Het vermoedelijk bedrag, door het Rijk krachtens art. 54bis der onderwijswet over 1894 uit te keeren aan de bijzondere lagere scholen, is voor: Noord-Brabant f 146,600, Gel derland ƒ100,124.99, Zuid-Holland ƒ244,266.66, Noord-Holland 162,050, Zeeland f 24,485.33, Utrecht f 66,850, Friesland 57,195.83, Over- ysel f 84,250, Gronmgen ƒ34,680.31, Drente f 7550, Limburg 51,229.17%. Tot rapporteurs over de Indische Be grooting voor 1895 zijn door de aldeelingen der Tweede Kamer benoemd de beeren Pfln- acker Hordijk, Cremer, A. Mackay, Veegens en Hintzen. Het paleis Het Loo zal in zijn geheel Worden aangesloten aan de Apeldoornsche waterleiding. Dr. J. J. Couvée heeft eervol ontslag aangevraagd als leeraar in de scheikunde aan het gymnasium te Middelburg. Reeds herhaaldelijk is er in de pers op gewezen, dat do billijkheid vorderde, de dames niet van het zitting hebben in examen-com- missiën uit te sluiten. Enkele maanden ge leden wendde zich het bestuur der vereeniging „Tbugatcr", te Amsterdam, tot den minister van binnenl. zaken, met het verzoek ook vrouwen in de examen commissiën te be noemen, en wel niet alleen voor de vrouwelijke handwerken en de vrije- en orde oefeningen, maar ook voor de andere vakken. Of deze poging bt) minister Yan Houten er op van invloed is geweest, is nog niet bekend, doch een feit is het, dat als des kundigen by de akte-examens voor onder wijzer en onderwijzeres te Groningen, daartoe Uitgenoodigd door den voorzitter der com missie, den schoolopziener in het district Winschoten, zullen optreden mej. A. M. L. Birnie, hoofd der meisjesschool voor u. 1. o. te Groningen, voor geschiedenis, en mej. I. Koolstra, hoofd der leerschool bij do kweek school voor onderwijzeressen aldaar, voor rekenen. Het Schoolblad," waaraan het bovenstaande is ontleend, beschouwt dit als een heuglijk verschijnsel, als eene nieuwe overwinning, op sleur en vooroordeel behaald. De commissie uit de Vereeniging ran burgemeesters en secretarissen in het voormalig arrondissement Nijmegen, uitgonoodigd om te antwoorden op de vraag of burgemeesters ten laste van het Rijk kunnen declareeren voor de gemaakte kosten, wegens bijwoning der paar- denkeuringen buiten hunne gemeenten, heeft een uitvoerig rapport uitgebracht. Zij beantwoordt de vraag, zich beroepende op art. 186 der Grondwet, bevestigend en stelt der Vereeniging voor het verzoek tot alle betrokken burgemeesters te richten hunne declaratiën op do wijze, voorgeschreven bij het koninklijk besluit van 1884, zoo spoedig mo gelijk to zenden aan den Commissaris der Koningin. Mocht do minister van oorlog zoo licht do commissie het voorstel toe bezwaar maken de declaratiën te voldoen, wat wellicht het geval zal wezen, dan stelt uwe commissie voor te besluiten het verzoek tot allo betrokken burgemeesters te richten zich gezamenlijk per adres tot de Koningin Regentes to wenden, ten einde te verkrijgen dat op de uitspraak van den minister van oorlog (dat de kosten niet ten laste van bet Rijk kunnen worden gebracht) worde terng- gekomon. En, wanneer dat ook niet mocht baten, dan zou de billijkheid wel ©enigszins vorderen, dat die reiskosten door de gemeente werden betaald. Het 6toomscbip „Ardjeeno" arriveerde 2 Oct. van Batavia te Rotterdamde „Rotter dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 2 Oct. Lizard; de „Reichstag" vertTok 1 October van Zanzibar naar Hamburg; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 2 Oct. te Marseille. De gowone audiëntie van den minister van binnenlandache zaken zal op 6 dezer niet plaats hebben. doaden Leeuw van Nassau. Naar aanleiding van de mededeeling in de bladen over de afschaffing dezer Orde, maakt een der lezers van de „Tel." bezwaar de Orde van den Gouden Leeuw van Nassau eene „Luxemburgsehe ridderorde" te noemen, zooals verschillende couranten hebben gedaan. „Het is geene Luxemburgsehe ridderorde zoo schTijft hy maar eene huisorde van het geslacht Nassau. Het hoofd van dit geslacht, vroeger "Willem TIT, thans hertog Adolf van Luxemburg, verleent die Orde in die qualiteit en niet als Koning der Neder landen of Groothertog van Luxemburg." Ten overvloede wordt nog meegedeeld, dat de Orde in 1858 door koning Willem III en hertog Adolf gezamenlijk werd gesticht. Omtrent dezo zaak schrijft men nader aan de „Tel.": „Naar aanleiding van hetgeen geschreven is over de Orde van den Gouden Leeuw van Nassau, zy het mjj vergund op te merken, dat b\j de instelling door wijlen Z. M. deu Koning en Hertog Adolf van Nassau, beide vorsten ieder over eeno helft te beschikken hadden en dat de Koning toen, wat zijn aan deel aangaat, de Orde heeft opgenomen onder de Luxemburgsehe Orden. Hij verleende ook hot Kruis als Groot Hertog; zijne rechten op de Orde zijn by zyn overlijden aan de Luxem burgsehe Kroon gebleven. Ware de Orde geene Luxemburgsehe geweest, maar eene Neder- landsche of wel eene Orde van het Konink lijke Huis, zoo zouden de rechten op deze Orde ook overgegaan z\jn op Koningin Wil- JiOlmiua en niet, zooals nu geschied is, aan de Lyxemburgscho Kroon gebleven zijn." INGEZONDEN. Inkomsten-belasting. De dankbaarheid der Leidsche burgerij is vol gens eene verzuchting van prof. Van Geer niet in óquilibreEenerzijds complimenten omdat een gemeenteraadslidmaatschap 25 jaren onafge broken geduurd heeft, anderzijds stilzwegen over moeilijken arbeid, die ongetwijfeld lof en dank verdient. Biedt het spreekwoord „Ondank is 's werelds loon" hier troost genoeg? Of is er meer troost in de verklaring, dat het lastige en zeker niet amusanto werk om van het kohier onzer gemeentelijke inkomsten-belasting een duidelijk gecondenseerd overzicht saam te stellen, zooals pEof. Van Geer dat sedert vele jaren doet, door de burgerij gewaardeerd wordt Zoo slecht z4jn de menscben niet of zij ge voelen dankbaarheid voor gratis-weldaden, die zjj kunnen waardeeren. Niet altijd doen zjj van die dankbaarheid blaken, dikwijls zijn zij zich daarvan onbewust, of door de versatiii- teit van het monschelijk gemoed, moet de dankbaarheid plaats maken voor andere in drukken, die op ondank gelijken. Wanneer op de kohierbecijferingen begrootingsbeschou- wingen volgen, aj wordt daarbij toegegeven dat bezuinigings-amendementen voor een belangstellend burger, die nog geen lid van den gemeenteraad is, niet gemakkelijk zijn, kwetst men allicht de gevoeligheid van dezen of genen, wiens gunstige stemming over het kohierwerk verdrinkt in den stroom van zijn misnoegen over bet afkeuren van subsidiën, rentewaarborgen, Bank-van Leening, school kosten, enz. Stellig zeker wordt de kohier-analyse van professor Van Geer door de burgerij met dank ontvangen en bestudeerd; zij krjjgt die kos teloos in het „Leidsch Dagblad". Misschien zou het eerst dan blijken, dat zij er prijs op 6telt, als professor Van Geer er meeophiold, dan zou zij er om vragen aan het stadhuis, al moest er een klerk om aangesteld worden en de begrooting in uitgaven er door zwellen, want het is voor ieder burger van belang te kunnen weten hoe hij als belastingbetaler zich verhoudt tot de Stadskas, al kan hy 't niet gebeteren als 't slecht uitvalt zooals het sedert 1888 steeds doet. Het percentage der belasting kwam van 2.60 op 2.77, toen op 3.15, vervolgens 3.25, daarna voor éóa keer op 3, en thans weer op 3.-25. Dit laatste ia vooral niet hoel gunstig, omdat teruggang van het belastbaai" inkomen gepaard gaat met verhooging van belasting, bijna tot het cijfer van 1892 (179,000.) Professor Van Geer vreest dat de burgerij met deze uitkomst niet zal ingenomen zjjn en hij zegt dat dit niet kan voortduren. Wij vreezen dat het wel zal duren en dat het nog erger worden zal. Nieuwe bronnen van inkomsten kan de gemeente zich niet schop pen of verschaffenwel ontsnapt haar bydrage In de inkomstenbelasting van de op buiten singels wonende Leidenaars (forensen), maar dat daarom de steeds van diverse kanten aanwassende eischen tot uitgaven zullen ge temperd worden, is op grond van de ervaring niet te verwachten. Eerstens omdat hetgeen gevraagd wordt meestal aan eene sterk be weerde behoefte moet voldoen, en vervolgens omdat do geest des tyds meebrengt dat men zich niet onmenschlievend of karig betoonen wil als het te doen is om zekere sociaal-demo cratische denkbeelden in practjjk te brengen. Wanneer men dus voorstelt nog meer scholen, nog meer onderwijzers, weldra kleedïng, voeding, gereedschappen, uitbreiding van politie, verhooging van loonen voor vol© aan de stadsruif gestelden, dan wordt aarzeling, zy 't al niet heel gewillig, in toestemming opgei ouL Rocrimineeren over begane verkeerdheden kan hoogstens nuttig zyn om ze niet te ver geten, want het is eeue algemeen menscholyke eigenschap om lichter te vergeten de fouten, collegiaal begaan, dan die, waarvoor men per soonlijk aansprakelijk is en waarvan men de schade alleen heeft te dragen. Zooals professor Van Geer zelf opmerkt, heeft de commissie van onderzoek niets in de stadskas terugge bracht van de gelden, waarmede, zooals hy 't noemt, roekeloos werd rondgesprongen by den bouw der Stadszaal, Onderwys, politie, openbare straat- en water wegen, bruggen, verlichting, drinkwater. De burger\j eischt dat alle deze en vele andere zaken zoo goed, of beter dan overal elders in orde zjjn. Het zjjn alle onmisbare dingen in eene beschaafde maatschappij, waarin, omdat zy beschaafd is, nog andere dan onmisbare dingen noodig z(jn. Moeten in eene gemeente met eene glorierijke geschiedenis, historische gedonkteekenen niet eene passende bewaar plaats vinden, mag zoo'n gemeente zich geheel vreerad houden aan kunst, aan versiering, aan openbare gelegenheid tot uitspanning, mogen perken en bloemen in plantsoenen en wande lingen ontbreken? Het kost alles veelgelden de Inkomstenbelasting draagt daartoe ra de laatste twaalf jaren gemiddeld ƒ155,000 by, over een belast inkomen van gemiddeld vyf en een half millioen, alzoo omtrent 2,81 pet. Dit is veel te weinig. Niet de factor is te klein, maar de som, waarover die berekend wordt. Er is den model minister van financiën, den sottih tcoretico, een verwyt van gemaakt, dat b\j do vermogensbelasting geen straf voor opzettelijk te lage aangifte is bedreigd of bepaald, en daarin zoekt men de oorzaak der reusachtige vergissing in de opbrengst. Een beweren in'3 Blaat hineindat bjj aangifte voor onze stedelijke inkomsten belasting gesmokkeld wordt, wekt niemands kwaad humeur; het wordt glimlachsnJ uit gesproken en aangehoord; anders is het als het Individueel treft Waar de fouten hoofd zakelijk schuilen? Wie weet het'? Wie durft het zeggen? Wie kan het bewijzen? In de eerste helft der 26 klassen uit de l\jst van professor Van Geer zijn toch waarschijnlijk niet de grootste fouten verborgen Het is wel mogelijk dat de vermogens belasting voor den Lande meer zon opbrengen, als de wet, die haar regeert, straf bedreigde voor valsche aangifte. Hetzelfde ie toepaaselyk op stedelijke inkomstenbelasting. Dit middel, om eene bestaande belasting te doen op brengen wat zjj opbrengen kan, heeft groote bezwaren, maar wil men by de steeds en onvermydelyk aangroeiende uitgaven de beide einden met gewone middelen doen sluiten, dan moet uit de bestaande belastingen komen wat er in zit, of nieuwe belastingen zullen verzonnen moeten worden, die, evenals hare voorgangsters, by gebrekkige toepassing zullen mank gaan aan de gevolgen van de zelfzucht, waaronder wtf lyden. D. H. Gemengd Nieuws. Op Zondag a. s., 7 October, zal vanwege de Wielrijderscluh te Lisse een wielerwedstrijd worden gehouden. Het programma is vastgesteld al6 volgt: I. Wegwedstrijd over 27 KM. 1ste prys verguld zilveren medaille, 2de prys eene groote zilveren medaille, 3de prys kleine zilveren medaille. II. Wedstrijd met hindernissen over 1/l KM. lste prys groote zilveren medaille, 2de prys kleine zilveren medaille, 3de prys bronzen medaille. III. Py pen wedstrijd, waarvoor de pryzen bestaan uit kunstvoorwerpen. De wedstrijd wordt opgeluisterd door do muziek dor dd. schuttery uit Leiden. Door de politie te Alfen ia eene koe in beslag genomen van den veehouder J. J. De L. en procesverbaal tegen hem opge maakt wegens niet aangifte van mond- en klauwzeer onder zyn vee. Die ziekte onder hei vee breidt zich zeer sterk uit en komt thans in alle deelen van de gemeente voor. Bjj esn 70 tal verschillende veehouders is die ziekte geconstateerd. Ook te Aarlanderveen breidt het mond en klauwzeer zich nog altyd uit; steeds komen nieuwo gevallen voor. Opmerkelijk is het dat byna overal, waar dio ziekte twee jaar gele den zich vertoonde, thans die veehouders onbesmet biyven,'en waar zy zich toch ver toont is het alleen onder het sedert dien tyd aangekochte vee. Te Aarlanderveen komen 2 ge vallen van roodvonk in hetzelfde gezin voor. Naar aanleiding van 't afzagen van twee palen aan de sluis te Waddings veen, die daar waren aangebracht om het r(jden te beletten, zal een gestreng onderzoek worden ingesteld. Gisteren, (Dinsdagj-morgen te v(jf uren is de borstel makerij van den heer R., te Waddingsveen, geheel afgebrand. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Het dienstmeisje, dat verleden week op den Gedempter: Burgwal te 's-Gra- venhage uit een raam viel, is in het R.-K. Ziekenhuis aan de gevolgen bezweken. Het aantal buiten- en binnen baden, dat gedurende de maand September te Seheveningen is genomen, bedraagt respec tievelijk 6916 en 1120, tegen 7914 en 964 over hetzelfde tydperk ten vorigen jare. Wjj lezenin het „Handelsblad": 't Is ongeveer tien uren. Op den Dam om het monument, maar moer nog op het trottoir tusschen de Beursstraat en „Zee- manshoop" staan groepjes menschen in levendig gesprek of verdringen elkaar om twee mannen, die ieder met een papiertje in de hand staan, dat zy trachten om te zetten in klinkende munt Twee heeron dringen zich door de menschen heen. „Allemaal werkstakers van die drukkery op het Rokin", fluistert de een don ander toe, maar niet zóó zacht, of een paar mannen om hen hebben de "woorden gehoord. „Wat maal je van werkstakers", zegt een hunner, r't zyn hier geen werkstakersdie lui staan hier om do .bom", d. w. z. om de hooge prjjzen, die er by de thans trek kende Staatsloterij nog „in" zyn. Immers, gistermorgen, toen de laatste week der trekking begon, deed zich het zeldzame geval voor dat er nog „in" waren de prijzen van ƒ100,000, ƒ50,000, ƒ25,000, ƒ15,000 en de premie van ƒ30,000. De kansen om iets flinks te trekken waren dus mooi, betrek kelijk althans, want getrokken moesten nog worden 4100 nummers, waaronder veel groote en kleine pryzen. Vandaar dat twintigjes thans groote waarde hebben Die waarde is sedert gistermorgen half- twaalf, toen de lyst verscheen, nog vermeer derd. Immers, teen is slechts gevallen de ƒ15,000, de „bom" en de „bommetjee" zitten er nog in. Na kalitwaalf zagen wij een twintigje voor 25 verknopende oorspronkelijke prijs is, zooals men weet, 3.50. Het „N-l. voor Ned." meldt zelfs dat voor een twintigje na ontvangst der trekkingslQst, de koers 35 a ƒ40 wa°. In het Wilhelm in a-gasthuis te Amsterdam is weder eer geval van Aziatische cholera geconstateerd b\f een man uit de Wagenaarstraat. De aard der ziekte, waaraan de vrouw is overleden, is nog niet officieel geconstateerd. In de Nieuwetraat (gemeente 's-Grovelduin Capelle) is een geval van Aziatische cholera geconstateerd. C. Yerduin is door deze ziekte aangetast. Dit ie het eerele geval In deze streek. Te Idskenhuizen, prov. Friesland, is ook de moeder der aan cholera lydende kinderen door die ziekte aangetast. De rechercheur Panhorst, te Amsterdam, die, zooals men weet, op Ko ninginnedag nogal vry ernstig gestompt en geslagen werd, ten gevoige waarvan hy ge- ruimen tijd bedlegerig was, is nu gelukkig geheel hersteld. Sedert eenige dagen neemt hy zijn dienst weder waar. Een der herstelde poklyders van het Engelsch stoomschip „Caloriek", die te Ter-Neuzen in de ziekenbarak in behande ling is geweest, is te Londen by het aan wal gaan verdronken. By gelegenheid der jaarmarkt te Odoorn heeft de bejaarde landbouwer W. G„, die zich met koekhakken vermaakte, alle vingers van zyne rechterhand afgehakt. Onder Asten is een Friesehe turfarbeider zoodanig met een mes verwond, dat men voor zyn leven vreest. De daders z(jn bekend. De woning van M. Dekker, op het Slagveld te Brielle, is geheel door brand vernield. Door de krachtige werking der twee brandspuiten mocht het gelukken, den voort gang van bet vuur te stuiten. Gelukkig was alles tegen brandschade verzekerd. Naar men meldt, is de brand door het omvallen van een petroleumtoestel ver oorzaakt Ongeveer een kilometer weetelyk van Oldenzaal is door den bekenden oudheid- vorscher, don luitenant-kolonel Ort, te Deven ter, een uitgestrekt Germaanech grafveld ontdekt. Verscheidene urnen zyn reeds ont graven, waaronder er eene is met versieringen en eene met twee ooren. Zy werden gevonden in heuvels, die in grootte zeer verschillend zyn, en waren slechts gedekt door eene aard laag, die niet dikker was dan 1/2 M. Dit is dan ook de reden, dat de meeste in stukken werden aangetroffen. Een werkman aan de Gooischo Beetwortelsuikerfabriek is met de koppelbus van eene draaiende as in aanraking gekomen,, rondgeslingerd en onmiddellijk gedood. Hij laat eene weduwe en drie kinderen na. Men moet tot hetjaar 1600 terug gaan, zegt „The Economist", om zoo lage tarwepryzen genoteerd te vinden aJs de vorige week. De oorzaak ligt eensdeels in de slechte qualiteit van den natten oogst in dit jaar en anderdeels in de enornra hoeveelheden, die in 1891 93 aan de markt werden gebracht Zy bedroegen in die 3 jaren gemiddeld 300 millioen qiLcurterrs of 25 millioen meer dan in 't vorig driejarig tijdvak. Het ver bruik is echter slechts 285 millioen volgens de hoogste raming. En voor 1894 rekent men op een oogst van 302 a 305 millioen, waartoe Argentinië vooral heeft bygedragen, welks uitvoer van tarwe met reuzenschreden vooruit gaat. Toch is in Noord-Amerika het tarwo- land 15 pet minder in omvang dan het in 1884 was. De opbrengst was dus buitenge woon groot Er is echter by maïs een groot tekort en daarom zal vermoedelyk veel tarwe voor veevoeder gebruikt worden, ook omdat er veel is, dat voor meel ongeschikt is. Als er geene magere jaren komen, zegt „The Econo mist", is eene belangrijke inkrimping van den tarwebouw onvermydelyk. Te An rath, byCrefelff, zyn de gebroeders Rutters, bakkers, vermoord, terwijl eene zuster van hen lovensgevaariyk en een ander persoon zeer zwaar verwond werden. De genoemde bakkers waren wolges telde menschen, doch leefden eenvoudig. Vry dag avond laat kwamen 3 onbekenden door middel van braak in huis en vermoordden een der broeders in zyn bed. De tweede, alarm hoo- rende, wilde gaan zien wat er gebeurde en werd by het openen van de deur eveneens door dolksteken afgemaakt. De beide andere huisgenooten werden ook verwond, doch zy behielden tot nog toe het leven. Een inwonende neef wist zich te verbergen en zoodoende het leven te behouden. Hy weet alleen te zeggen dat een der inbrekers een zwaar, groot persoon was, die meerdere won den aan hoofd en hals gekregen heeft. De moordenaars vonden geen ander geld dan in de opengebroken winkellade voorhan den was. De regetring looft 10,000 Mk. uit voor de aanwyzing van den dader of de daders. De streek tusschen Caracas on Valencia, in Venezuela, is geteisterd door hevige stortregens. Een groot aantal personen heeft het leven verloren; de oogst is vernield, dorpen staan onder water. Een telegram uit Caracas aan de „World'' schat het aantal personen, door de stortregens te Valencia omgekomen, op 150. De mate rieel© schade bedraagt vierhonderd daizend dollar. Dicht 'oy Montpellier, in een alleenstaand huis, hebben inbrekers een prach- tigen slag geslagen. Gedurende de afwezig heid van den eigenaar hebben zij de gelegenheid gevonden de brandkast open te breken, waarin zy eene portefeuille vonden met 1,800,000 fr. aan effecten. Eene andere portefeuille met de kleinigheid van 2200 fr. aan bankbiljetten lieten z\j liggen, eveneens het zilverwerk, maar alles wat er aan bijouterieën aanwezig was, hebben zij zorgvuldig meegenomen. Van de daders geen spoor. Vreeseiyke stormen hebben op de Spaansche Middellandsche-zee-kusten ge woed. In de steden Gata en Javea zyn ver scheidene huizen ingewaaid en vele gezinnen dakloos. Men vreest dat ook een aantal menschen het leven heeft verloren. In de haven van Gata zyn verscheidene schepen van de ankers losgerukt en zee ingedreven, waar men ducht dat zy vergaan zyn. Twee moorden op vrouwen zyri in den omtrek van Innsbrück ontdekt, waar van de daders onbekend zyn. Men vond het lyk van de 21-jarige, schoone dochter van oen bloemist en later nog een tweede Jyk, ook van eene jonge vrouw. De lyken waren vreese- Hjk verminkt, op eene wyze, die aan de Jack- de-Ripper-moorden deed denken. De gehoele gendarmerie is op de been, benevens twee compagnieën jagers, maar geen spoor wordt van de moordenaars gevonden. Te Perpignan en omstreken heeft een hevige sneeuwstorm gewoed. De hoofdingenieur van het Suez-* kanaal, de heer Lamasson, is te Cairo door een arbeider doodgeschoten. De fourage-magazy nen te Cha- teaudun, in de buurt, waaraan de Franschea hunne groote manoeuvres hebben gehouden,' zyn afgebrand. Niettegenstaande de krachtig© pogingen, aangewend door militairen en bur gers, zijn 1 millioen 60 duizend centenaars hooi verbrand. Broeiing van het hooi schynt de oorzaak van den brand to zyn geweest. Op het congres der natuuronder? zoekers te "Weenen is eene motie aangenomen,' waarin verklaard wordt dat het noodzakeiyk is gestichten in het leven to roepen voor teringlijders. Professor Von Schrötter beeft reeds 400,000 voor een dergelyk gesticht bijeengebracht en een stuk grond naby Weo- nen aangekocht. In Duitscbland zyn een aan tal commissies gevormd om gelden te verza melen voor hetzelfde doel. De „Raffinerie parisienne" t<T St. Ouen is gedeeltelijk afgebrand. Groote voorraden suiker zyn verloren gegaan, ëchade wordt op meer dan 1,000,000 fr. ge schat. De boschbranden in de Vereenigdë Staten. De voorzitter der „Vereeniging van aannemers voor het Noordwesten" te Chicago heeft op eene aldaar gehouden .ugadering verklaard, dat de verwoestende boschbranden^ waarby zoovele menschen om het leven zyn I gekomen, aangestoken zyn door of op bevel; van groothandelaars, in timmerhout, difl^ daardoor de bewijzen wilden vernietigen vaili het onwettig kappen van boomen. Dit was gebleken, verklaarde hy, uit een onderzoek, dat, op z(jn verlangen ingesteld was.. Ondertusschen zyn in Minnesota weer ernstige boschbranden uitgebroken. In Crow Wing zyn vele gebouwen vernield en de oogst heeft vreeselyk geleden. Op aandringen van België eci Frankryk heeft Spanje besloten tot het aan^ leggen van eene rechtstreeksche telephoonlyn naar Madrid, zoodat men weldra te Parijs»' te Brussel, te Rotterdam en te Amsterdam met Madrid zal kunnen spreken. In Italië heeft men het plan opgevat öq aan te leggen lijnen tusschen Rome, Turyn, Milaan, Venetië en Genua later aan te sluiten bjj de verbindingen tusschen Parys, Beriynj Weenen, Triëst en Bern. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Le Myre de Vilers, die als gevol machtigde der Fransche regeering naar Mada gaskar is vertrokken, heeft per telegram uit Zanzibar zyne aankomst aldaar gemeld. H(j denkt tegen 22 Oct. te Tananarivo te komen. De regeering zal den uitslag van ztjna zending afwachten, alvorens bij de Kamer d* noodige kredieten aan te vragen voor een eventueel© expeditie. De Londensche correspondent van de „Figaro" zegt in een vrij sensationeelen brief^ dat de betrekkingen tusschen Engeland en Frankryk nu in een toestand zjjn, dat een klein incident noodlottig zou kunnen worden. In de laatste 12 jaren heeft elk van beide, volken het andere speldeprikken toegediend,' die ten laatste eene loelyk uitziende wond hebben gevormd. Zoo ernstig zou deze nu. zyn, dat de Engolschen langzamerh:nd de Franschsn zyn gaan beschouwen als tegen standers, met welken zy zich in eene niet verre* toekomst zullen moeten meten. 1 De „Temps" betreurt dergelijke informatielij die aan den vrede niet bevorderlyk kunnen zyn, maar integendeel veel kwaad kunnen doen. Het officieuze blad verklaart dat beide landen niets liever willen dan dat do hangende quaestiën eervol voor beide partijen geregeld worden. Een sultan is gevangengenomen: de sultan der Groote Komoren, die gepoogd zou hebben den Franschen resident Humblot te vergiftigen. Reeds verleden" jaar was de resident door lieden vau den sultan overvallen en ge wond. De sultan werd gevangengenomen en naar Diego Suarez Madagascar gebracht. Te Marseille zijn weder twee „Duïlsche spionnen" gevangeugenomen. Later bleek evenwel, dat beiden Nederlanders waren, die een uitstapje maakten. Nu zyn zy op vrye voeten. Duitschla ud. Eenigen tyd geleden bevatte de „Kladdera- datsch" herhaaldelijk aanvallen op den Prui- sischen gezant te Hamburg Von Kiderlen, die zich door deze aanvallen zeer beleedigd go- voelde. In een particulieren brief had de reuze- 1 teur van do Kladderadatsch" Polsdorf, zich persoonlek verantwoordelijk gesteld voor deze aanvallen, waarop Von Kid6rien hem had uitgedaagd. In het Grönewaid had daarop oen duel met pistolen plaats, op vijftien pas af- stands; vyf kogels zouden gewisseld worden. By het derde schot werd Polsdorf in den

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2