in dezo gevaarlijke mijnen, welke aan graaf Larisch toebehooren, gestaakt. Een beambte van de „Berliner Baugesellschaft" hoeft zich mot 48,000 mark „verwijderd". Deze som was hem toevertrouwd tot betaling van do vorderingen van eenige aannemers, maar dezen ontvingen hun gold niet, daar de beambte zich met het geld uit de voeten maakto. De Belgische bladen bewaren grootendaels het stilzwijgen over den toestand te Luik, waar, naar men weet, sedert eenigen tijd do cholera is uitgebroken. Daarentegen wordt uit Luik over den toestand aldaar het volgende aan de „Kölnische Zeitung" gemeld. „De afdeeling in het „HOpital des Anglais," welke hier voor cholera lijders is ingericht, is niet moer voldoende, omdat daar slechts gelegonheid bestaat voor de verpleging van 15 patiënten. Daarom is in het nieuwe zieken huis „de Bavière" een vleugel, oorspronkelijk bestemd voor de verpleging van lijders aan huidziekten, tot cholera-lazaret ingericht. Daar bestaat nu gelegenheid tot het verplegen van 60 patiënten. Op last van den burgemeester zijn tot later orde de openbare baden gesloten, want het wordt als eeue uitgemaakte zaak be schouwd, dat het water der Maas is besmet, en wel omdat hot reeds is gebleken, dat kleederon van overleden cholora-lijdors in deze rivier zyn gewasschen. Van daar ook, dat het te verklaren is, dat de epidemie zich uitbreidt in de naburige, aan de Maas gelegen, dorpen." Voor zoover bekend, schijnt de epidemie zich niet op verontrustende wjjze uit te breiden, maar toch is het een feit, dat de ziekte daar nog steeds hoerscht, zoowel in de stad Luik, als in de omliggende dorpen. Uit Algiers worden nadere bijzonderhodon gemeld over het verongelukken van het jacht „Nixo", met den aartshertog Leopold Salvator van Oostenrijk aan boord. Hot jacht stoomde langs kaap Caxine en naderde de Romeinsche Baden, toen het door do strooming naar de rotsen werd gesleept. Men gaf dadelijk tegenstoom, maar doordat er bovendien een sterko wind stond, kon men niet verhinderen dat hot jacht strandde. Do „Nixe" zit tusschon twee rotsen beklemd, mof den achtersteven boven hot water uitstekende. De opvarenden werden gered; of het jacht be houden kan worden, is nog onzeker. Het vergaan der „Valkyrie." De zeilwedstrijden op de Clyde zijn ongelukkig geëindigd. Zooals reeds kort gemeld werd, is de Valkyrie", het bekende jacht van lord Dunraven, daarbij verongelukt. Een der andero vaartuigen, de „Satanita", moest uitwijken voor oen klein zeilbootje, dat zij dreigde tó overvaren. Door deze beweging was het haar onmogelijk geworden voor het jacht voldoendo uit te wijken en mot oen luid gekraak boorde de „Satanita" haren voorsteven diep in de zijde van de „Valkyrie", en drong tot do lengte-as door. De Valkyrie", die ook haron eigenaar, lord Dunraven, met eenige dames en heeren aan boord had, begon on middellijk te zinken. De dames en heeren werden aan boord van verschillende bootjes opgenomen, de bemanning sprong voor een gedeelte te water en zwom naar naastbqzjjnde booten of werd van het zinkonde jacht gored. Twee personen werden bij de aanvaring go- wond. Vijf minuten nadat het ongeluk gebeurd was, was do „Valkyrie" in de diepte ver dwenen. De „Satanita" is zwaar boschadigd aan stuurboordzijde. Vrijdag zeilde do „Brittannia" van den prin6 van Wales togen de „Vigilant", het Ameri- kaansche jacht, dat verleden jaar den Ame rican cup heeft gewonnen. De „Brittannia" won met 33 sec. in 4 u. 27 min. 51 sec. In hot westen der Veroenigdo Staten duurt de werkstaking voort. In vele staten, vooral te Chicago, worden door do werkstakers nog steeds pogingen beproefd om spoorweg-materiëel te vernielen, vooral door hot in brand stekon der waggons. Her haaldelijk zijn dezo pogingen aan verschillende stations reods gèlukt, maar toch schijnt do ovefheid nu meostor van den toestand te z\jn. Ten minsto, goneraal Milos, de commandant der troepon, vorklaarde aan een reporter, die hem over den toestand inlichtingen kwam vragen: „Het bericht, dat de krijgswet zal worden afgekondigd en dat meer troepen ont boden zullen wórden, is onjuist. Ik geloof, dat het ergste al over is." Evenwel, ook al is het gevaar voor ernstige ongeregeldheden verminderd, daardoor is nog de werkstaking niot geëindigd. Voorloopig bestaat er nog geen vooruitzicht, dat spoedig eeno schikking zal worden getroffen. Ten minste, de leider der beweging, Debbs, blijft er bij, dat de werkstakers niet moeten toegeven, maar hun wil moeten doordrijven, hetgeen hy door vol te houden zeer goed mogeiyk acht. Vcrmoedeiyk zal do uitslag van dezen strijd wel niet in allo opzichten aan Debbs' ver wachting beantwoorden, want, voor zoover men nu den staat van zaken reeds kan be- oordeolen, zyn de vooruitzichten, dat de werkstakers de bovenhand zullen behouden, nog volstrekt niet gunstig. De bladen te NIeüw-York, tot welke party ook behoorende, zoowel de „Tribune" en do „Herald," als de „Sun" en de „Times," keuren do krachtige houding good, door president Cleveland aangenomen jegens de werkstakers en hun leider Debbs. „Het geldt nu niet meer een geschil tus schon werklieden en werkgevers zegt de republikeinscho „Tribune" „maar het is nu oen strycl tusschen do wet en de anarchie. President Cleveland hoeft zyn plicht gedaan." Zoo oordeelen ook de andero bladen. „Debbs is een rebel en een anarchist" zegt de „New-York Times" „de president had vol komen gelijk door gebruik te maken van do rechten, wolko de grondwet hem toestond om het verzot te bedwingen". Te Chicago blijft hot rumoerig in de straten. De werkstakers blyven in de weer en pogen steeds de orde te verstoren. Maar volgens de „New-York Herald" vertrouwt men te Chicago, dat generaal Miles in staat zal wezen verdere ongeregeldheden te beletten. By eene botsing, welke Zaterdag tusschen de werkstakers en de troepen plaats had, werden 4 personen doodeiyk gekwetst. De zaak heeft zich als volgt toegedragen: Een trein vertrok van het depot onder bescherming der politie. Do menigte deed een aanval en be?on de wagens te vernielen. De politie ont bood do soldaten, die op de menigte vuurden. Velen werden gekwetst. Eindeiyk slaagde de menigte er in de soldaten te verjagen en dezen trokken de stad weder binnen. Het volk ging daarop voort met het vernielen van den trein. Nieuwe versterkingen van politie en soldaten zyn afgozondon. In een particulier telegram uit Nieuw- York aan eene firma to Amsterdam wordt nader bevestigd dat, hoewel de werksta kingen zich misschien nog zullen uitbreiden en Dog eenigen tyd kunnen voortduren, de algemeene indruk is dat het krachtig optreden der regeering ernstige mooilykheden zal voor komen. Men is te Nieuw-York niet verontrust. Er is geen oproer in Californiö. Uit Bilbao wordt gemold dat tusschen deze stad en Legana een trein is ontspoord, waardoor tien reizigers het loven verloren, terwyi bovendien nog een oven groot aantal ernstig werd gewond. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Sedert eenigen tyd heeft men niets meer gehoord van den heer Turpin, den uitvinder van hot laatste nieuwe verdelgings middel. Naar men weet, is op last der Fran- sche rogeering eene commissie benoemd, welke do waarde van Turpins uitvinding zal onder zoeken en daarover rapport zal uitbrengen. Deze commissie zal op 11 Juli hare eerste vergadering houden. De heer Turpin heeft zich bereid verklaard dan in persoon de ver eischto inlichtingen te geven. Mevrouw Carnot heeftaanden aartsbisschop van Saint Roche, haren vroegeren godsdienstonderwijzer, moogedeeld, dat er, sedert zy en haar echtgenoot het Elysée be trokken, geen dag voorby is gegaan, waarop zy geene dreigbrieven of mededeelingen omtrent samenzweringen tegen het leven van den president ontvingen. „Het was dan ook byna eeno verrassing voor ons," voegde mevrouw Carnot er by, „eiken keer dat wy na eeno reis van den president of zelfs maar na eene wandoling, elkaar terug zagen." Men weet reeds dat do droigbrieven niet in aantal verminderd zyn sedert men op brieven, bestomd voor het Elysée, den naam Casimir Périer, in plaats van dien van Carnot, moet schryven; do nieuwe president verkeert dan ook voortdurend min of meer in gevaar. De president zendt do brieven, zonder daar aan groote waarde te hechten, naar de politie, wolke de schryvors poogt op te sporen. Dor gelyko dreigementen zullen den heer Périer niet weerhoudon spoodig oen bezoek te brengen aan de tentoonstelling to Lyon, nadat het b zoek, dat zyn voorganger daar braoht, op zoo droevige wyze is gestoord. Zelf scbynt hy geen govaar te duchten; by eene wandeling langs den Boulevard beval hy onlangs een paar agenten, die hem op last van den prefect van politie volgden, terug tè keeren. De heer Lépine heeft hem echter aan het verstand weten te brengen, dat hy alleen verantwoordelijk is voor de maatregelen van veiligheid, die hy tot taak heeft ter be scherming van hot hoofd van den Staat te nomen, en de heer Périor heeft zich daarby neergelegd. Intusschen worden in Frankrijk nog steeds anarchisten gerat, vooral in het zuiden. Zoo o. a. zyn dezer dagen alleen to Marseille 40 personen in hechtenis genomen, onder ver denking, dat zy schuldig zyn aan anarchis tische kuiperyen. In hoever echter de be richten juist zjjn, dat do moord, op president Carnot gepleegd, het gevolg is van oen algo- meen anarchistisch koraplot, is nog niet met zekerheid uitgemaakt. Te Roubaix werd Zaterdag jl. een persoon aangehouden, dio in do straat Oramelet riop „Leve do anarchie 1" en: „Men heeft wèl ge daan Carnot te dooien!" Te Bordeaux werden drie Spaansche anar chisten gevangengenomen, die insgelijks den op Carnot gepleegden moord verheerlijkten. Evenzoo hadden er inhechtenisnemingen om dezelfde reden plaats te Lyon en to Toulouse. Eenige Italiaanscho bladen verkeeren nog altyd in twijfel of do moordenaar van presi dent Carnot wel Caserio heet. De syndicus van Motto-Visconti heeft getolegrapheord aan den Italiaanschen consul te Lyon mot het verzoek zich er van to vergewissen, of de moordenaar op don linkerarm in de nabijheid van den schouder eene moedervlek heeft. KOLONIËN. BATAVIA, 2-5 Juni. (Nederlandsche mail.) Van do tien candidaten, die het kleinamb- tenaars examen te Batavia hebben afgelegd, zyn 4 Juni mot „voldoende" geslaagd de heeren C. I. Brookman Sr., C. I. Brookman Jr., P. S. Diepering, E. Gaston on F. Mutter. By het examen van de 3de ploeg can didaten voor commies der tweede klasse by don post- en telegraafdienst zyn geslaagd de heerenJ. R. Courant, J. W. Goldman, A. A. A. SoUewyn Gelpke en O. W. Von Ranzow. Twee candidaten zyn afgewezen. By het examen A voor opzichter lsto klasso by de burgerlijke openbare werken zyn van de 11 candidaten geslaagd de heeren M. J. Rausch, A. L. "Wiesner, Ck. L. Breedt, L. P. Van Eekhout, H. Van der Veen, A. A. Glnsel en Th. E. Clark. Do leeraar aan de hoogere burgerschool te Soerabaia F. H. Leroy gaat wegens lang- durigen dienst met een jaar buitenlandsch verlof. Het voorstel is gedaan om het onder wijzend personeel aan de meisjesschool to Padang wegens toename van het aantal leer lingen met één te vermeerderen. De ondorwyzer der 2de kl. D. J. Poort gaat wegens ziekte met twoe jaren buiten landsch verlof. Van Padang wordt bericht dat er brand is in de Ombilienkolenvelden, en van Ma kasser kwam reeds eenige dagen geleden de tyding, dat de daar aangebrachte Ombilien- kolen brandden. Men meldt uit Soerabaia, dd. 5 Juni: Zaterdag is een valsch bankbiljet van duizend gulden door Becker Co. by de Javasche Bank aangeboden. De Javascbo Bank provoceerde een gereeli- teiyk onderzoek. By Becker werden nog vyf biljetten achter haald. De firma bewees de ontvangst van den kapitein der Chinoezen, tevens boedelmeoster. Verder werden nog drie biljetten gevonden by The Töan Lok, The Boon Ko en The Toan Heng. Gisteren zyn gearresteerd een indo-Euro- peesch geëmployeerde en oen inlandscho man doer van een klein importhuis. Zware verdenking rust op hen. Het tiende biljet, dat in omloop is gebracht, is nog niet achterhaald. Het onderzoek wordt voortgezet. Do namaak is keurig geschied. De handel is huiverig om biljetten van 1000 in te wisselen en eisclit de handteekening der bezitters. In „Het Onderwys" leest men: De ver schillende eenjarige buitenlandscbe verloven van leoraron, dio, hetzy reeds verleend, hetzij aangevraagd zyn, maken natuurlijk een der onderwerpen van gesprek uit tusschen de thans in Batavia verzamelde leeraren der drie H. B.-S., die de commissie voor het eind examen uitmaken. "Wy vernamen by deze gelegenheid, dat by de Regeering de opvat ting bestaat, dat aan die categorie van amb tenaren, waarvoor de betrekking, welke zy bekleeden, wordt opengehouden, niet kan ver leend worden een éénjarig verlof wegens tien- jarigen dienst zonder behoud van de betrek king. Eén van beiden: het verlof wordt toe gestaan, en dan behoudt de verlofganger ipso facto zyno betrekking; of wel er is bezwaar tegen het openhouden der betrekking en dan wordt het verlof geweigerd. De requestrant kan in dat geval later op zyn verlof terug komen, maar voor het oogenblik kan by geen verlof krijgen, al wilde hy er zyne betrekking ook aan opofferen. Lombok. Omtrent de Lombok expeditie verneemt de J.-B." nog dat do intendance zal bestaan uit den majoor C. H. W. Boers, die van Semarang naar Batavia zal komen ora instruction, uit den kapitein N. T. Van den Bent, thans waar nemend gewestelijk intendant der 1ste militaire afdeeling, uit den reeds genoemden kapitein kwartiermeester M. Beets en uit zeven luite nants. Van don geneeskundigen dienst gaan ook tien officieren mede, vermoedeiyk onder do bevelen van den dirigeerend officier der 2de klasse L. Prochnik. Het rechterhalf 8ste bataljon infanterie van "Willem I zal eventueel Boelelong bezetten, om onze nederzetting aldaar te beschermen tegen een opdringen der Balinoezen uit Arang Assam naar die zyde. Do 2de commies by den post- en telegraaf dienst op het hoofdbureau J. W. Palmer van den Broek is aangewezen om met de Lombok expeditie modo te gaan. Met het oog op het vertrek van de expeditie naar Lombok is de detacheering van den lsten luitenant der infanterie W. L. Broekman van het 9de bataljon to Batavia naar do opnemings brigade to Padang ingetrokken. Den 2den Juli is de „Koningin Emma" met den resident van Bali en Lombok en het den radja van Lombok te stellen ultimatum aan boord op de reede van Ampenan aangekomen. Door don gonvcrnour-genoraal vaü Nod.-Indic zrja de volgendo beschikkingen genomen.' Civiel Departement. Verleend: Een jaar verlof naar Europa wegons laDgdurigcu dienet aan de lcorares bij do Iloogere Burgerschool mot drie arigen cnraus voor meisjes te Batavia M. M. E. C. Tydemau. Vergund: Aan dr. Tb. Valetcm, bij den dienet van het boschwezo.i op Java en Madoera tijdelijk in dionst gestold als kruidkundige, ton behoove van hot ondorzook der flora, om voor den tijd van zes maaudcD, gerekend van 14 Juli 1894, zich naar Europa te begeven. Ontslagen: Eervol nit zijne betrekking, wegens ziekte, do onderwijzer 2do kl. bij bet o; enbaar lager onderwijs, Th. 1'. Ricnstra en do kuiperbaae Lij de algemeeno pakhuizen to Batavia B. R. Van Embden, eerstgenoemde op vorzock met bepaling, dat het ontelig wordt gerekend to zijn ingogaan op 19 Mei 1894. Benoemd: Tot boekhouder bij de Weeskamer te Semarang de adja.ict-eecrotaris L»rj dio kamer J. H. Dabler: tot tijdelgk opziolitcr 2de kl. bij den aanleg der Staatsspoorwegen op Java, do tijdelijk opzichter 3de kl. A. W. Eijkelonhoomtot Sden commies bij het departemmt der B. O. W. de ambtenaar op wachtgeld J. A. Liglvoet, laatst 3de commies bij do Algemeeno Rekenkamer. Bij hot bestuur van bet wöduwec- en weezenfonds voor ambtenaren in N»-I.: Ontslagen: Eervol als lid wegens verlrek J. P. De Gijeelair, ingenieur lêto kl. bij den Waterstaat en 'b lande Burgerlijke Openbare Werken, onder dankbetuiging voor de door hem ala zoodanig be wezen dienoteD. Benoemd: Tot lid J. Nuhout van der Veen, eerstaanwezend ingenieur bg den Watorstaat en 'a lands B. O. W. in do residentie Batavia. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens laDgdnrigon dienst, aan den referendaris bij do Alge meene Sccretario W. II. Wijnmalen. Benoemd- Tot resident van Sumatra's Oostkust do resident van Tapanoeh P. J. Kooreman. Benoemd: Tot secretaris dor rosidentio Besoeki G. L H. Krujjsboom; van Mad oon A. J. H. W. Baron Ved Heeckeron van Kedoe J. Bosman;- van Soerabaia F. K. Overduijn, allen thans controleur lsto kl. bij hot Binnoulandscb Bestuur op Java en Madoera. By de Staatsspoorwegen op Java: Ontslagen: Wegens' ziekte eervol nit zijne betrekking, de stationscommios J. Bear. Benoemd: Tot tijdelijk onderopziohter lsto kl. de tijdelrjk onderopzichtor 2de kl. H. C. F. FraeijkoveD. Geplaatst: Bij de lijn Probolinggo—Panaroekan do opzichter late kl. A. Gbrjeele. Departement van Oorlog. B evord er d Tot officier van gezoodheid lete kl. bij den militairen genees kundigen dienst, de off. van gcz. 2do kl. W. Leendertz. Geplaatst: Bij aankomst bij den geneeskundigen dienst in de 2de afd. te Soerabaia, do offic. van gez., bestemd voor den dienst hier te lande J. Noordhook Hegt en E. A. Ockeree; bg hot linkerlialf 4de bat., de kapitein to Padaug G. W. Doerrleboubij hot etrafdetachemont to Ngawi, do kapitein bghetgarn.- bat. van Celebes, Meoado en Timor A.N A. Pauli; bij liet 10de bat., de kapt. bg het 9de bat. H. G. Gcrritson: bij hot 9do bat. de kapt. bg het 10de bit-. W. N. Scheib. Van Atjeh wordon afgelost de kapitein-adjudant van den plaateelijken etaf A. T. A. M. De Vaesy cu do kapt. der rnf W. G. J. Pillo. Genoemde officieren zullen de bestemming volgen, die bun door hun dionstcbef zal worden aangewezen. Departement van Marine. Ontslagen: Bg de Gouvernement3-Marino: Uit zijne betrekking (onder nadere goedkeuring dor Regeering), do gezaghebber 3do kl. J. Molenaar. Benoemd: Tot 8don stuurman, H. C. Ykema en A. De Wilde. Verleend: Een jaar verlof naar Europa wegens langdurigen dienst, mot ingang van 2 Juli 1894, aan den konstabel bij hot mariue-établlseoment te Soe rabaia J. G. Wessondorp. Godetacheerd: Bg hot marine-etablissement te Soerabaia, met ingang van 2 Juli 1894, om tijdelijk to worden belast met de waaroem ng der betrekking v..n konstabel bij genoemd etablissement, do opptr- kon8tatel in het vaete corps dek- on onderofficieren bg de Koninklijke Nederlandsche Marine P. B. Manni. Bnrgerlyke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 8 Juli. Y. L. Du Mortier jm. 19 j. en W. II. Rijnaars jd. 21 j. M. Koppier jrn. 24 fj. en N Vcrlmd jd. 25 j. H. J. Wallnani jm. 22 j. en J. C. Colpa jd. 22 j. J. T. Tisscur jm. 27 j. en E. Van don Wijngaard jd. 22 j L. P. Van der Waal jm. 23 j. en G. Honsen jd. 23 j. G. J. Buytendorp jm. 30 j. en W. E. Latervcer w. 28 j. J. J. A. L. Van Luik jm. 27 j. en C. Wufii jd. 28 j. OEGSTGEEST. Geboren: Anna Catharina Theresia Constantia, D. van A. v. d. Blom en A. C. Tb. C. Bonnet. Marinus Gerardns, Z. van J. v. d. Ploeg en W. AVcerdman. Hendrik, Z. van J. Koome cn J. Kome. Hendrik Jan, Z. van J. v. d. Leodon en J. v. d. Bosch. Overleden: M. v. d. Voet lm. C. Puist 65 j., wonende te Haarlem. Gehuwd: G. F. v. Grieken 29 j. on E. Juffer mans 25 j. LISSE. Geboren: Jacoha Agatba, D. v. J. I'ijnaclcer en M. Schrama. Johanna, D» v. L. Lijlen en A. Does. Theodorus Cornells, Z. v. M. Duivenvoorden en M. Vroeburg. VOORSCHOTEN. Overlodon: Cornelia Eleonora Oostenrijk, wed. van Abraham De Haas 87 j. Geboren: Antje, D. van Simon v. Til, over leden, en van Antjo v. Santen. Ondertrouwd: Arie Cornells Rasser, wedr. van Adriana Elizabeth Hoogwinkel 31 j. en Cornelia v. d. Berg, jd. 29 j. NOORDWIJK. Geboren: Johanna Martina, D. v. A. v. Delft en B. Brokke. Cornelia Catharina, D. v. A. Westgeest en W. M.Ivooden- buvg. Gehuwd: T. Van den Haak 22 j. en J. Barn- hoorn 22 j. Overleden: D. Van Beelen S'/s K. Bergman 79 j. NOÜKDWIJKERUOUT. Bevallen: C. Turen- houtVan Kampen Z. M. Van Schie—Van Eedon D. C. Slobbe—Verbato D. A. W. Koudijs—Knap Z. J. E. Van Kampen—Smit Z, N. Geerlings—Koster Z.M. C Heems kerk— Nulkes Z. N. RomijnKortekaas Z. A- Van den BoschVan Ruiton Z. H. Bouw meester—Van der Wilk D. Gehuwd: P. Immorzeel 41 j. en C. Oostdam 43 j., wed. v. A. Van Graven. Overleden: A. Van Beek, echtg. v. J. De Groot 73 j. P. J. Van Schie 7 w. BUITENLAND. FraukrijU. Do nieuwe voorzitter der Kamer, Burdeau, is een levend bowys hoe vor iemand met aan leg en een vast6n wil, al is hy ook van nederige afkomst, het kan brengen. De vader van Burdeau was werkman en hy zelf is leerjongen geweest. Door eene beurs werd by in staat gesteld te studeoren. Toen in 1870 de oorlog uitbrak, nam by als vrijwilliger dienst; hij werd gewond en ais krijgsgevan gene naar Duitschland gevoerd, maar wist te ontsnappen on vocht opnieuw mede; door zjjn moedig gedrag verwierf h(j het Legioen van Eer. Na den vrede zetto h(j zijne studiën voort, promoveerdo in de lettoren en werd chef du cabinet van den minister van onder wijs Paul Bert. In 1885 tot afgevaardigde gekozen, deed bij zich al spoedig kennen als finantiéele specialiteit en werd dan ook herhaaldelijk tot rapporteur der begrootingscommissie benoemd. In het kabinet-Kibot was by minister van marine en een jaar later, in Dec. 1893, droeg Casimir Périer hem do portefeuille van finan ciën op. Ofschoon nog jong, heeft h() dus reeds een politiek verleden achter den rug, en wat z(jne bekwaamheden betreft, verdient hy zeker do onderscheiding, welke de Kamer hom bewezen heeft, door hem tot voorzitter te verkiezen. De interpellatie in de Kamer over de werkstaking van Graissessac (zie ons vorig nummer) is geëindigd met het aannemen eener motie, met welke de regeering verklaard had zich te kunnen vereenigen. De motie werd met 330 tegen Hl stommen aangenomen. De Kamor koos don heer Clausel de Cous- sergues ty tweede stemming tot haren onder voorzitter, in p'.aats van den heer Burdeau. De heer Clausel de Cousïorgues verkreeg 1S6 en de heer Duphy-Dutemps 116 stemmen. De president der Fransche republie» heeft het besluit geteekend, waarby aan 374 gevangenen hunne straf geheel of gedeelte-' lyk wordt kwytgescholden. Hieronder zijn 2» werklieden, die veroordeeld waren wegen» fejtelykhedon by eene werkstaking, en drie of vier, veroordeeld voor misdryven by verkie zingen. Al do overigen waron veroordeeld' wegens vergrijpen tegen het gemeere recht, en hadden zich door hun gedrag do gratie waardig gemaakt. De socialistische afgevaardigde Toussaint, die tien dagen gevangenisstraf opliep wegens zyne houding tydons de werkstaking te Tri- gnac, is van do gratie uitgesloten. Dit is verder het geval met allen, die veroordeeld zyn wegens aansporing tot misdaad, het verheer- lyken van misdaden en het aanzetten van militairen tot insubordinatie. In den gisteren gehouden ministerraad zyn de hoofdtrekken vastgesteld van het wets ontwerp, dat tot bestryding van het anar chisme door de regeering by de Kamer zal worden ingediend. Volgens dit ontwerp zullen voortaan a!l& vergrypon, te dezen opzichte door de bladen of mondeling begaan, behandeld worden voor de correctioneele rechtbank. Tot deze soort van vergrypon zullen gerekend worden alle aansporingen, zoo scbrifteiyk als mondeling, tot moord, plundering, brandstichting of het plegen van aanslagen met ontplofbare stoffen. Voortaan zal ook volgens dit ontwerp het publiek niet meer worden toegelaten by de behandeling van processen tegen anarchiston. De algemeene raad der Seine hoeft gis teren eene vergadering gehouden, ten einde te overwegen op welke wyze te Parys onder de bestaando omstandigheden het nationale feest op 14 Juli zou worden gevierd. Mén besloot dat, ondanks Carnots dood, hot foest op de gewone wyze zal plaats hebben. Duitschlancl, De zaak van Von Kotze heeft oen nieuwen keer genomen, die groot opzien baart. Mevrouw Kolze deoit mede dat zy oen anoniomen brief heeft ontvangen, waarin do schryver aanbiedt voor honderdduizend mark den onbekenden schryver der pamfletton te verraden. Door eer», ongelukkig misverstand werd do byeenkomst, die tot dat doel was bepaald, verydeld. Even wel verklaart mevrouw Von Kotze dat de genoemde som t6r betaling gereed ligt. In Duitschland verontrust men zich ovet het ontstaan van oen veeartsenykundig prole tariaat. In de laatste vyf jaren is het aantal veeartsen daar te lande met 30 pet. toege nomen en zal do toenamo weldra 50 pet. be dragen. Men duclit daaruit kwakzalvery en onedele concurrentie. Daarom wordt ornstig aangedrongen op verhooging der eischen van hen, die zich aan de veeartsenykundige studiën willen wyden. De heor Von Bennigsen, de leider der nationaal liberale party in don Duitschen Ryksdag, viert don löden Juli zyn 70sten verjaardag. Nu reeds brengen de toongevende liberale Duitscho bladen den hoer Von Bennlgson hunne hulde by dozen feestdag.. Indien do heer Von Bennigsen zyn man daat biyrt behouden, is er voorloopig geene kans, dat by het politieke tooneel zal ver laten, want de loider der nationale liberalo party is, ondanks zyne 70 jaren, nog een bij zonder kras man, die zeker om gezondheids redenen nog niet aan altreden behoeft t6 denken. Italië* De Kamer heeft het wetsontwerp op de persdelicten goedgekeurd. Do minister president Crispl stelde voor heden te beraadslagen over het wetsontwerp, waarby do regeoring gemachtigd wordt,' aan erkendo anarchisten eene bepaalde woonplaats aan to wyzen. Als protest daartegen verboten al de leden der oppositio de zaal. Toen over Crispi's voorstel zou gestemd worden, was het vereischte aantal leden niet aanwezig. Wat do bestryding der anarchisten betreft, toont de heer Cri6pi groeten yver. In het geheel bevindon zicb nu reeds meer dan 2000 personen in do Italiaansche gevangenissen, alleen onder verdenking, dat zy medeplichtig zyn aan do anarchistische beweging. Men ie voornemens dozen anarchisten een vertriyt aan te wyzen op do kleine eilanden in de nabyheid dor Italiaanscho kust en hen op deze wyze voorloopig onschadelyk te makon. Te Turyn zyn twee Franschen gevangen genomen, verdacht van spionneeren. Een d6f twee scbynt officier te zyn. Hot personeel der pauselyko drukkery is volgens de „Freisinnige Zeitung" plotseling ontslagen, omdat de Fransche bladen reeds acht dagen vóór liet vorschynen van de jongste Encycliek mot haren inhoud bekend waren cn een bijna woordeiyk uittreksel wisten te geven. Delglik Het Hoog Militair Gerechtshof te Brussel heeft generaal majoor Brewer, chef van den generalen staf, ontslagen van rechtsvervolging, overwegende dat het hem ton laste gelegde niet bewezen is. De beschuldiging luidde dat Brewer van zyne positie misbruik had gemaakt om met onwaardige middelen een ransel van zyne vin ding door het legerbestuur te doen aannemen, en zulks ten nadeele van den fabrikant van militaire benoodigdheden Fouson, van wien hy een reeds gepatenteerden ransel zou hebben nagemaakt. - Het internationalo congres der journa listen en letterkundigen to Antwerpen is door don heer Goemaero geopend. Do tahyko deel nemers aan dit congres, waarby bijna alias

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2