N°. 10597. Zaterdag 8 September. A0. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. leiden. 7 September. LEIDSCH DA&BLAD. PRUS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTJJÖN: Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootera letters naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten do stad wordt 0.05 berekend. De Staatscourant van 7 dezer bevat een koninklijk besluit van 5 September jl., waarbij, op de voordracht van den Raad der Ministers, het volgende wordt bepaald: Art. 1. De tegenwoordige zitting van de Staten Generaal zal worden gesloten op Zater dag 15 Sept. 1894, des namiddags te 3 uren. Art. 2. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de verga dering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. De minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan ieder der voorzitters van de Kamers der Staten Generaal, aan don Raad van Ministers en aan de Algemeene Rekenkamer. De reden, waarom mr. H. Hemmingson voornemens is binnenkort eervol ontslag als burgemeester van Zoeterwoude aan te vragen, is de volgende: Een Leidsch melkboer, H., hoeft onder Zoe terwoude twee naast elkaar liggende stukken land. Op het eene stuk graasden zes koe beesten, welke Ijjdende waren aan het be smettelijke mond- en klauwzeer. Daar dit stuk land afgeweid was en do dieren dus goen eten machtig konden worden, bracht H. zjjne koeien naar het andere stuk over, wat hij, naar hem spoedig medegedeeld werd, niet had mogen doen, daar zulks bi) de wet ver boden is. Z\jne beesten zouden, gehoord een Leidsch deskundige, daarom afgemaakt wor den, aldus luidde het van den kant der daartoe bevoogde macht te Zoeterwoude. Werd dit besluit ten uitvoer gebracht, dan was H. arm. Om dit te voorkomen, besloot de man kort en goed naar H. M. de Koningin- Rogentes te Soeatdljk te gaan, waar hij des avonds aankwam en dra goed werd ontvangen door den intendant van M., wien hy hot doel zijner komst mede deelde, hetgeen ton gevolge had dat hij een schrijven aan mr. Hemmingson ontving, dat er toe leidde dat hy zijn veo nog onaangetast bezit. De melk boer kreeg dus zjjn zin en het bevel des burgemeesters werd te niet gedaan. De Raad moet reeds pogingen hebben aange wend om mr. Hemmingson te bewegen als hoofd der gemeente aan te blijven; tot dus verre echter, naar gemeld wordt, zonder ge- wenscht resultaat. Zooals te begrijpen is, wordt te Zoeter woude druk over deze quaestie gesproken en worden er dingen bijgehaald, welke er vol strekt niet mede in verband staan. Ook zijn er reeds personen, die „weten" wie den heer Hemmingson als burgemeester zal opvolgen. In de vergadering van hoofden der gemeentebesturen, wier gemeenten behooren tot het 4de bataljon rust. schutterij in Z.-H., onder het bevel van den majoor commandant Hengeveld, is tot lid van den schuttersraad benoemd de heer P. L. Laurusse, te Waddings veen. Genoemde heer heeft den vereischten eed ten Raadhuize afgelegd. Uit Waddingsveen meldt men ons dat het zevende kerkgebouw thans geheel en al is afgewerkt. Het staat aan de Zuidkade en ïs ingericht voor ruim 200 personen, die zich volgelingen van Ledeboer noemen. De gods dienstige oefeningen worden geleid door ds. Jansen, uit Zeeland. Ondanks zoovele kerken in die gemeente, schijnen velen met den be btaanden toestand nog geen vrede te hebben en wonen getrouw de oefeningen by, die 's Maandagsavonds in Gouda onder ds. Van der Leeuw worden gehouden. Benoemd is tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Tiel, dr. P. De Carpen tier Wildervanck Jr., te 's-Gravenhage. H. M. do Koningin-Regentes schonk aan H. M. de Koningin op HDr. verjaardag, be halve het reeds vermelde rytuig (phaeton), eene salon-schryftafel, eene gouden byouterie- doos en verschillende kleine geschenken. Volgens te 's Gravenhage ontvangen be richten, schynt thans beslist te zyn dat de Turksche legatie in de residentie vereenigd zal worden met die te Brussel, zoodat de Turksche gezant aldaar, de heer Karatéodordy tevens geaccrediteerd zal worden als gevol machtigd minister by ons Hof. De hoogloeraar dr. C. M. Kan, van de Am- sterdarascho universiteit, is door de Koningin- Regentes belast met hot geven van onderwijs in de algemeone aardrykskunde aan Konincin Wilhelmina. Geheel overeenkomstig het sustenu der toenmalige Nederlandsche Rynspoorwegmaat- schappy, werd dezer dagen de Links rheinische enbahn to Keuion door arbiters veroordeeld tot teruggavo van R.M. 1,400,000, thans aan den Staat der Nederlanden. (R. R. Q.J De heer Westenbergh, Hr. Ms. gezant bij het hof van Italië, is te 's Gravenhage met verlof aangekomen. Aan een voornemen, dat reeds lang be stond, heeft gisternamiddag de Koningin- Regentes voldaan: een bezoek aan Utrecht, speciaal aan de tentoonstelling van oude schilderkunst in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen en aan het nieuwe ge sticht voor ooglyders, in de Blijenburgstraat. Dat het bezoek alleen deze beide inricbtiDgen gold, bljjkt wel hieruit, dat slechts aan de besturen daarvan, en dan nog pas ter elfder ure, van het bezoek werd kennis gegeven, zoodat aankondiging en bezoek tamelijk kort op elkaar volgden. H. M. werd in 't Gebouw ontvangen door den wethouder mr. D. Ragay en den voor zitter der tentoonstellings commissie, den hoer A. J. Nyland, die de Regentes in de zalen rondleidden. Herhaaldelijk betuigde H. M. in genomenheid met hot tentoongestelde en het welslagen der voor de kunst zoo belangrijke onderneming. Te kwart over drieën hot Gebouw ver latende, kwam H. M. te halfvier aan 't nieuwe Ooglijders-gasthuis, waar zij ontvangen werd door den geneesheer directeur, prof. Snollen, en de regenten, mr. D. Ragay en jbr. mr. Van Riomsdyk, de geneesheeren, de diroctrico en de hoofdverpleegsters. Rondgeleid door de verschillende zalen, gaf H. M. ook hier van hare ingenomenheid herhaaldelijk blyk en overhandigde don patiënten ruikertjes. Waren dezen hierdoor opgetogen, H. M. zelve toonde zich zeer ingenomen door de aanbieding van een zeer fraaien ruiker door het dochtertje van prof. Snellen. Bi) den rit door de stad, maar vooral bjj het verlaten van 't Gebouw en het Ooglyders- gasthuis, word H. M. met gejuich begroet. De Vereeniging „Amstels Werkman" heeft zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend om te verzoeken, dat, terwijl do kieswet toch nog in voorbereiding is, intusschen de pensioenwet voor oude en be jaarde werklieden, waarvoor reeds langer dan twee jaar de gogevens aan het ministerie aan wezig zijn, in behandeling zal worden ge nomen. De Vereeniging beroept zich daarbij op de belofte van H. M. de Koningin-Regentes en noemt in haar adres een door den Staat gewaarborgd pensioenfonds eene dringende be hoefte des volks. De minister van binnenlandsche zaken heeft het houden van markten, verkoopingen, tentoonstellingen en andere voreenigingen van herkauwende dieren en varkens in de gemeen ten Spanbroek en Hilversum verboden. Sts.-Ct De gift van ƒ1200, door HH. MM. de Koninginnen aan den burgomeester van Mid delburg ten behoeve van do armen geschon ken, is aan de nieuwjaars-commissie over handigd, ten einde daarvan eone buitengewone bedeeling aan de armen van alle gezindten te houden. De „Daily Telegraph" bevat een artikel naar aanleiding der heronthulling van De Ruyters standbeeld te Vlissingen, waarin het tegenwoordig zyn der jonge Koningin met Hare Moeder bij die plechtigheid eene zeer goede daad wordt genoemd en verder de groote daden van De Ruyter als zeeheld worden in herinnering gebracht. Bi) beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat het schriftelyk gedeelte van het in hel najaar van 1894 te houden examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, der wet op het L. O., zal plaats hebben op 3 October a. s. Benoemd z(jn in de commissiën, belast met het afnemen van dat examen, in: Zuid-HollandTot lid en voorz., de school opziener in het district Rotterdam; tot leden, de schoolopzieners in de arr. Woerden, Rot terdam (zuidelijk), Ylaardingen en Gorkum; tot leden plaatsverv., de schoolopzieners in de districten 's-Gravenhage en Dordrecht en de arr. 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Sommelsdyk. Het stoomscbip „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 5 Sept. van Suez; de Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 4 Sept. te Suez; de „Amsterdam" arriveerde 6 Sept. van Nieuw- York te Rotterdamde „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Sept. van Genua de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 6 Sept. Lizard; de „PrinsesMarie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Sept. van Genua; de „Oranje Nassau", van Suriname naar Amsterdam, passeerde 6 Sept. Ouessant; de „Reichstag" arriveerde 6 Sept. van Ham burg via Vlissingen te Port-Elizabeth. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 11 dezer niet plaats hebben. Bjj koninklijk besluit van 5 dezer is tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1894, benoemd mr. A. Van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. Pensioen verleend aanden heer J. C. Jansen, eervol ontslagen minister van marine, ƒ4000; F. J. Kloet f 423den eervol ontslagen portier b(j het centraal-magazjjn van militairo klee ding en uitrusting te Woerden H. Van der Linde 134, met instandhouding van het hem reeds verleend militair pensioen van f 151 's jaars. Benoemd tot burgemeester van Varik, R. M. Van Empel, secretaris dier gemeente. De ontvrerp-gemecntebegrootlng voor 1895. Het volgende zij hieruit nog opgeteekend: Yoor het onderhoud dor gemeente gebouwen buiten aanneming met inbegrip van de Stads- timmerwerf en tevens onder eigen beheer is 2700 uitgetrokken, welke post is verhoogd met 200 mot het oog op het dak der Stads- timmerwerf. Het onderhoud van eenige openbare gebou wen by aanbesteding bedraagt bovendien ƒ3400. Er is een abonnement van 14 aansluitingen aan do Telephoon ad ƒ35 en 2 bellen ad 5, samen 500. De abonnementen van de Telephoon z(jn de volgende: Raadhuis 3, burgemeester met bel, adjunct-directeur brandweer, Stadstimmerwerf, Stedelijk Museum, stallen paardentram voor de brandweer, Caecilia-gasthuis, kazerne infan terie voor de brandweer, Archiefgebouw met bel, architect, keurlokaal en woning van den inspecteur der vee- en vleeschkeuring. Deze laatste aansluitingen zjjn noodig in verband met spoedvoroischende keuringen. Verder is or nog een abonnement van 7 alnrmschellen voor de brandweer, waarvoor 130 op de bogrooting staat. Als buitengowone werken z(jn daarop ook vermeld: het horstellen, verven en behangen van de huisjes op de kleine binnenplaats van het Elizabethshof ƒ150; het verven der ijzer werken van het noodbalkon en het verven van deuren der vestibule en corridors van de Gehoorzaal ƒ980; het verven, herstellen en behangen van enkele lokalen van den Burg ƒ810; idem der Bank van Leening ƒ115; herstollingen van het dak van het gebouw dor voormalige O.-I. Inrichting en het verven en behangen van de kamer, gebruikt door het muziekcorps der schutterij, f 200. De post van dag- en weekgelden der werk lieden en bedienden in dienst der gemeente, mitsgaders kosten der fabricage, is onveran derd gebleven, nl. 3370. De kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen z(jn van ƒ10,210 (voor 1894) gebracht op ƒ10,830 (voor 1895). Daaronder z(jn nl. als nieuw begrepen: voor de vee- en vleeschkeuring, huur van het huis Nieuwstraat hoek Beschuitsteeg ƒ300; jaar- Hjksche uitgave krachtons Raadsbesluit van 15 Maart 1894 ƒ100; verdere uitgaven van brandijzer, druk- en bindwerk, enz. f 260. Het onderhoud der politie-en brugwachters huisjes, mitsgaders licht en brandstoffen, is van ƒ1660 teruggebracht op ƒ1100 Ook het onderhoud der brandspuiten is verminderd, nl. 2630 in plaats van ƒ3304 in 1894 en ƒ6489 40 in 1893. Aangeschaft zullen worden 200 meter gevulcaniseerde slang a ƒ1.95 per meter, maakt 390, alsmede 200 meter vlasslang a ƒ0.95 per meter, maakt ƒ190. De belooningen en premiön aan de brand- spuitlieden en beambten z(jn geraamd op ƒ3554, tegen ƒ3435 in 1894 en ƒ4420.85 in 1893. Voor het luiden der klok is op deze begrooting weer ƒ25 uitgetrokken; voor het oefenen en beproeven der handspuiten in het vóór- en najaar ƒ288; verder voor de groote stoomspuit ƒ30.60 en voor de kleine ƒ25. Bovendien moeten beide stoomspuiten om de twoe maanden, dus nog viermaal, beproefd worden met minder personeel, is 4-maal ƒ16 ƒ64. Voor brandwacht in de Gehoorzaal bjj uit voeringen, enz., gerekend op 50-maal, telkens 4 man a ƒ1, maakt ƒ200. De berekening der kosten, voortvloeiende uit brand, is gebaseerd op twee branden in het volgend jaar, welke dan komen te staan op ƒ1199. Daarenboven voor ververschingen b(j twee branden ƒ100; voor het roeren der trom, 8 trommelslagers a ƒ1 per keer, maakt ƒ16, en voor bet afzetten van het terrein ƒ110. In het geheel kosten deze twee branden ƒ1425. De kosten der schutterij sijn voorloopig uitgetrokken op 8756, evenals voor het loo- pende jaar. Sedert 1854 is een vaste post op de be grooting ad ƒ100 als toelage aan den plaatse lijken adjudant gebracht. De post voor kosten, voortvloeiende uit het nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoestand, bedraagt voor het nu loopende jaar ƒ1000. B. en "Ws. achten het echter noodig thans ƒ3000 uit te trekken, ook met het oog op den aanleg van duinwaterbuizon, buitengewone desinfectie, verversching der grachten door Rijnlands stoomgemaal, onderzoek van wonin- gon en putwater en andere maatregelen, te nemen in het belang van de openbare ge zondheid. Gemengd Nieuws. In het hotel „Plaats Royaal", Noordeindo hoek Kort-Rapenbuig albier, ont stond hedenmorgen om zes uren een begin van brand. Twee ramen geraakten in vlam, maar werden door de bewoners zeiven gobluscht. Heden zjjn bij het 4de reg. inf. alhier aangesteld tot milicien korporaal de miliciens der lichting 1894, De Groot, van het 2de bat., en Zwarts, Postuma, Siegman, Van Leeuwen en Van der Bent, van hot 4de bat. Het in't water vallen begon alhier heden reeds vroeg. Te halfzes toch kwam Van H., toen hy niet ver van zijne woning in eeno schuit wilde stappen, om daarin naar werk te gaan op een warmoeziersland, in de Oranjegracht terecht. Do jonge drenkeling, reeds midden in de gracht, werd gered door K., die zich daartoe van oen vaartuig bediende. Op doljjnLeiden's-Gravenhage van de Maatschappij tot exploitatie van tram wegen werden vervoerd in Augustus 1894 39,865 personen, tegen 39,242 in dezelfde maand van hot vorige jaar. Gisteren had te Warmond de uitgeschreven harddraverij plaats van paarden van zessen klaar. Ingeschreven waren 8 paarden. De uitslag was dat de prijs van 150 gulden, benovens het uitgeloofde kunstvoorwerp gewonnen werd door den zwarten hengst „Sador", van den heer D. J. Florijn, te Rotterdam, berijder B. J. Schippers, en de premie van 60 gulden door den schimmelhengst „Jonge Tabor II", van A. De Ridder, te Noorder-IJpolder, berijder M. Haster. Na afloop werden onder eene hartelijke toespraak van den president, den heer C. C. Nederburgh, de prijzen uitgereikt, in welke toespraak hulde en dank werd gebracht aan de ingezetenen voor den ilinken steun en de medewerking, alsmede aan de heeren uit Rotterdam, die zoo mild waren een kunst voorwerp voor deze harddraverij ter beschik king te stollen. Ook bracht spr. een woord van dank aan de politie voor de handhaving der goede orde. Ten laatste bracht hy nog een warm woord van dank aan de werkende leden van het muziekgezelschap „Harmonie van Warmond" dat onder directie van zyn directeur, den heer J. Oostelaar, zoo goed waren geweest deze harddraverij met een flink uitgevoerd pro gramma op te luisteren. Daarna ging men in optocht met de muziek voorop van het terrein naar het dorp, en dit rond geweest zijnde, naar het lokaal „De Zon", waar de stoet ontbonden werd. Des avonds werd door stafmuzikanten van het 4de reg. inf. eene uitvoering gegeven, b(j welk concert de zaal goed bezet was en waar tevens gelegenheid bestond tot dansen, waar van druk gebruik gemaakt werd. Alles is in de beste orde afgeloopen. Zondag en Maandag a. s. zullen er weer door de stafmuziek van het 4de reg. inf. te Warmond muziekuitvoeringen gegeven worden. De strafzaak van den frauduleus gefailleerden bloombollenhandelaar Buddenborg te Hillegom, zal op 27 dezer door de Haar- lemsche rechtbank worden behandeld. Niet minder dan 37 getuigen z(jn gedagvaard. In het gezin van Do Groot, te Burgerveen (Haarlemmermeer), waar het elf jarig dochtertje aan cholera is overleden, is thans de vrouw aangetast. Haar toestand is bedenkelijk. Een door de leden van den ge- meenteraad van Boskoop gehouden collecte ten behoeve van hen, die op 6 Augustus door hagelslag bijna alles verloren hebben, heeft f 95 opgebracht. Een driejarig zoontje van den landbouwer O., te Waddingsveen, werd deze week door eene koe op de horens genomen en weggeslingerd, ten gevolge waarvan het knaapje een been heeft gebroken. Bij den landbouwer B., teWad- dingsveen, is het mond en klauwzeer onder bet vee uitgebroken. Ook te Boskoop doet zich het eerste geval van mond- en klauwzeer voor b(j den land bouwer J. De Jong in den Biezen. Door den districts-veearts plaatsvervanger W. F. Steygerwalt is te Hazerswoude bij de veehouders A. Kraan en D. Dorrepaal mond en klauwzeer onder hun rundvee geconstateerd. Eene 29-jarige Duitsche vrouw, die, te Rotterdam als dienstbode in betrekking komende, buiten haar weten terechtkwam in een ongunstig ter naam en faam bekend staand huis en dientengevolge moeilyk meer eene goede betrekking kon bekomen, waarna zy van het eene bierhuis naar het andere verhuisde en een paar malen als vreemdelinge zonder middel van bestaan over do grenzen werd gebracht, maakte zich in een hotel aan de Boompjes, te Rotterdam, waar z(j vroeger in betrekking geweest was, en van welka eigenares z(j volgens haar beweren nog eenig geld wegens loon te vorderen had, schuldig aan diefstal van likeur of sterken drank, klee- dingstuklcen, sieraden, onz., 2-maal gepleegd, b(j nacbt, met braak en inklimming. Te dier zake word z(j door de Rotterdamsche recht bank veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, terwyl het Openbaar Ministerie het dubbele van die straf had gevorderd. Gisteren in hooger beroep voor het ge- rechtsbof te 's-Gravenhage verschijnende, vor- zocht bekldie het haar ten laste gelegde bekende, vermindering van straf. Mr. J. D. Veegens, als verdediger aan bekl. toegevoegd, betoogende dat bekl. veeleer als eene ongelukkige dan als eene misdadigster is te beschouwen, meende dat zy, als hobbende de ten laste gelegde feiten gepleegd ten ge volge van broodsgebrek en uitputting, moest worden ontslagen van rechtsvervolging op grond van art. 40 van het Wetboek van Strafrecht, hetwolk de strafbaarheid uitsluit, wanneer de feiten zyn bedreven, door over macht gedrongen. Op grond van de geschie denis van genoemd wetsartikel, waarin do uitdrukking „door overmacht gedrongen" is opgenomen ter vervanging van de woordon „door overmacht gedwongen," voorkomende in art. 64 van den Code Pénal, betoogde pleiter, dat thans volgons genoemd art. 40 zoowel psychische als physieke overmacht straffeloosheid ten gevolge heeft, en psychische overmacht was z. i. by bekl. aanwezig. Sub sidiair concludeerde pleiter tol vermindering van straf. De procurour-generaal mr. Byieveld oordeelde de bewering van bekl., dat zy door honger gedreven de diefstallen pleegde, niet bewezen en ook niet aannemelyk: mot do door haar ontvreemde voorwerpen (kleedingstukken, enz.) kon zy haren honger niet stillen, en zy deod geene moeite om die voorwerpen spoedig te gelde te maken, ten einde brood te kunnen koopen. Bovendien was bekl. tweemaal ken baar gemaakt dat zy naai haar geboorteland moest terugkeerenzy had hieraan behooren te voldoen, doch deed dat niet. Voorts wei door haar ook geene geoorloofde poging aan gewend om door middel van liefdadigheid aan brood geholpen te worden In aanmer king nemende het z. i. ernstige karakter van het misdryf en de brutale wyzo, waarop het z. i. werd gepleegd, vond bet Openb. Min. ook geene termen om tot vermindering van straf te adviseeren. De eisch strekto duB tot be vestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Do circus Carré verlaat heden Scheveningen, om achtereenvolgens voorstel lingen te geven te Keulen, to Bremen, te Groningen, te Brussel en eindolyk tn Am sterdam. De finantiëele uitkomsten, to Scheveningen verkregen, zyn op verre na niet zoo ongun stig geweest, als in don aanvang het gerucht liep. Vooral in Augustus waren alle rangen zeer goed bezet. De te Rotterdam verschijnende „Nederlander" deelt het volgende mede: Een aantal boeren hadden gisteren, onwe tend met de nieuwe verordening van den minister, dat geen veo naar den linker-Maas- oever mocht worden uitgevoerd, hun vee naar de Nieuwe Veemarkt gebracht. Het bleek hier echter, dat het verkochte, gekochte of onverkochte vee de stad niet mocht verlaten, hetzy loopende, per spoor of boot, naar de zyde van den linkeroever. De twee aanwezige Ryksveeartsen, 1 uit Den Haag en 1 uit Rotterdam, werd do schuld van het niet-publiceeren gegeven. De boeren wilden hen te ïyf. Eén hunner, die uit Den Haag, werd in het gelaat gesla gen en zeker zou het met hem niet goed zyn afgeloopen, waren niet een zestal agenten van politie onder aanvoering van oen onder-inspec teur tot ontzet ter hulp gekomen. Onder deze begeleiding werden de twee heeren, achtor-

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1