Ho. 10575. Dinsdag 14 Augustus. A°. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: 6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17 j Van 1 letters naar plaatsruimte, wordt 0.05 berekend. Grootera Voor het incasseeren bulten de stad Leiden, 13 An;ustus. Gedurende de 2de helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Mr. J. B. F. Van Hasselt, Wed. Piket, Wed. M. Dortland, J. Groen, J. Gerritsen, A. P. De Haas, TielkemeUer, Amsterdam; Komink Co., N. Onderwater, Arnhem; B. Jas, BaarnWed. A. M. De Jong, Edam; Wed. A. Mader, N. T. Van Stralen, C. C. Valkenburg, 's-Gravenhage; Ramakers, Kat wijk; E. J. Van Ploeg, LeidenG. A. Havinse, Nijmegen; Mr. P. Ter Burg, Oosterbeek; W. Friesman, Oudshoorn; F. Hengel, S. Gaaljema, Rotterdam; H. Vlnckers, Tiel; H. Huizen, Veur; Wed. Haas, niet vermeld. Briefkaarten: P. Mathol de Jongh, Am sterdam; A. Tiemeijer, J. H. Soesman,'s-Gra venhage; H. MühlemeiJer, Rotterdam; N. Van ZUp, A. Deenik, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: H. C. Visser, MontrealB. Scholting, Omaha; naar Zuid-Afrika: Lubbers, Johannesburg. De rokoning der gemeente Voorschoten bedraagt in ontvangst 20,844.42, in uitgaaf ƒ20,108.18 en sluit alzoo met een batig saldo van f 736.24. Gespecificeerd bedragen de ontvangsten: wegens vroegere diensten ƒ1665.18', belastin gen en heffingen ƒ15,817.30, baten uit ge meente-eigendommen 208.04', ontvangsten van verschillenden aard ƒ2177.72', buitenge wone ontvangsten ƒ976.16', en de uitgaven: huishoudelijk bestuur ƒ2803.59', werken en inrichtingen, tot openbaren dienst bestemd, ƒ1210.61', lasten van eigendommen 219.23', perceptiekosten 123.35, politie en brandwezen 2126.04, gezondbeidspolitie 7.80, onderwijs ƒ8034.08', armwezen ƒ1024.08, renten en aflossing geldloeningen 2642. Andere uitga ven 1737.22, onvoorziene uitgaven ƒ280.16. Voor de hoofdakte is toegelaten de heer J. Vermeer, van Valkenburg, by Leiden. Door de leden van de Hollandsche Maat schappij voor Landbouw, afdeeling Zoetermeer, Zegwaard en Omstreken, is in de verleden week gehouden vergadering gekozen tot lid van het bestuur, secretaris-penningmeester, daar de heer J. Scheer zUne benoeming als zoodanig niet heeft aangenomen, de heer W. Noordam, te Zegwaard, en verder tot leden van het bestuur de heeren H. Groenewegen en N. Huisman, te Zoetermeer. Van het wapen der cavalerie worden met 1 November voor een jaar gedetacheerd by de rijschool te Amersfoort de 2de luits. A. W. E. Gelderman en G. J. C. Van Zyil de Jong, van het 1ste, de lste luit. F. G. De Bas en de 2de luit. J. Van Rinkhuizen van het 2de, en de lste luit. J. M. H. Ten Kate en de 2de luit. jhr. H. F. Van Kinschot, van het 3de regiment. In den ouderdom van 83 jaren is te Utrecht overleden de heer J. C. Eykman, emeritus-predikant, vr(j willige jager der Utrecht sche studenten-compagnie in 1830-'31. Zooals w(J reeds mededeelden, heeft wijlen mr. F. K. Bosch, den 7den Augustus te Utrecht overleden, gelegateerd 75,000 aan de kerk zijner parochie (Biltstraat), thans nieuw in aanbouw en uitwendig haast vol tooid, en ƒ160,000 aan de instelling van den H. Johannes de Deo. Behalve deze legaten werden nog de vol gende bedragen vermaakt: mgr. Staal voor de Oost-Indische missie 60,000; mgr. Joosten voor de West-Indische missie ƒ60,000; het Andreas Gesticht, Springweg, ƒ50,000; het R. K. weeshuis, Maliesingel, 60,000; het R.-K. armbestuur ƒ60,000; de R. K. armen scholen ƒ50,000; het weduwenfonds van R.- K. onderwijzers ƒ26,000, alle te Utrecht; het Dominicanenklooster te Huisen ƒ20,000; het R. K blindengesticht te Grave 20,000, mgr. Wulflngh voor de R.-K. scholen op Suriname ƒ20,000; het doofstommen instituut te St.- Michielsgèstel ƒ10,000; het gesticht De Hoy- bloem" in Limburg ƒ10,000; de Martinus- Vereeniging te Utrecht ƒ10,000; voor de melaatschen in Weet-IndiS ƒ10,000; de paro chiekerk van St.-Dominicus te Utrecht ƒ10,000; de parochiekerk van den H. Augustinus te Utrecht ƒ10,000 de St. Elisabeth Vereeniging te Utrecht 5000; de Vincontius Vereeniging aldaar ƒ5000; de Donders-Stichting voor oog- HJders aldaar ƒ3000; de armen van de her vormde diaconie aldaar ƒ3000; de armen der Israélietische gemeente aldaar 3000; de werkinrichting voor blinden aldaar ƒ3000, en een groot aantal legaten aan particuliere personen. Door jonkvrouwe De Vos van Steenwjjk, te 's-Gravenhage, is te Beetsterzwaag (Fr.) eene woning gehuurd, die wordt ingericht voor ziekenhuis van behoeftigen. Het eerst zullen kinderen ter verpleging worden opge nomen; slaagt die proef, dan zal een grooter ziekenhuis worden gesticht, om ook ouderen te kunnen opnemen. De heer W. P. A. Mutsaers, te Tilburg, lid der Tweede Kamer, is benoemd tot com mandeur in de orde van den H. Gregorius. De heer J. W. R. Van Gulick, te Her togenbosch, is eveneens benoemd tot com mandeur der Gregoriusorde, terwijl de heer A. F. X. Luijben, aldaar, tot commandeur der Pius-orde is benoemd. Dr. Van Aalst heeft voor zijne benoe ming tot hoogleeraar te Groningen bedankt. In de Raadsvergadering te Arnhem van Zaterdag, die slechts door 17 loden werd bijgewoond, werd met 11 togen 6 stemmen besloten den aanleg van het electrisch licht op de gasfabriek te doen doorgaan volgens het reeds in 1892 vastgestelde plan en niet de machines van zoodanige capaciteit te nemen, dat daarmede ook de Singels en het Velper- plein electrisch verlicht zouden kunnen worden. Prins Karadja pacha, gezant van Turkije aan ons Hof, is op zijn kasteel Bovigny, te Gouvy (Belgisch Luxomburg), waar hy zich tydeiyk bevond, overleden en zal aanstaanden Woensdag ter aarde worden besteld. Van de woning van den overledene en van het Turksch consulaat te 's-Gravenhage wap pert de Turksche vlag halfstok. Een lykdienst ter «yner eere had gisteren plaats in de Griek- sche kapel aldaar. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben aan de Koningin-Regentes ter vernietiging voorgedragen de door den Raad der gemeente Ny mogen vastgestelde strafverordening op het venten van nieuwsbladen op den openbaren weg. Naar aanleiding van een bericht, als zouden HH. MM. de Koninginnen dezer dagen een bezoek brengen aan de pupillenschool te Nieuwersluis, verneemt het „D. v. Z.-H.", dat daaraan niet wordt gedacht, en er dus ook geen sprake van kan wezen. De driedaagscho pelgrimsreis der pro cessie der Ronde Venen naar 's-Bosch, Keve laar en Boksmeer, vangt dit jaar aan op Dinsdag 28 Augustus a. s. De militaire wielryders F. Netscher, Th. A. H. Alofs, P. L. Thierens, A. L. Couvée, T. E. Roelants on H. J. Roozendaal zullen van 13 tot en met 19 September deelnemen aan do groote manoeuvres der 3do divisie infanterie in het oosteiyk gedeelte van Noord- Brabant. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Belgi sche regeering 900 franken beschikbaar ge steld om het kantoor en de sociëteit van het Belgisch Loodswezen te Vlissingen, by ge legenheid van het bezoek van HH. MM. de Koninginnen, te kunnen versieren. De liederen, welke door een koor van 850 kinderen gezongen worden by gelegenheid dor plechtige her-onthulling van het stand beeld van Michiel Adr.z. De Ruyter, zullen worden begeleid door de stafmuziek van het 6de reg. infanterie uit Breda. Twee eere-poorten, die te Vlissingen op den Badhuisweg reeds waren geplaatst, zyn door de stoomtram geheel stukgereden. Het stoomschip „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Aug. te Southampton; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Aug. te Suez; de „Spaarndam" vertrok 11 Aug. van Nieuw- York naar Rotterdam; de „Stentor", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 11 Aug. St. Catherine's Point. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 16 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is verleend aan mr. C. G. Berger van Hengst, op zyn verzoek, eervol ontslag als lid van hot college van rogenten over de gevangenissen te Utrecht, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Aan mr. J. P. Dronkers, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger en notaris te Ter Neuzen. Met ingang van 1 Sept. a. s. opnieuw be noemd tot schoolopziener in het arr. Deventer dr. A. J. Kronenberg aldaar; met ingang van 15 Sept. a. s. opnieuw benoemd tot school opziener in het arr. Winschoten, dr. B. Van der Meulen aldaar. Goedgekeurd dat A. O. J. E. M. graaf De Marchant d' Ansembourg, burgemeester van de gemeente Amstenrade, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Aan den heer R. B. De St.-Malo, boekhouder te Panama, vergunning verleend tot het aan nemen van het ordeteeken 4de kl. van den Bevryder van Venezuela. Tot Commissaris der Koningin in Noord- Brabant is benoemd mr. A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst, lid der Gedeputeerde Staten van Gelderland. Tee-ultvoer. Door het dageiykscli bestuur van het Neder- landsch Landbouwcomitó is een schreven ge richt aan de ministers van binnen- en buitan- landsche zaken betreffende het sluiten der grenzen van de naburige rijken voor den invoer van vee, enz., met verzoek pogingen in het werk te stollen om tot de opheffing dier af sluiting te geraken. Door den minister van buitenl. zaken is daarop ten antwoord gegeven, dat hy, ten volle doordrongen van het nadeel, dat Nederland ïydt door die afsluiting, niet zal nalaten noch heeft nagelaten alle pogingen in Jiefr werk- te stellen om tot de opheffing dieiLftfal^lting^te geraken. Aan do „N. R. Ct." wordt over de sluiting der grenzen het volgende geschreven: Wegens het heerschen van het mond- en klauwzeer in Nederland is de in- en doorvoer van Nederlandsch rundvee in en door Frankrijk verboden. Het verbod van den invoer van schapen, geiten en varkens blijft van kracht. Om dezelfde reden werd, zooals men weet, de invoer reeds verboden eerst door Duitsch- land en daarna door België, die echter het transit verkeer vry lieten. Duitscher8 en Belgen waren er zekor ten koste van zware geldoffers eindelijk in ge slaagd, bedoelde ziekte binnen hunne grenzen finaal uit te roeien, en zouden begrijpelijker wijze hun veestapel nu ongaarne blootstellen aan besmetting, uit ons land binnenge smokkeld Weineen l Van Duitschland is het bekend dat kort geleden nog niet minder dan 300 plaatsen met meer dan 1500 gevallen waren, terwijl in België van den lOden tot den 20sten Juli jl. 234 gevallen geconstateerd waren, enkel in de provincie Luik. In Frankrijk zullen lijders denkelijk ook niet ver te zooken wezen, en zoo hebben wy en onze buren scherp toezicht te houden, ieder van ons, op al de anderen. Wat te denken van dit middel van verweer, wederkeerig toegepast door landen, die elkander op dat stuk niets te verwyten hebben Is er uitzicht, dat in eene niet te verre toekomst een dezer landen van deze of van andere t/> smelteiyke veeziekte absoluut vry zal wezen? En mocht dit, dat dan niet over één, 3 of 6 maanden onverhoeds een geval gesignaleerd wordt? Daar zal wel nooit een eind aan komen en het Damocles zwaard der prohibitie, heel iets anders dan invoerrechten, zal onzen vee houders eeuwig boven het hoofd hangen. Dan wordt diplomatendienst gevorderd om het gestremde verkeer weer voor eenigen tyd los te krygen. Ik zou er den heeren diplomaten hoogst dankbaar voor wezen, edien ze het eens tot een rationeeler en blyvende regie- mentatie konden brengen („diplomatie" zoude er trouwens by te pas komen, om de „neven bedoelingen", die, al worden ze niet geformu leerd, toch doorgaans aan die barre voor schriften mede ten grondslag liggen). Kon niet, tusschen ons land en genoemde naburige landen, by internationale overeen komst worden vastgesteld, hoe ieder van hen zich te gedragen zal hebben om deze en an dere besmettelyke veeziekten in engeren kring te bestryden, uit te roeien en plaatseiyk te beperken, en het internationaal verkeer dan maar steeds vry te laten? En toezicht op "het in on uit te voeren vee kon eveneens uitge oefend worden volgens een door allen aan genomen procédé. Zooals het nu gaat, lykt het e ne comedie, waarvan vooral ons klein vee oxporteerend land ieder oogenbhk de dupe is. Gr e m engel Nieuws. Hebben van uit Leiden dezen zomer telkens pleiziertochten mot stoombooten plaats (ook deze week weer), uit andere gemeenten komt men ook veel naar de Sleu telstad per pleizierstoomboot met muziek. Er gaat toch byna geen Zondag om in dit zomer seizoen, of er komen ééne of meer van die booten (evenals ook gisteren weer) Leiden aan de Haven binnenstoomen, om in de Oude Vest by de Pauwbrug hare passagiers aan wal te zetten, die zich dan te voet of per as verspreiden door Leiden en omstreken. Nadat gistermorgen in een perceel aan de Oude Heerengracht brand was ontstaan, welke met eenige emmers water was gebluscht, ging er des namiddags weer een brandalarm door de stad, waarop zich menige spuit door Leidens straten voort bewoog; ook brandladders werden naar de vermoedelyke „plaats des onheils" vervoerd. Toen men eenige straten doorkruist had, werd do terugmarsch aangenomen en bergde men de brandbluschmiddelen ongebruikt wederom achter slot. Op h e t t er r ein van d e L eids ch e Cricket-Club werd gisteren een Cricketwedstryd gehouden tusschen „Excelsior", van Den Haag, en de „L. C. C." In de eerste innings maakte de Leidsche C.-C. 55 punten, de Haagsche 30; in de tweede de L. C.-C. 61, de Haagsche 31, zoodat de Leidenaars wederom als overwinnaars uit. den stryd traden. In weerwil van de vele regens gedurende de laatste weken, was het terrein in zeer voldoenden toestand. Geïyk men weet, werd op den - verleden week Zondag in „Rbynzigt," by --Leiden, gehouden zwemwedstryd by de af deeling snelzwemmen op den rug om den 3den prys overgezwommen tusschen W. F. Engelberts, van Amsterdam, en J. C. Wier.ecko, van Oosterbeek. De eerste maal werd de baan door beiden afgelegd in 1 min. 20l/ï sec., by den 2den tocht werd de baan afgelegd door Wienecke in 1 min. 26!/t sec. Omtrent dit nummer zegt de „Arnhemsche Courant": „Eerstaankomende was de heer J. C. Wienecke in 1 m. 20'/j sec., doch er scheen by de juryleden verschil te bestaan, zoodat ten slotte hem de prys niet werd toe gewezen. Hot bestuur der Arnhemsche Zwem- club zal nadere inlichtingen vragen omtrent deze handelwyze, daar er gezwommen werd onder het Reglement van den Nederl. Zwem- bond, en velen getuigden dat Wienecke het eerste aankwam." Wy weten niet, zegt de „Ned. Sport" hierop, of een zoodanig schryven al by de jury van de Leidsche zwemfeesten is inge komen. Wy betwyfelen het. O i. is het be stuur van de Arnhemsche Zwemclub te ver standig. Gesteld eens dat de heer Wienecke het eerst ware aangekomen en de jury eens een abuis begaan had, en een later aan komende den lsten prys had toegekend, en den heer Wienecke met den heer Engelberts liet overzwemmen om den tweeden prys, dan ligt het toch voor de hand, dat de heer Wienecke in de allereerste plaats tegen deze beslissing protest had aangeteokondHet tegendeel was echter waarde heer Wienecke was dadeiyk bereid om voor den tweeden prys over te zwemmen. Het bedoelde berichtje in de „Arnhemsche Courant" is volgens de „Ned. Sport" óf van iemand, die niet op do wedstryden tegenwoordig was, óf van een volbloed Arnhemmer, die niet goed dulden kan dat Wienecke geklopt is. In elk geval betreuren wy het, zegt de redactie, dat de „Arnhemsche Courant" ge tracht heeft eene jury, die zoo nauwgezet en onpartydig hare taak vervulde, verdacht te maken, doch wy twyfelen niet, of zy zal, na onderzoek, gaarne de beschuldiging terug willen nemen en eere geven, wien eere toekomt. In de afgeloopon week zyn te Katwyk aan Zee aangekomen 3 haringschuiten met eene totale vangst van 1245 kantjes pekel haring en 53 kantjes steurharing. De steur- haring bracht in afslag 10 a f 12 per kantje op De arbeider v. H, te Lisse, van wiens verdwynen onlangs werd melding ge maakt, is weder in de echfelyke woning teruggekeerd. Het eerste geval van mond en klauwzeer is te Bodegrave voorgekomen by het vee van den landbouwer C. Veelenturf Czn. Ook in de gemeente Zwammerdam deden zich reeds enkele gevallen voor. Slechts drie gevallen van pok ziekte kwamen in de afgeloopen week te Rotterdam voor. By het binnenkomen van een trein te Eindhoven is Zaterdag de arbeider H Koks met dien trein in aanraking gekomen waardoor zyn rechtervoet verbrijzeld werd. Het bericht, dat generaal Booth aan de vrouwelyke Heilssoldaten een nieuwen hoed heeft voorgeschreven, vond zyn ontstaan in een Engelsch blad, maar werd toen onmid deliyk tegengesproken door de „War Cry", het officiéél orgaan van den Generaal. De „hallelujahoed" blyft dus onveranderd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Schagen eene vreeseiyko mis daad gepleegd. De wed. B., handelaarster ie fruit, groenten en comestibles, en haar zeven tienjarig nichtje zyn vermoord in hare kamers gevonden. Het huis, waarin de misdaad werd bedreven, staat in de kom der gemeente op een der drukste punten. Een paar koffiehui zen bevinden zich in de onmiddeliyke Daby- heid. Daar kisten en kasten zyn opengebro ken, blykt diefstal de aanleiding geweest te zyn. Men heeft gepoogd door brandstichting, waardoor de lyken gedeeltelyk zyn geschon den, de misdaad te bedekken. Een paar bebloede messen zyn in de kamers gevon den. Mojuffr. B. schynt op haren stoel, ter- wyl zy bezig was met snyboonen snyden, overvallen te zyn. Het nichtje, dat in dc achterkamer sliep, hing in de dekens ver ward half uit de bedstede. Vermoedeiyk hoeft de misdaad te elf uren plaats gehad. Gister middag is de justitie uit Alkmaar naar Scha gen gekomen om een onderzook in te stellen. Afpersing. Tot opheldering van het raadselachtige bericht van de „N. Fr. Gr. Crt." wordt thans het volgende mede gedeeld De landbouwer D. H., te Uithuizen, had van zyne meid de opdracht gekregen een klein sommetje, circa ƒ300, voor haar te beleggen, waaraan gedeeltelyk door haren heer werd voldaan. Hy kocht nl. in Groningen voor haar een waardepapier en gaf haar het resteerende geld, circa f 200, terug, wat dö meid later ontkende en waarover zy zich by een advocaat beklaagde. Deze schreef den heer H. aan het, volgens de meid niet terug gegeven geld, binnen zekeren tyd te xyncn kantore te deponeeren. De heer H., een geacht man, meende, om onaangenaamheden te voor komen, aan deze sommatie te moeten voldoen. Kort daarop komt weer een schryven van denzelfden advocaat met bedreiging van eene vervolging, indien H. niet binnen zooveel dagen duizend gulden zond. Do brief behehde nog de waarschuwing aan H. om niet met zyn' kinderen hierover te sproken De eenvoudige man, bang gemaakt door dit schryven, zond werkelyk de geëischte duizend gulden. Nog was de maat niet vol en opnieuw volgde een dreigement met bevel binnen een paar dagen f 5000 te zenden. De arme H. scheen ten einde raad to zyn en moet zich van het leven beroofd hebben, een brief aan zyno kinderen achterlatend, waarin hy de redenen, die hem tot deze daad brachten, uiteenzette. De zaak moet by den officier van justitie aangegeven zyn. In den nacht van Vrydag op Zaterdag jl. woedde boven 's-Hertog- .-'bosch een hevig on weder, gelyk ouden var dagen ook aldaar zich niet herinneren te hebben bijgewoond. Het onweder, vergezeld van zwa- ren regen, met hagel vermengd, havende don molen aan den Vuchter-uitgang, eigenaar de heer Van Esch, geducht en vernielde veel van het hout en yzerwerk, dat tot splinters geslagen of kromgebogen werd, zoodat de stukken heinde en vur over den Vuchtschen weg verspreid lagen. In de Kerkstraat doofde het alle gaslantaarns uit; op de Buitenhaven wierp het een persoon ter aardeop het stationsgebouw vernielde het den vlaggestok en ook de Kathedraal werd, blykens eene opening in den muur der sacristie en eenige beschadiging aan de wanden, door het hemel vuur getroffen. Brand echter deed het onwo- der niet ontstaan en de persoon, die tor aarde werd geworpen, kwam eveneens met den schrik vry. Ongeveer V/s uur, van 2 3 hield het onweder aan. Te Alkmaar is een geval van Azia tische cholera voorgekomen. De ïyder (een slager) is reeds overleden. Te Wormerveer komt eveneens een geval van Aziatische cholera voor. Te Broek-op Langendyk deed zltli Vry dag het eerste geval voor en nu zyn cr reeds vyf personen overleden, o a. in één gezin de vrouw en twee kinderen. Ook te West-Graftdyk is een geval gecon stateerd. Op II dezer werd een man, die te Alkmaar thuishoorde, op de kermis te Barsingerhorri ziek. Toen men daar de zekerheid erlangde, dat do man aan cholera leed, gat de burge meester van Barsmgerhorn aan 2 personen den last om den lyder naar Alkmaar, naar zijne woning, te vervoeren. Den daaropvol- genden nacht omstreeks halfdrie kwam deze te Alkmaar aan, en wel in een open vlet. Gelukkig werd de vlet opgemerkt en zorgde de politie dat de lyder onmiddellijk naar het gasthuis werd vervoerd en niet naar zyne woning, waarin zyne vrouw en 7 kinderen gehuisvest zyn. De lyder verkeert in zeer bedenkelyken toestand. Te Zaandam heeft zich aan boord van het zelfde vaartuig een tweede geval van cholera asiatica voorgedaan. De vrouw van den schip per en diens negenjarig dochtertje zyn dq aangetasten. Aan boord van een schip, liggende in do Zuid Willemsvaart, onder do gemeente Erp, is weder een cholera-geval met doodelyken afloop voorgekomen. Gisteren liep te Breda het gerucht, dat de groote manoeuvres in Noord-Brabant zoudo- worden afgelast met het oog op de ligging

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1