dergelgken van randjoe's voorzienen pi. m. 3 If. hoogen muur omgeven uitgestrekten tuin met vijver, waarvan de oppervlakte zóó groot is, dat daarin volgens Inlandsche bericht gevers wel drie groote schepen zouden kunnen liggen. Deze vijver is 3,5 M. diep, het water is goed drinkbaar. Tegen de binnenzijde van den noordelijken muur zijn gebouwtjes aan gebracht, waarin 's vorsten munitievoorraad ligt orgoborgen. „Bedoelde gebouwtjes zijn ook vankleimuren opgetrokken en gedeeltelijk met pannen, ge deeltelijk met atap gedekt." Wij zijn er dus nog lang niet, wanneer de Baliërs hun verzet tot het uiterste volhouden. Een kenner van Lombok maakt in het „B. Hbl." zelfs nog van een ander vorstenverblijf, te Soekarara, melding, dat evenzeer als eene ves ting is gebouwd. Wellicht echter is het bericht der onderwerping van een aantal Baliërs op te vatten als een bewijs, dat zich teekenen voordoen, die naar eene spoediger oplossing heenwijzen. Het aantal strijdbare mannen, die het hoofd in den schoot hebben gelegd, is wel nog niet groot, slechts 200, waaronder nog vrouwen en kinderen begrepen zijnmaar als eenmaal het hek van den dam is, volgen er allicht meer. De plaats, waarheen de in onder werping gekomenen gezonden zijn, is gelegen aan de baai, waar, blijkens eene verklaring, door den minister van koloniën in de Kamer afgelegd, de gemeenschap van de schepen met don wal kan onderhouden worden, wanneer die in den moessontijd ter reede van Ampenan onmogelijk is. Vroeger werd reels gemeld dat de noodige maatregelen genomen zijn om ons van die landingsplaats te verzekeren; dat de onderworpenen, na ontwapend te zijn, der waarts zijn gezonden, is dus een bewijs, dat gezorgd zal worden, dat zij in dezen krijg ons geen kwaad meer kunnen doen. Ter herinnering aan de gevallenen op Lombok. Wat wfl gevoelden by do aankomst der noodlottige tyding, zoo schrijft dr. W. Van Lingen in „Soerja Soemizat," trachten wij weer te geven in enkele dichtregelen, die misschien ook weergeven, wat er dezer dagen leeft in het hart van den lezer. Gevallen gevallen op Lomboks oorlogsveld Is menig dapper held. Zij trokken ten strijde voor recht en voor eer Daar trof hen verraderlijk 't moordend geweer. Daar velde hen 't valsche geweld. En schreien, ach, schreien doot menig vrou- [welyk oog. Ook 't onze bleef niet droog: Wij zagen zoo moedig, zoo vrooljjk hen gaan, W(j groetten zoo hoopvol de wapprende vaan, Ach dat ons de uitkomst bedroog I Gewroken gowroken moet schittrend Neer- [lands eer! Op mannen, in 't geweer! Geen aarzliDg of uitvlucht verlamm' onze [kracht! Do valschheid, de wreedheid ten onder ge- [bracht Thans daden geen woorden meer I Gevallen, gevallen op Lomboks oorlogsveld Is menig dapper held. Zij leven in onze herinnering voort, Maar over hun graven ruischt, mannelyk het [woord „Uw neerlaag zal worden hersteld 1" Deze dichtregelen zyn volgens de „Loc." door den heer Van Suchtelen gecomponeerd voor vierstemmig koor. Het werd voor het eerst uitgevoerd op de Soirée, die de Ver- eeniging „Musis Sacrum" te Djocja Zondag gaf ten voordeele van de slachtoffers van het- Lombok-verraad. Vereenigingen, die voor het zelfde doel dezen treurzang wenschen uit te voeren, zullen door den compoDist gaarne in de gelegenheid worden gesteld, afschrift van de partituur te nemen. BUITENLAN D. DuitschluutL Heden bezoekt de Duitsche keizer Wies- baden, waar een standbeeld van Wilhelm I onthuld en de nieuwe schouwburg ingewyd zil worden. De minister Miquol heeft een onderzoek laten instellen omtrent de polissen van ver zekering. Men vermoedt dat hy van plan is ook de polissen over premiön onder 150 mark, die thans vry van zegelrecht zyn, te belasten. Het zegelrecht voor hoogere bedragen is thans '/i pCt. en ten minste l1/, mark. België. De volledige uitslag der verkiezingen voor de Kamer en den Senaat is nog niet bekend. Alleen weet men nu reeds, dat de katholieke partij, niettegenstaande enkele verliezen, in de Kamer do meerderheid zal behouden. De minderheid is alleen in zoover gewijzigd, dat deze nu niet alleen zal bestaan uit liberalen <sn radicalen, maar dat daarby nu ook eenige sociaal-democraten, die tot dusver nog niet in ie Belgische Kamer gevonden werden, zullen worden opgenomen. Tot de leiders der sociaal democraten, die nu reeds gekozen zyn, be- hooren o. a. de bekende Gentsche leider An- ^>eele en de aanvoerder der jongste werksta king in Henegouwen, Defuisseaux. Een volledig overzicht te geven van de wyzigingen, welke deze eerste verkiezingen n den politieken toestand in Belgiö zullen irengen, is eerst mogelyk, zoodra de uitslag van alle verkiezingen bekend is. En dan nog ?al men moeten gissen naar den vermoe- delyken uitslag der talryke herstemmingen, die nog noodig zyn. De hoofdzaak is echter, dat de katholieken hunne meerderheid in de Kamer zullen behouden. De verwachtingen van de gematigde en geavanceerde liberalen, die ook nu weer in vele plaatsen niet samen gingen, zyn derhalve niet. bewaarheid. Hoe de politieke verhoudingen in Belgiö zich verder zullen ontwikkelen, kan eerst later worden uitgemaakt. Te Luik zyn, in tegenstelling met het eerste aangekondigde resultaat, volgons de oficiëele opgave 4 socialisten terstond gekozen; er moot horstemming plaats hebbeD tusschen een liberaal (Frère Orban), 6 katholieken en 7 socialisten. Te Brussel was tot nog toe het aantal uitgebrachte 6temmen in 137 van del39bu- reelen bekend, nl.socialisten 42,418, liberalen 64,408, katholieken 98,121. Het is dus zeker, dat er aldaar herstemming moet plaats heb ben tusschen de katholieken en de liberalen. De vorige ICamer telde 93 katholieken; zy verliezen 10 zetels en winnen er 2. De liberalen, in de oude Kamer 59 leden sterk, verliezen 24 zetels en winnen er 7. De socialisten, in de oude Kamer niet ver tegenwoordigd, hobben 19 zetels verworven. Wat den Senaat betreft, is de uitslag als volgt De katholieken, die 47 zetels hadden, winnen er 10 en verliezen er 3. De liberalen, vroeger 30 leden sterk, ver liezen 10 zetels, welke nu door katholieken zyn veroverd, en winnen 3 zetels, welke de anti-liberalen hebben verloren. Er moeten herstemmingen plaats hebben in 9 arrondissementen. Hier en daar hebben ongeregeldheden plaats gehad en moest de burgerwacht onder de wapenen komen. Oostourjjk-Hon^.-Mouarchie. De begrooting. voor 1895, by hotOostenr. Huis van Afgevaardigden ingediend, geeft als eindcyfer der bruto-uitgaven 636,527,870 flor., d. i. 16,596,867 flor. moer dan de begrooting voor 1894. De ontvangsten zyn geraamd op 638,985,577 flor., of 16,731,555 flor. meer dan voor 1894. Het batig slot bedraagt dus 2,457,707 flor., of 134,688 flor. meer dan voor 1894 is geraamd. Rusland. Uit Warschau wordt gemold, dat bet ver trek van Czaar Alexander naar Corfu is vast gesteld op 24 October. Keizer Wilhelm, die Zaterdag te Triesack de onthulling van het gedenkt9eken voorden Grooten Keurvorst bywoonde, zeide, toen hy uit Berlyn vertrok, aan het station tot een diplomaat, die hem uitgeleide deed: „Ik heb goede tyding ontvangen uit Livadia. De Gzaar zal herstellen." Men stelt te Berlyn al te veel vertrouwen in professor Leyden en de wyze van behan deling, door hom voorgeschreven. Volgens een telegram uit Darmstadt, is daar nog niets bekend van het aangekon digde bezoek van don Czarewitch. Men gelooft daar derhalve nog niet, dat het huwelyk tusschen den Czarewitch en de prinses Alix zoo spoedig zal worden voltrokken, als te St.-Petersburg wordt beweerd. - Dr. Hirsch, de lyfarts van den Czaar, is Zaterdag uit Meran te Weenen aangekomen en onmiddeliyk naar Odessa vertrokken. Dr. Hirsch zal den Czaar naar Corfu begeleiden. De vleugel-adjudant van den Czaar, graaf BenkendorfF, is over Triest reeds naar Corfu vertrokken. Afghanistan Een nieuw bericht uit Simla bevestigt dat de Emir van Afghanistan zeer ernstig ziek is. De vice-koning van Indié heeft terstond zyn Raad voor eeno byzondere vergadering byeen- geroepen. De gcmeentebegrootlng voor 1895 In de sectiën. Hedennamiddag ontvingen wy het alge meen verslag van het verhandelde in de sectiën van den Gemeenteraad, by het onderzoek van de ontwerp-begrooting der gemeente Leiden, voor 1895, met de Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethoudere. Daaraan ontleenen wy thans het volgende: Algemeene beschouwingen werden in geene der afdeelingen gevoerd. Inkomsten. Volgn. 6. Plaatselijke directe belastingen. In eene der sectiën werd het geen gunstig teeken geacht dat, waar de begrooting met een batig saldo begint, de plaatselyke directe belasting wederom hoogei is uitgetrokken dan het vorige jaar; waar blyft zoodoende het profijt van vorige jaren? Er werd gevreesd dat in komende jaren het bedrag dier belasting nog steeds zal stygen. Hiertegen werd aangevoerd dat de ver booging o. a. het gevolg is van het derven van inkomsten van bruggelden en van die der gemeentoreiniging, die vroeger eene bate afwierp en thans gaat kosten. Antwoord van B. era Ws.Behalve de hier genoemde mindere ontvangsten en meerdere uitgaven zy gewezen op de verhooging van den post Lager Onderwys, ten gevolge van de gewyzigde Verordeningen. Art. 126. Jaar wedden der onderwyzers, lager onderwys, toch werd op de begrooting voor 1894 uit getrokken op f 131,085 en op die van 1895 op f 137,985. Overigens wordt in herinnering gebracht dat in 1894 meer is geheven aan inkomsten belasting dan by de vaststelling der begroo ting was geraamd. Blykens rapport van B. en Ws. van 24 Mei 1894, zoude volgens de begrooting met in begrip van de 5 perc9nt voor kwade po3ten, moeten worden geheven f 168,000, terwyl om de daarby vermelde redenen is besloten te heffen f 177,400. Volgens deze bogrooting ad f 165,000 5% kwade posten behoeft slechts te worden ge heven 173,250, dus minder dan in 1894 f 4150, behoudens do wijzigingen, by de vast stelling van de begrooting nog aan te brengen. Verder werd by dit volgnommer in eene der sectiën door eenige leden het gevoelen voorgestaan om het Kohier der inkomsten belasting voortaan niet meer te doen drukken of liever niet meer voor het publiek ver* krygbaar te doen stellen. Antw. van B. en Ws.: Het drukken van het Kohier geschiedt door een uitgever geheel voor eigen rekening, en niet van gemeentewege. Alleen wordt het nemen van een uittreksel uit het Kohier den uitgever ten Raadhuize eenigszins gemakkelijk gemaakt, terwyl het bestaan van een gedrukt Kohier voor vele takken van dienst gewenscht is. Herhaaldelyk toch moet het door verschil lende ambtenaren en commission worden ge raadpleegd. Daargelaten de vraag of overigens het drukken en publiceeren van het Kohier over het algemeen al of niet gewenscht is, zy gewezen op art. 72 der Gemeentewet, krachtens welk elk ingezeten inzage kan nemen en op zyne kosten afschrift kan doen maken van de besluiten van den Gemeente raad, voor zoover daaromtrent geene geheim houding is opgelegd, en onder die besluiten behoort ontegonzegiyk ook het Kohier. Volgn. 10. Opbrengst der wik-, weeg-, meet- en keurloonen. Hoe, werd in eene der sectiën gevraagd, is sedert de verplaatsing van de appelenmarkt de aanvoer van fruit ter nieuwe marktplaats en is de opbrengst aan marktgelden aldaar sedert de verplaatsing vermeerderd of ver minderd In dezelfde sectie werd gevraagd of de toe gezegde wyziging der verordening op het keuren van vee, vleesch en vlsch welhaast kan worden tegemoet gezien. Door. verscheidene leden werd gevraagd of de inkomsten der vee- en vleeschkouring hooger zyn dan de daaraan verbonden kosten en of deze kosten niet door de gemeenschap behooren te worden gedragen. Antw. van B. en Ws.: De verplaatsing van de ooftmarkt naar de Kalvermarkt beeft gunstig gewerkt op den aanvoer van fruit. In 1888 werd aan marktgeld ontvangen 59.85, in 1889 ƒ48.50, in 1890 f 46.40. De verplaatsing geschiedde krachtens Raads besluit van 20 November 1890. In 1891 werd ontvangen f 21.50, in 1892 f 28.50, in 1893 f 79.80, in 1894 tot 1 Sep tember f 50.15. Ean voorstel tot wyziging van de Veror dening op de vee- en vleeschkeuring is gereed en in hapden gesteld van do Commissie voor de Huishoudelyko Verordeningen, door wie de bestaande Verordening indertyd was ont worpen. Eene wyziging van de Verordening op de keuring van visch en ooft wordt voorloopig niet noodig geacht. Blykens deze begrooting is de opbrengst van het keurloon van vee, vleesch en visch geraamd op 3800. De uitgaven bedragen f 4515. De uitgaven van de keuring worden dus niet gedekt door de ontvangsten. Zooals uit het door 13. en Ws. in te dienen rapport op het adres der Runder- en Varkensslachters-voreeniging zal blyken, zyn B. en Ws. van oordeel, dat de keurloonen moeten worden bestendigd. Volgn. 30. Ontvangsten, resultaat van afzon derlyjk beheer. a. Gasfabriek. Met genoegen werd in twee sectiën gecon stateerd dat in deze ontwerp begrooting voor het eerst eene behoorlyke begrooting der gas fabriek voorkomt, hiervoor wenschte men aan B. en Ws. en tevens aan Commissarissen der Gasfabriek dank te betuigen. Gevraagd werd of er by die Commissarissen ook plannen in overweging zyn omelectrisch licht te produceeren en in de Gemeente te leveren; liever zou men de Exploitatie van electrisch licht in handen der Gemeente dan in die van eene particuliere maatscbappy zien. Hoe zal de houding zyn van het Dag. Bes1, by eene serieuse aanvraag voor de expl. van electrisch licht? Vooral in industriëele plaatsen gaat de toe passing van electrisch licht met rassche schre den vooruit, zelfs daar, waar de gasprijs geiyk hier slechts vyf cents bedraagt. Verder werd er op gewezen dat nu gas gloeilicht merkbare besparing aan gas geeft, op de vroegere winst dor gasfabriek bezwaar- ïyk gerekend kan worden en een equivalent dient gezocht te worden. Kan, zooals elders, de straatverlichting niet met gasgloeilicht ge schieden? Het nemen van eene proef werd aan bevolen. Antw. van B. en Ws..*-Volgn. 30. Ten vongen jare werd de begrooting der Gasfabriek in de Memorie van Antwoord opgenomen. Door Commissarissen der Gasfabriek is aan den Directeur opgedragen om eon voorstel in te dienen voor de oprichting van een proef station voor electrisch licht op het terrein der Gasfabriek. Eventueelo aanvragen voor de exploitatie van eene electrische verlichting in doze ge meente zullen voorzeker in ernstige overweging moeten woröen genomen. Het is uit den aard der zaak echter ondoen- ïyk thans reeds de conclusie van de op die eventueele aanvragen uit te brengen adviezen mede te deelen. Ten gevolge van het vermeerderd gebruik van gasgloeilicht, wordt het overigens minder waarschijniyk dat zoodaoigo aanvrage zal worden ingediend, terwyl B. en Ws. geene gemeenten bekend zyn waar, evenals hier, de gasprys slechts 5 cents bedraagt. Eene proeve wordt genomen met de toe passing van gasgloeilicht voor de straat verlichting. By het opmaken van de begrooting der Gasfabriek is gerekend op het mindere gas verbruik, ten gevolge van de toepassing van het zoogenaamde gasgloeilicht. Uitgaven. Volgn. 66. Jaarioedden van de keurders, enz. In twee sectiën werd de wenschoiykheid betoogd van de oprichting van een abbattoir; blykens openbaar gemaakto rapporten hebben in Duitschland, tot zelfs de kleinere gemeenten slachtplaatsen en werpen deze vaak niet on- belangryke baten af. Of het beweerde gebrek aan ruimte de op richting van een abattoir in den weg mag staan, werd betwyfeld; volgens anderen was onder don rook van Leiden voldoende plaats to vinden. Antwoord van B. en Wy zyn gaarne bereid een nader onderzoek te doen instellen aangaande de oprichting van een abattoir, en te zyner tyd den uitslag daarvan mode te deelen. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken is mede hieromtrent advies gevraagd. Welk terrein het geschiktst zoude kunnen worden aangewezen, is B. en Ws. thans nog niet bekend. Wenscheiyk ware het zoo tot oprichting van een abattoir besloten werd dit te plaatsen in de nabyheid van de Beesten markt. Volgn. 100. Herstelling aan het kruithui«je. Gevraagd werd of de f 280 voor dat dod uitgetrokken slechts als 1ste termyn is te beschouwen voor de voorgenomen restauratie. Hierop werd geantwoord dat voor de aan gevraagde som het kruithuisje voldoende kan worden opgeknapt. Omtrent den bouwstyi kon geene zekerheid verkregen worden, ofschoon men deskundigen hieromtrent heeft geraad pleegd. Anderen meenden dat men het advies had behooren in te winnen van hen die zich voor het behoud van het huisje hadden uitgespro ken, zoowel wat het architectonische als wri het aesthetische betreft. Hoofdstuk V. Kosten van de openbare veiligheid. Z;jn bedelarij en landloopery in do laatste tweo jaren weder niet belangryk toegenomen, vraagt een lidmet name het uitgebreide venten langs de straat? Is er niet eene ver ordening te maken die daaraan eenigszins perken stelt? Wanneer het voor den burge moester schier ondoeniyk is uit te maken wie bona fide venters zyn, dan heeft toch do commissaris van politie moer gegevens dit te beoordeelen. Antw. van B. en Ws..* De onderwerpen bedelary en landloopery zyn in de Strafwet geregeld, bezwaariyk kan alzoo daartegen ook in de Algemeene Politieverordening worden voorzien. Ook wordt gewezen op art. 34 dor Wet tot heffing eener belasting op bedryfs- en andere inkomsten, krachtens welk kramers en alle verdere personen die hun bedryf of beroep rondtrekkende uitoefenen zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zy zich na het begin van bet belastingjaar het het eerst bevinden, by het gemeentebestuur scbriftelyk moeten aanmelden, en daarvan kosteloos een bewy's ontvangen, welk bewy's eenigszins in de plaats is getreden van het onder de werking van de afgeschafte Patentwet uitgereikte patent, dat diende als legitimatie-bewys. Volgn. 122. Kosten voortvloeiende uit Jut nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoestand. Door een lid werd gevraagd naar de resultaten van het onbewoonbaar verklaren van sommige huisjes; hy zoude gaarne spoedig een rapport te gemoet zien. Antwoord van B. en Ws: Op ditoogenblik is aanhangig eene eventueele onbewoonbaar- verklaring van de Papegaai'spoort, waarom trent het onderzoek ingevolge de Verordening van 5 April jl. is iDgesteld, zynde de uitslag van dit onderzoek aan den eigenaar medegedeeld. Intusschen werkt de Verordening uit nemend en wel op grond dat herhaaldelyk perceelen op aandrang van ons college worden verbeterd, ten einde eene onbewoonbaarver klaring te voorkomen. Volgn. 124. lo. Kosten Hoogere Burger school voor Meisjes. Een lid wenschte het gymnastiekonderwijs aan deze school to doen vervallen. Hiertegen werd aangevoerd dat het gym nastiek uur, behalve de gewenschte ontspan ning, ook zeer nuttig is voor de licharaelyke ontwikkeling. Volgn. 124. 2o. Kosten ten behoeve van het onderwijs in de natuur- en scheikunde H. B.-S. van jongens. Een lid zou gaarne wenschen dat deze school eene electr. dynamo kreeg; by den grooten vooruitgang op electrisch gebied is zulk eene machine voor het onder wys byna onmisbaar. Volgn. 170. Toelage aan de eigenaars van den schouwburg. Het subsidie aan de eigenaren van den schouwburg werd in alle sectiën opnieuw be streden en verdedigd. Het billykheids-argument voor sommigen afdoende en de vraag beheer- sc-hend werd door anderen niet gevoeld. Heeft, zoo vraagt men, het schouwburg bestuur reeds een ernstige proef genomen met tariefverhooging? Wie is thans de gedelegeerde in dat bestuur na het overlyden van den vorigen burgemeester en heeft deze opvolger ook stem wat betreft het opvoeren van stukken? Eenige leden meenden dat waar de rekening een vermindering van bezoek aanwyst, daaruit kan geconcludeerd worden mindere behoefte. Verscheidene leden wenschen ten slotte een afloopend subsidie. Antw. van B. en Ws.: Het is B. en Ws. niet bekend of eene proeve is genomen met tariefverhooging. Tot dusverre is nog geen gedelegeerde uit het gemeentebestuur aangewezen. Telegrammon. SOFIA, 15 October. De Bulgaarsche minister van koophandel, de heer Tontscheff, heeft zyn ontslag ingediend, dat door vorst Ferdinand is aangenomen. MADRID, 15 October. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Moret, is heden avond naar Parys vertrokken. YOKOHAMA, 16 October. De Japansche Landdag is gisteren in buitengewone zitting te Hiroshima bijeengekomen. Tot voorzitter koos by Kosumoto, tot ondervoorzitter Sbicna da. Morgen heeft de officiëele opening plaats. Graaf Inouye is naar Corea vertrokken. Nomura is tot minister van binnenkndsche zaken benoemd. Te Tokio is een groot aantal krygsgevan- genen aangekomen. LORENZO, 16 October. De regeering heeft bekend gemaakt dat zy in geval van een nieuwen aanval niet kan instaan voor het leven van iemand in eenig deel der stad, uit gezonderd het marktplein. Kooplieden, die uit het land van Maputa teruggekeerd zijn, hebben gemeld dat do Maputa's zich by de opstandelingen aange sloten hebben. Gungunhama moet tegen Inhambano op rukken. LONDEN, 16 October. De „Times" heeft uit Tientsin vernomen dat te Peking een keizeriyfc besluit is verschenen, waarby de regeering van China ten volle de verantwoor- dblykheid voor de bescherming der vreemde lingen op zich neemt. Het Pei Yung-eskader heeft het dok ver laten, de herstellingen zijn alle voleindigd, de voorraad kruit is vernieuwd. LEIIIE1V, 16 October. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 6° C. 42.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 8° C. 46.41 F.; 'a middag j om 12 uren 10° C. 50° F.; '6 namidi 4 uren 8° C. 46.4° F. De Commissie van Rapporteurs voor de Indische begrooting is gisten»» verga or 1 geweest. Twee afdeelingen van de Twoide Kimer hebben heden het onderzoek der S a.itsbo- grooting voortgezet. In de sectie-Kamer was een onder orficier van het leger aanwezig om bfi hér. i ofdstuk Oorlog den leden eene uitlegging ie geven van het nieuwe repeteergeweer ïmt kogel, tot aanschaffing waarvan de Regeoriug by wetsontwerp een creaiet heeft aang v.aagd. Het eerste regiment huzaren, met de escadrons uit Deventer en Zutfen tot één ge heel vereonigd, is Zaterdag, ondbi' commando van kolonel baron Rongers, op een militairen marsch langs het paleis Plet Loo getrokken. By de komst der cavaleri» verschenen HH. MM. do Koningin en de Koningin- Regentes aan het toegangshek van bet Paleis. Ter eere van de Vorstinnen liet do kolonel commandant het regiment voor HI-I. MM. defilaeren, eerst in stap en daarna in draf. Een telegram mei lt aan de „Standaard," dat dr. Kuyper in redelijken welstand in Pau is aangekomen. De voordracht van leeraar in de go- schiedenis aan het gymnasium te Middelburg bestaat uit de heeren P. F. Scharp de Visser,, te 's-Gravenhage; en P. Koppejan, te Utrecht., KOLONIËN. BATAVIA, 12-13 September. De collecte voor Lombok, uitgaande var hot comité voor het Lombokfonds en Zondag jl. (9 Sept.) te Batavia gehouden, heeft tot heden (12 Sept.) ruim 3700 opgebracht. Hierby dient vermeld, dat het comité nog gifton verwacht van verschillende personen, die afwezig waren en reeds toezegging deden voor eene gift, zoo mede ook van de verschillende comités buiten Batavia. Wat dit laatste betreft, vernemen wy, dat er zeer veel belangstelling is getoond, wat zeker het fonds goed te stado zal komen. In militaire kringen wordt de buitenge wone bevordering van luitenant kolonel Swart tot kolonel in verband gebracht met de wen- sch9iykheid, om te zyner tyd het bevel over het Ned.-Indische leger weder in handen van van een infanterist te zien. Dit meldt het „Soer. Hand." Academic-iiieinvs. Leiden: Met goed gevolg is afgelegd het Doctoraal-examen in do rechtswetenschap door den heer J. J. Van Riemsdyk; het candidaats-examen in de scheikunde door den heer R. R. De Bruyn; het voorbereidend examen in do Godgeleerd heid door den heer K. F. Sparnaay. Boilegrave, 16 Oct. Aangovoerd 249 wagene Kaae, 14,531 etuks, wo;onde 65,834 KG. Prgs lste soort Goudscho f 24.a 25.zwaardere f - ,2do soort f 20.a 21.50hieronder 13 wagens Derbykaae, prga leto Boort f21. a f22.59; 2de soort f 18.a f 19.50; 28 wagens Edammer Kaae, prgs into soort f 29.—» a f—.—, 2de eoort f23. - a f25.50, commissie f 1 wagon Leideohe Kaas: f45.— hot schip pond. Handel iets vlugger.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 3