N°. 10574. A0. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Feuilleton. Een verhaal uit de vierde eeuwnaOhristas. Maandag 13 Augustus. LEIDSCH BA&BLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 05- PRIJS DER ADVERTENTIEN: 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Van 1 letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Grootera Voor het incasseeren bulten do stad J)it nommer bestaat alt DRIE Bladen. Gemengd. Nieuws. Yan de werf der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij alhier is met het beste gevolg te water gelaten eene voor reke ning van de Tuinders-Yereeniging te Bever wijk nieuwgebouwde salonschroefstoomboot. De voor deze boot bestemde compound- machine met condensatie van 100 P.K. en do bybehoorende stalen stoomketel, gecon strueerd voor 8 atmosferen stoomspanning, z\jn mede in de werkplaatsen van bovengenoemde fabriek vervaardigd. B\) de in den omtrek van Leiden gehouden velddienst oefening door het 2de bat. 4de reg. inf., waarby gebruik word ge maakt van losse patronen, had de milicien K., op patrouille zynde, de onvoorzichtigheid zjjn geladen geweer b\J den voet te zetten, hoewel dit streng verboden is. Door een of ander toeval ging het schot af en daar hy met zyne hand op den tromp leunde, kreeg hy de lading door zyne hand en een gedeelte in het gelaat, zoodat zyne onmiddellyke overbrenging naar het hospitaal alhier nood- zakeiyk was. Met de helft van deze maand zal onze gemeente weder een middel van gemeenschap ryker worden. Alsdan zal worden geopend een nieuwe stoombootdienst Leiden Rotterdam vice versa, van de heeren Yan Gelder, Lichtenstein Co., te Rotterdam, met de schroefstoombooten „Fortuna I en II". In dien dagelykschen dienst voor passagiers, goederen en vee zullen ook begrepen zyn de gemeenten Gouda, Waddingsveen, Boskoop, Alfen, Koudekerk en Leiderdorp. Ligplaats te LeidenHavenidem te Rotter dam Nieuwe Haven by de Pakkenbrug. Moge den naam der booten eer worden aangedaan Deze week werden op „Rhyn- zigt" genomen 376 zwembaden door heenn en 33 door dames. Temperatuur van het water 18° Celsius. Hagelscbade. De burgemeester van Aalsmeer schryft het volgende: „Tot myne verwondering mocht ik tot aeden nog niets in de hoofdbladen lezen over de schade, den ingezetenen dezer gemeente toegebracht door den hagelslag van 6 Augus tus jl., waarom ik my verplicht gevoel daar over iets mede te deelen. By een door my ingesteld onderzoek is ge bleken dat de schade, aan byna alle ingezete nen myner gemeente toegebracht, door den hagelslag van 3 Aug. jl., ruim f 12,000 be draagt alleen aan glazen van broeibakken en kassendat de schade, aan bloemen, plan ton en veldgewassen geleden, onschatbaar is dat ik hoop, wanneer er een beroep gedaan mocht worden op het Nederlandsche volk, ook de ingezetenen van Aalsmeer mild mogen worden bedacht." De eergisteren te 's-Gravenhage by den begrafenis-optocht van den socialist verwonde banierdrager kon gisteren reeds het gemeente-ziekenhuis verlaten, uithoofde de kwetsuur gebleken is niet van ernstigen aard te zyn. Tegen 10 personen by de begrafenis van den socialist Yan Yeelen is geverbaliseerd wegens rebellie en deelneming aan een ver boden optocht, waaronder Snyder, vroeger president van het comité der werkloozen, maar niet Domela Nieuwenhuis, omdat deze tydens de charge der politie in het volgrytuig bleef zitten. Gisteravond werd in het lokaal „Walhalla" door de sociaal democraten eene by eenkomst belegd, ten einde te protesteeren tegen het geen by de ter-aarde-bestelling van hun party- genoot Yan Yeelen is voorgevallen. De per soon, die by deze gelegenheid gewond werd, bevond, zich met de leiders der protest-meeting, op de tribune. De byeenkomst werd door ongeveer 500 personen bezocht. Er werden eenige redevoeringen gehouden en ten slotte werd eene motie aangenomen, waarin protest werd aangeteekend tegen de houding van den waarnemenden burgemeester, baron Du Tour van Bellinchave. Eene talryke politiemacht was voor het ge bouw opgesteld en insgeiyks was eene byzon- der groote volksmenigte op de been. Om elf uren verlieten de deelnemers aan de meeting het gebouw en keerden huiswaarts, zonder dat daarby iets byzonders voorviel. Voor den hondenwedloop, a. s. Maandag in de Boorlaan te 's-Gravenhage te houden, zyn, behalve 15 Hollandsche honden, ook honden uit Engeland ingeschreven. By voDnis van dearron d.-r e c h t- bank te 's Gravenhage werd gisteren de per soon uit Delft, die zich schuldig maakte aan diefstal van een vat boter, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het O. M. by dezelfde rechtbank vorderde voor den koopman, die geldon uit zyn fail lieten boedel niet kon verantwoorden, wegens bedriegiyke bankbreuk, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Burgemeester en Wethouders van Sassenheim hebben aan de ingezetenen bekend gemaakt, dat alle openbare wateren, in die gemeente gelegen, besmet zyn wegens het werpen van uitwerpselen van cholera- ïyders in de Haarlemmervaart en in de Ring vaart, en waarschuwen de ingezetenen om het water voor geen enkel doel te gebruiken. Yan de vele personen te Amsterdam, voor wie geneeskundige hulp wordt ingeroepen, op grond van hot vermoeden van cholera, zyn er vyf ter waarneming naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, zonder dat cholera was vastgesteld. Het aantal personen by wie werkeiyk cholera werd vastgesteld, bedraagt 8. Yan dezen over leden er 4, terwyi de anderen in behandeling bleven. Te We8t-Graftdyk (N.-H.) heeft zich een geval van Aziatische cholera by de vrouw van een werkman voorgedaan. Een geval van cholera asiatica met doode- ïyken afloop heeft zich voorgedaan in het gehucht Middelrode, gemeente Berlikum. Het gehucht Middelrode is gelegen langs de Zuid- Willemsvaart. De Zuid-Willemsvaart is, vol gens verklaring van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Noord-Brabant en Limburg, besmet. Te Maastricht hebben zich weer 3 gevallen van cholera voorgedaan. Het totaal der dooi» die ziekte aangetaste personen bedraagt 53, dat der daaraan overledenen 24. Gistermiddag is te Haarlem eene vrouw, vermoedeiyk ïydende aan cholera, naar de barak overgebracht. Thans is ook de schippersvrouw te Half weg bezweken. Het geheele gezinman, vrouw en vier kinderen, is het slachtoffer der cholera geworden. Men schryft aan de „Tel.": Door het ge meente-bestuur van Haarlem is aan de weduwe, in wier huis in de Zuiderstraat de cholera uitbrak en dat dus beschouwd kan worden als een broeinest der gevreesde ziekte, tydeiyk aangeboden een vrystaand net huis. De vrouw heeft evenwel daarvoor gemeend te moeten bedanken en wel, naar men zegt, op aanraden van haren schoonvader, den sociaal-democraat Lacet, die een vyand is van al wat vanwege do overheid geschiedt. Onbegrypeiyk is het, dat niet met beide handen wordt aangegrepen een aanbod, zoowel in het belang der be woners van het verdachte perceel als in dat van alle ingezetenen. Te Broek op Langedyk zyn verscheidene gevallen van cholera voorgekomen. Donderdag deed zich het eerste geval voor en gisteren waren er reeds vyf menschen overleden, o. a. in één gezin do vrouw en twee kinderen. Te Zaandam is een geval van cholera asiatica geconstateerd aan boord van een in de Havenkom aan den Dam liggend vaartuig, in die gemeente thuisbehoorende. Het Zaan- water is besmet verklaard. By de zeemacht zyn verschillende voor zorgsmaatregelen tegen do cholera genomen. Het zwemmen is aan de manschappen ver boden. Het schoonschip-maken is beperkt. Het gebruik van duin- of gedistilleerd water is aanbevolen. Aan de schepelingen is voor geschreven zich des avonds of des nachts niet te luchtig te kleeden. Het gebruik van vruchten, vooral van komkommers, is ver boden. De marktmeester van de fruit en groentemarkt te Amsterdam, die door B. en Ws. om door hem gepleegde onregel matigheden in het beheer der marktgelden, onlangs uit den dienst ontslagen werd, is op bevel van den officier van justitie in arrest genomen. Generaal Booth heeft voor de vrouw6iyke soldaten van het „Leger des Heils" een nieuwen hoed voorgeschreven. De blauwe hoed is vervangen door een witten, ook van anderen vorm, met witte kant, waarover een roode band, waarop staat „Leger des Heils." Gisteravond geraakten op den Zwanenburgwal by de St.-Anthoniesluis te Amsterdam twee jongens van 10 jaar, die daar vischten, te water. Beiden werden na eenigen tyd opgehaald, de één levenloos, de ander in een toestand, welke nog hoop op herstel geeft. Wagenaar, die uit het ryks-krank- zinnigengesticht te Medemblik was ontvlucht, ia te Hoorn aangehouden. De werkstaking in de aardewerk fabriek der firma Regout Cie., te Limmel- Meersen, is geëindigd. Alle werkstakers hebben den arbeid hervat. Deze werkstaking was het gevolg van eene verlaging der loonen, die op deze fabriek voor de afdeeling „aarde werkers" hooger waren dan by eene andere aardewerkfabriek en thans daarmede golyk gesteld zyn. Gisterochtend werd het ïyk van zekeren B., spoorwegarbeider aan de lyn Hoorn - Enkhuizen, gevonden in eene sloot onder de gemeente Wester-Blokker. De man laat eene weduwe met drie jeugdige kinde ren achter. Huiselyke oneenigheden doen het vermoeden ryzen, dat hier aan zelfmoord te denken valt. Door de politie in de gemeente Bergh wordt nog altyd met yver gezocht naar den vyfden dader van den diefstal te Emmerik. Voor zoover men reeds weet, is deze iemand, die in die streken zeer goed bekend is, zoo dat het heel veel moeite zal kosten hem in handen te krygen. Reeds heeft men hem in bosschen gezien, maar die zyn zoo groot en met zoovele hoogten en laagten, dat men hem, hoewel hy door een groot aantal personen nagezet werd, niet in handen kon krygen. Allerwegen worden te Middel burg aanstalten gemaakt voor eene waardige ontvangst van NeerlandB Koninginnen. Van gemeentewege is men bezig op 6ommige openbare pleinen de noodige verlichtings- en illuminatie-toestellen aan te brengen, door de straatcommissie wordt een aanvang gemaakt met den bouw van oorepoorten en het plaatsen van palen voor de verdere versiering, by onder scheidene particulieren zyn fraaie gasillumi- natie-toestellen geplaatst, terwyi men by anderen bezig is met het aanbrengen van hetgeen noodig is voor de verlichting met lampions. In de magazynen maakt men reeds veel werk van de étalages en in de winkels, welke zich er voor eigenen, is oranjelint of lint van de nationale kleuren domineerend. Alles wyst het aan, dat Middelburg van 21 tot 25 dezer op geheel eenige wyze van zyne gehechtheid aan het Huis van Oranje zal biyk geven. Ter gelegenheid van het bezoek van HH. MM. aan Zeeland vertrekt den 21sten dezer naar Middelburg een detachement van het 2de regiment huzaren uit 's-Hertogenbosch, ter sterkte van 1 ritmeester, 2 luitenants en 50 minderen. Was het Donderdag te Zutfen, nadat de burgemeester de stilstaande Jieden op do Markt te 12 uren had aangemaand naar huis te gaan, weder rustig geworden, tegen zeven uren 's avonds, het tydstip, dat de aan het werk gestelde sigarenmaker van den heer Broere zyne werkplaats zoude verlaten, had zich daarom eene massa volk, voor het meeren- deel nieuwsgierigen, op de Markt en omlig gende straten verzameld. De geheele politiemacht, aangevuld met een zestal bereden marechaussees en onder aan voering van den burgemeester, had zich inmid dels aldaar verzameld, die het volk uiteen dreven, waarna de burgemeester, benevens eenige agenten, den betrokken persoon naar zyn kosthuis begeleidden. Na het opjagen der stilstaanden door marechaussees en politie ver spreidde zich de menigte, waarby enkele per sonen lichte kwetsuren en gevoelige slagen bekwamen. Togen negen uren rukten de mare chaussees in en was de groote Markt weldra weder rustig als gewoonlijk. Gistermorgen werd de sigarenmaker onder sterk politiegeleide weder naar zyn werk ge bracht, waarby geene wanordelykhoid meer plaats vond. In den winkel van den behanger en stoffeerder, den heer A. v. D., in de Lange- straat te Amersfoort, is gisterochtend een felle brand uitgebroken, welke door de spoedig ter plaatse verschenen brandweer tot dat lokaal werd beperkt. De bewoners, waaronder vrouw en kinderen, konden door den rook het huis niet anders verlaten dan door een raam en langs een paar daken, welke tocht gelukkig zonder onheil werd volbracht. Alles is tegen brandschade verzekerd. Te Deventer is by de spoorbrug over den IJsel gevonden het ïykje van een knaap van 10 jaren, die met visschen inden IJsel is gevallen. Te Enterbroek, gemeente Wierden, is, terwyi de ouders op het veld waren, een an derhal fjarig kind, dat aan de zorg van een ouder zusje was overgelaten, te water ge raakt en verdronken. Jaap Eden te Birmingham. Het bestuur van den „A. N. "Wielrijders-Bond" heeft in een brief aan de „National Cyclists Union" geprotesteerd tegen de behandeling, den heer J. Eden te Birmingham aangedaan, en verontschuldigingen tegenover den „A. N. W.-B." geëischt voor de beleeaiging, dat aan den heer E. oen rybewys geweigerd werd, niettegenstaande zyne aanvrage van den „A. N. W.-B." uitging. Het lot van 20,000 fr. van do tombola der Antwerpsche wereldtentoonstelling is, naar verzekerd wordt, gewonnen door Constant Martin, pachter te Sluizen, by Tongeren. Volgens een Gentsch blad, is de 3do prys, bet meubilair een or eetzaal, ter waarde van 5000 fr., gewonnen door tien bakkersgasten van „Vooruit" van Gent, die samen elke week een lotje gekocht hadden. Uit hot noorden vanFngeland komen berichten betreffende hevige onweren, welke daar gedurende de laatste dagen hebben gewoed. Deze onweren gingen gepaard met zóó hevige regens, dat zelfs de spoorwegen daarvan groote nadeelen ondervonden. Wegens de schade, welke door het water aan den weg werd toegebracht, moest zelfs het spoor wegverkeer tu8schen Carlisle en New-Castlo gestaakt worden. 3) „Ik", antwoordde Celsus schouderophalend. 5Eigenlyk met. Ik begryp althans niet, waar toe ik, waartoe wy allen hier leven. Wy vervelen ons van den eenen dag tot den anderen, wachtende op iets nieuws, dat komen zal, maar natuurlijk niet komt. Vóór eenige eeuwen placht men er in zulke gevallen een einde aan te maken, maar dat heeft ook geen doel men weet immers niet wat daarna komt? Het eenige genoegen, dat ik thans smaak, is eiken avond het denkbeeld, dat er weer een dag voorby is en ik dus zooveel nader aan het einde ben." „Zyn er velen, die zoo denken?" „Nogal. Dat komt ook wyi er niets is, waaraan men zich houden kan. Het ryk zinkt inéén en er zal een tyd komen, waarin de barbaren de overhand hebben, en dat zal verschrikkeiyk zijn. Maar wy kunnen or niets tegen doen. In het Zuiden hebben ze dat al lang ingezien en trachten nu maar het leven te genisten. Dat heb ik ook gedaan en my ten slotte natuurlyk verschrikkelyk verveeld zooals dat in zulke gevallen altyd gaat. Ik wist het echter van te voren." „En nu?" „En nu? Nu loop ik met u in het boech fond en houd u eene wjjsgeerige verhandeling, -u ongelooflijk verveelt." ,0 neen, dat verveelt my in het minst niet, ik mag veel te gaarne weten wat de men schen elders denkon. Ik meen u zelfs te be- grypen; ik ondervond Boma iets dergelyks. Gy voelt u verlaten, naar het my voorkomt, en my gaat het eveneens. Myn vader bemoeit zich byna nooit met my; myne moeder ie dood, en zoo ben ik dikwyis van uit de villa naar hier In het woud gegaan om rond te zien, ginds naar den Ryn, waarachter de blauwe bergen zich verheffen, en Daar de stad onder ons, en dan dacht ik dikwyis, hoeveel menschen er wel in het Romein8che ryk zyn, die niets van elkander weten, en hoevelen er sterven, zonder dat iemand zich om hen be kommert en dan ben ik dikwyis in het gras gaan zitten en heb geweend." Nu begreep Celsus haar weer niet. „Een vroemd meieje", dacht hy; „zy gaat in het woud en weent, zoo zonder eenige aanleiding. Maar bekoorlyk is zy." Lucia zei dat zy vermoeid werd en nam op eene verhooging aan het pad plaats, plukte bloempjes af en poogde er een krans van te maken. Celsus keek er naar en beschouwde met verrukking de smalle, blanke en krachtige vingers van het meisje. „Maar het leven kan toch ook een doel hebben", zeide zy eensklaps, „en dan leeft men gaarne." „By voorbeeld „Wel, byvoorbeeld, men kan voor anderen leven, voor zyne vrienden of als men Zy zweeg plotBeling en begon haastig om zich heen alles af te plukken, bloemen en gras. „Aha dacht Celsus. „Is het zoo met u gesteld 1?" Hy zette zich naast haar en vatte hare hand, die zy hem gewillig liet. „Zeg, Lucia, vertrouwt gy my?" Zy keek hem aan, werd rood, lachte, trachtte tevergeefs hem ln de oogen te zien en zeide eindeiyk: „U o jat" „En zult gy my naar waarheid antwoorden?" „Naar waarheid hoe zoo och ja waarom niet?" „Nu dan gy bemint iemand?" Zy werd eensklaps vuurrood, trok met ge weld aan haron bloemenkrans en knikte ein- deiyk met bet hoofd. „En mag ik als uw vriend weten, wie het is?" Zy antwoordde niet, werd nog rooder en scheen alleen oogen te hebben voor hare bloemen. „Ken ik hem vroeg Celsus nog dringender. In plaats van to antwoorden, begon zy eensklaps hevig te snikken en verborg zy haar gelaat in de handen. Celsus meende genoeg te weten, hy meende zeker te zyn van zyne overwinning en legde zacht zyn arm om den hale van het meisje, trok mot do andere hand hare handen van haar gelaat weg, boog haar hoofd achterover en kuste baar op don mond. Hare lippen beant woordden zyn kus. „Lucia, lieve Lueia", fluisterde hy, „ik bemin u - u alleen" - en kuste haar op- nieuw. Zy weerde hem af en zeide zacht: „Neen, laat dat - gy moogt niet-" zonder dat by er zich aan stoorde. En daarna was het ook met haren tegenstand uitzy omvatte hem met beide armen, drukte hem onstuimig aan hare borst en kusto hem zy kónden or niet mee ophoudon. Afwisselend zagen zy elkaar in de oogen en drukten dan weder de lippen op elkander, en van tyd tot tyd fluisterde zy: „Liove, lieve Celeuel" Een gelukkig paar verliet het woud. Celsus had haar beloofd, nog heden hare hand van haren vader te vragen, en dan zouden zU samen naar het Zuiden gaan, naar Rome of Konstantinopel. Hy sprak van het Zuiden, van de pracht en den levenslust, die daar heerschten, en hoe gelukkig zy zouden zyn, en zy luisterde naar hem met stralende oogen; het scheen haar zoo heerlyk, zoo schoon. Zy waren de villa reeds genaderd, toen hun een slaaf met ontBteld gelaat te gemoet kwam loopen. Reeds van verre schreeuwde hy hun iets toe, wat zy niet verstondenhy wenkte en zy gingen sneller. „De Allemannon, heorl" hoorden zy ein- deiyk, toen zy nader kwamen. „Zy zyn ginds in het dal; schieiyk te paard, of zy snyden ons van de stad af." „Vervloekt I" zei Celsus. „Dan moeten wy ons haasten." Zy ylden door het park naar do plaats by de villa, waar do slaven zich reeds hadden verzameld. De paarden waren gezadeld en ten deele met kostbaarheden bepakt, de slaven gewapend. 8chieiyk hief Celsus zyne verloofde in den zadel, steeg zelf op en ln draf ging het] bergafwaarts. Rondom in de vlakte zag men brandende dorpen; uit de naburig» villa's vluchtten eveneens de be woners; in hot dal zag men reeds eenige kleino ruitertroepen der Germanen, maar dezen waagden zich nog niet in de nabyheid der stad. Toen de vluchtelingen ln het dat kwamen, stieten zy op eenige vyanden. Celsus wierp zich met verbittering op hen; eenigen werden gedood; slaven van naburen kwamen hem ter hulpe en na een korten galop kwa men allen nagenoeg onverlet in de stad. Krakend sloten de poortdeuren zich achter hen: zy waren gered. n. Claudius Maricus gaf een groot gastmaal, om de overwinning over de Allemannon te vieren. De bezetting van Trier had ze afge slagen en verstrooid. Zyn vry groot huis aan de Moguntiacer-straat was feestelyk versierd, de huiBdeur met guirlandes behangen;kleine altareD, op de straat opgericht, dampten wierook ten hemel; de aanzienlyken van Trior hadden hunne beste kieederen te voor- schyn gehaald, hunne draagstoelen nieuw laten verven en de voorhangen nazien. Claudius Maricus stond in de voorhal van zyn huls om de gasten te ontvangen. Hy zag er zeer waardig uit. In eone nieuwe toga gehuld, vouwdo hy de handen over zyn om- vangryken bulk en lonkte vergenoegd met zyne kleine groene oogeD, die in het dikke roode gelaat schenen te zwemmen. IWordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 7