No. 10598. Maandag ÏO September. A0. 1894. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Eeu familiedrama uit vroegere dagen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grooter# letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stud wordt ƒ0.05 berekend. Tweede Blad. Finantiëele Kronielr. Het verloop der geldmarkt was in deafge- loopen week gelijk aan vele der vorige, en hoewel eene voortdurende herhaling van den zelfden aanhef op den langen duur een een tonig karakter begint te verkrilgen, is de lichtzijde daarvan toch, dat telkenmale op een niet ongunstigen toestand der geldmarkt kan worden gewezen. Al mogen nu vele hou ders van Portugeesche, Italiaansche en Ameri- kaansche fondsen den tegenwoordigen toestand, vergeleken bij die van een paar jaar geleden, niet vinden om veel redenen tot tevredenheid te geven, zoo valt toch niet te ontkennen dat, rekening houdende met hetgeen achter den rug en geleden is, de tegenwoordige toestan den eer op vooruitgang wijzen dan op het tegenovergestelde. Wat nu hot geldbeleggend publiek aangaat, hiervoor is het tegenwoordig zeker niet ge makkelijk om eene geschikte geldbelegging uit te vinden. Eene solide belegging bij niet te lagen rentevoet wordt b\j den dag moei lijker te vinden, waarbij menigeen van den aankoop van fondsen wordt teruggehouden door het zeer hooge peil, hetwelk de koersen der meeste geldbeleggingsfondsen hebben be reikt. Eene voldoende oorzaak te vinden voor de tegenwoordige houding van het pubhek, is hoogst moeilijk, zoo niet onmogelijk. Voor een groot deel zal de terughoudendheid, om tot aankoop van industriöele of staatsfondsen over te gaan, wel schuilen in overgrooten en overdreven angst en wantrouwen, doch daar toe wettigt de tegenwoordige toestand toch zeker niet. In de laatste jaren hebben zooveel uitbarstingen on ontladingen plaats gehad, zijn op zulk eene radicale wijze ongezonde en lijdende toestan den aan den dag gekomen, dat men nu veilig mag aannemen dat de flnantióele wereld wel eene zuivering heeft ondergaan. Evenwel, vrees is eene slechte raadgeefster, en het is beter om door eigen overtuiging tot andere gedachten te geraken dan door kunstmatige middelen een vertrouwen op te dringen, hetwelk toch niet met vertrouwen wordt aanvaard. Een ongekend feit is, dat de prolongatiekoers op de Eeurs het lage peil heeft kunnen be reiken van I pet., zeggeéén percent! Het is geen wonder, dat daarbij telkenmale de vraag wordt vernomen „waar dat heen moet." Eene beantwoording dezer, overigens natuur lijk, vraag is niet mogelijk en het eenige, dat ons rest, is kalm af te wachten wat de 4Jden geven zullen. Het is onder deze omstandigheden niet te verwonderen dat de gemeente Rotterdam is overgegaan tot het uitschrijven eener d r i e- percents-leening, een rentevoet, welke voor stedelijke leeningen weinig of niet is aan genomen, waarby de inschrijvingen beneden 98l/k pet. niet zouden zjjn gegund. De markt der verschillende tabak swaar- dön was deze week erg onvast. De koersen gavon in hunne onbeduidende slingeringen eigenlijk een toonbeeld van verveling. Voor het oogenblik valt er over de tabakondeme- mingen weinig te vermelden. De verwach tingen van het product zijn gunstig en men stelt zich van de verlaagde tarieven in Amerika flinke vraag voor. Aandeelen HandeI-Maatschappij had den een zeer onrustig verloop. Flauwe en vaste markten wisselden elkaar af, waarbij bleek dat voor dit fonds eene zeer sterke con- tramine-partjj bestond. Het gevolg daarvan is dat voor deze speculatie zich een groot gebrek aan stukken doet gevoelen, zoodat voor de aanstaande rescontre „huur" wordt besteed. Wat evenwel het lot zal zijn dezer waarden, wanneer de contramine aan het woord is, valt niet te bepalen. De beoordeeling over het algemeen, in verband met de Indische toestanden, is niet bijzonder gunstig, doch het jaariyksche verslag over den toestand der Handel-Maatschappij blijft steeds een gesloten boek, zoodat eene beoordeeling in werkelijk heid hoogst moeilijk is. Onder de Stoomvaart-aandeelen gingen die der N e d e r l.-A m e r i k. Stoomvaartmaat schappij niet onbelangrijk terug, waarbij het besmet verklaren der Nederl. havens wel ad notam zal zijn genomen. Aandeelen Paketvaart moesten ook een gedeelte hunner zeer hooge noteering prijsgeven, zoodra de berichten uit Lombok iets gunstiger uitvielen. Vermoedelijk werd voorzien dat een spoedig eind der expeditie de kans op een groot gebruik der stoomsche pen zeer zou verminderen. Wat de Europeescho markt aangaat, ver keerden alle soorten zonder uitzondering in gunstige stemming. Russen bleven zeer vast en waren in hooge mate gezocht voor België. Portugal bleef onder den zeer gunstigen invloed derParijschobeurs, waarde speculatie zoo opgewonden is, dat voor de nieuwe, nog uit te schrijven Parijsche leoning, waarvan noch de rentevoet, noch de koers was vastgesteld, reeds aanzienlijke premie voor de toewijzingen werd besteed! Italiaansche fondsen waren mede hooger, in verband mot de verlaging van den wisselkoers. Onder de Europeescbe Spoorwegwaarden trok eene tijdelijke rijzing der aandeelen Russische Zuid-West-Spoor de aandacht. Hieraan werd hot gerucht vastge knoopt, dat de Russische regeering, nu de resultaten voor dezen spoorweg zoo schitterend beloven te worden, wellicht geneigd zou zijn, om by de overname den aandeelhouders eene meer voordeelige aflossing aan te bieden dan waartoe z|j overeenkomstig de bepalingen verplicht is. Hoewel deze meening reeds meermalen door buitenlandsche bladen is ver spreid, meent men toch in bevoegde kringen dat van eene zoodanige, meer voordeelige af lossing voor het oogenblik geen sprake is, en er waarschijnlijk ook zeer weinig kans toe bestaat. Reeds langen tijd trok eene voortdurende koersverbetering der certificaten Circum E t n e a de aandacht, welke werd toege schreven aan geruchten eener zeer voorspoe dige afwerking der ljjn. Langzamerhand zijn daaromtrent eenige meerdere bijzonderheden bekend geworden, waaruit blijkt dat de vol tooiing met kracht wordt onderhanden ge nomen en een gedeelte van de lijn reeds in November voor exploitatie zal gereed zijn. Voorts schijnen de vooruitzichten voor exploi tatie van vervoer van reizigers en goederen bijzonder gunstig, zoodat daaromtrent zeer groote verwachtingen worden gekoesterd. Op de Zuid-Amerikaansche markt was over het algemeen een levendige handel waar to nemen. Londen gaf hiertoe het sein, aangezien aldaar eene buitengewoon willige stemming heerschte, ten gevolge der zeer gunstige verandering in den toestand der Baringliquidatie. Het ver trouwen in de Zuid-Amerikaansche waarden schynt vanlieverlede terug te keeren, zoodat het langzamerhand mogelijk is geworden een groot godeelte der fondsen, welke zich nog in den boedel bevonden, te verkoopen. In ver band daarmede was vooral voor Colum- bianen en Dominicanen de vraag bij zonder groot. Mexicanen waren meer het onderwerp van speculatie. Tegelijkertijd doen twee be richten de ronde, volgens welke aan de eene zijde de mogelijkheid wordt besproken van eene vermindering der couponbetaling, aan den anderen kant wordt gemeld dat de regeering aan het onderhandelen zou zijn met de aan nemers van nieuwe spoorwegen, over het afkoopen der door de regeering toegekende subsidiön, waartoe Mexico eene nieuwe leening zou willen uitgeven. By eene dergelijke tegen strijdigheid in de berichten, is het niet te verwonderen dat de koersen een zeer onvast verloop hadden. DeAmerikaan8cheSpoorwegmarkt was over het algemeen in gunstigen toestand. Wel word nu en dan eenige reactie waarge nomen, doch over het algemeen bleven de koer .sen tamely k vast. Union-Pacific waard en waren belang rijk beter op hot bericht, dat dezer dagen de be taling der coupons der 5 pet. en 6 pet. Collateral- Trust-obligatiën zou kunnen worden verwacht. De tweede-hypotheek obligation Cleveland Akron C o 1. werden tot hoogeren koers door speculatie van de markt genomen, het welk evenzoo het geval was met aandeelen St.-Louis Cairo. De spoorwegontvangston verbeteren lang zamerhand, en de MissouriKansas Texas kon over de vierde week van Augustus eene vermeerdering aanwyzen van 84,000 doll., waartegenover verleden jaar echter eene ver mindering van hetzelfde bedrag stond. Toch zyn de oogstramingen niet zoo heel gunstig, zoodat men hierdoor wel eenige vermindering in ontvangsten te gemoet ziet. Omtrent aandeelen Baltimore Ohio wordt vernomen dat de gelden voor het a. s. October-dividend voorhanden zyn en de ont vangsten dezer lyn op bevredigende wyze toenemen. Btjnlandsche Bank. Gemengd Nieuws. By het ophalen van eene torpe doboot op eene helling op 'sryks werf te Willemsoord kregen 5 werklieden een slag van een windboom, waardoor 2 ernstig en 3 personen licht verwond werden. Op verschillende plaatsen in Friesland beleggen de huurders van hooi landen vergaderingen, om met elkander in overleg te treden, hoe zy moeten handelen tegenover de verhuurders, daar de hooioogst grootendeels is mislukt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Bergen-op-Zoom by de dames Yan Overstraten, den architect Van denk en den gemeente-archivaris Mes, wonende in ver schillende ver van elkaar liggende huizen, op brutale wyze ingebroken en diefstal ge pleegd. Aanzienlijke partyen vorken, lepels, messen, taartscheppers, oud porselein, odz., enz. worden vermist. Men vermoedt dat de dieven naar België gevlucht zyn, daar men in een klaverveld aan den straatweg naar Antwerpen eenige vernielde voorwerpen heeft gevonden. De zeven nog in behandeling zynde gewonde vuurstokers van het pantser- schip „Stier" te Ylissingen, nemen in beter schap toe. Er bestaat gegronde hoop hen allen in het leven te houden. Op het eiland Kreta heerscht nog altyd groote opgewondenheid en even groote ellende. Turksche bewoners van het platteland zoeken met hunne familie oene toevlucht in de versterkte steden. Meer dan 150 Christenen zitten nog in do gevangenis onder verdenking van deel te hebben genomen aan den moordaanslag tegen Machmud Pacha. De cholera richt nog steeds groote verwoestingen aan in de omstreken van Luik, te Jemeppe, Tilleur, Angleur, enz. Dagelijks komen talryke gevallen met doode ïyken afloop voor. De geneesheeren hebben tyd te kort om de tallooze zieken by te staan. Doch niet mag worden verheeld, dat de vrees niet weinig bydraagt tot de vermeerdering van het aantal lyders. In eene belangryke inrichting te Ougrée heeft men Maandag den arbeid moeten staken, omdat tal van werklieden ontbraken. Zater dag avond waren zy naar Hesbaye, naar hunne familie, gegaan en des Maandags durfden zy niet terugkeeren. In eene andere instelling telde men op één dag 120 absenten. In den Salon des Champ sElysées was dit jaar do busto te zien van eene honderdjarige vrouw, mme. Priaux. De dame, den 4den November 1792 geboren, is nu ge storven. Tot het laatste oogenblik had zy hare helderheid van geest behouden. Een merkwaardig ongeval had Woensdagmiddag in het kamp te Aldershot plaats, in de afdeeling voor militaire lucht scheepvaart. Een nieuwe ballon van buiten gewone grootto zou door de hertogin van Connaught, de schoondochter van koningin Yictoria, „gedoopt" worden, toen er plotseling eene onweersbui kwam opzetten. Drie sappeurs waren bezig den ballon, die aan een metalen kabel verbonden was, met eene windas naar beneden te halen. Eensklaps sloeg do bliksem in den ballon, het gas verbrandde met eene reusachtige vlam, en de sappeurs, die aan het handel draaiden, werden op den grond ge worpen. Zy hadden pyn over het geheel» lichaam en brandwonden aan de handen. Een dergeiyk ongeluk is vóór eenige jaren met oen militairen ballon in Italië gebeurd. Blykens eene mededeeling in de „Revue politique et parlementaire" bedraagt het aantal gesalarièerden, werklieden on be ambten, in Frankryk byna evenveel als dat der patroons. Er zyn 7,171,358 patroons en 7,104,949 werklieden. Deze cyfers heeft men gekregen, door alle bedry ven samen te nemen. Men komt evenwel soms tot geheel andere uitkomsten, wanneer men de vakken afzon- deriyk neemt. In den handel en den landbouw zyn minder gesalarieerden dan patroons en het kapitaal is in die vakken dan ook zeer verbrokkeld. In do industrie daarentegen is het aantal werklieden driemaal zoo groot als het aantal patroons. De meeste werklieden tolt men in het centrum en in het westen van het bassin der Seine, in het oosten, van Belfort naar de Ardennes, en de Bouches van de Rhóno, de Aube en de Gironde. Doch nergens is het getal grooter dan in Parys. Te Batna, in de provincie Con- stantine, is eergistermorgon het doodvonnis voltrokken aan vyf inlanders, die voor eenigen tyd een boerengezin van 4 personen op de gruwelijkste wyze hadden vermoord. Diefotal was de beweegreden van de misdaad. Een zesde medeplichtige is tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. De doodstraf door de guillotine is voorden Muzelman, die anders moedig den dood te gemoet gaat, byzonder afschrikwekkend, omdat hy geleerd heeft dat hy zonder hoofd niet in het paradys der geloovigen komt. Te Londen is bjj de daar goves^ tigde filiaal van het Parysche Crédit Lyonnaia eone valsche chèque uitbetaald, ton bedrage van 4800 pd. st. Eerst nadat het geld was uitbetaald, ontdekte men dat de chèque valsch was. Do politie heeft tot dusver nog geen spoor kunnen ontdekken van den man, die de chèque heeft aangeboden. De filiaal, gehouden door de heeren Glyn, Mills Co., in Lombardstreet, had bericht ontvangen, dat daar eene chèque ten bedrage van 48 pd. st. zou worden aangeboden. Naar deze chèque werd blijkbaar de valsche tot een bedrag van 4800 pd. st. nagemaakt. Do persoon, die do chèque ter betaling aanbood en het geld ontving, wordt beschreven als een net gekleed heer, met glacé handschoenen aan en eene bloem in het knoopsgat. „Toen hy de banknoten had ontvangen" zegt een der Engelsche bladen „nam hy beleefd zyn hoed af en wenschte den beambte een vrien delijk „good morning" toe". Dit wordt er bygevoegd, omdat uit de wyze, waarop hy deze woorden uitsprak, wordt opgemaakt, dat do oplichter een vreemdeling is. i) Geiyk gedurende den dertigjarigen oorlog alle bloesems van stoffelyke en geestelijke welvaart op Duitschen bodem vernield werden, zoo dreven ook de demons van wilden harts tocht en brutaal geweld binnen de engere grenzen van het familieleven hun onzalig spel. By de oorlogsfurie voegden zich de ontketende hartstochten van lage hebzucht, brutale wille keur, en eene ganscheiyk bedorven rechts pleging werkte de misdaad in de hand, zoodra de bemanteling er van den rechter eenige winst beloofde. Een tragisch-schokkend beeld dezer verwilderde toestanden ontrolt de familie geschiedenis van het machtigste Boheemsche huis, dat in het begin der 17de eeuw met graaf Johan Albrecht Von Smirczicky uitstierf. Graaf Von Smirczicky behoorde tot de aanvoerders der Boheemsche „malcontenten", die den 23sten Mei 1618 naar Praag trokken en de gehate keizerlijke raden Martinitz en Slavata uit de vensters der kanselary op den Hradschin wierpen, waarmede, zooals men weet, het eerste alarmsignaal tot het uit breken van den dertigjarigen oorlog gegeven werd. Behalve graaf Matthias Thurn - de ziel der onderneming - en graaf Albrecht Von Smirczicky waren nog vier Boheemsche „landheeren" persoonlijk betrokken by het zooeven genoemde feit; het waren de heeren Lobkowitz-Hassenstein, UlrichKinsky, Colonna Von Fels en Martin Von Frübwein. Slechts een der Boheemsche edellieden, die hunne deelneming aan de in hare gevolgen zoo ge wichtige onderneming toegezegd hadden, de jonge graaf Otto Von Wartenberg, was dien dag tevergeefs door zyne zes bondgenooten verwacht, en diens afvalligheid van de ge meenschappelijke zaak was de eerste schakel In den ketting der navolgende verwikkelingen. Graaf Otto Von Wartenberg, wonende op het slot Dimokur, in het district Kdniggratz, was de onmiddellijke buurman van graaf Albrecht Von Smirczicky, die, nog ongehuwd, ofschoon reeds op zekeren loeftyd, mot zyne boide veel jongere zusters Elisabeth Katharina en Margaretha Salome op het slot Chotielitz woonde. Katharina, de oudste zuster, was toen vijf en twintig; Salome, de jongste, drie en twintig jaar. Aan talrijke aanbidders had het den beiden toekomstigen erfgenamen van den rijken Smirczicky niet ontbroken, want graaf Albrecht schatte zjjn jaarljjksch inkomen op do destijds zeer aanzienlijke som van 500,000 gulden. De reden, waarom de gra vinnen Katharina en Salome nog ongehuwd het vrygezellenleven van hun broeder deelden, was gelegen in eene toevallige ontmoeting van hare neigingen, die op den persoon van één en denzelfden man gericht waren. Katharina zoowel als Salome, heiden van een even hartstochtelijk temperament als haar broeder, beminden, zonder dat zt) het elkaar wederkeerig wilden bekennen, den jongen graaf Otto Von Wartenberg, die sedert jaren dagelijks op het slot Chotielitz kwam, aan beide zusters op dezelfde w()ze het hof maakte en daardoor beider hart tegelijkertijd in vlam zette. Dat bij deze door graaf Wartenberg ge volgde liefdespolitiek, die evenwel niet uit eene gril, maar veeleer uit bedachtzaam heid voortvloeide, tueechen de zusters eene ijverzuchtige, ja vijandige spanning ontstond, is verklaarbaar. Katharina en Salomo haakten met een bang bart naar het oogenblik, waarop de geliefde man zioh verklaren zou. En dit vurig gewenschte oogenblik kwam zeer eens klaps, kort na den Meidag, waarop haar broeder, graaf Albrecht, zijn arm geleend had tot de daad op den Hradschin. Graaf Albrecht, wiens natuur van kinds af tot daden van ontembare drift neigde, open baarde na zijn terugkeer eene grootere prik keibaarheid, waarvan de oorzaak gezocht moest worden in Wartenbergs ontbreken bi) de gebeurtenissen te Praag. Katharina zoowel als hare zuster zagen dus, toen op zekeren avond de deur van hunne gemeenschappelijke woonkamer geopend werd en graaf Otto Von Wartenberg met de onbe vangenheid van een oud vriend binnentrad, haren broeder verschrikt aan, die, zonder de hand ter verwelkoming te verroeren, in zijn zetel leunde, met somberen blik zich op de onderlip bjjtend. Daarop was graaf Wartenberg, ten spijt der koele ontvangst, met warmte begonnen te zeggen, hoe by, door de lieftal ligheid en de goede eigenschappen der beide zusters aanvankeiyk evenzeer geboeid, zyn hart lang en eerlyk onderzocht had; dat tel kens echter meer en meer een gevoel van vurig verlangen voor Katharina de overhand gekregen had, en nu stond hy hier, om zyn vriend, die tegenover zyne zusters de plaats van vader vervulde, en naar Boheemsch recht en gebruik by de keuze van een echtgenoot de beslissing had, om Katharine's hand te vragen. By Wartenbergs woorden, die op Katha rine's gezicht een glans van zalig geluk too- verden, was Salomo doodsbleek geworden. Heur handen zochten een houvast, het be slissende woord van den graaf, het lang ver wachte en gevreesde, trof hare borst als scherp geslepen staal. Zy was dus de ver smade! In de wrange smart harer verloren liefde, die haar het bloed onstuimig naar het hart dreef, mengde zich op dit oogenblik, nu Katharina met stralende blikken de hand van den geliefde met de hare omvatte, een plotseling opflikkerende, doodelyke haat tegen hem, die haar versmaad had, tegen de zuster, die In den heimelyken stryd om zyn bezit verwinnares geworden was. Graaf Albrecht had, terwyi Wartenberg sprak, met gekruiste armen geluisterd, zonder den candidaat in de rede te vallen, met de houding van iemand, die direct na de eerste woorden van den ander in de betrok ken zaak zyn besluit genomen beeft en hem alleen uit beleefdheid laat uitspreken. „Gy spreekt, zooals het een verstandig man betaamt, graaf Wartenberg", begon hy nu, toen deze zweeg. „Zeker I Naar Boheemsch recht en gebruik heeft de oudste broeder te beslissen over de hand der ouderlooze zuster, zelfs als zy op waardige jaren gekomen is. Ontvang dus zonder omwegen myn antwoord; „Ik weiger u Katharina 1" „Dat kan u onmogeiyk ernst zyn", barstte Wartenberg verschrikt los; „wat is de oorzaak van dezen ommekeer in onze vriendschap?" Albrecht Von Smirczicky was opgestaan en koud, elke lettergreep afwegend, antwoordde hy: „Vraagt gy dat nog? Waar bleef uwe vriend schap, uwe belofte, met mannenmoed voor de zaak van ons land op te troden; waar waart gy op den dag, die alle onversaagde landheeren vereenigd vond, om d6 keizerlyko handlangers te Praag te tuchtigen? Wat heb ben wy in de moeiiyke tyden, die ons tegen Oostenrijks wapengeweld te weer roepen, te wachten van iemand, die zich lafhartig van de gemeenschappeiyko zaak terugtrekt, die zich egoïstisch wacht om de plichten, die hy voor de vergadering der landstanden zelf mede predikte, zelfs ook maar den eersten mede te vervullen? Wat hebt gy daarop te ant woorden „Dat gy onwaardig van my denkt", ant woordde graaf Wartenberg, op een toon, waar uit innerlyke overtuiging sprak, „als gy meent dat egoïstische, erbarmelyke lafhartigheid my van deelneming aan den opstand teruggehou den heeft. Wel stemde ik in den eersten onbedachton roes der toornigo verontwaar diging, welke do vergadering der landstanden aangreep, voor zelfhulp! (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5