N°. 10623. Dinsdag 9 October. A0. 1894. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 8 October. Feuilleton. LIEFDE OF PLICHT? LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f i 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIÜN Van 1 6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Eerste Blad. De per Nederlandsche en Fransche mail door ons ontvangen Indische bladen loopen van 1—7 September. Tevens ontvingen wy de „Deli-Crt." van 5 8 September. By de heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen: 21.50, ƒ4.60 en 2.25. Door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland zijn tot zetters voor 's Ktjks directe belastingen in de gemeente Lisse benoemd de heeren J. Van Hemert en A. Rotteveel. Naar het „Haagsohe Dagblad" verneemt, ia aan baron Van Dedem, oud-minister van kolonién, die eene reis naar Britsch-Indië ondernam, door de Nederlandsche Regeering eene zending tegen vergoeding van reis- en verblijfkosten opgedragen naar Siam, tot het instellen van een onderzoek naar de behandeling van Nederlandsche onderdanen van Chineeschen landaard in Slam. In de afdeelingen van de Tweede Kamer was men met het onderzoek der Staats begroting j.l. Vrijdag gevorderd tot het hoofdstuk Financiën. Men verwacht dat het onderzoek a. s. Donderdag zal afloopen. De ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog begaven zich hedenmorgen naar het Loo. De heer Wttewaall van Stoetwegen, gezant van H. M. bij het Russische hof, die eenige maanden met verlof te 's-Gravenhage doorbracht, heeft hadpn de terugreis naar St.-Petersburg aangenemen. Bij de commissidStot dekking der schade, veroorzaakt door don hagelslag te Aalsmeer, is eene gift ontvangen van 200 namens de Koningin Regentes. H. M. de Koningin gaf daarbij nog f 100. Voor een door ds. Karres in Den Haag te stichten wykgebouw werd in de afgeloopen week van mej. W. eene gift van ƒ3000 ont vangen. In het geheel is voor dit doel thans ingekomen ƒ6000. Er moet ƒ14,000 zijn. H. M. de Koningin-Regentes heeft afwij zend beschikt op een adres van den kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Houtrijk en Po- lanen, om flnantiëelen steun voor den bouw eener pastorie. Blijkens bericht van den waarnemenden politieken agent en consul-generaal der Neder landen in Egypte beschikt de quarantaine administratie daar te lande over eene plaats van dokter, belast met het houden van toezicht en het nemen van ontsmettingsmaatregelen to Suez en bij de Bronnen van Mozes. Slechts gediplomeerde doctoren komen voor deze betrekking in aanmerking. Aan doctoren, die eene bijzondere practlsche studie van bacteriologie en epidemiologie gemaakt hebben, wordt de voorkeur gegeven. Het aanvankelijk salaris bedraagt 8000 franken, doch het kan geleidelijk verhoogd worden tot 12,000 franken. Aanvragen voor deze plaats worden tot 30 Novomber a. s. ingewacht bi) den „Conseil sanitaire maritime et quarantenaire d'Egypte", te Alexandrië. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou rant van heden. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis van belangheb benden dat, met betrekking tot het voeren van seinlichten op den Rijn, de schepen, die door andere machinekracht dan door stoom worden gedreven (petroleum-, naphtha-, electro- motorenbooten, enz.) gelijk gesteld worden met de schuiten, en derhalve gedurende den nacht op manshoogte boven boord van eene helder schijnende lantaarn van wit glas moeten zijn voorzien. In tegenspraak met de „Haarl. Ct." meldt de „Standaard", dat ook de vorige week de toestand van dr. Kuyper bevredigend bleef, maar dat de gure weersgesteldheid hem dwong binnenshuis to blijven, zoodat het vertrek □aar het Zuiden nog niet kan plaats hebben. De heer V. Van der Willigen, majoor- commandant der dd. schutterij te Kampen, heeft zjjn verzoek, om eervol ontslag uit die betrekking, ingetrokken. De nieuwbenoemde burgemeester van Zutfen, de heer C. Storm Buysing, is Zaterdag middag, na door den Commissaris der Koningin van Gelderland te zijn beëedigd, geïnstalleerd. De „Zutf. Crt." geeft een portret van den nieuwen titularis, met een kort bijschrift. Uit het verslag der feestelijkheden, dat het blad bevat, blijkt tovens dat de geheele burgerij het nieuwe gemeentehoofd met in genomenheid begroet. De vergadering van het algemeen bestuur der „Zuiderzee-vereeniglng" zal te Amsterdam plaats hebben op Donderdag 25 dezer, des namiddags te halftwee, in het gebouw „Kras- napolsky". De heer F. W. baron Van der Borch, sedert eenige jaren burgemeester van Zeven bergen, is aldaar overleden. -Ten einde de oude muntbiljetten van 10 aan den omloop te onttrekken, is aan 's Rijks kantoren van ontvang eene uitnoodiging ge richt, om deze na ontvangst niet meer uit te geven, doch ze te storten by de betaalmeesters. Een dames comité te Leeuwarden heeft, als opbrengst van een gehouden bazar om gelden te verzamelon voor het meubelen van het onlangs geopende Diaconessenhuis, eene som van ƒ9134.28 aan het bestuur over handigd. De stichting der Vereeniging tot chris telijke verpleging van iandloopers en bedelaars te Beekbergen is geheel voltooid. Men is bezig met opneming. De officiëele opening zal binnen weinige dagen plaats hebben. Verslag N°. 123 van het toevluchtsoord voor weezen te Neerbosch van 1 April tot 30 Juli 1894 deelt mede dat gedurende dien t(jd ontvangen is aan giften de som van ƒ66,068.57. De ontvangsten voor druk- en bind werk bedroegen in denzelfden t(jd 14,125.93. De ontvangsten van 1 Juni 1893 tot 31 Mei 1894 bedroegen de som van 147,124.33, on der welke begrepen is aan giften ƒ95.474.315. Het stoomschip „Admiral", van Ham burg naar O. Afrika, passeerde 7 October Aden; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Oct. Perim; de „Conrad". van Amstordam naar Batavia, arriveerde 7 Oct. te Southampton; de „Edam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 7 Oct. Prawlepoint; de „Lawoe", van Rotterdam naar Batavia, passeorde 5 Oct. Sagres; de „Maasdam" vertrok 6 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „P. Caland" arriveerde 7 Oct. van Amsterdam te Nieuw- York; de „Veenddm" arriveerde 7 Oct. van Rotterdam te Nieuw-York. By koninklijk besluit is, met ingang van 1 Nov., benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hoogezand, P. J. Meerburg, thans in gelijke betrekking te Sappemeer, en tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Rijssen, G. P. Scheers, thans commies der telegraphie derde klasse. G-emengd. Nieuws. Door het collegium vanhetLeidsch Studentencorps zullen pogingen in het werk worden gesteld bij Burg. en Weths., om ook voor de lustrum feesten in 1895 op het Van der Werff park tijdelijk terrein in bezit te ver krijgen ter oprichting van eene feesttent. Door een der keurmeesters van het vee en vleesch alhier zjjn hedenmorgen in beslag genomen twee manden vleesch, welke de gemeente binnengevoerd waren. B (j den gisteren te Lisse gehou den wielerwedstrijd is op den weg van 24 kilometer met drie keerpunten de 1ste prijs, bestaande in eene verguld-zilveren medaille, behaald door den heer Van der Mey, van Leiden. Een paard van den stalhouder Dieben heeft men gistermorgen dood op het Schuttersveld gevonden, waar den 3den Octo ber de feestelijkheden hebben plaats gehad. Door - het plaatsen der lantaarnpalen, enz. waren bier en daar nog vrjj diepe gaten ln het land of althans niet goed dicht gemaakt. Het dier was met een der achterpooten in een dier gaten terechtgekomen en scheen er zich niet meer uitgewerkt te kunnen hebben, maar wel hoe langer hoe meer er in, zoodat de poot hoe langer zoo vaster in de klei geraakte. Waarschijnlijk door afmatting is het eindelijk in dien toestand gestorven. De rijksveldwachter jachtopziener Vink, wlen bp Postbrug met de stoomtram een ongeluk is overkomen en die naar het ziekenhuis alhier werd overgebracht, is gister morgen aldaar overleden. Door den Hoogen Raad werd heden o. a. verworpen het cassatie-beroep van de drie personen (een opperman en twee arbeiders) te Katwijk, met vernietiging van een vrijsprekend vonnis der Haagsche recht bank door het gerechtshof tot drie maanden veroordeeld wegens diefstal van klemmen. Het mond- e n k 1 a u w z e e r b r e i d t zich in de gemeente Lisse meer en meer uit. Bijna dagelijks worden aangiften gedaan. Hedenmorgen is de boeronwoning van Beukeren aan den Voorweg te Zoeter- meer afgebrand. Het vuur woedde fel. Voor de betrekking van wees vader en weesmoeder in het Weeshuis van de Ned.-Herv. gemeente te Scheveningen hebben zich 105 sollicitanten aangemeld. Wij maken onze lezers attent op de annonce van de firma Draisma Van Valkenburg, te Leeuwarden, wier inzending van levertraan op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen met de gouden medaille is bekroond. Op het Oude Kerksplein te Am sterdam staat een café, dat den naam van „Lombok" draagt. Gisteravond maakte die naam een al te diepen indruk op het krijgs haftig en vaderlandslievend gemoed van eenige straatjongelui. „Lombok moet gebombardeerd worden" meenden zjj en dra was or geene ruit meer heel in het gebouw met den uitdagenden naam. Gistermorgen omstreeks half- negen liep te Amsterdam do vrouw van een bewoner der Kattenburgerkade in eene vlaag van waanzin te water. Haar man sprong haar na en beiden zouden zeker verdronken zijn, zoo niet spoedig eenige buren waren toege schoten, om hen van een wissen dood te redden. De vrouw was gistermiddag nog niet buiten gevaar. Do vrouw van den heer G., wonende aan de Prinsengracht te Amsterdam en agent voor binnen- en buitenlandsche huizen, heeft gisteravond omstreeks 6 uren haren man in een staat van opgewondenheid on wilde drift eenige messteken toegebracht aan den hals en aan een der polsen. Druipende van bloed liep G. zoo goed en zoo kwaad dit ging de trap af. Op zijn geroep schoten voorbijgangers en politie te hulp en werd onmiddellijk de bijstand van een geneesheer ingeroepen. De gewonde werd verbonden en per raderbaar naar het gasthuis vervoerd. De vrouw werd op de bovenwoning in een staat gevonden, welke aan misbruik van sterke dranken deed denken; zij werd in arrest genomen en naar het politie bureau aan de Lauriergracht over gebracht. De woning werd gesloten. De gewonde bevond zich volgens do laatste inlichtingen in bedenkolijken toestand. Hedenochtend tegen zes uren word te Amsterdam brand ontdekt in eene kast van het perceel Nassaukade 8, waar reeds gedurende den geheelen nacht een knap perend geluid gehoord was, dat men aan eene muis had toegeschreven. By onderzoek bleek, dat door vier ver diepingen heen de boven elkander gelegen kasten en privaten door vuur waren aan getast, dat op de eerste verdieping, waar de schade het grootst is en de vlammen zich ook in do keuken verspreidden, schijnt aan gekomen te zijn. Op welke wijze dit is aangekomen, ligt nog in duister; men vermoedt echter, dat het den geheelen nacht gesmueld heeft. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er spoedig in hot vuur te beperken. Al het beschadigde was verzekerd. Wederom is te Utrecht door dr. Quanjer een cholerageval geconstateerd en wel in het perceel Lagenoord 28. De patiënte, vrouw V., is Zaterdag-morgen overleden. Te Ankerveen is een werkman aan cholera overleden. De vier personen (drie kinderen en hunne moeder) te Idskenhuizen (Doniawerstal), die achtereenvolgens door cholera werden aange tast, zijn thans allen op den weg van beter schap. Zooals is gemeld, ia een kind uit het zelfde gezin overleden. De vader en nog drie kinderen zijn tot nu toe van de ziekte ver schoond gebleven. Van het eerste oogenblik af werden vanwege het geneeskundig staats toezicht en den burgemeestor krachtige maat regelen genomen om de verspreiding der ziekte te beletten. Naar wij vernemen, zijn ernstige bezwaren ingediend tegen den bouw van een buskruit- en projectielen-magazijn te Spaarn- woude, bij Spaarndam, waardoor de bouw op die plaats voorloopig zou zijn uitgesteld. (ET. D Door vele bladen heeft h't ge rucht de ronde gedaan, dat de f 18,000 (in bankbiljetten), vermist uit de brandkast van mr. D. B., te Farmsum (huize „Vliethoven"), teruggevonden zouden zijn. Met zekerheid kan de „Tel." evenwel ver klaren dat dit Diet het geval is, en de justitie nog niets verder is gekomen. Op bij den burgemeester en den bestolen® ingekomen anonieme brieven, waarbij eono onlangs ontslagen dienstmeid van den heer B. als de daderes werd aangewezen, is een onderzoek ingesteld, doch tevergeefs. Ook do heer B. beschouwde de dienstmeid niet schuldig. De nummers van de meeste bankbiljetten zijn bekend. De Russische admiraliteit heeft er van afgezien verder onderzoekingen te doen op de plaats, waar, naar vermoed werd, de „Russalka" is gezonken. De concierge van het paleis van prinses Sagan te Parijs ontving dezer dagen een dreigbrief. Do brief was geteekend: „Do kameraden van Grenelle" en de concierge werd uitgenoodigd zekere som neder te loggen in eene sardinonbus aan de poort van het paleis. Een „kameraad" zou de bus komen halen. Mocht de concierge de politie waar schuwen, dan zou h(j een vreeselijk lot onder gaan. In weerwil van deze bedreiging, heeft de concierge onmiddellijk de politie gewaar schuwd en deze doet thans onderzoek. Er is te Niines eone commissie gevormd, die zal trachten in de verschillende departementen, waar stierengevechten worden gehouden eene beweging op 't getouw te zetten, ten einde het verbod betreffende de stieren gevechten opgeheven te krijgen. Do coramls- sie heeft eenige leden aangewezen, die aan de verschillende gemeenten, waar deze „sport" beoefend wordt, een bezoek zullen brengen. 28) En zegevierend voegde Adelheid er by „Zoo zal dan die akelige viool my geen oogenblik van je byzyn berooven." „En ik dacht dat je te Wiesbaden juist door myn vioolspel verliefd werd?" vroeghy, met bevende lippen. „Zeker, omdat je er zoo lief by uitzag!" En zy kuste hom. Hy echter dacht aan een anderen, aan een zoeteren kus, niet door brandende lippen op zyn mond gedrukt; aan den kus, dien Hélène in aanbidding gedrukt had op de hand, welke zoo meesteriyk den strykstok voerde. Maar na dit eerste onderhoud over zyne verwonding werd er nauwelyks meer over gesproken, dan wanneer Adelheid nu en dan in gezelschap met de kunst van haren ver loofde had willen schitteren en bet haar dan ergerde, dat er natuuriyk geen sprake van kon zyn. Het verloofde paar en zyne geschiedenis was op ieders lippen en al vertelde papa Imhof welbehaagiyk: „Het stokpaardje van myn schoonzoon was om als kunstenaar carrière te maken, ofschoon hy schatrijk is", men wist toch al heel spoedig, dat het bezit van Henri's rykdommen dagteekende van den dag zyner verloving. En al vertelde Adelheid haren vriendinnen met een gewichtig gelaat: „Hy heeft zelfs om my geduelleerd", deze vriendinnen wisten niettemin wat de geheele wereld fluisterend vertelde: „Hy heeft zyne bruid verlaten en daarop heeft een toenmalig vriend hem aan het verstand ge bracht, dat deze beleediging slechts door bloed kon worden uitgewischt." Henri moest het beleven, dat zy, die met hem geleerd, gewerkt en in vrooiyk gezel schap met hem geschertst hadden, hem op de straat met een vluchtigen groet, als ware hy een vreemde, voorbygingen. Eén- of twee malen bezocht hy met Adelheid een concert. Dat was vroeger een groeten, een wisselen van goed- of afkeurende blikkon tusschen de in do zaal zynde musici en critici. Nu gaf niemand eenig blyk van voldoening over zyne tegenwoordigheid; nu kwam niemand van zyne collega's om een geestig woord met hem te wisselen over eene min geslaagde uitvoering. En sprak al een hunner terloops een paar woorden met hem, dan was het eene banale opmerking over de volle zaal, over den vroegen aanvang van het seizoen, eene beleefdheid, tot Adelheid gericht. Henri gevoelde zich door de zynen verlaten. En van uit de verte zag hy hoe Wighart altyd het middelpunt van een kring van kunstbroeders uitmaakte. Trotsch, met gekunstelde opgewondenheid, wydde hy zich dan met verdubbelden yver aan Adelheid en haar gezelschap, opdat Wig hart, zoo hy hem bygeval mocht opmerken, zou zien, hoe vrooiyk Henri, hoe hy het mid delpunt van een anderen kring was. Het was een verre van benydenswaardige toestand, de verloofde van eene Adelheid Imhof te zyn. Elke dag bracht eene nieuwe feestelykheid aan, alle bekenden van de familie brachten het paar hunne hulde door het geven van een diner, een souper of een bal. Henri mocht niet dansen de wond aan zyne hand verbood het; Henri moest diéot houden de wond aan zyne hand gebood het. Maar niettomin sleepte Adelheid hem overal mee heen, daar toch dergelyke feesten zonder hem belacheiyk zouden zyn. Eigeniyk stond het Henri wel aan, dat hy zoodoende niet tot rust kon komen. Elke dag stelde nieuwe eischen: visites-maken, met Adelheid en juffrouw Leiser naar de magazynen ryden, om inkoopen te doen voor de huishouding, en nog zooveel andere noodzakelyke bemoeiingen, zoodat hy nu en dan niet eens wist, welke dag het eigeniyk was. En toch, eiken ochtend by zyn ontwaken dacht by wat Wighart en Sophie dien dag wel zouden doen, of zy 's avonds ook naar Hélène zouden gaan en welk trio zy Hélène wel zouden voorspelen. Trio.bespottelyke gedachteloosheid.de viool ontbrak immers I De vrienden bezochten Hélène zeker meer dan ooit; ze had troost noodig. Of de herin nering aan hem haar nog altyd kwellen zou? Uit eigen beweging besprak Adelheid deze vraag dikwyls met Henri, want zy was nog altyd goedig genoeg om „schrikkelyk veel medelyden" met Hélène te hebbenmet niet te bevredigen nieuwsgierigheid vorschte zy uit wat Hélène zou aanvangen, hoe zy er wel uitzag, om ten slotte de wyze beschikking der Voorzienigheid te loven, die haar en Henri tot elkaar gebracht hadwant welk een aller- verschrikkelykst ongeluk had er niet kunnen gebeuren, wanneer Henri eens reeds met Hélène getrouwd was geweest. Ja, Adelheid Imhof had hot ver gebracht in de philosophiel Zy predikte door hare daden dezelfde wyBheid, die Henri Hélène eens in woordon verkondigd had. Hy kon vol maakt tevreden zyn; by behoefde Adelheid niet te zeggen: „Ik geloof, myne lieveling, dat er iets bestaat nog sterker dan de plicht, nameiyk de wil, de onweerstaanbare, de niet omver te werpen wil in 's menschen karakter, die ons, wanneer hy spreekt, losrukt uit de bestaande omstandigheden, en van de daaraan verbonden plichten, en ons andere omstandig heden schept, ons andere plichten oplegt." Neen, Adelheid erkende Blechts ééne macht op deze wereld: haar eigen wil. Geheel bevredigd zei zy vaak tot juffrouw Leiser: „Ziet u, nu heb ik toch bereikt, wat ik my eenmaal in het hoofd gezet had; ik trouw Henri Friesen." Het berouwde juffrouw Leiser niet, dat zy Adelheid geenerlei hinderpalen in den weg gelegd had. De engagementatyd van het jonge meisje schonk haar eene uitstekende gelegen heid, om den heer Imhof bare bekwaamheden als huismoeder te toonen, en de heer Imhof gevoelde zich steeds meer en meer tot de zorgvolle, verstandige en omzichtige juffrouw Leiser aangetrokken. Onder vier oogen ver oorloofde zich deze nu en dan tegenover Adelheid eene kleine moederlyke gestreng heid, wanneer de verlangens van het kind de perken een weinig te buiten gingen. „Die zal zich laten gelden, als ze eerst papa's vrouw maar eens is", merkte Adelheid op, toen zy met Henri alleen was. „Daar zullen wy geen laBt van hebben", troostte hy, „wy hebben haar uit dankbaar heid ons woord gegeven, dat wy haar in niets in den weg zullen staanlaat haar dus haren gang gaan. Je papa schynt het ook werkelyk van plan te zyn; verhinderen kunt ge het toch niet meer." „Zeker, zeker", antwoordde Adelheid, „men vaart er het beste by, wanneer men haar te vriend houdt." De heer Imbof gaf duideiyk te kennen dat hy de bruiloft zyner kinderen binnenkort en schitterend wenschte te vieren. Zoo werd daartoe de eerste Februari vastgesteld en Henri verheugde zich daarover. Hy begon naar rust te verlangen. Het ver droot hem, dat hem nog geen enkelen dag de gelegenheid geschonken was, zich eens ernstig met Adelheid te onderhouden. Hy kende haar even veel en even weinig als op den dag hunner verloving. Hy zag dat zy vrooiyk, verwend, heftig, bevallig was en dat men haar niets kwalyk kon nemen. Maar dat alles had by reeds den eersten dag opge merkt. Trots den rykdom, die haar omgaf; trots hare buitensporige wenschen, die mees- tentyds daaruit voortsproten, dat zy de waarde van het geld niet kende, was zy .-licht tevre den te stellen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1