Uit het Geintfsotevorslag o?er 1893. Verschillende heffingen hebben opgebracht in 1892 en 1893 als volgt: 1892 1893 Groentenmarkt. f 150.90 f 167.10 "Wekeiykscbe markt D 518.60 0 172.60 Bloem enBoommarkt 0 67.20 0 66.16 Korenmarkt. 0 0 Kaasmarkt 0 90.10 Uitdraagsters 0 11.26 0 6.85 0 2103.95 0 1868.15 Ooftmarkt 0 28.50 0 79.80 Zeevischmarkt 0 130.80 0 131.— Riviervischmarkt 0 81.80 0 83.20 Beestenmarkt 0 6713.70 0 6361.66 Aardappelenmarkt 0 109.60 0 159 50 Liggeld van vaartuigen 0 601.60 0 613.— "Woegloonen. 0 1822 15 D 1892.87' Legos terplaatselyke secretarie 0 1160 35 1320.36 Belasting op de honden 0 2781.76 2871.75 Bruggelden 0 8351.60 0 9018.62' Museum van achilde- ryen in de Lakenhal 0 m^eo 0 507.10 Totaal. f 211lf.05 f 25625.70 Onder dezen laateten post is begrepen de opbrengst van den verkoop van catalogi, welke over 1893 heeft bedragen 29.60 (ad 60 cents). Schulden. Behalve de gevestigde schuld van twee onlo8bare renten, ieder groot ƒ200, verschul digd aan het St.-Anna-Aalmoeshuis te Leiden, bestaat er ten laste van de gemeente eene geldleening, groot 600,000, ad 31/, percent, aangegaan kracbteos Raadsbesluit van 10 November 1888. Ingevolge de voorwaarden moet telken jare minstens ƒ7500, k pari, worden afgelost, zul lende hetgeen in één of meer jaren meerder mocht zyn afgelost in mindering kunnen strekken van de aflossing in volgende jaren. Krachtens de voorwaarden dier geldleening heeft de eerste uitloting tot aflossing plaats gehad op IA Maart 1889, en de zesde uitlo ting van 8 obligation elk a ƒ1000 12 Maart 1894, zoodat op 1 Juli het restant van de schuld was verminderd tot ƒ653,000. Ingevolge Raadsbesluit van 19 Februari 1891, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten by beschikking van 24 Februari d. a. v., is verder aangegaan eene V/1 percent geldlee ning a ƒ250,000, tegen eene koers van 96 percent, onder dezelfde bepalingen als de geldleening van 1888, van 600,000. Krachtens de voorwaarden dier geldleening heeft de eerste uitloting tot aflossing plaats gehad op 28 Maart 1892 van vier obligation elk ad 1000. De tweede uitloting had plaats op 9 Maart 1893, de derde uitloting op 12 Maart 1894, zoodat op 1 Juli hot restant van deze schuld was ƒ239,000. Totaal der schuld dorhalve ƒ792,000. Opgave van dc opbrengst der Rijksbelastingen over de laatste twee afgeloopen dienstjaren. Grondbelasting dienst 1892 1893 Hoofdsomƒ70680.71 ƒ72136.27 Opcenten van het Ryk 138.02 Opcenten van de pro vincie 5664.46 6770.91 Opcenten van de ge meente28079.70 9 28364.68 Pers. bel. dienst 1891/92 1892/03 Hoofdsom 133745.01* 186271.24® Opcenten van bet Ryk 26747.36s f 27062.52s Opcenten van de provincie. f 6687 25s 6763.56s Opcenten van de gemeente. 66872.48 67635.60s Patent dienst 1891/92 1892/93 Hoofdsom ƒ48956.75 ƒ48543.64 Opcenten van het Ryk 13706 40s 13590.60s Aantal uitgereikte patenten4049 4079 Gemeenteraad van-Bodcgrave. Voorzitter: de heer R. L. Martens. Tegenwoordig alle leden. De notulen dor vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van deze notulen deelt de Voorzitter moe dat door B. en "Ws. zyn aan gesteld twee buitengewone marktkneckts. Medegedeeld worden verschillende inge komen stukken, waaronder: Verslag der Staatscommissie voor het onderzoek van het Zuiderzee-vraagstukAdres van de Ned. Protect. Landbouw vereeniging, als ongezogeld ter zgde gelegd; Proces verbaal van kas- opneming, enz. Do door B. en Ws. gehouden verpachting van tienden, welke ƒ71 lieoft opgebracht, wordt door den Raad goodgekeurd. Op de voordracht van Zetters worden ge plaatst de aftredende leden, do heeren F. Boer en D. Turkenburg, alsmede de heeren H. Van Elten en P. Splinter. Aan de orde komt een adres van S. Voordouw, verzoekende vermindering van zyn aanslag in den lioofdelyken omslag. B. en Ws. advi- Boeren op dit adres gunstig te bescbikkon en den aanslag te brengen van ƒ20 op ƒ18. Na oenige discussie wordt hiertoe besloten. De Voorzitter wenscht thans eene discussie in te leiden ovor een voorstel van B. en Ws. om het schoolgeld voor school C. te ver lagen voor kinderen, wier ouders niet be middeld genoeg zyn tot betaling van 42 per jaar voor 1 kind, 60 voor 2 kinderen, of f 72 voor 3 of meer kindoren. B. on Ws. stellen voor het schoolgeld voor kinderen, wier ouders in den hoofd, omslag voor minder dan 6 zyn aangeslagen, te bepalen op ƒ24 voor 1 kind, 36 voor 2 kinderen en 42 voor 3 of meer kinderen. De heer Rollman vreest dat door deze bepaling het aantal leerlingen spoedig zóó groot zal worden, dat meer hulppersoneel in de school noodig zal zyn. Hy wenscht hiervoor geene vaste bepaling te maken, maar 't aan het oordeel van B. en Ws. over te laten, welke kinderen tegen verminderd schoolgeld kunnen worden toegelaten. De Voorzitter zegt dat, waar de verordening zulks niet toelaat, B. en Ws. niet willekeurig het schoolgeld kunnen verminderen. Voorts wyst hy er op, dat kinderen van onvermogen- den gratis ondorwys moeten ontvangen, ter- wyi kinderen van minvermogenden geheel zouden zyn uitgesloten. De heer Meurs is het met don Voorzitter eens. Hy vindt het inconsequent minvermo genden te onthouden, wat on vermogenden voor niet ontvangen. De heer Rollman vraagt of minvermogenden wel recht hebben op meer uitgebreid lager onderwys. De Voorzitter zegt: zelfs onverinogenden hebben dit recht, waarom dan niet minver mogenden? De heer Rollman biyft bevreesd voor ver meerdering van het aantal onderwyzers. De heer Meurs zegt dat de heer Rollman vreest voor iets, dat niet of slechts ver in de toekomst bestaat; een 3de onderwyzer is eerst noodig voor 90 leerlingen. Met 9 tegen 2 stommen wordt daarna het voorstel aangenomen. Tegen de heeren Moons en Van Dam. Komt in behandeling de begrooting der gemeenteiyke gasfabriek over 1895, waar omtrent B. en Ws. adviseeren tot algeheelo goedkeuring. De post jaarwedde van den directeur is ver hoogd met 50 en alzoo gebracht op 800. De heer Okkerse vraagt om welke reden dit is geschied. De beer Van der Giesen, namens de gas commissie antwoordende, vindt deze verboo ging zeer biliyk, met het oog op do verdien- steiyke leiding van den directeur, waardoor de fabriek zeer is vooruitgegaan, wat ook uit de verdere behandeling der begrooting blyken zal. De heeren Van Dam en Rollman onder steunen het voorstel, hetwelk daarna met algemeene stemmen aangenomen wordt. De post ontvangsten wegens gasverbruik is thans op ƒ6110 gesteld of ƒ650 minder dan dit jaar. De gas commissie stelt n. 1. voor, den gasprys te stellen op 8 cents per MJ. in plaats van 10 cents. De Voorzitter stelt die leden, welke bezwaren mochten hebben tegen deze verlaging, gerust, daar nog altyd een flink batig saldo kan wor den gemaakt. Aangenomen by acclamatie. De geheele begrooting wordt daarna een parig vastgesteld in ontvaDgst en uitgaaf op 8625. De begrooting der rustende schutterij over 1895, waarvan het aandeel voor deze gemeente 24 bedraagt, wordt aangenomen. Aan de orde is het vaststellen der gemeente- rekening over het dienstjaar 1893. Tot het nazien dezer rekening wordt eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren dr. W. H. Kapteyn, W. Van der Giesen en P. Van Dam Kz waarna de vergadering voor een half uur wordt geschorst. Na heropening adviseert do commissie by monde vaD den heer Kapteyn tot goodkeuring der rekening, in ontvangst 34,307.50, in uitgaaf ƒ33,577.81, dus met een batig slot van f 729.69. Wordt conform besloten. By rondvraag wenscht de heer Okkerse te worden ingelicht waarom de lantaarn, staande tegenover zyne woning, die vroeger altyd 's nachts bleef doorbranden, tegenwoordig om halfelf wordt uitgedaan. Hy zou gaarne zien dat die lantaarn weer den gebeelen nacht bleef branden en zou er zelfs wel iets voor willen betalen. De Voorzitter zegt er met de heeren wethouders over te zullen spreken. De heer Van Dam vraagt of er niet te roekeloos wordt gehandeld mot het inlaten van water in de polders, met het oog op de overvloedige regens in den laatsten tyd. De Voorzitter zal er op doen letten. De heer Van der Giesen wenscht te weten of er kans zou zyn enkele tegen hooge rente ten laste der gemeente loopende geldleeningon to converteeren. De Voorzitter antwoordt dat de bepalingen der bewuste geldleeningen zulks niet toelaten. Niets meer te behandelen zynde, sluit de Voorzitter de vergadering te 8 uren. Gemeenteraad vao Aarlandervecn. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig, met kennisgeving, de heer J. Van Borssum Waalkos; zonder kennisgeving, de heeren J. A. Wolmerstett, J. Kop en P. J. Van Niekerk. Vermits deze vergadoring, wegens samen loop van onvoorziene omstandigheden, was opgeroepen met aanhaling der bepalingen van het laatste lid van art. 49 dor gemeente wet, worden achtereenvolgens gelezen en goodgekeurd de notulen der vergaderingen van deu 27sten Juni, 26 en 28 Juli 1894. Medegedeeld en voor kennisgeving aan- gonomen: a. eenige missiven van de Gedep. Staten, ten geleide van goedgekeurde expe- ditién van verschillende Raadsbesluiten, modellen A, B en C, begrootingen 1S93 en 1894; b. het proces verbaal van opne ming der boeken en kas van den gemeente ontvanger, aanwyzende een kassa saldo van ƒ1095.73. Ingevolge art. 22, alinea 2, van het R. v. O. worden by meerderheid van stemmen be noemd tot leden der commissie» voor het onderzoek der gemeente-rekening over 1893 en der begrooting voor 1895, de heeren M. Van Muiswinkel, mr. C. Van der Lee en G. Van Veen Dz., die de benoeming aanvaarden en in wier h&nden alzeo de gemeente-rekening wordt gesteld. Op voorstel van B. en Ws. eenparig vast gesteld een Raadsbesluit, model C, be grooting 1894, houdende beschikking over het vermoedeiyk batig saldo der aangeboden gemeente rekening over 1893, ten bedrage van 139.11%. Niets meer aan de orde zynde, wordt de vergadering, in afwachting van het rapport der voorschreven commissie, tot nadere op roeping verdaagd. De door B. en Ws. den Raad overgelegde gemeente-rekening over 1893 beloopt in ont vangst een bedrag van 21,968.74l/a> tegen eene gezamenlyke uitgaaf van ƒ21,829.63 en alzoo mot een batig saldo van ƒ139.111/,. Gremengd Nieuws. Hot filiaal van de firma Kooyker, Hoogewoerd, is aangesloten aan detelephoon onder No. 233. Het aantal bezoekersaan 's Rijks Academietuin alhier bedroeg gedurende de maand Juli 1702. Van af 1 Januari werd deze inrichting door 4961 personen bezocht. Hedenmorgen om kwart voor twaalven waren twee jongens aan het wippen op een bint, liggende aan den wal van den Ouden Ryn, over het Invalidenhuis, waar eene bakkery verbouwd wordt. Een der jongens geraakte eindelyk van het geïmproviseerde wiptoestel en viel te water. Een op don steiger staande opperman zag dit, sprong gokleed den tienjarigen knaap na en mocht hem be houden aan wal brengen. Door don Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot gemeente-veldwachter te Zoeterwoude Andries Monna, thans agent van politie en onbezoldigd rijksveldwachter te Leiden. Hedenmorgen om halfvier is door den gemeente-veldwachter P. Van der Stel proces verbaal opgemaakt tegen J. v. d. V., te Leiden, wegens hot baggeren in de Vrouwonvaart, te Zoeterwoude, zonder con sent van Rijnland, tot welks boezemwateren genoemde vaart behoort. Gistermorgen, ongeveer kwart ovor elven, viel te Piet-Gy/.enbrug het drie jarig kind van den spoorwegarbeider Tromp in de trekvaart van Leiden naar Haarlem. De moeder, zulks ziende, sprong het na en ver- dwoen in de diepte; op hot geroep der buren kwamen onmiddellijk ter hulp de stations- assistenten De Geus en Gordyn, met den ar beider Waaning, door wier toedoen moeder en kind weder op het droge werden gebracht. De zeer spoedige hulp der bovengenoemde personen voorkwam het ongeluk, twee men- schenlevens te moeten betreuren, daar de vaart op dat punt 2% meter diep is. By de te Rotterdam gehouden keuring van hengsten is eene aanhoudings premie van 50 verleend aan den heer C. M. Oppelaar, te Koudekerk. De Haarlemsche juffrouw, die te Katwyk by het baden is verdronken, was 19 jaren oud en de eenige dochter van eene weduwe. Een trein van den Staatespoor- weg, gisterochtend van Den Haag vertrokken, heeft te Nootdorp, Zoetermeer, Zegwaard, Zevenhuizen en Moerkapelle een 300-tal pas sagiers opgenomen, bestemd ter bedevaart naar Den Briel. Ongeveer een jaar geleden is men te Haarlemmermeer begonnen, pogingen aan te wonden, de dorpen der gemeente van goed drinkwater te voorzien. Het maken van een arthesischen put, die honderden guldens ge kost heeft, mislukte. Nu is men reeds geruimen tyd bezig te Hoofddorp en te Nieuw Vennep met het slaan van Nortlionpypen Men vreest echter dat dit ook geld en moeite vergeefsch zal zyn, wyl men reeds te Hoofddorp is ge naderd op 70 M. diepte en te Nieuw-Vennep op niet veel minder, doch van beiden is het opgepompte water ondrinkbaar en achadelyk voor de gezondheid. Nog altyd zyn de werkzaam heden aan het baggerwerk te Haarlemmer meer gestaakt. By do aanneming dier werken werd door het polderbpstuur eeno plaats aan gewezen waar te kunnen storten, wat echter belet wordt door den aannemer der inundatie werken, op grond dat zyn werk nog niet is opgeleverd. Dat hierdoor nadeel ontstaat voor den aannemer van het baggerwerk, is onver mydelyk, maar dat de mac adamwogen nu niet snel vorderen, nu de sluizen op hooger bevel gesloten zyn, is nadeelig voor den werk man en schadelyk voor den aannemer der goniewerken, die nu niet genoeg grondstoffen kan aanvoeren, om het werk op tyd klaar te maken. Naar wordt gemeld, is de persoon die Zaterdag avond op het traject Halfweg- Haarlem van het balkon van een der ryttfl- gen vau trein 57 viel, aan de bekomen ver wondingen overleden. Heden, 1 Augustus, is het 25 jaar geleden, dat de firma Van Gelder Zonen, te Amsterdam, een gedeelte van hare werkzaam heden van de Zaanstreek overbracht naar de Veluwe. In de fabriek to Wormerveer legde men zich sedert uitsluitend toe op de ver vaardiging van machinaal papier, terwyl de fabriek te Apeldoorn leverde het welbekende Qud Hollandsch papier. De heer S. J. Panne- koek Thz. stond gedurende dit gansche 25 jarig tydperk aan het hoofd van laatstgenoemde fabriek, waar thans byna 200 personen, onder wie 70 hoofden van gezinnen, werkzaam zyn. Gisteren vond aan het station te Rozendaal een treinsmid eene portefeuille, waarin 10,000 franken aan bankpapier. De eerlyke vinder bracht het geld by den doodelyk ontstelden eigenaar terug en ontving als be looning één frank, dien hem de treinsmid liet behouden. Gisternacht is te Rotterdam ander maal ingebroken, thans in het kantoor van den heer Vis der Haagsche pakschuit aan het Haagsche Veer. Onder meer is een voor Den Haag bestemd pak beddegoed gestolen. Ook is dien nacht ingebroken by den meubelmaker A. Van Vliet, in den Oppert. De daders hebben zich van de zyde der Cocken- steeg toegang verschaft door het verbreken van eene deur. Een klokje is ontvreemd. Een der vermoedelyke daders, zekere v. d. M., een gevaarlyk sujet, is gisterochtend aange houden en zyn vermoedelijke medeplichtige gisternamiddag. De politie zag in hen ook de daders van de andere inbraken, in de laatste dagen gepleegd. Brutaler echter dan alle in de vorige dagen gepleegde inbraken was die, welke aldaar in den afgeloopen nacht by den heer H. J. Dupont op de Delftschevaart heeft plaats gehad. Terwyl een aantal dieven op den uit- kyk stonden, hebben twee hunner makkers oen raam opengeschoven, de zich daarachter bevindende luiken opengeduwd, en binnens huis gekomen, zich op goed geluk af naar boven begeven. Zy belandden in de kamer eener dame uit Breda, die voor enkele dagen over was, doorzochten hare naby het bed gelegen kleeding en kregen daarby eene porte- monnaie, 5 gouden tientjes en enkele guldens inhoudende, te pakken. Een retourkaartje naar Breda, een rozenkrans en nog een paar voorwerpen, zich mede in den zak der dame bevindende, werden insgeiyks buit verklaard. Inmiddels had de politie het op den uitkyk staandeviertal in het vizier gekregen, doch tevens hadden zy ook de politie opgemerkt, waarom zy op den loop gingen. Twee hunner werden oven wel gegrepen en ingerekend. Het rumoer in den stillen nacht, door eon en ander veroorzaakt, trok ook de aandacht van het zich op dat oogenblik nog binnens huis bevindende tweetal en van de bewoners. De dame werd wakker en, een vreemden man in hare kamer ziende, riep zy om hulp, waardoor de heer Dupont gewekt werd. De beide inbrekers zochten daarop een goed heenkomen langs denzelfden weg dien zy gekomen waren, en de straat veilig ziende (de politie was inmiddels met de beide aan gehoudenen vertrokken), namen zy met den gestolen buit de vlucht. NR. C.) Hedenmorgen is uit een dor vyvers van het "Vondelpark te Amsterdam opgehaald het ïyk eener vrouw van middel baren leeftyd. Het werd naar het politiebureel op het Leidscheplein gebracht. Nog werd omstreeks zeven uren opgehaald het lyk van een jongon groentenboer, die in de Prinsengracht by de Leidschestraat door een zenuwtoeval werd getroffen en uit zyne schuit viel. Men trachtte tevergeefs hem intijds te redden. Naar de „Echo" verneemt, is door de justitie te Amsterdam een vernieuwd onder zoek ingesteld in zake den nog niet opgehol- derden moord op den slachter Schut aan de Cointuurbaan. Een der eeret geane6teerden is wederom ondervraagd. Onder Bennebroek is uit de Leidsche vaart het lyk opgehaald van een koetsier, die sedert verleden Dinsdag werd vermist. In Friesland zyn de biggen ge- durende de laatste twee weken byna de helft in prys gedaald. Dit is een gevolg der sluiting van de grens van Duitsohland. Uit de c e 1 g e v a n g e n i s aan den Heerenweg te Groningen worden 60 gevange nen, wier straf vyf en meor jaren telt, naar Leeuwarden vervoerd. Per dag worden twee transporten, bestaande uit drie gevangenon, begeleid door zes Ryksveldwachtors met een commandant, overgebracht. Het zwembad te Tiel, dat tydeiyk gesloten was wegens het besmet verklaren der rivier de Waal, is weer geopend. Te Maastricht is de cholera uitgebroken in het Noordolyk deel der stad en wel in het Quartier Amélie, Haven, Singehveg, Maag dendries on St.-Anthoniestraat. Enkelen der aangetasten hebben geweigerd naar het gesticht CaWariCnberg te wordo.i overgebracht. By het bacteriologisch onderzoek zyn met absolute zekerheid komma-bacillen geconsta teerd, zoodat de ziekte zonder eenigen twyfel cholera asiatica is. Te Maastricht hebben zich sedert de vorige opgave 5 gevallen van cholera voorgedaan. Het getal der aange! aston bedroeg Maandag avond 13, van welko 7 zyn overleden en 6 in behandeling blijven. Wegens het feit, dat zich aldaar plotseling verschillende gevallen van aziatische cholera met doodelyken afloop hebben voorgedaan, zyn de gymnastiekfeesten, die aldaar op 4, 5 en 6 Augustus zouden plaats hebben, tot een nader te bepalen dag uitgesteld. Uit Maastricht meldt men aan de „Tel." verder: In 6ene onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden vergadering van alle geneesheeren der stad, is met het oog op de uitbreiding der choleragevallen besloten, dat alle gewono praktizeorende geneesheeren zich als adjunct geneesheeren ter beschikking zullen stellen van de geneesheeren in het algemeen ziekenhuis (Calvariënberg), om dezen by ontstentenis te vervangendat overal, waar cholera gevallen worden waargenomen, de uitwerpselen der lijders zullen ontsmet worden met kalkmelk en het lyf en linnen goed met creolien; dat aan 5 verschillende politie-bureaux steeds de genoemde ontsmet tingsmiddelen ter beschikking van het publiek zullen zyn en daar zullen voorradig wezen een drietal van de meest gebruikelyke genees middelen, om in de eerste hulp te voorzien; dat met het oog op verdachte gevallen van buikloop 2 bureaux voor microscopisch onder zoek in het gesticht „Calvariénberg" en het militaire hospitaal zullen opgericht worden. In die vergadering werd ook beraadslaagd over den oorsprong der epidemie en had men daarover tot heden geene duidelijke gegevens kunnen opsporen. Alleeniyk had het de aan dacht getrokken, dat onder do aangetaste per sonen vele arbeiders voorkwamen, werkzaam op de aardewerkfabriek der firma P. Regout. Van de directie dezer fabriek werd met waar deering getuigd, dat zy alles in het werk stelt, om in deze licht te verschaffen. J. Barge r, ontslagen predikant te Harlingen, die wegens moord op mejuffrouw C. Mirande aldaar den 6den Maart jl. tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld, is gisteren, Dinsdag, naar de collenvleugel van de byzonderö strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht, om daar de eersto vyf jaren van zyn straftyd in de cel te ondergaan. Als een voorbeeld hoe somtyds de welmeenendste raadgevingen van autori teiten tegen het gebruik van water uit be smette rivieren worden opgevat en nageko men, meldt een der correspondenten van. het „N. v. d. D." het volgende: Gisteren wandelde ik langs den Waalkant en zag eene vrouw uit de rivier de Waal water scheppen. Ik sprak haar aan eD herin nerde haar, dat deze rivier onlangs besmet was verklaard, doordat er uitwerpselen in geworpen waren van iemand, die aan cholera was overleden, en raadde haar daarom aan het water, volgens voorschrift, eerst te koken. En welk antwoord kreeg ik „Ik en myn kérel en myn keinders zullen het zóó drinken; zoude dan geleuven, as da ge dan de kolééra nie kreeg? 0nz6 lieve Hoer het 't waoter zóó gegeven, en zóó zuwwe 't zuupeii ook. Denkte nou, da we ons aon de praotjes van heeren en grootelnu zullen steuren? Awwe zulle kriegen, of we dan 't waoter gaor of ongaor deur 't kèlgat stu ren, is ingaol *t èigenste." En deze vrouw is zeer waarschyniyk niet de eenige in den lande, die er zoo over denkt en zich maar om geene raadgevingen van „grootelui" bekommert. De bekende bouwmeester Eiffel hoeft in eon interview als z(jne meening uit gesproken, dat by de tegenwoordige groote bouwwerken op iedere 1,000,000 franken kosten ongeveer gemiddeldeen men6chen- leven voorkomt. Zyn Eiffeltoren, die 6'/x millioen franken kostte, heeft slechts vier slachtoffers geéischt, ofschoon de architect op zeven gerekend had. Daarentegon zyn by den bouw van de nieuwe Towerbridge, in Londen, welke 45 millioen franken gekost heeft, 55 menschcn omgekomen. Het afbreken van myn toren, zeide Eiffel, zal ten minste drie men- schenlevens kosten, indien niet zes, om het tekort by den opbouw te dekken. De ont worpen brug over de Behringzee van Amerika naar Azië zou naar schatting 800 millioen franken en 800 menschenlevens kosten. Eene geheimzinnige ontploffing heeft te Parys plaats gehad. Drie jongens hadden in een hoop vuil eone glazen flesch gevonden, gevuld met gele, driehoekige tablet ten. Op aanraden van eene waschvrouw legden zy de flesch in de straatgoot, welke met water gevuld wac. Plotseling hoorde men een hevigen knal, de flesch sprong uiteen, de jongens werden door den schok omvergewor pen. Op deze eerste ontploffing volgde eene reeks andere. Als door een wonder werd slechts één der jongens licht gekwetst. Eenige gevangenen in de Staats- gevangonia te Gracey, in Tennessee, haddon dynamiet weten te verbergen, waarmee zy een deel van het gebouw hobben vernield Aldus vry gekomen, verlosten zy ook da overigen. Een onder-cipier werd vermoord, twee wachten gekwetst en éen der boeven neergeschoten'. Dg veroordeelden, ten getale van zeventig, hebben zich voorts in de ge vangenis verschanst en weigeren zich ovec te geven. In het stadje Illmitz (Hongarye) zyn by een grooten brand 300 buizen in da aseta gelegd. Gestikt. - Dezer dagen haddon twee werklieden, in een 28 M. diepen zwavel- bronput te Göppingen Wurtemberg) afdalende, een soldeerkomfoor medegenomen en lieten dit, toen zy den put in den schafttijd ver lieten, brandende achter. Toen zy weer aan het werk gingen, had zich middelerwyi echter zooveel koolmonoxyde in de schacht ver zameld, dat zy spoedig neervielen en stikten. Een ander werkmar, eveneens der voorzegde ambachtslieden, huisvader, daalde daarna in den put af om hen te redden, maar stikta evenals zy. Tien anderen, die de redding be proefden, sloegen ook bedwelmd neer en wer den met groote moeite uit den put gehaald en bijgebracht. Te Nieuw York heeracht eeno ouitengewone hitte. Aldaar wees de thermo meter op 30 Juli 104° Fahrenheit in do schaduw. Ieder, wiens bezigheden en geld middelen het gedoogden, verliet de stad en zocht verfrissching aan het strand, vooral op Coney-Island. Gedurende dien dag bezweken

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2