fil°. 10555. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Zaterdag 2± Juli. A°. 1894. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden. i Franco per post 5 k Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTEHTIËN" Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Leiden, 20 Juli. In de Morschpoort-kazerno alhier had gisternamiddag te drie uren de plechtige uit reiking plaats van de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen en eerlijken dienst aan den adjudant-onderofficier B. W. H. Klandermans, van het 4de regiment infanterie. Het 2de bataljon van het regiment, met de muziek aan het hoofd, was met ontplooid fanion opgesteld op de plaats der kazerne. Nadat de ban was geopend, werd, na eene hartelijke toespraak van den waarnemenden bataljons-commandant, kapitein Russer, de zilveren medaille op de borst van den jubilaris gehecht. Daarna stelde het bataljon zich in beweging en werd er onder de tonen der muziek voor den gedecoreerde gedefileerd. Na afloop daarvan ontving hij van alle kanten de gelukwenschen van officieren en onder officieren. Eene aardige verrassing was den jubilaris nog bereid. Na afloop der plechtigheid werd hem verzocht in de eetzaal der onderofficieren te komen. Daar werd hy opgewacht door de adjudanten- onderofficieren, sergeant-majoors en de drie onderofficieren van den staf van het 2de bat. De adjud.onderoff.-vaandeldrager Yan den Bergh nam hierop het woord, wenschte hem, ook namens de aanwezigen, van harte geluk met de verkregen onderscheiding, terwjjl hy daarna, namens de aanwezigen, hem een blijvend aandenken van dezen gewichtigen dag aanbood. Bedoeld aandenken ging verge zeld van eene zeer fraaie en versierde opdracht, bevattende de namen der gevers. Zeer verrast door het hem aangeboden huldeblijk, zeide de jubilaris allen hartelijk dank voor dit blijk van kameraadschap, hopende dat dezelfde goede geest, welke steeds onder hen heerschte, nog meer moge toenemen en bloeien, waartoe hy voorzeker al het zijne zal bijdragen. Na afgelegd examen aan de theol. school te Kampen, is bevorderd tot cand. in de H. Godgel. en beroepbaar gesteld bij de Geref. Kerken, de heer J. H. Donner JHzn., alhier. De werkelijke bevolking der gemeente Woubrugge bedroeg op 31 December 1892 988 m., 1000 v. 1988 zielen. Zij vermeer derde in 1893 door geboorte met 28 z. en 33 d. 61 zielen, on door vestiging met 56 m. en 76 v. 132 zielen. Totale ver meerdering 84 m. en 109 v. 193 zielen. ZtJ verminderde daarentegen door overlijden met 23 m. en 19 v. 42 zielen, en door ver trek met 87 m. en 88 v. 175 zielen. Totale vermindering 110 m. en 107 v. 217 zielen. Het zielental is dus in 1893 verminderd met 26 m. en vermeerderd met 2 v., totale vermindering 24; weshalve op 31 December 1893 het bevolkingscijfer der gemeente Wou brugge bedroeg: 1964; 962 m. en 1002 v. - Voltrokken werden 10 huwelijken. De Raadsvergadering te Haarlemmermeer, die bepaald was op 26 Juli a. s., is wegens de paardenmarkt te Haarlem uitgesteld en thans bepaald op Donderdag 2 Augustus a. s., des voormiddags te halfelf. Aan het examen der Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging voor piano (lager onderwijs) zijn geslaagd van de vier candidaten, de dames: H. Van den Corput, te Amster dam, en Lize Planteydt, te Haarlem. Het kiescollege van do Ned.-Herv. ge meente te 's-Gravenhage heeft gisteravond het volgend drietal opgemaakt voor predikant, waaruit over 14 dagen een beroep zal worden gedaan: dr. H. Zeydner, te Vollenhoven, G. J. A. Jonker, te Kralingen, en W. L. Weiter Jr., te Arnhem. Het aangekondigd bezoek van den Presi dent van den Oranje-Vrij staat, den heer Reitz, aan het weeshuis der Ned.-Herv. Gem. te '8 Gravenhage, heeft gisteren plaats gehad. Alvorens zich naar het gebouw aan de Hooftskade, van hetwelk de vlag wapperde te begeven, bracht de heer Reitz, van zijn echtgenoot©, zonen en secretaris vergezeld, een bezoek aan de weeshuisschool in de Koningstraat, waar ds. Gerth van Wijk, scriba van regenten der herv. scholen, de bezoekers ontving en met den hoofdonder- wijzer Plette rondleidde in de verschillende schoollokalen. De kinderen zongen den be zoekers menig lied toe. In het weeshuis was eene deputatie uit de regenten, bestaande uit de heeren Margadant, voorzitter, Terlaak, Thierry en Wisdom, ter begroeting der gasten aanwezig. In gezelschap van den vader Mulder en den hoofdonderwijzer doorliepen de bezoekers alle lokalen der stich ting, terwijl mevr. Reitz natuurlijk bijzondere oplettendheid wijdde aan de keuken, waar men juist bezig was met het middagmaal. In het catechisatie-lokaal., waar alle weezen, in de Zondagsche plunje, stonden opgeschaard, sprak de heer Margadant een woord van waardeering voor het ontvangen bezoek, waarop de Presi dent kortelijk antwoordde. De weezen zongen, met orgelbegeleiding, op zeer schoone wijze het volkslied van den Oranie Vrijstaat, waarvan het laatste couplet luidt: Heil, driewerf hei) den dierb'ren Staat, Het Volk, den President, den Raad, Ja, bloei' naar ons gezang De Vrijstaat en zijn burgerij, In deugden groot, van smetten vrü, Nog vele eeuwen lang. De President was door dit huldebetoon zicht baar aangedaan. Vervolgens zongen allen den bezoekers toe Psalm 134 3: „dat 's Heeren zegen op u daal", en daarna namen de gasten deel aan een hun aangeboden collation. Tusschen eene eerewacht van weesjongens, die Nationale en Vrijstaatsehe vlaggen droegen, verlieten zij, met hartelyken dank, het gesticht, in den omtrek waarvan honderden nieuws gierigen hun vertrek gadesloegen. De gemeenteraad van Rotterdam besloot gistermiddag tot het aangaan eener 3-pcts.- leening van f 1,000,000, in obligatiën van f 1000, aflosbaar in 25 jaren. Van hot verder verhandelde verdient te worden aangestipt dat de directeur der gas fabrieken dr. Th. Van Doesburgh om gezond heidsredenen zijne betrekking, lange jaren met groote toewijding vervuld, neer zal leggen en dat hierop B. en Ws. praeadvisoerden het gevraagde ontslag tegen 1 Jan. 1895 eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, aan de gemeente be wezen. Tot opvolger van den heer Van Doesburgh bevalen B. en Ws. met warmte aan den heer D. J. Cramer, thans onder directeur. Voor het geval de Raad dezen heer benoemt, zal er eene oproeping verschijnen naar sollicitanten voor de betrekking van onder-directeur. Bij de behandeling der begrooting van het vorig jaar werd in den Raad de wensch te kennen gegeven, dat B. en Ws. een onder zoek zouden instellen naar de mogelijkheid tot het doen van stappen om van de gemeente lijke vormscholen rijks kweekscholen temaken. Thans brachten B. en Ws. hierop praeadvies uit, waaruit bleek dat de verschillende onder- wijs-autoriteiten van een dergelijke hervorming afkeerig waren, zoodat B. en Ws. ook geene aanleiding vinden in de gowenschte richting werkzaam te zijn. Op de voordracht voor leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium z(jn geplaatst de heeren Lohr, te Rotterdam, en Liezenberg, te Schiedam De gemeente rekening werd gesteld in han den van 7 leden. Het saldo word niet open baar gemaakt, zoodat men nog in het on zekere blijft verkeeren over de Rottebrug en de tram naar den Bergweg. Uit Rotterdam meldt men: Het diner, dat gisteren den Deenschen prins door den consul-generaal in „Maashotel" werd aange boden, was eerst tegen negen uren geëindigd. Behalve de prins namen deel aan het diner, dat uit 23 couverts bestond: de officieren, behoorende tot den ótat-major van de „Hel goland"; de burgemeester; de commandanten van de N6derlandscho oorlogsschepen „Guinea", „Stier", „Matador" en „Dufa"; de kolonel-com mandant van het regiment nionstdoende schut terij; do garnizoenscommandant; de directeur der gemeentewerkende havenmeester en de vice-consul van Denemarken. Door den langen duur van den maaltijd was het donker, toen de rijtoer gemaakt werd, en had deze dus niet veel succes. De prins had hierbij plaats genomen in het galarijtuig van den burgemeester. Om halftien arriveerden de gasten in de officierensociëteit in het Park, waar zy door de muziek met de Deensche en Nederland sche volksliederen begroet werden. De tuin wa» voor deze gelegenheid feestelijk verlicht. De prins verliet om halfelf het Park en reed met zijn gevolg naar de Willemskade van waar de prins zich aan boord van de „Helgoland" begaf. Als kleine bijzonderheid kan nog gemeld worden dat, toen de rijtuigen aan de Willems- kade kwamen, geene sloep aanwezig was en de prins wel een kwartier aan wal moest wachten. Eerst nadat er eenige vuurpijlen waren afgestoken, kwam een bootje met eene sloep om den prins af te halen. De verschil lende zee autoriteiten gingen mede aan boord. Gistermorgen precies 8.10 arriveerden de Koninginnen per extra trein aan het station te Baarn, waar zy door den burgemeester en eene talrijke menigte werden opgewacht. Het verblijf in Zwitserland had blijkbaar heilzaam op de Vorstinnen gewerkt. De jonge Koningin, die gekleed was in grijs reistoilet, zag er zeer gezond uit. Na een kort oponthoud reed men in drie hofrijtuigen naar Soestdijk, waar bij aankomst de standaardvlag werd geheschen. De koninklijke wachtkamer van 't station was door de goede zorgen der H. IJ.-S.-M. smaakvol versierd. De twee dames, onlangs door den ge meenteraad van Hilversum benoemd tot leden der plaatselijke schoolcommissie, hebben die benoeming aangenomen. Het stoffelijk overschot van prof. Hal- bertsma zal Zaterdag per spoor van Antwer pen naar Groningen worden vervoerd, om aldaar ter aarde besteld te worden. Natuurlijk maakte de tijding van het heen gaan van den algemeen beminden en geëerden man te Groningen diepen indruk. Dinsdag ochtend vertrok de hoogleeraar naar Ant werpen, waar hij goed en wel aankwam en in den nacht ten gevolge eener beroerte overleed. Reeds hebben we een en ander mede gedeeld omtrent het voornemen, te Vlissingen eene De Ruy ter-tentoonstelling te houden, even als zulks in 1841 by de onthulling van het standbeeld is geschied. De voorwerpen, die men tijdelijk voor dit doel wenscht af te staan, worden vóór 1 Aug. a. s. aan het adres „Oudheidskamer te Vlis singen" ingewacht, die alle onkosten voor hare rekening neemt. Van de verdere plannen kan nog worden medegedeeld dat op den Noordzee-boulevard eene tent zal worden gebouwd, waarin de Koninginnen de plechtige heronthulling van het standbeeld zullen bezichtigen. Op de reede zullen verschillende oorlogsschepen komen tot het lossen van saluutschoten, terwijl het muziekcorps der Kon. Ned. Marine uit Den Helder de plechtigheid zal opluisteren. Is Vlissingen voornemens een miniatuur- standbeeld van De Ruyter der Koningin aan te bieden, Middelburg wil H. M. een schil derij aanbieden, voorstellende het bekende stadhuis aldaar. De opdracht tot vervaardiging 7an dit geschenk zal vermoedelijk worden gedaan aan don schilder Klinkenberg. Zooals men weet, zullen de reductie- feesten te Groningen den 23sten Juli en den 13den September gevierd worden. Den eersten dag, a. 8. Maandag dus, zal dr. S. D. Van Veen eene „juboljaerspredikatio" houden in de Martinikerk, terwijl voorts het volgende programma voor dien dag is vastgesteld: 8—8l/t uur. Gelui der klokken in den Martinitoren. 8'A9'A uur. Carillon (waarbij hoofdzake lijk dezelfde melodieën zullen gegeven worden, waarmede prins Maurits en z|jn gevolg by hunne plechtige intrede in de stad werden verwelkomd). 12l'/j uur. Muziek van de pui van het stadhuis door het eerste muziekcorps der dd. schutterij. ö'/j8 uur Muziok op de Vischmarkt door het tweede muziekcorps der dd. schutterij. 9 uur. Groote militaire taptoe door de stad bij fakkellicht. 812 uur. Avondfeest in de „Harmonio." Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot gedelegeerden van Nederland bij het in Sept. van dit jaar te Milaan te houden congres over ongevallen bij den arbeid: mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, referendaris, chef der 2de afdeeling aan het departement van justitie en directeur van het bureau voor den industriëelen eigendom, en A. D. P. V. Van Löben Sela, inspecteur van den arbeid in de 2de inspectie. In eene huishoudelijke bijeenkomst van het algemeen bestuur der „Zuiderzee-Ver - eeniging" te Amsterdam is besloten eene algemeene vergadering in October te houden ter bespreking en vaststelling van hetgeen voor de bevordering van het doel der Vereeniging kan worden gedaan en hoe verdere propa ganda daarvoor te maken. Het stoomschip „Bellerophon", van Am sterdam en Liverpool naar Batavia, vertrok 19 Juli van Padang; de „Merapi", van Rot terdam naar Batavia, verirok 19 Juli van Marseille; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 19 Juli te Suez; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Juli van Suez. By koninklijk besluit is, met ingang van 1 Augustus a. 8.lo. benoemd tot notaris binnen het arr. Maastricht, ter standplaats Maastricht, mr. P. H. Haanebrink, candidaat- notaris, thans griffier by het kantongerecht aldaar; 2o. aan mr. P. H. Haanebrink voor meld, verleend een eervol ontslag als griffier by het kantongerecht te Maastricht. Benoemd tot commissaris van politie te Utrecht P. J. Dammers, thans commissaris van politie te Amersfoort. Benoemd W. C. Cats tot burgemeester van Doesburg. Goedgekeurd dat G. E. C. Ribbius, burge meester van Roon, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Benóemd bij den provincialen staf, tot majoor, prov.-adjudant in Utrecht, de kapi tein jhr. C. Van der Wijck, van het lste reg. vesting art. Verleend de volgende pensioenen: C. Lely, minister van w., h. en n., f 2717S. De Keyser, brugwachter, f 347; J. Meuldyk, idem, 407; H. Landwehr, sluisknecht, f 104; B. Wennekes, bakenmeester, f 341; H. J. Londo, hoofdge leider van het corps geleiders tot het vervoer van ontplofbare stoffen, f 279. Met ingang van 16 dezer aan den surnu merair der posterijen A. Van Oosten, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst. Onvoorbereid. Zooals men weet, kwam de Deensche prins te Rotterdam vroeger aan dan men verwacht had en zjjn bezoek bracht daar heelwat ontsteltenis in officiüele kringen. De „Tijd" heeft daarvan het volgende ver haal uit Rotterdam ontvangen: „Vooreerst waren niet aanwezig de Neder landsche marine-vaartuigen, die waren aange wezen om de „Helgoland" by het binnenvallen in onze haven te begroeten. De „Helgoland" kwam vroegtijdig voor do stad, Hr. Ms. „Guinea" en „Stier" kwamen eerst des na middags te twee uren aan. „Voor ouze marine is het gebeurde een leelijk geval. De komst van den Deenschen prins met de „Helgoland" was reeds dagen te voren aangekondigd. Vanwege de marine wa ren de schepen aangewezen, diode „Helgoland" in onze haven moesten begroetenen ziet, de „Helgoland" kwam, en onze marine schepen waren er niet. Nu wordt beweerd dat de „Guinea" en de „Stier", ten gevolge van het ruwe weder te IJniuiden waren binnengeloopen. Maar met datzelfde weder heeft de „Helgoland" te kampen gehad, en de commandant van het Deensche schip was niet bevreesd voor bet weder, terwijl de commandanten van onze marineschepen dit wel schijnen geweest te zijn. Of zijn de beide Nederlandsche schepen zoo weinig zeewaardig, dat zij bij het minder gunstige, doch volstrekt niet stormachtige weder van gisteren geen zee kunnen bouwen „Gelukkig voor ons, hadden wij toevallig hier in de haven liggen het Fransche oorlogs schip „Mouette". Wat door de Nederlandsche marine, door welke oorzaak dan ook, is ver zuimd, werd door de „Mouette" gedaan. Dit schip liet ter begroeting van den Deenschen prins zijne vuurmonden spelen. „Maar niet alleen onze marine is door de „Helgoland" verrast, ook met den Deenschen consul generaal en onzen burgemeester is dit het geval. „Te 10 uren meldde zich de commandant van de „Helgoland" Wündel bij den burgemeester aan, maar deze was „niet thuis". Dos burge meesters echtgenoote, mevrouw s'Jacob, liet telephorieeren, en de burgemeester meldde dat hij zijne opwachting by den prins aan boord zou komen maken. „Daarop reed de commandant Wündel naar het consulaat gebouw, maar de consul generaal, de hoer Viruly, was „niet thuis". Deze bevond zich te Zandvoort. Er werd, natuuriyk, daar heen getelegrapheerd, en de heer Viruly kwam met den eersten trein naar Rotterdam en legde daarna een bezoek aan boord af. „Gelukkig was de Deensche vice consul wel „thuis", en deze liet zich naar do „Helgo land" brengen en maakte daar excuses. „Het vreemdste echter moot de comman dant van Hr. Ms. „Dufa", welke in de Nieuwe Haven gestationneerd ligt, hebben opgezien, toen hij opeens eene stoomsloep onder Deen sche oorlogsvlag zyn schip zag naderen. Hy was volstrekt niet voorbereid om een bezoek van den commandant van de „Helgoland", dat deze by hem kwam afleggen, te ont vangen. „Zoo werden onze marine, onze autoriteiten door de Denen overvallen I „Men zegt wel dat de „Helgoland" eerst tegen ongeveer den 20sten dezer werd ver wacht, maar men wist dat het schip een zeereis maakte, en dat dus op een bepaalden datum van aankomst niet kon worden gerekend. En het schip kwam slechts óén dag te vroeg." Gemengd Nieuws. Naar wy vernemen, zullen na afloop der kermis do zaal en de foyer van de Stadszaal, wat kleur betreft, eön ander aanzien krygen. Beide zalen zullen in polychroom be schilderd worden, welk werk is opgedragen aan den heer D. J. Van Amerom, alhier. In den vroegen morgen van heden (het was nog vóór zessen) overkwam den zoon van D., wonende aan het Haagsche Schouw, op de Pieterskerkgracht alhier een ongeluk, dat voor hem oen schadepost op leverde. Genoemde D. reed nameiyk met een wagen, waarop een tweetal kannen met melk stonden, over gezegde gracht, stiet met zyn voertuig tegen een hoopje steenen (welko daar, wegens de werkzaamheden aan genoemde straat, sedert langen tyd in voldoend aantal aanwezig zfin), met het gevolg, dat de wagen kantelde, de melkkannen met haren vloei baren inhoud tegen de steenen terechtkwamen en de melk voor het meerendeel verloren ging. De jongen begaf zich, met het weinigje melk, dat hy nog over had, naar den melkboer, by wien hy alles had moetenen willen bezorgen. Allen, die vasthouden aan het oude geloof, dat, zoo het op Sint-Margriet (20 Juli) regent, het dit, in welke mate dan ook, doen zal op eiken dag gedurende de zes weken, volgende op dien grooten dag voor weerprofetenof dat het, zoo het op Sint- Margriet droog is, het dit ook zal wezen ge durende genoemde periode; die allen en ook zy, die zeggen niets te willen weten van by- geloovigheden als deze en byv. het later knippen van het haar by nieuwe maan, als bevorderende den groei er van —zullen heden met meer nauwkeurigheid dan andere dagen er op gelet hebben, of het heeft geregend. Nu, iedereen, die de vryheid geniet, heeft, als hy dit leest, voor het grootste deel kunnen waarnemen hoe Sint Margriet zich gehoudeu heeft en kan daarnaar zyne weerverwach- ringen voor de zesweeksche toekomst in richten 1 In het bericht der harddraverij te Groningen werd vermeld dat „Nora" do lste premie ad f 200 won en „Kryiaty" de 2de premie ad f 100. Dit is juist andersom: „Kryiaty" (beryder de heer A. C Van den Akker, te Hazerswoude) won f 200 en „Nora" f 100. Voor de rechtbank te Amsterdam stonden gisteren terecht Johannus Wilhelmus Pauwiel, oud 36 jaren en smid daar ter stede, en Jan Van Bentum, oud 32 jaren en koopman aldaar. De dagvaarding legt hun ten laste, dat zy in het begin van Juni, na daartoe vooraf afspraak te hebben gemaakt, in per ceel N°. 48 in de Oostenburgerdwarsstraat te zamen en in overleg, met het oogmerk om die muntspecies als echt en onvervalscht uit te geven of te doen uitgeven, een aantal valsche guldensstukken, in uiteriyk overeen komende met echte Nederlandsche guldons, hebben vervaardigd ten gotale van omstreeks dertig. Beide beklaagden legden eene volledige en berouwvolle bekentenis af. Get. Koster, magazynknecht, verkocht op 4 Juni aan den eersten beklaagde een stul rood koper en eenige dagen later een stuk tin. Dit wordt door zyn collega C. De Weerd bevestigd. De rechercheurs Panhorst en Verbeek deden, in het byzyn van den heer Batelt, den lBden Juni huiszoeking by de beklaagden. In do woning van Pauwiel namen zy tal van voor werpen in beslag, die by de fabricage van het valsche geld hadden dienst gedaan. By bekl. Van Bentum aan huis werd niets verdachts gevonden. Uit het verdere getuigenverhoor bleek dat Van Bentum reeds in April een valschen gulden heeft uitgegeven by eene winkelierster in de Goelvincksteag, wolk valsch geldstuk reeds denzolfden dag door den man van de juffrouw bij de politie werd gedeponeerd. Eerst veel later, op 12 en 13 Juni, werd door de beklaagden met de uitgifte van valsch geld voortgegaan. Den 12den gingen zy beiden met de boot naar Deventer, waar zy een paar valsche muntstukken uitgaven; dit deden zy ook den volgenden dag in Zutfen, doch daar werden zy op aanwyzing van eone herber gierster, die al spoedig bemerkte dat het geld, hetwelk men haar in de hand had willen stoppen, valsch was, in hechtenis genomen. Men vond Pauwiel in het bezit van een vyf- en twintigtal valsche guldens. Uit de bekentenissen der beklaagdon bleek overigens nog dat Pauwiel de guldens goot en Van Bentum ze afvyide. Het door hen gemaakte valsche geld is eene zeer slechte nabootsing van echto guldens. De valschheid van de weinige muntstukken, dio zij uitgaven, werd, op eene uitzondering na, steed6 terstond na hun vertrek ontdekt. Het O. M., waargenomen door mr. baron d'Yvoy, requireerdo tegen ieder der beklaagden eene gevangenisstraf van vier jaren. (Art. 230 W. v. S.) De toegevoegde verdedigers, mr8. Wolde en Post drongen op veel lichtere straf aan. - Uitspraak Vrydag 27 Juli. lÉS? DACrBL AD.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1