Burgerlijke Stand van Leiden. voelt zich in zulke oogenblikken als door onmacbt geslagen. Hier stil te moeten zitten en niet mede ten stryde te trekken, om onzo broeders daar te helpen, is byna onmogeiyk. „Laat ons toonen, dal, om Neerlands vlag hoog te houden, Neerlands zonen, nu als vroeger, naar de wapens gijpen. Daarom roeptde ondergeteekende zyne vrien den en allen, die als vrywilliger met hem naar Lombok willen optrekken, op om zich by hem aan te sluiten en, t'Wee- eü driehón derd man sterk zynde, alsdan onzen dienst aan Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin aan to bieden, om, met een door ons zelf be taald uitmuntend nieuw model 6.5 mM. repeteergeweer gewapend, natuuriyk zonder Xandgeld, na voorbereidende oefening, en corps naar Lombok te worden gezonden, ten einde daar als scherpschutters te strijden, zoolang de atryd wordt gevorderd. „Die daartoe bereid is, geve zijn naam op." Onderscheidene officieren van het garnizoen te 's-Hertogenboscb, waarby ook de in Indié welbekende kapitein Yan Heurn, hebben aan gevraagd aan de expeditie naar Lombok te mogen deelnemen. Uit Den Helder wordt gemeld: „In verband Euet de gebeurtenissen op Lombok heeft de kolonel-commandant van het 4de regiment ▼esting-artillerie eeno oproeping gedaan aan de officieren, het kader en de vrijwilligers, om Eich met hem ter beschikking te stellen van H. M. de Koningin, om de geleden verliezen ki Ned.-Indië te helpen aanvullen. Eenige offi cieren en een 60-tal onderofficieren, korporaals en soldaten hebben zich reeds opgegeven. Arw de detachementen Den Haag, Willemstad 9A Hellevoetslui8 komen nog nadere berichten. Aan de Koningin-Regentes is gisteren per tele graaf bericht van oen en ander gezonden. Tot aanvulling van een vorig bericht diene het volgende: In September gaan ongeveer 750 man, deels wervingstroepen, deels koloniale reserve, van hier naar Indië. Binnen zeer korten tyd kan dwvereischt het bataljon mariniers on kunnen zoo noodig verschillende oorlogs schepen naar Indië vertrekken. Het voornemen !wstaat om de aanwerving van miliciens door gunstige voorwaarden te bevorderen. De Haagsche berichtgever der „N. Gr. Crt." Jselt mede dat voortdurend ook nu nog tusschen Den Haag en Batavia wordt getele- graphcerd. Yan alle depeches wordt, zoodra ze zyn ontcyford, da inhoud terstond naar Soestdyk geseind. H. M. do Koningin Regentes gaf het uitdrukkeiyk verlangen te kennen om vol ledig op de hoogte te worden gehouden en zy deed ook aan de Regeering van hare Innige deelneming biyken met verzoek die ook aan hot BeBtuur van Indië en aan het Indische leger te willen vertolken. De hoofdredacteur van de „Soer Ct./'onze oanvankeiyke zegepraal op Lombok bespre kende, maakte daarby /eeds in het nummer ▼on 28 Jnh de volgende opmerking, die zeker Beer behartiging had verdiend: „Opmerking verdient zeker de byzondere meegaandheid, met welke wy de Balinoezon In het bezit lieten van hun schietgeweer, waaronder heelwat repeteer geweren. 't Is hier niet de bedoeling om critjek uit te oefenen •ver het niet in toepassing brbngen van een noatregei, welken nien onder bestaande om standigheden allicht eerder zou hebben ver- Wacht: ik zal my niet wagen aan eene be- •ordeolfng of het goed of niet goed was, ▼oorioopig alles te laten zooals we het vonden. 't Is my slechts te doen om er de aandacht op te vestigen, nu het nog niet te Iaat is, wat zeker zyn nut wel hebben kan." Do regoling van don niouwen toostand •teldo deze hoofdredacteur zich als volgt voor: „De weinig talryke Baliors, en de wel tal- StJke Sassaks, zy zouden ieder onder buu eigou kapala's direct ourturgeschikt moeten zyn aan mze bestuurders, zonder iu oonige werkeiyk feoduldendo relatie tot elkander te staan. En de Morsten? Voor hen is geene plaats in deze combinatie; tenzy men die plaats zou willen iceken in een (niet aan te raden) hoofdman acbap over do Baltërs, met eenigen schyn van zotfetandighoid, dan wel in eene staalsballing- schap, ergens in een verwyderd deel van onzen Archipel - wat zeker wel het verstandigst zou Btynon ook met het oog op Bali en de toe standen daar, waarscbyniyk groote aanbeveling .icrdieoen zou. nMen moge die oplossing hard vinden met oog op de *g. „spontane" onderwerping van onzon robelschen vazal, toen hy eenmaal tot het besof was ingekeerd dat het hooge ernst gewordon was en wy met eene ver pletterondo overmacht waren gekomen; en ▼oor die opvatting is misschien wel iets te loggen, te ontkonnen valt dit niet geheel. Poch nóóit vorgote men, dat die onderwerping torst plaats had lang na het verstrykon van het ultimatum en onder geheel andere om standigheden, zoodat daarmede de geheele zaak verandorde, al was de onderwerping toen ook Bog zoo volkomen. In de politiek ie het ele ment van het gevoel zeker een altyd en bovenal Ie wantrouwen element, dat op schromoiyke dwaalwogen voort. Daar gebiedt de yzeren noodsakelykheid on al wat daarbuiten ligt is uit don boozo. Het moet dus ad oen de vraag zyn of eene schikking als hierboven voorge steld, eone annoxatio foiteiyk dus, niet won- schol yk aa noodzakeiyk, en of zy mogolyk ie. Sn indien het antwoord op die vragen be vestigend moet lolden, geiQk ik geloof, dan daarmede tevens het lol der vorsten beslist; hoe eer dan hoe beter worde het plan ten uitvoer gobracht. Yan belang is een artikel, dat het Journal des Dóbats" aan de expeditie wydt. Het Parysche blad wyst op den goringen omvang en de weinig talryke bevolking van Lombok, van welke bovendien nog een groot gedoelte op de hand der Nederlanders is. Dat Lombok derhalve voor Nederland een tweede Atjeh kan worden, acht het „Journal des Débats" gehoel uitgesloten. Met behulp der Sassaks zullen derhalve de Nederfsndsche troepen ZOnder groote moeite de Baliêrs kunnen onderwerpen. En daarby is Lombok een geheel ander land dan het Noorden van Sumatra. Het eiland is vruchtbaar en goed bebouwd, zoodat de Nederlandsche troepen, door de meerderheid der bevolking gesteund, zeker zyn daar de hulpmiddelen, welke zy noodig hebben, te zullen vinden. „Onder deze omstandigheden" aldus eindigt het „Journal des Dóbats" zyne be schouwingen „behoeft de openbare meening in Nederland, behoudens den rouw, die daar natuurlyk is veroorzaakt door den dood der gesneuvelde dapperen, zich niet byzonder ongerust te maken over den loop, dien de zaken op Lombok zullen nemen. Ondanks dit ongunstige begin is het geleden échec niet van dien aard, dat daarvan de terugslag zal gevoeld worden buiten het beperkte terrein van den stryd. Daardoor zal geen nadeel worden toegebracht aan den invloed der Neder landers, dio met een leger van 30,000 man (waarvan ongeveer 13000 Europeanen) eeno bevolking van 31,000,000 zielen in bedwang weten te houden. Evenwel voegt het blad er by dient men daarby in aanmerking te nemen, dat deze bevolking uit een zonderling mengsel van verschillende volkeren bestaat." Het „Hbl." ontving gisteren uil Batavia het volgend telegram: „De Sasaks hebben bericht gezonden dat kapitein Lindgreen met zyn detachement om singeld is door de Baliêrs in Dewahouse ten oosten van Tjakra. De Sasaks trachten hem te ontzetten. „Djelantik bevindt zich thans te Telok Romba, op de noord-westkust van Lombok, en zal vermoedeiyk naar Bali worden ver wyderd." (Kapt. Lindgreen werd in de regeerings- telegrammen als vermist gemeld, Djilantik is de aanvoerder der uit Bali aan den radja van Lombok gezonden hulptroepen, van wien vóór den overval werd gemeld, dat hy zyne onder werping had aangeboden, terwyi in het vorige telegram van het „Hbl." bericht werd, dat hem verlof geweigerd was om naar Bali over te stoken en bevolen was, hem als vyand te behandelen.] Hedenochtend zyn door genoemd blad de volgende telegrammen uit Batavia ontvangen I. Abdoel Kadiot Omrekat, vriend van den radja van Lombok, agent eener Engelsch Chmeesche Kongaee, gevangengenomen. II. Al de aanvullingstroepen zyn op Lombok aangekomen. De gezondheidstoestand is uit muntend. Kapitein Willemstyn van den generalen staf en de controleur Liefrinck zyn aange wezen om de Sasaks aan te voeren tegen de Baliêrs, die den stryd in het open veld trachten te vermyden. Vorst Goma heeft hulptroepen aangeboden. KOLONIËN. BATAVIA, 1 Augustus. (Engel8cne mail.) Uit Atjeh wordt aan de „Deli-Crt." ge meld dat in 't laatst der vorige maand twee Europeesche sergeanten van Telok Semawé zyn gedeserteerd. De een was wachtcomman dant en daardoor in de gelegenheid met den ander en een door hem in vryheid gestelden Atjeher, die gevangen zat en als soldaat ge kleed werd, des avonds te elf uren de benting ongehinderd te verlaten, met medeneming van drie geweren en 110 patronen. De geheele bezetting van Telok Semawé wordt nu ver wisseld. Op de onderneming Roemah Kinankong is de assistent Peachy op eene gruweiyke wyze vermoord. Een van dien moord ver dachte Chinees is gevat. (Deli-CL) In de Straits Budget van 17 Juli leest men „Het Nederlandsche gouvernement heeft in overweging het plan tot den aanleg van eene haven in de Aroe-baai, door eene spooriyn te verbinden met Bindjey, in Opper Langkat. De haven is bestemd voor een kolenstation voor zeeschepen, en het is te verwachten, dat, is zy eenmaal gereed, alle uit Deli afkomstige tabak direct van Sumatra naar Amsterdam zal worden verscheept, in plaats van via Penang of Singapore." De hoofddjaksa van den landraad te Soerabaia is nu reeds eene week lang bezig met het onderzoek ia zake de valsche bank biljetten van f 1000. Verscheidene Chineezen zyn roods in verhoor genomen, doch nog worden er telkens personen opgeroepen, want uit het onderzoek is gebleken dat de bewuste biljetten door verscheidene handen gegaan zyn. Heel voel licht is echter tot dusver niet ver kregen en de hoofddjaksa zal dan ook moeten ad vis eer en dat or geene termen zyn voor ver volging van bet drietal Chineezen, by wie de eerste valsche biljetten gevonden werden. (Delia.) Dinsdag-ochtend werd het doodvonnis, door ophanging, voltrokken aan de vyf Chinoezen, moordenaars van den heer Ziehm, nadat een hunner Zondag-nacht tevergeefs eene poging tot zelfmoord bad gedaan. Het gedrag der vyf moordenaars kenmerkte zich door eene ongehoorde onbeschaamdheid en het ware zeer te wenschen geweest dat aan torgelyke sujetten niet in. hunne keuze werd gelaten of zy liever naar het schavot wenschen te loopen dan te ryden, zooals met deze lieden het geval schynt geweest te zyn, daar zy zich nu den geheelen weg lang3, van de gevangenis tot aan kampong Petissa, onop houdelijk. op zeer ergerlyke wyze over de Europeanen uitlieten. Waarom de ophanging zoo ver van de ge vangenis moet plaats hebben, is ons ook niet recht duidelyk, terwyi het schimpen en spuwen van een der delinquenten gedurende het voor lezen van het vonnis met recht ieders erger nis opwekte. (Deii-CÜ.) Aan het „Soer. Hand." wordt uit Batavia van 30 Juli geseind: De directeur van onderwys, eeredienst en ny verheid, Van der Kemp, heeft heden zyn verzoek om eervol ontslag uit 's lands dienst iDgediend. Zyn opvolger wordt de gewezen gouvernementssecretaris, thans secretaris van O., E. en N., jhr. Yan der Wyck. - De directeur van financiën Yan Dorsser gaat niet met verlof naar Europa, maar is voornemens in September met pensioen te gaan. De „Deli Courant" van 4 Augustus meldt: Tamiang-nieuws is er niet anders, dan dat Nja Mohammad het plan had opgovat den controleur van Edi te overvallen en op te lichten, aan welk voornemen hy echter geene uitvoering heeft kunnen geven. Naar wy vernemen, zal de aanschaffing van repeteergeweren niet by de staatsbegroo- ting voor 1895, maar by afzonderiyk wets ontwerp worden voorgesteld. (N. R. Gt.) Naar het „Bat. Hbl." verneemt, zyn nog eenige besluiten tot pensionneering van minder geschikte of bejaarde ambtenaren by de In- en uitvoerrechten en accyozen in overweging. De zoutverkooppakhui8meester te Blitar, Ehrencron, is in do uitoefening zyner function geschorst. Lombok. Uit Lombok, schryft de „Soer. Ct.", komen zoo successief eenige detail berichten, die toch niet geheel van belang zyn ontbloot. Meer en meer biykt dat het volstrekt niet zoo zeker was dat het debarkement zonder stoornis of vyandeiykheid plaats hebben zou. Integendeel, zoowel de generaals als de heeren van de marine en de resident waren van oordeel, dat er verzet zou plaats hebben. En wie zal nu durven zeggen dat dit ook niet in het plan gelegen heeft; dat het niet uitsluitend het breede dóploiement van onze macht was op óén gegeven oogenblik, het welk imposant genoeg geweest is om van zulke plannen te doen afzien. Imposant moet het wel geweest zyn. Do oorlogsschepen lagen op ongeveer 400 meter van den wal. Aan de landzyde van deze lagen een 16-tal gewapende sloepen in linie, in den breede ge rangeerd, met tusschenruimten genoeg om de 60 booten der paketvaart met een 1000-tal men8chen tusschen hen in te hebben en dezen by de landing te dekken door van uit een behoor- ïyk front het strand te bestryken met hun vuur. 't Ging alles even vlug en geregeld in zyn werk. Met den dag was de ingewikkelde manoeuvre aangevangen, waarvan ieder zee man begrypt dat dit waariyk geen kinderspel was. Doch reeds te 7 uren kon kolonel Quispel den opperbevelhebber rapporteeren, dat de eerste 1000 man behooriyk aan land waren. Daarop werd dadeiyk eene tweede lading troepen van de schepen afgehaald. Aan het strand werd onmiddeliyk behooriyk positie genomen en de veiligheid verzekerd. Intusschen ging de landing geregeld voort. "Waarschyniyk heeft de kolossale Hnle, zoo mede de massa der ineens debarkeerende troepen, en daarachter de dreigend in linie liggende kanonnen der oorlogsschepen hun effect niet gemist aan den wal: toen reeds zal wel zich een begin van buikpyn by onzen vriend Djelantiek hebben vertoond. Het moet daar een verschrikkeiyk smerige rommel wezen in Amponan en wie gedacht mocht hebben dat onze mennekes daar iets van comfort zouden vinden, die heeft zich danig vergist. Overste Van Lawick van Pabst - eene kranige figuur, door ieder geprezen I heeft daar heelwat te stellen om althans een idéé van zindelykheid te brengen in ons bivouac. Eigeniyk heeft hy meer van een cbef van den stadsreinigingsdienst daar daD van een vechtover8te en niemand zal beweren dat zulk eene metamorphose pleizierig is. Maar d&t wordt niet gevraagd, evenmin als het onzen mennekes gevraagd wordt of ze nlot liever voor de variatie eens wat kloppen zouden dan al dat corveeën. Maar het moet en daarmede is alles gezegd; ieder doet, onder voorgang van den kranigen overste, zyn plicht en daar mede is het uit. Te Mataram en Tjakra-Negara hebben de troepen het in dat opzioht veol beter. DAAr liggen ze buiten de plaatsjes zeiven gecanton- neerd. Doch ook daar ontbreekt het niet aan corveeën natuuriyk. Maar tevens wordt er in ooze bivouacs een uiterst scherpe veiligheids dienst betracht, en dat is ook hoog noodig te midden van eene soo talryke gewapende bevolking. Waar velen zich zéér over ver wonderen, ie dat men er niet aan achyot te denken om die bevolking te ontwapenen. Het wars Wiuiraciiyniyk niofc onvers andig, ook voor de toekomst, om alsnog zoo spoedig doeDiyk .ot uien maatregel over te gaan dien het eigeniyk jammer is dat we maar niet dadeiyk namen. Er zyn heelwat achterlaad- en repeteergoweren onder hen. Yan de Sassaksche heeren waren er slechts een vyftal te bewegen zich aan boord van de „Hendrik" in. te schepen. Zy hadden weinig pul er op, op zoo'n oorlogsschip. De and/ren zyn over land naar Tjakra-Negara getogen, dat vonden ze wèl zoo veilig. Ook de vrienden aan de Noordkust heschen thans de Hollandsche vlag. Niemand hier intusschen zoo schry ven al myne correspondenten die weet wat er verder gebeuren moet. Men hoort de malste praatjes en alles vindt natuuriyk geloof. Ik meen dat de generaal verstandig zou doen uit de tele grammen, door hem naar Buitenzorg gezonden, de qumtessens in de kampen te publiceeren. Dan wisten we ten minste iets, en dat zou den aanganamen geest zeker nog verhoogen. De materiöele verpleging van den troep laat niets te wenschen over. Zoowel de militaire intendance als de leverancier verdienen een woord van warme waardeering. De „Soer. Ct", de komst van Lombok ter reede aldaar van de „Sumatra" vermeldende, zeide o. a. „Nieuws van Lombok werd niets van belang medegebracht. Alleen krygt het er allen schyn van, dat de regeering weinig ooren heeft naar de wen schen der Sassaks. De troepenmacht schynt voorloopig in haar geheel daar vereenigd te blyven, zoomede de scheepsmacht." Het laatste, zegt het „Bat. Hbl.", is ook, naar onze meening, geraden. Yooral geen on- tydige terugkeer der troepen. Het eiland schynt inderdaad gezond te zyn, de voeding schynt niets te wenschen over te laten. En eene on- tydige terugroeping zou dua door niets ge motiveerd zyn, maar alleen eene ernstige staatkundige fout kunnen biyken. Aan een particulier schry ven van een der onderofficieren in het bivak te Mataram, aan de „Loc." welwillend ter inzage gegeven, ont leende dit blad heb volgende: Wy hebben natuuriyk den duivel in, dat het zoo kalm is afgeloopen, maar tyd om me te vervelen heb ik nog niet. Hoe lang we nog hier blyven, is nog niet bekend. De in- landsche hoofden worden nu langzamerhand door de oorlogsschepen van de kustplaatsen gehaald, om den zoon van den ouden vorst te helpen installeeren, hetgeen toch met den noodigen geur zal gebeuren. U zult my wel ten goede houden dat ik niet veel over onze heldendaden uit weid, want ik ben bepaald maloe, dat het succes zoo groot is geweest dat de Lombok- kers niet eens durfden vechten. Maar wy hebben ten minste onzen goeden wil getoond 1 Wy zyn zoo gezond als een visch Yolgens onzen berichtgever, schryft de „Malang Crt." wenscht zekere Said Mach- moed zich tot de Regeering te wenden met de volgende zaak. Machmoed had een broeder, die op Bali handel dreef en veel geld verdiende; hy werd door den vorst van Lombok aange zocht by hem in dienst te treden als ma gistraat of iets van dien aard, en de eer zuchtige handelaar gaf aan dat verzoek gevolg. Maar sedert geruimen tyd heeft men niets meer van hem gezien of gehoord, oven- min van zyn vermogen, dat verscheidene duizenden guldens moet bedragen. Yermoed wordt nu dat hy vermoord is en zyne bezit tingen door den vorst geroofd zyn, welk ver moeden ook door zyne vrouw en kinderen, die sodert herwaarts teruggekeerd zyn, gedeeld wordt. Machmoed wil nu de tusschenkomst der Regeering inroepen tot opeisching der bezittingen van zyn broeder. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië lijn de volgendo beschikkingen genomen: Civiel Departement. V or le end: Een jaar verlof naar Europa, met iDgang van 4 Augustus 1894, wegeD» langdurigen dienst, aan don 3aen commies op het bureau van den gouverneur van Celebes en Ondorhoorigheden J. H. Gerrits. Benoemd: Tot assistent-resident van Kendal (Semarang), tevens vendumeester aldaar, de amb tenaar op non-activiteit R. Van Romunde, laatst directeur der gouvernenents-kiua onderneming. Bij het Binnenlandsch Bestuur op de bezittingon buiten Java en Madoera. Benoemd: Tot controleur '2de kl. de adspirant- controleur L. Tip; tot adspwant-codtroleur de ambtenaar voor den burgerlijken dienst, ter be schikking van den directeur van Binnenlandsch Bestuur H. J. Krugers. In bet Gouvernement Sumatra's Westkust. Gesteld: Ter beschikking van den assistent resident van Painon, de adspirant-controleur L. W. H. De Munnick. Door den directeur der Burgerlijke Openbare Worken bij den post- en telegraafdienst. Ontheven: Van het beheer van het kantoor te Padang-Pandjang en overgeplaatst naar Soerabaia de commies 2de kl. J. L. Van Ligtenvan het beheer van het kantoor te Grisee en overgeplaatst naar Soerabaia de commies 2do kl. J. A. Flohr. B e n o o m dTot chef van het kantoor te Padang- PandjaDg de commies 2de kl. J. Diephuis, te Weltevrodentot chef van het kantoor te Grisee de commie» 2de kl. C. A. Young, te Soerabaia. Overgeplaatst: Yan Soerakarta naar Djok- djakarta de commies 2de kl. O. Th. Van Catten- burchvan Djokdjakarta naar Soerakarta de commies 3de kl. J. F. Döhn. Departement van Oorlog. Verleend: Zes maan den verlof naar Europa, buiten bezwaar van den lande, wegens dringende familiebelangen, aan den off. van gei. late kl. dr. D. D. Büchler. Benoemd: Tot boekhouder bij de 5de afdee- ling var het departement vaD oorlog, de militaire ambtenaar late klasse, met den personeelen titel van referendaris, J. Van der Eist; tot atam- bookbeheerder bg de 1ste afdeeling van het depar tement van oorlog, de militaire ambtenaar lste kl. G. W. M. M. J. Liober; tot laten commies, de militaire ambtenaren 2de kl. H. Gerspach, W. M. Fliers, A G. Ridder, W. F. Braez, J. Breedt, H. J. Kerkhoff, C. Spits, H. B. De Braijo, D Spykman. I Janssen, J. M Do Piuwe; tot 3d o* commies, de burgerlijke schrijvers J. Wijss, J. Nei|9 en G. Wolff. Belast. Met do waarneming der betrekking vaD 3den commies I. De militaire ambtenaar 2de kl. op non-aofc. E F. H. Schwalbo, II. De adjudanten-onderofficier-achrijvers late W. A. Dijkstra, C. Kante, G. K. L. E. Woutsers, P. L. Muller en K. H. Forber, III. De adjudantroiiderofficier-schriiver 8de kl P. A. FCrall. met bepaling, dat de onder TI en IH genoemden gedurende hnn nog loopend verband by het leger zullen worden gevoerd voor memorie. Verleend: Eene maand verlof naar Soeka- boemi en Garoet, tot herstel van gezondheid, a&i den laten luit. der inf. ft. A. Cornelissen; Daar Sindanglaja, wegens particuliere belangen, aan den 2don luit. der inf. F. Fransseu Geplaatst: Bij het 2de depot-bat., de 2de luit. der inf. J. Smits; by het 16de bat., dè 2de luit. der inf. A P. E, Den lleugst; bij bel 13de bat,, de 2de luit. der inf. H. G Sraaggê; by het 3de depot-bat., de 2de luit, der lot D. Bakker, bij het. '2de bat., de 2de luit. dor inj. H. Halkema, bij bet '2de depot-bat., de 2deluir. der inf. J. F. Daams; bij bet 13de bat- de 2qe luit. der inf. L. E. F. Wegergang, bij hot 2d» depot-bat., de 2de luit. der iuf. L. J. Resner; bij het 13de bat., de 2de luit. der inf. A. J. Pels Rijckenbij bet I7de bat., de 2de luit. der inf. H. J. Voskuil; bij het 4de depot-bat. te ftadang, do 2de luit. dór int C. W. Neys en J. H. Harbora. Familie-Berichten uit de Indische Bladen. Verloofd: M. G. Gasper en J. N. Galestiir, Weltevreden. Henri E. Lammere en Jeanne M. Simonet, Pokalongan-Soobuh. ft. J. BourioiUs en Marie J. E. Sluiter, Ketagan (WarroeJ-Soera- baia, J. J. D. Ottenhoiï, Banjoemaa, en Nelly Van Genderen Stort. Arnhem Ondertrouwd: Ch. E. Heaviside en A. Bro- delfc, Batavia. T. Hedrich von Wiederhold ea Lucie Muller, Soember Sen karing (Malang). Getrouwd: Tb. J. Veltman en Anna Désirée van de Rivière, Djokia. Bevallen: P. W. L. Van BlommeeteinYan den Berg, Z., Garoet. E, M. IvobusAnkringa, D., Soerabaia. Af. E. DonnerRfems, Z., Bang- kallan. C. Wardcuaar—Schmidgall, D., SeraS- rang. Mevr. M. M. Versteegh—Hartatoen, D., Alalang. A. T. W. SchoenmakerVan Leeuwen, D., Djokja. A. L. Van SlootenHeyor, Z., Sema rang. Mevr. Tennissen, D., id.L. De Vries Benzonie, D., idem. Overleden: F. J. Viaaer, Groot Milit. hos pitaal te Batavia. Mevr. D. C. ObdamGeest- schap, 70 j., Semarang. A. Mnller, 34 j.r idem. Goveildo perceelen. Gehouden verkoopiDg aan den Burg alhier, op Zaterdag 1 Sept. 1894, ten overstaan vair mr. J. A. Y. Coebergh, notaris te Leiden: Het winkelhuis, Haarlemmerstraat 86, kooper de heer L. W. J v. d. Drift qq., voor f 5526; het huis Janvossensteeg 9, kooper de heer B. Spyker Az. qq., voor ƒ2620; het pak huis met bovenwoning, als voren, 8 en Os, kooper de heer D. I. Slager, voor f 2400het huis Oraojegracht 87, kooper de heer J. Yan Zyp qq., voor ƒ1380; het huis Waardgracht 34, kooper de heer J. Yan Rynswou qq., voor ƒ1310; het buis, alsvoren, 36, kooper de heer H. Dekker qq., voor ƒ1100. Eerate huwelijksafkondiging van S September. M. Gal)aard Jm. 38 on M. T\n Jd. 20 A. Koppier Jm. 24 J. en M, Hoogeveen Jd. 28 P. WaeseD&ar jm. 22 j. on D. H. Elkorbont jd. 22 J. 8. Eakler Jm. 20 j. en J. Seller jd. 20 j. H. A« J. Cornehesen Jm. 22 j. en P. M. Diebon jd. 28 J. A. Or&ma jm. 20 en W. Dueaonbrook jd. 25 j. NOORD WIJK. Geboren: Petrue, Z. v. O. Van Bhijn en O. SchyfT. Margaretha Jaooba Johanna, D. v. P. Th. Bietmeyer en G. Vliet Vlieland. Maartje, D. v. D. Dmjndam en J. Plug. Overleden: D. Plug, 7 m., z. v. B. Plug en L. Plug. G. Van der Voet, 1 D. v. A. Van der Voet eu G. Plug. VOORSCHOTEN. Overleden: Ohrietina Wil- helmina Johaona Wcijerman 69 j., eohtg. v. D. Trik. LISSE. Geboren: Johannea Petrue, Z. v. L. Van der Hulat en E. B. Van Wineon. Petronella, D. v. P. Berkhout en G. Van Djjk. Overleden: Agatba De Winter, wed. v. W. Warmenhoven, 65 j. Dirk Van Beek, echtg. v. O. Hoogaarta, 81 j. Qehnvd: Andreas Van Keeeel en Cecilia Van der Zwet. BUITENLAND. Frsnkryb. Volgen, d. laatste berichten uit Londen is do toestand Tan den graaf van Parijs niet verergerd. Evenwel blijft de patiënt uiterst zwak. De hertog van Orleans, de oudste zoon van den pretendent, beeft een schrijven ge- richt tot graaf D'Haussonville, den leider der Royalisten te Parps. Daarin verzoekt de prins, dat Zondag eene mis iou gevierd worden voor zijn vader eo voor Frankrijk. Dit zou ge- gebieden in de Madeleine-kerk. Alle Royalisten waren tot bijwoning deser plechtigheid uit- genoodigd. Behalve over de ernstige riekte van den graaf van Parijs, spreken de Franscbe bladen in de eerste plaats over het vermoorden van den Franschen douane beambte Chaillet door de Chineeaen te Monkay. De moord werd gepleegd door Chineesen, die de grenien van het Fransche grondgebied overschreden en daarna weder het hazenpad kozen, de echtgenoot en het zesjarig dochtertje van den heer Chaillet medevoerend. De Fran sche gezant te Peking is terstond van het geval verwittigd en heeft bjj de Chineesche regeering protest aangeteekend tegen dezen onverhoedsohen aanval. Monkay is eene zee haven, gelegen op de grens tusschen China en Tonkin. Het oordeel der Fransohe pers is vrij een stemmig. Alle bladen eischen dat de regee ring krachtig zal optreden tegenover China on van dezen aanval gebruik zal maken, ten einde voorgoed de grensquaesties te regelen, welke nog steeds tusschen Frankrijk en China aanhangig zjjn. „Nu" zegt o. a. een der Parysche bladen „is de gelegenheid om met deze Chineesche piraten voorgoed af te rekonon, gunstiger dan ooit. Nu de Chineezen de han den vol hebben met den JapaDschen oorlog, zullen zy zich zeker niet licht laten bewegen om ook weer moeilijkheden met Frankrijk uit te lokken." Te Saint-LouiB (Senegal) Is het gerucht

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2