N°. 10588. Woensdag SO Augu fus. A0. 1894. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Augustus. LOMBOK. Feuilleton. Vertelling nit het jaar 1899. v> LEIBSCH DA&BLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommera 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN Tl ËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Offlciëele Kenniegeringen. laschryvlng voor d© Rationale Militie. WAARICHVWINCi. Burgemeester en Wethouders herinneren bg deze den ingezetenen, dat ten gevolgo der wet van 4 April 1693 (Staatsblad N°. 66) het registc-r van iDöchrgvmg Voor de Nationale Militie den 81eten Anguatns aan staande, des namiddags te vier uren, voorgoed wordt geslotenen roepen mitsdie j domilitieplichtigen, die in het jaar 1875 zijn geboren en zich nog Diet hebben laten inschryvcn, op, om de aangifte daartoe BOg vóór dat tijdstip te doen, ten einde de nadeelige gevolgen te voorkomen, die uit verzuim ten deze voor hen zouden ontstaan, ook al moohten zg door eone vergissing omtrent het Juiste jaar hunner gebooite, in do meening hebben verkeerd dat zg nog niet tot Bangifte ter ineob rij ving gehouden waren. Zij noodigen daarom belanghebbenden, die 18 a IB jaren oud zijn, uit, zioh zoo noodig spoedig om trent het jaar, waarin zij goboren zijn, te vergewissen, ©n zich, zoo dit jaar 1875 ia, alsDOg ten spoedigste aan te meldeD, waartoe nog gelegenheid zal wezen ter Seoretarie, afd Nationale Militie en Schutterij, op ioderen werkdag, tusschen des voormiddags half tien en des namiddags twee uren, tot 81 Augustus 1894, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 14 Aug. 1694. E. EIST, Seoretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bg deze ter algemeone konnis dat de passago over de Kleine Htvenbrug, van Dinsdag 28 Augustus a. e, tot nadere aan kondiging geheel zal zijn afgesloten. Burgomeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 37 Aug. 1894. E. EIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien do adressen van 0. VAN HAASTEREN, houdende verzoek om vergunning tot oprichting ©ener rookerij in het perceel Nieuwe Rgu No. 106, ©n do weduwe P. O. NICOLA, gob. BOET, houdende Verzoek om vergunniug tol uitbreiding barer bakkerg In het perceel Donkersteeg No. 7, door het plaatsen van een heeto-lnoht-oven Gelet op de artt. 6 en 7 der Wot vsn 3 Juni 1876 (Staatsblad No. 96); Geven bg deze kennis aan het publiok dat go- noemde verzoeken met do bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zgu; alsmede dat op Maandag 10 Sept. a. a., 'a voormiddag» I© elf uren, Op het Raadhuis, gelogenheid zal worden gegeven Om bezwaren togen dio verzoeken in te brengon. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 37 Aug. 1894. E. KIST, Soorotaris. De gemeente-archivaris alhier schrift over Sjyn archief in het Gemeente verslag over 1898 o. a. het volgende 1 Mei 1898 werd het nieuwe archiefgebouw Opgeleverd en in November definitief in ge bruik genomen. De verwarming van de be waarplaats wordt noodig geacht. Aan den archivaris werd opgedragen drie dagen in de week te besteden aan de beschrijving der boedelpapieren van de weeskamer. Het aantal boedels wordt op ongeveer 2600 gesteld. De 40,000 strooken met afschriften van de ondertrouwakten der niet-Hervormden xjjn gealphabetiseerd en in 174 bandjes gebonden. Men vervaardigt nu een alphabet op de wees- kamerregisters en de poortersboeken. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl Oost Indië (met uitzondering van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Soembing", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiterlijk Zater dag-morgen om 7.50 bezorgd zijn. Men meldt ons uit "Waddingsveen dat de herdenking van den verjaardag der Koningin aldaar feestelijk zal worden gevierd, feeste lijker dan zulks andere jaren geschiedde. Tegen tien uren des morgens heeft een optocht plaats van de leerlingen der beide openbare en der twee bijzondere scholen, voorafgegaan door een flink muziekcorps. De kinderen be geven zich naar de Brug, om daar, ten over staan van den Burgemeester, die als ©ere voorzitter fungeert, en de feestcommissie, eenige vaderlandsche zangen te doen hooren Na afloop daarvan worden de leerlingen, dank zjj den milden giften der ingezetenen, getrakteerd, waarbij tevens eene prijsuitdeeling van boek werken zal plaats hebben. Des middags om drie uren beginnen de verschillende volksspelen en om vijf uren heeft eene ringrijderjj plaats om flinke prijzen en premiën. Het einde der feestelijkheden zal bestaan uit een groot vuur werk. 't Is te hopen, dat alles begunstigd moge worden door heerlijk weder. Zondag-morgen had in de Domkerk te Utrecht de bevestiging plaats van den beroepen predikant dr. J. H. Gunning JHz. door ds. J. Quast Hz. Des avonds deed de bevestigde leeraar zjjne intrede in dezelfde kerk naar aanleiding van Efeze IV; 4-6. B(j beide beurten, zoowel des morgens als des avonds, was eene groote schare opgekomen. De totaal uitslag van de te 's-Gravenhage gehouden examens Fransch L. O. is als volgt: Ingeschreven 459 mannelijke en 256 vrouwe lijke candidaten, totaal 715. Vóór het schrif telijk examen hebben zich teruggetrokken 19 mann. en 10 vrouw, candidaten, totaal 29. Aan het schriftelijk examen werd deel genomen door 686 cand. Na het schriftelijk examen trokken zich terug 164. Op't monde ling examen kwamen niet op 7 mann. en 3 vr. cand. Deelgenomen werd aan het mondeling examen door 319 mann. en 193 vr. cand van wie 1 cand. (mann.) zich onder 't exa men terugtrok. Toegelaten werden 165 mann. en 136 vr. cand.; afgewezen 164 mann. en 58 vr. cand. Tot hoofd der R.-K. school te Noordwijk is benoemd de hoer Bertels, hoofd eener R.-K. school te Amsterdam. Te 's-Gravenland is na eene zeer korte ongesteldheid overleden de predikant der Ned.- Herv. gemeente ds. N. Warmoltz Nz. Jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, is van z(jn verblijf in het buitenland te Haarlem terug gekeerd en heeft z(jne functiën hervat. De burgemeester van Zutfen, jhr. H. A. D. Coenen, deelde gisteren in do zitting van den gemeenteraad mede, dat hjj zijn ontslag als burgemeester heeft aangevraagd. Uit Nieuweschans meldt men dat het verkeer met paarden over de grens weder is toegelaten, mits de dieren door een Duit- schen veearts worden goedgekeurd. Een paard, dat gezond is bevonden, moet na zes weken herkeurd worden. De Ned. R.-K. Volksbond aal op het 9 en 10 September te Antwerpen te houden congres van den Belgischen Volksbond ver tegenwoordigd worden door de heeren Pas- atoors, Scheerder, Smit, Willeman en Juf fermans. In de te Arnhem gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de beoren J. v. d. Laan, voorzitter, J. P. C. Ten Geuzen dam, 1ste secretaris, C. W. Wagenaar, 2de seerP. Kraan, onder-voorzitter, en Pels, penningmeester. De secretaris, die in zjjn verslag ook enkele woorden wijdde aan de nagedachtenis van den heer Hartman, in leven secretaris van de gemeente Goes, doelde o. a. mede, dat de Bond thans 4 afdeelingen telt met 170 leden. Door den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht is by „Provinciaal blad" medegedeeld, dat thans gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen in de vol gende gemeenten: Abcoude Baambrugge, Ben schop, Jutpbaa8, Mijdrecht, Nigtovecht, Polsbroek, Vinkeveen, Waverveen en Wilnis. Tot directeur der gemeentelijke gas fabriek en waterleiding te Zutfen is benoemd de heer A. L. De Breuk, directeur der gas fabriek, op eene jaarwedde van f 2450, en tot administrateur der waterleiding de heer M. Spaanderman, op eene jaarwedde van f 1200. Op de aanbeveling voor de betrekking van gemeente ontvanger aldaar zijn geplaatst de heeren jhr. H. A. Coenen en mr. M. Colthoff, beiden aldaar. Zondag-voormiddag nam dr. J. H. De Ridder, predikant by de Remonstrantsche ge meente te Meppel, afscheid van haar, met eene rede, tot grondslag hebbende Coloss. 28. In korte trekken herdacht hjj daarbij den zegonrijken werkkring te dier ste^e gedurende een vyftal jaren, en na eenige treffende, waarschuwende woorden, naar aanleiding van het tekstwoord, besloot hy zijne toespraak met in 't bijzonder afscheid te nemen van corporatiën, enz. Hierna bracht de heer B. Struben, vice- president van het bestuur, in eenige welge kozen, gevoelvolle woorden hulde aan den scheidenden leeraar voor al hetgeen deze voor de gemeente geweest was, en deed hy uitko men, hoezeer oud en jong steeds zyn arbeid op pry8 stelden. Hy had zyn plicht, neen, meer dan zyn plicht gedaan. Op sprekers verzoek werd den scheidenden vriend toegezongen van lied 204 het eerste en laatste vers. Door den heer P. A. Damsté, predikant te Oosterwolde (Friesland), is wegens voort durende ongesteldheid emeritaat aangevraagd tegen 1 Januari 1895. Te Arnhem is overleden de heer J. W. Tulleken, notaris aldaar. De minister van marine heeft den luit. ter zee 2de kl. J. H. A. Van Barneveld, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, op non- activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 31 dezer niet plaats hebben. De rector van het gymnasium te Schiedam, dr. K. W. M. Montyn, heeft ontslag gevraagd. Naar men aan de „Maasb." mededeelt, moet er by het hoofdbestuur der posteryen over gedacht worden, om de brieven- en tele grambe8tellers en postboden van rykswege van schoeisel te voorzien. Het bouwen van een nieuw gedeelte voor de Prins Hendrik-stichting te Egmond aan-Zee, waarvoor onlangs eene vorstelyke gift van ƒ70,000 uit Amsterdam was inge komen, is ondershands aanbesteed aan den heer J. Ruygewaard, aannemer aldaar, voor 101,356. Volgens de „Midd. Ct." heeft de heer P. D. Koning eervol ontslag gevraagd als leeraar aan de ryks hoogere burgerschool te Middelburg. Met leedwezen verneemt het „Hbl."dat de heer C. J. M. Dykmans, directeur der Holl. Hypotheekbank en van 1888 1893 lid van den gemeenteraad te Amsterdam, Zaterdag avond na eene kortstondige ziekte is overleden. Door wyien den heer H. J. Van Ulphen, te Arnhem, is aan het Asyl voor oude en ge brekkige zeelieden te Brielle vermaakt eene som van 1000. Het vermogen, dat de heer Joël Oppen- heim Sz. aan het Instituut voor doofstommen te Groningen heeft vermaakt, onder last van vruchtgebruik, bedraagt f 400,000. De 1ste luit. Van Alphen de Veer, van het 5de reg. inf., is aangewezen tot het doen van geschiedkundige nasporingen in het archief te Utrecht. Het stoomschip „Deucalion", van Java en Singapore naar Amsterdam, passeerde 27 Aug. St.-Catherine's Point; de „Edam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 26 Aug. Lizard; de „Stella", van Amsterdam naar de Levant, passeerde 27 Aug. Dungeness; de „Soenda", van Tjilatjap naar Amsterdam, passeerde 27 Aug. Ouessant; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar O. Afrika, passeerde 25 Aug. Gibraltar; do „Voorwaarts", van Arasterdam naar Batavia, passeerde 27 Aug. Gibraltar; de „Bundesrath", van Ham burg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arri veerde 26 Aug. te Tanger. By koninkiyk besluit is den luit.-gen. R. A. Jackson, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, op zyne aanvrage, met ingang van 15 Sept. a. s., een eervol ontslag uit die betrekking verleend. Hy is, in verband daar mede, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ3000 'sjaars, een en ander onder dankbetuiging voor de zeer goede diensten, door hem gedurende zyne veeljarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen. Met ingang van 15 Sept. a. 8., benoemd tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof, de kolonel R. P. Verspyck, plaatseiyk comman dant te 's-Gravenhage. Bepaald dat de tyd van duur der detachee ring by de landmacht in "West-Indië van den sedert tot eersten luit. bevorderden tweeden luit. L. J. K. De Reede, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, aan vankelijk vastgesteld op drie jaren en later met drie jaren verlengd, andermaal wordt verlengd met zes maanden on alsnu bepaald op zes jaren en zes maanden. By het telegram, uit Batavia ontvangen, (omtrent den verraderiyken aanval op onze troepen op Lombok; zie ons vorig nommer), teekent het „N. v. d. D." a&n, dat dit alleen reden tot groote ongerustheid zou kunnen geven, indien 't mocht biyken dat de bevol king, de Sasaks, van vrienden vyanden waren geworden. Dit is echter moeilyk denkbaar na de vriendschappelijke gezindheid, welke onze troepen overal ontmoetten. Yooleer zal men den verraderlijken aanval dus toe te schrijven hebben aan eene poging van de Balineesche hofpartij, om ons te weer staan en het vroegere onbeperkte gezag te herwinnen, 't Komt ons niet te gewaagd voor, te onderstellen dat de aanhangers van den zelfmoordenaar Anak Agoeng Madó, wellicht nog gesteund door andere Balineezen, een transport hebben aangevallen. De plaatsen Mataram en Tjakra Negara liggen op ongeveer een paal afstand van elkaar. [Met Regara (gisteren is het telegram ge noemd) zal wel bedoeld zyn Tjakra Negara, waar, volgens de laatste mail-berichten, hot hoofdkwartier van onze troepen gevestigd was.J De hoofdplaats Mataram ligt, zooals uit vorige berichten bekend is, 2 palen in rechte lyn van de Westkust. Yan Ampenan, de hoofdplaats, gaat men eene rivier over en komt dan op een grooten, breeden weg, welke in rechte lijn oostelijk naar Mataram loopt. De plaats Tjakra Negara, ook wel Karang Asan genoemd, naar het Rijkje op Bali, dat de bakermat is van de Lombokscbe vorsten ia eene tweede versterkte plaats, waar byna uit sluitend Balineezen wonen, zooals trouwens in dit geheeie westelijk gedeelte van het eiland, de Sasaks wonen moer bepaald in het oos teiyk deel. Men zal zich herinneren dat onze troepon een© groote verkenning zouden maken naar do Oostkust, eone manonrnrrfl, wnlko trouwens, by de goede gezindheid der Sasaks, als een zuiver militair vertoon moest worden be schouwd, waarbij men gelegenheid had een indruk te geven van onze middelen en te geiyk om de minder gekende gedeelten in kaart te brengen. 't Is dus wel mogeiyk dat de Balineezen dezen tyd hebben algewacht om hun aanval to doen, nu de bezetting van den daleem, de residentie, sterk verminderd was. In dien zin opgevat, zou het bericht, op zichzelf ernstig genoeg, vooralsnog geene reden tot groote ongerustheid behoeven te geven. Tot zoover het „N. v. d. D." Afgaande op het volgende, hedenmorgen ontvangen be richt, zou men evenwol geneigd zyn tot eene andere gevolgtrekking te komen: Blijkens een nader uit Batavia ontvangen (particulier) telegram zijn bij den verraderlijken aanval, waar aan onze troepen op Lombok hebben blootgestaan, de generaal Van Ham, 14 officieren en 150 soldaten gedood. De resident is in veiligheid. Nu begon ook do etorm te woeden, zooals de profeaeor zelfs op de toppen der hoogste bergen niet had hooren suizen. De drie per sonen moesten zich aan eikander vastklemmen, om niet omvergeworpen te worden. Gelijk tijdig begon de regen in groote, zware droppelen te vallen, dichter en dichter, en het leverde een onvergetelijk schouwspel op, door de waterstralen heen de bliksemstralen en den gloeienden hemel te zien lichten en de dui zend kleine regenbogen waar te nemen, welke door den bliksem in waterstralen voortge bracht werden. „Wat is dat?" schreeuwde Anna haren vader in het oor„dat is toch geen water, dat daar neervalt? Welk een ontzettende reuk, ik houd het niet meer uitl" Eer nog de professor antwoorden kon, ver toonde zich een nieuw verschijnsel. Op hon derd plaatsen tegelijk zag men den regen, door den bliksem in brand gestoken, opflik keren, alsof het in plaats van water gas ge regend had. De lucht scheen vol witte, ronde en groene vlammen te zijn, eene illuminatie, schooner dan een sterveling ze ooit aan schouwd heeft. „In s Hemels naam!" riep de professor, „dat is ge6n regen! Naar binnen, kinderen, ia huia, en sluit vensters en deuren zoo dicht ui) kunt, opdat deze verderfljjke reuk niet naar binnen dringt!" Alle drie vluchtten in huis, welks deuren en vensters gebarricadeerd werden. Juist wilde de professor de blinden van een der vensters sluiten, toen zy eensklaps van buiten terug geduwd werden en eene stem op straat riep „Hier woont de man, die ons belet heeft, op tijd maatregelen voor onze redding to nemen I Naar binnen, slaat hem dood!" Een wild gebrul uit honderd kelen ant woordde en eeDe zware gestalte werd voor het venster zichtbaar. Bliksemsnel nam Hahnemann eene revolver, die hij den met een stok gewapenden in dringer voorhield. „Wilt gy met een moord op uw geweten uw leven eindigen riep hy den vreemdeling toe. „Ziet gy niet in, dat wy tegen deze catastrophe machteloos geweest zouden zyn, zelfs wanneer wy haar duizend jaar te voren geweten hadden?" „Wy sterven, wy sterven I" hoorde men nu op de straat jammeren, en de woedende, door zyne huilende kameraden in den steek ge laten man nam yiings de vlucht. Wat buiten gebeurde kon de familie Hahnemann slechts raden, niet zien. Dicht opeengepakt zaten zy op de sofa, elk oogenblik den stoot verwach tende, die de aarde verpletteren en henzelven onder puin en lyken begraven zou. De professor beefde, Anna schrikte, de moeder bad. Eensklaps werd de deur opengerukt en een jonge, statige man trad binnen. Anna slaakte een kreet - het was professor Grosseri „Eindelyk vind ik u!" riep hy verheugd en snelde naar de geliefde toe, die hy ont roerd in zyne armen sloot. De professor wilde protesteeren, maar de stem weigerde hem den dienst. „Komt en volgt myi" riep Grosser. „Als gy u haast, kunnen wy ons nog redden. Maar haast u, elke seconde is kostbaar." „Redding is onmogeiyk", hield de pro fessor vol. „Neen, neen", protesteerde Grosser, „weet, dat ik my onmiddellyk na de bewuste voor dracht met Roderich ZOllner, den uitvinder van den luchtballon, in verbinding gesteld, het geld byeengebracht heb en door hem een luchtschip naar zyn model heb laten maken. Het kan tien personen bevatten en wacht u buiten op het voorplein; maar volgt my onmiddellyk, eer het ons uit vrees voor het gevaar in den steek laat." „Het zal den dienst weigeren", antwoordde Hahnemann eentonig. „Neen, neen, want wy hebben het gepro beerd. Voort, hier zyt gy binnen vyf minuten gestikt, want de verschrikkelyke gassen vullen de kamer reeds en dreigen straks te ontploffen." Professor Hahnemann streed een vreese- lyken stryd. Zou hy den tegenstander, die nu reeds wetenschappeiyk triumfeerde, zyne red ding te danken hebben? Neen, nimmerI „Gaat", zeide hy op doffen toon, „ik biyf hierl" „HaaBt u, haast ui" schreeuwde een man naar binnen. „De menigte heeft het luchtschip ontdekt en wil het met ge weld nomen. Reeds forceeren zy het tuinhek." „Papa, manl" smeekten de vrouwen en poogden den styf hoofdigen geleerde-inet zich te trekken. „Neenl" verzette hy zich standvastig. „Myn vyand myn leven verschuldigd zyn? Nimmerl" „Ik ben uw vyand met, maar een trouwe vriend van uwe familie", zeide Grosser. „Gy hebt met uwe theorie ongeiyk gehad, maar dwalen is menscheiyk! Ik zou even goed kunnen dwalen als gy wy zyn immers geene profeten." „Te laatl" riep de man aan de deur, „het hek is opengebroken I" „Krankzinnige styf kop I" riep Grosser erger- lyic, nam den kleinen collega, die zich als een razende verzette, op en stormde met den uitroep: „Volgt my!" de kamer uit. Anna en hare moeder volgden hem op de hielen, ontsteld stormden de vrouwen over het voor plein, nauwelyks in staat, in de vergiftige dampen te ademen. Midden op het voorplein ontdekte men by het scbynsel van felle bliksemstralen het luchtschip, een angstwek kend yzeren gebouw, welks fa: tastische zeil- raderen zich reeds langzaam bewogen en dat ODgeveer een voet boven den grond zweefde, gereed om onmiddellyk te vertrekken. „Deur openl" beval Groseer; snel werd deze van binnen geopend, op betzelfde oogon- blik, waarop het hek bezweek en eene wan hopige menigte met waanzinnig gebrul naar het vaartuig stormde. „Grypt hem", zeide de jonge professor en gaf zyn nog altyd zich verzettenden collega over aan twee personen, die rood in het gevaarte zaten. Vervolgens zotte hy mevrouw Hahnemann en de dooi de vergiftige atmos feer byna bewustelooze geliefde in het schip, sprong er zelf in en sloeg de kleine yzeren deur achter zich dicht. Zoodra Zöllner het dichtslaan der deur hoorde, lichtte de koene uitvinder het anker, dat het gevaarte aan den grond ketende, en hot luchtschip verhief zich suizend in de lucht. Het was hoog tyd. Op hetzolfde oogenblik vulde de woedende menigte het voorplein en balde in machtelooze woede tegen de bliksem snel zich verwyderendo machine de vuisten. Een spottend gelach antwoordde uit den ballon, maar het verstomde onmiddellyk voor het geweld van een donderslag, zooais er nog nooit een door aardsclie ooren geboord was. Togelykertyd had er een schok plaats, die al de passagiers van bet luchtvaartuig met ge weld op den bodem daarvan wierp. Nog eenige zwakkere schokken volgden, hemel en aarde vereenigde eene enkele vuurzee, die het luchtruim over duizenden myien daghelder verlichtte. Bleek van angst stonden de passagiers voor en na weer op. ,Zio eens, hoe de aarde hare inwendige be- stauddeelen uitwerpt," zeide professor Grosser, die zich voor een der kleine vensters gepos teerd had, met bevende lippen. „De aardkorst is gebarsten en heeft duizend kraters ge vormd, welke alle tegen de vermetele stor-.-e- lingen, die aan den algemeenen ondergang willen ontsnappen, vuur-Bpuwen en rolsei uitwerpen. (Sio( voljt.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1