PERSOVERZICHT. Onder het opschrift „Nog nooit vertoond", schryft de heer Hafftnans in het Venloosch Weekblad het volgende Wat de loop dor tijden toch veranderingen in de politieke partyen kan teweeg brengen 1 De liberale party, altyd zoo eenig, is thans gesplitst; evenzoo de anti-revolution naire party; alleen de Katholieke party, die vroeger, helaas t verdeeld was, is thans nage noeg eenig. Het gevolg van een en ander is, dat het kabinet Roëll Van Houten, ofschoon een liberaal kabinet, toch geene liberale meer derheid heeft en dus den steun van andere partyen behoeft. Waar zal het dien zoeken? Die onmisbare steun is alleen by de Katho lieke party te vinden, want de anti-revolu- tionnairen wegen togen elkaar op en de radi calen zy'n tegenstanders. Eindoiyk en ten laatste ia dan de Katholieke party in Neder land tot de positie gekomen, die de centrums- party in Duitschland sedert jaren occupeert, en waarby zy zoo wèl is gevaren: depositie van den doorslag te geven. En dit is hier door louter toeval gebeurd. Het Centrum daarentegen heeft er naar gestreefd, er om geworstold, zoo talryk te worden, dat geene regeoring in Duitschland zonder zyn steun kan bestaan. De grooto Windthorst heeft dit klaar gespoeld, en hy is gestorven in het zalige bewustzyn, dat de Katholieken in Duitschland veilig zyn voor elke aanranding en dat door eigen kracht. Zoo iets is in Nederland niet teverkrygen. Het getal Katholieke afgevaardigden is ten onzent uit den aard der zaak voor weinig of geene uitbreiding vatbaar. Waren de liberalen eensgezind gebleven, de Katholieken waren nooit zoo ver gekomen, als zy thans z(jn. Hunne verdeeldheid is ons geluk. Juist als in België. By ons gebeurt alles eenige jaren later, maar hetzelfde als daar. De splitsing dor liberalen heeft daar reods lang plaats gehad en daardoor verkregen de Katholieken do overmacht en werden zy de regeerende party. Aan zoo iets valt natuuriyk by ons niet te denken, maar wel hieraan, dat elke liberale regeering ons noodig heeft. Daar kunnen wy het best mee doen. Nu is het wel fataal voor elke regeering in Nederland den steun der Katholieken te be hoeven, maar als het niet anders gaat, dan getroost men zich ook dit. Toen het ministerie-Tak ten gevolge der verkiezingen zyn ontslag had genomen, kon er goen nieuw ministerie gevormd worden, of men moest van de veronderstelling uitgaan, dat do Katholieke Kamerleden het nieuv. e Kabinet zouden stounon. Hetzelfde zal het geval zyn, wanneer het ministerie Roöll - Van Houten eenmaal aftreedt. Dus, wanneer de Takkianen aan de anti- Takkianon vorwyten, dat dezen met behulp der Katholieken regeeren, dan kan men hun te geraoet voeren: „Als Gy weer aan het roer komt, zult Gy er ook onder door moeten, even zoo goed als wy." Op zoo'n wyze zal men er zachtjes aan gewend raken, dat de Katholieken iets hebben in to brongen. Ja, wie weet, of wy den tyd niet beloven, dat ieder in] Nederland zegt: „'t Is maar goed ook, dat de Roomschen in vloed uitoefenen, want anders raakten wy hoelemaal van streek, ging alles het bovenst onder en het onderst-bovon." De Nieuwe IJselbode levert de volgende be schouwing over den socialen toestand: Wanneer men hen raadpleegt, die ter wille van bodryf of betrekking veel onder demen- schen komen, dan krygt meu den indruk, dat er eenige verbetering in den finantieelen toe stand van de velen, eenige herleving van bloei en welvaart valt waar te nemen. De oorzaak hiervan is niet moeilyk na te sporen. Het ia den landman in den laataten tyd ieta beter gegaan. De opbrengsten van het landbouwbodryf werden iets beter en wan neer do grond, de bron van alle welvaart, wat ruimer winsten biedt, begint er nieuw en krachtiger bloed te vloeien door geheel het maatschappeiyk lichaam. Want dit staat vast: wat telken jare de aarde aan vruchten ople vert, dat is het, wat do maatschappy verjongt en doet leven, terwyi het groot-kapitaal do maatschappeiyke sappen opslurpt en vast legt. Op don duur zal de bodem het in don stryd met het kapitaal moeten opgeven. Immers, de vruchtbaarheid van don bodem ia begrensd, terwyi voor do vermeerdering van het kapitaal geene grenzen zyn aan te wyzen. En al zal zich hot kapitaal op den duur ook mot steeds kleinere winst moeten tevreden stellen, omdat het zich steeds uit breidt, zal het toch alle jaar meer vorderen van de in het zweet des aanschyns gewonnen vruchten der aarde. Waar do huizen Rothschild nu reeds met meer dan 2500 millioen kapitaal de wereld markt behoerschen, is het heel eenvoudig ©ene quaostio van tyd, na hoeveel jaren do geheelo beschaafde en onbeschaafde wereld' voor hun pleizier zal arbeiden, ten minste als er niets tusschenbeide komt. En natuuriyk zal er iets tusschenbeide komen, hetzy in don vorm van geweldige en bloedige maatschap peiyke omkeeringen, hotzy in den zachten en milderen vorm van Staatsbankroeten. In ons land is de vryhandel het parool; voor den handel onzer koopsteden is nooit iets te vool. Wat zy vragen, dat erlangen zy. Prachtige waterwegen zonder brug- en sluis- geldon, die goed zyn voor de kleine schippery. Jure spoorwegen, waarvan zoo goed als geene onto getrokken wordt, om den handel maar to gerieven en lage vrachtpryzen te kunnen toepassen. Maar het keuterboertje, dat met zyn primitief voertuig en zyn bonkigen rossinant naar de markt trekt, vindt op zyn tyd den tolboom wel. Die spoorwegen en booten voeren in massa de producten van verre landen aan, welke den Nederlandschen boer eene onhoudbare con currentie aandoen. Voor beneden de honderd gulden is een last rogge te koop en voor een last tarwe betaalt ge ook geen honderd vyftig gulden. Met zulke pryzen kan alleen een dubbel ge was den arbeid van den landman loonend maken en een dubbel gewas blyft altyd uit zondering. Maar de Nederlandsche Staat heeft geen tyd om zich bezig te houden met 't land bouw bedryf, waaraaD toch in 't groot of in 't klein verreweg de meerderheid .zyner be volking zich wydt. Eenmaal scheen dien Staat toch een wei- nigje medelijden te bekruipen. Het was, toen minister Pierson ongeveer een millioen op de grondbelasting schrapte en de percentage in plaats van op 7 der belastbare opbrengst op 6 vaststelde. 't Zou beter zyn, wanneer de Staat de voortbrengselen van den bodem beschermde, wat voor den Staat eene bron van inkomsten zou openen en tegeiykertyd den arbeid van don landman beter loonend zou maken. Maar daaraan denkt de Staat niet. Van den boer vordeit hy niet minder dan 10 percent van elk stuk vee, dat hier te lande geslacht wordt, terwyl de uitvoer van vet voe vry is, en de invoer van vet en huiden evenzeer. Eene vreemde rechtvaardigheid 1 Dat er onder zulke omstandigheden van eene gestadige normale ontwikkeling en bloei van den landbouw geen sprake kan zyn, be hoeft wel geen betoog. Al valt or voor den landbouwer-eigenaar zoo nu en dan nog wel eens een goed jaar tusschen, en ook wel voor den landbouwer-huurder, de landbou wersstand gaat met haast achteruit. Hy zit bekneld tusschen het raderwerk van de groote machine: het kapitalisme, dat als eene zuig- pomp met steeds toenemende kracht alle sap pen naar boven trekt. Een klein officieel lijstje, door de kantoren van registratie geleverd, is meer dan voldoende om ons van die noodlottige waarheid te over tuigen. Wy bedoelen hot lystje der hypotheek schulden. Deze stegen in vyf en twintig jaren, van 1867 tot 1892, van f 463,092,000 tot f 1139,852,000. In 1878 bedroegen z9 747,410,000 en in 1888 f 1060,474,000. In welke verhouding gebouwd en onge bouwd dezen schuldenlast draagt, is ons onbe kend. Maar het zal wel voor den landman niet al te donker zyn voorgesteld, wanneer men aannoemt, dat de helft dier sommen op den bodem rust. Indien m3n don interest op 4 percont stolt, komt men dan tot het resul taat, dat de bodem in Nederland in 1867 ruim 9 millioen, in 1878 ruim 15 millioen, in 188S ruim 21 millioen on in 1892 ruim 23 millioen moest betalen aan rente voor hypotheek schulden. En natuuriyk drukt deze enorme last op de schouders, die over het algemeen de minste draagkracht hebben. Het zyn juist do „kleine luyden", de niet met geld en goed gezegen- den, die hun stukje grond als onderpand geven voor de aangegane schuld. Maar in deze noodlottige vermeerdering van den bypotheeklast op den bodem schynen onze wetgevers geen been te zien. De landman is te ïydzaam, dan dat men zich om hem veel zou hebben te bekommeren; en zoo lang de landman zelf niet Jl-.nk do handen uit do mouwen steekt of liever de tanden laat zien, zal men hem in zyn berooiden toestand laten. Het eenige, dat hem helpen kan en wat hy zichzelvon kan verschaffen, is: eene meerder heid naar de Kamer sturen, die het voor de hand liggend middelbescherming van de inlandsche landbouwproducten, onvervaard op haar vaandel schryft. Dj socialisten, alius zegt Eet Vaderland gaan te Amsterdam maar steeds voort met hot de overheid 1 stig to maken, indien deze genoodzaakt is een inboedel te laten verkoopen wegens onbetaalde be lastingschuld. Onder aanvoering van Reens zorgen zy in grooten getale op 't appèl te zyn. Het parool is alleen Reens te laten bieden. Deze biedt voor elk meubelstuk, dat wordt gepresenteerd, éé.i cent. De schrik schy'nt er ook by de aanwezige niet-socialisten zóó in te zitten, dat in den regel geen ander bod wordt gedaan, en dan wordt het stuk goed voor don prys van één cent aan den socialist in quaestie toegewezen. Komt echter een ander, dio niet in het komplot is be trokken, een hooger bod doen, dan heeft men er ook iets op gevondeü, om die lastige lui onschadoiyk te maken. Er zyn nameiyk onder de socialistische volgelingen eenigen aange wezen om in te springen als het noodig is. Zoodra een serieus kooper meer biedt, geeft Reens aan No. 1 een wenk om een nog hooger bod te doen. Wordt het meubelstuk daarop aan No. 1 toegewozen, dan wordt deze opgeroepen om te betalen, maar ver klaart geen rooien duit te bezitten. Volgens do bestaande bepalingen moet daarop het meubel opnieuw in veiling worden gebracht, en daarop begint de comedie opnieuw. No. 1 mag nu niet meer meebieden, maar als het noodig is, wordt nu aan No. 2 een wenk ge geven om in te springen en, tot betaling geroepen, te verklaren, dat hy niets heeft. Op die wyie koopt Reens alles voor 1 cent per stuk. De vorige week werd hy van een geheel inboedeltje kooper voor 18 cents. Het spreekt vanzelf, dat zoodoende de geheele verkoop eene comedievertooning wordt, waarby de deurwaarder wordt uitgelachen. De vraag is: mag die toestand zoo voort duren? Wie het gezag van de overheid hoog wil houden, zal daarop niet bevestigend ant woorden. Zyn de bestaande bepalingen niet voldoende, om zulke vertooningen te keeren, dan moeten zy zoo spoedig mogeiyk door andere worden vervangen. De redactie van de Middelburgsche Courant wydt nog een woord aan den heer Van D e t h en de tegen hem ingestelde vervol gingen. Dat de Middelburgsche rechtbank hem veroordeelde wegens zyn groven en belee- digenden uitval op den officier van justitie te Arnhem, was te verwachten. En wat by de rechtzitting in Den Haag is gebleken, toont dat Van Deth al even onhebbeiyk is geweest tegenover den heer Van Gheel Gilde- meester. Door zulke daden heeft hy het weinigje sympathie, dat velen nog voor hem hadden, stellig verbeurd. Wie zich verloopt in dergelyke grove, onbehoorlyke persoonlyke aanvallen, toont óf zwakte óf wanhoop. Intusschen, by heeft nog gelegenheid in verzet te komen ook tegen de eventueele uitspraak in Den Haag. Geschiedt dit, na zyn terugkeer uit Amerika, dan moeten de zaken opnieuw behandeld worden. De redactie sluit intusschen, al keurt zy de houding, door Van Deth in den laatsten tyd aangenomen, zeer af, het oog niet voor mogeiyko verzachtende omstandigheden: ten eerste dat men in Nederland zeer hard moet roepen om ook zelfs maar aangehoord te worden; ten tweede dat men, by e9ne tegenwerking zooals hy ondervond, allicht zenuwachtig prik kelbaar en dientengevolge scherp en bitter wordt en persooniyk in zyne aanvallen; ten derde dat met ieder, allerminst iemand mot eene zeemansnatuur als de heer Van Deth, zichzelven steeds weet te beheerschen dat do heer Van Deth nooit gezegd heeft eene vervolging te wenschen en niet te vreezen zooals er Zaterdag een tegen hem behandeld is voor de Middelburgsche recht bank en Dinsdag voor die in Den Haag, maar wel dat hy zyn man stond als de heer Van 'c Lindonhout hem wilde doen vervolgen. Maar aldus besluit het blad onszei ven scharende onder hen, die den heer Van Deth in monig opzicht afvallen om zyne noodelooze beleediging van personen, zyne ongemotiveerde aanvallen, zyne overdrijving, moeten wy toch niet vergeten en dit doen liefst degeneD, die er belang by hebben om de Neerbossche geschiedenis geheel in den doofpot te doen, dat het rapport der bekende commissie, hoe zacht ook in vele opzichten gesteld, toch menige bladzydo bevat, die getuigt tegen het in do weesinrichting te Neerbosch gevoerd wordend finantlèal beheer en hot daar goldend opvoedingssysteem, als er nog van opvoeding sprake kan zyn. En dat tevens do heer Van Deth, mot al zyne fouten, al zyne onhebbelykheden, al zyne ruwe en minder goede zyden, toch de man is geweest, aan wiens initiatief het te danken is dat de oogen opengingen voor veel, dat in Neerbosch niet deugde, dat er nog niets veranderd zou zyn als hy zyne stem niet had doen hooren. „En dat alles nog niet is zooals het wezen moet, by veel dat verbeterde, nadat de commissie, die aan zyn optreden haar ont staan dankte, hare indrukken openbaarde biykt wel uit hetgeen gezegd is in de ver gadering van den Geneeskundigen Raad van Gelderland en Utrecht." Daar de opmerkingen van den heer Van Overboek de Meyer, waarop hier wordt ge doeld, reeds onder het gewone nieuws zyn vermeld, kunnen wy de rest van de be schouwing hier laten rusten. Het Sociaal Weekblad spreekt over de wenschoiykheid van oprichting van Staat 8- apotheke In de laatste algemeeno ver- gaderir gen van de Maatschappy tot bevorde ring der Pharmacio en in die der Geneeskunde, werd, geheel onafhankeiyk van elkaar, de vraag behandeld of het niet mogeiyk ware op meer geschikte en goedkoope wyze te voor zien in de behoefte aan geneesmiddelen, vooral by de minvermogende bevolking, mot behoud van de waarborgen van deugdelykheïd, die tot heden noodig werden geacht. Daarby dringt zich meer en meer op den voorgrond de wenschelykheid om deze genees middelen te doen verstrekken uit zoogenaamde staatsapotheken, waarby de prys kan worden geregeld, volgens een vast tarief, met koste- looze aflevering aan allen, wier inkomsten worden verondersteld een zeker peil niet te bereiken. In Zwitserland vooral, doch ook in Duitsch land en Oostenryk, komt dit plan herhaalde- ïyk ter sprake en op het internationaal congres voor hygiène en dómographie, te Buda-Pesth in September te houden, is het aan de orde gesteld. Het schynt nu, dat de Regeering in Pruisen zich het eerst van allen de kans wil openen tot verwezenlyking van het nieuwe stelsel, zy 't ook in de toekomst. Het is bekend, dat daar te lande, evenals in geheel Duitschland, het apotheekwezen anders is ingericht dan in de meeste andere Staten van Europa. De apothekers hebben geene vryheid zich te vestigen waar zy verkiezen en er mag slechts een beperkt aantal apotheken in elke stad zyn. De Regeering geeft tot het houden daarvan concessie aan bevoegdendaarvoor zyn dezen onderworpen aan eene byzondere wetgeving, waarby de wyze van aflevering van Genees middelen volgens een vast tarief is geregeld en zy in al hun doen en laten aan strenge voorschriften zyn onderworpen. Deze regeling nadert eenigszins het stelsel der Staatsapotheken. Al het goede wordt echter te niet gedaan door de mogeiykheid om deze concessies aan andoren, mits bevoegde apo thekers en met toestemming der Regeering, te kunnen overdragen. De eenmaal verkregen vergunning tot het houden van eene apotheek wordt daardoor een privilegie met eene bepaalde handelswaarde, niet zelden opklimmende tot eene hoogte van honderd en tweehonderd duizend gulden. Onder sommige omstandigheden vervalt echter een enkele maal de concessie of door uitbreiding der bevolking acht de Regeering nieuwe apothokers voor de behoeften der burgery noodig. By Kon. besluit van 30 Juli 1894 Reichsan- zeiger van 10 Juli) is nu bepaald., dat deze nieuwe vergunningen slechts zullen worden verleend onder voorwaarde, dat zy aan niemand kunnen worden overgedragen en ook by over- lyden opnieuw ter beschikking komen van de Regeoring. Dit is blykbaar geschreven, ook volgen8de bewoordingen van het genoemde besluit, met de bedoeling om met het oog op mogeiyke nadere regeling by de wet van het geheele apotheekwezen in Pruisen aan den Staat alle rechten by de levering van geneesmiddelen voor de toekomst beter te verzekeren. KOLONIËN. BATAVIA, 22-26 Juni. Door den krygsraad te Amboina is do fuse lier J. K., ter zö-ke van insubordinatie door woorden, feiteiyke insubordinatie en weder- spannigheid, door oon gewapend persoon ge pleegd, tot de straf des doods veroordeeld. In Pahang, behoorende tot de Straits Settlements, zyn opnieuw onlusten uitgebro ken. Er zyn reeds troepen heen gezonden. De assistent-resident van Koetei (Noord- Oostkust van Borneo) G. De Heer heeft wegens volbrachten diensttyd eervol ontslag uit 's lands dienst aangevraagd. {Bat. Nbl.) De onderwyzer 3de klasse P. C. Kruis- brinck heeft het verzoek gedaan om benoemd te worden tot leeraar by het middelbaar on- derwys. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indïë zyn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verplaatst: Van de con- trölc-af-leeling Kunge n naar de contróle-afdeeling Noord B.mgkalan do controleur lete kl. J. J. W. Brouwer. Geplaatst: Iu do co utróle-afcLeling Kangoan do controleur 24e lil. J. D. R. H. Pillard. Op de bezittingen builen Java en Madoexa: in do residentie Menado. Ontslagen: Eervol van do tijdelijke VFaar- n'miDg van het bestuur over do al'deeliug Kota Monado de adspirant controleur F. H. Cordesius. Goplaatst: In do afdeeliDg Kota Menado do benoemde controleur lsto kl. H. F. Hossel, ar. Door den d rocteur dr-r Burgerlijke Openbare Werken. Bij den poit- ea telegraafdienst. Goplaatst: By het post- eu telegraafkantoor to Wo tovreden do benoemdo eoix.rai;-s lato kl. B. H. F, J. Zeijdel. Overgeplaatst- Van Weltevreden naar 8oe- rabaia de commies lete kl. J. G. W. Hoekstra; van Soerakarta naar Mee'an do commies 3do kl. J. W. Baijor. benoemd: Tot onderwijzer 2de kl. J. E. G. Van Lookeren, ambtenaar op non-activiteit, laatst dio betrekking bekleed hebbende. Overgeplaatst: Van de 2de school te Batavia naar lsto school A aldaar, aLs la e hulponderwijzer, de onderwijzer 2de kl. J. L. Van de Made; van do school voor zonen van inlandsche hoofden en andere aanzienlyke inlanders t- Magcl&ng (Kadoe naar de 2de school te Soerabaia als hulponderwijzer, de onderwijzer 3de kl. 25. Brink. Geplaatst; Aan de 2de school te Batavia als late huiponicrwyzer, do herb noemde onderwijzer 2de ld. J. E. G. Vau Lookeron. By het Krankzinnigengesticht te Buitenzorg: Benoemd: Tot opzichiereü over de waeïcherij en naaikamer, levens assiatcDt-opzichtireeder vronwen- afdec-li.g, mejolLouw E. Woesthoff, thans mot de waarneming dier be'rekking belast. Ontslagen: Uit 's lands dienat de gewezen klerk op het assistent-residentiekantoor te üaiatiga J. C. A. Von Bannischt, laatst gesteld ter besohik- kiög van den resident der Prtanger-Regeutscbafpon tot tcgengang van den opiomsluikhandel in dat gewest. Tg del ijk belast: Met do waarneming der betrekking vau leeraar in de wis- en natuurkundige wetenecbappen aan do hoogeie burgerschool te Semarang, de ambtenaar op Lon activite.t Dr. H. Grotier, laatst leeraar in du w e- en natuurkundige wetenschappen aan do afdeeling hoogere burger- aohool van het Gymnasium Willem III. Benoemd: By den aanleg vaD Siaa'sspoorwegen tot boekhouder, du lBte commies M. E. J.Zohler; tot tijdelyk magazijnmeester, de tijdelijk onder- magazijnmeester A. l e Boer. Ingetrokken: De ter-beschikking-stelling van den resident K. F. Van Langen van den controleur 2de kl. E. Verboke. Geplaatst: In de afdeeling Edi de controleur 2de kl. E. Vorbcke voornoemd. Belast: Met do waarneming van den oivielen geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeeling Iudrsmajoe, de gewezen off. van gez. bij het Ned.-Ind. leger H. L. Harms, met be paling dat do opdracht wordt gerekend te zijn iDge- gaau op den 9dcn Juni 1894. Vorlongd: Mot zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zija den termijn, waarover de ambtenaar A. E. De Vries ia gesteld ter beschik king vau den voorzitter van den landraad te Mal&ng (Pasoeroean), ten einde mot grifflersworkzaamheden te worden belast. Benoemd: Tot topograaf bij den dienst van het mijnwezen in Ned, Indic G. O. Crocs, laatst die botrokking bekleed hebbende, thans belast met de waarneming der betrekking van toekenaar bij het hoofdbureau van hot mynwezeo. Belast: Met de waarneming dor betrekking van hoofdcommies bij het departement van Binnenlandsch Bestuur do controleur lste kl. bij het Binnenl. Bestuur buiten Java on Madoera F. G. Netsoher. V o r 1 o e n d: Een jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst met ÏDgang van 15 Juli 1894, aan den leeraar in do wis - en Datuorkundo aan de hoogere burgerschool te Semarang P. Leendertz. Ontslagen: Eervol uit elands dienst, wegens volbrachten diensttijd, do ontvangers bjj de in- en uitvoerrechten en accynzen to Paeooroean en Pama- noekan (Krawang) F. J. Duchateau en M. B. Jansen. B e n o o m d Tot assistent-resident voor de politie: to Padaug, de assiatent-nsident van Lingga (Riouw en Onderhoorigbeden) dr. D. W. Horst; te Makassar (Colebes en Ondorhoorigheden) de ambtenaar op non- activiteit W. Bfij-rinck, laatst assistent-resident der Zuiderdistricton yan het gouvernement Celebes en Onderhoorigbeden. Overgeplaatst: Van de Oosterlijnen naar de Westerlijnon de lste commies J. O. Regeneburg. B\j do lijn DjokjakartaTjilatjap. Eervol ontheven: Van het beheer der halte Kemrandjen de stationsklerk lsto kl. C. Neijndorff. Belast: Met het beheer der halte Kemrandjon de stationsklerk 2de kh, H. Do To«r. Departement van Oorlog. Verloend: Twee jaren verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapitein der genie O. Bwartbol. Ontslagen: Op verzoek, oervol uit Hr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten dioDSttyd, met behoud van recht op pensioen, de kapiteins der iüf. A. M. Wouters en W. S. Gruyter. Benoemd: Tot adjunct-amanuenei9 by de directie vau het woduw- oa weez:-ufonds voor de officieren der landmacht in N.-I., de gepensioDnoerde ritmeester der cavalerie A. M. Margadant. Geplaatst: Bij aankomst te Batavia do off. van gez. 2de kl., bestemd voor den dienst hier te lande, J. W. Van Lier. Overgeplaatst: Als adjudant brj het 6de bat. de lsto lnit.-adj. bij het 5de bat. C. A. Meuleman; bij het 5de bat. de lsto luit-.-adj. by bet 5de bat. G. W. Honigh. Departement van Marine. Ontelageo: Op ver zoek eervol uit 's lands dienst de licht opzichter 2de kl. by den dienst der kuetverlichting A. Ameling; eervol uit zijne betrekking, gerekend van den lOden Mei 1894, de gezaghebber 8de kl. bij de gouvernements marine J. Molenaar. Door den Commandant der Zeemacht en Chef van het Departement der Marine in Nederlandscli-Indië: Bij den dienst van het loodswezen te Tandjong- Piiok (Batavia): Belast: Met de waarnemng der betrekking v&n eersten loods, de ambtenaar op non activiteit W. Gokkel, laatstelijk lste stuurman bij de gouvernements marine. Opgave van Passagiers, van Batavia vertrokken per 88. „Prinees Marie," kapitein D. Hubert, naar Europagep. kapitein der inf. B. Claaeen met echtg. en 5 kinderen, lste lait. der oav. R. J. Van S elen, kapiteiii-laitonant ter zee A. G. Ellis, 2 dames M. en G. Kloppenburg, controleur 2de kl. BB. G. F. K. Van HuIh, officier van adni. 2de kl. KNAL J. P. Zur Mublen, mevrouw M. E. Meeter geb. Rolufa en 2 dochters, jongenheer Gaatmann, de heor P. A. Daum met echtg. en 6 kinderen, movroaw de wed. J. E. Begemann geb. Prins en dochter, commies J. J. Homier, kapitein der inf. R. Mac Leod, gep. kapitein der inf. H. O. Verniers van der LoeJT met echtg. en dochter, commies 2de kl. P. en Tel. J. H. G. F. Keijdeniers, officier van adin. lste kl. KNM. M. C. Hazenberg, de beeren W. L. Mabne, P. Ch. Risch, R. P. Dekker, Hr. Ms. militairen eD schepelingen. Te Padang embarqueeren do heer Adler, mevrouw Hollonbaoh en 2 kinderen. Gemeenteraad Yan Oegstgeest. Voorzitter de beer E. Groen, wethouder, wegens afwezigheid van den burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en vervolgens goedgekeurd; waarna do Raad met algemeeno stemmen besloot, dat de secretaris in het vervolg gerechtigd is slechts den zakelyken inhoud van het beslotene weer te geven, en zulks ter besparing van tyd en moeite, uit hoofde de secretaris steed3 veel werk van het juist notuleeren van het verhandelde in de vergadering heeft gemaakt. Ingekomen stukken: 1. Het proves-verbaal van de op 25 Julijl. plaats gehad hebbende opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat op dien datum in kas aanwezig was een batig saldo van f 1246.16. 2. Een verzoek van den heer J. Veder om hem wegens vertrek uit de gemeente naar hot buitenland voor gedeelte vry stelling van zyn aanslag in den hoofdelijken omslag over 1894 te verleenen. "Waarop wordt besloten hem voor i/ï ge deelte van zyn aanslag afschryving te ver leenen over de drie laatste kwartalen van dit jaar. 3. Een verzoek van H. Rietoven om zyne drie kinderen op de school aan den Morsch te laten gaan. Waarop afwyzend wordt be schikt, uithoofde dit verzoek, ingevolge het vorig Raadsbesluit van het hoofd der school moet uitgaan. Vervolgens werd besloten aan het copie- adres der Protectionistische Landbouw-ver- eeniging adbaesie te betuigen, welks inhoud den leden bekend was. Hierna komen nog de volgende punten der agenda ter behandeling. a. „Opmaken voordracht ter benoeming van 2 zetters." Waarop na gehouden stemming achtereen volgens worden geplaatst de hoeren H. Duiven voorde, A. Oltshoorn, J. Van den Berg en J. C. Spaargaren, uit welke voordracht door den Commissaris der Koningin in deze pro vincie een tweetal leden zal worden gekozen. b. Bespreking in zake de berstrating van den Morschweg door de Leidsche Duinwater- maatschappy. Na discussie wordt hierop besloten het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan te nemen, om die Maatschappy te wyzen op de voorwaarden, waarop haar indertyd vergunning is verleend tot het leggen der hoofdbuis, en te verzoeken, binnen 8 dagen to berichten, of zy aan de verplichtingen in de concessie uitgedrukt zal voldoen. Daarop wordt de door de commissie van financiën in concept gebrachte staat model C tot verhooging der begrooting over 1894 in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f 6000 ter tafel gebracht en unaniem goedgekeurd, om daarop de vereischte goedkeuring van Gedeputeerde Staten te erlangen. Tevens wordt vastgesteld de staat model A houdende betaling uit den post voor onvoor ziene uitgaven der begrooting over 1894 tot een bedrag van f 17.04. Ten slotte wordt nog gediscussieerd over de werkzaamheden der Commissie van Finan ciën in verband met de bevoegdheid, welke de Gemeentewet aao Burgemeester en Wet houders toekent. Hierna wordt de vergadering na gehouden rondvraag door den Voorzitter gesloten. Aan het Bureel van het „Leidsch Dagblad" liggen nog brieven, welka zijn ingekomen op de Advertentiën, geplaatst onder Nos. 119, 152 en 157. De belanghebbenden gelieven deze af te balen. DE UITGEVER.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2