N10615. A®. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 28 September. LIEFDE OF PLICHT? Zaterdag 30 September. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05 PRIJS DER AD VERTEN TIEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeviugen. Loting voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien bet besluit van den heer Oommiesarie der Koningin in deze provincie, van den léden Septem ber 1894, A No. 3119 ('2de afd.), Provinciaal blad No. 46, houdende regeling Tan de Loting voo. de- Nationale Militie; Gelet op de bepalingen der Wet van den 19den Augustus 1861 (8taatsblad No. 72), gewijzigd bj) de Wet van don éden April 1892 (Staatsblad No. 60), alsook op die van Zrjnor Majeateite beslmt van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad No. 46), gewijzigd bg hot Koninklijk Besluit van den 22ston Juli .1892 (Staats blad No. 179); Brengen ter algemeone konnie: dat de loting der in dit jaar voor de lichting van 1896 binnen deze gemeente voor do Nationale Militie inge8ohreve_en, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1875, Bal gesohiedon in een der vertrekken van het Baad- huis, op Maandag, Dinsda en Woensdag, 8, 9 en 10 October aaustaaudo, telkens des morgeus te halftieu; dat deze loting in oene alphabetische volgorde der hamen van de iDgoaohrevonen zal plaats hebben, wel: op Maandag den 8sten October 1894 V>or de ingeechrevonen, wior familienaam begint met üe letter A tot en met de letters G en H tot en met 'JL A. Haeselbaoh; op Dinsdag den 9den October 1894 Voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint haet de letter H van af J. M. Van der Heiden, tot on fcnot de lettors O en P tot en met A. Pardon, en op Woensdag den lOden October 1894 Voor de ingesohrevenen, wier familienaam bogint met de lettor P van af J. Pauw, tot en met do lettor Z. Voorts, dat bij art. 33 der Wot ia bepaald dat Voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, bet hommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook dez9 niet opgekomen, alsdan het trokken ^oschiedt door den Burgemeestor hf het lid van don Raad dor gemeente, waar de lote- ling is ingeschreven; dat ingevolge art, 34 de opgekomen ingesohrevene, dadoLgk na het trekken van zgn nommer, de redene Van vrgetelllug opgeef-, die hij meent te hebben. Het opgeven van dezen redenen kan ook doorzijn Vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegen woordig on do inge«ohrovene niet opgekomen is. Wijdere, dat tot hut opmaken dor getaigeoórifteb, Vormeld bjj art. 63, tot het bekomen van vrijstelling Wegens broedordienet of op grond van te z(jn eenige Wettige zoon (welke getuigechiiften worden afgegeven ©p de getuigenis van twee bij den Burgemeester hekende on te goeder naam en faam staaDde ingo- setenen, die zich ieder voor do waarheid van het daarbp verklaarde, door mede-onderteekening, ver antwoordelijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Beoretarie dezer gemoente, op Maandag den 15den en Dleedag den 16den October aanstaando, van doe YOormidd&gs tien tot namiddags drie uron. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. )I6 Sept. 1894. EIST, Secretarie. Burgemeester en Wethouders alhier her inneren de ingezetenen aan de bepaling der Algemeene Politieverordening, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het Voor- en eens in het najaar, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden, en noodigen hen uit aan de bedoelde reini ging gevolg te geven. De Brandwaarborg-maatschappij te Zoeter Woude heeft aldaar hare algemeene jaarlykscbe Vergadering gehouden. Uit de rekening der Ontvangsten en uitgaven van genoemde Maat- Bchappvj over het afgeloopen dienstjaar bleek onder meer dat de bezittingen met ƒ1295 waren vooruitgegaan en de kas in het geheel bedroeg pl. m. f 8035. Slechts f 8 50 was er in den loop van het dienstjaar aan brand schaden uitgekeerd behoeven te worden. De aftredende leden des bestuurs, de heeren C Lagerberg, J. Dingjan en P. J. Van der Poel, werden herkozen, terwijl tot lid in bet dage- lijksch bestuur werd benoemd de heer J Kraan. Verder werd nog bepaald dat vergoeding wegens brandschade zal worden gegeven voor hooi en stroo, dat op het erf van de boerderij is opgeborgen, onverschillig of dit zich be vindt in de daartoe bestemde bergplaats, of wol op zolder of in de schuur, of wel aan eene schelf als anderszins, mits de bepalingen van het reglement ter voorkoming van brand door den verzekerde zijn nageleefd. Het harmonie-gezelschap „Door Vriend schap Vereenigd", te Zwammerdam, directeur de heer A. J. Markx, zal in het hotel „de Rustende Arend" aldaar op Donderdag A October a. 8., des avonds te halfacht, zijne eerste uitvoering geven, met welwillende medewerking van mejuffrouw E. M. M. MarkxWestbofF, uit Oudshoorn (voor piano). Voorts zal de avond afgewisseld worden door zang en naturalistische muzikale voor drachten, enz. Was het den 19den September 11. 55 jaren, dat de heer A. Van Griethuizen te Wou- brugge als arrondissements deurwaarder werk zaam is, op 15 October a. s. zal het de dag zijn, waarop hij vóór 55 jaren gelijke betrek king by het kantongerecht aanvaardde. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de commissie uit de Tweede Kamer, welke het Adres van Antwoord op de Troonrede overhandigde, het volgende geantwoord: „Myne Heeren I" Ik verzoek u aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal mynen dank over te brengen voor haar adres van antwoord. „Hot is my aangenaam van haar wederom de verzekering te ontvangen, dat zy hare beste krachten wenscht te wgden aan de vervulling der gewichtige werkzaamheden, waartoe zy zal worden geroepen, en het is myn innige wensch, dat hare moeilyke taak ond^r Gods zegen tot heil moge strekken van ons geliefd vaderland." Te 's-Gravenhage is het bericht ontvan gen, dat in het buitenland is overleden jhr. mr. W. E. Van Panbuys, raad-adviseur, chef van het bureau van justitie, enz. van de afd. Oost-Indische zaken by het departement van koloniën. Het is opmerkeiyk hoe men tegen woordig te Gouda op de kleintjes let. Door het gemis der scheepvaartrechten is Gouda eene noodlydende gemeente geworden. Nog dit jaar raamde men die rechten op f 60,000, doch by de uitkomst bleek dat slechts even de helft werd bereikt. Daardoor wordt de burgery op hooge lasten gesteld. De percen tage der pl. dir. bel. is reeds 4 pCt., en nu weer wordt het uitzicht geopend op verhooging der opcenten. Vandaar dat tegenwoordig de gemeenteraad elke uitgaaf van eenige be- teekenis schrapt. De Staatscourant van heden bevat de koninklyke besluiten, waarby benoemd wor den in de ordo van Oranje-Nassautot officier de heer A. Maclaine Pont, burgemeester van Alkmaar; tot ridder de kapitein H. G. Van Tarel, van den staf der infanterie, werkzaam by de Cadettenschoolterwyi de eere medaille der orde in zilver is verleend aan den adj.- onderofficier M. De Vink, van het 4de regt. Inf., gedetacheerd by de Cadettenschool. De Vereeniging tot bevordering van duinbeplanting heeft in hare eergisteravond gehouden vergadering besloten zich in be trekking te stellen met de in Den Haag en Noordwyk bestaande zusterverenigingen. De in den laatsten tyd door medewerking van een deskundigen arbeider met goed gevolg genomen proeven met duinbepanting zullen in het najaar worden voortgezet Het plan der werk zaamheden zou dan omvatten het verzetten der Pinus austriaca op een oud gedeelte en her in orde maken der kweekbedden, welke zullen worden bepoot met plukdonnen. Naar de „N. Bred. Ct." verneemt, zullen de Koninginnen in de eerste dagen van Octo ber een bezoek brengen aan het instructie bataljon te Kampen. De minister van marine heeft: lo. den vice-admiraal jhr. J. A. Röell, adjudant in buitengewonen dienst van H M. de Koningin, en den luit. ter zee 1ste kl. G. C. D. baron Van Hardenbroek, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, op non-activiteit gesteld; 2o. den offic. van gez. 2de kl. by de zeemacht F. W. Wüthricb met 16 Oct. a. s. geplaatst by het hospitaal der marine te Willemsoord. Het stoomschip „Admiral", van Hamburg naar Oost-Afrika, arriveerde 25 Sept te Napels de „Edam" arriveerde 27 Sept. van Nieuw-York te Rotterdamde „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 25 Sept. te Zanzibar; de „Prins Willem III", van Wost-Indiü naar Amsterdam, arriveerde 27 Sept. te Hóvre; de „Ancbises", van Am sterdam naar Java, passeerde 27 Sept. Gibral tar; de „Telemachus", van Amsterdam naar Java, arriveerde vóór 27 Sept. te Singapore; de „Veendam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 27 Sept. Prawlepomt. Wed awen- en Weexenfonds. By koninklyk besluit van 15 dozer (Stsbl. 153), opgenomen in de Staatscourant van 28 dezer, is art. 25 van het reglement voor het weduwen- en weezenfonds van de officieren der landmacht in Ned.-Indiö, vastgesteld by kon. besluit van 26 Oct. 1893, als volgt aan gevuld: Aan de weder tot den weduwestaat terug gekeerde weduwe van een deelgenoot van het fonds, die vóór 1 Januari 1860 hertrouwd is met iemand, die geen deelgenoot van het fonds was, en ten gevolge van haar laatste huwelijk geen recht heeft op een pensioen uit eenig onder de bescherming van het Gou vernement gesteld weduwenfonds, wordt pen sioen toegelegd overeenkomstig artikel 20 van hetzelfde reglement, met dien verstande, dat daarop in 24 geiyke maandelyksche termynen wordt ingehouden een bedrag, gelyk aan het verschil tusschen de vroeger te haren behoeve, overeenkomstig de artikelen 9 en 14 van het vorige reglement voor het genoemde fonds gestorte bydragen; en het bedrag van het haar nieuw toe te leggen hoogere pensioen, vermeerderd met de verhooging wegens ver schil in leeftyd, overeenkomstig artikel 9 van het nieuwe reglement, berekend naar den locftyd dor echtgenooten by het sluiten van het vorige huwelyk. LOMBOK. De mededeelingen, die de laatst ontvangen mail bevat over de catastrophe op Lombok grootendeels bekende feiten, doch thans meer in onderling verband gegeven moeten, vol gens de „N. R. Ct.", wel den indruk maken, dat de zorgeloosheid groot geweest is. Men liet in goed vertrouwen een volk als de Baliërs, waarvan de geschiedenis zoo menigen ver- raderiyken aanval heeft geboekstaafd, in het bezit van de wapenen in eene versterkte positie, vlak tegenover ons open bivouak ge legen, en stelde aldus onze soldaten aan het moordend vuur bloot. En niet alleen te Tjakra- Negara, ook te Mataram was de toestand zoo, ja voor de laatste plaats nog onhoud baarder dan voor de eerste Overal en op Hetzelfde oogonblik verkeerden de gewaande vrienden in vyanden. Alles maakt den indruk, dat onderling over leg de Baliérs op verschillende punten tegelyk deed optreden. En de opmerking schynt juist, dat, al was het mogelyk dat men zich in slaap had laten sussen en geen behoorlyken veiligheidsdienst had uitgeoefend, het toch nog onverklaarbaar is, dat men niets is te weten gekomen van het overleg en de maatregelen, welke de Baliërs moeten genome.i hebben om hun plan uit te voeren. Het „Hbl." maakt de opmerking, dat. de berichten nog geene verklaring bev.,tten van den plotselingon aanval der Baliërs, maar wel een diepen indruk geven van de paniek, welke onder onze troepen heeft geheerscht, en van het ontzettende der bange uren, welke do troepen, dóór onzichtbare vyanden omringd, zonder levensmiddelen, gedurende byna twee etmalen hebben doorgemaakt Dat er gedurende de 40 uren, welke tusschen het booren der eerste schoten en de terugkomst der troepen te Ampenan verliepen, van daar geene andere poging is gedaan om hulp te verleenen dan het zenden van cavalerie, die terugkeerde nadat óén paard gewond was, schgnt zyne oorzaak te hebben in de zwakke bezetting van die havenplaats en in de vrees voor een aanval op Ampenan zelf, die den bevelhebber van het bivouak aldaar weerhouden heeft, troepen en geschut naar den kant van Mataram te zenden. Dat er zoo weinig troepen te Ampenan waren achtergelaten, bewgst opnieuw hoe groot de gerustheid van den opperbevel hebber is geweest. Gemengd Nieuws. Van de werf der gebr. Boot, te Leiderdorp, zyn met goed gevolg te water gelaten, de yzeren motor pakschuit, gebouwd voor rekening der heeren Giisman en Stype- stein, te Leiden, dienende tot goederenvervoer tusschen Leiden en Rotterdam, alsmede een yzeren paviljoenjacht, groot p. m. 40 last, gebouwd voor rekening van den heer H. Otton, te Amsterdam. Daarna werden de kielen gelegd voor eene motorboot voor rekening van den heer K. A. Vischer, te Leiden, dienend6 tot goederenvervoer tusschen Leiden en Haar lem; en van eene stalen hevelaak, groot 55 last, voor rekening van den heer Jac. H. Vermeulen, te Nymegen. In de bleekery van den heer K., aan den Haagweg, onder de gemeente Zoeter- woude, naby Leiden, brak hedennacht brand uit. De eerste spuit van Zoeterwoude was ter plaatse, toen hare hulp niet meer noodig was. Men had het vuur inmiddels met eigen mid delen, hoofdzakelijk met emmers water, be streden, maar niet kunnen voorkomen dat het groote vernieling heeft aangericht. Een negenjarig meisje te Valken burg, dochtertje van H. B., had Woensdag jl. het ongeluk te struikelen, en zóó met het hoofd tegen een muur te stooten, dat daar door hersenschudding ontstond. Den volgenden morgen reeds is het kind overleden. C. Juffermans, werkman b g den landbouwer R. J. Visser, IJ weg, te Haarlem mermeer, had Woensdag-avond het ongeluk in het land onder een wagen met gereedschap te geraken, waardoor hy enkele minuten daarna overleed. Men schryft ons uit Noordwgker- hout, dd. 27 Sept.: 't Was eene drukte van belang hedenmiddag. De spuit stond gereed, de slangen waren gelegd en gevuld, de pgp gast stond op een belendend gebouw gereed om op het eerste eein water te geven. Ook was een autoriteit aanwezig en zelfs de drif tige bewegingen en krachtige uitdrukkingen van den opperbrandmeester ontbraken niet. „Waar ia de brand, waar is de brand?" hoorde men ieder vragen. Alles was in orde maar de brand liet zich wachten. In rook en damp gehuld waren puffend en blazend eenige mannen bezig met het uitgooien van den hooiberg by den landbouwer M. Van Dyk. 't Was hoog tgd l 't Hooi wac voor een deel reeds vergaan tot asch, zóó had het gebroeid. Een oogenblik scheen het, dat do vlammen zouden uitslaan. Maar op het geroep van „water" plaste dank zy den genomen voorzorgen dadeiyk een ferme waterstraal op de smeulende massa en deed dikke rookwolken omhoog stygen. „Hè, als dat met zoo'n wind eens tot's nachts was biyven zitten", was de verzuchting van een buurman. Ja, als 1 Onze opperbrand meester laat zich niet zoo gemakkelijk verschalkon. Het mond- en klauwzeer onder de runderen te Haarlemmermeer neemt sterk toe. Ook heerscht die ziekte op do Badhoeve, waar zich 182 stuks vee bevindt. Op de scheepstimmerwerf der firma Smulders, te Slikkerveer, is de 15-jarige G. v. d. W., die op den dryfriem van eene in werking zynde stoommachine wilde loopen, daar af gevallen en tusschen de machine terechtgekomen, waardoor hg zóó gehavend werd, dat de dood onmiddeliyk volgde. Feixilleton. 12) En yiing8 wipte ze in het rytuig, waarvan "het portier luid achter haar dichtsloeg. Een oogenblik zag Henri het voortsnellende rgtuig Ha, toen klom hy de drie trappen weer op en beraadslaagde met Hólène over de kleur van het tryp voor de meubelen, die zg zich voor hun huishoudentje zouden aanschaffen, om ten slotte de kleur te bepalen op groen, zooals Hélène dat reeds vóór zeven jaren had gedaan, nadat zy sinds gisteravond in twyfel hadden gestaan over de keus tusschen bruin, •hlauw en grys. Henri redeneerde over het standhouden van het bruin en over net schoon van het blauw, terwgl in zyn oor nog altyd ^het geklak der hakken van Adelheids puntige laarsjes en het geritsel van haar zyden kleed weerklonken. IY. Wanneer op zonnige Septemberdagen de "zon ondergaat, daalt er doorgaans een blauw achtige nevel neer, die de atmosfeer kil maakt. Alles getuigt er van, dat het herfst wordt, en wie den dag nog in de vrye natuur heeft door gebracht, verlaDgt 's avonds naar het knap pende haardvuur, dat hem de genietingen van den naderenden winter voorspiegelt. Allen, die heden de laatste warme achter- middaguren in de door breedgetakte boomen overschaduwde lanen van den Dierentuin had den doorgebracht, stroomden, vóór de avond viel, uit de zyianen te zamen en vereenigden zich tot eene woelige, gonzende menschen- mas8a, die zich als eene eindelooze slang door de Brandenburgerpoort kronkelde. Het uitge strekte plein, waarover de trotsche Victoria, de godin der zege, met haar vierspan beur blik laat waren boven de toppen der boomen uit, en als 't ware hare zuster toewuift, die daar ginder zweeft op den top van eene hooge zuil, het uitgestrekte plein voor de poort weerklonk van het geraas, dat het nooit stil staande verkeer daar teweegbrengt. Uit de den Dierentuin doorsnydende Charlottenbur- ger Allee kwamen de trams aanrollen, met hun gestadig bellen den voetgangers waar schuwend, die rechts en links uitweken en in de schaduw der hooge boomen de poort bereikten. Aan beide zgden van het begin der Allee klaterde het water uit kleine fonteinen in asebgrauwe steenen bassins, en op de banken, die in eene halve maan voor de fon teinen geschaard zyn, zaten, naast menig raadselachtig wezen, hupsche kindermeisjes, die, den wagen van zich afduwend en naar zich toe trekkend, om de zuigeling, die er in lag, in slaap te wiegen, in druk gesprek waren met eene vakgenoote rechts of links. Een stroom van rytuigen, die zich in beide richtingen bewoog, overstemde het spreken en het geschuifel der voetgangers. Er be hoorde eene zekere behendigheid toe om met een juist oordeel het gegeven oogenblik te kiezen, om zonder gevaar de beweegiyke massa te doorklieven en de nauwe, uitsluitend voor voetgangers bestemde poort te bereiken, die stadwaarts leidt. Door de onafzienbare ryen hooge gebouwen als het ware ingesloten, was het gedruiach binnen de stad nog erger dan daarbuiten. Het getrappel der paarden op de glad geplaveide straat, het onafgebroken ratelen der wielen, nu eens meer, dan eens minder, maar nooit een enkel oogenblik ge staakt, vervulde de lucht, en wie op straat spreken wilde tot wien naast hem ging, moest zgne stem wel terdege uitzetten, wilde hy gehoord worden. Eene zwakke schemering daalde langza merhand over het woelige dry ven der wereld stad; in de verte smolten de lynen der huizen reeds met de boomen inéén en vormden eene enkele grauwe massa, terwgl een nattig- koude wind de atmosfeer onaangenaam maakte. Ook Wighart en Sophie verhaastten hunne schreden, nu juist vóór hen eene lantaarn werd aangestoken, ten teeken, dat de avond gevallen was. Evenals duizend anderen, had den zg den prachtigen namiddag in de vrye natuur doorgebracht. Veel was er op hunne wandeling niet verhandeld, en ook nu schreed Sophie, de handen diep in de zakken van haren heeren paletot gestoken, het hoofd, dat met een zeer eenvoudigen ronden hoed ge dekt was, voorovergebogen, zwygend naast hare broeder voort, wat dezen volstrekt niet opviel, daar hy het by ondervinding wist hoe weinig behoefte Sophie aan conversatie had. Hy maakte zgne ellenlange passen, die hem elke vgf minuten noodzaakten te wachten, totdat Sophie hem weer ingehaald had. Nu en dan geeselde hy de lucht eens met zyn stok, dan weer floot hy de eene of andere passage, om zich te vergewissen dat hg ze goed in het geheugen had, of staarde gedach teloos naar eene winkeluitstalling. Sophie sloeg de Wilhelmstraat in, om haren weg naar huis te vervolgen, en bier, waar het gedruisch van bet drukke verkeer merkbaar getemperd was, begon ze: „Morgen ga ik met Hólène huizen zien." „Ik hoop dat je iets geschikts in onze buurt zult vinden", antwoordde Wighart. „En, Sophie, denk er vooral aan, dat je er op let, of alles wel keurig en gemakkeiyk is ingericht." Na een oogenblik zwggens, merkte Sophie aan: „Hélène wil in het wit tule trouwen." „Zoo", zei Wighart, die geen flauw begrip daarvan had. „Ik kom daarop neer, omdat ik het voor eene bruid van zeven en twintig jaar te jeugdig vind, en mg dunkt, het zou waar diger staan als Hólène wit atlas aantrok - maar, vanzelf dat is haar te duur." Wighart kuchte eens. „Henri zou in de wolken zyn, als hy zyne bruid zoo prachtig uitgedost zag, want hy houdt wel van opschik", voer Sophie voort. „Is zoo'n kleed van atlas werkeiyk zoo duur?" vroeg Wighart. „We zouden in ieder geval eens naar den prys kunnen informeeren." „Ja, dat kunnen we licht doen 1 Hoeromgn tyd het kost toch ook geen kapitaalmaar je weet: de kinderen moeten de tering naar de nering zetten." Sophie zei altyd „de kinderen", wanneer ze van Hélène en Henri sprak. „Kom, laten we maar eens hooren", be sliste Wighart, op een grooten manufactuur winkel toetredend. „Sophie", begon Wighart weer, „ik ben recht in myn schik, dat de oude mevrouw Sauvage nu voortaan niet meer door haar ontevreden gezicht onze gezellige avondjei bederven zal. Als ze maar eenmaal getrouw1 zyn, kunnen we veel meer dan tweemaal pei week by elkaar komen." „Zou je dat denken?" vroeg Sophl droogweg. „Misschien wel eiken avond", voegde Wig hart er yverig aan toe. „Och, jou domkop", bromde Sophie, „w zullen er geen enkelen avond meer hoe' kunnen. Zoo'n jong getrouwd paar wil nief pp^tocrrl vfin." „Dus ouil zal ik Hólènes tevreden lach niet meer hooren", stamelde hy, ;en het is toch juist lieve lach, waarop ik rij) den ganschen dag spits." Sophie zag langs hem heen naar de wolken, die zich aan het uitspansel samenpakten. „Ja", zei ze, „dat is nu eenmaal zoo. Maai later, als de eerste vreugde over het weder- keerig bezit voorby is, dan zullen wg zeker ook weer een plaatsje aan hun haard vinden.' „Och wat", riep Wighart, zyne wandeling vroolgk voortzettend, „je gelooft er zelve nie mendal van. Wie zou dan Henri's garderob» in orde houden? Wie hem oppassen, als hi1 ziek werd? Weet ge het nog, toen hy vóói vier jaar den typhus had, hoe ge hem toen gekoesterd hebt? De jongen zou het immers geen dag buiten je kunnen stellen?" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1