vertrok 16 Oct. van Southampton; de „Prins Frederlk Hendrik", van West Indië naar Amsterdam, arriveerde 16 Oct. te Havre. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 20 dezer niet plaats hebben. By koninklijk besluit is jhr. J. D. Six, referendaris bij het departement van koloniën, benoemd tot lid der commissie tot de zaken van de Protestantsche Kerken in Nederlandsch- Oost- en West-Indië. Benoemd, met ingang van 1 Dec. a. s., tot directeur van het telegraafkantoor te Nijme gen, H. A. Peerlkamp, thans onder directeur der telegraphie te Groningen. Verleend een pensioen van 496 aan C. H. Tumraers, laatstelijk commies-ontvanger 2de categorie by 'sltyks belastingen. Praatjes over Kunst. Vlokken. XLH. Myne laatste nabetrachtingen op de nu geëindigde „wit-en zwart-" expositie in „Pul- chri" zou ik hier wel gegeven hebben, en dit weet ik: aan gereedheid van 't artikel ontbrak het evenmin als aan onvolledigheid er van. Of nu, in 't algomeen, het scbryven van een ander verslaggever (waaruit hieronder oen gedeelte volgt) op grooter volledigheid mag aanspraak maken? Vooralsnog durf ik dit niet zoo grif-weg beweren. Maar, wat onomstooteiyk by my vast heeft gestaan, is dit: Na lezing van zijne beschouwingen waren de myne onherroepeiyk ter scheur mand gedoemd. Niet, dat ik 't met den schry ver oneens was, integendeelen, hot plagiaat, dat ik ga plegen, zal my in de eerste plaats wel vergeven worden door den bewusten criticus zelf, wiens verschillende beoordeelingen door my altoos werden hooggeschat, om velerlei redenenom de sobere duidelykhoid ten eerste, en verder, om de gouden eeriykheid, onpar- tydige waardeering en de klare, bykans koude helderheid, die er immer uit straalde. En, het dient gezegd: dit is in ons nevelachtig Holland wel eens al te veel bet geval, dat gezochtheid en gewrongenheid in styi, met een greintje „per se" „hateiyk willen"-zyn, den indruk bederven van het toch zoo goed ge wilde en bedoelde. Ook uit andere dan deze myn buurmans oogen wil ik gaarne den splinter lichten, als ik zelf door hen van den balk word verlost. En, kan 't dan, in verband met het vorige, anders, dan dat men het sobere-oeriyke relaas over een paar artisten, die mon zelf ook zoo hoog verheeriykt zou willen zien, van een andere, een betere, met groote dankbaar heid begroet, en juist öm die verdiende waar- deoring, door het hieronder afdrukken van dit oordeel, in ruimer kring bekend wil ge maakt zien? Do bedoelde verslaggever schrijft: „De ets-tentoonstellingen zyn hier in Holland, van alle exposities wel die, waar liet meest gelet wordt, dat het ingezondens kunst zywat niet aan dien eisch beant woordt, wordt steeds zooveel mogeiyk ge weerd. Van deze tentoonstelling kan men zeggen, dat mon er minder middelmatig werk aantreft dan op de vorige, iets wat een stap vooruit mag heeten. Eigenaardig is dat men hier Thorn Prikker de eereplaats gegeven heeft, iets wat dezen artist, by myn weten, hier nog niet overkwam, ofschoon van alles wat modern is, hy toch wel de eerste mag heeten, die werkeiyk iets nieuws geproduceerd heeft, zonder op hot werk van ouderen geïn- spireord te worden, zooals men dit maar al te veel by de hier vertegenwoordigde Engel schon aantreft. Thorn Prikker heeft hier drie teekeningen, twee illustraties voor „Les Moines" van Emile Verbaeren, en een frag ment voor eene wandbeschildering. Deze kunst nu, die wel altyd antipathiek zal biyven voor üe meeste menschen, zal sommigen by nadere beschouwing toch zeer voel schoons doen zien. Het fragment voor eene wandbeschildering dan, stelt eenige apostelkoppen voor, gezien „en profil", en uitkomende tegen groote, ovenwfidig loopende aureolendaarachter komen nog eenige koppen van heel gewone menschen, die als byzaak haast mot do fond één zyn, en door den schilder werden aangebracht als tegenstelling tusschen hot reëele leven en dat dor apostelen, hetwelk men nu niet direct reëel, maar liever gevoelslevend zou kunnen noemen. Hoe vreemd dit werk nu ook mogo schynen, hot is zóó eenvoudig toch, dat er niets aan uit to loggen valt; men kan er vooral niots van zeggen, omdat ioder woord eigoDiyk te grof zou klinken voor dat teere werk; de lezer, die dit misschien vreemd vindt, wil ik er alloen op attent maken dat die apostelkoppen goteekend zyn op eene manier, die niets met de werkelijkheid te maken hoeft, maar alleen zoo'n omtrek tot eene mooi gevoelde lyn maakt, en zoo'n oog byv. is gestyleerd tot een heel mooi samonstol van geornamentoerdo lynen, iets dat overeenkomst vertoont met gedreven goudwerk van oude korkvaten, terwyl in do fond verdwijnende koppen der meer gowone menschen goteekend zyn op eene wyzo, die de realiteit in groote contours heel mooi weergeeft. De twee monniken zyn in tegenstelling met dit teere fragment, zooals eene eerste boschouwing dit reeds terstond doet zien, zéér forsch. Moet dit fragment een idee gevon van de stillo rust, dio men in muurschilderingen wonscht aan te treilen, die monniken zyn beeldon van stoere kracht, haast geheel en al niet zuiver zwarto lynen geteokeni, en in 't eerst door het vreemdo gewriemel der lynen vooral den indruk gevende van het half wilde leven, dat die monniken volgens Ver- haeren's bescbryving leidden. Eén er van, die ik als de beste beschouw, wil ik beschryven. Men wordt tusschen eene combinatie van lynen, die eerst als een war boel aandoen, maar naarmate men er langer op ziet, meer met vaste bedoelingen blyken neergezet te zyn, een monnik gewaar, een grandiose monnik, die, zooals Verhaeren in zyn gedicht zegt, alleen in wildernissen tusschen rotsen en bergen kon leven. Nu zal men deze figuur niet zien als een reëel beeld, maar het is gestyleerd en één geworden met de rotsen en de omgeving, waarin het als 't ware vastgegroeid is; en komt er hier een stuk van zyn mond, en daar een paar handen te voorschyn, die het kruis, dat zoo'n monnik behoort en gemaakt is van een paar boom stammen, vasthouden met eene kracht, die meer aan een reus dan aan een in de wilder nis levenden monnik doet denken. En onder aan de lyst komen zyne groote voeten, die bet wereldsche kwaad zullen vertrappen, de lyst der teekening uitzetten mot eene vast beradenheid, die alles wat hun in den weg durft staan, dreigt te verpletteren. By dezen monnik zit een monnikje, dat wel in het kloostertje kon leven, dat door het bosch en over rotsen heen nog even als een vestinkje van kinderspeelgoed zichtbaar wordt, maar dat to klein en te pieterig is om den grandiosen monnik te huisvesten; en dit kloosterlingetje ligt neergeknield voor dien echten ras monnik, die hem met zyn boomstammen-kruis en van kabeltouw ge vlochten geeselkoord om zyne nulligheid dreigt te verpletteren als iets, wat het bestaan niet waard is. Zoo bracht Thorn Prikker in beeld de tegenstelling van de monniken van onzen tyd, waarvan men niets verneemt dan dat zy in kloosters leven, en die, welke waren in de middeleeuwen, bezield met een hecht en sterk geloof, te velde trekkende tegen alles wat hun slecht voorkwam, de monniken, waar van Verhaeren Z9gt: „Ce moine était géant, sauvage et solennel, Son corps semblait bfiti pour un oeuvre éternel," wat in Latynsche karakters op de lyst ver meld staat." Over den jongen Israels schryft deze be gaafde criticus verder: „Wat deze tentoonstelling ook vooral be zienswaardig maakt, is hot werk van Isaiic Israëls, iemand, die zich door 't impressionisme heen gewerkt heeft. In plaats van plotseling geobserveerde stan den te teekenen, geeft hy veeleer het gevoel weer, dat de actie van voorbygaande menschen op ons maaktzyn figuurtjes zyn horinneringen aan 't gaan van monschen door do dwarre lende drukte van eeno groote stad. Daar zyn by zyne teekeningen huisjes zoo allerintiemst tegen elkaar staande en met zoo'n liefde ge teekend, dat men goheol en al meegevoerd wordt met het sentiment van dezen eenvou- digen schilder. Do Baangracht oen stuk van Amster dam, is wel het allereenvoudigste en beste werk van dezen schilder; métier kennis treedt hier geheel op den achtergrond, het is alléén gevoeld; als men wil, vaak zeer sterk mis- teekend, maar wat zou dit, als de schilder voor 't gemis hiervan huisjes en figuurtjes weergeeft, die de blyken dragen opgemerkt te zyn door iemand, die eeno mooie ziel heeft 1" Ten slotte uit myn eigen gescbryf het vol- gonde: Om den prachtigon regol van Willem Kloos: „Ik, die myn Loven uit-te-zoggen zoek", is veel gelachen! Toch wèl-erg ten onrechte, dunkt my 1 (Wie tracht nu cigenlyk zyn loven niet uit-te-zeggen?). Zoolang er individuen zullen bestaan, zal dit toch wel individueel gebeuren, maar dan misgunno men toch ook aan een Thorn Prikker het genot niet, aan het hom önontbeerlyko „ik"-zyn, zyne uiting te geven en, in innig gevoelde, mooie lynen combinaties (waaraan stellig nog dieper gedachten ten grondslag liggen, al werden deze slechts door hemzelf alléén begrepen) zyne eigen ziel te leggen. Een Isafic Israëls dient tevens ootmoediglyk dank te worden gebracht voor de waardige vertolking der mooie, intieme Amsterdamsche stadsbuurten. C. V. NB. Eigendom van dr. M. C. DekboijzoD, alhier Gcmecntcrnad van Llssc. Zitting van 15 October. Tegenwoordig 6 leden. Afwezig de heer D. J. Van Stockum. Na opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Do Voorzitter doet mededeeling van het proces-verbaal der op den 12den Oct. plaats gehad hebbende opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger, waaruit biykt dat een en ander in orde was. Voorts deelt de Voorzitter mede dat hem door den Commissaris der Koningin een ver lof is verleond voor den tyd van drie weken, zullende de heer Huyg gedurende dien tyd zfine function waarnemen als burgemeester, terwyl hy krachtons art 28 van het R. v. O. als secretaris wordt vervangen door den ambtenaar ter secretarie den hoer J. C. Zaneveld. Een en ander voor kennisgeving aange nomen. Alsnu deelt de Voorzitter mode dat by een gesprok heeft gehad met den directeur generaal dor Posteryen, in zake een op to richten post kantoor in deze gemeente. Do uitkomst hier van was geweest dat het Ryk aanbood te vergoeden voor den grond 31/, en voor het gebouw 6 pet., terwyl de gemeente voor de oprichting van een telegraafkantoor eene opbrengst van 800 zou moeten waarborgen. Na eene zeer breedvoerige discussie geeft de Raad als zyn gevoelen te kennen dat het in het belang der gemeente is de zaak om trent een telegraafkantoor vooreerst buiten bespreking te laten en voorloopig het telo- phoonkantoor te doen blyven voortbestaan en voorts by de Regeering er op aan te dringen de vergoeding in plaats van op 5 pet., te bepalen op 7 pet. In afwachting van het resulaat dier stap pen, wordt thans nog geeno beslissing ge nomen. Vorder niets meer te behandelen zynde en geen dor leden meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemeenteraad Tan Wassenaar. De vergadering wordt geopend te elf uren. Tegenwoordig alle leden. Baron Van Brienen van do Groote Lindt legt den eed af als lid van den gemeenteraad. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. De aanmerking wordt gemaakt dat de heer Van Brienen den vorigen keer ook zitting heeft gehad, dus reeds voordat hy den eed had afgelegd. De Voorzitter antwoordt hierop dat het niet op de stemmingen van invloed is ge weest, zoodat hy voorstelt de notulen zooals zy zyn voorgelezen goed te keuren, waaraan dan ook gevolg wordt gegeven. Nadat eenige missiven van Gedeputeerde Staten voor kennisgeving aangenomen zyn, komt aan de orde de gemeente-begrooting voor 1895, welke wordt geraamd in ontvangst en uitgaaf op 24,479.41'/,. De uitgaven worden echter nogal oens be sproken, waaronder de post van 5000 voor onderhoud van wegen en voetpaden. De heer Broeksmit vraagt of daar ook by is de ver betering van de Kerklaan, welke straks aan do orde komt, waarop van den Voorzitter een ontkennend antwoord volgt, daar dit punt op dit oogenblik niet aan de orde is. Do heer Van Stirum is er echter voor dat de post hoofdzakoiyk wordt besteed aan den Duinweg. De Voorzitter geeft dat dan ook eenigszins te kennen. Later viaagt de heer Broeksmit of de post, uitgetrokken voor den schatter der ver gunningen, groot ƒ150, niet wat hoog is. Daarop wordt door den Voorzitter geant woord dat die post zoo behoort te blyven, daar de gemeente-opzichter is aangesteld op eene jaarwedde van ƒ500 met het jaargeld van schatten voor vergunningen, groot ƒ150, zoódat daarop slecht afgo longen kan worden. Na eenige disuussie wordt de gemeente- begrooting in haar geheel aangenomen. Aan de orde is nu oen request van A. Bellekom, nachtwaker, om verhooging van traktement, hotwelk thans bedraagt 260, waarvoor hy 1800 uren worken moet. De heer Broeksmit vraagt wat de lantaarnopste ker geniet. Do Voorzitter antwoordt 800, waarop de hoer Van Stirum voorstelt het salaris van den nachtwaker met 50 te ver- hoogen, hetwelk met algemeeno stommen wordt goedgekeurd. Vervolgons is aan de orde het plan om de Kerklaan to bekoien of te bestraten, het welk in de vorige vergadering per request aangevraagd was door verscheidene ingezete nen van "Wassenaar, doch toen in handen werd gesteld van Burgemeester en Wethouders om advies. De Voorzitter geeft thans verslag van de begrooting, daarvoor gemaakt. Wil men eene bekeiing van den ry weg by eene breedte van 4 meter en bestrating van een voetpad, dan is de raming ƒ4740, terwyl het enkel ronden of ophoogen van den ryweg en bestrating van het voetpad op ƒ1800 is geraamd. De heer Van Stirum vindt het echter niet noodig om dien wog te verfraaien. De heor Grevers zegt daarentegen dat het geene ver fraaiing geldt, maarfeiteiyk verbetering; het is niet om fraaiheid te doen. De heer Van der Kroft i6 ook voor verbetering. De Voorzitter brengt beide plannen in stem ming, waarvan de uitslag is dat besloten wordt den weg te bekeien èn to bestraton. Vóór stemden de heeren Kraai, Terheidon, v. Wissen, Grevers, Broeksmit, Van Brienen, v. d. Oudermeulen, Van Pallandt en Van der Kroft. Togen de lieeron Rotteveel en Van Stirum. Daarna stelt do Voorzitter voor om daar voor eene leening te sluiten, groot 5000, welk voorstel ook na eenige discussie wordt aan genomen. Alsnu komt ter tafel het voorstel om het brandspuit personeel te verminderen met 90 man, wat eveneens wordt aangenomen, en om de spuitgasten, die dan aanblyven te be zoldigen by eventueele onheilen met 20 cents per uur by dag en 25 cents per uur by nacht. Ook dit wordt aangenomen. Door den Voorzitter werd gevraagd toe te staan ƒ3 00 voor de uitkeering aan de spuit lieden, die hebben gewerkt by den laatsten brand by do Wed. Ruigrok; aangenomen. Ook is nog ingekomen, oen schryvon van do Bell Telepboon Maatschappy om eene tele phoonhjn aan te mogen leggen van Wasse naar naar Den Haag. Nu was de vraag of de gemeente daarvoor eene localiteit wilde afstaan en een ambtenaar voor de bediening wilde bezoldigen, welko vraag echter aangehouden werd tot eene volgende vergadering, daar eerst betere inlichtingen noodig geacht werden. Niets meer aan de orde zynde, werd de vergadering te één uur gesloten. Greme 11 g-cl Nieuws. Aan de telephoon alhier zyn aan gesloten de heeren: W. Van Rossum du Chattel, Haarlemmer straat 114, onder No. 92, en L. Zuiderveld, café „Franziscanerbrau", Paardensteeg, onder No. 11. Hedenmorgen rukten de beide bataljons van het vierde regiment infanterie, benevens do artillerie, alhier uit, tot het hou den van eene manoeuvre. Als leider der manoeuvre trad op majoor Calkoen, van het vierde reg. inf., terwyl het geheel onder toe zicht was van den regts.-commandant kolonel Langguth. Ieder man was voorzien van de'noödige losse patronen en de artillerie van kardoezen. Men schryft ons uit Roelof- ArondsveenVoor de behoeftige on arbeidende klasse der bevolking van Roelof-Arendsveen is het een zeer beduidende steun voor den langen, schralen wintertyd, dat er thans aan zoovelen werk wordt gegeven met het villen van uien, die uit Zeeland dagelyks met scheeps ladingen worden aangevoerd en alhier inge zouten. Menig gezin verdient met dat werk een aardig weekgeld. Jammer, erg jammer echter mag het genoemd worden, dat zoovele schoolkinderen deze operatie met succes kunnen verrichten, waardoor voor vele 9-, 10- a 11-jarigo kinderen de jaarlyksche schooltyd tot slechts een viertal maanden wordt gere duceerd. De werk verschaffers zouden voor de jeugd nuttige bepalingen kunnen bedingen by het afgeven der uien aan de hoofden van gezinnen. Waar eeno kinderhand iets kan ver dienen, daar toch is de bekoring voor vele ouders zeer groot, om hun kroost te exploi- teeren. Hot mond- en klauwzeer begint eindelyk in de gemeente Aarlanderveen wat te verminderen. Langzamerhand worden de zieke dieren beter en nieuwe gevallen komen slechts van tyd tot tyd nog voor, maar geen wonder, want de onbesmet gebleven koppels zyn zeer weinige meer. Te Aarlanderveen doet zich een geval van febris typhoïdea voor en wel aan de Lage Zydo. Tot t e 1 e u r s te 11 i n g d er landbou wers, met het oog op het vervoer hunner producten te water, zullen de sluizen te Haar lemmermeer niet vóór 1 Maart 1895 geopend worden. Een en ander staat in verband met de opname dor genie-werken, waarvoor de aannemer tot dien tyd aansprakelyk blyft en waartoe ook behooren de kanalen. Het bedrag der overname dier sluizen door den Haarlemmermeerpolder van het Ryk, be draagt 42,000 gulden. ToHaarlemmer meer is het bieten- rooien in vollen gang. De opbrengst zal echter benoden het middelmatige blyven. De penen zyn klein door den langdurigen regen en be vatten weinig suikergehalte. Over het alge meen wordt de opbrongst geschat op 20,000 KG. per HA., zynde 10,000 KG. of 100 gulden per HA. minder dan het vorige jaar. De schroef-stoombootdienst- directie W. Bus, te Haarlem, des Vrijdags van Nieuwveen naar Leiden, heeft niet meer plaats over de Rypwetering, maar wel langs de Kaag en Kagermeer. Te Roelof-Arendsveen heeft zich in de nabyheid van het woonhuis van P. v. Klink, besmet verklaard door Aziatische cholera, thans een nieuw geval dezer ziekte en weer met doodelykon afloop, voorgedaan. Een achtjarig knaapje, het zoontje van J. Turk, dat Maandag den geheelen dag nog ter school is geweest en dartel spelend met zyne mak kertjes huiswaarts trok, werd om 5 uren 's avonds ongesteld en was Dinsdag-morgen om 6 uron overleden'. Door de politie is dien- zelfden dag het ïyk volgens de voorschriften behandeld en in het lykenhuisje op de R. K. begraafplaats te R. A.-veen gedeponeerd. Het huis is daarna ontsmet en de bedden en klee deren zijn in den polder verbrand. Hot water der sloot, welke de huizen scheidt, waarin deze twee laatste cholera- sterfgevallen zyn voorgekomen, is besmet verklaard en door een dam van het overige water des polders afgesloten, om vorvolgens te worden ontsmet. Door den burgomeester is onmiddeliyk dringend gewaarschuwd tegen het ernstig gevaar, dat bestaat in het drinken van het water uit de slooten. Zaterdag komt het bestuurder „Zuid Hollandsche IJsvereeniging" te 's Gra- venhago weer byeen. Men meldt uit Koudekerk aan den Rijn: De cholera schfint hier helaas veld te winnen. Nadat twee kinderen uit één ge zin overleden waren, bezweek gisternamiddag eene oude vrouw, die eerst eergisteravond was aangetast, terwyl een werkman bedenko- lyk ligt. Twee jonge vrouwen zyn oogenblik- kelyk het gevaar te boven. De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat gisteren in die gemeente één persoon is aangegeven als overleden aan Aziatische cholera. Men meldt uit Hellevoetsluis aan de „N. R. Ct.": De toestand van de werklieden, die brand wonden bekwamen by hot uitbranden van granaten, is op eone enkele uitzondering na bovredigend. De jongeling B., die het zwaarst gekwetst werd aan den voet, en in het marine hospitaal wordt verpleegd, zal dat lichaamsdeel mogen behouden. Nog dient vermeld te worden dat de luit. ter zee 1ste kl. J. H. Commys, onder wiens leiding de werkzaamheden plaats hadden en die er vlak by was, ongedeerd bleef. Do ryke bedelaar te Hilversum, van wien wy reeds melding maakten, heeft twee lange nachten en dagen onder den blooten hemel doorgebracht met de wacht te houden over zyne aardsche goederen, terwyl zyne kinderen by familie in Laren (N.-Heen onderkomen hadden gevonden. Twee veran deringen waren by den man duideiyk waar neembaar: hy had zich de weelde veroorloofd een overjas aan te trekken, en zyn gelaat vertoonde duidelyk de sporen van vermoeienis en afmatting ten gevolge van het voortdurend verbiyf in weer en wind. Dat hondenweer heeft hem eindelyk doen besluiten van den „rommel" een groot deel te verkoopen, alleen het beste te behouden, en daarmede een goed heenkomen tezookeD, na eerst zyn geldkist en trommel, die (echter niet zónder vooraf door de politie verzegeld te zyn) by een dor buren waren binnenge bracht, weder in ontvangst te hebben genomen. (N. v. d. D Het schip „Jantje", kapt. Albers, van Gothenburg, heeft te Maassluis quaran taine onderzoek gohad, dewyl vier dagen ge leden een der bemanning is overleden. Het lyk werd in zee over boord gezet. Tongblaar. Onder voorbehoud nemen wy de volgende mededeeling over uit de „Alkm. Crt.": Door den heer J. Visser, gediplomeerd vee arts te Oudkarspel, wordt ter voorkoming van tongblaar een alleen hem bekend voor behoedmiddel aan het vee toegediend, dat tot heden zeer gunstige uitkomsten heeft opge leverd. Van de by na 400 koeien, door den heer Visser behandeld, kregen slechts enkelen tongblaar en dan nog in lichten graad. Koeien, die reeds door de ziekte waren aan getast, vonden by aanwending van het middel veel verlichting. Uit Keulen wordt aan de „Vosa. Zeit." geseind dat aldaar veel opzien is ver wekt door de plotselinge aanhouding van een Hollandschen baron, op het oogenblik, dat hy in een der hotels een groot feest gaf ter ge legenheid van zyne verloving met de dochter eener zeer geziene familie. De baron wordt beschuldigd van tal van oplichtingen. Ver schillende familieleden zyn reeds te Keulen aangekomen. De moordenaar Wetzstein, die twee vrouwen vermoord heeft, is daarvoor door de rechtbank te Halle tweemaal ter dood en bovendien wegens pogiDg tot moord tot 35 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Hoe men het aanleggen zal om den man al deze straf fen te doen ondergaan, hebben de rechters niet uitgemaakt. Vele maanden geleden drongen Russische soldaten eone Roomsche kerk ia de Poolsche stad Kroze (gouv. Kofno) binnen en mishandelden de geloovigen ergerlyk. Dezen vluchtten in wanorde uit de kerk, maar werden door de soldaten achtervolgd, die de mishande ling op de markt voortzetten. "Wegens dit feit hebben dezer dagen niet de soldaten maar de boeren terecht gestaan. Zy werden beschuldigd de sluiting der kerk belet te hebben en zyn daarvoor veroordeeld tot straffen van 4 maanden tot 10 jaren dwangarbeid. Onder de beschuldigden waren vele ouden van dagen, o. m. een blinde, benevens tal van vrouwen en meisjes. De rechtbank heeft de veroordeelden in de clementie van den czaar aanbevolen! Een fraai staaltje van gerechtigheid voorwaar! BUITENLAND. Franlrryk. De Fransche budgetcommissie stelt voor, op de begrooting een som van 100,000 fr. uit te trekken voor het Instituut Pasteur, ten behoeve van de inrichting tot bereiding van het middel tegen de croup van dr. Roux. De gemeenteraad van Parys wil tot het zelfde doel 50,000 fr. beschikbaar stellen. Men wenscht over de geheele stad oen aantal depots in te richten waar het middel ver- krygbaar zal zyn. Het „comité consultatif d'hygiène publique de France" heeft, eenparig besloten, een adres van gelukwensching te richten aan dr. Roux 6n zyn leermeester Pasteur, en aan de Regee ring een jaarlyksche subsidie voor het middel te vragen. De Fransche minister van binnenlandsche zaken heeft de vreemde toreadors, die aan de stierengevechten te Nimes hebben deel genomen, verbannen en den ondernemer voor den rechter laten dagvaarden. De Russische grootvorst Vladimir, de broeder van Czaar Alexander, bevindt zich to Parys. Gisteren bracht de grootvorst president Casimir Périer een bezoek. Presideut Casimir Périer gaf gisteren in het Elysóe een dejeuner ter eere van Verdi, den componist van „Othello." De meesten der ministers waren daarby tegenwoordig. Dultschland. Een der conservatieve bladen te Berlyn be weert, dat de regeering voornemens is eeno wyziging voor te stellen van do regeling van het kiesrecht voor het Duitscho ryk. Dit ge rucht vindt te Berlyn geen geloof. Te Potsdam is gisteren het proces be gonnen tegen den kanselier Leiszt, beschuldigd als waarnemend gouverneur van Kamerun door zyne onverantwoordelyke handelingen het oproer van December 1893 te hebben uitgelokt. De zaak zal niet met gesloten deuren worden behandeld; noch het departement van buitenlandsche zaken, noch de verdediger van den beschuldigde verlangen dit. Het gerechtshot behoudt zich voor de zaak later, zoo noodig, met gesloten deuren voort te zetten. De bq-

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2