, in onze heden- daageohe handwerken de beate werken van hot verleden na te volgen, dan acheppen wg leta in den atfll van den tijd, waaruit wij ons voorbeeld kozen; toch kannen wij. ook zonder slaafaohe navolging der ondeD, iete •tijlvole voortbrengen, al« wij, geoefend en ODdorwezen door de beete voorbeelden uit veraohillendu tijden en landen, het doel en de bestemming van hei te vervaardigen voor werp streng in het oog houdenrekening houden met de te veneer ken grondstof en ons wijselijk beperken tot datgene, wat met de ons ten dienste staande middelen bereikt kan worden. Vroawelgke handwerken, dio aan deze voorwaarden bc-antwoorden, kunnen onder de voortreffelrjksto producten der kunstnijverheid gerangschikt worden." Emilib BAOH. .De vrouwelijke hnndworkon zyn van grooten invloed op den kunatindaatriêelen toestand van een velk." Da Kbuijff. Elke pogiDg, die aangewend wordt om het peil der dames-handwerken te verhoogen, heeft recht op sympathie van belangstellenden. Eene .goede" opvoeding brengt tegen woordig nu eenmaal mede dat eene jonge dame iets moet prestoeren op 't gebied van .kunst." Allereerst is de piano daar; geeft deze geene voldoende uitkomst, dan den schilderezel be proefd, en laat deze haar ook in den steek, d&n, na probeering der dichtkunst, terugkeeren tot de handwerkjos, die ol zoo saai en ver velend werden gevondenmaar nietwaar? men moet toch iets doen, als 't met muziek, schilderkunst en poëzie niet gaat. Ik weet wel dat ik nu in 't algemeen ge nomen overdrijf, ook dat er onder de lezeressen van dit blad dames gevonden worden, die Beethoven en Mozart bijna van buiten kennen en Wagner adoreeren, studies zóó maar naar de natuur met eene gedurfdheid, waar zelfs een Breitner van ijzen zou, neorschilderen, sonnetten vervaardigen, die een Yerwey zijne haren van louter jaloezie ten berge zouden doen rijzen, doch ook, dat er onder die be doelde lezeressen zyn, die met angstige nauw gezetheid en technische vaardigheid tevens heel serieus een .gobelin"-behang knaphandig vermogen te herstellen. Of die laatstgenoemden het niet bij 't rechte eind hebben, wat wkunst" betreft? Ik voor mij wil 't zeker ernstig gelooven. Het .naturalisme" in de textiele kunst, waarin het vlakke, gostyliseerde ornament vereischte is, wordt door den heer DeKruyff allergeestigst geparodiëerd. .Gaarne," zegt hy, „erkennen wy dat meis- jas en bloemen als by elkaar hooren, maar daarom behoeft nog niet alles, wat eene vrou wenhand beeft aangeraakt, onmiddeliyk in bloemen te veranderen. Tijdens de Middel eouwen en de Renaissance werden de dames- handwerken wellicht nog meer dan thans beoefend, al ware het maar, omdat men toen- tertyd de vrouwen voor geene andere bezig heid geschikt achtte. Met algeheele vorwerping van het laatste, geven wy evenwel aan hunnen handenarbeid do voorkeur en behooren de prachtige pronk gewaden en altaarkleeden tot de moest be wonderde voortbrengselen der toenmalige kuQst industrie. Maar het naturalisme had er geen doel aanl lu kleur en vorm de natuur naby to komen, moge uitvoerbaar zyn, ze te verbetoren is onmogeiyk, wanneer er nl. sprake is van eenvoudige nabootsing. Een bouquet, met de naald achteloos op een canapé-kussen geworpen, moge ons voor eeno wylo bekoren (by volkomen gemis aan plantengrooi in onze woonkamers) by eeno vergelijking evenwel met natuurlyke bloeman, verdwijnen al zyn© aanspraken op onze sym pathie. Smousbondjes zyn heusch allerliefste dier tjes; maar als ze van de ooren tot het eindje van den staart systematisch in ruitjes zyn uitgeteld en met dito gequadrilleerde poesjes elkaar de melkkleurige wol uit een bakje op een voetekleed betwisten, dan ligt ons de bede op de lippen: .Verlos van die natuur ons, Heer, En geef ons Kunst en Waarheid weer." Tot zoover de heer De Kruyff. En, nu ik hier toch over „dameshandwer ken" spreek, wil ik ook mededeelen waartegen m. i. vooral gewaakt dient te worden. In den Iaat6ten tyd wil men van nietsteis maken. Sigarenkisten moeten in toiletdoozen worden omgetooverd, oude gemaakte bloemen, die op een hoed hunne bestemmiDg reeds hebben vervuld, worden met „gold-paint" be smeerd, en dienen om scheurkalenders en por- tretiysjes te versieren, ja! de overvloed van Van Houten 's Cacao bussen boezemt menige huismoeder angstige bezorgdheid in, doch de dochters weten raad en maken er Chineesche trommels van door ze te verlakken en met goudvorf te boschildoren." (de trommels nl.) .Last not least" werd niet lang geloden oen prys uitgeloofd voor een dameshandwerk {stijl vol natuuriyk) vervaardigd uit gebroken flos- schen! Waarom ik dit alles mededeel? Deze genomen aanloop diende om de aan dacht te vestigen op het smaakvolle, styivolle werkje .Handleiding voor Kunstnaaldwerk," vervaardigd door mejuffrouw Mathilde Tonnet, alhier, waarvan de verschyning door velen terecht met groote Ingenomenheid werd be groet. Aan den heer G. Los komt een woord van lof toe voor den .durf', om deze uitgave op zich te nemen, en voor de „zeer" geslaagde uitvoering der chromo-platen behoort onzen stadgenoot den heer P. J. Mulder hulde te worden gebracht. Dat deze portefeuille haren weg vinden zal, is aan geen twyfel onderhevig. Ik hoop dat de schryfster deze serie stellig vervolgen mag. Het voorwoord en de korte handleiding, die mejuffrouw Tonnet aan haren arbeid toevoegt, zyn helder en duideiyk. De modeste prys stelt dit interessante, leer rijke plaatwerk bykans binnen een elks bereik. Mej. Tonnet's „Handleiding voor Kunstnaald werk" voorziet in eene beBtaande behoefte, vult eene gevoelde leemto. C. V. Gemengd Nieuws. Te Hillegom werd gister, Vrij dagavond, eene jongedochter, genaamd Maria Lommerse, door eon onbekend manspersoon op do Zanderyiaan aldaar aangehouden. De dader wilde haar doen vallen door middel van een stok, welken hy haar voor de voeten wierp, tegelykertyd grijpende naar het gouden ooryzer. Door luid hulpgeroep wist zy don aanrander te verschrikken, waarop hy het hazenpad koos. Inmiddels is aangifte gedaan by den Ryks- veldwachter Hellendoorn. De S c h e v e n i n g 8 c h e b o m 8 c h u i t .Eendracht II" kwam gisteren te Scheveningen aan met de treurige tyding, dat de schipper Tienus Mos na eene korte ongosteldheid over leden was. Drie dagen geleden voer de schuit af Het geneeskundig onderzoek, heden inge steld, heeft aan het licht gebracht, dat de man niet aan cholera, maar aan darmbeknelling is overledeD, Een incident voor de rechtbank to Amsterdam. Gistermorgen had voor de arrondissements rechtbank, gedurende de straf zitting, gehouden door de 5de Kamer, het volgende voorval plaats: De vice-president zou de vonnissen uitspre ken. Onder degenen, die een oordeel hadden af to wachten, behoorde ook oen persoon, die terecht had gestaan wegens onzedelyke han delingen, in hot Vondelpark gepleegd. Hy had reeds vroeger aan de rechtbank geschreven, dat hy zich, mocht men hem ver- oordeelon, zou dooden, „na te voren eon ander slachtoffer te hebben gemaakt". Van daar dat de man alvorens voor de rechtbank to komen, steeds was onderzocht hy was niet in voor- loopige hechtenis. Nog Donderdag had hy aan de rechtbank een dergelyken dreigbrief geschreven, zoodat hy gistermorgen ook onder zocht was, waarby inderdaad een flescbje met vergif op hem was bevonden, dat natuuriyk in beslag werd genomen. Nauweiyks had de rechter het veroordeelend vonnis voorgelezen en den veroordeelde, zekere E. D., als gebruikeiyk medegedeeld: „indien gy u door dit vonnis bezwaard mocht achten, hebt ge veertien dagen tyd om te komen in hooger beroep", of de man greep een dolk, dien hy listig had weten te verbergen, en bracht zich daarmee eenige heftige stooten toe in de nabyheid van het hart. Maar ver- wondon deed hy zich niet. Hy had inder haast vergeten de ivoren scheede, waarin de dolk zat, te verwyderen, en had hy dus niet den dolk, maar de scheede tegen zich aan gedrukt. Het geval liep dus zonder ongelukkon af, doch onder het publiek maakte de zaak niet temin heelwat opschudding. In een oogenblik ging het praatje, dat zich voor de rechtbank iemand met een dolk had gedood. D. is na afloop der terechtzitting naar een politie-bureel geleid, waar door een deskundige werd uitgemaakt, dat hy niet krankzinnig of althans de krenking zyner geestvermogens niet van dien aard is, dat zyne opneming in een gesticht noodzakeiyk was. Hierna is D. met zyno vrouw naar huis teruggekeerd. Gistermiddag had te Haarlem een vervoerder van eene schuit het oDgeluk by het boomen uit te glyden on in de Nieuwe Gracht te vallen. Hoewol spoedig opgehaald, bleek hy reeds dood te zyn. Op den ouden stadswal, deel uitmakende van den Waaldyk, te Zalt-Bommel, is gisteren by het vollen van boomen de arbeider H. v. M. ter hoogte van circa 8 meter uit een boom gevallen. De man is in deerniswaardigen toestand opgenomen en naar het ziekenhuis vervoord; behalve dat oen oog erg verminkt scheen, waren twee ribben en het linkerbeen gebroken. Reeds kort daarna is hy aan de gevolgen overleden. Gisteren is naar de gevangenis te Maastricht overgebracht zekere S., de ver- moedelyke dader van den moord te Eygels- hoven. Naar men verneemt, zou hy volledige bekentenis hebben afgelegd. Van de zware verwondingen, die hy zelf by de vechtparty opdeed, zal hy waarschyniyk geheel herstellen. In de Goudstraat te Charlois heeft Donderdag-avond de elfjarige Pors den dertienjarigen Niemantsverdriet door een slag met den klomp achter het oor doodgeslagen. Omtrent dezen doodslag meldt men nader: Toen do school uitging, ontstond tusschen eenige jongens eeno vechtparty, hetwelk trou wens wel meer plaats heeft. Toen dat te erg begon te worden, werden de jongens van elkander getrokken en naar verschillende kanten verwyderd. Niemantsverdriet kwam echter weder terug en gaf Pors onverhoeds een klap in het gezicht; deze trok daarop den klomp uit en trof N. daarmede zoo ernstig achter het oor, dat hy neerzeeg en terstond dood was. Het bleek nu dat de jongen met den scherpen kant geraakt was, want eene smalle modder- streep was op de plaats zichtbaar. De dader nam de vlucht en werd eerst laat teruggevonden. De verslagene was het eenige kind zyner ouders. Door den burgemeester is proces verbaal opgemaakt, terwyi de geneesheeren Broek smit en Van den Toren met een onderzoek werden belast. Do twintigjarige J. W., veen arbeider, woonachtig te Vliorden, naby Asten, die eenige dagen geleden door onvoorzichtig heid de lading van zijn geweer in het gelaat kreeg, zal, volgens verklaring van den genees heer, voor altyd van het gezicht beroofd zyn. Donderdagavond is te Deventer een gehuwd man in de Singelgracht gevallen. Vrydagochtend werd door de politie zyn ïyk daaruit opgovischt. Zekere W. J., te Nijmegen, die in het voorjaar wegens diefstal tot 18 maan den gevangenisstraf werd veroordeeld en om die straf te ontgaan zich in Duitschland schuil hield, is eergisteravond te Nymegen gearres teerd en gistermorgen gevankeiyk naar Arnhem overgebracht De effecten, ontvreemd tenna- deele van de weduwe Van G., te Arnhem, en door den commissaris van politie aldaar by extra-politieblad gesignaleerd, zyn by een bankier te Venloo te gelde gemaakt, waarna de verdachten naar het buitenland de wyk hebben genomen. Naar de „Kampioen" verneemt, zal by de nieuwe wielerbaan te Utrecht ook een hotel gebouwd worden, waarin de ryders, die zich traineeren, en de bezoekers der fees ten zullen kunnen logeeren. Gelykvloor6 zal zich eene groote zaal voor partyen en feesten bevinden en daarboven komen de logeerkamers. Moord te Deutichem. Door den rechter-commissaris der instructie van strafzaken te Winschoten zyn Donderdag 4 getuigen gehoord, naar aanleiding van het ten laste gelegde aan Jaantje R., huisvrouw van Jan Heemeyer, te Oudodyk, gemeente Finster- wold thans in hechtenis verdacht van val6chheid in geschrifte. Naar men verneomt, moet Jaantje R voor eenigen tyd by den vermoorden B. te logeeren geweest zyn. Gisteravond kwam vrouw K., wonende aan het Boterdiep, te Groningen, de politie inlichtingen vragen omtrent haar man, die plotseling was verdwenen en van wien zy vreesde, dat hem iets was overkomen. Dit vermoeden is ook ongelukkig juist gebleken. De nasporingen der politie vonden den man in een schuurtje dood. Gisteravond ging aldaar aan het verbindingskanaal Damster-Boterdiep het gerucht dat iemand in dat vaarwater verdron ken was. Een schipper meende hulp te hebben hooren roepen en ofschoon men na6poringen deed en dregde, vond men niets dan eene pet. Als eene byzonderheid wordt medegedeeld dat by W. Prinsen, te Oud- Loosdrecht, een varken is geslacht, dat drie nieren had. Ten gevolge van den hoogen waterstand van de Lek zyn enkele uiter waarden ondergeloopen en heeft men het daarop loopend vee moeten opstallen. De schipbreuk van de „Wairarapa". Het stoomschip „Wairarapa," bestemd van Sydney naar Auckland, verongelukte in den nacht van Zondag 28 Oct. op het Great Barrioreiland, gelegen aan de Oostkust van Nieuw-Zeeland, by den ingang der Golf van Hauriki. Het eiland is 20 myien lang en 8 my Ion breed en zeer gevaariyk te naderen, hoewel er een helder vuur op het eiland brandt, dat eenige myien ver te zien is. Toen het stoomschip de kust naderde, was het zoo donker en zoo mistig, dat het onmo- gelyk was voor de opvarenden om het vuur te zien, en er was niets om aan te duiden dat het 10 myien uit den koers was Er liep eene zeer hooge zeo en men ontdekte eerst het ontzettende gevaar, toen het tegen |de steile kust voer, die op dat punt 600 voet byna recht omhoog loopt. De meeste passa giers, waaronder vele dames, bevonden zich in de kooi, en hoewel hevig verschrikt, hielden zy zich betrekkelyk bedaard. De zee sloeg van bakboordzyde over het stoomschip heen en verscheidene booten werden medegevoerd en tegen de klippen verbryzeld. Onverwachts viel het overzyde, en de meeste passagiers, die zich op dek gewaagd hadden, werden door de golven medegesleept. Gelukkig voor sommigen, waren reeds red dinggordels aan allen uitgereikt, waardoor eenigen dryvende bleven tot zy door booten, die men zoo snel doenlyk had te water ge laten, werden opgevischt. Degenen, die zich nog aan boord bevonden, zochten hunde toe vlucht in het want of op eene hooge plaats. Te twee uren des nachts viel de schoorsteen overboord en een uur later werd de brug, waarop de gezagvoerder, kapitein M'Intosch, zich bevond, weggeslagen- By het aanbreken van den dag bemerkte men, dat er op deze byna loodrecht omhoog loopende klip geene gelegenheid was om te landen. De overlevenden, die zich in de booten bevonden of zich aan de reddingsvlotten hadden vastgeklemd, zagen hunne lotgenooten dood en stervende door de zee tegen de klippen slaan, terwyl hot aan sommigen gelukte zich aan do klippen vast te klemmen. Twee man der equipage, die er in slaagden zwemmende aan land te komen, haalden met ïynen de meesten der overlevenden op bet droge. Eene dame, miss Williams, dreef 12 uren op den reddingsgordel, en toen zy gered werd, be vond men dat haar lang hoofdhaar in eenige wrakstukken verward geraakt was. De gezagvoerder en 19 man der equipage, benevens [94 passagiers, zyn verdronken. De schipbreukelingen, dio er in slaagden den wal te bereiken, hadden nog veel uit te staan, dewyl zy nog 30 uren op de klippen, byna zonder kleeding of voedsel, doorbrachten. Maandagnamiddag werden sommigen door inlandsche visschers van de klippen gehaald, doch eenigen waren genoodzaakt tot den vol genden dag te wachten, totdat er assistentie van Fitzroy kwam. Zy hadden blikken inge maakte tongen en eenige oranjeappelen ge vonden, van het wrak afkomstig, waarmede zy zich zoo goed mogeiyk hebben gevoed. Velen der geredden hebben belangryke kwet suren bekomen, doordat zy door de zee tegen de klippen werden geslagensommigen werden gedood door het geweld waarmede de golfslag hen tegen de harde steenen wierp. BUITENLAND. Frankrflk. Czaar Nicolaas heeft aan president Casimir Périer het volgende telegram gezonden:^ „Op my rust de droevige plicht u kennis to geven van het groote verlies dat ik en Rusland hebben geleden door het overlyden van myn geliefden vader, keizer Alexander, die heden is gestorven. Ik houd my over tuigd van de oprechte deelneming van het geheele Franscho volk by onzen nationalen rouw". President Casimir Périer beantwoordde deze mededeeling aldus: „Door my in kennis te stellen met het ernstige verlies, dat Uwe Majesteit heeft ge leden, wordt het Fransche volk vereenzelvigd met Ruslands nationalen rouw. Deze beide groote volken herinneren zich het telegram, dat Czaar Alexander III gisteren voor een jaar tot president Carnot richtte, waardoor de banden, die Frankrijk en Rusland vereeni gen, nog enger werden toegehaald. Ik weet zeker, dat ik spreek namens het Fransche volk, wanneer ik u de gevoelens van eer bied en smart vertolk, die aller harten ver vullen. Daarom acht ik my verplicht jegens Uwe Majesteit en do keizerlyke familie de verzekering te herhalen, dat ik oprecht deel neem aan den rouw, die u heeft getroffen." De minister-president Dupuy zond het vol gende telegram aan den minister Von Giers: „Frankryk, met Rusland vereenigd, zoowel in tyden van rouw als van blydschap, zal nimmer den vorst vergeten, die onder gedenk waardige omstandigheden Frankryk een biyk zynor zeer gewaardeerde sympathie gaf." De minister Von Giers antwoordde: „Ikzal niet nalaten den keizer mededeeling te doen van de bewyzen van deelneming, ons door u namens de regeering der Fransche republiek betuigd. Ik twyfel er niet aan, of Zyne Majes teit zal daarvoor zeer gevoelig zyn." De minister van buitenlandsche zaken Hano- teaux zond een telegram aan den Franschen gezant te St.-Petersburg, dat aldus luidde: „Wees zoo goed u onmiddeliyk te begeven naar den minister Von Giere en hem de innige smart te betuigen, welke de regeering der Fransche republiek en geheel Frankrijk gevoelt, nu de tyding van het overlyden van Czaar Alexander is vernomen. Verzoek tevens den heer Von Giers onze deelneming te betuigen aan de czarina, den grootvorst- troonopvolger en de overige leden der keizer lijke familie." De minister van oorlog, generaal Mercier, seindo aan Czaar Nicolaas: „Sire,het geheele Fransche leger betuigt Uwe Majesteit en de Keizerin-weduwe zyne diepgevoelde smart over het sterven van uwen roemryken vader, wiens nagedachtenis steeds in eere zal worden ge houden. Met onze Russische kameraden be treuren wy den dood van den opperbevel hebber, die zoo plotseling is weggenomen. Zyne nagedachtenis zal ten allen tyde in onze harten leven." Do minister van marine zond een telegram aan grootvorst Alexis van den volgenden in houd: „De Fransche marine neemt op dezen dag deel in den rouw, die Rusland treft. De marine zal steeds dankbaar het onvergetelyke onthaal gedenken, haar in Rusland bereid door den grooten vorst. Zy betreurt zyn ver lies en verzoekt Uwe Hoogheid hare deel neming over te brengen aan de keizerlyke familie." Duitschland. Te Beriyn is het gerucht in omloop, dat weldra een byzonder manifest zal verschijnen, waarin keizer Wilhelm een beroep zal doen op het Duitsche volk, in denzelfden geest, als geschiedde in de redevoering, onlangs door den keizer te Koningsbergen gehouden. De keizer zal dan wyzen op den ernstigen politieken toestand en alle Duitschers tot eendrachtige samenwerking mot de regeering aansporen. Gisteren bracht keizer Wilhelm een be zoek aan den Russischen gezant te Beriyn. Daarna volgden de rijkskanselier, de gezanten en vele andere autoriteiten. Eene talryke volksmenigte was gedurende den geheelen dag byeen voor de woning van den gezant Het overlyden des czaren was te Börlyn reeds te lang voorzien, dan dat men nog zou kunnen verwachten, dat daardoor byzonderë ontsteltenis zou worden veroorzaakt. Toch is aldaar onder de bevolking de deelneming algemeen. Dit biykt wel uit de gretigheid waarmede de byzonderheden, welke de bla-' den over den dood des Czaren mededeelenf' worden gelezen. Het manifest van Czaar Nicolaas U{ waarin deze verklaart, dat hy de vreedzame ont wikkeling van Rusland zal bevorderen, maakt in Beriyn een goeden indruk, niet het minst omdat daarin tevens de voltrekking van zyn huwelyk met princes Alix van Hessen wordt bevestigd. Het gerucht werd te Beriyn reeds verspreid, dat van dithuweiyk niets zou komen.' Vooral daarom is de mededeeling des Czaren betreffende zyn huwelyk met de Duitsche prinses te Beriyn met byzonder genoegen vernomen. De rentenier Johann Konstant Sala, te Beriyn overleden, heeft aan de stad een kapitaal van 300,000 mark vermaakt, bestemd voor eene „Sala-stichting", ten doel hebbende, jaar- ïyks een aantal behoeftige en ziekelyke leer lingen der gemeenteiyke scholen voor den tyd van minstens vier weken een verbiyf in de gezonde buitenlucht te verzekeren. Italië* Op grond der nieuwe anarchisten-wet zyn in Italië by twee socialistische Kamerleden huiszoekingen gedaan. Intusschen neemt het verzet tegen de strenge uitvoering dier wet toe. Eergisteren vergaderden te Milaan 1500 leden van den nieuwen vryheids- bond, om te protesteeeren tegen de ontbinding der werkliedenverenigingen; een constitu tioneel radicaal, een republikein, een democraat, en een socialist, voerden het woord en verkon digden het bondgenootschap hunner partyen tegen de wet. Te Milaan zijn naar aanleiding van dq deze week voorgekomen bomontploffingen tieh anarchisten in hechtenis genomen. De onderhandelingen tusschen de Belgische regeering en de havenplaats Ostende betrof» fende den aanleg van nieuwe havenwerken hebben tot het resultaat geleid, dat de staat en de stad ieder de helft der kosten zullen dragen. De kosten worden geraamd op tien millioen francs. Spanje* De heer Sagasta ts reeds zoo goed als klaai; met zyn nieuw Kabinet, welks vorming de Koning Regentes hem had opgedragen De ministers Fuigcerver en Maura hebben zich bereid verklaard de portefeuilles van openbare werken en justitie te behouden, en voorts zullen optreden generaal Lopez Domingues als minister van oorlogadmiraal Pasquin als minister van marineAmos Salvador als minister van financiën en Capdepon ais minis ter van kolonieu. Als ministers van buiten landsche en binnenlandsche zaken zuilen op treden de heeren Groizard en Aquilera Gilon. Het Kabinet bestaat uit vertegenwoordigers van verschillende liberale groepen, die allen het flnantiëel program van den heer Sagasta hebben goedgekeurd. Voorts hebben de minis ters zich vereenigd met Sagasta's plan tot het verleenen van uitstel aan den Sultan van Marokko, wat botreft de nakoming der ver plichtingen, die hy jegens Spanje op zich heeft genomen, tot tarief-herziening in vrij zinnigen geest, tot wyziging van het bestuur van Cuba en tot hervorming vanhet belasting stelsel in Navarre. De heer Gamazo wenschte geen deel uit te maken van het Kabinet. Daarentegen heeft de gewezen minister van financiën zich be reid verklaard de benoeming tot voorzitter der tarief-herzieningscommissie te aanvaarden. Verecuigde Staten. De verkiezingstijd in de Vereenigde Staten is nog steeds in vollen gang. Vooral wordt de uitslag van de verkiezing van den gouver neur van den staat van Nieuw-York met groote belangstelling tegemoet gezien. De „Tammany- Hall" party zal daar ook nu weeT den door slag geven. Van deze party zal het afbangen of de candidaat der democraten dan wel die der republikeinen gekozen zal worden. De stand der weddenschappen is tot dusver 2 voor de republikeinen tegen 1 voor de demo craten. Van weerszyden worden alle krachten in gespannen. Zoo o. a. is oak M'c Kinley yverig in de weer. Volgens de „Times" hield M'c Kinley in Ohio op één dag 14 redevoeringen, ten einde zyn candidatuur voor den post van gouverneur van dezen staat aan te bevelen. Te Nieuw-York hield de gewezen president Harrison een rede tot aanbeveling van den republikeinschen candidaat, terwyl de heer Morton, voorheen vice president onder het bestuur der democraten, do candidaat de$ democraten als gouverneur voor Nieuw-York, gisteren in een druk bezochte openbare byeen- komst zijn eigen zaak verdedigde. Deze stryd, die geheel Nieuw-York in rep en roer brengt, zal nu weldra beslist worden. Peru. Het gerucht, dat het Britsche consulaat te Callao (eene der voornaamste 1 avens van Peru) is aangevallen, is, volgens 1 ericht uit Lima,' ongegrond gebleken. Deze tegenspraak betreft een vroeger tele gram uit Nieuw-York, dat het Britsche consu laat te Callao was in brand gestoken. Er werd zelfs bygevoegd, dat de vrouw en de dochter van den consul waren vermoord. CliiiiïV en Japan. De Japanners in Oost-Azië maken groott vorderingen. Heden komt zelfs de tyding- dat hot hun is gelukt zich meester te makey

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 10