Br. [MEN'S BilO „Het ie een weinig opbouwend schouwspel eene tentoonstelling van onze glorieuze oude kunst opgevat te zien als eene van nagenoeg uitsluitend kunst-historisch belang." De averecht6cke Utrechtsche Tentoonstelling is bijkans algemeen veroordeeld. Ook achter de scherpe pen van Yeth zit iemand, die het hoog meent met „kunst," en m. i. dolgraag vreemd wil blijven aan 't historisch ydelheids- geknoei, dat waarlik met „kunst" niets van doen heeft. Het slot van „G.'s" lezenswaard artikel (Spectator) vinde hier eene plaats r ;Hoe on belangrijk, uit het oogpunt van schoon, deze tentoonstelling ook z(j, toch leeren wy door haar opnieuw bestelligen, dat onze roemrijke 17de-eeuwsche kunst niet was eene spontane uiting, niet alleen was een iets, dat ontstond, toen door rust en welvaart aan onze voorouders niets ontbrak dan versiering van hunne woonhuizen, het portret, een portret van henzelven, van hun huis, hun leven, zooals zoo vaak gezegd is. Want iets wat er niet was, wat men niet kende, kon men onmogelijk wenschen. Er moest een begin zyn; eon begin, waarop voortgewerkt werd. En nu zien wy hier iets van het begin, niet het belangrijkste misschieD, maar toch. een begin, en stelliger zien wij weer dat ook de kunst nooit iets kan zyn, maar dat het altijd is een worden, oen eeuwig worden...... Of dit worden, in den loop der tijden is een cirkelgang van beschavingen, wat doet bet er toe? Aan ons het genieten van wat er moois wordt, aan „anderen" (die aanhalingsteekens z^n van mij) het genoegen de geschiedenis er van op te teekenen.. Want het zou ondankbaar zijn, niet te erkennen hoeveel we aan die onvermoeide wroeters in hot stof van het verleden ver plicht zijnhoe alleen zij het zijn, die telkens een of ander détail uit het leven van onze oude meesters aan het licht brengen; hoe ook zij het zijn, die voor ons bewaren en behoeden dien gouden schat En, een visioen van verzoening staat vóór my. Een visioen van een samengaan van onze hedendaagsche meesters, de rechte af stammelingen van dien grootem schat, met de bewaarders, met de mannen van de boeken, van de handteekeningen, van heel de weten schap van wat er is, en waar het is; een samenwerken om ééns te geven oene tentoon stelling van heel het worden onzer kunst, maar dan opklimmend, in rechte lyn van het schoone, van de Gety-boeken en de ver luchte Bijbels, van de naïeve hout-gravures, van de tryptieken van Lukas- Van Leljden, over de portretten van Jan Van Scorel, Antonio Moro tot Rembrandt toe, staande voor ons; in den vollen, bloei van onze kuüst, omstuwd van Ruysdael, Frans Hals, Van der Meer, Pieter De Hooghe, Terburgt, Jan Steen, van onze groote en kleine meesters;..... rijzend zooals de zon aan den hemel rijst, latend aan den morgen het koelere, frisecha jonge, maar. gevend heel den gloed, de schitte ring, de gloeiing aan den stralenden middag." C.. V. Gemengd Nieuws. Inde laatste dagen zynalhier onderscheidene giften voor de remuneratiekas der politie-agenten ingekomen voor het ge houden toezicht op panden, welke in het zomerseizoen tijdelijk door de ingezetenen verlaten waren. Karei Kettenis, tegen wien giste ren door. het O. M„ by de Haagsche rechtbank zes jaren gevangenisstraf werd geóischt, was geen straatveger, maar gep. koloniaal. Hy werd op het Utrechtsche Jaagpad door een straatveger en diens patroon opgepakt. Omtrent den brand in den hooi berg by den landbouwer N. Beukers, aan den Voorweg te Zoetermeer, welke gisterochtend te halftien ontstond, kan nog gemeld worden dat door het spoedig optreden der brandweer de woning en het overige konden bewaard worden. De oorzaak van den brand is nog onbekend. In de stoomboot „Volharding 7", welke gistermiddag te 12 uren van Alfen naar Gouda afvoer, werd m de Gouwe, tus- schen Gouwsluis en de spoorwegbrug, van het jaagpad, met groote kracht een yzeren voorwerp door een der raampjes van de voorkajuit gegooid, waardoor de glasruit ver brijzeld werd on het projectiel in de kajuit terechtkwam. In de kajuit bevonden zich de heeren A. Koster Mz., van Boskoop, en U. Wiersma, van Alfen. Do heer Koster werd aan het hoofd licht gekwetst. Tot nachtwaker aan den Hoogen Ryndyk, gemoente Zoetorwoude, is benoemd A. H. Blom, aldaar. Te Katwyk is tongblaar gecon stateerd by vee van een landbouwer te Katwyk aan Zee, wiens rundvee grazende is op een stuk weiland aan den Wassen aarschen weg te Katwyk a/d. Eyn, in de z. g. Mient. Maandag-namiIdiag omstreeks drie uren verdronk in de Ringvaart by Nieuwe-We tering de werkman J. Plomp uit Roelof-Arends veen, terwijl by eene vracht boonstokken vervoerde. Sedert jaren was deze ongelukkige lydence aan epilepsie. Hy laat wel geene vrouw of kinderen adlter, doch eene oude moeder, voor wio hy toch nog voor een deel de kost winner was. De gevallen van typhue abdomina- lis en fobris typhoïlea (die nbn gerust een kwaadaardig zusterenpaar zou kunnen noemen), welke in Roelof Arendsveen in do laatste weken zyn voorgekomen, scby'nen nogal ernstig te zijn. Thans zyn weder in één gezin twee kinderen overleden, terwyl één of twoe andere nog in bedenkeiyken toestand verkeeren. De twee cholera-iyder6 aldaar zyn gelukkig weder zoo goed als hersteld. Verdore gevallen van deze ziekte zyn er tot nog toe niet voor gekomen. De Hooge Raad behandelde giste ren het beroep in cassatie, door den procureur- generaal by dat college in het belang der wet ingesteld tegen eene beschikking in raad kamer van de Haagsche rechtbank, waarby aan den rechter-commissaris op diens verzoek verlof werd verleend tot het doen van huis zoeking ten kantore van den ontvanger der successierechten No. 1 aldaar en van den inspecteur der registratie in de 10de divisie, en zulks wegens eene verdenking van diefstal, d'oor een derde ten hunnen kantore gepleegd. Aan dit verlof kon geen gevolg worden gegeven, daar de officier van justitie weigerde by de huiszoeking tegenwoordig te zyn. Adv.-gen. Van Maanen, zich met het op treden van den officier van justitie kunnende vereenigen, requireerde in het belang der wet de vernietiging der beklaagde beschik king zonder nadeel in de rechten, door partyen verkregen. Het hof te Amsterdam, heden in hooger beroep uitspraak doende in de zaak van P. A. Van der Linde, door de arrondisse- ments-rechtbank aldaar veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 jaren, wegens poging tot vergiftiging van zyne moeder en zyn oom, heeft dat vonnis bevestigd. Zaterdag-avond werd aan hot Kinder-Ziekenhuis to. Rotterdam gebracht een vyfjarig kind, om geopereerd te worden. Heb kind was lydende aan diphtheritis met ver- schynselen van stenose (membraanvorening in de luchtpijp); Na eene onmiddellyke inspuiting van serum, Zondag-avond door eene tweede gevolgd, was het kind gistermorgen zoo goed als hersteld. De kosten dor beide inspuitingen bedroegen f 7.20 (12 mark). Hbl Te Breukeleveen hebben twee werklieden twist gekregen, welke zóó hoog is geloopen, dat zekere v. E. een messteek in den hals heeft gekregen, die voor zyn leven doet vreezen. De burgemeester van 's-Graven- laad en Ankeveon deelt mede dat het bericht, als zou te Ankeveen een man aan cholera overleden zyn, onjuist is. Wel is een werk man na eene hevige ongesteldheid van enkele uren overleden, doch de geneesheer heeft uit- drukkeiyk verklaard, dat deze persoon niet aan cholera leed. Te De Meera heeft zich aan het eiud der vorige week nog een geval van cholera voor gedaan, en wel' by eene 51-jarige vrouw. De lyders nemen allen in beterschap toe. Gistermorgen ontstond er brand in de werkplaats van den heer A. Cadee Hzn., electricien, aan het Ged. Zuiderdïep te Gro ningen. Het gebouw is beneden en boven erg beschadigd,, terwyl het benedengedeelte is uitgebrand. De brand is ontstaan door het springen van eene groote petroleumlamp, die uit bet buitenland was ontvangeD, zelve uit petroleum het gas bereidde, en waarmee toen eene proef werd genomen. De heer Cadee is by de Haarlemsche assurantie-maatschappy verzekerd voor /'3500. By de te Vere gehouden loting had een persoon, die niet loten moest, de onhebbelykheid zooveel jenever te drinken, dat hy voor dood werd thuisgebracht en geneeskundige hulp moest worden ontboden. Hy vorkeort niet buiten gevaar. By het doen van oenige herstel- lingen aan het op een heuvel te Wageningen gelegen familiegraf van baron Constant Re- becque, heeft men do fundamenten ontdekt van eene heidensche kapel, die volgens do geschiedenis daar vroeger bestond. De steenen, waarvan de fundamenten zyn opgetrokken, bestaan geheel uit kiezel en schelpkalk, en zyn van reusachtige afmetingensommige zyn 3,50 X 2,20 X 1,50 M. groot. Alles zal tor plaatse bewaard blyven.. Het iy k der dame te Arnhem, wier ter-aarde-bestelling wa6 uitgesteld omdat zich nog geeno afdoende versehynselan van den dood openbaarden,! is, daar die zich hebben ver toond, Zaterdag begraven. Een inwoner van Brussel, aldus leest men in het „Hbl. v. Antwerpen" - dio zich naar het Crédit Lyonnais begaf om eene cheque van 230,000 fr. te ontvangen, stond erg verslagen, toon hy, daar gekomen, bevond dat het kostbare papier hem ont stolen was. Mrs. L y ne Stephens, eens zeer bekend als balletdanseres onder den naam Pauline Duvernay, kort geleden als weduwe overleden, heeft een aantal zeer belangrijke legaten vermaakt aan verschillende Engelsche instellingen. Haar eigen vermogen bedroeg ongeveer 650,000' pond. Aan de National Gallery schonk zfi drie mooie schilderyen, aan het South-Konsington Museum zeldzame oude meubelen en porselein. TeLioobayn, by St.- Petersburg, zou dezer dagen een doodgewaand meisje na de gebruikelyke plechtigheden begraven wor den, toen da doodgravers hevig ontstelden door zuchten, welke uit de kist kwamen. In plaats deze onmiddellyk open te breken, snelde z\j weg om een priester en een dokter te halen en eerst nadat deze personen by de kist waren, werd die geopend. Het meisje was toen echter inderdaad overleden. Het lichaam was half. omgewenteld in de kist. De linkerhand, die uit de windselen bevryd was, lag onder de wang. Dc Stadszaal. De inwendige versiering van de Stadszaal is gereed. Zoven weken zijn er voor noodig geweest. En het resultaat? Zoo gunstig moge- ïyk! Zy, die meenen dat de hooge, boDte kleuren van de afgebrande zaal er weer aan ten grondslag zouden liggen, dwalen. Niets van dat alle3. Vyanden van het aanbrengen van kleuren op wanden en voorstanders van enkel witte muren, zinnebeelden van de Hollandsche zinde lijkheid, zullen zich met de wyzo, waarop nu de zaal bewerkt is, ongetwijfeld ook wel kunnen vereenigen. In de groote zaal is de hoofdkleur groen, doch alles in lichte, zachte tint, gelyk aan de pilasters, waarvan de kapiteelen met goud zyn opgewerkt, hetgeen ook het geval is met de consóles. Verder wisselen zacht rose en havana er zich aan de wanden in aangename harmonie en nuances af, alsmede zoowel aan de balus trade der gaandory, waarvan de palmetten eveneens van goud zyn voorzien, als in de vakken van het plafond, zonder dat de hoofd kleur wordt verdrongen, welke echter steeds wordt teruggevonden. De houten wandbetimmering beneden de gaandery is bewerkt in crème, overgaande in licht havana. De zaal maakt een rustigen, prettigen indruk, en een groot verdienste er van is zeker wel dat by het kiezen der kleuren, eenvoud heeft voorgezeten. Ook hier is be waarheid geworden dat eenvoud, gepaard gaande met smaak, een kenmerk is van het ware schoone. En schoon is nu de zaal, evenals de foyer, welke eenigszias anders is uitgevoerd, want daar vormt rose den grondtoon, te midden der andere kleuren, hier msgelyks weer in verschillende nuances. Een fijn stuk werk vormen vooral de fries versieringen en kapiteelen in lichtgroene tinten met goud opgehoogd. Ook hier is alles ryk met goud geomeerd maar niet overdadig. Één geheel vertoont zich voor het oog, getuigende van ervaring op het gebied van deze schilderkunst. De sierlyke bewerking is er in denzelfden geest als indertyd in het Eden-theater te Parys werd aangebracht.. Biykbaar was deze arbeid in goede handen by onzon stadgenoot den heer D. J. Van Ame- rom, die getoond heeft voor zyn taak volkomen berekend te zyn, eene taak, welke zeer zeker allesbehalve gemakkeiyk was. Hy heeft er zich hoogst verdienstelijk van gekweten. Met voldoening mag hy op z(jn arbeid terugzien. Een woord van lof mochten wy hem dan ook niet onthouden, waarmede allen, die binnenkort in de gelegenheid zullen zyn de zaal eveneens te bezichtigen, zich ongetwijfeld in allen deele zullen kunnen vereenigen. Met genoegen wyzen wy ook op de goede verbetering aan de balustrade der gaandery; deze is nu over hare geheele lengte voorzien van een koperen leuning. RECLAMES. a 25 Cents per regel. By de Kindervoeding heeft men het meeste succes met in bussen van l/r Kilo inhoud a 90 Cts. en »/g Kilo a 2b Cis. 4772 10 Chemisch zuiver cn klemvrlj, alt de Nederlandsche Albumlnefabrlek, Lelden. IJnrgeriykc Stand. ALKEMADE. Geboren; lfenriotte Geertruida Berendina, d. van Wilhelmus Johannes Yesseur en Agatha Helena Van Scliie.Sophia Cntlianna, d. van Petrus Zoete molk on AlidaSclioo. Johan nes, z. van Wilhelmus Zoet en Maria Turk. Hendricus Cornelis. z van Josepbus Theodorus Adrianus Van der Geest en Cornelia Blom. Jacobus Johannes, z. van Cornelis Hoogenboom en Elizabeth Van der Moer. Petrus Gcrardus Ma ria, z. van Quirinus Wesselman en Maria Rave- steijo. Overleden; Bcrnardns Cornelis Van der Meer 17 m z. van Cornelis en Anna Moerkerk. Geer truida Van Diemon 16 jr., d. van Hendrik en Anna Ter Meuleu. Johanna Adriaua Hoogenboom 3 m.. d. van Martinus en Alida Keijzer. Ondertrouwd; Mattheus Turk jm 23 j. on Martha Veenman jd. 27 j., beiden van Alkemade Leonardos Bakker jm 37 j. en Kornelia Van Kints jd. 31 j., beiden van Alkemade. Pieter Gortzak jm. 30 j. en Cathanna De Prie jd. '27 j., beiden van Alkemade. Cornelis Van den Hoek jm 24 j., te Woubrugge. on Maria Hecdrika Roos jd. 20 j., alhier. Johannes Van Dijk jm. 28 j. en Eli sabeth Van Klink. jd. 23 j., beiden alhier. Hen drik Do Bock jm. 42 j., van Leimuiden, en Hil- lotje Vergunst jd. A3 j,. alhier, oulangs te Ouds- hoorn. Jacobus Petrus Van der Geest jm. 27 j., te Aarlanderveen, en Cornelia Van der Hulst jd. 2*2 jr., alhier. Gehuwd: Nicolaas Slootweg jm. 24 j., to Haar lemmermeer en Antjc Schouten jd. 19 j. alhier. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: D. Vreoken en T. A. Dijksman N. Van Aalst en H. Vcnemn. Bevallen: A SpijkerTesselaard. W. Gou- loozo—Vastenhout z. L. Van der Weele— Kra mer z. M. Faas— Brerjer z. M Kamerman Rijken d. G. J MolenianVan Leeuwen d. T. KorsmanLevering d. J. J. Van dcr Spruit Van der Voet z. E. NibberiDg—Borgman z. Overleden: Aart De Smit, 44 j„ gehuwd met A Noort NOORDWIJK. Geboren: Johannes Cornelis. z. van C. Hundersmark en D. Van Delft. He lena Geertruida, d. van C. Duijndam en A. C.. C'aspers. Hendrik Gustaaf Adolf z. van Jbr. Mr. J. H. J Ouarles van Ufford cn A. AF. R. baronesse Collot d'Esoury.. Abraham, z. van A. Van Rooijon eu M. Duneux. Wense, d. van K. Kampman en P. Steenvoorden. O we r 1 e d e nCornelia Koelewijn 35j. Arie Van Nobelen 76 j. NOORD W IJ KEUHOUT. Bevallen: A. Koo- nien—v. d. Lans d. A. Van Eeden—Van Dyk 2 d. J. Van DijkDe Wilde z- M. Rarlevliefc Van Klaveren z. J. R-uigrokZandbergen d. J. M. WallenburgOtto z. M. Van Denzen A an Dijk z. - M. Duivenvoorden—Louweu z. M. WessclingLa ros d. Gehuwd: A. Darues 25 j-, en G. Raaphorst 27 j. H. Bouwmeester "24 j., en G. Knap 22 j. Overleden: M. J. Heemskerk lj. N. v.d. Voort, echtg. van N. Zuiderduin, 76 j. BUITENLAND. Frankrijk, De anarchist Charles Vernet, die sinds den moord van Carnot yverig gezocht werd, is te Lodère aangehouden op het politiebureel, waar hy onder een aangenomen naam nacht- logies kwam vragen. Hy schynt van het kom- plot tegen den president geweten te hebben althans, men zegt dat hy eene maand te voren den moord heeft voorspeld. De gewezen Fransche minister Waldeck - Rousseau is in het departement Loire tot senator gekozen. Te Parys werden dezer dagen geruchten verspreid, dat de koning van Siam ernstig ziek is, in die mate zelfs, dat wel.dra zyn dood kon verwacht worden. Heden wordt dit bericht door de Fransche regeering zeer beslist tegengesproken. De koning is wel ongesteld geweest, maar hy is reeds byna volkomen hersteld. Deze mede- deeling is in zooverre van gewicht, omdat door het overlyden van den koning de Siameesche quaestie, waarover Frankryk en Engeland het nog niet volkomen eens zyn, licht weer aan de orde zou kunnen komen. In Frankrijk begint de geestdrift voor eene expeditie naar Madagascar reeds een weinig te bedaren. In. de „Figaro" wordt uit gerekend dat de verovering van het eiland geen voordeel kan opbrengen. Er wonen slechts 597 Fransche burgers en onder hen zyn Negers en Kreolen van het eiland Reunion. De ge heele handel van Frankryk, als in- en uitvoer, bedraagt niet meer dan drie millioen fr. België. Gisteravond is in Oud-Antwerpen, eene der grootste aantrekkelykheden van de wereld tentoonstelling te Antwerpen, een hevige brand uitgebroken. Zes huizen zyn geheel vernield, en de kostumes van den gehouden optocht, voorstellende: „De intocht van Karei V in Antwerpen", zyn mede verbrand. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. De brand ontstond in den Aenghenamen Hof- Men werd het vuur meester, maar alle ge bouwen van den Aenghenamen Hof tot Cuperus zijn in de asch gelegd. Een ander bericht omtrent dit onheil meldt het volgende: De brand ontstond om kwartier over vy ven en eenige minuten naderhand stonden drie huizen in brand. Do ramp ontstond op de verdieping van eene der woningen ia de Cappelle-straet, en het vuur breidde zich met groote snelheid links en rechts uit. In een uur tyds werden acht huizen in de asch gelegd zy bevonden zich aan de noordzyde van de Cappelle straet, rechts van den bezoeker die langs de Kipdorppoort binnenkomt. Geluk kig was de brandweer spoedig by de hand. Van den inboedel der magazynen is het koste lykste nog kunnen gered worden. Alles be paalt zich by stoffelyke schade, grootendeels gedekt door verzekering-maatschappijen. Uit de best ingelichte bron kan hot „Handelsbl. van Antw." verzekeren, dat de zaak-Jonianx op zyn allervroegst zal voor komen in de maand December, alhoewel er veel meer kans is, dat de zaak eerst in het begin van Januari 1895 zal behandeld worden, dan wel vroeger. Dat de zaak lang doren zal, biykt uit het aantal getuigen. Er zyn er circa 250. Oo«toni"iilc-Hon«»*.-3IoniarcIiI©« De verwerping van het ontwerp over de godsdienstvrijheid in het Hoogerhuis van Hongarije wordt in politioke kringen zeer ernstig opgevat. Zy is veroorzaakt doordat vele protestanten en liberale katholieken tegen de erkenning van de godsdienstloosheid waren, maar tegeiyk bleek, dat het getal anti-liberale stemmen niet was verminderd, hetgeen voor de nog aanhangige ontwerpen doet vreezen. De vyf kerkelyk-politieke wetten zullen ge- lyktydig aan de kroon ter goedkeuring worden aangeboden. Wanneer een enkel niet wordt aangenomen, wordt ook de goedkeuring van het burgeriyk huwelyk belet. De regeering vertrouwt dat de ontwerpen ten slotte zullen worden aangenomen, maar er zal veel tyd mede heengaan en wie ban weten, wat inmiddels zal gebeuren. Over eenige dagen komt het Huis der Afge vaardigden b\jeen. Het lfidt geen twyfel, dat het met groote meerderheid de regeering zal steunen. Dan begint de strijd opnieuwr mis schien nog heviger dan verleden zomer, en krachtiger zal de invloed der Weener hof kliek zich laten gelden. Aan den anderen kant zal het Huis der Afgevaardigden, verbitterd door den hard nekkiger!" tegenstand, geene concession meer doen, zoodat er weinig vooruitzicht op1 eene schikking is. Portugal. Dezer dagen werd gemeld, dat een aantal Portugeesche zee officieren openiyk protest hebben aangeteekend tegen eene zinsnede der troonrede,, waarmede koning Carlos onlangs de Cortez opende. Nu biykt, waaraan de officieren zich erger den. De koning nameiyk gewaagde van het geschil tusschen Portugal en Brazilië en liet zich toen niet gunstig uit over de houding van den commandant van het Portugeesche oorlogsschip „Mindello". Men zal zich herinneren dat deze com mandant den admiraal Da Gama met zyne officieren aan boord nam en hen buiten het bereik van president Peixoto bracht. Daar Portugal de bemiddeling van Engeland heeft ingeroepen, om de betrekkingen tusschen Portugal en Brazilië te herstellen, moest de koning in zyne troonrede wel gewag maken -1 1 lül van het optreden van den bedoelden com mandant, opdat hot niet den schyn zou hebben alsof hy het goedkeurde. Het geval zal wol geene ernstige gevolgen hebben, evenmin als de inhechtenisneming van den Spaanschen republikein Salmeron; die, geiyk gieteren gemeld werd, door de politie over de grenzen werd gezet. De Kaffers blyven nog steed" de stad Lorenzo Marquez, den hoofdzetel der Portu1 geezen aan de Delagoabaai, bedreigen. Volgens de „Times" nadert het opperhoo»!* Mahazula met zyne krijgsbenden do sta'j meer en meer. Hunne vermetelheid is zelfe zoo groot gewordon, dat zy het wagen vee tc stelen op een kwartier afstands van de siaC. De bevriende Kaffors hebben zich ter schikking gesteld van den Portugeeschen gouverneur, maar het schynt dat zy slecht gewapend en daarom van niet veel nut kur- nen zyn. Te Lissabon beschouwt men den toostend niet als zoo ongunstig. Men biyft daar kv- weren, dat de Portugeesche troepen, die Lorenzo Marquez bezetten, sterk geroeg zyn om de Kaffers te weren, indien d6aoa werkelyk tot een aanval tegen do stad moch ten overgaan. Groot-BrI tannlë. Naar men verneemt, is aan den terugkeer van lord Rosebery naar Londen volstrekt geene politieke beteekenis te luchten. Di premier deed Londen slechts aan op zyra doorreis naar zyn landgoed by Epsom Eene deputatie uit Swaziland beeft zich te Durban ingescheept naar Engeland In een artikel over de tusschen Engel?cd en Frankryk aanhangige koloniale quaesüe* zegt de „Times", dat hare oplossing allscu mogelyk is door wederkeorige concenies, narr het beginsel „geven en nomen". Engeland moet bovenal er op letten,, dat de wegen naar Indië veilig blyven. Deze veiligheid zou even wel niet worden vermeerderd doo< de vor ming van een groot Fransch ryk in Qostolyk Middei-Afrika. Het voortdringen der Franschen. naar dc bronnen van den Njjl, de uitbreiding van den Franschen invloed op Madagascar moet onder zekere omstandigheden de veiligheid van eer dier wegen verminderen. Desniettemin kan Engeland tegen déze uitbreiding bL:nen rede- ïyke grenzen geen bezwaar maken, omdat het door tractaten is gebonden. Maar geen. tractaat noodzaakt Engeland aan Frankryk het recht toe te kennen, gebied binnen éa sfeer van den Engelschen invloed in öoat- Afrika te bezetten. Iedere poging van Frankryk, daar door h? dringen, is eene handeling, welke niet vriend- schappelyk kan worden genoemd. Engeland zal nooit worden overtuigd dat Egypte alleea kan staan, wanneer- Frankryk op korten afstand van den Nyi vasten voet heoft gezet. Dit feit, zoo besluit de „Times," moge onzer buren slecht bevallen, maar wanneer zy da- niet aannemen, zal, vreezen wy, e~ voorlci-, pig weinig hoop zyn op eene algennene op lossing der Afrikaansche quaosties. China eu .Japan Voortdurend wordt in China van eeru paleis revolutie gesproken. Wanneer zy: beperkt blyft tot de vervanging van den togenweor- digen keizer dcor een ander van z(jn geslacht* is zy van minder gewicht, maar ernstiger zou het zyn, wanneer de verdryving der sedert 250 jaar over China regeerende Mandschoe- dynastie werd beoogd. Zy heeft in dien. tyd niets gedaan om zich populair te maken en is by het grootste deel der bevolking gebaat- De keizer is een marionet in de handen zy'nor raadslieden, die tot enkele bevoorrechte fami- liën behooren. De ambten werden gekocht; de ambtenaren zyn omkoopbaar en zuigen ''e bevolking uit. Het leger en de vloot zyn niet berekend voor hunne taak, omdat het allel- noodigste ontbreekt. De stoomboot „Wenchow" bericht, gisteren 10 mylen ten zuiden van het noordooscelyk voorgebergte by Chefoe zeven grooto Japan- sche oorlogsschepen te hebben gepraaid, welke inlichtingen inwonnen betreffende de bewe gingen van het zuidelyk Chinoesche eskader. Steeds meer bezorgd worden Europoesche zoowel als Chineesche handelaars te Shanghai door het succes der Japansche wapenen. Nog slechts zeer weinige schepen vaian onder Chineesche vlag en men acht het govaarzoo groot, dat Chineesche kooplieden aldaar al hurme vrachtcontracten opzeggen. Het hoec dat de Japanners besloten hebben do havons Chefoe en Tientsin te blokkeeren en dat' de officiëele kennisgeving van de blokkade olk oogenblik verwacht kan worden. Een aantal Japansche schepen kruist in de Golf van Petchili. By nacht naderen zij de kust, by dag stoomen zfi verder in zee ten einde der Chineesche vloot te beletten Port Arthur te verlaten. In het district Niuchuang is de toestand zeer ernstig. Plunderende horden loopen hot T-an l af en verspreiden allerwegen schrik en ontsielteni* door hare woestheid. Voor rfr: '"hoids- personen hebben zy in het u. ont zag, de burgers hebben zeer vee. van u-o lijden Vreemdelingen zyn. buiten de grenzen der steden niet veilig. De leden van de Schot- sche zending to Liao-Yang, waar de zende ling Wylie door Chineesche soldaten vermoord werd, achtten zich niet veilig en trekken met geforceerde marschen naar Niuchuang. De „Times" acht maatregelen tor bescher ming der vreemdelingen in China dringend noodzakelyk, want, schryft het City blad, „d« opgewondenheid der overwinnaars en do vor- biltering dor overwonnenen logon do vrecaiio-

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2