De Lombok-expeditie. vanieljo ys-aankondiging? Dat zou beter staan en de verf niet beschadigen, hetgeen we hopen dat nu nog niet gebeurd is. Ook komt de tyd voor stoken aan;'t was gisteravond frisch in de zaall Over den straatweg GoudaBode grave—Leiden werd Zondag over een afstand van 60 K M. gereden om het kampioenschap der Haagsche Wielrydersvereeniging „Snel- voetera". De heer W. v. d. Mey, te Leiden, verwierf het kampioenschap in 2 u. 5 m. 31 sec. Hoewel weg en weer slecht waren, waren toch nog zes mededingers aan de plaats van vertrek, aan den Hoogen Ryndyk, verschenon. De brug van de lijn Leide n Woerden verspert zouden we bijna kunnen zeggen thans reeds 16 jaren de vaart door het Galgewater. AI die jaren werd zy door dezelfde brugwachters bewaakt en wel zoo danig, dat dezen er zich op kunnen beroemen gehocl vrij v^n ongelukken te zijn gebleven. De oudste, Iz. Vermaak, herdenkt 29 October a. 8. den dag, waarop bij vóór 25 jaren in dienst trad der Maatschappij, waarvan 9 jaar te Utrecht en 16 jaar dienst by de brug. To Waddingsveen is eene Schaak en Damvereeniging opgericht, na eene ver gadering, welke door den heer Regt was belegd. Eiken Vrijdag-avond zullen de leden voortaan vergaderen in de sociëteit „De Unie", aan de Brug. In don nacht van 14 op 15 0ctober zjjn bij den heer De l'E., te Hoofddorp, 10 kip pen gestolen. Ook aan de Noordkade te Waddingsveen z\jn ter opening van het winterseizoen de strooptochton van kippen- en eendenroovers weer begonnen. Eén der bewoners heeft reeds van zeventien kippen afscheid moeten nemen B(j een ander werden voor de variatie 20 HL. aardappelen ontvreemd. Zondag-avond is ingebroken in bet kantoor van den heer R. v. Lop de Koornmarkt te Delft. De inbreker, de 35-jarige M. v. G die reeds tweemaal wegens diefstal was veroordeeld, was door het bovenscbuifraam goklommen, en was juist bezig de scbrjjftafe. te openen, toen de eigenaar, door een voorby ganger gewaarschuwd, met een paar politie agenten het kantoor betrad. Toen wilde v. G nog beweren, dat hy door dat schuifraam, 2'/a M. boven don beganen grond, naar binnen gegooid was! Do dief weegt N B. een kleine 200 pond. H\j werd onmiddellijk gearresteerd en beden naar het huis van bewaring opge zonden. Eene 27-jarige werkvrouw te Rotterdam kreeg gisteravond ruzie mot een buurman, die baar een paar slagen gaf, waarna zij door hem achtervolgd naar boven liep en uit benauwdheid uit het zolderraam der 4de verdieping spong. De vrouw kwam op eene lantaarn terecht, doch werd slechts licht ge knousd. Zy is per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Drie jaren geledon vond oen werk man, te Kralingen wonende, op den openbaren weg te Rotterdam aan een boom, tusschen eenig straatvuil, eenigo stukjes papier, dio by nadere beschouwing verscheurde bankbiljetten bleken te zyn. Hy gaf van die vondst kennis aan de politie, die het gevondene in be waring nam. Dezer dagen werd de man verbiyd met do ontvangst van ruim f 300, zyndo de waarde der bankbiljetten, waarvan de eigenaar tot op heden zich niet had aangemeld. In do afgeloopen weekhebben zich te Rotterdam 4 nieuwo gevallen van pokken voorgedaan. G 6 t o r m i d d a g werd te Gouda de 80-jarige hoer Nelisse by het oversteken der rails door de aankomende stoomtram overreden. Het oene been word geheel ver brijzeld. By het afzenden van dit bericht waron nog eenige teekenen van leven te bespeuren, doch er bestond geene hoop op behoud. Sedert 11. Vrydag namiddag wordt te Haarlem vermist de hoer W. G. Wolbers, bookhouder by de firma Gebroeders Figée, fabrikanten aan de Leidschevaart. Zyne admi nistratie is volkomen in orde bevonden, waarom men vermoedt dat hem een ongeluk is over komen. Zyn signalement is: oud 54 jaren, iets kleiner dan middelmatig lang, tameiyk gezet, blozend gelaat, kaalhoofdig, alleen op bet achterhoofd een weinig krullend haar, donkerbruine snor, gekleed mot donker pak, fantasiehoed, gewoon rond model, De com missaris van politie te Haarlem verzoekt zyne opsporing en by mogelijke ontdekking, betzy levond of dood, onmiddeliyk bericht. De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat op 15 dezer in die gemeente één persoon is aangegeven als overleden aan Aziatische cholera. Do toestand van de derde to Weesp door cholera aangotaste patiënte, oen 21 jarig meisje, is bevredigend en geeft hoop op herstel. De twee laatste patiënten zyn overgebracht naar het tot ziekenbarak ingerichte wacht lokaal. Gisterochtend werd do laatste choleralyder te Kralingen uit do barak aldaar als genezen ontslagen. Door den R K. Volksbond to Roer mond is besloten om in 1S95 een begin te maken met het bouwen van arbeiderswoningen. Van do 30 woningen, welke gebouwd zullen worden, moeten er in 1893 minstens 15 klaar zyn. Uit hot dezer dagen verschenen verslag oener o:.quote, is gebleken dat te Roermond dringend behoefte aan goeie woningen bestaat. Een vijftienjarige knaap te Schoonhoven, die nagenoeg geheel alleen op do wereld staat, had plaatsing verzocht by de instructio compagnie in die gemeente, doch kon niet voldoen aan de eischen, by de ge neeskundige keuring gesteld. De arme jongen, ofschoon vreoseiyk teleurgesteld, liet den moed niet varen. In oen met potlood geschreven brief aan H. M. de Koningin legde hy zyn toestand bloot, en zyne hoop op hare groot moedige bescherming werd niet beschaamd. Na een door H, M. ingesteld onderzoek zal de jongen op voorstel van den commandant en na ingewonnen advies van den betrokken officier van gezondheid zeer waarschyulyk toch in dienst worden gesteld. Den 17den Juni II. werd by een zekeren Vos, bedelaar, te Hilversum, de som van f 600 gevonden, hetgeen ten gevolge had, dat 't R.-K. armbestuur ophield met het verleenen van onderstand. Dit schynt op 's mans geld middelen een nadeehgen invloed te hebben uitgeoefend, althans Zaterdag-avond werd by door de gerechtelyke macht uit zyne woning gezet, wegens niet-betaling van huishuur. Meer dan verbaasd was men, tosD uit do woning achtereenvolgens voor den dag werden gehaald: eene houten kist met geld, te zwaar voor één man om te lillen, eene blikken trommel, eveneens met geld gevuld, eene party kleeding stukken, waaronder vele nieuwe, een zilveren horloge, 40 paar nieuwe kousen, eene groote boeveelheid ryst, bruineboonen, een pot be schimmeld vet, beschimmeld brood, enz De kinderen, die, zeer onrein, langs den weg door bedelen in hun onderhoud moesten voorzien, zyn door de buren gereinigd en naar een familielid te Laren opgezonden. Den geheelen nacht hield de gewaando arme by zyn inboedel de wacht. De aandeelhouders in het waar borgfonds voor de dezen zomer te Nijmegen gehouden tentoonstelling van schilder- en beeldhouwkunst hebben van hunne aandeelen a f 25 een bedrag van f 17.50 terugontvangen. Door de rechtbank te Alkmaar is aan Klaas Boes als verdediger toegevoegd mr. Van der Hoeven, advocaat aldaar. Zeer waarschyniyk komt de zaak medio November in openbare behandeling, vooraf zal Boos echter terechtstaan voor de inbraak by mr. Asser. Door den heer G. H. Mastboom, te Gastel, is proces-verbaal opgemaakt tegen de „Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen", wegens overtreding van het reglement op het gebruik der Rykswegen en van het reglement op de spoorwegdiensten, door het buiten noodzakelykheid gedurende circa vyf minuten gesloten houden van de afsluitboomen aan den overweg te Rozendaal. Met groote belangstelling wordt de rechter- lyke uitspraak in deze zaak te gemoet gezien. Te K. (een dorp in Friesland) zou een ïyk gekist worden en alles was daarvoor klaargemaakt. De buren doen dan gewooniyk lykdienst en krjjgen vooraf een borrel De betrokken famillo wilde nu echter dit niet toestaan, waarop de buren weigerden den overledene grafwaarts te brengen. Niet vóór de gewenschte borrel was gegeven, werd 't ïyk gekist en naar den doodenakker gebracht. Te Arnhem heerscht onder de paarden van het corps rydende artillerie vry erg de influenza. De heer Franken, commies der posteryen te Maastricht, die voor eenige dagen werd vermist, is Zondag-avond uit de Geul naby Maastricht uit het water gehaald. Do klok uit don toren te Drempt (gem. Hummeloo en Keppel), welke geacht wordt to dagteekenen uit den tyd van Karei den Grooten, is aangekocht voor het Museum van Oudheden fe Amsterdam. Te Zeven aar kwam een geval van bloedvergiftiging voor. Een driejarig kind van den heer H. sneed zich een onbeduidend wondje met oen mos. Spoedig zwol do wond op en eenige uren later was het kind een ïyk. Zondag-morgen is het woonhuis van den winkelier B. W. Poll, te Deventer, mot byna alles wat er in was eeno prooi der vlammen geworden. De toegesnelde spuit kon niet anders doen dan do belendende gebouwen beschermen, die gespaard bleven. Alles was tegen brandschade verzekerd. De vrouwen Middegaal en Schel- kes, betrokken by bet drama, dat in de Rozenmarynga8 te Nymegen werd afgespeeld, hebben die stad verlaten. Zy moeten zich te Utrecht hebben gevostigd. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is te Antwerpen het entrepot-Josson geheel door brand vernield. Daarin bevonden zich o. a, 9000 balen koffie en 300 balen bloem, van welke niets kon gered worden. Het aangrenzende gebouw der Hesse natie werd ernstig bedreigd. Daar lagen o. a. 100 vaten olie Het gelukte echter der brandweer het vuur tot het entrepot te beperken. Het gebouw en de koopwaren waren verzekerd voor 1,125,000 franken. Men raamt de schade echter op meer dan twee millfoen fr. Ook de belendende gebouwen hebben veel geleden. Dit is reeds de derde maal, dat de maga- zynen van Ceulemans door brand vernield worden.' Do eerste maal was het 't gebouw der Oud o Stadswaag, de tweede maal waren het de magazynen der Noordstraat, waarby verscheidene brandweermannen gekwetst wer den. Ditmaal is alles zonder persooniyke ODge- Iukken afgeloopen. Ten gevolge van den brand zyn driehon derd vrouwen en meisjes zonder werk. Volgens het „Mil. Blad" is door de Oostenryksche regeering voor de 19 dagen, welke door het 4de legercorps groote manoeu vres zyn gehouden, eene som vati ongeveer f 10,000 betaald aan verschillende maatschap- püen, waarby voor de 23,000 man, die aan de oefeningen deelnamen, eene verzekering was gesloten op het loven en tegen ongelukken. Zou het vraagt het blad geene aan beveling verdienen om dezen maatregel, op het voetspoor van Zwitserland, ook by onze manoeuvres en vooral by onze schietoefenin gen toe te passen? Het plunderen van spoorweg- treinen is in Amerika geene zeldzaamheid, maar hot laatste geval van dien aard overtreft al de vorige door de ongehoorde brutaliteit, waarmede de roovers te werk gingen. Niet in de wildernis van bet verre "Westen, maar in oene dichtbevolkte streek, op slechts korten afstand van Washington, de hoofdstad der Ver eenigde Staton, hebbon de roovers Vrydag hun slag geslagen. De nachttrein van Rich mond naar Nieuw-York naderde de Potomac- rivier, toen de machinist en de stoker eens klaps zeven gemaskerde k9rels over de kolen in don tender naar de locomotief zagen kruipen. De roovers bevalen hun te stoppen, onder bedreiging met revolversdo machinist haastte zich te gehoorzamen Daarop werd den post- conductour gelast, de deur van deri waggor, waarin zich de brandkast met geldswaarden bevond, te openen; toen de man weigerde, liet men de deur met een paar dynamiet- patrooen springen. Terwyi zes roovers den machinist en den stoker, die op den weg waren geplaatst, in bedwang hielden en af en toe een schot losten op de passagiers, die naar buiten durfden kijken, dwong de zevende roover, een kerel als een boom, den postconducteur do brand kast te openen en hem alle geldswaarden te geven. Een en ander duurde 20 minuten. Geen der reizigers was in staat weerstand te bieden; een hunner, die eene revolver bij zich had, wilde daarmede schieten, maar de pa tronen gingen niet af. Toen het geld in een handkoffer was ge pakt, maakten de roovers de locomotief los cn stoomden daarmodo weg Toen zy onge veer eene myi hadden gereden, sprongen zy er af en begaven zich naar de Potomac-rivier, waar een bootje gereed lag. waarmede z(j ovorstakon naar het grondgebied van den staat Maryland Do locomotief stoomde inmid dels al sneller en sneller voort, tot zy ein- deiyk by een station, twaalf mijlen verder, togen eenige goederenwagens aanbonsde en omviel. De buit, door de roovers gestolen, bedraagt tusschen de 30,000 en 100,000 dollars; het juiste bedrag is nog niet bekend. Natuuriyk hoeft het brutale schelmstuk, als hot ware onder den rook van de hoofdstad der republiek gepleegd, groote sensatie gemaakt. Een aantal detectives werden dadelyk aan bet werk gezet om do roovers op te sporen; de spoorwegmaat schappij heeft eene premie van 10,000 dollars op hunne arrestatie gezet, terwyi ook de gou verneur van Virginiö eene flinke belooning heeft uitgeloofd. Het beleid van generaal Tetter. Enkele Indiscbo bladeD, die begonnen zyn met heftige critiak op het beleid van generaal Vetter te oefenen, hebben thans besloten voorloopig daarmee te eindigen en zoggen, dat zy met de afrekening zullen wachten tot het einde der expeditio. Niet alzoo wordt daarover gedacht door den heer Eyssell, den hoofdredacteur der „Soer. Ct." Een doorwrocht artikel heeft hy aan generaal Vetter gewyd. Aan het einds daarvan zegt hy: Het kan zeker nooit in het belang zyn van een goed verloop der verdere expeditie, dat generaal Vetter nog aan het hoofd gehand haafd blyft. Biykbaar heeft de regeering dit in den aanvang zelve ook gevoeld: getuige daarvan de tegenwoordige samenstelling der hoogere rangen daar te velde, eene samenstel ling onder den eersten indruk der catastrophe geschied. Waaraan dan kan het zyn toe te schryven. dat zy thans tot een ander inzicht schynt gekomen? Dat moet wel de invloed zyn van hot papier: de offlciëele rapporten hebben waarschyniyk deze metamorphose uitgewerkt. Maar wie officiéele rapporten zegt, zegt ook „officiéele waarheid," en de officiéele waarheid pleegt alles te zyn behalve do waarheid. Wie hier bet verhaal heeft gehoord dier bonderden van Lombok teruggekeerden, hy krygt slechts één overweldigenden indruk en die is deze, dat het by de expeditie van den aanvang af, aan alle militairo leiding ontbroken heeft. Men heeft daarby uitsluitend aan politiek gedacht en gedaan. Hoe treurig ook die politiek is geweest - in hare resultaten gebleken daarover spreek ik niet. 't Is best rac&eiyk, dat hierin ook de Regeering voor eon groot doel schuld heeft, zy het dan alleen ten gevolge van onverstandige adviezen harer raadslieden. Doch voor het militaire mistasten is uitslui tend de opperbevelhebber en met hem, mis schim zyn chef van den staf verantwoordelyk. En dan, zoo schryft de heer Eyssel verder, er is nóg wat. Hoe kan er harteiyke samen werking bestaan onder gegeven omstandig heden, tusschen de beide bevelhebbers? Alleen reeds met de menscheiyke natuur rekening houdend, en afgescheiden van het op Lombok voorgevallene, kan men wel nagaan dat de door generaal Vetter voor den generaals- raDg afgemaakte kolonel Segov, nu juist niet met de meest hartelijke gevoelens bezield kan zyn jegens dengeen, die hem op zulke futiele gronden onwaardig keurde voor den oppersten rang, dat do regeering daarover heen stapte en den kolonel wèl voordroeg, en zulks juist op grond zyner uitstekende eigenschappen te velde, haar herhaaldelyk gebleken en thans zoo van noode. En nu met het Lomboksche desaster ge bleken is, van hoe geringe wezenlijke waarde het aureool des afmakers was, nu kan er ook onmogely'k van eenig moreel overwicht van den lsten op den 2den bevelhebber sprake wezen. Dit alles moet der Regeering toch wel zyn bekend! Hoe komt zy dan tot het veranderde inzicht om den opperbevelhebber toch en on danks alles to handhaven? Dan had zy zeker Segov niet derwaarts moeten zenden: dan had zy toch zeker wel een der kolonels Swart of De Moulin en zelfs ieder an^pr kolonel veeleer met die opdracht kunnen vereeren. Het kan nooit anders dan verkeerd zyn, indien tusschen den lsten 6n den 2den be velhebber eener expeditie geene bepaalde „entente cordiale" bestaat. Heeft men te Atjeh dan nóg geen leergeld genoeg, ook hiermede betaald Het klinkt heel aardig al is het weinig geruststellend voor de slachtoffers! dus be sluit de heer Eyssell, om te zoggen: geeft den geslagen generaal gelegenheid om zyne reputatie te herwinnen. Maar daargelaten, dat er slaan en slaan is, en dat een generaal, die zich, uitsluitend militair-gesproken, zóó ver rassen laat als hier is geschied, voorgoed elk vertrouwen moet hebben verbeurd die gelegenheid worde nooit, gegoven, waar zóó veel op het spel staat als thans" hier. Dat mag eenvoudig nietl Op gezag van een ooggetuige heeft de „J.-B." medegedeeld: „Gedurende den terugtocht vao Tjakra- Negara naar Mataram stelde generaal Vetter, die voortdurend zyne bevelen bleef geven, zich telkens aan hot hevigste vuur van den vyand bloot, zonder te trachten zich daartegen te dekken." Het „B. Hbl." teekende daarby aan: Deze flinke houding vao deo generaal in de critieke oogenblikken is eene reden te meer, om te breken met de tegen hem gevolgde tactiek, de tactiek nl. van verdacht maken, van insinueeren en afbreken. Generaal Vetter schynt geen man to zyn van een zacht karakter en dit schynt eenigen tot zyno vyanden te hebben gemaakt, maar is in een opperbevelhebber niet veeleer een streng en scherp gemoed noodig?Een gemoed, dat er niet naar streeft slechts tevreden men- schen om zicb heen te zien? Uit zyn geheole optreden blijkt ook dat populariteit hem een onverschillige zaak schynt te zyn. De op een stroovuur gelijkende popu lariteit van het oogenblik is hem onverschillig, terecht inziendo dat duurzame populariteit, welke van eene geheel andere 60ort is, eerst ontstaat wanneer groote diensten aan het algemeen belang zyn bewezen. Berichten van verschillenden aard. In den morgen van den 9den September kwam de „Maetsuyker" in het bassin van het marine-établissement te Soerabaia, met het grootste deel van het detachemont-Lindgreen aan boord. Zy, die daartoe in de gelegenheid waren, namen direct een kykje aan boord. Op het achterschip bevonden zich de kapitein Lind- green, de officieren van gezondheid 1ste kl. Ujlaki en de luitenant van de artillerie Van doi Plank, en de zwaar gewonden; de officieren zagen, de doorgestane ontberingen als-anders- zins in aanmerking genomen, er vry goed uit; onnoodig te zeggen dat zy menigen hartelyken handdruk en gelukwensch ont vingen van hunne kameraden en wapen broeders en van hunne vrienden en kennissen uit de burgery. Ook de toestand der overige gewonden en zieken mocht, over het algemeen genomen, gunstig genoemd worden; onder de zieken trof men verscheidene aan met koorts, dys- sentene, etc. Wat de kloedmg der geëvacueerden betrof, daarmede was het al heel treurig gesteld, vooral die der onderofficieren en minderen, die krygsgevangen gezeten hebben, 't Schynt dat de Baliërs schik in onze uniformen had den, want velen der gevangenen hadden hunne equipementstukken moeten afstaan, anderen weder zagen hunne uniform gescheurd en ont daan van de uitmonstering, knoopen, enz., eenigen waren gestokeD in halve Balineesche kleeding met een doek om of een Ketoe (kalotje) op het hoofd. Ofschoon recht gehavend, bovendien ziek of gowond, zagen de meesten er toch opgeruimd uit en lieten zy zich do hun door do heeren van het „Roode Kruis" aangeboden verver- schingen goed smaken. Verscheidenen waren gewapend met Balische krissen en zwaarden, die zy met trots aan het publiek vertoonden. Tegen balftwaalf ongeveer waren de licht gewonden en de lichte zieken aan den wal; onder toezicht van den officier van gezond heid 1ste klasse Kornelissen, werden zy naar de gereedstaande rytuigen geleid of gedragen en naar het hospitaal te Simpang vervoerd; telkens wanneer een wagen weg reed, voorzagen de heeren van het „Roode Kruis" dien van minerale wateren en andere vervcrschingen. Aan de „Loc." is o. ra. den lOden Sept. uit Soerabaia getelegrapheerd „De zwaar gewonden uit do „Maetsuycker" zyn eerst gisteravond naar het hospitaal ver voerd; de toestand van enkelen is treurig. Kapitein Lindgreen is licht gewond aan den arm. Nog is geëvacueerd kapitein Schneider met eene breuk. Met de „Maetsuycker" is mede- gekomen en naar de gevangenis overgebracht een Sasak; do beschuldiging is hier nog niet bekend. Volgens particuliere berichten uit Lombok heeft hadji Oemar, panghoeloe van Soerabaia, drie dagen vermist geweest by het1 desaster, zich eenigen tyd schuilgehouden in eene kalie, zonder eenig voedsel; daarna wist hy Ampenan te bereiken. Do „Cycloop" is met 150 man onder kapi tein Willemstyn naar Laboean Tring om de baai af te sluiten. Op 7 September is een vlot met goederen van den aannemer door do branding beschadigd de goederen, door do „Modan" aangebracht, zyn weggeslagen. De vier dwangarbeiders, die onlangs gratie hebben gekregen wegens hun flink ge drag op Lombok, zyn allen Atjehers. Eén hunner had nog vele jaren straf te ondergaan. De twee vreemdelingen een Engelsch- man en een dito Oostenrijker, naar het schynt - dia begin Juli by het debarkeeren onzer troepen toLombok op het omineuze eiland „en amateur" aanwezig waron en daar door de onzen werden aangetroffen en dus by ge breke van de noodige legitimatie voorloopig daarin krygsgevangenschap werden gehouden, die twee liefhebbers zyn thans, nu ze te Am penan slechts hinder gaven by al do drukte daar, op order des generaals per ss By landt'' naar Soerabaia overgebracht. En do politie, dus voegt de „Soer. Crt." daaraan toe, heeft hen natuuriyk voorloopig vrygelaten geheel in overeenstemming trouwens mei den inhoud van den begelei denden brief des generaals, die wel begreep dat men op oorlogsterrein wel iemand kan aanhouden, die daar zonder behooriyk man daat vertoeft, maar dat men die lieden hier niet gevangen kan houden, tenzy er van eenig bepaald misdryf gebleken mocht zyn, wat hier niet het geval is. Hoogstwaarschynlyk zullen zy per eerste gelegenheid naai Singapore vertrekken, en zich nu wel twee keer bodenken, eer ze hunne Lomboksche vrienden opnieuw met een bezoek vereeren, dat huD nu reeds op een paar maan den gevangenhouding is te staan gekomen. De heeren heeten Cropley en Ivanvltch. De inteekeningen voor het Lombokfond» bedragen te Batavia ongeveer f 20000 waarvan reeds f 14000 zyn betaald. Men verzekerde aan de „J.-B dat het der Regeering volstrekt niet naar don zin wae dat Djilantik naar Bali is overgestoken, en dat hy een 500 volgelingen heeft meegenomen. De l8te luit. Hardie, één der lichtge wonden op Lombok, schryft o. a. aan zyne familiebetrekkingen te Maastricht: „Van m|)n bataljon, dat op 28 Juni 11. zb 600 man sterk uittrok, bestaat de helft niet meer. Ikzelf kreeg vier schoten, waarvan één aan myn rechterarm het ergste is. Met myno wondon gaat het uitstekend, zoodat ik, als gy deze briefkaart zult ontvangen, het hospitaal reeds zal verlaten hebben." De slechting van Mataram. Het bericht, uit particuliere bron herwaarts gekomen, dat Mataram geheel in ons bezit is, werd, zooals wy mededeelden, van deskun dige zyde in twyfel getrokken en de waarheid er van blykt ook uit hot gisteren medege deelde Regeerings telegram niet. Men doet dua het voorzichtigst, wil men teleurstellingen vermyden, zich letterlijk te houden aan de», inhoud van de Regoerings-telegrammen env zoolang niet uitdrukkeiyk geseind wordt, dat Mataram in zyn geheel ons is, het er voor te houden, dat dit niet het geval is. Gaat men den toestand na, zooals die uit zekere gegevens is te beoordeelen, dan blykt dat het hart van Mataram, de plek, waar de vier poeri's staan, sedert veertien dagen in ons bezit is. Een van die voreten-verbiyven is aanstonds door ons bezet en versterkt. Voor het overige wordt Mataram, voor zoover het in ons bezit is, geslecht en gaat men daarmede aanhoudend voort, naarmate men vorder vordert. Zoodoende beveiligt men onze versterking te Mataram tegen een coup dc main van de zyde des vyands. By dit werk werden onze troepen niet door den vyand gestoord, wat van te meer beteekenis, is omdat, wanneei het waar is dat het oostelyk deel vaD Mataram nog in handen van de Baliërs is, het slechtragsweik als 't ware onder hunne oogen moet geschieden. Men ziet dus: onze troepen vorderen, al gaat het langzamer dan sommigen in hun ongeduld zouden wenschen. Die ongeduldigen zouden trouwens, wanneer anders gehandeld werd en de zaken liepen dientengevolge verkeerd, de eersten zyn om den bevelhebbers hun te haastigen spoed te verwyten. "Wanneer Mataram geheel in onze handen is, dan zyn wy er nog lang niet. In de gisteren medegedeelde mailberichten wordt ei reeds van gewaagd, dat de Baliërs uit Mata ram, waar ons geschut het verbiyf onveilig maakt, verder oostwaarts terugweken naar Tjakra-Negara. Ook daar is de plaatselyke gesteldheid zoodanig, dat wy voet voor voet bet terrein zullen moeten veroveren op den vyand. De reeds meermalen door ons aange haalde „aanteekeningen betreffende Lombok" vermelden daaromtront „"Van den Oosteiyken pagger by Matarant tot het verblijf van den vorst te Tjakra-Negara strekt zich ter lengte van pl. m. 2500 M. aan beide zyden van den weg eene groote dossa uit. Het vorsteiyk verblijf ligt ten N. van den weg en het vormt als het ware het Oostelijk einde van de öessa; 300 M. ten Westen van het vorstelijk verbiyf is in den weg een in goeden toestand verkeerenden steenen duiker. H-r vorsteiyk verbiyf te Tjakra Negara bestaat uit een door pl. m. 1 voet dikken en 4 a 5 M. hoogen kleimuur omgeven hoofd gebouw met bygebouwen. Schieten, grachten noch banketten zyn in, voor en achter do muren aangebracht. Onmiddeliyk ten N. van '8 Vorsten verbiyf vindt men een door een

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2