N°. 10553. ponderdag ld Juli. A0. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van i§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 18 Jnli. Feuilleton. De Misdaad in de Rue Lafltte. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maanden. t S f 1.10. Franco per post I 1-40. Afzondorlyko Nommers .l„ 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedore regel moer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassecren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Hedenmorgen is alhier overleden de heer J. B. Tom, een kunstschilder, die indertijd veel naam maakte en wiens werken ook in het buitenland, zelfs in Amerika, gezocht waren. Door Z. M. den koning groothertog Willem II werd hy benoemd tot ridder in de orde van de Eikekroon, nadat hy van een gedeelte van den tuin van het Paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhage een schilderstuk had gemaakt. Nadat hem nu drie jaren geleden het ongeluk trof dat hem de rechterhand moest worden geamputeerd, werd hy thans door eene plot selinge ongesteldheid overvallen, welke spoedig een eind aan zyn welbesteed kunstenaarsleven, dat zich echter door hoogen eenvoud ken merkte, maakte. De overledene was geboren den 4den Maart 1812 en bereikte dus den vry hoogen leeftyd van 82 jaren. De afdeeling Leiden van de Nationale Christen Geheel onthouders-vereeniging hoopt in de kormisweek een nieuw lokaal op den Ouden Ryn No 92 in gebruik te nemen. Dit lokaal, staande in de wyk van den voorzitter der afdeeling, ds. De Hoest, zal wekelyks opengesteld worden voor Zondagsschool, kin derzangschool en mannensamenkomsten. Ge durende de wintermaanden: Bybellezingen en maandeiyksche openbare Geheel-onthouders- samenkomsten met verschillende sprekers. In de kermisweek zullen er iederen avond byeen- komsten zyn, welke over eenige dagen zullen worden geannonceerd. Wio in dit deel van gemeenteiyken arbeid belangstelt en in de kosten tot instandhouding, voor een en ander vereischt, wil helpen voorzien, kan dit ook doen met het bestuur der afdeeling te helpen aan: stoelen, tafeltjes, banken, psalm- en gezangboekjes, muurteksten, platen, boeken yoor de bibliotheek, enz.hetgeen dan gaarne deze week vóór het in gebruik nemen van het nieuwe lokaal kan bezorgd worden: Oude Ryn 192, alhier. Do heer H. Beuker, vroeger predikant by de Geref. Kerk te Leidon, thans to Mus kegon (Noord Amerika), is door de Synudo der Holl. Geref. Kerk in Noord-Amerika be noemd tot hoogleeraar aan de theologische school te Grand Rapids. Tot onderwyzer aan de openbare 6chool B te Waddingsveen is, met ingang van 14 Augustus a. sbenoemd de heer A. Van Bezooyen en tot onderwyzeres aan diezelfde school, met ingang van 16 Juli, mej. M. C. L. Slors. Voor de hoofdakte is te 's-Gravenhage geslaagd mej. M. E. A. Vaas, van Noordwyk. Tot onderwyzeres aan de openbare school te Rynasterwoude is benoemd mej. A. W. Lassche, onderwyzeres te Haarlemmermeer. By de gisteren te Oegstgeest gehouden opening van de inschry vingsbiljetten der door Burgemeester en Wethouders gehouden aan besteding vana. het bestraten van de Aloë- laan en een gedeelte van den Marendyk, het dempen en rioleeren eener sloot en het maken van tVvee bruggen met bykomende werken; b. het bestraten van de Schoolsteeg en c. het bestraten van een gedeelte van den Morschsingel bleek, dat waren ingeleverd 15 inschry vingsbiljetten, van: Poro. Perc. b Pero. o ln massa W. A. G. Jansen, Utreoht, ƒ5540 ƒ1188 710 ƒ7348 J. I. Planjer, Lolden. 5300 1200 680 7180 D. M. H. Kcllor, Lelden, 7178 D. Varkevisser, Overschlo, 6589 D. De Graaf, Maassluis, 5225 600 650 6570 J. Bolermans ft v. d. Hoogt, Leldeo, 5080 690 600 6486 0. Zancn. Ammerstol, 6387 A Trap, N.-Amstel, 4998 695 618.50 6298 J. De Vries, Purmerend, 4833 6230 W. N. Schroder 4c C. Don Haan. Oogstgeest, 4812 940 682 6200 1. v. d. Kamp, Lolden. 4610 575 860 6950 A. Dubbolman, Dordrecht, percool a en C 5872 D v Leeuwen, Haarlem, 4711 664 471 5836 C. Do Ruytor, Zoeterwoudo, 6796 J. Eortekaas 4c A. F. De Rooy, Oegstgoeat, 6785 Door den Raad der gemeente Rynsater- woude is voorloopig vastgesteld de rekening van de inkomsten en uitgaven dier gemeente over 1893. De inkomsten bodragen ƒ7021.186 en de uitgaven 6764.46, alzoo het batig saldo 256.72®. Onder de inkomsten is de Hoofdelyke Om slag 829.25, schoolgeld 133 70, renten van kapitalen ƒ799.39, grasverpachling ƒ61.50, gift van wyion don heer J. Graftdyk 2000. Uitgegeven is voor bestuur hoofdstuk I 1330.555, Dorpsstraat, wegen, begraafplaats, enz ƒ762.46, openbare veiligheid en brand weer 436.27, onderwys 1657.73s, uit- keering renten slikfondsen aan de armen ƒ357 57, daarstelling van eene pomp 55.37. De begrooting van de inkomsten en uit gaven voor 1895 den Raad aangeboden is in ontvang 441616 en een gelyk bedrag aan uitgaven. Geraamd is voor: hoofdeiyko om slag 800, schoolgeld 135, renten van kapitalen 830, grasverpacbting f 73, uit gaven huish. bestuur ƒ1265, Dorpsstraat, wegen, begraafplaatsen, enz. ƒ206, openbare veiligheid en brandweer 435, onderwys ƒ1630, uitkeering renten slikfondsen aan arm besturen ƒ455.93. Prinses Albrecht van Pruisen is gisteren, vergezeld door haren jongeton zoon prins Frie- drich Wilhelm en govolg, per Staatsspoor in de residentie aangekomen. De raad der Duit sche legatie Von Reichenau, de Duitsche mili taire attaché, de minister van buitenlandsche zaken, de wethouder baron Du Tour van Bel- linchave, waarnemend burgemeester, de gou verneur der residentie generaal Yan Helden, zoomede de heer Lintz, administrateur over de eigendommen hier te lande van prins Albrecht, hadden zich ter ontvangst in de Koninklyke salons vereenigd. De vorstin onderhield zich met ieder, in de eerste plaats met dun minister van buiten landsche zaken, die haar werd voorgesteld door den heer Yon Reichenau. In een open rytuig begaven de vorstelyke personen zich naar Scheveningen. Aldaar werden zy aan het Oranje Hotel opgewacht door den erfgroot- 54) Zezette was reeds half overwonnen; door zyn smeeken geroerd, viel ze hem om den hals en weende met hem. Doch achter haar stond André koud, onverbiddeiyk. „De naaml" herhaalde hy fluisterend, „de Daam!" Eene siddering voer haar door de leden. Zy moest ten koste van alles hare rol voort zetten; haastig stiet ze haren broeder terug. „Neen", riep ze, „ge hebt geen hart, om dat ge in uw stilzwygen volhardt, terwyl ge weet dat uw stilzwygen moeders dood zal zyn!" .Zezette 1" kermde hy, .heb medelydenl" „Medelyden? Hebt gy medeiyden met ons? Maar het zy zoo, dat mceder morgen sterve, ik zal haar niet overleven en gy, haar zoon, myn broeder, gy zult ons beiden vermoord hebben 1" „Zezette!" „Ja, gijl" Meer kon ze niet, hare kracht was gebro ken en huiverend week ze achteruit. Haar broeder naderde haar, terwyl ze trachtte te ontvluchten. „Zezette, verlaat gy my zoo? Geen enkele kus tot afscheid?" „Neenl" fReik my dan ten minste de hand." „Neen!" „Wilt ge dan niets voor my doen?" „Ja, ik zal moeder smeeken, u, stervend niet te vloeken!" „Moeder my vloeken? O, God!" Als waanzinnig vloog hy op zyne zuster toe. Deze had echter handonwringende, de cel verlaten, gevolgd door den advocaat. Razend vloog hy zyne cel rond, de ge balde vuisten ten hemel heffende en in wan hoop uitroepende: „Vervloekt 10, myn God, moeder I Vervloekt 1" En aan de builenzyde der yzeren deur in de sombere gang viel do arme Zezette bewus teloos neder. X. ■et Gercchffthof. Van af den dag, waarop het gewichtige bezoek van Zezette in de gevangenis plaats gehad had, kwam de jonge advocaat zyn cliënt dagelyks bezoeken, terwyl hy aJie ver keer van de buitenwereld met den gevangene ten strengste verboden had. Hy hoopte dat deze volslagen afzondering hem eindeiyk zou nopen te spreken en er hem ten slotte toe zou brengen het geheim te verraden, waar voor hy zooveel opofferde. Jacques Varlay bleef echter voortdurend in zyn stilzwygen volhardenneerslachtig, mach teloos, bracht hy het grootste gedeelte van den tyd op zyne ellendige legerstede door, slapeloos telde by de langzaam voortkrui- per.de uren, en wanneer hy, uitgeput van vermoeienis, eindeiyk insluimerde, bracht de slaap hem toch geene verkwikking; niets hertog van Baden met gevolg en den direc teur van het hotel, die de prinses een prach- tigen bouquet aanbood. Van het hotel is de Pruisitche vlag geheschen. Do Haagsche gemeenteraad kwam gister middag byeen, onder voorzitterschap van den wethouder baron Du Tour van Bellinchave, waarnemend burgemeester, by ontstentenis door ongesteldheid van mr. Roest. In deze zitting werden o. a. goedgekeurd zonder stemming 3 voorstellen tot aankoop van gronden ten behoeve van de geprojec teerde kanaal- en havenwerken; de kosten te dekken uit de gelden, beschikbaar gesteld voor den aanleg van de vaart om do stad. Verschillende voorstellen verkregen ver volgens nog zonder stemming goedkeuring, waardoor o. a. besloten is om aan het be stuur der vereeniging „Floralia" de groote zalen van het gebouw der Academie van Beeldende Kunsten kosteloos in gebruik te geven voor het houden van eene tentoon stelling. Volgens mededeeling van den heer Joan Charlier, directeur van den Parkschouwburg te Amsterdam, zal daar in den a. 8. winter eene Chineesche Opera komen. Eerstdaags zal mgr. Lorenzelli, aposto lisch internuntius te 's Gravonhage, voor kor ten tyd naar Italië vertrekken. Tydens zyne afwezigheid treedt de auditeur der internum tiatuur, mgr. graaf Scapinelli, op als zaak gelastigde van den H. Stoel. Prins Max van Baden is gistermiddag in het Oranje-Hotel to Scheveningen aangekomen. Staatsblad No. 89 bevat het besluit van 2 Juli 1894, waarby aan de vereeniging tot Christelyke verzorging van krankzinnigen en zenuwiyders in Nederland, gevestigd te Utrecht, vergunning wordt verleend, te Zuidlaren een gesticht voor krankzinnigen op te richten. In de gisteren gbhouden zitting van den gemeenteraad te Amersfoort is tot wethouder benoemd dr. P. Groeneboom, die de benoeming in beraad nam. Dr. H. W. Heinsius werd op verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan hot Gymnasium en de H. B. School. Naar men zegt, is het ministerie 't niet eens over het invoeren van een nieuw systeem geweer by het leger, 't Heet dat de minister van oorlog er eene portefeuillo-quatstio van maakt. (2V. v. d. D.) De minister van binnenl. zaken heeft voor het tydvak van 1 Sept. 1894 tot en met 31 Aug. 1895 benoemd tot assistenten aan de Polytechnische School te Delft: H. Baucke, voor de scheikunde; G. A. J. Steen, voor de werktuigbouwkunde, en A. A. Van Anrooy, voor de schoone bouwkunde. Nader verneemt de „N. R. Ct." dat Gede- puteorde Staten van Gelderland, die zich op grond van hc-t arrost van den Hoogen Raad van 7 Nov. 1892 niet konden vereenigen met de in de politieverordening van Nymegen op genomen bepaling, houdende verbod om op de straten tusschen 10 uren des voormiddags en 12 uren des nachts geschreven of ge drukte stukken te venten, enz., eveneens en om dezelfde redenen bezwaar hebben tegen de later vastgestelde bepaling, luidende: het is verboden, in het belang der openbare orde, bepaaldeiyk ter beveiliging van het openbaar verkeer en in het belang der huishouding van de gemeente, op de marktdagen Maandag en Donderdag tusschen tien uren des voor middags en tien uren des namiddags, en de overige dagen tusschen vier en tien uren des namiddags, geschreven of gedrukte stukken aan te kondigen, te verspreiden, te venten of te koop aan te bieden. In de laatste zoowel als in de eerste be paling zien Gedeputeerde Staten een preven tieven maatregel, terwyl in deze volgens be doeld arrest alleen repressieve maatregelen geoorloofd zouden zyn. By de gisteren vermelde redenen van twyfel aan het bericht van de „Midd. Ct.," dat aan dr. Scbaepman zou verboden zyn, politieke redevoeringen te houden buiten de Kamer, voegt de „N. R. Ct." nog deze, dat dr. S. onder de jurisdictie staat van den aartsbisschop van Utrecht, en dat, ware van dezen inderdaad het verbod uitgegaan, dit zou gegolden hebben voor het geheele land. - De commissie voor de feesteiyke viering van den 31sten Augustus heeft zich ook te Apeldoorn weder geconstitueerd en de inge zetenen tot het geven van bydragen uitge noodigd. De 15de jaariyksche examens der Neder- landsche Toonkunstenaars-Voreeniging zyn gisteren te 's Gravenhage in het lokaal „Dili gentia" begonnen. Van de drie candidaten zyn geslaagd: voor piano (lager onderwys) de dames H. E Holtz, te Alkmaar, en H. J. F. Mezger, te Amersfoort, en voor solo zang D P. Van Valkenburg, te Winschoten. De kolonel H. W. Alma, commandant van het 3de reg. vest. art. te Gorkum, is opgetreden als beschermheer van den Neder- landschen Bond van oud onderofficieren. De minister van binnenlandsche zakeri heeft: lo. het vervoer van herkauwende dieren verboden uit den kring in de gemeente Stol- wyk, omvattende den polder Koolwyk enden polder Benedenkerk tusschen den Koolwyk- schen weg en de achterwetering 2o. bepaald dat, wanneer byzondore redenen afwyking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit den in deze beschikking genoemden kring noodza- kelyk maken, zoodanige afwyking kan worden toegestaan door den burgemeester, na advies van den diatricts-veearts. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis van belangheb benden dat, blykens eene bekendmaking, voor komende in den Belgischen „Moniteur" van 13 dezer, het hulp tolkantoor Fouron le Comto, met ingang van 19 dezer, voor den invoer van rundvee en schapen uit Nederland zal zyn opengesteld den eersten en den derden Don derdag van elke maand, van 10 tot 11 uren des morgens. Sis Ct.) Daar by de onthulling van het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen in 1841 eene tentoonstelling gehouden werd van voor werpen, boeken, platen, medailles, enz., be trekking hebbende op het loven van den vlootvoogd, vond de commissie van de Oud heidskamer te Vlissingen het eigenaardig om by de her-onthulling van het beeld te trachten eene dergelyke tentoonstelling te organiseeren, te meer, omdat de Koninginnen daardoor in de gelegenheid worden gesteld een overzicht te hebben van voorwerpen, die, hier en daar in particuliere handen, byna nooit ter be zichtiging zyn. Waarschynlyk zal deze tentoonstelling wordon gehouden in een der lokalen van het Raadhuis aldaar. De Staatscourant van 18 dezer bevat een koninkiyk besluit van 9 Juli jl. (Stsbl. 91), waarby, op de voordracht van den minister van binnenl. zaken, wordt gelast de schorsing tot 1 Juli 1895, van een besluit van B. en Ws. van Roermond, i. d. 1 Juli jl., betreffende 's Ryks archieven te Roermond. Het besluit tot schorsing is gegrond op de overweging, dat het wenschtiyk is om het in werking blyven van het besluit van B. en Ws. van Roermond te bele ten, zoolang het onderzoek naar do wettigheid daarvan niet is afgeloopen. Het stoomschip „Admiral", van Ham burg naar Oost-Afrika, arriveerde 15 Juli te Durban; de „Gedó", van Bat .via naar Rotter dam, vertrok 17 Juli van Marseille; de „Gelder land", van Rotterdam naar Java, vertrok 17 Juli van Djeddah; de „Obdain", van Nieuw- York naar Rotterdam, vertrok 17 Juli van Boulogne s/M.; de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 17 Juli Scilly; de „Soenda" vertrok 17 Juli van Tjilatjap naar Amsterdam. By koninkiyk besluit is aan mr. P. A. Tichelaar, op zyn verzoek, met ingang van 1 Aug. a. s., eervol ontslag verleend als sub stituut-griffier by de arrond.-rechtbank te Am sterdam en is, met ingang van 1 Aug. a. s. benoemd tot substituut-griffier by die recht bank mr. H. M. Witsen, advocaat aldaar, tevens beeëdigd klerk ter griffie van gemelde rechtbank. Benoemd tot substituut griffier by de arrond.- rechtbank te Amsterdam: mr. J. W. Mulder, thans kantonrechter plaatsvervanger, advo caat, procureur en gemeente-archivaris te Zwolle, en mr. M. J. Claasen, advocaat en procureur te Amsterdam, tevens beeëdigd klork ter griffie van de arrond.-rechtbank aldaar. Verleend aan J. Nieuwlandt een pensioen van ƒ278 'sjaars. Benoemd tot notaris binnen het arrond. Almeloo, ter standplaats Haaksbergen, A. Ten Cate, candidaat notaris te Deventer. Met ingang van 15 Aug. a. s. aan F. W. baron Van Randwyck, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Varik. Aan den veearts W. Van der Burg, te Utrecht, op zyn verzoek, met ingang van 16 dezer, eervol ontslag verleend als tydeiyk. assistent aan 's Ryks veeartsenyschool aldaar. De heer R. Numans, arts, met ingang van 26 dezer, benoemd tot officici van gez. 2de kl. by de zeemacht. Aan den luit. ter zee 1ste kl. H. Herman, ingaande 1 Aug. a. s., opgedragen de tydelyke waarneming der betrekking van inspecteur van den marine-torpedodienst, tevens lid dor was echter in staat hem tot andere gedachten te bieugen, of zyn geheim hem te ontlokken. En niettegenstaande dit alles, rekende de advo caat toch op oen gunstigen uitslag. Hy hoopte dat Jacques voor het gertchtshof en in het byzyn zyner byna stervende moeder eindelyk zou zwichten. Dit was de laatste troef, die hy in handen had, en die hy ook op het laatste oogenblik wenschte uit te spelen. Wanneer die mislukte, was alles verloren. Met de meeste welwillendheid en niettegen staande het proces hem geheel in besiag nam, stelde hy zich, altyd in het belang van de zaak, waarvoor hy zich zoo buitengewoon interesseerde, geheel ter beschikking van den journalistondrom, die hem als het ware be legerde, en stelde hy op zyne wyze, ieder, die hem kwam uitvorschen, tevreden. Aan don een verschafte hy de akte van beschul diging, aan den ander gaf hy een omstandig verslag van het inneriyk leven van den be- echuldigde, en trachtte by op die wyze den ongelukkige, dien hy zich tot taak had ge steld te verdedigen, in de oogen van het publiek te verheffen en daardoor zyne zaak reeds vooraf te winnen. Hy wist dat geheel Parys zich naar het paleis van justitie zou begeven, want de ge heimzinnige zaak van Jacques Varlay hield aller gemoedoren in beweging. Men had er, als het ware, een voorgevoel van, dat men voor de ontknooping stond van een drama, van een treffenden roman, en dat de buitengewone welsprekendheid van den jongen advocaat aan de zaak zelve nog eene byzondere aantrekkelykheid zou geven. Eindelyk was de gewichtige dag daar. Jacques Varlay wacht, door twee gendarmen bewaakt, in de kamer der beschuldigden, het oogenblik, waarop hy voor het hof zal moeten verschynen. André Naugy wil hem nog even zien. „Ge biyfc dus by uw besluit, ge zegt niets?" vroeg hy. In plaats van te antwoorden, vroeg Jacques „Is moeder opgeroepen?" „Ja." „En.... is zy gekomen?" „Ge zult haar zien, maar, ze is zoo zwak, dat ze, naar ik vrees, haren leuningstoel niet zal kunnen verlaten I" „O, mijne arme moeder!" „En ge wilt nu nog niets bekennen?" vroeg de advocaat zoo dringend mogelijk. Steeds hetzelfde stilzwijgen. „Nu, goedl" riep André, „ik zal u redden, ook tegen uw wil!" Daarop trad hij de zaal binnen en nam plaats op de bank dea verdedigers. Aller oogen waren op hem gevestigd, meer uit belangstelling dan uit louter nieuws gierigheid. En hij was die belangstelling dan ook ten volle waard. Begaafd met een gunstig uiterlijk, kleedde hem de advocatentoga bijzonder goed. Reeds op het eerste gezicht voelde men zich tot hem aangetrokken. Zjjn openhartig gelaat, zijne levendige zwarte oogen namen ieder voor hem in. Geheel onder den indruk van het gewichtig oogenblik. daar bet een geheel buitengewoon geval was, waarvoor hij zich interesseerde, hield hij zich, om zjjne aandoeningen te ver- verbergen, met zenuwachtige haast bezig met het rangschikken zijner papieren. Vóór den ingang van de gehoorzaal had hij Zezette ontmoet, die hem toefluisterde: „Moeder is hier en zou u gaarne spreken I" André volgde het meisje naar de zaal, voor de getuigen bestemd, waar hij mevrouw Varlay in een leuningstoel vond zitten. „Ik gevoel mij sterk genoeg," sprak ds blinde, „ge zult zien, ik zal met Zezette voor het hof komen 1" „Moedl mevrouwt moedl" riep André. „Ja, moeden gij ook, schep mood t Spreid al uwe welsprekendheid ten toon en doe mij mijn kind weergeven. God zegeno u, m(jn zoon 1" En met bevende handen trachtte z(j zyn voorhoofd aan te raken. Zezette greep zyne band, drukte die zoo vast, als hare zwakke krachten haar toelieten, en uitte slechte dit éóno woord: „Moed!!" Dit geheele tooneel zweefde hem levendig voor den geest, toen hy, in de zaal gekomen en zyne plaats ingenomen hebbende, zyne verschillende documenten rangschikte; ver volgens wierp hy een blik door de zaal en monaterdo het publiek, als om zich rekenschap te geven van het onbekende terrein, waarop hy zich ging begoven. Het eerst werd de beschuldigde, Jacques Varlay, binnengeleid. Zyne verscbyning bracht onder het aan wezige publiek eene buitengewone spanning teweeg; men reikhalsde, om^hem le zien. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1