reeds 18 jaren getoond heeft zeer veel over te hebben voor hare standgenooten, en zich du nog eene gewichtiger taak|op de schouders; gaat leggen. Hopen en vertrouwen wy derhalve, dat et) in haar zoo loffeiyk streven krachtig zal worden ter zjjde gestaan, zoowel door patroons als hunne bedienden. Beiden hebben by de flinke ontwikkeling groot belangDat zy zoo 1 Gemengd Nieuws. By vonnis van de arrond.-recht- bank te 's Gravenhage werd heden veroordeeld de student te Leiden, die aan de Breestraat alhier brand deed ontstaan door het afsteken van zoogenaamde Romeinsche kaarsen, tot 7 dagen hechtenis. Het vonnis overwoog dat, afgescheiden van de overtreding van art. 88 der Leidsche Politie verordening, beklaagde by het afsteken van het vuurwerk niet die voorzichtigheid heeft in acht genomen, welke men by een ontwik keld man van 21 jaren mag veronderstellen. In de omstandigheid, dat tydens het richten van de Romeinsche kaars het raam op den arm van beklaagde werd neergeschoven, waardoor tegen den wil van beklaagde de richting kan zyn veranderd, vond de recht bank mede aanleiding tot het opleggen van eene niet te zware straf. Tevens werd veroordeeld de hardloopster, zonder vaste woonplaats, die zich te Lelden schuldig maakte aan diefstal van oen horloge, tot opzending naar een Ryksopvoedingsgesticht tot haar 18de jaar. Uit bet door dr. W. Pleyte, direc teur van het Ryks Museum van Oudheden te Leiden, ingesteld onderzoek naar de oude Romeinsche brug in het Valtherveen in Drente, is gebleken dat van het voornemen, om deze voor rekening der regeering aan te koopen en zoodoende voor verdere slooping te be waren, moet worden afgezien. Het hout van dit voor-historisch proefstuk van bouwkunde is te veel vergaan en kan geen vervoer meer lyden. By het naar Leiden rijden met brik en één paard overkwam een bowoner van Zoeterwoudo hedenochtend op den Vrou- wenweg het ongeval, dat, door het breken van het lemoen, het paard een eindweegs teugel loos voortging, dat zyn rytuig kantelde, een kind er uit viel en onzacht tegen den grond terechtkwam. Het paard werd spoedig tot staan gebracht door den postbode K. en op «tal gezet by M. Het paard had zyn poot bezeerd. De voerman was vóór het ongeval van het rytuig gestapt om eene jonge voet gangster op te nomen; intusschen was het paard gewoon doorgeloopen tot by de hout- zagory, waar het tegen een boom liep en het lemoen brak. Hot twee jarig kind van A. Van dor P. geraakte gistermiddag in een onbe waakt oogenblik in het Watertje te Zoeter- woude. De bloedverwanten bemerkten er niets van. Gelukkig echter werd het ongeval gezien door den predikant der Ned.-Herv. gemeente, ds C. Spoelstra, die het kind, dat reeds be wusteloos was, dan ook redde, door zich ge kleed te water te begeven. Te Hoofddorp zyn eene vrouw en een kind, het laatste in een kinderwagen, door paard en wagen, bestuurder T. K., vrooger te Haarlemmermeer, thans te Aalsmeer, over reden. Het kind is aan het hoofd verwond, de vrouw aan het been. Yan een en ander is proces-verbaal opgemaakt. By de gisteren gehouden parade in de Maliebaan te 's-Gravenhago stortte een paard van het achterspan van een stuk der veld-artillerie ter aardo, terwyi de batteryen in galop waren. Het paard werd een eind- weegs medege8leurd, doch bekwam goen letsel. De beryder had de tegenwoordigheid van geest op het liggende paard te biyven zitten en kwam er daardoor heelhuids af. De commissaris van politiein de 2de afdeeling te Rotterdam verzoekt aan houding en opzending van I. M V., 17 jaren, kantoorbediende, wonende te Rotterdam, ver dacht van valschheid en oplichting tot een bedrag van f 450, ten nadeele van de Spaar kas van het ontvang- en betaalkantoor L. Drooglever Fortuyn, te Rotterdam. Hedennacht omstreeks kwart over drieön is te Amsterdam een hevige brand ontstaan in de fabriek „Holland". Het vuur woeddo zoo verschrikkeiyk, niettegenstaande het krachtig optreden der brandweer, dat er van het gebouw niets overgebleven is dan de gevels, enkele muurbrokken en de groote schoorsteen. Men is in onzekerheid omtrent de oorzaak van den brand; hot is mogelyk dat de elec- triscbe geleiding defect is geraakt en dat het vuur aldus is veroorzaakt. Met het oog op de plaats, waar de brand is ontstaan, nl. een zolder, is een ander ver moeden, als zou broeiing van meel de oorzaak zyn geweest, meer waarschynlyk. Aan de fabriek waren een 70 tal werklie den verbonden, die nu broodeloos zyn. Hedenmiddag was de brandweer nog steeds druk in de weer om het nog op vele plaatsen smeulende vuur te dooven, hoewel men den brand, natuurlyk reeds lang meester is. Een heer, die voor zyn pleizier eenigo dagen in Amsterdam logeerde, viel gisteravond van do trap eener woning op de Mauritskade. Hy word dood opgenomen. De echtgenoote van den onlangs verdwonen bode der vereeniging „werkmans- lust", te Assen, heeft hot bedrag terugbetaald, waarmede deze zich hoeft verwydordzy word daartoe in staat gesteld door een familie lid. De verbiyfplaats van W. is nog onbekend. Te Nieuwleuson heeft een treurig ongeval plaats gehad. Het achtjarig meisje van den landbouwer W. had zich naar den karnmolen begeven om het paard wat aan te dryven. Toen ze niet spoedig terugkwam, ging men eens kyken waar ze bleef en vond haar met eene bloedende wonde aan 't hoofd, ten gevolge waarvan het kind weldra overleed. Men denkt dat ze gestruikeld is en dat het paard, dat geblinddoekt was, haar toen de noodlottige wonde toebracht.. Betreffende den moordaanslag te Koewacht deelt men aan de „N. R. Ct." nog medo: L. De B., in den laatsten tyd door menig vuldige ongelukken in zyne familie getroffen en reeds geruimen tyd zelf ziekeiyk, was door het een en ander aan het mymeren geraakt en had reeds menigmaal gedreigd zyne vrouw te zullen vermoorden en daarna zichzelven het leven te benemen. Zaterdag nacht, toen hy pas ter ruste lag, sprong hy op, greep een mes en bracht daarmee zyne vrouw eene diepe snede in den buik toe, waarna hy met het mes in de hand de vlucht nam. De oudste zoon, door het rumoer gewekt, liep zyn vader achterna, doch daar hy dezen niet kon achterhalen, wydde hy zyne zorg aan zyne gewonde moeder. De aanstonds ont boden geneesheer verklaarde de wonde niet levensgevaariyk. De politie het het huis bewaken en trachtte den vluchteling op te sporen. Doch tevergeefs. Zondag avond echter kwam hy vry willig terug en werd door de marechaussees aangehouden en geboeid naar Aksel en verder naar Ter- neuzen gebracht, van waar hy naar Middel burg is vervoerd. Te Dordrecht is hettweejarig kindje van De J. aan do Augustynenkamp vergiftigd, ten govolge van de toediening van verkeerde poeders. Het ïykje is door de politie naar het gasthuis overgebracht, terwyi de zaak verder in handen der justitie is gesteld, op wier last gisteravond eene gerechtelyke lijk schouwing werd gehouden. (D. C.). Te Horwen ontstond omstreeks vier uren in den nacht van Woensdag op Donderdag door eene onbekende oorzaak brand by den landbouwer W. Heiltjes, wiens huis en schuren geheel werden in asch gelegd. Van den inboedel werd weinig gered, terwyi een paard met veulen, twaalf varkens en een stier in de vlammen omkwamen. Alles was verzekerd. De „Koningin Wil h elm in a." Uit Helder schryft men aan „Het Vad.:" „Zoo wel in uw blad als in andere voorname orga nen las men deze week dat de proeftocht van Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wilhelmina" ter reede van Tessel „volkomen" geslaagd kan beschouwd worden en dat aan de gestelde eischen voldaan was. Alhoewel zeer vleiend voor de ingenieurs, is op dit „volkomen" wel iets te dingen. De ketels toch kookten dusdanig op, dat het byvoeden uit de zoetwatertanks zeiven niet voldoende bleek en men zyne toevlucht moest nemen tot het buitenboordswater. „Tegen het warmloopen moest men zoo overvloedig de koudwaterleidingen openen, dat de hoofdkrukken gewoon door het water draaiden; zoo hoog stond 'fc water in de machinekamer. „Wat zal er dus in de gewono vaart over biyven van die vaartsnelheid van 16.1 myi, die verkregen werd? „Of deskundigen na de wetenschap van het bovenstaande den proeftocht nog zoo „volko men" geslaagd zullen vinden, wordt door my sterk betwyfeld." Een staartje van den moord te Os, Gisteren stonden voor de arr.-recht- bank te 's Hertogenbosch terecht P. en J. Do Bio, respectieveiyk 23 en 27 jaar, beiden geb. te Berchem en wonende te Os, beiden be schuldigd van in de beruchtq Ossche moord zaak onder eede eene valsche getuigenis te hesbon afgelegd, luidende in hoofdzaak dat zy, op den avond van 26 Maart 1893, waarop Hoekman vermoord werd, den als diens moordenaar aangewezen persoon G. Van Gel deren omstreeks h al ft waal f, het tydstip waarop de moord moet zyn geschied, op weg tus- schen Os en de Ooyensche hut zgn tegen gekomen, op ongeveer een half uur afstand van Os verwyderd waaruit natuurlyk diens onschuld aan het hem ten laste gelegde zou moeten biykeo. Als raadsman is aan bekl. toegevoegd mr. v. Lanschot, adv.-proc. in Den Bosch. Het getuigenverhoor strekte alleen tot ver nietiging van hetgeen de beide beklaagden onder meineed hebben verklaard. Beklaagden ondervraagd zynde, verklaarde J. De Bie, dat hy niet was omgekocht tot het doen der voor het Hof afgelegde verklaring, die later gebleken is valsch te zgn. Beklaagde P. De Bie biyft verklaren dat hg Van Gelderen op den Akkerspit is tegen gekomen. Het O. M., waargenomen door mr. Van der Kun, subst.-off. van justitie, requireerde eene gevangenisstraf voor beiden van 3 jaar. Do verdediger achtte de valschheid der ver klaring niet bewezen. Te Abbokerk is ten gevolge van de buitengewone hitte een arbeider op het hooiland door een zonnesteek getroffen en spoedig daarna overleden. Dinsdag vond men eene vrouw te Bocholt, by Dinksperloo, opgehangen. Men dacht eerst aan zelfmoord, doch spoedig bleek er reden te zyn om te vermoeden, dat de man, van wien zy elf jaar gescheiden was, haai- had vergiftigd en toen opgehangen, ten einde zyne misdaad te verbergen. De justitie heeft de zaak in handen Gisteren ontstond te Enschedee brand in de droogkamer der stoomwevery van Gerhardus Jannink en Zonen. Dank zy het flink optreden van het personeel der fabriek en de brandweer, werd de brand spoedig ge- bluscht. Te Maastricht is tegen een deftig inwoner proces-verbaal opgemaakt, wegens het hebben vaD eene heimeiyke verbinding met dq, waterleiding. Te Baarn is do heer S., rent meester van den heer B., ten gevolge van het schrikken van het paard, in het water gereden. Daar het rytuig eene tilbury was, viel het den heer S. niet moeiiyk zich er uit te werken en naar den wal te zwemmen, zoodat hy er met een nat pak afkwam. Het paard echter verdronk en de tilbury werd beschadigd. Vee-invoer. Men schryft uit Winschoten aan de „Amsterdammer": De heer Verdenius, districts-veeart6, heeft tot de regeering het verzoek gericht om nogmaals te trachten den. invoer naar Duitschland her opend te krygan. De heer V. onderstelt dat er nag ver bestaat by de landbouwers en vee handelaren in de omstreken van Weenen en dezen het zyn geweest, die geen middel on aangeroerd lieten om het Hollandsche vee te weren. De beeldhouwer Lecreux, meer bekend onder het pseudoniem Jacques France, heeft zich te Parys van het leven beroofd. Prendergaat, de anarchist, die den burgemeester van Chicago Harrison ver moordde, zal op 13 dezer worden opgehangen. De ramp in Hongarye. Volgens te Buda Pesth ontvangen berichten is de mededeeling, dat door het instorten van eene brug over de Theiss 200 personen het leven zouden hebben verloren, volkomen verzonnen. De toestand te Hongkong wordt gunstiger. Volgens een gisteren van daar te Londen ontvangen telegram wordt het aantal der ziekte- en sterfgevallen steeds minder. Evenwel zyn toch nu reeds meer dan 2200 menschen te Hongkong aan de pest overleden. De correspondent van de „Times" te Yokohama moldt byzonderheden over den hevigen brand, die eene der voorsteden van Japans hoofdstad onlangs heeft geteisterd. Meer dan 1000 huizen werden vernield door den brand, welke wegens den hevigen wind niet te blusschen was, maar overigens kwamen goene ongelukken voor. Wel werden eenige personen gewond, doch het aantal der slacht offers, die door deze ramp het leven ver loren, bepaalde zich tot één. Tevens deelt de correspondent mede dat op 20 Juni te Yokohama een hevige aard schok werd gevoeld. Ook daardoor werden goene persooniyke ongevallen veroorzaakt. Alleen werd aan vele huizen door den schok schade toegebracht. Ook te Tokio werd de schok gevoeld. In Amerika is de staat van zaken betreffende de werkstaking weinig ver anderd. Te Chicago zgn pogingen gedaan om eene schikking te treffen; de burgemeester Hopkins heeft beide partyen tot elkander ge bracht, en ofschoon men vooralsnog niet slaagde, verwacht men daarvan binnenkort toch het gewenschte gevolg. De aandeel houders van de Pullman-Company zyn bereid de quaestie door een scheidsgerecht te laten uitmaken, en dus bestaat er kans, dat het oorspronkelyke punt van geschil zal bygelegd worden. Eugène Deba, de leider der werkstakers, deed den heer Egan, president der vereeniging vap spoorwegdirecteureu, een voorstel om tot eene spoedige schikking te komen. Het ant woord van den heer Egan luidde: „Er bestaat niet de minste kans op eene ontbinding van onze vereeniging. De maatschappyen kunnen de biliykheid niet inzien van de handelwyzo der vereeniging van spoorwegbeambten, die eene werkstaking beveelt om de werkstakende beambten van do Pullman-Company te steunen, terwyi de spoorwegairectiön niets hebben te maken met de geschillen tusschen de Pull man-Company en haar personeel. De directies meonen dat het thans een stryd is geworden tusschen de Bondsregeering en de vereeniging van spoorwegbeambten. Onze vereeniging zal zich niet ontbinden en denkt er niet aan, toe te geven." De zuidelyke steden klagen steen en been dat de verzending van vruchten en groenten naar de noordwestelyke staten geheel is ge staakt, ten gevolge waarvan deze goederen onderweg verrotten. Op alle lynen, die door de werkstaking getroffen zgn, staan groote bezendingen versch vleesch te bederven. Intusschen zyn door de gouverneurs der verschillende staten, waar de werkstakers den boventoon voeren, de noodige voorzorgs maatregelen genomen, ten einde verdere ongeregeldheden te voorkomen. Naar alle voorname stations zgn troepen gezonden, welke alleen reeds door hunne tegenwoordigheid een goeden invloed oefenden. Men gelooft dat, ten gevolge van de strenge maatregelen, welke de autoriteiten hebben genomen, het gevaar voor ernstige ongeregeldheden voorgoed is geweken. Ook wordt het waarschynlyk geacht, dat deze werkstaking, welke het gehtele spoorweg verkeer in het westen in zoo hooge mate belemmert, niet lang meer zal duren. Men verwacht dat reeds dezer dagen tusschen beide partyen eene schikking zal worden getroffen. Op de Atlantic- en Pacific spoorweg hqbben de werkstakers de brugeoq verbrand. Hache- ly k wordt de toestand te Sacramento genoemd er zgn drie regimenten infanterie heen gezon den om de verdere baldadigheden der werk stakers te beletten. Volgens nadere berichten uit Nieuw-York omvat de strike der spoorwegarbeiders thans 300,000 man. De correction eele rechtbank te Lyon is reeds dagen lang bezig met bet be rechten van al de personen, die tydens de ongeregeldheden na den moord van Carnot zyn gearresteerd. In het geheel zyn er 1500 in hechtenis genomqn, die vervolgd worden wegens schending van domicilie, opzetteiyke beschadiging en diefstal. Op één dag stonden er zeventig terecht, van wie er zestig veroor deeld zgn tot gevangenisstraffen van twee weken tot zes maanden. Onder de beschul digden z^n qnkele heethoofden, die zich in de opgewondenheid van het oogenblik tot handtastelgkheden tegen de Italianen hadden laten verleiden; dezen komen er met eene strenge vermaning af. Maar al de anderen zgn dieven van beroep, die van de gelegenheid wilden profiteeren om hun slag te slaan. Van 1 62 3 Juni kwamen in Warschau 39 cholera-gevallen voor, waarvan 20 met den dood eindigden, in Kjew 53 ziekte- en 25 sterfgevallen, in Kurland 4 en 1, in Radom 14 en 10, in Plozk van 10—16 Juni 54 en 24, in Grodno van 8—23 Juni 35 en 18. Te Kroonstad werden tusschen den 20sten en den 27sten Juni 12 personen door de cholera aangetast, van wie 6 overleden. Deze gevallen zgn eerst nu bekend gemaakt. Te Parys is gisteren uit spraak gedaan in zake de bekende quaestie over de gelden van het comité, dat zjch in Ierland heeft gevormd tot het bevorderen der invoering van Home-Rule. Deze gelden, hoofdzakelyk bestaande uit bgdragen uit de Vereenigde Staten, waren gedeponeerd by den bankier Munroe, te Parys, Na den dood van den leider der Iersche nationalisten, den bekenden Parnell, werd het geld opgeëischt door den afgevaardigde Mac Carthy, die in Parnells plaats tot leider der Iersche party in het Engelsche Lagerhuis werd benoemd. De bankier Munroe weigerde echter de gelden uit te keeren. Zoodoende kwam het tot een procos, dat eerst dezer dagen voor de rechtbank te Parys werd behandeld. De uitspraak luidde dat de bankier Munroe verplicht is de gelden van het Iersche fonds aan den heer Mac Carthy uit te keeren, voor zoover het geld by hem gedeponeerd is tot bevordering van de belan gen van de Iersche party. Voor de uitkeering van een groot gedeelte der som werd echter de machtiging noodig geacht van den heer Patrick Egan, den penningmeester van het Iersche comité in de Vereenigde Staten. BUITENLAN I>. Fraukryk, Casimir Périers boodschap aan de Kamer heeft op alle gematigden in Frankryk. een goeden indruk gemaakt. Het meest worden de zinsneden besproken over zgn besluit, zich na zeven jaren niet meer verkiesbaar te stellen, over de handhaving van alle constitutioneele rechten des presidenten en over eene krach tige regeering, gepaard met vryheid. De socia listen en radicalen daarentegen kondigen den president een stryd op leven en dood aan. Zy vatten de boodschap op als eene bedreiging met eene persooniyke regeering en dreigen op hunne beurt met eene hartstochtelyko, onstuimige oppositie. Vele gematigden vragen zich af, of Burdeau physiek sterk genoeg zal zyn om als voorzitter de orde in de Kamer te handhaven. Die twytel zal hem misschien by de verkiezing van een voorzitter vele stemmen kosten. De nieuwe president ontvangt dagelyks dreigbrieven; in een daarvan wordt gezegd: „binnen veertien dagen zyt ge vermoord!" Eenige dagen voor den aanslag te Lyon vond men in de openbare cabinets aan do marché Samt-Honoró een papier aangeplakt: „Den 25sten treurt Frankryk," thans is er een aan geplakt gevonden: „Périer gaat denzelfden weg als Carnot! Weldra geven wy den datum op, evenals wy deden by den moord op Cannot 1" De anarchist Meunier zal voor het Hof van Assises van de Seine terechtstaan op 25 en 26 Juli. Verscheidene anarchisten werden nog ge arresteerd; te Varenne Saint-Hilaire een tuin man, in wiens woning eene half voltooide bom werd gevonden, en op de place Blanche een tweetal, met dolk en revolver gewapend, waarvan zg gelukkig geen gebruik konden maken. De bovenbedoelde boodschap, welke presi dent Casimir Périer, den Franschen Senaat en de Kamer heeft gezonden, is te Parys op vele plaatsen aangeplakt. In de.rue des Recollets stond een aantal menschen de mededeeling van den nieuwen president te lozen, toen plotseling iemand uitriep: „Wacht maar, we zullen hem ook wel spoedig onder handen nemen!" Onmiddellgk werd de man, die deze verkiaring aflegde, door de omstanders ge grepen en naar het, dichtstbyzynde politie bureau gebracht. Voor den commissaris van politie gebracht, riep de man uit: „Ik ben geen anarchist, maar ik ben gek!" De com missaris achtte het echter noodig den man ▼oorloopig in hechtenis te houden. - In de Kamer kwam gisteren in behan deling een voorstel van den socialist Vail- lant, die verlangde dat de Kamer hare af keu ring zou uitspreken over de maatrogeien, welke de politie had, genomen na den moord van president Carnot. De minister-president Dupuy verzette zich ten krachtigste tegen dit voorstel, dat den ook met 470 tegen 66 stemmen werd ver worpen (Vaillants protest gold hoofdzakelijk de inhechtenisneming van een groot aantal anarchisten vóór de ter aarde bestelling vaa den heer Carnot, een maatregel, dien do politie had genomen uit voorzorg, ten einde mogelyke ongeregeldheden te voorkomen.) Vervolgens verwierp do Kamer met 267 tegen 167 stemmen het voorstel van don socialist Yiviani, die de uitvaardiging oener algemeene amnestie verlangde. Ook dit voor stel werd dflor de regeering bestreden, op grond dat president Périer reeds aan vele veroordeelde politieke misdadigers, die daar voor in aanmerking kwamen, kwytschelding van straf had verleend. Geiyk verwacht werd4 ie do heer Bur deau, tot dusver minister van financiën in het Kabinet-Dupuy, door Fransche Kamer tot voorzitter der Kamer gekozen, in plaats van den heer Casimir Périer. De heer Burdeau verkreeg 259 stemmen, terwyi de candidaat der radicalen, de heer Brisson, slechts 137 stemmen op zich vereenigde. Dat de heer Brisson, die reeds herhaalde malen als de candidaat der radicalen tegen over de hoeren Dupuy en Pórier in liet strijd perk trad, ook nu geene kans zou. hebbon, was te voorzien, maar de vraag blyft nu, wie den heer Burdeau als minister van finan ciën zal opvolgen. Te dezen opzichte heeft president Casimir Pórier nog geen. besluit genomen. Eene deputatie uit Lyon heeft president Pórier verzocht, de tentoonstelling te Lyon te bezoeken, daar anders de geheel© onder neming te gronde zou worden gericht. Casimir Pórier beloofde in September te zullen komen. Namens „eenige Fransche vrouwen" plaatst de „Figaro" eene oproeping om mede te werken tot de stichting van eene philan- thropische instelling ter herinnering aan pre sident Carnot. De dames, die hot initiatief tot dit plan hebben genomen, zyn daarbjj geleid door de overwegiDg, dat de naam van den president, die steeds bereid werd gevon den zgn moreelen en stoffelgken steun te verleenen aan nuttige sociale instellingen, het best op deze wyze vereeuwigd worden. De bedoeling ie, dat het nationaal geschenk geheel uit bydragen van Fransche vrouwen zou tot stand komen en mevrouw Carhpt zelve den aard der instelling zou aangeven. Met betrekking tot het door de regeering aangeboden pensioen schryft mevrouw Carnot aan den heer Mélire: „Ofschoon zeer getiv.ffen door het aanbod, zyn myr.e kinderen en ik van moening, dat Frankryk, door aan president Carnot met eene zoo algemeene instemming zulk eene grootsche nationale begrafenis t© geven, hem de hoogste hulde gebracht heeft, de eenige, harer en zyner waardig." Puitsohland» Het „Kleine Journal" maakt omtrent het Berlynsche Hofschandaal per bulletin bekend, dat de ceremoniemeester Von Kotze, die, naar men weet, als verdacht de scbryver te zyit. van de bekende anonieme smaadbrieven, in hechtenis was gonomen, gisteravond uit dc gevangenis is ontslagen. Het blykt dus dat het gerechtelyk onder zoek geene voldoende redenen heeft opgeleverd om den keizerlyken ceremonie-meester voor de rechtbank te brengen. Dat keizer Wilhelm uit Kiel is vertrok ken, ten einde zyne reis naar Noord-Europr« te aanvaarden, is reeds gemeld. De keizerr dio aan boord van zyn jacht „Hohenzollom" is. vertrokken, wordt vergezeld door do keizerin, maar deze zal haren gemaal niet verder dan tot Drontheim begeleiden. Do keizer zal van daar de reis naar het noorden voortzetten, terwyl de keizerin over Christiania naar Beriyn zal terugkeeren. Terwyi in alle andere landen van Europa de begenadiging der twoe Fransche oföcieien wordt geprezeD, laten de meeste bladen in Duitschland zich koel, enkele zelfs afkeurend, er over uit. De Duitscbers stellen zich geheel op het standpunt van het gezond verstand; zy meenen dat 's keizers edelmoedige daad spoedig door de Franschen zal zyn.vergetcp en de verhouding tusschen do beide landen er niet door zal verbeteren. Enkele bladen vreezen dat de daad des keizors als een ba- wys van zwakheid zal worden beschouwd. Italië. Ondanks de geruststellende officjéele verze keringen, is volgens een corr. van de „Këla. Ztg." de toestand op Sicilië weder even g6- vaarlyk als voor een halfjaar. Men hoort herhaaldelyk zeggen dat de staat van beleg nog niet kan worden opgeheven, omdat dan onmiddellgk de anarchie zou uitbreken. Al is de opstand gedempt, de oorzaken dei: ontevredenheid duren voort Alleen de stede- lgke belasting op meel is opgeheven, anders is niets gedaan om rechtmatige grieven to verhelpen. De regeering deed beloften; eena commissie van Siciliaanscho afgevaardigden beraadslaagde en onderzocht, maar zelfs geen wetsontwerp werd uitgewerkt, dat der bevol king uitzicht kpn. geven op verlichting. In-de mynen lyden meer dan 60,000 per sonen gebrek; de anarchisten vinden grootea aanhang. Zg verspreidon revolutionnaire vlug schriften, waarin aangespoord wordt tot stryd tegen de heerschende en bezittende klassen en het vermoorden van de ministers. Alleen de staat van beleg verhindert, zegt de corres pondent, ernstige misdaden. In de Kamer werd gisteren eene by uitstek heftige discussie uitgelokt door ©6ne vraag van den radicalen afgevaardigde den heer Cavalotti, die van de regeering verlangde te vernemen, waarom 5600 kiezers van dd.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2