IK 10591. Zaterdag 1 September. A0. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn~ en feestdagen, uitgegeven. H. M. Koningin Wilhelmina, Leiden, 31 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIE]*: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Een Portret van H. M. Koningin in Friesch kostuum, wordt onzen Abonnés door den Uitgever van het Leidsch Dagblad bij dit nommer, op haren 14den verjaardag, aange boden. BIJ DE BEELTENIS TAN in Friesch Kostuum. Gegroet, o Wilhelminel Waar 't oog U welkom heet In 't nooit aan U geziene Oudmodisch-Friesche kleed Terecht wel moogt Gij 't dragen, Gezegende, wier stam, In onvergeetbre dagen, Uit Friesland tot ons kwam. Er was een boom gevallen, Een schoone Oranje-boom! Hij lag ter aard, door allen Betreurd, aan Londens stroom. Toch bitterder nog treuren Wij hier aan Hollands strand. Ach, 't ergst wat kon gebeuren, Trof nu 't verweesde land! Ten onzent geen Oranje! 't Gemis gaf 't volk een knak, Of op een scheepskampanje Het roer, dat stuur geeft, brak. Toch rest nog stof van roemen, Want ons bleef Frieslands kust. Zij draagt Oranje-bloemen, Gekweekt met liefde en lust. Dus herwaarts van haar zoomen, Kom gij, Oranje-twijg, Die, op ons erf gekomen, Daar nieuwe groeikracht krijg'. Hoe flink streeft Gjj naar boven, Terwijl Ge welig prijkt, Als sieraad onzer hoven, Met telg bij telg verrijkt! Zoo kroonde ook als Vorstinne, God, aan uw Moeders hand, U, liefste Koninginne, Als echte Oranjeplant. En des, nu we in dees dagen, In 't lichtbeeld, rijk gesmukt, U 't Friesche kleed zien dragen, O, hoe 't ons hart verrukt 1 Moog' 't een voorspelling wezen! Ja, wat in 't Friesche bloed Als grondtrek wordt geprezen, Worde eens in U ontmoet! Zich vrijen Fries te toonen, Merkt ginds der mannen aard. Moog' vrijheid bij ons tronen, Ons door Uw staf bewaard! Standvaste, stalen trouwe Blijk' hoofddeugd in Uw hart, Die tooi der Friesche vrouwe, Meer dan haar hoofdgoud, werd Dan zal U Friesland prijzen, Maar ook heel 't volk te zaam U liefde en eer bewijzen, En zegenen Uw naam! 1894. J. P. Hasebroek. Ter gelegenheid Tan den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina zijn aan tal van Nederlanders, geiyk men in dit nommer kan kien, weder onderscheidingen toegekend. tinder hen komen voor de volgende stad- genooten Benoemd tot commandeur in de orde van Hen Noderlandschen Leeuw prof. dr. R. Fruin Tot ridder in dezelfde orde prof. mr. J. bppenhoim, lid van de staatscommissie ter Voorlichting van de regoering omtrent de grond slagen, waarop de regeling van de administra tieve rechtspraak voigens de Grondwet behoort te berusten. Tot ridders in de Oranje-Nassau-orde dr. D. De Loos, directeur der gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, en de heer J. A. Van Dpk, directeur van de gemeentelijke Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen - De heer A. S. Van Ewy k 1ste klerk van den ontvanger der directe belastingen alhier, is heden door den minister van finan cién benoemd tot Rijksklerk aan hetzelfde kantoor. - Tot onderwijzer met akte Engelsch aan de Burgerschool B te Kampen is benoemd de heer 3. R. Perrin, te Leiden. - Aan den by het reg. gren. en jagers overgeplaatsten kapitein E. Van Rtjssen, van het 4de reg. inf. te Leiden, is twee maanden verlof verleend voor herstel van gezondheid. - Te Altenburg zal een gedenkteeken ver rijzen, gewijd aan de natuurvorscher- Brehm en prof. H. Schlegel, in leven hoogleeraar en directeur van het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. - Als rechtspersoon ie erkend de .Inter nationale Maatschappij voor Ethnographic", te Leiden. - Men schrijft ons uit KatwijkDe ver jaardag van H. M. Koningin Wilhelmina zal ook te Katwijk aan Zee niet ongemerkt voorbijgaan. Door eenige badgasten toch is besloten morgen, Zaterdag, 1 September, (dus feitelijk een dag te laat) vuurwerk, enz. af te steken, 't Is te hopen, dat volgende jaren, wanneer het Kurhaus zal gebouwd on in ge bruik zijn, Katwijk, dat zich van jaar tot jaar in een grooter bezoek mag verheugen, ook meer met den t(jd zal meegaan, en op een dag als 31 Augustus co- - en schitterend vuurwerk niet zullen ontbreken. - Gisteren werd te NoordwUkerhout hel stoffelijk overschot van dr J Hooykaas, emeritus predikant der Remonstrantsche ge meente te Rotterdam, ter aarde besteld. TaJ van belangstellenden woonden de droevige plechtigheid by en kransen waren den doods gewijd. Prof. dr. H. Oorl herdacht den overledene als mensch, predikant en geleerde en bracht hem eene welverdiende hulde. De lieer Jorissen, van Rotterdam, bracht by het graf dank aan den gestorvene, voor het geen hp voor de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam vas geweest en had gedaan. De zoon bedankte ten slotte voor de laatste eer, den diepbetreurden vader bewezen - De commandant der Koloniale reserve, luitenant kolonel Bruinsma, bevinui zicb te 's Gravenhage, evenwel tot bijwoning der ver gadering van de commissie voor de koloniale werving, die dezer dagen weer aan hoi Joparte ment van koionibn zitting hield. - De vice president van den Raad van 3cate, jhr. Van Panhuys, is van zijn verblijf buiten de residentie teruggekeerd en heeft zijne werk zaamheden hervat. - Verschillende met verlof hier te lande aanwezige officieren van het Ned.-Indische leger meldden zich gisteren bp liet departe ment van koloniën aan, om, mei het oog op de gebeurtenissen op Lombok, zicb bereid te verklaren, voor het einde van hun verloftijd naar Indië terug te koeren. Naar aan het ,Hbl." wordt medegedeeld, zou er sprake van zyn een der oorlogsschepen van Amsterdam naar Indië te zenden en wellicht ook eene afdeeling mariniers met een particulier stoomschip. - Gisteren In den laten namiddag is er wederom buitengewone ministerraad gehouden. - De begrooting der inkomsten en uit gaven der gemeente Amsterdam voor het jaar 1895 geefl geen zeer bemoedigenden in druk. „Ook ditmaal bleek het noodzakelijk", zoo sehryven B. en Ws., „het eindcijfer der uitgaven vrp aanzienlijk hooger te ramen dan voor het voorgaande jaar, zonder dat deze verhooging door eene natuurlijke stpging der belastingen en andere inkomsten werd opge wogen. De hoogere raming der uitgaven ad ƒ281,711, welke nog moet worden verhoogd met een bedrag van 39,999, omdat de uit gaven voor bestratiDg ten behoeve van parti culieren, vroeger op 40,000 geraamd, thans voor 1 op de begrooting zyn gebracht, wordt voor een groot deel veroorzaakt door de stijging der uitgaven voor onderwijs en armwezen. De begrooting 1895 sluit in ontvangst en uitgaaf met 13,825,140. Het eindcijfer der begrooting-1894 werd destijds vastgesteld op 13,543,429. Het percentage der inkomstenbelasting voor den dienst 1895/96 wordt voorgesteld op 41/, pet., welk percentage ook in het jaar 1894/95 is geheven, en het aantal opcenten, ten be hoeve der gemeente op de hoofdsom der perso neels belasting op 80. - Het „Hollandsch Comité" tot het ver schaffen van gratis inlichtingen aan bezoekers der wereldtentoonstelling te Antwerpen, zal werkzaam bljjven tot het einde der maand November 1894. Gaarne beantwoordt het comité alle aan vragen betreffende merkwaardigheden, logies, gidsen, kosten, enz-, verbonden aan een be zoek der tentoonstelling, voor hen, die prps stellen op een goed en goedkoop verbljjf in de Scheldestad. Het ,H. C." bespreekt kamers in hotels, zorgt voor het begeleiden van alleen- reizende dames en verstrekt ook gratis in lichtingen betreffende den handel, wanneer deze in verband staat met de tentoonstelling. De pryzen, welke door het „H. C." opge geven worden, zyn betrouwbaar, volgens de gesloten overeenkomsten met 1ste, 2de en 3de klasse hotelhouders, welke in geen enkol opzicht van het tariel mogen afwijken. Alle aanvragen moeten vooraf schriftelijk geschiedenvoor het inbrengen van even- tueele klachten in Antwerpen, wende men zich tot den secretaris of diens plaatsvervan ger, wiens persoonlijk adres is: Van der Keilenstraat 40. Elk schrijven moet vergezeld gaan van een postzegel a ƒ0.10 voor het antwoord, als adres is voldoende: Hollandsch Comité voor bezoekers der Wereldtentoonstelling, Antwerpen - De Nederlandscbe Vereeniging van lief dadigheid te Parys zal in hare zitting op heden (Vrijdag) aan de Nederlandscbe behoef tigen aldaar eene kleine extra gift uitreiken, opdat de verjaardag onz - Koningin ook voor ben niet geheel onopgemerkt voorbij zal gaan. Eene dei dames-leden heeft bovendien eene bezending vruebten ter uitdeeling aangeboden. Zoo zal deze 31ste Augustus voor onze be hoeftigo landgenooten in Frankrijke hoofdstad met een weinig feestelijkheid gepaard gaan. - De Deventer Tapijtfabnek is op de ten toonstelling te Antwerpen met de gouden medaille bekroond. - Te Zutfen heefl de feestcommissie be sloten, wegens de treurige berichten uit Indië, van de feestelijkheden heden alleen te doen doorgaan het onthaal van de kinderen op het daartoe bestemde terrein Te Ylissingen heeft om dezelfde redenen de voorgenomen optocht heden niet plaats. - Het hoofdcomité van het „Roode Kruis" heeft 4000 geschonken aan het centraal comité van het „Roode Kruis" in Ned.-Indié, als bijdrage in de kosten van hulpverleening bi) de expedltionnaire troepen op Lombok. De schenking is niet een gevolg der treurige be richten van daar, maar voortgevloeid uit mede- deelingen van het Indisch comité, dat reeds 8000 naar Lombok zond. Het internationaal comité der Roode Kruis- vereenigingen te Genève heeft het Neder- landsche comité uitgenoodigd, desverlangd 1000 beschikbaar te stellen voor Japan, in den oorlog met China. - Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 27 Aug. van Lissabon; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 28 Aug. van Aden; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Aug. van Suez; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 28 Aug. Dungeness; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 29 Aug. van Padang, de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 29 Aug. Prawlopoint; de „Spaarndam" vertrok 29 Aug. van Rotterdam naar Nieuw-York met 201 kajuits- en 129 3de klasse-passagiers de „Lawoe", van Batavia naar Rotterdam arriveerde 29 Aug te Marseille. Gemengd Nieuws, Hoorde men dezer dagen noga 1 eens van Inbraken, zoo in als om deze meente, thans is onze goede stad weer de twijfelachtige eer te beurt gevaller bezocht te worden door iemand, dien men kan rang schikken onder de rubriek „oplichters." Die „iemand" kwam in het laatst der vorige week zijn intrek nemen bi] een onzer stad- genooten, voorgevende dat by van eene Am- sterdamsche flrma kwam, met het doel hier ter stede een winkelhuis te huren en dit dan in te richten tot magazyn voor gloeilicht, waartoe hy dan ook werkelyk poglzgen in het werk stelde. Hy slaagde er zelfs in een perceel te huren, doch eerst tegen November a. s. Dit was echter minder; dan zou hy zich eerst wel met een kleiner pand behelpen 1 Ook sprak die „heer" van een compagnon uit Amsterdam, die evenwel eerst later zou arriveeren, om dan gezamenlijk de zaak verder te regelen. Daar de man niets meer by zich voerde dan hetgeen hy aanhad, hield men een oog in het zeil en zorgde er voor, dat hetgeen eenige waarde had, zooveel mogelyk voor hem verborgen bleef. Of de slimme vogel het zelf begreep of dat hy misschien een retourbiljet, geldig voor vier dagen, had en dus niet langer kon blyven, weet men niet; doch hy ging over zyne koffers spreken, want dat werd toch tydvroeg om een velletje papier en eene enveloppe en zou om een en ander schryven, welk briefje hy even weg zou brengen, om daarna direct terug te keeren, wanthy zou met den zoon dos huizes, waar hy zyn intrek had genomen, eenige winke llers bezoeken, om hun zyn gloeilicht aan te biedon. De „heer" is echter nog niet terug; of hy misschien verdwaald ie geraakt dan wel met de noorderzon vertrokken, weet men niet zeker, maar wél weet men, dat hy geen cent betaald heeft voor de dagen, dat hy logies en wat daar voor een fatsoeniyk mensch by behoort, heeft genoten. Men is benieuwd of zyn compagnon nog zal arriveeren! Men zy toch voor zulk een „heer" (en der- gelyke heeren, mogelyke „compagnons"), die enkel een duimstok in den binnenzak droeg, op zyne hoedel Men schryft ons heden uit Was senaar: De tentoonstelling alhier is good geslaagd, zoowel wat bloemen en tuinvoort brengselen betreft, alsook het tentoongestelde vee en de paarden. Er waren dan ook tal van bezoekers, vooral den tweeden dag. By het ringryden was hel do moeite waard om do prachtig uitgedoste paren te zien ryden. De stryd om de overwinning was vinnig. Het scheen wei of er aan dozen kamp geen einde zou komen, want telkens wisten do dames met vaste hand den ring te bemachtigen Eindeiyk kon de commissie bare pryzen, welke bestonden, voor de eerste winners, in een gouden dames-horloge en eene zilveren tabaks doos, doen uitreiken aan mej. A.Knynenburg en den heer G. Knynenburg, alsmede aan de premie-winners, wier pryzen bestonden in eene gouden broche en een zilveren horloge, mej M Noordover en den heer A. Van der Ham De pryzen werden overhandigd door mevr Van Pallaudt, waarna den winners werd ge luk gewenscht door den voorzitter van de afdee ling Wassenaar van de Holi. Maatschappy van Landbouw, don heer baron Van Brienen van de Groote Llndt. De kinderen werden getrakteerd op poffer tjes, daardoor in staat gesteld door den heer Graal Van Limburg Stirum, die dat kleine goedje ook eens recht vrooiyke gezichten wilde zien zetten. Nu, het ging er lustig op los; sohool voor school kwamen zy aan het terrein, waar de poffertjeskraam stonden er waren liefst zes scholen met kinderen, dus het was een „Lang zal hy leven 1" dat er byna geen eind aan kwam. Wassenaar heeft dus feest gevierd. Het was echter ln het dorp zelf niet zoo druk als anders by zulk eene gelegenheid het geval is, aangezien het plaatsen van kramen en by zulk een feeBt behoorende spellen niet in het dorp zelf, doch op een afgezonderd terrein had moeten geschieden. Dat dit jammer was voor de neringdoenden in het dorp be hoeft niet nader gezegd te worden, want: „waar volk is, is de nering", zegt een oud spreekwoord! Wa! de feesten van Landbouw aangaat, ze waren uitstekender mankeerde als het ware niets aan. Als men weet dat de regeling in handen van den heer Van der Oudermeulen gesteld was, dan, men weet het, wordt niets onbeproefd gelaten om zoo iets te doen slagen 1 Leerlingen en personeel der openbare lagere school te Oude Wetering maak ten Woensdag 11., door mooi weder begun stigd,een uitstapje naar Katwyk, per stoomboot „Carsjens", welke voor deze gelegenheid smaak vol met vlaggen versierd was. Naar aanleiding van het onge in! op de Koning8kade te 'a-Gravenhage zyn gisteren door de politie gehoord do machinist en de conducteurs van de stoomtram en de bestuurder van den verhuiswagen der firma Muezerie, benovens enkele getuigen. Voor de heden te Leeuwarden te houden harddravery om het namens de Koningin uitgeloofde zilveren theeservies zyn acht paarden aangegeven. Klaas Boes heeft, naar men aan de „Haarl. Crt." meldt, pogingen aangewend om zich in de cel te Alkmaar van het leven te beroovenhy is daarop geheel geboeid. Het horloge, dat by de inbraak by mr. Asser ontvreemd was, is opgespoord. Het werd door Boes verkocht aan een meubel makersknecht, die met hem by denzelfden baas werkte. Ook by de twee alloenwononde dames Hoekstra schynt hy eenigen tyd geleden des nachts bezoek te hebben gebracht; daar werd hy echter door de losloopende honden ver jaagd. Gedurende het zangersfeest te Oud- Karspel liep hy daar met eene geladen revol ver, welke hy eenige malen in de lucht afschoot. Ook moe', hy daar Anna Beyers dikwyis mee gedreigd hebben. De volgende advertentie bevat de „Scha- ger Ct.Rudolf Anton Boes, kofftehuishou- der en barbier te Schagen, voelt zich dooi' de ontzettende gebeurtenissen in de laa^s'a dagen gedrongen, tot zyne geëerdo bogun- atigers te komen met het beleefd, doch drin gend verzook, hem ten behoeve van zyn g»- zin het, gedurende ruim dertig jaar geschon ken, vertrouwen, ook verder te willen bl'Jven waardig keuren. Hy vleit zich, dat zyn ge drag en levenswandel voor hem by het pufehtk een waarborg zullen zyn tegen de verden king, dat hy, by hetgeen ia gebeurd, por sooniyk zou zyn betrokken geweest. Ds e, j H., predikant bij de Ncd- Herv gemeente te Dionryp, is gisteren of> noodlottige wyz6 overleden. Zyn lyk werd uit het water opgehaald. Het schynt dat deze predikant zich heeft schuldig gemaakt aan handelingen, welke het daglicht niet kunnen zien, en dat, toen dij ruchtbaar werd, de ongelukkige de hand aan zichzelven heeft geslagen. Te Rotterdam is een nieuwe lyder aan cholora asiatlca aangegeven. Ia bet geheel hebben zich nu, van het ontstaan der ziekte op 27 Juli af, 6 gevallon van cholera daar voorgedaan. Drie van deze zisken zyn overleden, terwyi oen lyder nog ln be handeling is en 2 ïydere hersteld zyn. Te Spykenisse hebben zich weder twee nieuwe gevallen van Aziatische cholera voot- gedaan, en wel by dc ouders van den man, die verleden week aan die ziekte is over leden Tot heden zyn e> drie gevallen. In de Lek. by Schoonhoven en Ammerstol. waar in dezen tyd verscheidone zalinsteker. worden geplaatst, wordt do vls- schery niet weinig belemmerd door den boogen waterstand. De stroom is nl. zéé sterk, dtt de zalmstéken gevaar loopon er uit te stroomen. Ook de kantzegenvisschers ondervinden van den hoogen waterstand grooten last. In de gemeento Opstorland (Fr.) is eene Zeilvereeniging opgericht. WoeDBdag h a d o p d e wiel er baan te Arnhem de door majoor Gordon Lillie, die met zyn troep Indianen te Arnhem voorstel lingen geeft, aangekondigde wedstryd plaata tusschen Jac. Hooker te paard en wielryders. Het aantal inscbryvers voor deze race wac van de zyde der wielryders zeer gering. Sleehts twee, de heeren Siep en "Wiemann, schrevon in, en daarvan kwam alleen de eerste uit De afstand bedroeg 12 Engelsche myien of 48 ronden. Voor den paardryder Btonden 12 paar den ter beschikking. De race werd gewonnen door Siep met eene halve baan vóór. Hy won de uitgeloofde herin nerings-medaille. M a a n d a g-m orgen wapperde te Stolwyk eene roode vlag van wel 3 ellen lengte voor de woning van het hoofd der 2de openbare school. Als vlaggostok diendo een boom, die op korten afstand van daar uit den grond was gehaald. De roode lap werd ga: w naar beneden gebaald en de politie met hot gebeurde in kennis gesteld. In het noorden van Frankryk heeft het onweer millioenen schade aange richt Te Fourmies woedde het Maandag-ochtend. Er vielen hagelsteenen van 200 grammen. De stormwind was zoo hovig, dat verscheidene daken van de huizen werden afgerukt. Veel vee werd in de weide gedood. In deze streek wordt de schade op een millioen berekend. In deze streek wordt de schade op oen millioen berekend. Te Denain woedden de elementen to 2 uren 's nachts Do laag hagelsteenon be reikte op sommige plaatsen eene dikte van 15 centimeters Ruiten en dakpannen werden verbrijzeld, huizen en straten overstroomd en de bietvelden, het voornaamste gewin dezer streek, zyn totaal verwoest. Te Lourches sloeg de bliksem in den kerktoren. Te Quosnoy- sur Deüle zyn twee personen, die onder een boom stonden te schuilen, door het hemel vuur gedood. Te Rysel heeft men hot onweer op den middag gehad. Op drie plaatsen trof do bliksem, doch hy richtte slechts stoffelyke schade aan. De tydingen uit Pas de-Calais zyn even droevig. Overal schade, door stortregens, hagel, wind en bliksem aangericht. Te Grenoble hebben de hand- echoenmakers het werk gestaakt wegens een geschil over den lederafval. De werklieden krygen nameiyk telkens oen lap leder, waar van zy een bepaald aantal handschoenparen moeten maken. De afval, vroeger niets waard, werd hun overgelaten, maar nu wordt hy gebruikt door de Parysche industrie en da werklieden dreven or oen zoo voordeeligon handel in, dat, naar de booze wereld wil. da

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1