menten politie de zingenden uiteen. Twee per sonen werden by deze charge gewond, waar van één vry ernstig. Langzamerhand zakte de troep toen af, terwijl de politie nog eenigen tijd bleef pa trouilleeren. Het O. M. b\j de arrondissements rechtbank te Maastricht heeft tegen "W. W., oud 32 jaren, daglooner aldaar, gedetineerd, beschuldigd van aan zijne vrouw eene levens- gevaarlijko verwonding met een mes te heb ben toegebracht, eene gevangenisstraf van l1/* jaar gerequireerd. Te Utrecht liep gisteren het gerucht, dat een petroleum motor in de fabriek van den heer Van Dijk was gesprongen. Het bleek dat dit geval erger was dan aanvanke lijk gedacht werd. De slag was zóó hevig, dat tal van ruiten in de nabijgelegen huizen gesprongen zijneen kanonschot kon trouwens niet heviger geweest zijn. Het ongeval had plaats aan de Katharijne kade, hoek Berg straat, maar tot zelfs buiten de Weerd ver spreidde zich de schrik, en ook op de Maria- plaats werd de slag gehoord. Ais oorzaak wordt opgegeven, niet het sprin gen van den motor, maar dat van een groot üzeren reservoir in den grond, gemaakt tot opvangen van gassen, omdat de buren wel oens geklaagd hadden over den onaangenamen reuk der vrij ontsnappende gassen. Tijdens de ontploffing was men nog met dat reser voir niot geheel gereed. De werklieden zaten op eenigen afstand te schaften. Het zware ijzeren doksel van den vergaarbak is over eene groote uitgestrektheid door de lucht geslin gerd en eenigo straten verder in een dak blijven steken. Het geheele bovendeel van Van Dij ka fabriek is mede weggeslagen. Naar wij vernemen, heeft de verloting van schilderijen, aquarellen, teeke- ningen, enz., ten voordeele van het vrijwillige ondersteuningsfonds der Nederlandsche Han- delsreizigersvereeniging, gevestigd te Rotter dam, na aftrek van allo kosten, opgebracht de belangrijke som van 5081.53. (U. Dj De klerk Z., aan het station te Nieuwe Schans, heeft eenigo dagen geleden zijne standplaats heimelijk verlaten. Jn 't be heer der boeken moeten fouten zijn ontdekt. Te Musselkanaal is de glasblazer J. K., die zijne vrouw uit het Diep wilde helpen, voorover gevallen en verdronken. De man had te veel sterken drank gebruikt. De rechtbank to Roermond heeft P. Emonts, uit Venraai, b< echuldigd van mishandeling en doodslag, gtpleegd te Hep peneort, België, op een 14 jarigen knaap, ver oordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf. De eisch luidde 17 jaren. Eene geweigerde medaille. De heer Hidde Nijland, te Dordrecht, ver zocht onderstaand bericht openbaar te maken in de „Telegraaf": Wereldtentoonstelling Antwerpen 1894. Nederlandsche Afdeeling. Amsterdam. WelEd. Heer en! Ofschoon de onderscheiding, welke de Inter nationale Jury der Wereldtentoonstelling te Antworpen in 1894, namelijk de Zilveren Medaille, mi) voor mijne inzending bindrotting heeft toegedacht, misschien eene groote eer moge zijn, zoo voel ik mij genoodzaakt voor dozelve te bedanken, aangezien ik op de Inter nationale Koloniale en Uitvoerhandel tentoon stelling te Amsterdam in 1883 (de eenige tentoonstelling, waarop ik exposeerde) voor dezelfde inzending, misschien minder compleet, met goud werd bekroond en ik de Jury van toen niet wil beleedigon door thans eene mindere onderscheiding te accepteeren. Ook het oordeel van heeron vorslaggevers van verschillende binnen- en buitenlandsche dag bladen, die in de Hollandscho afdeeling mijne inzending eene der meest belangrijke noemden, zou ik niet waardeeren door thans 3de-klasse onderscheiding aan te nemen. Het feit echter, dat onder dezelfde klasse No. 61 Koloniën-Exportartikelen, bitter en w()n, verduurzaamde levensmiddelen en jenever met goud bekroond werden, geeft mij veel te denken en troost my in mynlot. Gistermorgen, tusschen ?yf en zes uron, ontstond door hooibroeiing brand in de boerdory, bewoond door H. Hiemstra te Bergum. In het voorste gedeelte van het huis woonden vier gezinnen, die allen gored worden één man slechts ternauwernood, die met go zengde wenkbrauwen te voorschyn kwam. Eeno groote hoeveelheid hooi, vlas, aardappelen, enz., benovens 4 varkens en 1 koe, gingen in de vlammen verloren. Het gebouw zelf is tot den grond afgobrand. Het perceel was tegen brandschade verzekerdvoor don inboedel, enz. had men dit niet noodig geacht. Te Weosp is cholera met doodo- lyken afloop geconstateerd by oen 2 jarig kind, en te Nedorhorst den Berg by een man. Te Kralingscheveer is een 57-jarig werk man aangetast. Ook to Kapclle a/d. IJsel is cholera geconstateerd by tun arbeider. Do burgemeester van Hilversum liet gister ochtend by bekkenslag bekend maken, dat het water van de Vecht en de daarin uit- komonde wateren zyn besmet verklaard, als verdacht van uitwerpselen te bevatten van een choleraiydor. Uit Goes wordt aan de „M. C." gemeld: Toen jhr. De Jonge, van den's-Gra voupolderschen straatweg, gistermiddag met zyn paard, voor een rytuig bespaanen, naar bier reod, schoten plotseling een paar jongens toe en stak een hunner het dier met een mes in don buik. Hot bloedde sterk en de veearts moest de wond dadelyk behandelen. De bel hamel, zoon van zekeron B. alhier, is door do politie in voorloopig arrost genomen. De Heldersche politie heeft, dank zy haren yverigen nasporingen, de hand gelegd op eene 25-jarige dienstbode, Zwaantje R., woonachtig te Hoogeveen, verdacht van diefstal van ongeveer ƒ400, met overklim- ming en inbraak gepleegd in den nacht van 18 op 19 September 11., ten nadeele van den heer A. S. M., aan de Loodsgracht te Helder. De aangehoudene, die spoedig na hare arres tatie eene volledige bekentenis aflegde, is ge- vankeiyk naar Alkmaar getransporteerd. Het is der politie mogen gelukken een groot deel van het ontvreemde bedrag op te sporen. De dievegge was tot Juli 11. by den heer M. in betrekking geweest en daardoor goed met de inrichting der woniüg bekend, wat haar den diefstal vry gemakkeiyk maakte. Voor het kantongerecht te Wa- geningen is eene geldboete van 15 geëischt desnoods te vervangen door hechtenis tegen den schoolopziener J. L. B., te Oos terbeek, die onlangs den burgemeester van Eede gelukwenschte met diens benoeming tot lid van de Tweede Kamer. Hy verzond dien particulieren brief al6 dienstbrief en op vermoeden werd die brief geopend door den geadresseerde, in tegenwoordigheid van den postdirecteur te Ede. Zondag-avond werd teMaeterik, een gehucht van Horst, een schot uit een geweer gelost op den landbouwer J. L. Hy werd in den rechterarm en in den buik ge troffen. De dader, die nog onbekend is, wordt door de marechaussees ijverig gezocht. Zondag avond te ongeveer half- acht ontstond brand in het huis, bewoond door A. T. S., gelegen aan de Brinklaan, te Apeldoorn, eene ruime boeren behuizing met schuur. Niettegenstaande de brandweer nog iets trachtte te behouden, werd alles eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Een Duitscher, die te Nymegen is aangehouden en gevankelyk naar Arnhem overgebracht, wegens diefstal aldaar in een tydelyk onbewoond huis, is herkend voor den zelfden persoon, die den 22sten September jl. in de villa „Belvédère" te Velp aan den dief stal met inbraak medeplichtig was en na zyne arrestatie aldaar wist te ontkomen. Sedert eenige dagon is spoor loos verdwenen de heer H. Francken, com mies der posteryen 1ste kl., laatstelyk dienst doende als eerstaanwezend ambtenaar op den posttrein Nymegen Venloo Maastricht, met standplaats te Maastricht. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Een BerJynsch blad deolt mede dat daar tor stede zeven nachtelyke omnibus- lynen ingesteld zullen worden, waarop voortaan van des avonds 10 uren tot des morgens 6 uron wagens zullen ryden. Volgens een telegram uit Londen heeft gisteren een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad op de South Eastern railway, waarbij vyf personen gedood en een vyftiental gewond werden. Nadere byzonderheden ont breken. Omtrent den brand in Ou d-A n t- werpen wordt nog het volgende gemeld: Tegen een uur of vyf hoorde men plot seling den kreet: „Oud-Antwerpen staat in brand 1" Eene reusachtige zwarte rookwolk, waarin op enkele plaatsen de rosse gloed van vurige vlammen doorscheen, steeg op uit de schilderachtige groep huizen, rechts van de monumentale poort tot aan den „Aenghenaemen hof". De brandende gebouwen haddeD allen eene gemeenschappelyke eerste verdieping, eene reusachtige ruimte, ingenomen door de buree- len en do werkplaatsen van den heer Van Kuyk, en bewaarplaats voor de kostumes en de benoodigdheden voor de optochten en de verschillende feesten, welke in Oud-Antwer pen georganiseerd werden. Op deze eerste verdieping, welke niet van uit de benedenwoningen toegankelyk was, is de brand uitgebroken, welke met zulk eene woede om zich greep, dat de heer Van Kuyk, een der scheppers van Oud-Antwerpen, slechts met moeite is kunnen ontkomen. In een oogwenk heerschte er eene groote paniek, vooral toen het bekende panorama der Alpen een oogenblik werd bedreigd. Men kan zich moeiiyk een denkbeeld vormen van de snelheid, waarmede de ver schillende huizen in de vlammen zyn opge gaan, niettegenstaande politie-agenten en brandweermannen hun uiterste best hebben gedaan. Aan de krachtsinspanning en de voorbeeldelooze houding der brandweer is het te danken, dat slechts zes huizen verloren zyn gegaan en dat reeds om zos uren de brand was gebluscht. Toch is slechts weinig van de meubelen en goederen gered kunnen worden. Gelukkig was alles verzekerd, behalve ongelukkig, het mecrenöcel der kostumes. By na de ganscho uitrusting van den „Intocht van Karei V" is vernield; zelfs do kostumes van de soldaten, die als figuranten dienst hebben gedaan by dien optocht. Van meer gewicht evenwel is nog het verlies van een groot aantal teekeningen van Van Kuyk, modellen van Oud Antwerpen. Onder de magazynen, die vernietigd zyn, bevindt zich het bekende theehuis van den heor Cuperus, en parfumerie; de herberg „In de Vos" en de meest gezochte middel- eeuwsche plaatsjes. Oud-Antwerpen leverde gedurende den brand een allervreemdst schouwspel op. Men liep heen en weer, door elkaar, tegen elkaar, allen beladen met meubelen, met ouderwetsche stoelen en tafels, met schilderyen. Dan daarby de zonderling ouderwetsche kleeding, eene donkoro lucht en wolken van vonken. Onder die joelende menigte, die redde wat er te redden viel, school ook weer menigeen, die van de gelegenheid gebruik maakte om te stelen, waar de kans schoon werd gezien. Vooral op schilderyen had men het gemunt en wel op de kleine, die onder de kleeding konden worden verborgen. Als oorzaak van den brand wordt het volgende opgegeven: De eigenares van het café de „Petit Renard" bevond zich mot eene petroleumlamp op de eerste verdieping, welke tot hare woning behoort. De lamp viel en de petroleum vatte vuur. In plaats van te trachten het vuur te blusschen, nam zy de vlucht, greep de kas en redde zich. Zy, die Oud-Antwerpen bezocht hebben en weten hoe het van papier maché is opgesteld, kunnen vooral begrypen met welken spoed moest opgetreden worden. Gelukkig was de wind noord, zoodat de gebouwen aan de overzyde van het marktplein gespaard bleven. De bewoners der huizen aan de Grande Place en de aangelegen straatjes brachten in alleryl hunne kostbaarheden in veiligheid. Burgemeester Jan Van Ryswyck en eene menigte andere notabelen,- die juist van de begrafenis van Victor Lynen terug keerden, waren tegenwoordig by dozen „brand van het verleden", zooals een Belgische verslag gever het noemt. Een der vernielde gebouwen bevatte een aantal oude en moderne schilderyon, toebe- hoorende aan den restaurateur van het Ant- werpsche museum, ter waarde van om streeks 200,000 fr. Nagenoeg al deze kunst werken zyn als door een wonder gered. LOMBOK. Nu de laatste mail tal van byzonderheden heeft gebracht aangaande den overval, houden ook enkele bladen hier te lande, op het voorbeeld der Indische pers, zich bezig met de vraag, of het verraad niet te voorkomen ware geweest. Het is die vraag, welke met telkens meer kracht om oen antwoord roept en die, naar de „Standaard" opmerkt, beantwoord worden moet, ook al gevoelt men, dat hare beant woording eene schaduw werpen kan over de houding van officieren, die men zoo gaarne om hun heldenmoed niets dan een warm saluut hadde gebracht. Maar naast heldenmoed mag van een bevelhebber in de eerste plaats worden ge- eischt beleid, en niemand kan het verwon deren, als in deze dagen, naar gelang meer uitvoerige inlichtingen ons bereiken, men meer en luider twyfel hoort opperen aan gaande het beleid van den leider der Lom- box expeditie. Na het ageeren van onze troepen op Lom bok vóór den overval in den broede te heb ben nagegaan, komt de „Standaard" tot de conclusie, dat hier eene hooge mate van achteloosheid in het spel is geweest; dat men de eenvoudigste voorzorgen van een militairen troep in een vyandelyk land heeft verzuimd en dat er van militair beleid in het geheel geen sprake is geweest. Doch ook de schryver van deze akte van beschuldiging scbynt zelf in te zien, dat zulk een verpletterend oordeel, waartoe men, met de ontvangen berichten vóór zich, nood wendig komen moet, ietwat voorbarig kan worden genoemd, nu men nog geene volle dige inlichtingen heeft ontvangen. Althans hy dringt aan op openbaarmaking van het onderzoek naar den schuldige en als dit is geschied, kan eerst blyken of generaal Vetter inderdaad aansprakeiyk moet worden gesteld voor de onvergeefiyke fouten, welke, hierover is men het vry algemeen eens, zyn begaan. Want in enkele bladen wordt het gedrag van dezen generaal, zoo al niet verdedigd, dan toch met toegevendheid beoordeeld en wordt weer de schuld toegeschreven aan den con troleur Liefrinck, die, naar men zegt, gebrek toonde aan kennis van de toestanden, waarvan liy aangewezen was op de hoogte te zyn. De Regeering dient te weten in hoeverre zy op hare ambtenaren staat kan maken, en geene monschen voor zulk een arbeid uit te zenden, die zich laten inpalmen door schyn- schoone praatjes var. den vyand, en daardoor onze troepen in gevaar brengen, ja, ons pres tige in geheel Indiö in de waagschaal stellen. Want ware de vijand stoutmoediger ge weest, en hadde hy een aanval op het bivak te Ampenan gedaan, dan ware de expsdition- naire macht eenvoudig in zee gedrongen, en was alles reddeloos verloren geweest. En dan? Dan, zegt de schryver in „De Standaard hadde van Oost tot West de mare door onze Indische bezittingen geklonken, dat de een maal zoo machtige Compagnie smadelyk van Lombok was verdrevenen wat van zoo iets de gevolgen hadden kunnen zyn, begrypt ieder, die weet, met wat geringe macht dat groote bezit overzee moet worden beveiligd. Voor zulke gevaarlyke proofneminge.i zyn we in Indiö niet sterk genoeg. En daarom dient te worden uitgemaakt waar de schuld zit. Fouten, dit kan niet meer tegengesproken worden, zyn er gemaakt; politieke en mili taire fouten. De eerste dunken ons hot zwaarst, en wel, wyl zy voor een goed deel de oorzaak zyn van de laatste. Da vraag is nu maar: waar, bij wien ligt de schuld? En hoe roemryk de expeditie onder generaal Vetter ook moge eindigen, hoe schitterende revanche onze macht op Lombok moge nemen; hoe fier straks de Nedorlandscho driekleur van de poeris op Lombok wapperen moge, wie onzerzyds aan den moord op 25 en 26 Augustus mede schul dig staan, moeten worden gestraft. Uit een particulier schryven is gebleken dat ds. Rogge (de onvermoeide veldprediker ter expeditie, wiens zelfopofferende houding by den overval door de Indische bladen werd beschreven) met de „Maetsuycker" naar Soera- baia vertrok, om de 350 gewonden te helpen verzorgen en naar het hospitaal te geleiden. Het schip kwam 29 Augustus aan. Ds. Rogge heeft zich niet den tyd gegund om iemand te schryven, maar liet het doen in zyn naam. Hy had zelf by de ramp alles verloren en moest zich te Soerabaia van al het noodige voorzien. Wel is waar over spannen door al hetgeen hy meemaakte, was hy toch gelukkig ongedeerd en was niet van zyn besluit af te brengen, om op 31 Aug., dus twee dagen later, rnet de aanvullingstroepen terug te gaan. Honderden kwamen hem te Soerabaia de hand drukken en alleen door zich heimelyk aan boord te laten brengen, ontkwam hy aan eene ovatie by vertrek. By het departement van koloniën zyn, sedert de vorige opgaven (zie Staats-Courant van 7/8 dezer), de volgende giften ontvangen 5, onder letter A uit Maastricht ten behoeve van de gewonden en zieken der Lombok expeditie; ƒ123, van de mannenzangvereeni- ging „Arti Sacrum" te Terborg, als opbrengst van twee concerten, aldaar en te Deutichem gegeven ten voordeele van de nagelaten be trekkingen van gesneuvelden op Lombok; 60 door de officierstafel der legerplaats by Oldebroek gezonden voor het „Nationaal fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrek kingen van in Indiö gevallen militairen van leger en vloot; 10 door een onbekende te Hilversum toegezonden aan den secretaris der vereeniging „Moed, Beleid en Trouw," te Am sterdam, met bestemming voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden op Lombok; 9 onder hot motto „M. E. familie-souper," met dezelfde bestemming ontvangen, en ƒ7.22 van de vereeniging „Bybel, Oranje en Neder land," te '8-Gravenhage, als opbrengst eener inzameling, gehouden ten behoeve van het zelfde doel. Eerstbedoelde gift zal worden toegezonden aan het centraal-comité van het „Roode Kruis" te Batavia; de vyf andere giften zullen ter beschikking worden gesteld van het centraal- comité, dat te 's-Gravenhago voor het by een breDgen van het hoogerbedoeld „Nationaal Fonds" is opgericht. Te Gouda bracht eene langs de huizen ge houden collecte 770.87 op. In de enkele dagen, gedurende welke te Amsterdam lysten voor bydragen voor het Nationaal Fonds voor betrekkingen van gevallen Indische militairen ter inteekening zyn aangeboden, zyn reeds ingekomen drie giften van 5000, eene van f 4000, acht van 1000, een van 5000, eene van 300, eene van 250, 5 van f 200 en 13 van f 100, buiten een groot aantal giften beneden ƒ100. Burgerlijke Stand van Leiden, van 4 tot ou met 10 October. BEVALLEN. E Zaalberg geb. v. Leeuwen D. J. Fakkel geb. Ilemerik Z. A. C. M. Wolking geb. Korting D. C. Bonte geb. Delfos Z. G. v. Weorlee geb. Eikerbout D. J. Visser geb. Onderwater Z. N. v. Katwijk, geb. v. Beek Z. C. E. Kieboek geb. Pont Z. A. J. Hageman geb. Vreeswijk D. P. Blok geb. Verbeek D. J, M. Mark geb v. d Linden Z. M. E. Haasbeek geb. v. d. Veen D. J. Seriier geb. Bavelaar i. J. T. Laporto geb. v. Diest D. J. Bourgeois geb. Olivier Z. 1'. H. Simons geb. Wijsman Z. G Stafleu geb. Ifageman Z. C. Smit geb. Kramp D. M. J Bins geb. Houps D. M. C. v. Hooidonk geb. Tisseur Z. H. M. HiJleuaar geb. De Beer Z. C. De Kruiff geb. Keyzer D. - j. C. Rijsbergen geb. Dobbe Z. A. v. Uosten geb. Koet Z. A. Leget geb. Zwets Z. E. J. v. lilden geb. Neutebooin D. A. Togelaar geb. Chaudron Z. GEHUWD: J. Arkeveld w. en A. M. Van Vliet w. G. Van den Heuvel jm. en E. C. G. Hasselbacli jd. OVERLEDEN: W F. J. Tegelaar Z. 1 d. M. C. Kriek geb. Boom W. 78 j. F. M Dekker M. 78 j. J. Braxboven M. 57 j. A. Vijlbrief geb. Voorzaat W. 89 j. A. Montic W. 80 j. W. J. PJanje D. 4 m. M. C. E Brouwer geb. Schild Z. levenl. P. Brugman S. 46 j. M. Overdijk geb. Rijsbergen V. 56 j. P. Ramakers W. 88 j. J. S. Arbouw M. 40 j. C. M. tial- jaard D. 13 m. H. Vink W. 62 j. A. C. Van der Woerd D. 2 m. SA8SENHEIM. Ovorleden: Maria Johanna VinkeDStijn, 67 j., echtgcnoote van Martinus Tu- renhout. Ondertrouwd: Petrus Zeestraten, 37 j., met Cornelia Jacoba Domburg, 48 j. Familie-berichten uit verschillende bladen. G e b u w dJ. M. Huisman en E. C. Gover, Londen. Bevallen: C. Brochmöller—Valckenier do Grevo Z.. Den Haag; A. Deutscbmann—Lippmann D., Rotterdam; F. AI. v. d. Wissel—Gouvemo D., idem, C. M. Van As—De Brij D., Kralingen; AL Liedorp—Bobre Z., IJselmonde; C. Torley Duwel Brand van Straaten D., Hcngeloo; A. Prins— Goudkade D., Hamburg, Overleden: J. C. StoelRouwens, 56 j., Bloe- mendaal; H. Wildeboer Jzn. M. 40 j., Rotterdam; C. M. C. Koopman—Sablerolle. 38 j.. Den Haag; G. B. De Jong M. 36 j.. id P. H. Muller M. 79 j., id.; L. Keck M. 56 j id.j C. Rcijers V., id.; L. E. Krabbendam M. 77 j.. Tilburg; C. W. Rueinpol M. 82 j., Ginneken; J. B. H Krusc M. CU j Tessel: O. Pan M. 79 j.. Nieuwendam; H. Oppenlieimei M. 52 j Rotterdam; A. Kretz Schoenmaker, 48 j.. idein; F. G. \V DerksenVan Zadclhoff, 75 j, idem; J Reuzen Af. 53 j.. Ros malen; J. H. C. L. Van Aalst M. -19 j..Rotterdam; C Cock—Janssens, 74 j., Antwerpen. In de Btcd. Werk!nr. ïjjn opgenomen: DATUM DAGEN. Vol* pera. Kindo ren. Tota»'. 30 Sept. Zondag 49 8 57 1 Oct. Maandag. 77 15 92 2 Dinsdag 81 17 98 3 Woensdag 74 17 91 4 Donderdag 80 16 96 6 Vrgdag 82 19 101 6 Zaterdag. 71 i» S3 Provinciale belastingen. Aan de Tweede Kamer zyn elf wetsont werpen aangeboden ter bekrachtiging van provinciale belastingen in de verschillende provinciën. Voorgesteld wordt over 1896 in de onder scheidene provinciën een geiyk getal opcenten te heffen als voor het loopende jaar is toe» gestaan, behalve in Noord-Holland, Friesland en Groningen. Voor Noord Holland wordt het aantal op centen op de grondbelasting voor de onge bouwde eigendommen met één verhoogd, in verband met de raming van renten wegens geldleeningen en van de kosten voor de uit voering van het provinciaal reglement op de wegen. In Friesland en Groningen zullen de uit gaven worden gedekt by vermindering van het getal opcenten op de grondbelasting, onder- scheidenlyk met drie en één, en van die op het personeel met anderhalf en één. Huwelijksgiften. De minister van financiën herinnert be langhebbenden aan do bepalingen, vastgesteld by koninkiyk besluit van 14 November 1869 (Staatsblad N°. 168), houdende: „dat de huwe- lyksgiften, ingesteld door vrouwe Clara Jans-, dochter van Sparwoude, voortaan slechts zullen worden uitgekeerd aan die familieleden, welke zich vóór of op 15 November van ieder jaar aan het Departement van Financiën, onder overlegging hunner bewysstukken, zullen hebben aangemeld, met dien verstande, dat de uitkeering slechts plaats heeft ten behoevo van personen, wier huwelyk sedert 1°. Nov. van het onmiddellyk voorgaande jaar is vol trokken." Zullende dienovereenkomstig, mits aanvrage vóór of op 15 November aanstaande gedaan worde, thans slechts uitkeeringen geschieden aan die familieleden, wier huwelyken zyn voltrokken van af 1°. November 1893 tot 15 November 1894. BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche budgetcommissie heeft Maandag hare beraadslagingen hervat. Deze eerste zitting na de vacantie was niet veel meer dan eene formaliteit;de eigenlyke werk zaamheden begonnen gisteren. Men besloot het eerst de begrooting van oorlog onderhanden te nemen. Daarby deed zich reeds dadelyk een incident voornaar aanleiding van de weigerige om het krediet voor den aankoop van paarder. met 200,000 fr. te verhoogen, ten einde do kapiteins der infanterie van paarden te voor zien, nam een der leden, anderen zeggen de minister van oorlog, zyn ontslag. Op aandrang zyner collega's verklaarde hy zich echter bereid zyn besluit alsnog op te schorten. By de begrooting van buiteDlandsche zakoo. zal een voorstel behandeld worden, om Tunis, dat tegenwoordig door dat departement be heerd wordt, te brengen by het ministerie van koloniën. Een belangryk debat verwacht men by de begrooting der marine. Verscheidene leden der budgetcommissie, met name de heerenLockroy, Thomson en Cockery, maken deel uit van de delegatie der extra parlementaire commissie voor de marine, welke delegatie in de vacantie de oorlogshavens bezocht heeft. Van dat bo- zoek heeft zy den indruk medegebracht, dat het noodig is de begrooting der marine aan* merkelyk te verhoogen, om de vloot uit to breiden en de arsenalen beter te voorzien. Het blykt meer en meer dat het anar chisten komplot tegen den Italiaan schen consul- generaal te Marseille in de verbeelding van den aanbrenger Delrio heeft bestaan, #».aai men heeft, door zyne aanwyzingen, eene gan- sche bende in handen gekregen, die van roof en diefstal leefde. Daitschland. Keizer Wilhelm zal Zaterdag a. s. naar Beriyn terugkeeren Vóór dien tyd zal de keizer zich begeven naar Friesach, in Branden burg, ten einde de onthulling by te wonen van een gedenkteeken, dat daar is opgericht ter eere van den Grooten Keurvorst. Ver volgens zal de keizer zyne moeder, keizerin Frederik, een bezoek brengen en daarna naar Wiesbaden gaan, waar hy den 15dei Oct. by de inwyding van het nieuwe operagebouw tegenwoordig zal wezen. Italië. Te Londen wordt beweerd dat de Italiaan- scbe gezant aldaar, graaf Tornielli, zyn post zal verlaten en naar Romo zal terugkeeren. Men voegt er by, dat graaf Tori iellk bestemd is om op te treden als minister van buiten landsche zaken, in plaats van baron Blanc. Te Livorno is eene bom ontploft voor do woning van een der voornaamste fabri kanten der stad, den heer Carsanti. Ernstige schade werd door de ontploffing niet veroor zaakt, hoewel het voorwerp was geladen met gekapt lood en spykers. Grout-Briuuiiiië. Te Leeds werd Vrydag de nieuwe genees kundige school door den hertog en de hertogin van York geopend. Toen de vorstelyke be zoekers in een open rijtuig door de versierde straten reden, sprong een armoedig gekleed man plotseling op de tredo van het rytuig, waarin de hertog en zijne gemalin gezeten waren, en klemde zich aan het portier vast. Eén der lanciers van het escorte had nog moeite om den man weg te trekken. Deze liet eerst los, toen een andere militair hem met het plat van de sabel op de handen sloeg. Het geval veroorzaakte groote opschuüoiDg,

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2