UITVERKOOP „De Volharding." STOOMTRAM JAN BREYÉE, Yliet 23, Leiden, „Witte Kruis." Herman F. A. Damen Zoon, KACHELS, HAARDEN, Vertrilc naar Amsterflai 'snor» 5 uren, 'suite 2 men. Ma 's mms 6.30, 's iaieis 12.15 en 4.45. Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. KOOYKER's Centraal Advertentiebureel. Het Goedkoopste Lot Premie-Lot ƒ25000, 15000, ƒ10000, Leidsche Stoomboot-Maatschappij De Graciense, Prijs per kwartaal f\$l\ Er biedt zich aan: VERKADE COMP., Zaandam. van Steenkolen. WIJNHANDELAREN—HOFLEVERANCIERS, Vermonth van G. L. FRATELLI CORA, Torino. HARVEY's Scotch Whiskies. Merk „Chateau Cognac" is Algiersche Gopac, Zuivere, onversneden Rordeanx-Wijnen, KantoorBurgstecg Nos. 2 a cn 2 b. Depot: Visclunarkt Ne. 19. LEIDEN—VOORSCHOTEN—VEUR (Leidschen- dam)—VOORBURG—'s-GRAVENHAGE. Tarief voor Bestelgoedj Ju tien <3rrooteir Liquidatie- worden tegen veel verminderde prijzen alle voorhanden goederen opgernimd. Alles legen spotprijzen! Passagiers- en Goederendienst op Amsterdam en op Gouda, in verbinding met alle plaatsen in Nederland. Goederen worden bezorgd en afgehaald. 6542 *0 Telephooimummer 67. NIEUWS VAN DEN DAGf, NIEÜTVE RIJN No. 16 en HOOGEWOERD No. 20. Plaatsing van Advertentiën in alle Dag- en Weekbladen zonder verhooging van prijs 409 24 ken en die roet modder dichtgemaakt Daar tegenover stonden wy met een paar stukken geschut en onze compagnieën, maar geheel ongedekt. De uitwerking was dan ook ver schrikkelijk. Yan mijne compagnie werden achtereen volgens de kapitein en de andere luitenant neergeschoten, zoodat ik commandant werd, en zoo duurde het schieten voort tot 's morgens halfacht. Toen was van de afdeeling, die ik eerst gecommandeerd had, van 30 man nog G man over. Het is bepaald een wonder, dat ik niet getroffen werd, want het was voort durend eene ware hagelbui van kogels en rechts en links violen de soldaten om m\j heen, terwijl wij bl(1kbaar niet de minste uitwerking hadden op de zware muren, waar de kanonskogels niet doordrongen. Des mor gens hadden wij dan ook van de 450 man, 14 dooden en 94 gewonden en moesten wij terugwijken. Wij waren natuurlijk doodop: den geheelen nacht heb ik in slaapbroek en kabaai gestaan, omdat er geen tijd was om ons te kleeden. Wij zijn toen teruggetrokken in een tempel, die ook door muren omgeven was en waar wij dus niet veel gevaar meer liepen, doch moesten het bivak opgeven. De ruinfte in dien tempel was echter klein en w|j lagen tusschen alle dooden en gewonden, tewyi er geene verbandmiddelen meer waren, omdat men er totaal niet op gorekond had. Het ergste was echter, dat onze munitie op raakte. Tegen 8 uren werd het watrusti- gor en toen werden vier boden uitgestuurd, om te trachten Mataram te boreiken en ver sterking te vragen. Dit is slechts op een l/K uur afstands; dus had men daar alles kunnen hooren. Het werd echter 10 uren en er kwam niets. Later vernamen wij, dat die boden afgemaakt waren. Om 10 uren werd toen een raad belegd en uitgemaakt, dat wij verloren waren, als wij geen uitval beproefden. Alles word nu voor bereid voor den aftocht, doch veel hoop was or niet. Alleen de 100 gewonden vorderden 200 man om te dragen, dus bleef er niet veel over. Niets mocht dau ook meegenomen worden dan wapens en hetgeon wi) droegen aan kleoron. Ik moest dus ook alles achterlaten. Zooals wij wel dachten, was de terugtocht verschrikkelijk. Voortdurend langs die muren met schietgaten loopende, ontstond er eone ontzettende paniek; alles schreeuwde en gilde en drong samen, zoodat de gewonden achter bleven. Ik was commandant van de voorhoede en liep er met den generaal met opgeheven armen voor, om de manschappen tegen te houden, doch ten slotte waren wij zoover vooruit, dat wy halt moesten houden, om op de gewonden te wachten. Er kwam echter niets, want zij waren teruggevlucht, en toen ging hst maar weer verder langs oen omgang naar Mataram, waar het 7de bataljon lag. Toon wij daar eindelijk aankwamen, werden wij van uit het bivak beschoten, terwijl er een kanon omgekeerd op den weg lag. Het 7de bataljon had het even zwaar te verant woorden gehad en was roede vroeger verjaagd naar een nabijgelegen kerkhof, dat ook weer door muren omgeven was. Hier werden wij toen opgenomen on verzamelden ons met 000 man in eene ruimte, waar geen 150 man be hoorlijk in konden. Overal, waar men keek, lagen dooden en gewonden, waaronder voel officieren. Nu waren wij voorlooplg gered en hadden het geluk, dien nacht niet moer overvallen to worden. Het was echter geen benijdens waardige toestand, want wij zaten in het stikdonker; maanlicht was er niet en men kon geen stap doen, of men trapte op gewon den en dooden. Generaal Van Ham werd dadelijk bU het begin van den aftocht zwaar gewond in de borst en de armon en zoo ging het met ver scheid jne officieren. Er word opnieuw beraad slaagd, wat ons te doen overbleef. Het beste vas terugtrokken, doch de teruggeslagen troep met alle gowonden van Tjakra-Negara was niet aangekomen en scheen ingesloten. Wij bleven dus den geheelen nacht wachten en intu88chen kwam do andere helft van ons bataljon terug, doch ook met veel gewonden en gesneuvelden. Een der gesneuvelden was mijn vriend Musquetier, met wien ik, zooals u weet, te Magelang samenwoonde. Daar er echter niemand kwam van de achtergeblevenen, maakten wij ons klaar en rukten 's morgens om 6 uren uit door eene poort achterin on marcheerden in een groot vierkant met de zieken in het midden naar Ampenan. Deze aftocht ging vrij goed, doch wij wilden niet binnendoor langs do muren en trokken dus de natte rijstvelden in. De afstand van Mataram tot Ampenan is maar 1 uur, doch wy kwamen er 's middags om halfóén aan, uitgeput en hongerig, maar we hadden geene gewonden meer gekregen. Gisteren en vandaag z\jn nu nog verschillende afdeelingen aangekomen, ook dat gedeelte, dat van ons achtergebleven was, en er waren er bij, die 12 uren lang door de natte klei haddon geloop9n, waar men steeds tot halfweg de knie inzakt. Op Ampenan, waar de helft van het 9de bataljon lag met de marine-landingsdivisie, kwam men ons inhalen en wij waren blij, dat wfi koL%n neervallen. De gewonden zijn dadelijk aai* boord gebracht, waaronder myn bataljons-commaudant en mijn compagnies commandant. De commandant van het 9de bat. is dood. \Vy bobben ons nu hier versterkt met de drio bataljons en de marine, terwijl, van de schepen uit, Mataram gebombardeerd wordt. Gevaar is er nu niet veel meer en de bedoeling is, geloof ik, om langzaam weer voorwaarts te rukken en het verlorene te herwinnen, want wfi kunnen na zulk eeno nederlaag niet weg trekken. Wy zijn volkomen in de val geloopen en dus veel verder achteruit dan by het begin van de expeditieHet vertrek van de troepen was reeds bepaald, doch daar zal nu vooreerst niets van komenAlles rondom onze stelling is nu neergehaald en verbrand en dus heeft men nu een uitzicht. Bovendien zitten wy nu achter versterkingen. U behoeft dus niet ongerust meer te zyn Tot zoover de briefschrijver. De kranige jonge man, die onder zulke ontmoedigende omstandigheden zyn vuurdoop ontving, sneu velde helaas eene maand later, 30 Sept., bij de inneming van Mataram. Reeds de kalme toon van zyn schryven, een dag na dion ver- schrikkelyken aftocht, en zijne houding naast generaal Vetter, aan het hoofd van den orde- loozen troep, bewyzen welk een dapper en vast beraden officier in hem voor het vaderland verloren is gegaan. NTog ccn particuliere brief. Het volgende is ontleend aan een particulier schryven uit Soerabaia, welwillend aan het „A. H." ter beschikking gesteld. Zooals u door telegrammen reeds bekend is, is bier sinds myn laatste schryven iets voor gevallen, dat voor altyd eene der donkerste, zoo niet de donkerste passage, uit de Neder- landsch-Indiscbe geschiedenis vormen zal. Als een wapenfeit van den vyand kan men het niet beschouwen; het is een moord geweest op reusachtige schaal en slechts mogeiyk gemaakt door de verregaande achteloosheid van een man, die als opperbevelhebber de meest minutieuze zorgvuldigheid in acht had moeten nemen. Om u een klein voorbeeld te geven, wil ik u slechts meedeelen, dat een sergeant aan generaal Vetter 's middags kwam melden, dat de Baliërs zich in de huizen verzamelden en men hen met geweren had gezien, waarop geantwoord werd„Kom my nu niet meer met dien nonsens aan"; 's avonds kwamen twee Sasaksche mannen en vrouwen hem waarschuwen, dat er onraad broeide, maar ook hier werd geen acht op geslagen, niettegenstaande er om 7 uren een paar schoten gevallen waren. Niet eens verliet hy Mataram, om in het open veld zyn bivak op to slaan, maar bleef in de stad, die een waar doolhof is van smalle straten tusschen hooge muren, waarin de Baliërs gaten gemaakt haddon en daardoor schoten, doch zelf onbe- schietbaar bleven. Naar men zegt, waren deze gaten al lang geJoden gemaakt, doch weer met klei en kalk dichtgestopt. Overste Lawick kreeg een briefje van gene raal Vetter met order om te retireeren zonder meer. Lawick, van geen onraad wetende, marcheerde dag en nacht door zonder vivres en drinkwater. Toen zy voor Tjakra-Negara kwamen, stonden buiten de muren emmers en bakken met water, waarop de soldaten zich als ultgehongorde wolven wierpen. Nauwelyks was dit echter gedaan, of de schoten knalden by honderdtallen door de gaten der muren, en werden onze jongens als honden by massa's neergeschoten. Te hopen is het, dat men nu eindeiyk eens zal breken met dat ellendige kassianstelsel, waardoor wy al zoo dikwyis bekocht geworden zyn en wat alleen ten gevolge heeft, dat in plaats van de zwartjes onze manschappen gedood worden. Heeft de Ballsche oorlog dan ni-ts geleerd? Mon wist doch wat een verrader)yke en valsche aard in de Baliërs zit. Nog dageiyks hoor ik dat nu van de Arabieren, die by ons op het kantoor komen en die veel op Bali en Lombok reizen. Om maar een voorbeeld te noemen alle gewonden, die zy konden krygen, licht of zwaar, hakten zy handen en voeten af en lieten ze dan liggen. Woensdag-middag kwam de „Maetsuyker" hier aan met 300 gewonden en begon men dadelyk te ontschepen. De ellende, die men dan aanschouwt, laat zich beter voorstellen dan beschryven en roept by menigeen eene machtelooze woede te voorschyn togen hen, die door zorgeloosheid daar de oorzaak van zyn. Zooals to begrypen valt, was er veel te weinig hospltaalpersoneel en werd dan ook door iedereen, ryk en arm, jong en oud, geholpen om de gewonden in den gereed- staanden trein te brengen van uit de prauwen. Luitenant Dooremans, die verscheidene kogels in borst en buik had, stierf gedurende dit transport. Een soldaat, die een kogel door den pols had gehad en door bloedverlies zeer verzwakt was, hielp ik uit de prauw; ik vroeg hem hoe het ging, waarop hy ant woordde: „die pols, dat is niks, maar hier (op zyn helm wyzende) heb ik er een gehad, was die iets lager geweest, dan was ik er geweest, maar die pols is niks, als die weer beter is, zal ik weer vragen om terug te mogen komen." Als men staaltjes van een dergelyken geest onder de troepen by woont, krygt men eerbied voor den soldaat en begint men toch wat beter over „een koloniaal" te denken, is 't nietl Ook onder de suppletie-troepen, die Vrydagmorgen van hier vertrokken, heerschte een opgewekte geest; onder gezang en ge juich had het embarkement plaats. Officier en soldaat, blank en bruin, allen werd door den compagniecommandant by het vaarwel, misschien voor het laatst, de hand gedrukt. Door de dames met bloemen getooid en door heeren rykelyk van sigaren voorzien, ging men onder zeil. Geve God, dat wy hen allen behouden en als overwinnaars zien wederkeeren 1 Luitenant Timmer, wiens heldhaftig gedrag o. a. in de „Soerabaia Ct." uitvoerig werd vermeld, is thans, nagenoeg geheel hersteld, te Salatiga. Hy zelf had den moed den kogel, die in zyn been was gedrongen, te ver- wy deren. Eene nog onbeantwoorde vraag. De laatste Indische mail heeft eene over stelpende hoeveelheid byzonderheden en be schouwingen gebracht over de treurige ge beurtenissen van 25 en 26 Augustus. Die berichten leeren ons hoe en wanneer de verraderiyke aanval is geschied; met hoeveel overleg en list die was voorbereid, door onze troepen onder voorwendsel van de meest vredelievende bedoelingen naar de vyan- delyke versterkingen te lokken, over verschil lende plaatsen te verdeelen en de onderhande lingen over het uitvoeren der voorwaarden van de geveinsde onderwerping te rekken tot de Baliërs zich geheel en al gewapend hadden. Zy leeren ons ook, met hoeveel moeite en na hoe groote verliezen de troepen de haven plaats Ampenan hebben bereikt, en getuigen weder van de heldhaftigheid en zelfopoffering, die in de geschiedenis van de Indische krygs bedryven zoo vaak zyn voorgekomen. Omtrent de vraag echter, hoe het mogelyk is geweest dat de bevelhebbers zich aldus lieten verrassen, geven de ontvangen berichten nog geen zekerheid. Er worden wel gissingen geopperd en fei ten medegedeeld, maar met stelligheid is nog niets gebleken. Zoo wordt gemeld dat de opperbevelhebber gewaarschuwd is, doch daar aan geen geloof sloeg; maar zelf heeft hy in een telegram aan den Gouverneur-Generaal ontkent zulke waarschuwingen te hebben ont vangen. De minister van koloniën beeft aan de Staten-Generaal medegedeeld dat de heer Scherer, do directeur van binnenlandsch bestuur, naar Lombok is gezonden om een onderzoek in te stellen. Volgens het laatste ontvangen telegram is de heer Scherer de vorige week naar Batavia teruggekeerd en zal zich wel geheel op de hoogte hebben gesteld. Wellicht verneemt men weldra een en ander van zyn rapport, althans by de behandeling der Indische begrooting door de Tweede Kamer in de vol gende maand. Vervolg der Advertentiën. een flinke fats. B-K. Bakkersknecht, van goede getuigen voorzien. Adres: G. GAAL, p. a. C. J. VAN GINKEL, Ryswyk. 6553 5 GEBRUIKT GIJ BESCHUIT in Bussen V Wenscht gy do eerste en beste soort? Eisch dan merk „VERKiADE" en weiger de nabootsingen. 270 7 IS HET VAN HET Kleinste Prys, welke op ieder Lot gewonnen moet worden, is f 14-15. 5882 24 iikx 3 benevens talryke andere prezen. GARANTIE-FONDS en RESERVE FONDS gedeponeerd by de KEBERLAVDgCHE BANK. DE BEROEMDE HAARKERSTELLER HEBT U GRIJZE HAREN? HEBT U ROOS? ZIJN UWE HAREN ZWAK OF VALLEN ZIJ UIT? ZOO JA, Gebruikt do ROYAL WINDSOR, diooando grijze haren denatuur- lijko kleur en sohoon- hcid der jeugd weder teruggeeft. Zij gaat don val dor haren te gen en doet de Roos i&'Jb verdwijnen. Zij is de EENIOE IIAASHERSTELLER welke bokroond 1». On verwachte uitkomsten Steeds bloeicndcr verkoop. Op de flacons de woorden ROYAL WINDSOR elschen. Verkrijgbaar bl de Kapporsen Roukver- koopers in licele cn halve flacons. Entrcnfit 22, l'Echlquicr, Parijs. Franco toezending op aanvraag van den Prospectus, bijzonderheden en getuigschriften bovattondo. Verkrygbaar te Leiden by den Heer P. J. W. KNAAP, Kapper-Reukverkooper, 118 Breestraat. 6181 24 Wed. F. HAAKSBERGEN A DtJTILH bevelen zich beleefd aan voor de levering van Eng. en Dultsche Steenkolen, voor Haar den en Kachels, Gascokcs, Eng. en Belg. Anthracictkolen, Bruinkool- en Houts kool-Briketten en verder alle andere Brandstollen. Alles prima qualiteiten en concurreerende pryzen, waarvan pryscouranten op aanvrage verkrygbaar. 6760 13 Kantoor en Magazyn: Oude Vest 7 en 9. Telophoon nummer 190. vestigen de aandacht van consumenten op onderstaande merken: Doux moins'ïieux f 1.26. - Doux extra vieux f 1.60. Sec et amer f 1.60 per bterflosch», Merk Scotch Blend f 1.45 per fl. Pure Malt Scotch Whisky f 1.65 per fl. The Fik-Jamei very old Scotch Whisky, Jaar oud, f2.SO per II. welke, alleen gestookt uit gegarandeerd zuiveren Wyn, de Franscbe Cognacs evenaart, Per flesch f 2.- Per kistje van 12 fl. f 22.80. 6521 50 1890®r Taffard Blaignonf 28.— Palus de Bourg„32.—' 1889er St. Foyf 32.- Cötes Paillet34.— 1820or Léognan34.— Lamarque Medoc„34.—" Per anker van acht en veertig flesschen met inbegrip van accijns. Voor contante betaling wordt tien percent korting op de gewone pryzen toegestaan. van O-A H.C. ƒ0.10. 5-10 „0.15. io-ao 0.20. 20-25 „0.21. En verder voor elke 10 K.G. 0 01 meer tot een maximum van 100 K.G. van 25—30 K.fi. ƒ0.22. 30-35 „O 23. 35-40 r. 0.21. Onder dit tarief is begrepen bet loon voor bet aan huis bezorgen in de kommen öe$ gemeenten. Voor bezorging buiten de kommen wordt f 0.05 extra gerekend. Bestelgoederen worden aangenomen bij "W. jr. DEVELINö, Breestraat INTo. 138, en in het wachthuis van de stoom tram (naast de „Practische Ambachtsschool.") 6420 40 6555 50 VAN Eene groote sorteering- Veevoederkelels, Waschmangels, Keukenfornuizen, Ledikanten, Rookstellen, Kleerslandaards, Keuken gereedschappen, enz. Zeer laag tarief voor Bestelgoederen. Onverschillig over welk gedeelte van den Tramweg het vervoer plaats heeft: Per zending van 5 Kilogram of minder gewicht 1® Cents. Van elke 25 Kilogram of onderdeel daarboven wordt per zending berekend5 Cents. Zendingen tot een gewicht van 200 Kilogram worden als bestelgoed aangenomen. Lichte goederen van grooten omvang, zooals Meubelen en dergelijken, worden berekend naar het dubbele gewicht. 5940 32 HOOFDAGENTSCHAP VAN HET

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 6