No. 10611. Dinsdag 25 September. A0. 1894* feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 September. F enilleton. LIEFDE OF PLICHT? LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRUS DER AD VERTEN TJLËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Den laten October a. a. aal het 25 jaren geleden z\jn, dat dr. D. Doyer het hoog- leeraarsambt in de faculteit der geneeskundo aan de universiteit alhier aanvaardde. Heden ontvingen wfl per Franscho mail de Bataviasche bladen van 22—24 Aug., alsmede de „Deli-Crt." alleen van 22 Aug. Hoewel dus de laatste hier ontvangen mail- couranten tot 24 Augustus loopen, wordt door de daarin voorkomende berichten over de Lombok expeditie nog geen licht verspreid over den plotselingen aanval der Baliërs op onze troepen, welke overrompeling, gel\jk men weet, op 25 Augustus plaats had. Integendeel, een telegram, dat den 24sten Augustus uit Boeleleng aan den Java-3ode" werd verzonden, luidde nog zeer geruststellend. De jaarlljksche collecte voor de vier Christelijke scholen te Leiden zal alhier a s. Woensdag langs de huizen gehouden worden, des avonds gevolgd door eene bijeenkomst in de Pieterskerk, waar ds. Van der Valk, van Scheveningen, zal optreden. Ter gemeente-secretarie van Lisse is ter visie nedergelegd een verzoek met bijlagen van C. Casper8, te Katwijk, tot oprichting eener vlee8chhouwerij in het kadastrale perceel sectie C. N°. 916. Op Donderdag 4 October a. s. zal ten Raad- huize gelegenheid gegeven worden bezwaren tegen de inwilliging van het verzoek in te brengen en die schriftelijk of mondeling toe te lichten. Door de weduwe H. Janzweerd, te Ter- Aar, Is een verzoek ingediend om vergunning tot oprichting eener slachterij in een perceel, gelegen aan het Jaagpad nabij hare woning. Den 5den October a. s., des voormiddags te 11 uren, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om schriftelijke en mondelinge be zwaren in te brengen. De loting voor de nationale militie in de gemeente Ter-Aar is bepaald op Woensdag 17 October a. s., des namiddags te halftwee; terwijl op Vrijdag 23 November d. a. v. de gelegenheid zal worden opengesteld tot hot aanvragen van de noodige bewijsstukken tot vrijstelling van de nationale militie wegens broederdienst of te zijn eenige wettige zoon. Het inschrijvingsregister der nationale militie van de lichting 1895 met de alphabe- Ü8che naamlijst der gemeente Ter-Aar ligt gedurende acht dagen voor een ieder ter ge meente secretarie ter inzage tot en met den 29sten September a. 8. In het „Hótel des Indes" to 'a-Graven hage is afgestapt baron Gericke van Her wijnen, Hr. Ms. minister resident te Madrid. Hare Majesteiten de Koninginnen woon den Zondag te 's Gravenbage de voormiddag godsdienstoefening by in de Kloosterkerk onder gehoor van ds. Van Gheel Gildemeester. Do predikant smeekte in het gebed 's Hemels zegen af voor de Koninginnen en sprak tevens een gebed uit naar aanleiding van de gebeur tenissen op Lombok. H. K. H. Prinses Van Wied, die te Scheveningen vertoeft, woonde gisteren met Hare kinderen de voormiddag godsdienstoefe ning in de Duitsche Kerk te 's-Gravenhage by. Na afloop daarvan werden het Paleis van H.H. K.K. H.H. aan den hoek van de Prin- sessegracht en het Korte Voorhout en het Paleis van wyien Haren vader bezocht. Te 1 uur nam het Vorsteiyk gezin deel aan een luncb, ter zyner eere ten Hove gegeven. Heden bezocht de Nederlandscbe Prinses het „Huis de Pauw" en omliggende eigen dommen naby Wassenaar en zal de familie by H.H. MM. dineeren. De inauguratie van de novitii van het Delftsche Studentencorps zal Vrydag a. s. plaats hebben. De minister van binnenl. zaken heeft, met ingang van 1 Oct. a. 8., aan L. Schaap eervol ontslag verleend als assistent aan het Rykslandbouwproefstation te Wageningen, en in zyne plaats benoemd dr. W. R. Tromp de Haas, te 's-Gravenhage. Het consult, dat de prinses Van Wied met dr. Mezger te Domburg heeft gehad, heeft er toe geleid, dat de geneesheer eene behandeling van het prinsesje te Parys noodig achtte, zoodra hy daar zal zyn teruggekeerd. Die behandeling zou echter slechts 14 dagen duren en van een verbiyf der prinseiyke familie te Domburg is geen sprake meer. Uit een reisrapport van den comman dant van Hr. Ms. schoener „Zeehond", belast met het politietoezicht op de visschery in de Noordzee, van 21 Aug. tot 4 Sept. jl., blykt, dat geene overtredingen werden geconstateerd en geene klachten werden vernomen. Zondag 28 October a. s. zal dr. A. G. Honig, predikant in de Gereformeerde kerk te Oudshoorn, aldaar zyne afscheidspredikatie houden en Zondag 4 Nov. zyne intrede doen te Zeist, na vooraf bevestigd te zyn door ds. L. Adriaanse. Ds. Adriaanse zal te Zeist Woensdag avond 7 Nov. zyne afscheidsrede houden en den vol genden dag, 8 Nov., vanwege de Gereformeerde Kerken in Nederland door deputaten voor de zending uitgezonden worden als zendingsleeraar naar Java. Ook deze plechtigheid zal te Zeist in de Oosterkerk plaats hebben. Volgens de wet op de Bedryfsbelasting moeten de commissies van aanslag de aan slagregeling ten einde brengen binnen den tyd, door den Commissaris der Koningin in de provincie te bepalen. Door den Commissaris in Drente is des- tyds bepaald, dat die aanslagregeling zou moeten zyn geëindigd vóór 1 October van dit jaar. Thans is gebleken dat deze termyn te kort is, en dat de werkzaamheden, die de regeling van de aanslagen medebrengt, niet in alle gemeenten van Drente binnen dien tyd konden afloopen. Daarom is thans door den Commissaris vastgesteld, dat, met wyziging in zooverre van zyn vroeger besluit, de aanslagregeling voor de gemeenten Ommen, Borger en Odoorn in dit jaar moet ten einde zyn gebracht op 15 October a. s. (Zooals reeds werd medegedeeld, heeft de Commissaris der Koningin in Friesland dit zelfde ten aanzien van Leeuwarden vastge steld.) Voorts is bepaald dat de aanslagregeling voor deze belasting van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voortvloeien of die om eene andere reden zyn aangehouden moeten worden (dus byv. de aanslagen van hen, die in den loop van een jaar belasting plichtig worden; van hen, wier aangifte of aanslag verzuimd is en die alsnog in den loop van het jaar aangeslagen worden, enz.) moet afgeloopen zyn binnen eene maand nadat de commissie van aanslag of het col lege van zetters door den voorzitter daartoe zal zyn opgeroepen. Prof. J. P. Moltzer, van de Amsterdamsche universiteit, die reeds geruimen tyd ïydende is, heeft dadeiyk by. het begin van den cursus verlof moeten aanvragen en is tot herstel van gezondheid naar het buitenland vertrokken. De Staatscourant van 23/24 Sept. bevat een verslag van het examen tot toelating aan den hoofdcursus te Kampen in 1834, inge volge het bepaalde by art. 8 der wet van 21 Juli 1890 tot regeling van bet militair onder- wys by de landmacht. Van de 145 adspiranten, die aanvankeiyk tot het examen waren toegelaten, moesten zich 2 wegens ziekte terugtrekken. Na de beoordeeling van het schrifteiyk gedeelte van het examen werden 61 adspiranten afgewezen, zoodat door 82 aan beide gedeelten van het examen is deelgenomen. Van dezen wenschten 2 uitsluitend voor het dienstvak der militaire administratie en de overigen zoowel voor het wapen der infanterie als voor het dienstvak der militaire administratie in aanmerking te worden gebracht. Aan de vereiscbten van het examen voldeden, zoowel voor het wapen der infanterie als voor het dienstvak der militaire administratie, 47 adspiranten. Door 47 adspi ranten was ook het vorige jaar examen afge legd; van hen voldeden thans 27. Den 208ten October a. s. zal per stoom schip „Koningin-Regentee" naar Batavia ver trekken een detachement sterk 6 onderofficieren en 100 minderen, onder bevel van den kapt. der inf. van hot Ind. leger W. C. Kimmyser, en als medegeleider de 2de luit. der infanterie L. C. Kruiswyk. Door den chef van het militairhospitaal te Vlissingen, dr. A. Kuipers, werd van Hare Majesteit de Koningin Regentes bericht ont vangen, dat van elk der op 23 Augustus jl. op het pantserschip „Stier" verwonde vuur- stokers, namens H. M. 10 kan verstrekt worden. Bovendien is daartoe aan genoemden chef machtiging verleend door H. M., om aan de herstelde zieken, die met verlof tot herstel van gezondheid eenigen tyd naar hunne haard steden zullen vertrekken, de reiskosten heen en weer te doen uitbetalen. De zwaarst verwonde vuurstokers, De Vries en Klumper, nemen nu ook in beterschap toe en hot vooruitzicht bestaat, dat ook zy geheel hersteld het hospitaal zullen verlaten. Omtrent den gezondheidstoestand van dr. A. Kuyper meldt men aan „De Standaard" uit Brussel, dat het verloop in de jongste week zeer gunstig was. De ziekteverschyn selen weken geheel, de koorts hield op, de nachten werden rustiger en er is thans nog slechts sprake van herstel van krachten. Eene reconvalescentie, die echter nog maanden duren kan. Te 's-Hertogenbosch wordt van gemeeniyk wel ingelichte zyde verteld, dat onder de solli citanten voor de vaceerende betrekking van burgemeester van Vucht ook voorkomt jhr. Van der Does de Willebois, burgemeester van eerstgenoemde plaats, die, by eene benoeming als zoodanig te Vucht, voor 's Hertogenbosch zou bedanken. In de Staatsourant van 23/24 Sept. is opgenomen het protocol van 20 Aug. 1894 tot herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Venezuela. Do regeering van Venezuela verbindt zich, niet verder aan te dringen op de in 1875 ge dane eischen, zonder echter toe te geven dat die eischen ongegrond waren en zonder dat daardoor een precedent kan gesteld worden. De Nederlandsche regeering van hare zyde geeft de verzekering, dat zy met alle haar ten dienste staande middelen zal zorgen dat geen inbreuk worde gemaakt op de strikte onzydigheid jegens de Vereenidde Staten van Venezuela. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op 27 dezer zal niet worden gehouden. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 22 Sept. Kaap Del Armi; de „Salak", van Rotter dam naar Java, passeerde 21 Sept. Kaap Carvoeiro; de „Zaandam" arriveerde 22 Sept. van Nieuw-York te Amsterdamde „General", van Hamburg en Amstordam naar Port Eliza beth, arriveerde 22 Sept. te Lissabonde „Koningin Emma", van Padang naar Amstor dam, arriveerde 23 Sept. te Suez; de „Koningin- Regentes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Sept. Kaap Roeca; de „Obdam" vertrok 22 Sept. van Nieuw York naar Rot terdam; de „P. Caland", van Amsterdam naar Nieuw-York, is 23 Sept. Wight gepasseerd; de „Prins Alexander", van Batavia naar Am sterdam, passeerde 23 Sept. Perimde „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 23 Sept. te Southampton; de „Schie dam" is 23 Sept. te Nieuw-York aangekomen de „Soerabaia" arriveerde 23 Sept. van Batavia te Rotterdamde „Voorwaarts", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 22 Sept. te Atjeh. By koninkiyk besluit is aan jhr. mr. J. E. De Sturler, adjunct-commies aan het departement van oorlog, met ingang van 1 Oct. a. s., een buitenlandsch verlof van zes maanden buiten bezwaar van 's lands schat kist verleend, en is hy tydeiyk toegevoegd aan het corsulaat der Nederlanden te Djeddah. De Commissaris der Koningin in Gelderland gemachtigd tot het byeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 9 October e. k., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gedep. Staten, in plaats van mr. A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst. Ingetrokken het kon. besluit van 6 Sept. jl., houdende benoeming van mr. L. Boekhoudt tot griffier by het kantongerecht te Purmerend, op zyn verzoek; en benoemd: tot griffier by het kantongerecht te Purmerend, mr. W. L. Ten Kate, thans te Oud-Beierland; tot id. te Oud-Beierland, mr. E. J. C. Greven, adv. en proc. te Zwolle, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar. Met ingang van 1 Oef. a. s. benoemd by de Kon. Ned. marine-reseirvo, tot luit. ter zoo 2de kl. de heer P. J. Bakker, tot adelborst lste kl. de heer G. Botje en tot buitengewoon adelborst de heeren C. F. Noordendorp en S. J. De Jong. Pensioen verleend aanD. J. P. N. Gaymans, ontv. der invoerrechten en accijnzen en v a den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, 2534; D. W. Ch. Veldhorst, ontv. der dir. bel., 2720; J. Van de Waereld, id., 1947T. Engelkes, commies-ontv. 2de cat. by 's Ryks b6l., 616. Aan den lsten luit. W. A. P. F. L. De Koek, van het lste reg. vesting-art., tydelyk pensioen verleend en dat pensioen toegekend voor den tyd van vyf jaren en tot een bedrag van ƒ450 's jaars. Verleend de volgende pensioenen, als aan; C. Raemaekers, ƒ104; P. Kops, 79; J. W. Van der Noordaa, ƒ1090; H. J. Buck, ƒ110; P. Lansdorp, 304. Hoofdcursus. Dj or de volgende onderofficieren van den hoofdcursus is het officiers examen met vol doenden uitslag afgelegd: Van de infanterie hier te lande: H. J. Indon en H. Mulder, van het 3do reg. inf P. Donk en C. A. Gomm, van het reg gren. en jageis, H. J. Van der Zee, van het lste reg inf. J. A. F. Froeling, van het 8ste; S. Heimol, van het lste; W. Froger, van het 5de; J. J. Korndörffer, van het 8ste; H. Van Willigen, van het 6de; H. W. Viewog, van het 5de, H. G. Koster, van het 3de; H. C. J. H. Berkeljon, van het lste; F. F. W. De Quartei, van het 5de; V. J. Klynsma, van het 4de; J. M. C. G. Majoie, van het 6do regiment. Van de infanterie Oostlndiö: L. J. A. Holle, van het reg. gren. en jagersL. C. H. Jullien, van het 8ste; C. J. G. G. Van Doorn, van het 5do; M. Kole, van het 5do; J. C. Lamster, van het 8ste; H. N. Boerrigter, van het lste; C. B. H. Van Hombracht, van het 3de; J. Ketting, van het lste; P. J. De Roock, van hot 6de; J. C. A. Fischer, van het 5d« regiment; J. Van den Berg, van het reg. gren. en jagers; K. P. Doornbos, van het lste; J. C. W. Van Vlierden, van het 8ste reg. infanterie. Van de administratie hier te lande: L. J. H. Heyman en P. De Vries, van het 7de; D. J. Jager, van het 5do reg. infanterie; W. H. Eerdbeek, van het reg. gren. en jagers; J. Veenendaal, van het 2de reg. vest. artillerie. Van de administratie Oost-Indië: A. Terwiel, van het lste; F. Kenninck, van het 7de; J. C. Smit, van het 7de; E. C. Van Schuylen- burgb, van het 2de reg. infanterie. Een der leerlingen, die opgeleid wordt voor 2den luit. kwartiermeester by het. leger hier te lande, is niet geslaagd. 7) En al deed ik van al die dingen eiken dag wat, dan bleef het toch nog eene ongenietbare tyddoodery. Sinds mijn zeventiende jaar, sinds ik geene lessen meer krijg, gevoel ik my zoo verlaten en ben ten einde raad. Ik wil weer les hebben degelijk onderricht dat is mij de beste tydpasseering." Met klimmende verbazing hoorde de oudere dame deze met drift geuite woorden aan, ge voelde zich echtor door de slotsom verlicht en gerustgesteld. „Dat is een zeer prijzenswaardige en ge makkelijk te vervullen wensch, lieve kind, waar je beste papa zeker mee ingenomen zal zijn. 't Was je eigen wil dat we een halfjaar geleden miss Lloyd en mademoiselle Delaroche haar congé gaven ik zal beiden dames onmiddellijk van je verlangen kennis geven; ook professor Weiss zal met genoegen de lessen hervatten." „Onzin I Ik wil geene Fransche nogEngel- sche conversatie les en dat zou er nog maar aan mankeeren, dat ik weer schilderles zou nemen bj) dien ouden izegrim." „Maar, wat wil je dan?" „Muziek." „Muziek? Zangles krijg je toch nog. Voor 't piano-Bpelen heb je altijd weinig lust ge toond en je hebt er ook geen aanleg voor," merkte juffrouw Leiser verbaasd op. Adelheid dronk haar kopje leeg en hapte in haar broodje. Zeker omdat hare hagelwitte tanden in functie waren, kw»in het er zoo onduidelijk uit: „Ik wil vioolles hebben." En zy kleurde tot achter de ooren. „Vioolles I" Al meer en meer verbaasd, stond juffrouw Leiser op en sloeg de handen in elkander Zy trad op Adelheid toe en bleef vlak vdór haar staan. Adelheid sloeg voor den koelen, onderzoekenden blik van die bruine oogen de hare neder. „En by welken meester zoudt ge dan dit voor een meisje zoo ongewone en voor een niet muzikaal mensch onmogelyke instrument willen bestudeeren Adelheid bezag nauwkeurig de rosekleurige nagels aan hare vingerspitsen. Toen, plotseling een besluit nemend, hief zy het hoofd op, en juffrouw Leiser schouwde in een vroolyk gelaat, waarop de ondeugendheid te lezen stond. Het jonge meisje sloeg hare beide handen om de nog altyd slanke taille van de voor baar staande dame en vestigde hare sprekende oogen op haar, die zich, zooals hare gewoonte was, wanneer zy over iets nadacht, het glanzend zwarte haar gladstreek, als kon het nog gladder dan het reeds was. „Beste juffrouw Leiser," zei Adelheid, „laten we openhartig zynl D weet even goed, by wien ik vioolles hebben wil, als ik weet dat ik in m'n heele leven geene zuivere toon ladder zal kunnen leeren spelen. En u merkt heel goed, juffrouw Leiser, dat ik ernstig, och Hemel, tot vertwyfelens toe, verliefd ben op dien iemand, die my les moet geven. Kort en goed: Ik wil kennis met hem maken en ik wil met niemand ter wereld trouwen dan met hem." „Dat heb je nu van die onmogelyke no velle", viel juffrouw Leiser uit. Zy was intus- schen zeer gestreeld door Adelheide openhartige bekentenis. „En u, juffrouw Leiser, u hebt zooveel in vloed op papa, evenveel ala ik. Als wy elkaar tegenwerken, zyn we beiden machteloos. Och, haal u papa over om toe te geven, wanneer hy soms zwarigheden tegen de vioollessen mocht maken 1 Ik ben niet zoo'n gansje, als u misschien wel meent. Ik zie zeer goed, dat papa my weer eene mama zou willen geven, maar 't alleen laat, omdat hy denkt dat ik er nimmer in zou toestemmen. Doch mynentwege kunt u papa trouwen, wan neer u slechts verkiest, als ik maar viool les kryg." En Adelheid begon snikkend te schreien en vlyde haar blond kopje tegen juffrouw Leisers schouder. Liefderyk legde deze de gevouwen handen op het kroezige haar en, terwyl rimpels haar blank gelaat plooiden en weder verdwenen, zeide zy: „Lieve Adelheid, wat je daar als je ver moeden uitspreekt, is niet anders dan een beeld van je fantasie. Waarom zeg je my dat Het kan my slechts pynlyk aandoen, want gesteld, dat je 't by het rechte eind had dan was het nog niet noodig je zulke woorden tegenover my te laten ontvallen; ik zou toch immers niet naar je papa kunnen gaan en zeggen: Mynheer Imhof, Adelheid heeft er niets tegen, wanneer u my ten huweiyk vraagt? Neen, Adelheid, zoo je me werkelyk gaarne als je tweede moeder zoudt willen aannemen, dan moest je dat aan je papa zeggen. Maar, ik ben overtuigd, dat deze daaraan volBtrekt niet denkt. Wat echter de vioolles aan gaat, myn arm kind, zal ik zien wat ik voor je doen kan." „De eene hand waecht de andere," dacht Adelheid, hare tranen drogend. „En heb je ook al oena over de gevolgen nagedacht?" vroeg juffrouw Leiser verder. „Zeker I öf hy is niet zoo betooverend als ik hem my voorste), en dan zeg ik de lessen af; óf by is juist zooals ik hem my voorstel, en als ik hem dan ook niet te veel afkeer inboezem, dan vraag ik of papa my het ver mogen van mama wil uitkeeren en ik trouw. A1b ik luitenant Von Window nam, zou papa my toch ook myn vermogen moe ten geven en het is toch veel romantischer een armen arm zyn ze toch altyd, is 't niet zoo? een armen, beroemden kunste naar te nemen, dan een tweeden luitenant Ton Habenichts." Zooveel fantasie en beslistheid tevens had juffrouw L9iser toch niet vermoed in dit kopje dat ze gevreesd had op den duur niet naar hare hand te zullen kunnen zetten. Maar nu had ze alle teugels in banden. „Maar m'n lieve kind, je vergeet by al je droomen voor de toekomst één kardinaal punt als Henri Friesen nu al eens getrouwd was 1" Adelheid staarde hare oudere vriendin een oogenblik verbluft aan. Toen sprong zy op, omhelsde juffrouw Leiser en noodzaakte haar, hoe onwillig ook, tot een rondedansje, ter wyl ze in haren overmoed juichte: „Die ge trouwd 1 Hahal die ziet er wel zoo ongo- trouwd uit als 't maar kan." Juist trad mynheer Imhof de kamer binnen „Ei," zei hy, met welgevallen de groep beschouwend, dio hem in elk geval bewees welk eene genegenheid et bestond tusschen zyne dochter en juffrouw Leiser, „jelui zyt al vroeg in den morgen vroolyk." Den heer Imhof zou men zyne vyftig jaren niet gegeven hebben; hy zag er betrekkeiyk jong uit en was vry levendig in zyne bewe gingen. Zyn peper-en-zoutkleurig haar waa zorgvuldig opgemaakt, van de ooren tot aar de hoeken van den mond droeg hy nogbyna zwarte bakkebaarden, dio de heer Imhof de gewoonte had steeds met do hand glad te stryken. Hy had bruine, levendige oogen en onder den gebogen neus een mond, die opval lend op dien van Adelheid geleek. Op zyn nanking vest bengeldon aan een zwaren gou den ketting meer breloques dan misschien smaakvol was; zyn rok was va.i een onbe; rispelyken snit. „Goê-morgen, papaatje I" Adolheid huppelda van juffrouw Leiser weg en vloog haren papa om den hals. De bankier bevryddo zich lachend van de onstuimige omhelzing en stalt de blozende juffrouw Leiser de hand toe. „We hadden 't juist over u," jokte Adel heid vroolyk. „Zoo? En?...." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1