No. 10559. Donderdag SO Juli. A0. 1894. @eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 25 Juli. feuilleton. Se Misdaad in de Rue Lafltte. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.06. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Marepoort ten grave gebracht het stoffelijk overschot van Johannes Bink. een werkman in den waren zin des woords. Zijn vak kende hy grondig; altijd was hij b(J zyne zaak, zoolang ziekte hem dit niet onmogelijk maakte; hij leverde, vlug en flink, deugdelijk werk; werkte met doorzicht en was vinding rijk, waardoor hij aan zijne vele klanten dikwijls uitnemend goeden raad wist te geven daarbij had hij het voorrecht op heldere wijze rekenschap te kunnen geven van hetgeen hij deed ot ging verrichten. Na reeds op jeugdi gen leeftijd als eerste knecht werkzaam te zijn geweest in de bekende zaak van den heer Bertrand op de Hooigracht, aarzelde deze niet, toen hij zelf zijne rust nam, den kundigen en ijverigen eersten knecht, zoover dat aanging, in zijne zaak te zetten, en sedert werkte Bink voor eigen rekening in de smederij en de magazijnen van zijn vorigon patroon in de Groenesteeg. Zjjn kunde en ijver werden met druk werk bekroond Altijd gereed zijne klanten van dienst te zjjn, hielp hjj o. a. gedurende bjjna een ganschen nacht, toen voor twee of drie winters vele bewoners van de Hooigracht ten gevolge van de vorst overlast van het duinwater hadden. Dat nacht werk in het water knakte evenwel zijne ge zondheid. Herhaalde influenza en hare soms zoo verwoestende gevolgen deden het overige en na een lang ljjden stierf de wakkere man aan oene uitterende ziekte. Tot op het laatste van zjjn leven was zjjn hoofd bij de zaak en bostuurde hjj, zooveel hy kon, van uit zi|n ziekbed, het werk zijner knechts. Had men reeds langzamerhand zijne kunde en werk Zaamheid moeten missen, daar hj) door ziekte verhinderd werd zelf zjjne klanten te bezoe ken, toch zullen dezen het gemis levendig blijven gevoelen van den bekwamen en Overi gen werkman, een werkman, als wij hem noemden, in den waren zin des woords. Hogen zjjno weduwe en zes jonge kinderen het bljj ven ondervinden, hoe hun man en vader door zijne klanten werd gewaardeerd 1 Van het groote .Woordenboek der Neder - landsche Taal" is heden van het tweede deel verschonen de vjjfde aflevering, behandelende de woorden Argwaan Azuur6teen, bewerkt door dr. A. Kluyver. De minister van blnnenlandsche zaken brengt ter algemeens kennis, dat het Rijks kabinet van prenten te Leiden tot en met 3 Sept. a. s. voor het publiek zal gesloten zjjn. Beroepen is bij de Geref. gemeente te Colijnsplaat de heer J. H. Donner Jr., candidaat te Leiden. Te 's-Gravenhage werden voor het examen L. O. Hoofdacts geëxamineerd op 23 en 24 Juli 15 mannelijke adspiranten; teruggetrokken 1; afgewezen 5; toegelaten 9, o. a. de heer G. L. Hofsteenge, van Leiden Bij het examen van de Nederl Toon kunstenaars vereeuiging zfln 4 candidaten nog geslaagd voor piano (lager onderwijs), t. w. de dames J F L Von Boddien, L P. Boers, A. J Van Delden allen te Npmegm, en Joh. C. Aardsen, te Voorschoten, de laatste gedu rende drie jaren oór dit examen leerlinge van mej. Marie De Loos, te Leiden. - Door den heer Ch. De la Har zal te 's-Gravenhage worden gesticht een tooneel- gezelschap, genaamd: .Haagsche Tooneel ver- eeniging". Reeds zijn door hem geëngageerd de dames Van Ollefen, Smits Grader en de heeren D. Van Ollefen en Smits, van de Kon. Vereeniging 't Nederlandsen Tooneel. Als gast zullen gedurende het a. s. winterseizoen optreden mevr. Kley, de heer Willem Van Zuylen, van Rotterdam, L. H. Chrispyn, directeur van de NederlandBche Tooneelver- eeniging, terwjjl nog met andere artisten onderhandelingen zijn aangeknoopt. De Vereeniging is in besprek met de heeren Kreeft en Buderman, gewezen direc teuren van den Artis-schouwburg te Amster dam, om in den Casino-schouwburg, waar de .Haagsche Tooneel-vereeniging" zal optreden, ook een Operetten gezelschap te vestigen - Op de Antwerpsche tentoonstelling van schoone kunsten werd in de Nederlandsche afdeeling verkocht de schilderij „Barzoirs" (Russische windhonden) van Eerelman, een kapitaal doek, dat reeds op de Haagsche groepententoonstelling in .Pulchri Studio" zeer de aandacht heeft getrokken. Aan de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam z|jn bjj de eindexamens ge slaagd 11, niet geslaagd 8 leerlingen Over gangsexamens: van de 3de naar de 4de af deeling 14, niet geslaagd 0; van de 2de naar de 3de afdeeling 21, niet geslaagd 10, en van de 1ste naar de 2de afdeeling 21, oiet geslaagd 4 leerlingen. Van de 70 adspiranten werden tot de 1ste afdeeling toegelaten: W. J K. André de la Porte, Den Haag, W Van Baak, O. I.M. F. E. Dekker, N.-Amstel; K. W Eschauzier, Den Haag; A 0 Halberstadt, Nijmegen; L. J. Hardeman, Amsterdam, N. M. A. v. Hasselt, O.-I.P. C. Heinsius, Amersfoort, J. C. A. Kievits, Meppol, A. E. Kleekamp, Water graafsmeer; J Koning, Haarlem, J. T. H. J. Lutjes, Arnhem; J. Van de Moer, Den Haag, M. W. Mook, Amsterdam; L M. G Van der M(jll Dekker, Velp; P. Perdyk, Leiden; M. Robaard, Amsterdam; G. C. De Ruiter, O.-I.A. Ruiter, Bussum; G. A. Smits, ZutfenL. De Sturler, AmsterdamW Uhlenbeck, O.-I.; J. J. Veltens, Meppel, H Wolvekamp, O.-I., en H. J. Zeeman, Den Haag Aan de Tweede Kamer zijn ter natura lisatie voorgedragen de heeren: W. E Bier mann, reiziger te AmsterdamF. H. Bungert en E. Bungert, schippers te Dordrecht; T Etty, zonder beroep, te Arnhem; J. D. E. Schmeltz, conservator aan het Rjjks-Ethno graphisch Museum te Leiden; J. F. L Glas hörster en A. F. Glaahörster, winkeliers te Amsterdam, en C. J R. J. H. Kesselkaul, zonder beroep, te Kerkrade. - De heer L. A. A Garavini, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Oran, is in die hoedanigheid door de Fransche regeering erkend. {Sts.-Ct.) In de gisteren gehouden Raadszitting te Schiedam is besloten de openbare Burger school met 1 September a. s. op te heffen. Op voorstel van de Raadsleden Van Westen dorp, De Groot en Hoogendam werd besloten eene commissie ad hoe te benoemen tot voor bereiding van eenige onderwerpen het Hooger en Middelbaar Or.derwijB betreffende, tot leden waarvan werden benoemd de heeren Den Breems, Schuurman, Van Westendorp, De Bruyn en De Groot. Door den reeds vermeldeD dood van den kapitein T. J. Anken heeft het Nederlandsche leger een geacht officier verloren. In 1867 op 17-jarigen leeftijd in militairen dienst getreden, doorliep hij alle rangen en werd h() 31 Mei 1874 benoemd tot 2den luitenant b|j bet 5de reg. inf. te Nijmegen. Vijl jaar later werd hj) geplaatst by het instructie-bataljon te Kampen en 15 Nov. 1882 voor vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië, alwaar hy aan onderschei den belangrijke krijgsverrichtingen op Atjeb deelnam. In 1888 in Nederland teruggekeerd, werd hfl geplaatst by het 6de reg. inf. te Geer- truidenberg. Den llden Juni 1892 werd hij voor de tweede maal voor vijf jaren by het Indisch leger gedetacheerd en 23 Juni 1893 bevorderd tot kapitein, in welken rang hij het bevel voerde over eene compagnie inland sche soldaten en sneuvelde. De overledene was droger van het oere- teeken voor belangrijke krijgsbedrijven en het onderscheidingsteeken voor 15-jarigen officiers dienst. Hfj bereikto den leeftijd van 44jaren. De minister van marine heeft den luit. ter zee 1ste kl. J. B. Snethlage, die der 2de kl P. H. Van Voorthuyzen, jhr F. M. L. Van Geen en E L. F. Bolomey, den officier van gez 1ste kl. bfi de zeemacht J. F Brust en den off. van adm. 2de kl H. W. Bauer, allen dienende aan boord van Hr. Ms. schoener .Suriname", eerstgenoemde als 1ste officier, met 1 Aug. a. s op non-activiteit gesteld. Ds. E F. H. Wolff, hervormd predikant te Utrecht, zal binnenkort emeritaat aanvragen. Naar het „U. D." verneemt, moet bij de regeering in beginsel geen bezwaar bestaan tegen den aanleg van den ontworpen spoorweg van Baarn over Soest naar Utrecht. Ter gelegenheid van den verjaardag van den groothertog van Luxemburg zjjn de ge zanten van Italië en van Portugal, graaf Gerbaix do Sonnaz en graaf De Tovar, tevens geaccrediteerd by het Luxemburgsch Hof, van 's Gravenhage derwaarts vertrokken. De gezanten worden spoedig te 's-Gravenhage terugverwacht. De erfgrootbertog van Baden en zijne gemalin hebben gisteren een bezoek gebracht op de landgoederen van de familie Von Wied, onder Wassenaar. Van de: „Schoolflora voor Nederland, door H. Henkels, leeraar aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Amsterdam, bewerkt naar dr. Otto Wiinsche's Schulflora von Deutschland", verscheen by den heer P Noordhoff, te Groningen, de „zesde, verbeterde en vermeerderde druk". - De kan3elary van het Fransche gezant- Schap wordt van beden af gevestigd in het huis Nieuwe Uitleg 10, te 's Gravenhage. - Aan den heer E. J. Van der Linden, gemeente-ontvanger te Zutfen, is door den gemeenteraad, op verzoek, met ingang van 1 Oct., eervol ontslag verleend, onder dank betuiging voor de trouwe diensten, gedurende meer dan 33 jaar aan de gemeente bewezen. De borgtocht van den nieuw te benoemen titularis werd verhoogd van f 14,0p0op f28,000 - De Ryksadviseur in visscheryzaken, de heer dr. Hoek, is gisteren met de sleepboot „Hercules" van Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken, tot het doen van onderzoekingen op het gebied der kustvi6schery. De .Hercules is tot dit doel voor geruimen verhuurd. - De minister van binnenlandsche zaken heeft: lo. het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden uit den kring in de ge meente Nieuw Beierland, omvattende een ge deelte van den polder Nieuw-Beierland en Nieuw-Piershil, waarvan de grenzen zyn als volgtten noorden de Spuldyk van den Oud- Beierlandschen molen tot aan den Langen Wegten westen de Lange Weg tot aan den Nieuwen Zinkweg; ten zuiden de Nieuwe Zinkweg en ten oosten de Zinkwegsche dyk van af den Nieuwen Zinkweg tot aan den Molen te Oud-Beierland; 2o. bepaald, dat, wanneer byzondere redenen afwyking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit den in deze beschikking ge noemden kring noodzakelyk maken, zoodanige afwyking kan worden toegestaan door den burgemeester, na advies van den districts veearts. (Sls.-Ctj - Het stoomschip .BaButo", van Am sterdam via Londen naar Kaapstad, passeerde 22 Juli Ouessant; de „Gedé" arriveerde 24 Juli van Batavia te Rotterdam; de Kaiser", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 23 Juli te Napels. - By koninkiyk besluit zyn met ingang van 2 Aug. a. s. bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborsten late kl.A. G. Boisse- vain, C. C. A. Last, K Lofvers, R. W. Hart man, W. Bunge, R. L. Dykhuis, H. W. A. Brans, T. J Creyghton, C. N. De Kruyff, jhr. J. C. F. Von Mühlen, W. J. Tyi, P. Kruys, P. J. Lucardie en E. Rahder. Benoemd, by het wapen der infanterie, tot tweeden luit. de cadetslste reg., P. H. A. De Ridder en J. E. P. Roelants; 4de reg., P. J. Van Munnekrede, C. Koning, J. Alma, A Dohna, M. T. H. De Brouwer en jhr. J. A. Tulleken; 5de reg., J. J. Beyerman, F. J. Quanjer, E. D. Van der Sleesen en L. Schutte; 6de reg., H. W. J. Dutry van Haaften7de reg., F. J. B Sanders, P. E. Tegelberg, P. A. R. C. v. Linden Tol en H. P. J. baron Van Heemstra; 8ste reg., G. H. E. Bergsma. By het wapen der cavalerie, tot tweedon luitenant de cadets: lste reg. huzaren, J. G. Pabst, J. A. Van Gellicum en W. J. Van Hoytema; 2de reg. id., E, P- M. Clavareau en J. K. Van Naersson; 3de reg id., A. P. Wirix. - By het 65) .Met die stukken", verklaarde de kapitein, .zal ik een onschuldig veroordeelde de vry- heid, een ongelukkig huiegezin het geluk en een krankzinnig meisje het verstand terugge ven, en bovendien den grootsten booswicht, die er bestaat, zyne welverdiende straf doen ondergaan; dat is toch wel de moeite waard, sou ik denken 1" Twee dagen later werd bet ïyk van den markies Gaston De Montgerbois naar de hof stede overgebracht en aldaar in het familie graf bygezet. Na afloop der treurige plechtigheid nam de kapitein van Firmm afscheid en na zyr.e overige zaken in Amerika geregeld te hebben, vertrok hy naar Frankryk en arriveerde drie weken later te Parjja. III. Op het kerkhof. Nadat Jacques Varlay door het hof schuldig verklaard was aan de hem ten laste gelegde misdaden, had de advocaat André Naugy een ernstig onderhoud met Jarilot, den commis saris van politie. „Ik geef alle hoop nog niet op", sprak hy; .Jacques Varlay is niet schuldig, daar zyt ge even goed van overtuigd als ik. Laat ons dus de zaak verder te zamen onder tanden nemen 1 De naam, waarvan in deze alles afhangt, is hem niet te ontrukken; welnu, laat ons trachten, dien op eeno andere wyze te weten te komen." Maar niettegenstaande alle pogingen, zoowel doot Jarilot als dooi Savignol aangewend, was het onmogeiyk, het gewenschte doel te bereiken. Ei schoot dus mets anders over dan ge duldig te wachten, tot bet toeval hun wel licht wilde te hulp komen. Inmiddels kon men lederen Zondag morgen den jongen advocaat, In gezelschap van de zuster van Jacques Varlay, op weg zien naar het kerkhof Montmartre, waar, in een afge legen gedeelte, het lyk van mevrouw Varlay begraven lag. Geen enkel graf was beter verzorgd dan het hare, op geen enkel prykten frisscher bloemen, terwyi bovendien eene prachtige grafzerk en een sieriyk hekwerk aan het geheel een buitengewonen luister byzetten. Met hot haar eigen gevoel voor het schoone had Zezette in die grafzerk en dat yzeren hek een kunstwerk gezien, dat juist door zyn eenvoud aan het geheel byzondero waarde gaf. „Hoe is het mogeiyk", vroeg ze op zekeren dag aan André, „dat ge dit alles met de tweehonderd francs, die ik er u voor ter hand stelde, hebt kunnen bekostigen „Ik verzeker u", antwoordde Naugy, „dat het niet meer gekost heeft; ik heb onder myne bekenden een, die zich Bpeciaa! op die zaken toelegt; hem heb ik opgedragen, het beste voor den minst mogelyken prys te leveren, en ik zie met genoegen, dat hy daarin naar wenscb geslaagd is." Do waarheid was echter, dat de advocaat het geheele werk voor zyne rekening had genomen en zoo kostbaar mogelyk had laten uitvoeren, terwyi hy de tweehonderd francs van Zezette onaangeroerd had gelaten. Op zekeren Zondag bracht Zezette, toen zy zich weder naar hot kerkhof begaven, een grooten bouquet mede, om op het graf harer moeder neder te leggen. .Het ia heden haar geboortedag", sprak ze; „arme Jacques, hoe moet hy te moede zyn, heden zelfs geene bloem op hot graf onzer dierbare moeder te kunnen leggen 1" Toen ze aan het graf gekomen waren, zagen ze met verwondering, dat een ander hun reeds was vöór geweest. Een prachtige bloemkrans was daar reeds op neergelegd, aan een breed, wit lint be vestigd. Zezette, door dit bewys van genegenheid getroffen, vatte André, dien zy voor den gever er van hield, by de handen en sprak met tranen in de oogen „Dank, goede André, dank voor moeder I" „Bedank my daarvoor niet, Zezette." „Hebt gy dit dan niet gedaan? Wie anders zou zicb dezen dag kunnen herinneren?" En naderby tredende, las zy op het lint in zilveren letters de volgende woorden „Aan de moeder van Jacques!" Op hunne vraag aan den portier van het kerkhof, wie die krans op het graf zou heb ben neergelegd, antwoordde deze „Eene jonge dame, die gisteren hier ge weest is." wapen der artill., tot tweeden luit. de cadets lste reg. vesting artill. K J M. Brevet; 2de reg id. T. A3. Palairet Hooglandt en C. L. Tondu, 3de reg. id S. H F Heffman en B, I. Dommers. By het wapen der gonie, tot tweeden luit., de cadets by het corps genie troepen H. H. E R. Westenberg, F. T. Jan nette Walen, C. J. A. Reigersman, M. Raay- maakers bd H Walaardt Sacré. By het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indiè, tot 2den luit., de cadets L. C. Kruyswjjk, W. A. Engelbrecht, J. Van Hettinga Tromp, F H. Ockerse, K. F. Koch, H. Houtzagers, J E. Romswlnckel, C. A. De Leau, W. E. Asbeek Brusse, J W A Cassa, H. A. Messe- maeckers van ds Graaff, G. W. Mazes, C. M. Beyerinck, L. Q. Van Aken, J. A. Rouffaor, 1 F Croockewit, J W Knegtmans, H. A. Schadee en G J. E Kleyn. By het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indië, tot 2den luit., de cadets W. Wynaendts, H. C. De Waal en J. G Boon. By het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indië, tot 2den lult-, de cadets G. L. J. Holle, C. J, Breton de Nya, M J A. Van Gigch en L. TieleniuB Kruythoff Czn. By het wapen der genie van het leger in Nederlandsch-Indië, tot 2den luit., de cadets V. L. Slors en D, Merens, allen herkomstig van de Koninklyke Militaire Academie De met verlof in Nederland aanwezige kapitein der genie van het leger in Neder- landsch-Indié, HAG Von Dentzsch, op zyn verzoek, met ingang van 1 Aug., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen en van den titulairen rang van majoor. Vergund aan mr G. Van Tienhoven, oud minister van buitenlandsche zaken, hot aan nemen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van de Eikekroon. Met ingang van 2 Aug. a. b., bevorderd tot lsten luit. by het corps mariniers, de 2de luit. van dat corps J A H. L. baron Melvill van Carnbee. Den tweeden avond van de Leidsche kermis is het, tegen verwachting, evenals den geheo- ten dag, droog gebleven, waardoor het op straat dan ook drukker was dan don vorigen avond. Wel kon men bemerken dat er elders weer onweer gevallen was. Het was niet meer zoo drukker.d warm. In de schouwburgloge van den heer Van Lier werd ten tooneele gevoerd„Martelares", een drama in vyf bedryven, door Adolpkrj d'Ennery en Edmond Tarbe; vertaling van H P Boudier De opkomst was vry goed, de meeste rangen waren goed bezet. Wy zullen trachten in korte trekken den inhoud van het geheel hier weer to geven: ,De familie Fermin De la Marche heeft eeno dochter, die gehuwd is met graaf Roger De Moray, die echter, in bet verre Oosten ver toevende, om gezondheidsredenen van den echtgenoot, naar hier terugkeert, met achter lating van de dochter, die wegens ernstige ongesteldheid niet kon vervoerd worden, maar aan de zorgen van een vriend wordt toever trouwd, hetgeen hun echter zeer veel ver-, „Eene jonge dame!" riepen beiden ver wonderd. „Ja, een zeer schoon meisje, gehuld in een langen mantel, waaronder zy, boewdhetnog geen zomer is, een wit kleed droeg en witte bloemen op de borst; men zou zeggen, ver geef my deze vergelyking, dat ze in bruids gewaad getooid was. Op hare vraag, waar het graf van mevrouw Varlay was, geleidde ik haar hierheen; daarop knielde zy neder en bleef geruimen tyd in biddende houding, eerst by het sluiten van het hek verliet zy het kerkhof, na my minzaam bedankt en een goudstuk in de band gedrukt te hebben." Het verhaal van den portier had André en Zezette beiden ten zeerste verbaasd en tever geefs vroegen zy zich af, wie die geheimzin nige dame kon geweest zyn. Op zekeren dag, dat dokter Molonguet zyne jonge vriendin bezocht, verhaalde zy hem hare ontmoeting. „En was zy, die onbekende bezoekster, geheel in het wit gekleed, met bloemen op de borst?" „Ja, als ware het eene bruid, had de por tier gezegd." „En twyfelt ge nog, wie dat kan ge weest zyn?" „Ik heb een oogenblik aan Jeanne Bertln gedacht, maar die kan het toch niet ge weest zyn „En echterhet was Jeanne, m(jn kind. Het opschrift op het lint had het u moeten zeggen „Aan de moeder van JacquesI"" „Maar om zich dien dag te kunnen her inneren, moet haar verstand toch terug gekeerd zyn Is zy dan niet meer krank zinnig?" „Dat wil zeggen: hare genezing vordert met rassche schreden." „Niot meor krankzinnig", riep Zezette go- roerd, ,en hare eerste gedachte is, bloomen te brongen aan myne moeder. aan do moeder van Jacques en te bidden op haar graf. Dan houdt ze hem ook voor onschuldig, i r bemint ze hem nog! Maar", vervolgde ze op droeven toon: „Als ze niet meer krank zinnig, als ze volkomen genezen is, dan staat niots meer haar huweiyk met den markier De Montgerbois in den wegl" „Hol Ho!" riep de oude dokter, „zoo ver zyn we nog met. Volkomen hersteld is ze nog niet en wat dat huweiyk betreft, dat f\ vooreerst nog niet plaats hebben.", „Wie zou dat beletton?" „Ik I" „Gyi en hoe?" „Nu vraagt gy to veel, Hef kind,en bo?èm dien heb ik al genoeg met u gepraat, ik heb nog eene heele reis te maken. Neullly is ver en ik ben niet jong meer." „Dat is waar, doktor, en go zyt wel goed my zoo dikwyis te komen bezoeken." „Nu, daarvoor zyt ge dan ook myne lieve' dochter Heb ik niet het eerst uwe stom ge hoord? Kom, geef my nu myn hoed en stok, en,tot weerziens I" (Wordt vervolqi.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1