N°. 10571. Donderdag O Augustus. A°. 1894. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 8 Augustus. Feuilleton. Be Misdaad iL de Bue Lafitte. LEIDSCH DAG-BLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 110- Franco per post. -a v r n 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN t Van 1-6 regels f 1.05. letters naar plaatsruimte. ■wordt f 0.05 berekend. Iedero regel meer f 0.17$. Grootere Voor het incassoeren buiten de stad De feesttocht, welken „de Leidsche Ver- eeniging tot bevordering van geregeld school bezoek" den eervol ontslagen leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden van den afgeioopen cursus jaarlijks aanbiedt, zal nu morgen (9 Aug.) plaats hebben. Als feest terrein is uitgekozen het zoo heerlik en fraai gelegen Hotel-Pension „Hookenburg" aan de Geestbrug, gemeente Voorburg, dat door zijn inrichting, prachtigen tuin en bosch daarvoor zoo uitnemend geschikt is. Het aantal feeste lingen bedraagt pl. m. 250. De samenkomst voor het vertrek 's morgens halftwaalf is het plein van de Kweekschool voor Zeevaart. Voor belangstollenden zal 't zeker een kijkje waard zijn, ten einde die van genot stralende gezichten te zien plaats nemen in de wagens der IJsel-stoomtram, daarvoor door den heer directeur der Maatschappij tot exploitatie van Tramwegen zoo welwillend aangeboden, 't Is nu maar te hopen, dat goed weer het feest mag ten deel vallen; de feestvreugde en de belooning voor getrouw schoolbezoek zullen dan voorzeker groot ztJnl Eene der oudste vereenigingen in deze ge meente viert eerstdaags haar veertigjarig bestaan. 't Is de vereeniging „Het Metalen Kruis", afdeeling Leiden, welke op Maandag 13 Aug. eeno feestelijke bijeenkomst houden zal ter herdenking van dit heuglyk feit. Daartoe worden uitgenoodigd de than8 nog in leven zijnde gerechtigden tot het dragen van het eereteeken van 1830 en '31, onder officieren van zee* en landmachten schutterij, mits in uniform, en de leden van den bond van oud-onderofficieren. Een klein getal intro ductie-kaarten is besohikbaar voor civiele genoodigden. Een Acapella-koor eereleden der vereeni ging heeft zfine medewerking toegezegd, evenals de mannenzangvereeniging „Kunst na Arbeid". Wanneer hot nu tegen a. 8. Maandag uit- gehageld, uitgeregend en uitgewaaid is, dan bestaat er alle kans, dat de veertigste jaarfeest- viering weder een prettig en gezellig feestje kan worden. Met het oog op den hoogen leeftijd der weinige leden zou 't kunnen gebeuren dat het wel het laatste feest kan zijn. Wij hopen van ganscher harte, dat alles nu ook mede zal werken tot het welslagen van deze eigen aardige gebeurtenis. Voor het examen Fransche taal (L. O.) is geslaagd de heer F. Nykamp, van Leiden, en voor het examen Hoogduitsche taal (L. O.) mej. C. A. Fischer, ook van Leiden. Aan het Instituut-De Waal te Utrecht is tot onderwijzer benoemd de heer J. Gou- wentak, van Leiden. Tot onderwijzer aan do openbare lagere school in de Heerenstraat te Zoeterwoude is benoemd de heer J. M. C. Paap, van Voor schoten, en tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openb. lagere school in het dorp mejuffrouw G. M. Wolff, te Zoeter woude. Door 12 bewoners van het Schelpenpad is een adres aan den gemeenteraad gericht om eene lantaarn aldaar te plaateen. De volgende personen zijn te Zoeterwoude in werkelijken dienst opgeroepen op 17 Aug. a.s. G. Onderwater, W. G. Pupping, J. Van der Meer, D. J. Hendriksen, J. J. Kriest en B. M. O verdjjk. Omtrent de bevestiging en intrede van ds. Bollée, te Katwijk aan den Rijn, meldt men ons nader dat de bevestigingstekst was Ezechiel 33: 7a. De intreetekst was: Hand. 8: 35b. In het belang van den bloembollenhandel wordt op het Rijkstelegraafkantoor te Hille- gom, voor het tijdvak van 15 Augustus tot en met 15 November aanstaande, de door- loopende dagdienst ingevoerd. Het kantoor zal dan open zijn: op werkdagen, van 7J/2 uur 'svoor- tot 81/, uur 's namiddags; op Zon en Feestdagen van 71/, tot 81/, uur 's voor- en van 121/, tot l1/, uur 's namiddags. De hoer P. Van de Wetering, te 's-Gra- venhage, is benoemd tot ridder van hot Legioen van Eer. Prins Albert van Pruisen bracht gisteren met zijn gevolg een langdurig bezoek aan den koninklijken bazar van den heer Boer, in de Zeestraat, te 's-Gravenhage. De navolgende prijsvragen werden in „De Veldpost" van 3 Febr. 1894 uitgeschreven 1. Welke is de voordeeligste en beste manier om rundvee op den stal vet te mesten? 2. Op welke wijze kan de melkgoving van rundvee het krachtigst worden bevorderd? 3. Aan welke eischen moet eene H.A. bouw grond of weiland voldoen, om met voordeel voor 't warmoeziers of tuiniorsbedrijf geschikt te worden gemaakt, en hoe moet dit geschieden Met welke stoffen bemest? Waarmede bepoot of bezaaid worden, om met de minste kosten de meeste opbrengst te leveren 4. Op welke wijze kunnen op groenten- en fruitmarkten, zoo hier te lande als in het buitenland, do belangen van kweekers en warmoeziers by den verkoop hunner producten het best worden bevorderd en beschermd tegen daar heerschende misbruiken? In overleg met de commissie van booordee- ling zijn door „De Veldpost" bekroond de navolgende antwoorden: Op Vr. 1, de heer E. E. Kronenburg, te Gorsel. 2, J. Attema, te Koudam. b 3, J. Ravenshorst, te Kampen. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan de heeren G. H. Molewyk, te Vledder, voor de beantwoording van vraag 2, en F. W. T. Hunger, te Leiden, van vraag S. Op vraag 4 is geen enkel voldoend antwoord ingekomen, zoodat geene premie kon worden toegekend. De zes verhandelingen zijn nu openbaar gemaakt. De gemeenteraad van Schiedam benoemde gisteren tot directeur der gemeentewerken den heer J. M. A. Zoetmulder, ingenieur te Maastricht. De gemeenteraad van Woerden nam gisteren met algemeene stemmen de voor stellen aan van haren adviseur, den directeur der gasfabriek te Gouda, nl.de prijs van het lichtgas wordt gebracht van 10 op 8 cents en het kookgas op 5 cents per stère; de meterhuur op 10 ets. per maand. Leidingen in huis en kooktoestellen zullen tegen zeer laag tarief verhuurd worden. Besloten werd een directeur aan te stellen, waartoe is be noemd de heer H. Lenderink, thans opzichter aan de stedelijke gasfabriek te Gouda. Uit goede bron verneemt het „Vad.", dat men ook aan het departement van kolo niën nog geene verdere berichten aangaande Lombok heeft. Den 13den Juli kwam het be richt, dat in alle eischen was toegestemd, maar sinds dien tijd kwamen er geene nadere telegrammen van eenige beteekenis. Wel weet men dat onze troepen zich laDgs de kust hebben verspreid, maar verder verneemt men niets. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat de expeditie nog niet is teruggekeerd, want anders zou daarvan wel mededeeling zijn gedaan aan den minister van koloniën. De jaarljjksche algemeene vergadering van de Broederschap der Notarissen in Neder land werd gisteren te Utrecht gehouden onder voorzitterschap van den heer J. C. G. Pollones, lid van het hoofdbestuur. Uit het door den algemeenen secretaris uit gebrachte verslag bleek o. a., dat de Broeder schap thans telt 488 leden, dat toetreding van nieuwe leden zeer gewonscht is en dat de Broederschap in 1893 heeft ontvangen een legaat, groot f 1000, aan haar besproken, vry van rechten en kosten, door een belangstel lend lid. Mr. J. F. Wertheim, te Amsterdam, word herbenoemd tot lid V3n het hoofdbestuur, tevens lid van het dageiykseh bestuur, ter wijl in de plaats van wijlen den heer W. J. N. Landré werd benoemd tot lid van het hoofdbestuur de heer H. P. Maronier, notaris te Rotterdam. Als plaats, waar in 1895 de algemeene vergadering zal worden gehouden, werd aan gewezen Breda. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland is bepaald: lo. dat in Noord-Holland de jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 1 September a. s. met zonsopgang 2o. dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Maandag 1 October, mede met zonsopgang. 3o. dat de korte jacht dagelijks, met uit zondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. Te Utrecht zal op 10, 11 en 13 Aug. eene bijeenkomst plaats hebben van de „Astro nomische Geselschaft." Vele leden van het bestuur zijn reeds aanwezig en houden hunne voorloopige besprekingen. Gistermiddag waren de leden aan een gastmaal vereenigd ten huize van prof. Oude mans. Zondag 12 Aug. wordt een bezoek gebracht aan Scheveningen. De Staatscourant van 8 Aug. bevat den tekst der wet van 9 Mei 1890 (Stsbl. No. 79), tot regeling van het pensioen der weduwen en weezen van burgerlyke ambtenaren, zooals die is gewijzigd bij de wet van 30 Sept. 1893 (Stsbl. No. 145). De openbaarmaking geschiedt op voorstel van den minister van financiën, ten einde den gewyzigden tekst algemeen bekend te maken. By besluit van Ged. Staten van Noord- Holland is verklaard dat D. Postma, niet eervol ontslagen onderwijzer aan eene openbare school te Medemblik, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. Tot prior van het Dominicanerklooster te Nijmegen is gekozen pater Theissling, lector in de godgeleerdheid en professor in het klooster te Huisen. Door het hoofdbestuur van den „Bond van Orde door Hervorming" is eene com missie benoemd, om te onderzoeken waar en tot welken prijs gronden op Westerwolde of in Drente te \erkrygen zyn, ten einde ze te ontginnen, om zoodoende eene productie ter werkverschaffing in het leven te roepen. Reeds hebben zich vele arbeiders aangemeld, om op een boerderijtje te worden geplaatst. De Staatscourant van 8 dezer bevat een rapport van den commandant van Hr. Ms. schoener „Argus", belast met het politietoe zicht op de visscherij in de Noordzee, van 2 tot 21 Juli jl. Er werden geene politie over tredingen geconstateerd en geene klachten vernomen. De haringvisschers werden veel noordelijker aangetroffen dan gewoonlijk in dezen tyd des jaars het geval is, terwijl op de Doggersbank geene Hollandscho visschers- vaartuigen werden gezien. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 1 October a. s., aan W. J. H. Franck, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als onderwijzer by de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onder- wyzers te Maastricht. De minister van marine hoeft den officier van gezondheid 1ste kl. by de zeemacht J. D. Kayser met 8 dezer geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. kanon neerboot „Raaf." Het stoomschip „Anchises", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Aug. van Port- Said; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 7 Aug. te Port Said; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Aug. Perim; de „Drente", van Java naar Rotterdam, vertrok 7 Aug. van Port Saidde „Deucalion", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 Aug. Perim; de „Edam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 7 Aug. Prawlepoint; de „Glaucus", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 Aug. Prawlepoint; de „Maasdam" arriveerde 7 Aug. van Nieuw York te Rotterdam; de „Patroclus", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 7 Aug. van Algiers; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Aug. te Genua; de „Salak", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 7 Aug. te Suez; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 7 Aug. van Southampton; de „Zaandam", van Nieuw York naar Amsterdam, passeerde 7 Aug Lizard. By koninkiyk besluit zyn benoemd tot ontvanger der belastingen, haven en schut- gelden van het kanaal van Walcheren te Vlissingen: R. F. baron Yan Raders, thans te Valkenburg; tot ontvanger der belastingen te Wommels, T. A. Coenen, thans te Hattum; te Naarden, G. Yerhoeve, thans te Medemblik; te Kampen, J. P. Reede, thans to Woerden; te Beek (Limburg), K. W. Spaan, thans te Breskens. De Oost-Indische ambtenaar met verlof dr. J. Haver Droeze, laatsteiyk leeraar aan de hoogere burgerschool met vyfjarigen cursus te Semarang, op zyn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Met ingang van 1 Sept. a. a. benoemd tot adjunct-commies by het departement van bin nenlandsche zaken mr. S. J. Blaupot ten Cate, thans adjunct-commies ter provinciale griffie van Overysel. Uit het Gemeenteverslag over 1893. Koepokinenting. Het aantal verrichte koepokinentingen van arme en behoeftige personen was als volgt: In 1892, 1079, waarvan 89 beneden 1 jaar en 990 boven 1 jaar. In 1893 werden gevaccineerd 1007, waarvan beneden 1 jaar 34 en boven 1 jaar 973. In het geheel werden gevaccineerd: In 1892, 1576, waarvan 163 beneden 1 jaar; 627 van 1 3 jaren; 476 van 3 6 jaren; 54 van 6 12 jaren en 256 boven de 12 jaren, In 1893, 1226, waarvan 112 beneden 1 jaar; 612 van 1 3 jaren; 442 van 3 6 jaren; 39 van 612 jaren en 22 boven 12 jaren. De vaccinatiën van de bohoeftigen hadden plaats in het Pare Vaccinogène in het Eliza bethshof. De commissie is werkzaam geweest van 8 Maart tot 30 Mei en van 5 Juli tot 20 November. In het personeel der bediening is geene verandering gekomen. Er zyn twintig kalveren ingeënt, waarvan 15 met gunstig en vyf met ongunstig gevolg, veroorzaakt waarschyniyk ten gevolge van den buitengewoon warmen zomer. Er is gelegenheid gegeven tot inenting ge durende 10 zittingen tegen betaling van f 1 en gedurende 18 zittingen voor kostelooze inenting. In die 10 zittingen tegen betaling zyn 87 personen en in de kostelooze 1007 persone" go vac- en gerevaccineerd, te zamen 1091 personen. By elke inenting werden 9 on by elke herenting 6 picures gemaakt. By 1087 gevaccineerden is 8.4 pet. opge komen; de gerevaccineerden zyn op enkelen na niet teruggekomen. Slot „Ach ja, de villa behoort my toe, of liever, ik heb ze in betaling genomen voor de acht honderd duizend francs, die ge my schuldig zyt vanwege myn depot op den avond van het verlovingsfeest van uwe dochter met den dooiluchtigen markies De Montgerbois en dat uw geëerde schoonzoon toen gestolen heeft, bonevens een valschen wissel, dien uw zoon Maurice op myn naam heeft getrokken. De bewyzen zyn volledig. Ik ben dus ten mynent, of liever by den heer Jacques Varlay, want op zyn naam is de villa gekocht." „De villa behoort dus voortaan aan Jacques Varlay?" Zonder antwoord te geven, trad de kapitein naar de deur en riep „Treedt allen binnen!" Maurice naderde, Jacques by de hand hou dende. Hij wierp zich voor zijne moeder op de knieën, omhelsde haar en sprak: „Ge hebt wèl gedaan, moeder, in deze ver eeniging toe te stommen: we hebben veel, zeer veel goed te maken. De eer van ons huis is verdwenen. Jacques zal die wederom opheffen. Mij heeft hij het kwaad vergeven, dat ik hem berokkend heb, en in u zal hij de moeder zien van haar, die hij boven alles bemint!" „Bravol" riep de kapitein, „bravol" .En ge weet niet", vervolgde Maurice, „hoe groot, hoe edel by is. Toen men hem beschuldigde, had hij mij met een enkel woord als de schuldige kunnon aanwijzen, hjj heeft het niet gedaan, aan alle smeekin- gen en alle beden heeft hy hardnekkig weer stand geboden en weet ge waarom? Om den naam, dien ik draag, den naam van mijn vader, door mij bezoedeld, te redden. Hij meende meer dan ieder ander, dat ik de moordenaar, dat ik de dief was, en hy heeft gezwegen, om by den rouw over het verlies van onzen dierbaren vader ook nog niet schande over onze familie te brengen. Daarom heeft by gezwegen, dat is zyn geheim; het wae voor onze eer, dat hy dit martelaarschap gedragen heeft. Thans ie hy voor de oogen der ganBche wereld gerechtvaardigd en in zyne eer hersteld; mets echter kan hom, helaas, teruggeven, wat hy ten gevolge zyner onrecht vaardige veroordeeling verloren heeft, namelyk zyne moederhet ie dus onze plicht hem dit verlies te vergoeden, door hem, in de plaats zyner moeder, Jeanne tot vrouw te geven. Hy is harer ten volle waardig!" Mevrouw Bertin was eindeiyk overwonnen, zy reikte Jacques de hand en sprak op ge- dempten toon „Gods wil geschiede!" „Maar dit is nog niet alles, moeder. Door angst en wroeging ten einde raad, wilde ik myzelven het leven benemen. Hy heeft my van dit wanhopig besluit weerhouden, my den weg gewezen en de middelen verschaft, om door arbeid myn misdadig verleden uit te wisschen. Daartoe biedt by my eene plaats aan op het bureau van de „Société Océanique", waarvan hy tot directeur is benoemd. En daar ik hier, nu wy arm zyn, niet biyven wil, en u, naar ik vertrouw, evenmin, stel ik voor, met my naar Amerika te gaan, waar ik, door arbeid en vlyt, het in my gestelde vertrouwen hoop waardig to zyn." „Braaf zoo, myn jongen", riep de kapitein, hem de hand toereikende. „Goed gezegd, en dat de Hemel uwe pogingen zogenel" Thans liet zich achter de halfgeopende deur eene vroolyke stem hooren en werd het gryzo hoofd van den ouden dokter Molonguet zichtbaar. „Hoe nu, CastillacI" vroeg hy, „krygen wy nu ook haast eene beurt?" „Zeker, zeker 1 Treedt thans allen binnen." Daarop werd de deur geopend en met kod digen ernst kondigde Bamboula aan„Mevrouw Zezette, mejuffrouw Jeannel" Het tooneei, dat nu volgde, was het penseel van een schilder overwaardig. Jeanne en Zezotte, de eene bruin, de andere blond, beiden even echoon, doch van zeer verschillende schoonheid, hielden elkander vast omarmd en nadorden langzaam, gevolgd door André Naugy en dokter Molonguot. Ein- deiyk was voor den ouden geleerde het oogen- blik aangebroken, waarop hy het groote vraag stuk ging ondernemen, door hem maanden lang voorbereid. Vast overtuigd, dat de onschuld van Jacques eenmaal aan het licht komen en hy uit zyne gevangenschap bevryd worden zou had hy Jeanne langzamerhand met het denkbeeld vertrouwd gemaakt, dat ze haren beminde, dien ze in haren waanzin steeds bleef ver wachten, nu werkelyk zou terugzien. Dien zelfden morgen had hy zyne patients in stilte bezocht en haar naar haar gelief koosd plekje in den tuin voerende, vroeg hy haar: „Ver wacht ge Jacques nog altyd, Jeanne?" „Ja, hy zal spoedig terugkomen, nietwaar?" „Zeker, binnen eenige dagen reede." „Binnen eenige dagen ^eede? O, welk een geluk 1" „Zult ge blydo zyn hem weer te zien?" „O, ja, zeer biyde." „En wanneer ge Zezotte zaagt, ge weet we), de zuster van Jacques?" „Ah, ja, Zezette, ja ik herinner my Zezette, die engel met hare groote blauwe oogen. 01 breng haar hier, dadeiyk!" „De herinnering komt terug", sprak de dokter zacht. „GoddankDe rede keert weer." „Waar is ze", vervolgde Jeanne, „ik wil haar zien, haar omhelzen I" Op een wenk van den dokter naderde Zezette, die, achter een boschje verscholen, slechts op een teeken wachtte, en stond eensklaps voor haar. Jeanne vloog op haar toe, omhelsde en kuste haar en trok haar met zich mede. „Dit is de plaats van Jacques", Bprak ze, op een ledigen etoel wyzende, „ga daar zitten en spreek my van hem. Zal by spoedig terug komen wanneer zal ik hem zien „Spoedig, Jeanne." „Morgen?" „Vroeger 1" „Vroeger? Hedenavond dan?" „Nög vroeger. aanstonds.dadelyk." „Dadelyk? Kom mee", riep ze opstaande, „kom, Zezette, ge weet waar hy is, breng my by hem." „Zezette raadpleegde met een wenk don dokter. „Ja", antwoordde hy, „zy is gered, kom mee." Daarop begaf het drietal zich naar het salon, waar ze, volgens afspraak van den dokter met den kapitein, op een gegeven teeken binnentraden. „Jacques", riep Jeanne, „Jacques, waar zyt ge?" „Jeanne", antwoordde hy en snelde op haar toe. Reeds breidde ze de armen uit, oiu hem aan hare borst te drukken, toen ze echter plotseling terugwofak, hem mtl angstig vra- genden blik aanzig en tinuejyK stamelde: „Jacques, zyt gy het?" „O, God, ze herkent my niui.", riep by vol wanhoop uit. Was hy werzelyk de scboone jongeling van vroeger, en zooals hij in hare gedachte was biyven voortleven? Die andere was jong en hy, die thau3 voor haar slond, was byna een gryaaard; door maandenlang voruriet was zyn haar in de govangenis vergrysd en zynp trekken waren vermagerd en verouderd. „Jacques", herhaalde zy, „zyt gij het wer kelyk; kom hier, laat me u eens goed aan zien, ja, waarlyk dat is hy, ja, het zyn uwe oogen, gy zyt het, Jacques, myn geliefde!" En met den uitroep: „Jacques, Jeanne", vielen ze in olkanders armen. „Ja, Joanne, lieve Jeanne, ik ben het, ik ben wcergekomen, om u niet meer te verlaten."

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1