N«. 10576. Woensdag 15 Augustus. A0. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 Augustus. LEIDSCH DA&BLAD. PBIJS DEZER COUHANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poet Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PBIJS DEB ADVEBTENTIEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Officiëele Kennisgeyingen. Inschrijving voor de Nationale Militie» WMRiCHVWINCi. Burgemeester en Wethoudera herinneren bg deze den ingezotenen, dat ten gevolge der wet van 4 Aprü 1892 (Staateblad N°. 66) het regietcr van iDSohrgting ▼oor de Nationale Militie den Haten Auguatua aan staande. dea namiddags te tier uren. voorgoed wordt gealotenen roepen mitsdien demilitieplichtigen, die in bet jaar 1875 zijn geboren en zich nog niet hebben laten inechrijvon, op, om de aangifte daartoe nog vóór dat tgdatip te doen, ten einde de nadeelige gevolgen te voorkomen, die uit verzuim ten deze voor hen zouden ontstaan, ook al mochten zg door eene vergissing omtrent het juiste jaar hunner geboorte, in de meening hebben verkoord dat zg nog niot tot aaDgifte ter insohrgving gehouden waren. Zg noodigen daarom belanghebbenden, die 18 19 jaren oud zijn, uit, zich zoo noodig spoedig om trent hot jaar, waarin zij geboren zgn, te vorgewissen, en zich, zoo dit jaar 1875 iz, alsnog ten spoedigste aan te melden, waartoe nog gelegenheid zal wezen ter Beoretarie, afd Nationale Militio en Schntterg, op iedoren werkdag, tuaschen dea voormiddags h a 1 f t i e n en des namiddags t w o e uren, tot 81 Augustus 1894. Burgemeester en Wethoudora voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemoester. 14 Aug. 1894. E. EIST, Seoretaria. Voorbehoedmiddelen tegen de cholera. Nu de cholera in Nederland reeds slacht offers gemaakt en zich ook te Leiden een geval met doodeiyk gevolg voorgedaan heeft, ont slaat de hoop, dat dit laatste een op zichzelf staand geval zal blijken te zijn, ons niet van de verplichting onze voorzorgsmaatregelen te nemen. Wy achten het daarom van belang andermaal eenige algemeene voorschriften in herinnering te brengen. Hoogst nadeelig is cholera-vrees, maar daarvoor bestaat ook geene aanleiding als men weet wat men in acht heeft te nemen om zich voor besmetting te behooden Daarom wenschen wy ieder aandachtig te maken op het volgende: 1. Do cholera ontstaat door het komen der cholera-kiemen in het menscheiyk lichaam. 2. De besmetting wordt veroorzaakt door de uitwerpselen (darmontlasting, braaksel, urine, ook het waschwater) dor cholera-lyders. 3. By reeds bestaande storing in de wer king van maag en ingewanden ontwikkelen zich de kiemen, waardoor de ziekte ontstaat, gemakkelijker. 4. Het komt or dus op aan de cholera kie men te vernietigen, onschadelijk te maken en 5. Door matigheid en een verstandigen leef regel alles te vermijden, wat de werking van maag en ingewanden zou kunnen verstoren. Leefregel. 1. Geen water gebruiken dan uit de drink waterleiding, en dit, als het voor drinkwater of tot reiniging van vaatwerk zal worden ge bruikt, vóóraf koken. 2. Geene melk of karnemelk ongekookt ge bruiken. 3. Men gebruike geene sterk afgekoelde spijzen of dranken en geene andere dan goed gekookte spijzen, (geene salade, komkommers, agurken). 4. Men ete geen onrijp ooft en geen o vruch ten ongeschild. 5. Geene eet- of drinkwaren gebruiken, afkomstig uit huizen of winkels, waar cholera heerscht, en niets nuttigen in zoodanige huizen of winkels. 6. Meermalen de handen wasschen en vóór het gebruik van voedsel altijd. 7. Geene boekon of andere voorwerpen uit huizen, waar zich lijders bevinden, verzenden of ontvangen. 8. Zonder noodzaak geen woningen bezoeken, waar cholera lijders zijn 9. Strenge zindelijkheid betrachten, vooral ten aanzien van het lichaam en van alles, wat met het lichaam in aanraking komt. 10. Niet baden in openbare wateren. 11. De privaten dagelyks, of, als door velen daarvan gebruik wordt gemaakt, meermalen dagelyks reinigen en ontsmetten. Privaten worden ontsmet door er eene ruime hoeveelheid kalkmelk, chloorkalk of creoline mengsel in te gieten. Ook de trechters worden met eene behoorlijke hoeveelheid be deeld. De zitting van het privaat wordt met carbol oplossing of creoline mengsel afgesponst. Bi) het ontsmetten van privaten wordt als maatstaf aangenomen dat 10 liter kalkmelk, 6 kilo chloorkalk of 5 liter creoline mengsel voldoende zijn voor 1 kubieken meter faecalien. 12. Zoo mm mogelijk plaatsen bezoeken, waar vele menschen samenkomen. 13. De vloermatten schoonhouden en ont smetten. Aan vrouwen wordt aanbevolen op straat geene slepende kleeren te dragon. 14. De vloeren van lokalen, voor publiek toegankelijk, eens of meermalen daags schrob ben en ontsmetten met carbol-oplossing of creoline mengsel. 15. Onmiddellijk geneeskundige hulp in roepen, als zich verschijnselen voordoen van maag- of ingewandslijden. Den ingezetenen wordt aanbevolen om van onreine toestanden in hunne omgeving, als zi) die niet zeiven konden verhelpen (ver zamelingen van vuil, gebreken aan riolen, onreine privaten en portalen, enz.) recht streeks aan de politie kennis te geven. Ontsmetting. 1. De uitwerpselen (darmontlasting, braak sel, urine) en het waschwater van cholera- lijders mogen niet in privaten geworpen, maar moeten verzameld worden in potten of in tonnen, en moeten onmiddellijk ontsmet worden. 2. Die ontsmetting geschiedt door het ver mengen met kalkmelk of creoline-mengsel. Deze ontsmettingsmiddelen worden vooraf in de potten of tonnen gedaan. Nadat de potten zjjn gebruikt en geledigd, worden zij opnieuw met kalkmelk of creoline-mengsel omgespoeld. 3. Lijfgoed, zakdoeken, beddegoed, al wat met den zieke in aanraking is geweest, moet voorzichtig (zonder veel te roereR of uit te kloppen) verzameld worden in zakken, die namens bet gemeentebestuur verstrekt en af gehaald worden ter ontsmetting. 4. Personen, die met lijders in aanraking zijn geweest, moeten, alvorens met anderen samen te komen, ontsmet worden. WU raden onzen lezers aan, deze wenken wel goed ter harte te nemen en deze courant te bewaren of de hierboven aangegeven regelen uit te knippen. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 17 Juli, wordt hedenavond alhier verwacht. Beroepen is b(j de Geref. gemeente te Schipluiden de heer J. H. Donner JHzn., cand. te Leiden. Toen de Khedive van Egypte gisteren het stoomgemaal en de sluis te Katwijk bezocht, was het stoomgemaal van 1000 paardekrachton op volle kracht in werking gebracht. De prins nam den terugweg naar Den Haag over Wassenaar en den Leidschen weg, op welken tocht de buitengoederen van wijlen Prins Frederik en het kasteol Oud-Wassenaer, van den heer Van der Oudermeulen, bijzonder zijne aandacht trokuen. Gistermiddag per Holl. Spoor van vijf uren beeft de Khedive van Egypte de residentie verlaten, zich begevende naar Antwerpen. De heeren van zijn Hof zijn met den trein van halfacht gevolgd. Z. H. werd tot aan den trein uitgeleid door do consuls van Turkije te 's Gravenhage en te Rotterdam, alsmede door den particu lieren secretaris van wijlen den gezant van de Porte. Evenals steeds nam de jeugdige Onder koning ook b(J zijn vertrek den grootsten eenvoud in acht. H. K. H de Prinses van Schaumburg Lippe, zuster van Z. M. den Keizer van Duitschland, is gisteravond 7.43 per Staatsspoor in de residentie aangekomen. De vorstin begaf zich met haar gevolg naar Schoveningen, waar zij haren intrek heeft genomen in het Oranje Hotel. De gemeenteraad van Waddingsveen heeft evenals in de vorige jaren besloten op 31 Augustus eene prijeuitdeeling te houden aan die leerlingen, welke het getrouwst de school hadden bezocht. De zangvereeniging „De Lofstem", te Wad dingsveen, die een paar jaar geleden 56 leden telde, zet nu hare oefeningen voort met 10 leden. De heer Yiruly, consul-generaal van Denemarken te Rotterdam, is benoemd tot commandeur iu de Danebrogs-orde. Gisteren ie te Helder het officieel bericht ontvangen, dat de Koninginnen aldaar opeen nader te bepalen dag in de eerste belft van September kunnen worden verwacht, tot het brengen van een kort bezoek aan die gemeente Aan een particulier schrijven uit Ned.- Indie ontleent het „Hbl.", dat der regeering van daar uit verzocht wordt, de akte Fransch niet langer verplichtend te stellen voor hen, die solliciteeren voor onderwijzer naar N.-I. De minister van financiën maakt bekend, dat op den llden dezer bi) de betaalmeesters in kas was f 1,391,790.06'/, en dat op den zelfden dag door de Ned. Bank, ingevolge art. llftis van haar octrooi, aari 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 1,534,487.63'/,. (Sls,.aj Te Utrecht is in den ouderdom van 80 jaren overleden de heer A. W. Nieuwen- huysen, honorair directeur van het schilder en teekeDkundig genootschap „Kunstliefde", die als schilder van kerkstukken een goeden naam heeft gemaakt. Te Breda wordt gezegd dat de groote manoeuvres in Noord Brabant zouden worden afgelast, met het oog op de ligging van het manoeuvreerterrein (de besmet verklaarde Zuid-Willemsvaart), terwijl eenige bataljons van het 2de regiment infanterie, benevens de regimenten cavalerie en artillerie, die er aan deelnemen, lichtingen onder de wapenen zouden dienen te roepen uit gemeenten, alwaar cholera-gevallen voorkomen. Namens H. M. de Koningin-Regentes z(jn de kinderen van de hoofd-officieren, eenige kapiteins eu ritmeesters uit de garnizoenen te Amersfoort en te Utrecht uitgenoodigd de gast te z(jn van H. M. do Koningin tot het bijwonen van eene voorstelling, die heden, (Dinsdag) middag ten p^leize Soostdijk ge geven zou worden door het gezelschap van Frits Van Haarlem en waarbij de stafmuziek van het 5de reg. infanterie zou medewerken. De heer Mitchell Herbert, de lste secre taris bij het Britsche gezantschap te 's-Graven hage, die dezer dagen na langdurig buiten- landsch verlof weder aldaar is gekomen, wordt, naar men mededeelt, in zijn rang verplaatst naar Konstantinopel. De deelneming in het huldeblijk, den Koninginnen door Middelburgs ingezetenen aan te bieden, is zeer algemeen geweest en heeft de verwachting verre overtroffen. Meer dan het dubbele van het benoodigde bedrag werd ingeschreven en aan de verschillende armbesturen zal f 1500 uitgekeerd kunnen worden. De aanbieding van het huldeblijk door de commissie zal plaats hebben Woensdag 22 Augustus, des avonds te 8 uren. Het aanstaande Koninginnenbezoek aan Walcheren maakt, naar de „Brugsche Beiaard" schrijft, te Brugge grooten opgang.Velen maken zich gereed om naar Walcheren to gaan en er wordt zelfs levendig gesproken van eene vriendschapsbetooging der Vlamingen te Mid delburg. Deze zou bestaan uit gezang en uit het aanbieden van bloomen. Het gelegenheids lied is reeds gereed en draagt den titel „Hulde der Vlamingen aan de jonge Koninginnen van Noord Nederland", op do wys van het lied „Het beleg van Bergen-op-Zoom." De minister van binnenlandsche zaken heeft met ingang van 15 dezer op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan L. A. Tromp, als assistent in het ziekenhuis aan de Rijks universiteit te Groningen. Dezelfde minister bericht dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de wiskunde aan de Ryks hoogere burgerschool met5-jarigen cursus te Middelburg. Jaarwedde f 2300. Ingeval do eventueel te bonoemen leeraar ook bevoegdheid heeft tot het geven van onderwijs in de handelswetenschappen, kan de jaarwedde f 2500 bedragen. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 31 dezer aan te melden by den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. W. b! J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Bromo", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 13 Aug. vanPerim;de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar O.-Afrika, is 13 Aug. Aden gepasseerd; do „Soembing" arriveerde 13 Aug. van Batavia te Rotterdam; de „Bellerophon" vertrok 11 Aug. van Batavia naar Amsterdamde „Prins Willem III" vertrok 11 Aug. van Nieuw-York naar West-Indië; de „Sumatra" arriveerde 13 Aug. van Amsterdam te Batavia. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag den 17den dezer niet plaats hebben. Bij koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester van Brummen, P. De Wijs; van Baeksem, G. A. Canoy, tevens secretaris van Fijnaart c. a., M. Van Dis Jzn.; van Terschelling, D. Reedeker, tevens secretaris; van Barradeel, C. Van Dalsen Fontein; van Menaldumadeel, mr. W. A. Bergsma; van Zonnemaire, J. A. Bolle. Met ingang van 20 dezer aan G. Kooien, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Lierop. Met ingang van 18 Sept. jl. aan J. Van Breukelen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Warfum. Benoemd D. H. A. Kolff en I. A. P. Pit, te Rotterdam, voor den tijd van drie jaren, tot directeuren uit den handel bij het Vrij Entrepot, te Rotterdam. Het Metalen Kruis. 1854. 1894. Veertig jaren heeft de Vereeniging „Het Metalen Kruis" bestaan, een tijdperk, waard er bijzonder de aandacht op te vestigen, het geen dan ook gisteravond op onderscheidene wijzen plaats had in de feestelijke bijeenkomst der afdeeling Leiden dier Vereeniging in do zaal van „Zomerlust", aan den Stationsweg. Daar waren bijeen, met het bestuur der Vereeniging, thans nog in leven zijnde ge rechtigden tot het dragen van het eereteeken van 1830 en '31, onderofficieren van zoe- en landmacht en schutterij, in uniform, leden van den Bond van oud onderofficieren, eenige geïntroduceerde civiele personen, de meesten met dames. Do zaal zag er feestelijk uit: groen, eene hulde aan de helden van het feest, eene her innering in data, Koningsbusten en banieren. De heer De Haan had gezorgd voor eene prac- tische rangschikking der meubelen, zoodat men gezellig, voor een klein deel ook in den tuin, bijeen kon zijn. De eerste afdeeling van het programma vermeldde een vijftal muzieknummers, welke onder leiding van den heer Th. S. W. Van Leeuwen door eenige musici werden ten ge- hoore gebracht; daarna werd, als inleiding tot de tweede afdeeling, de feestelijke verga dering geopend door den Voorzitter, den heer H. A. Van Ingen Schenau, die op kloeken toon en met vaste stem, na krijgskameradeD, dames en heeren hartelijk begroet te hebben, een overzicht gaf van hot veertig jarig tijdperk van de Vereeniging, gevolgd door dichterlijke ontboezemingen, waarvan eene behelsde een zegen- en voorspoedswensch voor Koningin Wilhelmina. Met groote aandacht werd de grijze Voorzitter gevolgd, terwijl zijne woor den, nog getuigende van jeugdig vuur, telkens een langdurig en algemeen applaus uitlokten. Onder de feestvierenden was, naar de Voor zitter opmerkte, maar óón lid der Vereeniging, tevens Metalen-Kruis-ridder, nl. de president zelf, de heer H. A. Van Ingen Schenau. De drie overige leden-Metalen Kruis ridders konden niet meer naar 't feest opgaan, de heeren jhr. J. G. J. Van Oldenbarneveld, gen. Witte Tullingh, eere voorzitter, A. L. Smit, banierdrager, en P. J. Dorsman, lid van het bestuur. Dezo vier mannen zijn de eenig overgeblevenen van do 119 leden, die hier bij den aanvang werden geteld. In den beginne waren er twee sectiën, do eene opgericht den 5den Nov. 1853 onder voorzitterschap van dr. C. Leemans, terwijl Z. M. Koning Willem III beschermheer was en Z. K. H. Prins Frederik en Z. D. H. Hertog Bernard van Saksen-Weimar eere-leden, met 63 ledende andere onder het voorzitterschap van den heer W. J. Hansen met 66 leden en opgericht 20 Febr. 1854. Van die 119 leden zijn de vier bovengenoemde nog over, al zijn er in Leióen nog ongeveer 12 Metalen Kruis dragers, maar die geene leden der Ver eeniging zijn. Dit in aanmerking genomen, had de foest- viering van den avond een eigenaardig karakter, omdat Leiden nog behoort onder de weinige afdeelingen, die bestaan, terwijl ook zy eerlang zal verdwijnen als de laatste polsslag van den laatsten Metalen-Kruis ridder zal hebben Schenau in dichtregelen gehuldigd. Eenige voordrachten brachten voorts eene aangename afwisseling en deden de feest vierenden nog eens hartelijk lachen. En aldus ging de avond, dank zij den goeden zorgen der feostcommissarissen, en een deel van den nacht, dank zij het bal, genoeglijk om en dit deed menigeen wenschen dat dit gezellig samenzijn niet het laatste feest mocht zijn van „Het Metalen Kruis." Gemengd Nieuws. In den loop van den avond werd verder nog medegedeeld dat van eene dame, ver leden jaar tot eerelid der Vereeniging benoemd, te Breda woonachtig, een telegram was ont vangen, waarin een genoeglijke avond werd toegewenscht. Muziek en zang waren de hoofdfactoren tot samenstelling van het feest: muziek van ge noemde musici, zang van de aanwezigen zeiven (beurtzangen, dames alléén, heeren alléén, damos en heeren te zauien), van de Mannen- zangvoreeniging „Kunst na Arbeiu" (directeur de heer Ph. Rank) en van Jan Hogenkamps k capella koor. Vooral de kennismaking met die Mannenzangvereeniging was hoogst aan genaam; zonder hier critiek uit te oefenen (niet met het doel deze uit te lokken trad de Vereeniging op), kan gezegd worden dat ze een flink koor vormt, met zeer goede elemen ten, en dat ze, gaat ze verder op dezelfde wijze voort als waarop ze begonnen is, voor de toekomst veel belooft. Ze is nog jong, maar daarbij krachtig en vol goeden moed. Haar directeur heeft nu reeds eer van zijn werk. Talrijk waren de bijvalsbetuigingen, waarmede „Kunst Da Arbeid" haar welwillend en zeer gewaardeerd optreden dan ook be loond zag. Wat het a-capella-koor ons biedt, we weten bot reeds van vorige malen; ook dit kleine koor werd luide bedankt. Vooral het eerste lied van zijn programma, door Jan H., vol deed uitstekend. „Des Heeren Huis", „Wees jes Kerkgang" en „Scheiden", hoe gevoelvol dan ook, achtten we echter minder geschikt voor dezen avond. „De vinder van zang en Snarenspel, Jubal", werd nog, mede met dank jegens de beide Vereenigingen, door den heer Van Ingen Omtrent h et e e r s t e z i c h a 1 h i er voorgedaan hebbend cholera geval met doode- ljjken afloop vernemen wij nader dat de 75 jarige broeder van mej. de wed. P. Van der Velden, die het bekende beurtveer van Leiden op Haarlem heeft, wel vroeger schippers knecht op hare schuit was geweest en dan meevoer, maar dat dit in de laatste jaren met het oog op zijn hoogen leeftijd niet meer geschiedde. Hy woonde nu by zyne zuster tbuis en bezocht sedert lang Haarlem niet meer. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd hy ongesteld, om acht uren 's morgens dronk hy echter met zyne zuster weer vry smako- ïyk koffie, doch overdag nam de diarrhee toe, eene kwaal, welke hy, naar zyne zuster zegt, gewoonlyk wel vier- of vyfmaal in een jaar had, zoodat door haar, toen zy geneeskundigo hulp inriep, volstrekt niet aan cholera werd gedacht, te minder, omdat haar broeder niet braakte en ook zoogoed als geen kramp had. Maandag-ochtend om halfzee overleed de oude Westhoeve. Het bacteriologisch onderzoek heeft in de uitwerpselen niettemin het aanwezig zyn van cholera bacillen aangetoond. Het ïyk is gisteravond naar de begraaf plaats aan de voorm. Marepoort gebracht. Een heer uit Rotterdam is Zondag op een tochtje por rywiel naby den Leidschendam van zyne machine gevallen. Per stoomtram in Den Haag aangekomen, werd hy, op zyn verzoek, door do politie per rytuig naar hot ziekenhuis gebracht, alwaar bleek dat een arm ontwricht was. Nadat hem de noodige hulp wae verleend, is hy naar Rotterdam teruggekeerd. De workman A. Beuk, te Haar lemmermeer, die in de vorige week een been brak doordien er eene zg. hipkar op viel, en die reeds naar Hoofddorp ter verpleging was vervoerd, is op verzoek van hem en de familie weder naar de keet gebracht (tusschen Aals meerder weg en Sloterweg) Materialen zyn van 't „Witto Kruis" verstrekt. Met de extra-treinen waren Zondag te Haarlem slechts 2600 Amsterdam mers aangekomen. Biykbaar heeft de vrees voor cholera dui zenden teruggehouden van het traditioneele bezoek aan Haarlem op den laatsten kermis- Zondag. Van het eiland Marken is eene van de oudheden, welke aldaar steeds de aandacht van menigen bezoeker trokken, naar elders overgebracht. Het is eene byzondor fraaie kast, welke voor f 6000 is gekocht door den heer A. T. Van Spanje, te Utrecht. Indertyd had koningin Sophia die kast ook willen koopen. De eigenaar, de heer J. Kes, wilde er toen echter niot van hooren. In Friesland zyn nu al 66 zuivel fabrieken, terwyl er eene in aanbouw is. Het Limburgsch systeem vindt hoe laDger zoo meer aanhangers. Een veehouder byHeerenveen wreef een zyner schapen, dat erg door do rupsen geplaagd werd, met carbol in. Na eenigo uren was het uier dood. In den nacht van Zaterdagop Zondag, omstreeks halftwee, ontstond brand aan de steenfabriek van den heer G. J. Mynlieff, uit Renkum, gelegen aan don Ryn, onder Wageningon. De brand, welke eerst een dreigend aanzien had, heeft zich bepaald tot eene loods en eene aanzienlyke hoeveelheid turf. De bur gemeester was met den oudsten wethouder den geheelen nacht tot in den voormiddag op het terrein van den brand; de brandweer, met een drietal spuiten, wist de omliggende perceelen te behouden. Eerst Zondagmiddag zes uren kon de laatste spuit inrukken. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. De justitie uit Assen is naar I Odoorn vertrokken, waar een man ten ge volge van mishandeling is overleden. Omtrent dit geval meldt men uit Woerdin- germond het volgende, dd. 11 Aug.: Heden werd te Valthermond, achter een hoop turf, een arbeider byna dood gevonden. De man, een oppassend arbeider en vader van drie kinderen, H. Prucher, wonende te Valtherveen en dagelyks werkzaam te Val-' thermond, kreeg des avonds te voren in een

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1