fl°. 10562. Maandag SO Juli. A0. 1894. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F'euilleton. Se Misdaad iu de Kuc Lafitte. IBSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. '1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—'6 regels f 1.05. Iedere rogel moor 0.17 j. Grootore letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend. Tweede Blad. ï^inantiëele Kroniek. Y7ie voor het oogenblik nog eenig belang Stolt in den loop der fondsenmarkt en dus een wekelyksch overzicht nog eenige aandacht schenkt, zal wel vermoeden dat hetgeen wordt aangeboden als een relaas van wat in de afgeloopen week voor vermeldenswaardigs voorviel, al bitter weinig belangrijks kan inhouden. Voorname factoren, om de beurs eenige levendigheid te geven, ontbreken ge heel daarby gevoegd de beursvacantiedag en het reis-seizoen, dan ligt het wel voor de hand, dat de omzet al heel weinig te bedui den heeft. Is de handel gering, de houding daaren tegen was, wat Europeesche waarden aangaat, aver het algemeen zeer vast. Het is en blijft 'voortdurend eene moeilijke vraag op welke Tvijze de kapitalen te beleggen, en daar de hogonblikkelijke toestanden er niet toe leiden om aankoop van vreemde fondsen of aandeelen in nijverhoidsondornomingen aanlokkelijk te doen zijn, wordt de aandacht bijna uitsluitend gevestigd op Europeesche staatsfondsen. In de eerste plaats profiteerde hiervan onze 2'/2 pets. Werk el. Schuld, die niet alleen voor het binnenland, doch ook voor het buiten land, vooral Fransche rekening, gezocht blijven. Bij den zoo lagen rentestand der geldmarkt ligt het voor de hand dat voor losse kapitalen thans tijdelijke belegging in Integralen wordt gezocht, en de zeer belangrijke vraag, welke in den laatsten tijd voor dit fonds bestaat, kan niet anders dan oene vrij belangrijke prijsverhooging ten gevolge hebben. Doch niet alleen Hollandsche fondsen zijn sterk gezocht, ook Oostenrijksche en Russi sche bljjven ferm en komen voor geldbe legging zeer in aanmerking, waarbij in de laatste dagen meer bijzonder de aandacht gevestigd blijft op de 4 pets. Hongaarscho Bodencredit Pandbrieven, die voor eerste- klasse-belegging genomen worden. Italiaansche fondsen maakten een niet cr.belangrijkeh sprong voorwaarts, waartoe de Parijsche beurs den voornamen stoot gaf. Ten opzichte der financiën van dit land schijnt men oenig meer licht te ontdekken, waarbij de positie der regeering steeds vaster voet bekomt, zoodat men wel mag verwachten dat de geheele regeling van het Staatshuis houden voor het oogenblik althans tot öen goed resultaat zal leiden. Niet minder aanleiding in eene vaste houding werd ge vonden in het bekend worden der voorwaar den, waarop door den Staat het alcohol monopolie zal worden verleend en waaruit eene belangrijke bate voor de schatkist mag worden verwacht. Spanjaarden blijven geheel geïsoleerd, slechts eene enkele afFaire vond daarin plaats. II jt feit, dat, door het uiteengaan der Cortes, de plannen voor do nieuwe leening weer voor lang eren tijd zyn van de baan geschoven, en do overweging, dat voor deze oventueel uit te schrijver.e bijzondere staatsinkomsten zullen Worden aangewezen, is voldoende oorzaak 70) Wanneer de donder op het hoofd van den "woekeraar ware neergokomen, had dit geene ferooter uitwerking kunnen hebben dan deze weinige woorden. Thans begreep hy, waarom Jarilot hem zelf naar Neuilly gezonden had. De commissaris twyfelde aan de echtheid van de handteekening, vermoedde oen schur kenstreek van den markies en Maurice en wilde zich hieromtrent zekerheid verschaffen. „Nog nooit heb ik een wissel geteekend", vervolgde mevrouw Bertin; „ik ben ryk ge- neeg om contant te betalen en behoef geen geld te leenen. Alle wissels, die myn naam mochten dragen, zyn valschl" „Maar deze", schreeuwde Grillon, het papier haar voor de oogen houdende, „deze ie ochtl" „Deze is even goed valsch als alle andere." „Yalsch? En mynheer de markies en uw zoon hebben hem mjjzelf ter hand gesteld." „Onmogelykl Deze wissel ie valech, men heeft myne handtoekeniDg, zoowel als die van myn zoon en schoonzoon, nagemaakt!" „Ik zeg u, dat zy my hemzelf, verstaat ge, zelf gegeven hebbenl" „Gy liegt August I Smyt dien kerel het hek uit; het is een bedrieger, een dief 1" schreeuwde ze, stampvoetend van woede. - knecht, door zy'ne meesteres aangemoe- om voor de Spaansche fondsen geen groote animo te doen bestaan. Beter gezind 13 men tegenover Portugal, waarvoor alweer Parya de i hoofdtoon aangaf. Hoewel de verwachting, dat binnen esn niet te lang tydsverloop eenige, zy het ook rog zeer geringe, extra-uitkeering aan de obligatiehouders zou kunnen plaats heb ben, wel van eenigen invloed voor de gunstige stemming is, wordt ook met eenige heimelyke vreugde de zeer gespannen tariefoorlog tussohen Spanje en Duitscbland gadegeslagen, waarvan het gevolg zal zgn dat Portugal daarvan be- langryk zal kunnen profyt trekken, aangezien nu de uitvoer in Duitschland een meer geopend veld zal vinden. Voor Turksche fondsen bestond weinig vraag en toonden de koersen dan ook weinig variatio. Turksche loten konden daaren tegen hunne opgaande beweging niet vol houden en werden door winstverkoopen eonigszins gedrukt. Wat de onderscheidene Hollandsche waarden aangaat, kan worden vermeld dat de markt der Tabak s-w aarden zeer stil verliep, niettegenstaande monsters van de op het einde dezer maand in veiling komende partyen goede pryzen doen verwachten. De pryzen bleven echter flink. In aandeelen rescontro N e d e r l.-H a n d e 1 M aatschap py kwam oene betore wending tot stand, nadat eerst de speculatie op grove wqze de koersen om laag gewerkt had. Als voorwendsol daarvoor diende de teruggang der suikerprpzen, doch toen langzamerhand het besef doordrong, dat dit in geen geval aanleiding kon zyn om den scherpen teruggang te rechtvaardigen en ten slotte over het algemeen zeer goede koopers optraden, werd het veld door de speculatie ontruimd, waarop eene meer gerechtvaardigde noteering tot stand kon komen. Ook voor de daling der aandeelen Seutanen Lor lagen de steeds ongunstiger wordende suikerpryzen ten grondslag. Aandeelen N e d.-A merik. Stoomvaart moesten een groot gedeelte van den laatsten vooruitgang wederom prijsgeven. Was het bericht, dat eene concurreerende lyn had op gehouden te bestaan, voldoende aanleiding voor de aanvankelUko ryzing, het besluit, thans door de continentale maatschappijen genomen tot vrachtverlaging voor tusschendekpassagiers, deed het voordeel, aan de eene zyde verwacht, wederom geheel verdwijnen. Aandeden Zuid Afrikasnscho spoor bleven hunne opgaande beweging flink vol houden, op berichten, dat de ontvangsten en de ontwikkeling der lyn krachtig vooruitgingen, zoodat niet alleen geen gebruik van de staats subsidie zal behoeven te worden gemaakt, doch ook nog de kans overblyft op eene extra- uitkeering boven de 6 pet. De prys der Witte K r u i s 1 o t e n werd een tydlang kunstmatig omhoog gewerkt, doch op de verhoogdo koersen werden veel winstverkoopen uitgelokt, zoodat ten slotte de ryzing door het aanbod eenigszins werd getemperd. De Zuid-Auierikaansche markt was gedeel telijk in minder gunstige stemming, welke hoofdzakelijk werd veroorzaakt door den buiten- gewonen koersachteruitgang der obligatiön Ecuador. Aanleiding hiertoe gaf het besluit van den Senaat van Ecuador om voorloopig den interest op de obligatién niet te betalen en daarmede te wachten tot eene nieuwe schuldregeling zou zpn getroffen. Hoewel nog geene wetten hieromtrent zyn vastgesteld, zullen de gelden, voor de couponbetaling be stemd, in de bank te Quito gedeponeerd worden. Ook was het verloop van Peruaansche waarden ongunstig, ton gevolge van geruchten, dat wederom een opstand zou zyn uitgebroken. De Amerikaan6Che Spoorwegmarkt werd in het laatst der vorige week uit hare luste- looze houding opgeschrikt door eene sensatie- tyding, die zeker niet geschikt was om het terugkeeren van het vertrouwen bevorderiyk te zijn. Het werd toen bekend dat in de administratie der Atchison schromelyke knoeierijen hebben plaats gehad door de ont vangsten kunstmatig hoog te houden. Door het buiten rekening laten van de korting, welke gowooniyk aan groote bevrachters door de spoorwegmaatschappyen wordt toegestaan, zijn de ontvangstcjifers tot een bedrag van ongeveer acht millioen dollar hooger opgege ven dan werkeiyk hot geval was. Wel is door de experts reeds voor het grootste gedeelte eene verklaring daarvoor gevonden, doch hot neemt niet weg, dat de geheele positie der houders van de diverse waarden der Atchison verandert, en voor de A- en B bonds zelf zeer ongunstig wordt. Het is echter absoluut onmogelyk reeds nu eene aanduiding te geven van den weg, welke by de regeling dezer Maatschappy vorder zal worden bewandeld, en men dient kalm nadere gegevens af te wachten. De Illinois Central zal, naar men ver noemt, het gewone halljaarlyksche dividend van 2'/s pet. tegen September betaalbaar stellen. Eenigszins minder bevredigend luidt het bericht omtrent het dividend der Chicago Rock Island Pacific, hetwelk vermoc- delyk minder zal bedragen dan hetgeen in den laatsten tyd werd uitgekeerd. Rijnlandsche Bank. Gemengd Nieuws. Men sohryft ons uit Leiderdorp: Heden word onze zoo rustige gemeente in rep en roer gebracht door de mare, dat er oene poging tot moord op eene der Leidor- dorpsche schoonen was gepleegd. Verschillende namen werden hierby zelfs reeds genoemd. Gelukkig bleek het spoedig dat het geval, hetwelk tot deze sonsatiowekkende geruchten aanleiding had gegeven, zich niet zoo moord dadig had toegedragen als aanvankelijk werd verondersteld. Zeker niet al te gunstig bekend staand meisje, waarschijnlijk vermoeid van deLeidsche kermispret, geraakte in eeno moddersloot aan het UtrechtBChe Jaagpad, terwijl haar Don Juan zoo gelant was haar stillotjes te laten liggen. Gelukkig kon deze Dulcinea zichzelvo redden en hoewol met kroos en modder bespat en van haren cavalier verlaten, al druipende haren weg vervolgen. By gunstig weder en genoeg zame deelneming zullen morgen, Zondag, te Hillegom des namiddags te halfdrie twee wielerwedstryden om pryzen en promiën plaats hebben, uitgeschreven door den kastelein van café „Céres," den heer J. J. C. Snel. De wed- stryden zullen verdeeld worden in afdeelingen. De eerste afdeeling is opengesteld voor alle wielryders, terwijl de tweede afdeeling alleen is opengesteld voor wielryders van Hillegom, die nog geene pryzen gewonnen hebben en geen pneumatic beryden. Aangiften tot deel neming moeten plaats hebben aan café „Céres" tot één uur voor den aanvang van den wedstryd. In den avond van 26 dezer is in de Ringvaart van Haarlemmermeer naby Sloten gevonden het lyk van Hendrik Christiaan Buurt, oud 18 jaren, wonende te Amsterdam in de Jacob-Van-Lennepstraat 131. To Beverwijk is de gemeente- omroeper Snel overleden en by het schoon maken van zyn huisje werd een geraamte gevonden, het geraamte van een mensch, misschien wel zoo meende men van eene onbekende vrouw. Onder lappen en vodden was dat geraamte gevonden. Ieder sprak van dat geval en de meesten hadden hunne verklaringen, doch toen men de zaak onderzocht, bleek het dat Snel niet al te proper was by zyn leven en er eene lamme huishoudster op nahield; dat hy voor ds. B. nogal oens boodschappen deed en dan wel eens het een en ander meekreeg, wat de familie niet langer wenschte te houden, en dat S. zoo ook meekreeg het skelet, dat aan den zoon van ds. B., thans officier van gezondheid in Indie, by zyne studiën had ge diend en waaraan het hoofd, een arm, een been en de borstkas ontbraken. Van den vreeselyken vrouwenmoord, dien S., volgens de geruchten, zou hebben gepleegd, blyft alzoo niets over. Onder het opschrift: Of hier nog moedige oudjes zynl wordt aan de „Limb. Koer." uit Weert het volgende geschreven „Zondag-avond had een bezoeker van de herberg van J. H-, in de Langstraat, wat veel aan BacchuB geofferd. De negentigjarige moeder verzocht hom geen rumoer te maken, doch wyl de dronkaard zich aan het verzoek niet stoorde, geraakte de oude vrouw in drift en gaf den onwillige zulke geduchte klappen om zyne ooren, dat hy door de kamer tuimelde." Brandstichting. Voor de rechtbank te 's Gravenhage had zich heden een 22-jarige vleeschhouwer te verantwoorden, beklaagd van in den nacht van 4 op 5 Juni jl. in oen door hem alleen bewoond wordend huis aan de Celebesstraat aldaar opzetteiyk brand te hebben gesticht, waarvan levensgevaar voor anderen en ge meen gevaar voor goederen te duchten was. Daar na den brand een aantal kleeding- stukken en papieren in de nabyheid van een petroleumtoestel op den vloer gevonden wer den, terwyi aan die verschillende voorwer pen oene zeer sterke petroleumlucht was waar te nemen, rezen spoedig ernstige ver moedens tegen den beklaagde. Hy ontkende evenwel heden ter terecht zitting alle schuld aan het hem ten laste ge legde, bewerende niet te weten hoe de brand was ontstaan, en dat hy dien eerst had ontdekt, toen hy door de politie werd ge wekt. Het petroleumtoestel was niet door hem aangestoken, verklaarde hy, en na den brand vermiste hy een bedrag van ƒ235 uit zyue linnenkast. Hy gaf als zyne veronderstelling op, dat er dieven in huis zouden zyn gekomen, die uit wraak den boel in brand hebben gesto ken, maar kon niet opgeven wie dan wel zoo'n wraak tegen hem koesterden. Van inbraak of inklimming waB trouwens volgens de getuigen geen spoor waar te nemen. Gevraagd naar den toestand van bekl's zaken, verklaarde deze dat hy hoegenaamd goene schulden had; alleen 50 aan een zyner leveranciers. Verschillende getuigen verklaarden dat bokl., toen zy hem onmiddellyk na de ontdekking van den brand ontmoetten, hoegenaamd niet ontsteld was, terwyi hy dadeiyk sprak over zyn geld en goed. Hy werd door de politie agenten gedeelteiyk gekleed aangetroffen. Door de buren, die don brand ontdekten, werd aan bekl.'s woning hard gebeld en op de deur gestompt, maar bekl. gaf daarop geen gehoor. Er werd op het bellen opongedaan door de bovenburen. De deur van bekl.'a slaapkamer werd aan den buitenkant met een touw en een stuk hout dichtgemaakt gevonden. Volgens een dor getuigen had bekl. hieromtrent aan- vankelyk verschillende opgaven gedaaneerst dat bedoelde sluiting voor noodhulp was aan gebracht, ten gevolge van een gebrek aan het slot; daarna dat hy niet wist hoe en door wie de buitengewone sluiting was aangebracht. By deze laatste verklaring bleef hy ook gis teren ter terechtzitting volharden om de door hem onderstelde inbraak aannemelyk te maken en de beweriDg vol te houden, dat dieven hom hadden opgesloten. De inboedel van bekl. werd getaxeerd op hoogstens 188.60, terwyl in den winkel byna geen vleesch in voorraad was. Inboedel en winkel te samen waren ge assureerd voor 600. Enkele getuigen verklaarden dat bekl. zeer zuinig leefde en dat hy wel eens eene enkele maal voor f 200 (het bedrag, waarvoor de winkel afzonderiyk was geassureerd) aan vleesch in voorraad had. De substituut-officier van justitie mr. Pleyto, de door bekl. gegeven voorstelling onaanne- meiyk achtende, daar zyne zaak blykbaar niet floreerde en hy dus belang had by eene uit betaling van de assurantiepremie, terwyl als men aanneemt dat bekl. den brand heeft ge sticht de geheele toestand zooals die gevon den is, verklaarbaar wordt, meende dat, in verband ook met het levensgevaar dat voor de buren van den brand te duchten was, eene strenge toepassing der wet in deze noodig was en eischte veroordoeling tot vier jaren gevangenisstraf. Mr. Rouville de Meux, zynerzyds de feiten nagaande, meende dat het bewya van bekl.'s schuld niet geleverd is. De uitspraak wordt later medegedeeld. digd, had den armen drommel reeds naar den uitgang geduwd, toen de markies voor het hek uit zyn coupé stapte en op het tooneel van den stryd verscheen. Zoodra Grillon hem bemerkte, uitte hy een kreet van blijdschap. „Ah! mynheer de markies", riep hy uit, „gy komt als door den Hemel gezonden 1" De hemelbode trad echter ontsteld terug. „Wat wil die man?" vroeg hy. „Ik ben het, mynheer de markies, Grillon ik kom met den wissel." „Een wissel? Wat raaskalt ge, kerel?" „Wel, den wissel, door u, door mynheer Maurice en mevrouw Bertin onderteekend." De markies haalde de schouders op. „Zyt ge gek, waar ziet ge ons voor aan, dat wy wissels zouden maken? Wy betalen altyd contant I" „Maar deze wissel is toch van ui" De markies achtte het niet geraden, dezen woordenstryd voort te zetten en wilde verder gaan; zich echter eensklaps bedenkende, keerde hy zich tot den oude, die, als van den donder getroffen, sprakeloos bleef staan, en voegde hem toe: „Men heeft u bedrogen, arme sukkel, en daarby misbruik gemaakt van myn naam. Ziedaar, neem dit als schadevergoeding en maak, dat ge weg komtl" En eenige goudstukken uit den zak halende, wierp hy die den woekeraar voor de voeten, die ze gretig opraapte. Mevrouw Bertin stond nog altyd op de warande, buiten zichzelve van woede. „Een arme drommel, mama," sprak de markies, „dien men bedrogen heeft met onze handteekeDing na te maken." „Het is vor8Chrikkeiyk." „Ja, wel verschrikkeiyk, en ik vrees dat hy niet de eenige zal zyn, dien men op die wyze heeft beetgenomen." Dit was intusschen de volle waarheid vader Grillon was niet de eenige bedrogene. Uit Bordeaux werd een wissel opgezonden, afgegeven door de Société Océanique en ge accepteerd door Antonin Castillac. De Maatschappy, door den kapitein van eene zóó belangryke dispositie niet verwittigd, bad geweigerd den wissel te voldoen en dezen naar Parys laten teruggaan. Niemand was meer verwonderd dan de kapitein, toen men hem zyne handteekening onder de oogen bracht, zyne handteekening, die hy nooit gesteld hadl In een oogwenk was hy by Jarilot, dien hy het gebeurde verhaalde. „Niet betalen I" sprak deze, „laat de zaken hun loop hebben, en wy pakken waarschyn- lUk de falsarissen. Zoo het de opvolgers van den heer Bertin zyn, hebben wy ongetwyfeld eene prachtige vangst gedaan en hebben wy tegeiyk de schurken in handen. Een zekere Grillon, een oude woekeraar, heeft my ook een wissel ter hand gesteld, geteekend door mevrouw Bertin. Mevrouw Bortin ont kent echter ten stelligste iets geteekend te hebben, zoodat hare handteekening valsch is. Die van den markies en van Maurice zyn echter zoo echt mogeiyk, aangezien zy zeiven den wissel aan Grillon gegeven hebben." .Aha!" riep de kapitein in vervoering, „de wraak Deemt oen aanvang! Nu, het werd hoog tyd!" Zooals we reeds hebben meegedeeld, was Castillac van Amerika teruggekeerd met be- langryko documenten; daar hy echter, om beter zyn doel te kunnen bereiken, zich nog voorloopig bedekt wilde houden, had hy nie mand van zyne aankomst kennis gegeven dan alleen zyn trouwen neger. En des avonds, in zyn gemakkelyken leuningstoel gezeten, liet hy zich door zyn getrouwen makker oen nauwkeurig verslag doen van allee, wat sedert zyn vertrek was voorgevallen. Bamboula was onuitputteiyk in lof over Zszette en André Naugy, wier verhouding hy volkomen begrepen had. Hy vertelde zyn meester, wat op den Bou levard was voorgevallen, toen Zezette, uit het modemagazyn gevlucht, op het trottoir in onmacht was govallen. Vervolgens, de aanranding in de Rue Lepic, waar het meisje byna het slachtoffer van een schandelyken schurkenstreek was geworden, en ten slotte: hare bezoeken aan haren govangen broeder. Zoodoende geraakte de kapitein volkomen op de hoogte van de omstandigheden. .André Naugy 1" zegt ge, ,is verliefd op Zezette Varlay?" ,Ja, meester. Hy bemint Zezette, alsof hy haar broeder ware. O, het is een beste, goede jongen." „En, heeft by Jacques Varlay verdedigd? Zyt gy er by geweest?" ,Ja, meester. 0, hy heeft zoo mooi ge sproken." Iedereen weende, Bamboula weende ook; en toon de advocaat geëindigd had, was ik zóó in myn schik, dat ik luidkeels Hoeral schreeuwde. Maar toch is de arme Jacques veroordeeld. De markies heeft zeer Biecht tegen hem getuigd, zeer slecht, dat heeft mynheer Naugy hem voor hot hof zelf gezegd. „Zool wat zeide hy dan?" „Wat hy zeide? Jacques, zeido by, is onschuldig, en gy, gy zyt een Boscol" „Boscoi heeft hy gezegd Boaco?" „Ja, meester." „Nu, hy heeft den spyker wel op den kop geslagen 1" Een oogenblik van stilte volgde. .Wat boteekende die uitdrukking van den advocaat," vroeg de kapitein zich af; „hoe komt hy aan dien naam?" En, zich weder tot Bamboula wendende: „Gy weet, waar de heer Naugy woont; ga er spoedig heen, en verzoek hem, hier te komen." Een uur later verscheen de advocaat. „Myn waarde heer!" aldus sprak de kapi tein hem aan, „ik heb vernomen, met welk een talent, met welk eene warmte gy den jongen Varlay verdedigd hebt, in wien ik een levendig belang stel. Ik gevoel my ge drongen u hier mede van harte geluk te wenschen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5