N°. 10543. Zutei-da," 7 Juli. A0. 1894. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Juli. LEIBSCH BA&BLAB. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. 1.40. 0.05. Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTTEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/" 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Naar aanleiding van den verjaardag van de vorstin Von Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, werd de eerste afdeeling van het gisteravond gegeven „Musis" concert geopend met het Wien Neerlandsch Bloed en de tweede afdeeling met hot Wilhelmus naar de oude toonzetting. Het concert zelf was door de leden met hunne dames zoo druk bezocht als slechts zelden valt op te merken. Het was dan ook een heerlijke avond wat het weder betreft en er "was tevens voor oen fraai muziek programma gezorgd, dat door het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie op waardige wjjze werd ten gehoore gebracht. Sellenik's polka voor piccolo solo moést worden her haald, althans gedeeltelijk, zulk een applaus viel er aan ten deel. Voor de Kweekschool voor Zeevaart alhier hebben zich gedurende het 2de kwartaal 1894 aangemeld 256 jonpelieden; 175 zyn afgekeurd en de overige geplaatst. Ter vervulling van eone vacature van predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te 's-Gravenhage, is gisteravond het volgend zestal opgemaakt: J. Draaisma, teSteenwijk; dr. H. Zejjdner, te Vollenhove; G. J. A Jonker, te Kralingen; dr. S. D. Van Veen, te Gro ningen; C. L. Van den Broek, te Schiedam, en W. L. Welter Jr., te Arnhem. Omstreeks halftwaalf kwam gistermorgen het stoffelijk: overschot van mr. J. P. J. A. graaf Van Zuylen van Nyevelt uit 's-Graven- hage te Utrecht aan, om vervolgens in den familiegrafkelder op de algemeene begraaf plaats te worden bijgezet. De ter aarde-bestelling had in allen eenvoud plaats; geen enkele krans was op de kist neergelegd. Een viertal rijtuigen volgde den lijkwagen, waarin, behalve een zoon en een neef van den overledene, de volgende personen hadden plaats genomen: Mr. F. graaf Van Randwijk, baron Van Wa8senaer, jhr. Repelaer van Driel, mr. A. graaf Van Randwijk, W. baron Van Vreden- burgh, baron Sirtema van Grovestins, C. J. Van der Oudermeulen en dr. Knottnerus, pred. te 's-Gravenhage. Langs den kortsten weg begaf de 8toet zich naar het kerkhof, waar verschillende hooggeplaatste personen dien opwachtten, onder wie mr. R. Melvill baron Van Lynden, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Aan de groeve nam dr. Knotterus het woord en zeide dat op verlangen van den overledene aan de groeve niet gesproken zou worden; het was echter eene behoefte van do familie, dat er zou gebeden worden, waaraan spr., die zoo lange jaren met den overledene, voor en met hem had geleefd, voldeed. In een treffend gebed herdacht hy den overledene als een trouw vriend, in hem werd verloren een oprecht christen voor land en volk, troon en kerk. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat de achterblijvenden in zijne voetstappen zouden wandelen. Een zoon van den overledene dankte, merk baar aangedaan, ook namens zijn afwezigen broeder, voor de eer, aan de nagedachtenis van zijn beminden en onvergetoiyken vador bewezen. In verband met de interpellatie van den heer Conrad in de jongste vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland, heeft de per- ïnanente commissie uit de reederij te Sche- veningen, waarnemende de reedery- en vis scherijbelangen, zich gewend tot Ged. Staten dier provincie met een adres, waarin gewe zen wordt op den treurigen toestand van het zeestrand als schuilplaats voor de vloot, Het adres zegt dat de nood wel hoog geste gen is, maar dat, indien Delfland overgaat tot het leggen van hoofden, de Scheveningsche vloot onherroepelijk verloren is. Als voor beeld wordt aangehaald Terheide. De commissie dringt er op aan, dat, by de behandeling van een zoo groot volksbe lang als zeewering, ook dat van reedery en visschersvloot niet uit het oog verloren worde. Het adres is geteekend: H. A. v. d. Ro- vaart, pres., A. De Niet, Jb. Den Duik, W. Verhey, A. De Jong, P. De Mos Pz. en M. De Mos, secretaris. Bij koninklijk besluit zyn benoemdtot lid en voorzitter der commissie, die, gedurende één jaar, met ingang van 1 Aug. 1894, be last zal zyn met het afnemen van de prac- tische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878, dr. H. Wefers Bettink, hoogleeraar te Utrecht; tot lid en secretaris dr. F. C. E. Van Embden, apotheker te Utrecht; tot leden: dr. H. P. "Wysman, hoogleeraar te Leiden; dr. H. F. Jonkman, directeur der Rykshoogere burger school te Utrecht; tot plaatsvervangende leden: dr. P. C. Pluggo, hoogleeraar te Groningen; dr. J. W. Moll, hoogleeraar te Groningen; C. Guldensteeden Egeling, apotheker te Zeist; dr. E. Woltering, apotheker te 's Hertogen bosch. Het primitief kohier der plaatselijke inkomstenbelasting te Rotterdam dienst 1894 werd in de gisteren gehouden raadszitting overgelegd, waaruit een belastbaar inkomen bleek van ƒ28,406,016, terwijl gerekend was voor de begrooting op 29 millioen. Daar even wel het vermoeden bestaat, dat by suppletoir kohier nog wel 5 ton belastbaar inkomen voor den dag zal komen, waardoor tegen eene heffing van 3'/a pet. de opbrengst ad ƒ964,000, waarop gerekend is, wel zal worden verkre gen, werd voorgesteld het percentage te hand haven op 3Vj pet. Hare Majesteiten zullen in den avond van Donderdag 19 Juli te Soestdyk terugkeeren. Ter zake van hunne houding by het afslaan van een aanval van kwaadwilligen op een detachement ten geleide van gevangenen van Pankadjene naar Maros in de afdeeling Noorderdistricten van het gouvernement Celebes en Onderhoorigheden, op 16 Dec. 1893, is by koninklyk besluit van 2 dezer de sergeant der infanterie van het leger in Nederlandsch- Indië F. J. A. Wackers benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde, en verder bepaald dat de sedert gegageerdo fuselier van het voormelde leger E. Van den Berg by afzonderlijke dagorders, zoo in Indié als in Nederland, eervol zal worden vermeld. Een gedreven zilveren Avondmaalsbeker en broodschaal is door kerkvoogden van Eelden voor 4000 overgegeven aan den antiquaar Boas Berg, te Amsterdam. De beker, een geschenk van jhr. Ripperda Wolvclden (1649), is geheel uitgevoerd in den geest van Vredeman de Vries (1620); de broodbak is van later dagteekening. Beide zyn voortbrengselen van Friesche kunst ny verheid. Hoezeer die thans wordt gewaardeerd, bJykt uit het feit dat de waarde aan metaal nog geen vierhonderd gulden bedraagt. Aan de Theologische School te Kampen zyn, na voldaan examen, van de 2de naar de 3 e klasse bevorderd de heeren A. J. De Boer, M. H. J. Bosch, G. A. Dykema, C. Van Gelderen, T. Gerber, J. Gunnink Jzn., D. Hoek Mz., D. Hoek Tzn P. G. Hommes, J. E. Van Mechelen, R. Middel veld, J. E. Reyenga, J. L. Schouten, A. Van der Vegt, G. H. A. v. d. Vegte, W. A. Willemse en E. Woudstra. Vier werden niet bevorderd. By de Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoorwegen is benoemd tot adjunct inspecteur 1ste klasse de adjunct inspecteur 2de klasse de heer C. Walraven, te Breda. Eene commissie uit de Vereeniging van commiezen by 's ryks belastingen heeft den minister van financiën een adres aangeboden, waarin om lotsverbetering wordt verzocht. De heer Le Gras, te Rotterdam, neemt in beterschap toe en de geneesheer heeft alle hoop op een misschien langzaam, maar toch volkomen herstel. De beer jhr. L. Tb. Hora Siccama, laat steiyk resident van Pekalongan, thans met verlof bier te lande, keert, zegt het „Hbl.", eerstdaags naar Indië terug, om als resident van Soerakarta op te treden, ter vervanging van den onlangs overleden heer Burnaby Lautier. Het groote zangersfeest, uitgaande van den Bond van Christelijke Zangvereenigingen in Nederland, zal gehouden worden op Woens dag 25 Juli a. 8. op het prachtige landgoed „Velserbeek", naby Velsen, dat daartoe door de eigenaars, den heer en mevr. baron en baronesse Van Tuyll van Serooskerken, met de grootste welwillendheid is afgestaan. Het feest zal aanvangen te halfelf. Het openingswoord zal worden uitgesproken door mr. H. graaf Van Hogendorp, voorzitter van den bond. Te twee uren zullen korte toespraken gehouden worden door de heeren A. J. A. Vermeer, pred. by de Ned.-Herv. gem. te 's-Gra venhage, en J. H. Landwehr, pred. by de Geref. gem. te Rotterdam. De slotrede zal gehouden worden door den heer E. Weisz, predikant by de broedergemeente te Haarlem. Het koor zal uit meer dan 1000 zangers en zangeressen bestaan. Des avonds te voren zal op 't feestterrein te 7 uren een bidstond worden gehouden. Er zullen geene andere feesttreinen loopen dan van uit Dordrecht, Utrecht, Helder, Enk huizen en Amsterdam (en tusschengelegen stations.) Het voorstel van B. en Ws. van Gronin gen om in beginsel te besluiten tot oprichting van een openbaar slachthuis, it een gevolg van eene, naar aanleiding van een in het vorige jaar genomen raadsbesluit, door den wethouder van openbare werken en den adjunct directeur der gemeentewerken ondernomen studiereis naar Amsterdam en Rotterdam. De bestudeering van het over deze reis uitgebracht verslag heeft de zienswyze der meerderheid van het college van B en Ws. gewyzigd ten aanzien van de vraag of de finantiëele belangen der gemeente de oprichting van een abattoir gedoogen. Op grond van vroegere berekeningen, welke gebaseerd waren op het denkbeeld, dat het slachtloon voor rundvee en paarden zoude worden bepaald op hetzelfde bedrag als daar voor te Amsterdam en Rotterdam is aange- noinon, nl. 1 60 per stuk, waren B. en W6. van meening, dat de kosten van exploitatie mot zouden kunnen worden gedekt door de jaarlyksche opbrengst. Daarentegen zal, wanneer bet slachtloon gesteld wordt op 2 per stuk of ingeval bet bedrag dor jaarlyksche aflossing ten laste van de exploitatie-rekening wordt gebracht op eene eenigszins hoogere som, het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven op den duur kunnen worden bereikt. Moge al te voorzien zyn, dat de eerste jaren ria het in werking stellen der inrichting eenige teleurstelling zullen opleveren, het is niet te vrnozen. dat deze toestand langdurig zal zyn. Het cindcyfer der begrooting van de stichtings- kosten ad ƒ272,660 en dat der jaarlyksche exploit atie-kosten a d 38,220 zullen, naar Burg. en Weths. mogen aannemen, niet vèr van de werkelykheid verwyderJ blyven. Het stoomschip „Amsterdam", van Rot terdam naar Nieuw York, is 5 Juli Scilly ge passeerd; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 5 Juli Prawlepoint gepas seerd; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 5 Juli van Marseille; de „Gedeh", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 5 Juli van Perimde „Jason", van Amster dam via Liverpool naar Java, passeerde 5 Juli Gibraltar; de „Reichstag", van Oost Afnka naar Ylissingen en Hamburg, arriveorde 5 Juli te Lissabon; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 5 Juli van Port Said. By koninklyk besluit is de heer P. Faarup, gezaghebber van het eiland St.-Eustatius, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ont slagen. Eervol ontslagen mr. G. A. H. Loix, op zyn verzoek, met ingang van 1 Aug. a. s., als kantonrechter te Weert. Benoemd: A. J. Gysen tot burg. van Baten burg; en L. M. Yan Campen tot id. van Kattendyke. Opnieuw benoemd: tot schoolopziener in het arr. Boksmeer, mr. H. A. Sassen, te 's Hortogenboschtot id. in het arr. Tiel, jhr. R. W. J. Pabst van Bingerden, teNymegen; tot id. in het arr. Lemmer, jhr. mr. T. Van Beyma thoe Kingma, te Lemmer. Vergund aan mej. A. M. E. Degenhart, geb. te Grevenbrück, mej. A. Th. Kellner, geb. te Garfeln, en mej. A. Kampraann, geb. te Frohlinde, het geven van lager onderwys, mits zy overigens aan de daartoe by de wet gevorderde vereischten voldoen. Met ingang van 6 dezer: lo. aan den luit. ter zee 2de kl. J. T. T. Modderman, vergun ning verleend tot het waarnemen van eene particuliere betrekking buiten het zeewezen, voor den tyd van een jaar, onder stilstand van non-activiteits-traktement en zonder op klimming in de rangly6t; 2o. bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst 1ste kl. C. C. A. Van Burg. Pensioen verleend aan: S. Munich, wed. J. Bouwman, brievengaarder, ƒ67; A. A. C. Notenboom, wed. W. Slootemaos, postbode, 88; J. C. Marcelis, wed. A. J. Overtveld, directeur van het Rykstelegraafkantoor te Goes, 450; Ch. M. Beekelaar, wed. H. De Vink, commies ter prov. griffie van Noord- Holland, 465; J. H. Hoogenkamp, wed. J. L. Van der Gouw, ryksveldwachter, 160; J. De Jong, wed. S. of S. L. Wielenga, assistent der posteryen, 360; M. Kryger, wed. A. Van der Mussele, commies 2ae kl. by 's Ryks bel., 426; J. Bol, wed. A. Rodenhuis, lyn wachter by de Rykstelegraaf, 360 's jaars. Do tyd van duur dor detacheering by het leger in Ned. Indië van den lsten luit. J. P. Klobbie, van het wapen der geuio van het leger hier te lande, aanvankelyk vastgesteld op vyf jaren, verlengd met een tydvak van vyf jaren en alzoo bepaald op tien jaren. Aan den reserve-officier van gez. 2de kl. dr. A. M. Van der Willigen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, met ingang van 4 dezer en op het doorhem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit zyne betrekking tot de landmacht. De met verlof in Nederland aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Ned.- Indië P. C. N. Braspot, op zyn verzoek, eer vol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Yereenigiug „Kennis is Macht". Men kon in de Meibladen lezen dat by Koninklyk Besluit van 13 April bevorens recht8persooniykheid was verleend aan de hierboven vermelde Vereeniging van handels bedienden. Alras bleek toon dat deze corporatie in Leiden nog niet die bekendheid had ver worven, waarop zy in allen deele aanspraak had, en het is daarom, dat wy ons hebben neergezet om, zy het slechts in vluchtige trekken, bet doel en de beteekenis dezer sedert 4 Maart 1876 alhier bestaande Ver eeniging te schetsen. Den 25sten Januari 1876 werd in ditzelfde blad een ingezonden stuk geplaatst, waarin de wenschelykheid werd uitgesproken hier ter stede, in navolging van „Vervroegd Beursuur" te Amsterdam en „Mercurius" te Rotterdam, een cursus op te richten tot. het aanleeren en onderhouden der moderne talen en Italiaanscb Boekhouden voor hen, dieniet in de gelegenheid waren privaatonderwys te bekostigen. Kort daarop verscheen van de hand van nu wylen Mr. H. L. A. Obreen een inge- zondon schryven, waarin hy volkomen in stemming betuigde met het denkbeeld van „deri belanghebbende" en hoopte dat zoowel c-hets van kantoren als hunne bedienden zich zouden vereenigen tot het doen ontstaan van een cursus voor kantoorbedienden. Na gevoerde correspondentie tusschen den „belanghebbende", die zich als de heer J. F. K., geëmployeerde by de firma De Heyder Co. (thans Leidsche Katoenmaatschappy) bekend maakte, en den heer Ooreen, werd tot de oprichting op 4 Maart d. a. v. besloten. Cursussen werden opgericht in de Fransche en Duitsche taal, alsmede in het Boekhouden, terwfjl later ook een cursus in het Eugelsch kon worden gegeven. Het onderwys werd en wordt nog gegeven in de lokalen der Vereeniging „Nut en Genoegen", met de meeste welwillendheid steeds door haar koste loos afgestaan. Nu meene men niet, dat hot de Vereeniging vooral in den aanvang, steeds voor den wind ging, integendeel, het heeft vrywat moeite en inspanning gekost haar voor ondergang te behoeden, maar dank zy het onvermoeide streven van het toenmalige bestuur, en den krachtigen steun van den beschermheer, den heer Obreen, is de Vereeniging allengs in bloei vooruitgegaan. Zyne nagedachtenis zy hier daarvoor onze dankbare hulde gebracht! Als leden der toen bestaande Vereeniging traden toe jongelieden boven den leeftyd van 16 jaren, terwyl later (in 1882) werd besloten een voorbereidenden cursus op te richten, bestuurd door de Vereeniging, waarop werden toegelaten jongelieden beneden dien leeftyd. De invoering van dien cursus bleek noodzake lijk, aangezien velen, de school op hun 13de of 14de jaar verlaten hebbende, van taal- onderwys geheel verstoken bleven, en alzoo veel van het geleerde verloren. Aan deze voorbereidende school werd be halve in de moderne talen ook onderwys ge geven in de Nederlandsche taal, en do by- woning van dit vak verplichtoud gestold, wanneer de leerling by examen daarvan niet voldoende onderlegd bleek te zyn. De gunstige werking van het verplicht by- wonen der Ned. taalklasse aan de voorberei dende school gaf kort daarna liet Bestuur aanleiding met een voorstel ter tafel te komen, waarby de invoering van een dergelyken cursus ook voor de Vereeniging raadzaam werd geoordeeld. Dat mag voorzeker een uit stekend denkbeeld van het Bestuur genoemd worden, om, waar het de beoefening der talen gold, in de eerste plaats onze schoone Neder landsche taal te beoefenen, welke maar al te dikwerf zoo schromelyk wordt verwaarloosd Alles werd dus door het Bestuur in het werk gesteld om de beide onderwys-inrich- tingen aan hun doel te doen beantwoorden. Aan yver, toewyding en belangstelling ook van de zydo der onderwyzers ontbrak hel geenszins, maar werd dit altyd door de leden op den rechten prys geschat? Helaas neon. Zyn er voorbeelden te over om te wijzen op het groote practische nut, dat de Vereeniging door baar onderwys aan velen barer leden verschafte, en waardoor het flinke onderwys harer leeraren goed tot zyn recht kwam, teleurstellingen bleven niet uit; velen harer leien, vooral onder de jongeren, beseften het nut van het onderwys niet voor hun toe komstig bestaan en trachtten meermalen het onderwys op zyde te schuiven voor pret- makery. Dank zy echter het flinke optreden van het bestuur en hh. onderwyzers, faalden deze pogingen. Ten einde voor hot vervolg et-ne iiorbaling daarvan te voorkomen, en ook om aan reeds lang gekoesterde wenschen te voldoen, achtte het bestuur den tyd gekomen, ingrijpende veranderingen in het wezen der Vereeniging aan te brengen. De eerste stap daartoe werd gedaan in October des vorigen jaars, door het uitschry ven eener vergadering, waarby ook oud-bestuur- deren waren uitgenoodigd en waarop na lange beraadslagingen werd aangenomen dat eene Vereeniging zoude worden opgericht, met het doel een onderlingen band te vormen tusschen handelsbedienden, evenals sinds jaren met ge lukkig gevolg in onze groote koopsteden Amsterdam en Rotterdam werkt. De statuten, die vervolgens werd6n ontworpon, mochten op 10 April dt a. v. de kon. goedkeuring ver werven. Eenige leden der vroegere Vereeniging, den vereischten leeftyd van 18 jaren bereikt hebbende, gingen op de nieuwe over, terwyl de jongeren als gewoon leerling aan de school verbonden bleven. Ook eenige handelsbedienden traden later toe. De onderwys-inrichtingen, aan de Vereeni ging verbonden, welke afzonderiyk worden geadministreerd, zyn gesplitst in eeno voor bereidende school en een hoofdcursus. Op de voorbereidende school kunnen jonge lieden geplaatst worden, die de dagschool verlaten, den leeftyd van 13 jaar bereikt en dien van 16 jaar nog niet overschreden hebben. Onderwys wordt daar gegeven in de Neder landsche, Franscbe, Duitsche en Engelsche taal, door gediplomeerde onderwyzers. Op den hoofdcursus worden toegelaten jongelieden boven de 16 jaar. Men kan daar aanleeren of onderhouden de Nederlandsche, Franscbe, Duitsche en EngeUche taal, bene vens hot dubbel- of Italiaansch boekhouden. Met September a. s. wordt voor de talen eene klasse ingelegd, waarin o. m. de gelegenheid bestaat zich te bekwamen in handelscorres pondentie en handelsterminologie. Ook wordt terzelfder tyd een cursus geopend in handels- rekenen, en by voldoende deelneming een in handelsrecht. Het onderwys heeft ook hier plaats door geëxamineerde onderwyzers. Het nut van deze inrichtingen zal wel door niemand betwist wordenimmers, hier bestaat de gelegenheid voor onbemiddelde ouders of voogden de aan hunne zorg toevertrouwden onderwys te doen erlangen tegen werkeiyk zeer lagen prys. De schoolgelden bedragen toch voor 1 en 2 vakken ƒ12, voor 3 en 4 vakken 16, en voor 5 en 6 vakkon 20 per jaar. Naar wy verder vernamen, heeft het Be stuur der Vereeniging by de gemeente aan geklopt om een subsidie ad ƒ500, ten be hoeve zyner scholen. Van harte hopen wy, dat gemeld vorzoek by ons voortvarend gemeentebestuur een gunstig onthaal vinden moge, daar by de vele onderwys-inrichtingen, die Leiden telt, deze zeker eene voorname plaats inneemt. En nu de Vereeniging zelve, wat wil die? hooren wy vragen. "Welnu, zooeven reeds stipten wy dit aan. Tot heden bestond geen enkele band tusschen boekhouders en kan toorbedienden, en dat in eene stad waarzoo- veel fabrieks- en handelsnyverheid vertegen woordigd is. Waar groote koopsteden voor gingen, daar meende „Kennis is Macht" niet te moeten achterbiyven, zy het dan op be scheiden wyze, al het mogelyke te doen om het gemeenschapsgevoel by dien uitgebreiden stand van handelsbedienden op te wokken en te versterken. De contributie is voor 1894 zeer laag 1.50) gesteld en behoeft dus niemand af te schrikken lid te worden. In den winter stelt de Vereeniging zicb voor eenigo voordrachten voornamelijk op wetenschappeiyk gebied te houden, waarvoor sprekers zullen worden uitgenoouigd, alsmede vergaderingen te beleggen, ten einde do be langen der Vereeniging en hare leden te be spreken, en het gezellig samenzyn te be vorderen. Prijsvragen zullen worden uitgeschreven zoo dikwyis het Bestuur zulks noodig oordeelt, eene bibliotheek wordt gevormd, terwyl bet bureel tot plaatsing der leden en ook niet- leden de gelegenheid verschaffen zal op go- makkelyker wyze plaatsing op een kantoor te bekomen, hetzy hier of elders, on aan patroons zooveel doenlyk do goede vervulling van vacaturen te waarborgen. Wenscht men geen lid te worden en toch de Vereeniging in haar ernstig pogen te steunen, men worde Donateur tegen eene minimum-bydrage van ƒ1. Niemand, die handelsbediende is, vorzuime alzoo lid te worden van eene Vereeniging, die beoogt, door verbreiding van algemeene kennis onder hare leden, hun den stryd om het bestaan gemakkelijker te maken, die n-

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1