N°. 10593. Dinsdag 4 September. A0. 1894. fêourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 September. LOMBOK. IEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post-• Afzonderlijke Nommer» i f 1.10. 1.40. 0.05. PRUS DER ADVERTENTOËN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.06 berekend. Wy achten het niet overbodig nogmaals de aandacht te vestigen op de uitvoering, welke morgenavond in „Zomerzorg" zal ge geven worden door het gemeentelijk muziek corps uit Haarlem, zijnde de laatste van het concert-abonnement. De vorige concerten hebben op voldoende wijze getoond op welke eene hoogte het corps van den heer Kriens staat, maar boven dien zal de directeur nu zelf den bezoekers ln de gelegenheid stellen met zijne gaven als elarinet-soliet kennis te maken of deze te hernieuwen, iets, dat thans zeker tot de zeldzaamheden behoort en daardoor des te meer verdient te worden op prijs gesteld. Hopen we dus dat het weder opnieuw gunstig zal wezen en dat ook niet-inteekenaren ln talrijken getale zullen aanwezig zijn. Do heer H. J. Couvée, van Leiden, deed gisteren, na bevestigd en tot het predikambt ingeleid te zijn, zijne intrede als predikant der Ned.-Herv. gemeente te Kerkwerve (Zee land), welke gemeente langen tjjd van leeraar was verstoken geweest. Omtrent het feest, dat op den verjaardag der Koningin te Waddingsveen is gevierd, meldt men ons van daar het volgende: Reeds vroeg in den morgen wapperden van alle gebouwen de vlaggen en gaven met het groen, dat bier en daar kwistig was aange bracht, een feestelijk aanzien aan onze ge meente. Te tien uren had een optocht van ~j- 600 kinderen plaats, door de volle muziek begeleid en die door eene verbazende menigte belangstellenden werd vergezeld. Op de speel plaats der openbare school B stond de feest commissie geschaard, die mjj monde van den heer K. Van der Torren Jz. een hartelijk welkom aan de talrijke aanwezigen en aan de kindoreo toeriop. Terstond daarna brachten de kinderen, onder directie van den heer C. C. Regt, eenige vaderlandscbe liederen ten gehoore, waarop de heer O. G. Veenetra wees op de booge beteekenis van dit feest en namens het onderwijzend personeel een warm woord van dank bracht aan de ijverige be moeiingen der feestcommissie. De burge meester, eere-voorzitter van het kinderfeest, Bprak zjjne ingenomenheid uit over dit schoone feest, dat den band tusschen Nederland en Oranje versterken moest; waarna de leerlingen zich naar de verschillende scholen begaven, om getrakteerd te worden en de prijzen in ontvangst te nemen, die aan de getrouwste school bezoekers werden uitgereikt. '8 Miadags hadden de volksspelen plaats aan de Brug, die door eene groote menigte werden bijgewoond, en na afloop daarvan werd aan het dorp eene ringryderjj om fraaie prijzen en premies gehouden. Te tien uren 's avonds werd op het land langs den Kerkweg een vuurwerk afgestoken, dat buitengewoon goed slaagde. Hier en daar werd fraai geïllumineerd, vooral langs de Gouwe trok de rjj lampions de algemoene aandacht. Bijsonder schoon was ook de eerepoort met het opschrift .Welkom, lieve Jeugd" aan het begin der speelplaats. Den geheelen dag heerschte onder alle standen de meest opgeruimde stemming, de meest mogelyke harmonie. Het heerlijk zomer weder verhoogde het genot natuurlijk in groote mate. Menigeen uitte den wensch, dat deze dag Bteeds op zulk eene wyze zou worden herdacht en eene vaste commissie mocht benoemd worden, om op den Koninginnedag een feest te organiseeren, dat door zijne nobele strekking meer indruk zal achterlaten dan zoo menige kermisdag, die wel tot verwijdering, doch niet tot verbroedering leidt. Ken warm woord van lof dus aan de feest commissie I Van H. M. de Koningin moobt zjj In den loop van den dag een telegram van dankbetuiging ontvangen op de goede wen- schen, die Haar door de ingezetenen van Waddingsveen werden toegezonden. - De tentoonstelling van Oude Schilder kunst te Utrecht is bezocht door den groot hertog van Saksen en zjjne dochter, de hertogin van Mecklenburg. Het gevolg bestond uit gravin Bassewltz, hofdame, kolonel Von Pali- zieux, ritmeester graaf Van Bylandt, vleugel adjudanten. - Zaterdag middag is de Ministerraad weer in vergadering tyjeen geweest. - De heer Legrand, gezant der Pransche Republiek te 's-Gravenhage, die in het noorden van Frankrijk vertoefde, is Zaterdag namiddag teruggekeerd, ten einde tegenwoordig te zyn by het eere diner van den minister van buitenlandsche zaken. De heer Legrand ls - blykeos een bericht hl de „Ned. Spectator", - de schryver van eene onlangs verschenen .Geschiedenis der Bataafsche republiek". Zyn werk zal in het Nederlandsch vertaald worden onder toezicht van mr. W. H. De Beaufort. Ken Engelsch blad schryft: .Koningin Regentes der Nederlanden en hare dochter, Koningin Wilbelmina, zullen waarschyniyk de volgende maand in streng incognito naar Schotland komen, om een kort bezoek te brengen aan de hertogin van Albany op Birkhall House, het koninkiyk palois ln Glen Muick by Bollater, waar H. K. H. en hare kinderen Donderdag aankwamen uit Holland, na een bezoek te hebben gebracht aan HH. MM. op het slot Soestdyk, by Utrecht." Ev.-Luth. Kerk. Zestal te Groningen de heeren d'Auzon, te Edam; Van Kleeff, te Leidon; Lagers, te 's-HertogenboschMeyer, te Monnikendam; Helper Sesbrugger, te Haar lem, en Wempe, te Alkmaar. Voor de hoofdakte zyn te 's-Gravenhage toegelaten de dames: J. Van den Bosch, van Oegstgeest, en A. Th. Van der Woude, van Gouda. De examens zyn afgeloopen. In het geheel hadden zich aangegeven 270 mann. en 27 vr. cand.; niet opgekomen zyn by het schrifteiyk examen 3 m.na het schriftel. examen trokken zich terug 13 m. en tydens het mondeling examen 10 m. Afgewezen werden 146 m. en 14 vr. en toegelaten 98 m. en 13 vr. Do minister van binnenlandsche zaken heeft lo. het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden a. uit den kring in de gemeente Ouder Amstel, welke omvat den Bullewykerpolder en den Rondehoeppolderb. uit den kring in de gemeente Nieuwer- Amstel, omvattende den Bovenkerkerpolder; 2o. te bepalen dat, wanneer byzondere redenen afwyking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit de in deze beschikking genoemde kringen nood- zakoiyk maken, zoodanige afwyking kan worden toegestaan door den burgemeester, na advies van den district3-veearts. De minister van waterstaat beeft aan de Maatschappy tot exploitatie van Staats spoorwegen machtiging verleend, de uitvoering der werken voor de nieuwe perron-overkap ping te Groningen op te dragen aan de laagste inschryfster, de .Siegener Verzinkerei Actien- Gesell8chaft", te Geisweid, welke heeft inge schreven voor 127,000. De jongelui van de boogere burgerschool met 5 jarigen cursus te 's-Gravenhage hebben dr. W. F. Koppeschaar, wiens eervol ontslag Zaterdag inging, een blyk van erkentelykheid gegeven voor het door hen genoten onderwys, onder betuiging van hunue gevoelens van hoogachting en waardeering. Een onverwacht en gevoelig verlies heoft de Nederlandsche schilderkunst geleden door den dood, na korte ongesteldheid, van den kunstschilder Jan Vrolyk, den begaafden dier en landschapschilder, wiens talent in binnen- en buitenland hoog gewaardeerd werd en die door zyne persoonlyke hoedanigheden in hoog aanzien stond in de kunstwereld. Slechts 48 jaren is hy oud geworden. Vele onderscheidingen vielen hem ten deel. Ook als etser had hy zich een goeden naam verworven. Hy maakte deel uit van het bestuur van „Pulchri Studio," te 's-Gravenbage. De stationschef W. H. KOnig, teBussum, is overgeplaatst naar het station Hoorn. De heer Tietema, thans te Hoorn, komt dan te Bussum. De minlstor van marine heeft den luit. ter zee late kl. "W. A. Mouton met 6 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdek- schip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden." Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergeiykend examen voor toelating tot den voorbereidenden practischen cursus der Militaire School te Haarlem, komen voor eene plaatsing by die inrichting, tegen 1 Oct. a. s., de navolgende jongelieden in aanmerking: W. C. Van der Velde, J. J. H. Meyer, M. Waltheer, H. J. Wolter, W. Kaas, J. H. Salomon, G. H H. G. Bonhomme, D.' Ritman, H. J. A. Hagdom, C. L. Van Deutekom, H. André de la Porte, G. Terwogt, a. J. a! Busquet, J. G. F. Van Son, H. J. J. Van Voorthuysen, P. J. Stichter, A. A. Hoger- waard, J. H. Lamour, C. J. H. Van der Harst, J. H. M. Verhaegh. (Sfs.-CK.) Het stoomschip .Bundesrath" vertrok 1 Sept. van Zanzibar via Mozambique naar Durban; de .Maasdam" vertrok 1 Sept. van Nieuw Vork naar Rotterdam; de .Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 2 Sept. Wight; de .Zaandam" arriveerde 1 Sept. van Amsterdam te Nieuw York; de „Antenor", van Amsterdam en Uverpool naar Java, arriveerde vódr 1 Sept. te Singapore; de „Bromo" arriveerde 1 Sept. van Rotterdam te Batavia; de .Veendam" arriveerde 1 Sept. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 1 Sept. te Padang; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 31 Aug. Carvoeiro; de „8oembing" vertrok 1 Sept. van Rotterdam naar Batavia. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 6 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is erkend en toe gelaten de heer J. Van Oldenburgh als consul van België te Dordrecht, voor Dordrecht, Oud- Beierland, Ridderkerk, Gorkum, Sliedrecbt, Schouwen, Duiveland, Tolen en St.-Philipsland. Bevorderd de heer S. J. A. Morel, adjunct commies aan het departement van buiten- lansche zaken, tot commies. De heer I. B. Springer, architect te Amster dam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Gemengd Nieuws. De 8-October-Vereeniging zal, opdat de deelneming aan den paardenver- sieringswedstryd grooter zyaan eiken deel nemer daaraan vyf gulden toekennen. Zy moeten echter spoedig opgave doen van deel neming aan dien wedstryd. De heeren J. A. G. Proot Zoon, wynbandelaars en assuradeurs alhier, zyn benoemd tot hofleveranciers. Een onzer s t a d g e noot en is Zon dagmorgen, onder Zoeterwoude, door een ongelukkig toeval te water geraakt. Na red ding waren de pogingen tot opwekking van levensgeesten tevergeefs. By eene koe van M. Van Nieuw koop, te Kaag, gemeente Alkemade, heeft zich een geval van mond- en klauwzeer voor gedaan. Sedert eenige dagen wordt te Delft een jongmenscb vermist, werkzaam op eene der fabrieken. Woensdag-nacht heeft men een plomp geboord en een gil, zoodat men meende dat de man in de Haagvaart was verdronken. Tot heden is zyn lyk nog niet gevonden. Wederom is te Delft ingebroken, tbans ten huize van den militair-apotheker Van Essen. Een groot aantal gouden en zilve ren voorwerpen is ontvreemd. Gistermiddag omstreeks 1 uur viel te Amsterdam oen achtjarige jongen, by het oplaten van een vlieger, in de Katten burgergracht, ter hoogte van het Zeemans huls. Met veel moeite gelukte bet, den armen knaap uit het water te balen, doch alle pogin gen, welke in eene naburige apotheek werden aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, bleken vruchteloos. De toestand van den rechercheur Panhorst, die in den avond van 31 Augustus te Amsterdam werd gewond, was gisteravond redelyk. Wel klaagt de heer Panhorst over erge pynen in borst en rug. Het blykt nu dat het geval, waarby de heer Panhorst werd gewond, zich volgender- wys heeft toegedragen. Een agent van politie liep gevaar mishan deld te worden. Panhorst kwam hem te hulp en kreeg toen onverwacht van een jongen man van 18 a 20 jaren een geduchten slag tegen de borst. Dezen willende arresteeren, werd hy door oen paar andere socialisten op den rug geslagen en tegen een muur gedrukt, waarna hy door ter hulp snellende agenten werd ontzet en half bewusteloos by den apotheker Schouten werd binnengedragen. Het Vredenburg, de Elizabet fa- straat en de Steenweg te Utrecht waren Zaterdag-avond wederom door eene groote menigte gevuld van nieuwsgierigen, die de colporteurs van de „Baanbreker" op den voet volgden. De politie, in grooten getale aanwezig, moest van tyd tot tyd eene charge maken. De venters onthielden zich ditmaal van toespelingen, kren kend voor andersdenkenden. Alleen „Koopt De Baanbreker!" werd vernomen. Door de verschillende winkeliers in deze straten is aan het Dagelyksch Bestuur ver zocht maatregelen te willen nemen, waardoor dergelyke betoogingen worden voorkomen, daar de flnantlëele schade voor hen aanzienlyk is. De moord te Bussum. Al heeft men in eenige dagen niets van deze gruwel daad gehoord, toch zit de justitie niet stil. Naar men uit Bussum meldt, was het parket Vrydag en Zaterdag aldaar, om nogmaals een onderzoek in te Btellen, by welke gelegenheid o. a. gebleken moet zyn, dat men het keuken raam van buiten niet kan openen. Zooals men weet, moet de meid met het vermoorde kind op den avond van den moord ongeveer halfnegen van het perron van het station zyn gegaan. Of de soldaat Koeleman toen in haar gezelschap was, weet men niet zeker. Maar in elk geval zou de justitie gaarne eenige nadere aanwyzing willen hebben. Waar schyniyk hebben eenige ingezetenen van Bus sum dien avond na halfnegen de meid met bet kind of de meid alleen of den militair gezien op het Spiegel of in de Vlietlaan. Dien ingezetenen wordt verzocht zich aan te melden by den burgemeester van Bussum of by de politie aldaar. De beide verdachten, de meid en haar vrijer, blyven de schuld op elkaar werpen. De eerste zegt dat Koeleman Jansje heeft om het leven gebracht en de laatste dat de meid het heeft gedaan. Nader verneemt men dat nog wordt gezocht naar een rooden zakdoek, welken de militair moet hebben vergeten en waarmee hy den mond van het slachtoffer heeft dichtgestopt. Met het oog op de lichte verwondingen van het kind, moeten in dien zakdoek bloedvlekken zichtbaar zyn. Een onderzoek van het privaat heeft tot geen resultaat geleid. Waarschyniyk heeft dus K. don doek op weg naar Naarden weggeworpen. Te Nieuwpoort a/d. Lek is een geval van cholera voorgekomen, met spoedig doodelyken afloop. De overledene was werk man op de steenfabriek aldaar. Te Boksmeer heeft zich een geval van cholera met doodelyken afloop voorgedaan by een bejaarden arbeider. Te Spykeni8se heeft zich wederom een ge val van cholera voorgedaan; in 't geheel kwamen daar voor 4 gevallen, waarvan 2 met doodelyken afloop. Te Duisburg (Ryn Pruisen) is de dochter van schipper Verschuren, uit Waspik, wiens vrouw aan Aziatische cholera overleden ls, door die ziekte aangetast. In het huisgezin te Katendrecht, waarvan verleden week drie kinderen overleden zyn, zyn er nu nog twee gestorven; in ééne week vyf van de negen kinderen, die de ouders hadden. Niet alle vyf echter zyn aan cholera overleden. Toen Vrydag-avond een trein der Geld.-Overyselsche Locaal Spoorwegmy. te Hengeloo aan het station stilstond en daarna aan het rangeeren ging, had een 60-jarig hulparbeider het ongeluk tUBschen de buffers te komen, waardoor hy terstond dood was. Hy laat eene vrouw en kinderen onverzorgd achter. Even b u i ten Maastricht is Zater dag morgen op de rails van den spoorweg „G. C. B." het verminkte lyk gevonden van een onbekend manspersoon. Het is naar bet gesticht Calvariënberg overgebracht. Twee kinderen uit Breda, die gebeten zyn door een vermoedeiyk dollen hond, zullen voor rijksrekening aan het instituut Pasteur onder behandeling worden gesteld. Eene erfenis-quaestie. De Nederlandsche regeering wordt bedreigd met een proces door een „syndicaat van erfgena men", die aanspraak maken op eene groote som, nagelaten door een Franschman, Colmon geheeten, in dienst by de Oost-Indische Com pagnie en in 1792 overleden. Een Franschman, Colmon genaamd aldus wordt uit Parijs gemeld een beambte der Oost-Indische compagnie, overleed in 1792 en liet een vermogen na van een paar millioen franken. Drie vierden van dit vermogen liet hy na aan zyne betrekkingen in Nederland, maar een vierde vermaakte hy aan eene nicht, die in een krankzinnigengesticht werd verpleegd. Deze nicht overleed in 1820, zonder dat haar een cent was uitgekeerd van het vermogen, hetwelk de oom haar had nagelaten. Met berekening der rente wordt nu beweerd dat het deel der nalatenschap nu tot 45,000,000 franken ls vermeerderd. Tevens evenwel nam ook het aantal der erfgenamen steeds toe. Op het oogenblik be draagt hun aantal 164. Deze erfgenamen hebben nu een syndicaat gevormd, dat pogin gen in het werk zal stellen om de Neder landsche regeering te dwingen hun dit bedrag uit te keeren. Onze regeering zal zich zeker wel niet byzonder ongerust maken over dit dreigende proces. Trouwens, aan dergelyke erfenis-quaes- tiën zyn wy in ons land wel gewend. Dezer dagen werd dooreenige Fransche bladen gemeld dat de gewezen minister Baihaut, die zich nog steeds in hechtenis bevindt, wegens zyne deelneming aan het Panama-schandaal, weldra op vrye voeten zou worden gesteld. De regeering laat door eene officieuze mededeeling dit gerucht terstond tegenspreken. Een dergeiyk besluit zou niet mogelyk zyn, omdat Baihaut nog steeds eene subsidiaire gevangenisstraf van één jaar te zynen laste heeft, wegens de 937,600 frank, tot restitutie van welke som hy werd veroordeeld. De sneltrein naar Luxemburg, welke Zaterdag-avond uit Brussel vertrok, ondervond by Schaerbeek een vr)1 groot op onthoud. Van eene der beide locomotieven staakte eene plotseling den arbeid wegens een defect aan de machine. Men was eenlgszine ongerust, omdat een extra-trein in aantocht was, waarmede de graaf van Vlaanderen ven zyn bezoek te Antwerpen terugkeerde. De schade werd zoo epoedig mogelyk hersteld, zoodat het ongeval zonder verdere ongelukken afliep. Ditmaal ls bet bericht der arres tatie van den langgezochten anarchist „baron Stemberg" officieel. Het parket te Luik ont ving Vrijdagnamiddag de volgende depeche: „Cyprien Jagolkowski gearresteerd by Peters burg. Zyne identiteit staat vast en is docr hem erkend. (Geteekend) De militaire com missaris van Petersburg." De prefectuur van politie to Bologna heeft het socialistencongres, dat 6 September in het naburige Imola zou gehou den worden, vorboden. De Portuge6zen is Zuid Afrika krygen bet ook met do Kaffers te kwaad. Een telegram uit Kaapstad meldt dat duizen den inboorlingen in de nabyheid van Lcrcnfo Marquee in opstand zyn gekomen; zy worden aangevoerd door Moveja. De Kaffers to Lorenqo Marquez verlaten de stad, om zich by do opstandelingen aan te sluiten. De s o ci a a 1 democratische leidera te Berlyn hebben hunne partygenoot6n op geroepen om allen aan de begrafenis van Agnes Wabnltz, de Beriynsche Louise Michel, deel te nemen. Men wil van de begrafenis eene betooging tegen het Sédanfeest maken. De pest te H c c g k o n g i s n u z o O goed als verdwenen. Vermoedeiyk zal de quarantaine, welke do schepen daar nu mooten houden, nog in deze week worden opge heven. In Texas hebbon dezer dagen weer ernstige overstroomingen plaats gehad. Te Waldo werd een dorp, waar 76 gezinnen woonden, door het snel ryzen van de Leona- rivier geheel weggespoeld. Slechts eon ge ring gedeelte der verraste lnwonem wist zich te redden. Het verkeer op do Southern Pacific Railway ondervindt door deze over- strooming groote belemmering. Een aantal Griekscho officieren bestormden Zaterdag jl. het bureau van het te Athene verschynende nieuwsblad „Acro polis", daar in dat blad minder aangename toespelingen op het leger waren gemaakt. Vele redacteurs bekwamen verwondingen, ge lukkig evenwel geene ernstige. Alweer iets nieuws. Te Parjjt heeft een zekere Béranger, die beweert een kleinzoon te zyn van den bekonden dichter, in de Btraten plakkaten laten aanplakken, waarin hy de heftigste bedreigingen uit tegen Francois Coppée. Do voornaamste grief, wolke Béranger tegen Coppée hoeft, is dat deze de vele brieven, die hy hem schreof, onbeant woord heeft gelaten. Afgescheiden van do vraag of niet tal van bezwaren verbonden zouden zyn aan de uit voering, geven wy op verzoek mededeeling van onderstaanden oproep aan de „gepen- sionneerde Atjeh-stryders", welke in elk geval de verdienste heeft te getuigen van eene warmo vaderlandsliefde. „Brave makkers, oude stryders, die zoo menigmaal op Atjeh's velden vuur en vyand hebben getart, waar zyt gy? „Wy willen onder ons een bataljon formee- ren, om aan Lombok te laten zien wie wy op Atjeh geweest zyn. „Wie gaat mede? „Geene verdere overbodige woorden. Zendt ten spoedigste uw adres aan het voorloopig bestuur: Lombok expeditie te Tiel, en per request gaan wy op eigen kosten, hetgeen gevonden wordt In ons pensioen, om gedu rende de Lombok-expeditie dezo mede to makeu. „Wapenbroeders! laten wy toonec wie wjj geweest zyn en nog z(Jn. „Onze oude veld officieren, die ons zco menig maal in hst vuur brachten en tr tek u'tgo- leidden, zullen medegaar De heer L. Den Beer Poortugael, jur. docla. aan de Leidsche universiteit, heeft den vol genden oproep aan zyne vrienden gedaan: „Met een gevoel van verontwaardiging heeft voorzeker ieder Nederlander do verpletterende telegrammen van het oorlogstooneel op het eiland Lombok gelezen. „Het verraad, daar gepleegd, de moord onzer dappere officieren en soldaten, de hoon, onzen wapenen aangedaan, eischen bloedige wraak. „Hy, die jong, gezond en krachtig is, ge-

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1