N°. 10542. Vrijdag 6 «Juli. A0. 1894. feze Courant wordt ^dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Juli. IDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COUBAKT: Voor Leiden per 8 maanden.f f 1.10. Franco per post i110. Afzonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Aan den 53sten verjaardag van H. K. H. Prinses Von Wied, geboren Prinses Maria der Nederlanden, werd heden alhier gedacht door het uitsteken der vaderlandsche driekleur van de openbare en enkele particuliere gebouwen, alsmede het houden eener parade door het garnizoen op het Schuttersveld, op de wyze als reeds in ons vorig nommer werd mede gedeeld en waarbij in den omtrek eene tal rijke menigte aanwezig was. 's Ryks Ethnographisch Museum heeft van den heer Van Ghert, te 's-Gravenhage, de navolgende 89 voorwerpen van Suriname ten geschenke ontvangen. Geïnventariseerd als serie 951, als: 1 zitbank, 1 waaier, 2 zeven, 2 draagmanden, 1 fluit, 1 trom, 2 vischhaken, 4 waterflesschen van kalebas, 10 bakjes van kalebas, 4 lepels van kalebas, 10 spatels, 1 stuk ruw hout en 1 bundeltje stokjes. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. By het 2de reg. veld-artillerie te 's-Gra venhage en Leiden zyn Woensdag de met groot verlof zynde miliciens, lichting 1891, voor den tyd van vier weken onder de wapenen gekomen tot het deelnemen aan de practische oefeningen van dat corps. Maandag werd de parochie van den H. Jeroen te Noordwyk vereerd met een bezoek van ZEx. Mgr. Benedictus Lorenzelli, Pauselijk Internuntius by het Nederlandsche Hof, ver gezeld van den secretaris der Nunciatuur, van mevr. de douairière gravin Van Bylandt, en haren zoon graaf H. Van Bylandt. De hooge bezoekers begaven zich terstond naar de kerk om het H. Sacrament een be zoek te brengen en de overblijfselen van St.-Jeroen te vereeren. Na eenigen tyd in de pastorie vertoefd te hebben en in gezelschap van den zeereerw. heer pastoor G. G. Honig een korten rytoer naar Noordwyk aan Zee gemaakt te hebben, keerden ZEx. en zyne medegezellen naar '8-Gravenhage terug. Uit Noordwyk wordt verder gemeld: De eerste groote Processie uit Amsterdam is vastgesteld op den lOden Juli en die van de Parochie van Katwijk op den 17den Juli. Jaariyks breiden deze processiën zich uit, wat xeer zeker nog zal bevorderd worden wanneer de bouw der nieuwe kerk, waaraan reeds een begin gemaakt is, zal voltooid zyn. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de openbare school voor gemeen schappelijke rekening van beide gemeenten Zoetermeor en Zegwaard, hebben zich vijf sollicitanten aangemeld. Do gezant van Duit6chland by ons Hof, graaf Von Rantzau, en zijne echtgenoote maakten gisteren een uitstapje naar Zeist Driebergen, van waar zij des avonds in de residentie terugkeerden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage zal in den vacantietyd der rechterlijke macht, in de tweede helft dezer maand, 'eene plechtige open bare vergadering houden tor installatie als raadsheer in dat college van mr. Van Laer, laatstelijk president van de rechtbank te Almeloo. Voor de eind examens der Ryks Politech- nische School te Delft, hebben zich aange geven 43 candidaten, waarvan zich voor het begin der examens 2 terug hebben getrokken. Dio candidaten waren verdeeld als volgt: 22 voor civiel-ingenieur, 2 voor scheepsbouw kundig ingenieur, 11 voor werktuigkundig ingenieur, 2 voor mijnen-ingenieur en 0 voor technoloog. Verder hebben zich aangegeven voor het technologen-examen tweede gedeelte 9 en voor het technologen-examen eerste ge deelte 12 candidaten. Het diploma voor civiel ingenieur verwierven de heeren: Examen C: Toegelaten voor art. 61 de heeren R. Blok, J. J. L. Bourdrez, jhr. A. H. E. v. d. Does de Bijl, F. M. v. Panthaleon bn. v. Eek, M. v. d. Ende, W. G. C. Gelinck, A. Th. De Groot, R. v. Harencarspel, J. A. Kal ff, H. J. Thai Larsen, P. F. Lehmkuhl, S. Mulder, A. Perelaer, W. F. O. Schaalje, A. H. Schram, J. M. Stoop, J. Van Tubergen. Voor art. 63 de heer G. A. Van Assendelft de Coningh. Examen C: Toegelaten voor art. 64 de heeren C. BosmanW. H. Van DrutenJ. F. H. Koopman, M. Middelberg; W. B. Slotboom Sz.; A. A. Van der Steur; F. L. Tan. Voor art. 65 de heer J. Koomans. Examen B, art. 60: Technologen. Derde gedeelte. Toegelaten de heeren J. C. Boot, J. N. Fürstner, A. R. Van Linge, J. A. A. M. Van Loon, P. H. v. d. Meulen, H. Van der Woude. Tweede gedeelte. P. M. v. Haarst, \A. Heldring, L. J. v. Erp Taalman Kip, S. H. Meihuizen, J. Rutten, L. G. Vliegenthart, H. J. Koning. Eerste gedeelteE. Van Eibergen Santhagens, R. Van Hasselt, A. Ter Horst, G. F. Van Limborch van der Meersch, D. Pijzei, H. Tjjdens, I. P. De Vooys. In tegenwoordigheid van zeer vele vrienden en gemeenteleden had gisteren op de begraaf plaats Eik-en Duinen by 's-Gravenhage de overdracht plaats van het monument, dat op het graf van ds. Heinecken is verrezen. Dat monument bestaat uit eene tombe van hard steen; op den deksteen zyn uitgebeiteld de naam van den ontslapene en de data van zyn geboorte en overlijden; terwijl een wit mar meren steen den vorm heeft van een open geslagen boek, dat twee bijbelteksten bevat, namelijk die van Hebr. 138 en I Cor. 919. De commissie van voorbereiding voor het Vide Internationaal Congres voor binnen scheepvaart, van 23 28 Juli a. s. te 's-Gra venhage te houden, heeft den gemeenteraad gevraagd of hij er prijs op stelt de in zijne gemeente vergaderde congresleden op de eene of andere wijze te ontvangen. Voor de vacante betrekking van gemeente ontvanger te Schiedam hebben zich 46 solli citanten aangemeld Gisteren deed de burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Borel Van Hoge landen, in den Raad mededeeling van een geschenk, dat hij aanbiedt aan den Raad. Het is een zware zilveren burgemeestersketen, ontworpen door den heer Willem Muiier en de schakels waarvan worden gevormd door het wapen der familie Boreel, door symbolen van de kruistochten en van de boekdrukkunst, de twee oude wapens van Haarlem en dat van het St. Lukasgild en op den daaraan hangenden penning natuurlijk het tegenwoor dige wapen van Haarlem en aan den keerkant dat van het Rijk. Deze nieuwe burgemeesters-ketting is ver vaardigd door de firma Voet, zoodat het geheel een Haarlomsch product is. De heer De Kanter, oudste wethouder, bracht in hartelijke woorden dank aan den voorzitter, waarmede do Raad door toejuiching instemde. In zake de gasquaestie werd besloten met 10 tegen 12 stemmen overeenkomstig het voorstel der raadsleden Bijvoet, Beynes, Sabelis en Willink, om zich te houden aan eene vroeger aangenomen motie, waarbij de wen- scheiykheid werd uitgesproken om geen overeenkomsten meer aan te gaan met de „Imperial Continental Gas-Association". Hierna kwam aan de orde het volgende voorstel van B. en Ws. betreffende eene tijde lijke regeling van het drie- en vijfjarig mid delbaar onderwijs voor jongens. B. en Ws. wenschen niet over te gaan tot het vervullen der vacante directeurs-betrek king van de school ter opleiding voor Handel en Nijverheid, maar stellen voor deze school te maken tot eene H. B.-S. met driejarigen cursus, een zoodanig deel vormende der HBS. met vijfjarigen cursus, dat het onderwijs op de driejarige geheel gelijk is aan dat gegeven in de drie eerste klassen der vijfjarige. De leeraren der beide scholen worden allen (behalve die de wettelijke bevoegdheid missen) beschouwd leeraar te zijn, zoowel aan de vjjf- als aan de driejarige. Met de algemeone leiding van het onderwijs aan de beide scholen wordt belast de directeur der vijfjarige, terwijl het dagelyksch toezicht in het gebouw der driejarige wordt opgedragen aan een te be noemen onder-directeur. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel aangenomen. De Hertogin weduwe van Albany, zuster van H. M. de Koningin-Regentes, zal eerlang een bezoek brengen aan Duitschland en ook aan HH. MM. onze Koninginnen. De Hertogin zal van haar kinderen vergezeld zijn. Hr. Ms. pantserdekschip .Koningin Wil- belmina" is gisteren niet van Nieuwediep naar Zee vertrokken, zooals aanvankelijk was be paald. Ingevolge uit Den Haag ontvangen telegraphische order, moet het vertrek worden uitgesteld, daar vooraf nog een onderzoek naar den toestand der ketels moet worden gedaan. Daartoe zijn uit Den Haag te Nieuwe diep aangekomen de inspecteur van den stoomvaartdienst en de chef der afd. materièel aan het departement van marine. Er heeft zich eene commissie gevormd voor de oprichting van een standbeeld van Frans Hals, waarvoor het initiatief is genomen door den heer J. Krol Kzn., lid van den ge meenteraad te Haarlem. Yoorts hebben daarin zitting genomen jhr. mr. J. W. G. Boreel Van Hoogelanden, burgemeester; mr. A. J. Enschedé, gemeente-archivaris; S. J. graaf Van Limburg Stirum en mr. A. W. Thöne, bestuurder van Teyleris genootschap. De commissie heeft zich de medewerking verzekerd van de Maatschappij ,Arti et Ami citia" te Amsterdam en het Genootschap „Pulcbri Studio", te 's-Gravenhage, wier be sturen onderscheidenlijk hebben aangewezen de heeren prof. C. L Dake en Gerard Muller, H. W. Mesdag en J. Israëls. In het verslag aan Gedeputeerde Staten omtrent zfjn onderzoek van de oude archie ven in de provincie Zuid Holland schrijft de heer Hingman over Naaldwijk o. a. „Het oudste charter is van 1295, waarbij Hendrik van Poelduinen de helft van zeven hond lands en nog oen vierde van dat land, gelegen in het Nieuwland onder Naaldwijk, maakt tot oen kruisland, onder beding dat de vruchten moeten jkomen ten behoeve van de armen, totdat eeD man het kruis zal opnemen tegen de ongeloovigenals wan neer het land moet verkocht worden en de opbrengst hem tot teerkost gegeven. Uit een brief van 12 November 1374 bljjkt, dat deze gift toen nog onder beheer van do nako melingen der door hem gestelde bewaarders was, en uit een brief van 10 Augustus 1422, dat drie mannen uit Naaldwijk tegen de onge loovigen van Beem (de Hussieten in Bohe- men) waren uitgetrokken, en het land ver kocht was." De Provinciale Staten van N. Brabant hebben gisteren benoemd tot ingenieur van den provincialen waterstaat den heer P. H. A. Van Wamel, met algemeene stemmen (59), en tot buitengewoon lid van Gedep. Staten de heer J. Bluyssen, te Asten, met 44 stemmen. De minister van bmnenlandsche zaken zal de opening van het nieuwe gebouw van het dep. Wageningen der „Maatschappij tot Nut van hot Algemeen" op 9 Juli bijwonen. Door stemgerechtigde deelhebbers van do Nederlandsche Handelmaatschappij werd gisteren te Rott rdam in het Notarishuis eene bijeenkomst gehouden ter verkiezing van een commissaris en commissaris plaats vervanger. Als zoodanig wer.ien herkozen de heeren A. De Monchy en A. F. Ebelmg. Te Amsterdam zijn benoemd tot leeraar in de wiskunde b(j het M. O., F. J Houwen en tot tijdelijk leeraar in de Hoogd. taal en letlerk. P. W. Merkos, belden te Amsterdam De 1ste luit. C. Hemmes, van het 4de reg. inf., wordt- 1 Nov. eervol ontheven van zijne detacheeiing by do hoogere krygsschool en alsdan voor een jaar gedetacheerd by het 2de reg. veld-art. te 's-Gravenhago. De dirigeerende officier van gez. lste kl. by de zeemacht L. P. Gysberti Hodenpyl, ge plaatst in de directie der marine te Amsterdam, wordt met 1 Aug. a. s., onder eervolle ont heffing van zyne tegenwoordige betrekking, overgeplaatst naar de directie der marine te Willemsoord en belast met het beheer over het hospitaal der. marine aldaar. Deze hoofdofficier wordt in de direotio der marine te Amsterdam vervangen door den be noemden dirigeerenden officier van gez. lste kl. by de zeemacht F. H. L. Roessingh van Iterson, thans geplaatst in de directie der marine te Hellevoatsluis en chef van de mari tieme ziekeninrichting aldaar, die alsdan eervol wordt ontheven van zijne tegenwoordige be trekking en vervangen door den dirigeerenden officier van gez. 2de kl. by de zeemacht dr. T. Swart Abrahamsz. (Sts. Ct.) Te Amsterdam is, na eene langdurige ongesteldheid overleden mej. Jeanne Maria Huygens, die, volgens het „Hbl.", zich door letterkundigen arbeid, hoofdzakeiyk vertalingen, naam had verworven. De „Arnh. Crt." kan met zekerheid mededeelen dat besloten is de Arnhemsche Orkestvereeniging, wegens gebrek aan gelde- lykon steun, met Nov. a. s. te ontbinden. Verscheidene leden zyn dientengevolge reeds in onderhandeling tot het aangaan van nieuwe engagementen. In de eergisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Opsterland (Fr.) werden weer harde noten gekraakt en scherpe woorden gebruikt. Het eerste punt op de agenda was nl. mededeeling van het koninklyk besluit, waarby het Raadsbesluit tot het aan gaan eener geldleening van f 4200 tot aan koop van grond voor werkverschaffing niet werd goedgekeurd. Dit besluit gaf den heer Zwart aanleiding eenige citaten aan te halen uit „God, eigendom en familie", van mr. S. Van Houten, waaruit hy poogde aan te toonen, hoe mr. Van Houten omtrent sommige punten sinds het verschynen dier brochure veranderd is van opinie. Heftig riep de heer Zwart: „Als een koude Nederlander eenmaal hetzelfde feit op mr. Van Houten pleegt als een heethoofdige Ita liaan deed op president Carnot, dan moeten wy zeggenGy hebt uw verdiend loon, want gy hebt voor de arbeiders niets willen doen M Dr. Vitus Bruin8ma noemde het antwoord van de Regeering voor den gemeenteraad grievend; daarin werd toch gezegd, dat de Raad de belangen der gemeente niet behar tigde. Daartegen protesteerde spr. met alle kracht; het bewuste besluit droeg juist het karakter van waarachtige behartiging der ge meentebelangen en werd met algemeene stem men aangenomen. De heer Van Zinderen Bakker, wethouder, veroordeelde ook de houding der Regeering en stelde de volgende motie voor: „De Raad der gemeente Opsterland, over tuigd als hy is, dat werkverschaffing op den grond een practisch middel is togen toe nemende uitgave voor armenzorg, neemt met diep leedwezen kennis van een besluit der hooge regeering, waarby zyn beroep, om voor gezegd doel eene kleine geldleening aan te gaan, niet kon worden goedgekeurd; „stelt mitsdien haar verantwoordeiyk voor de gevolgen van de steeds stygende werk loosheid, omdat zij (de Regeering) tot ver mindering daarvan niets heeft willen bydragen, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd met 7 tegen 4 steramen aangenomen, waarop de commissie voor deze werkverschaffing diligent verklaard werd, om te trachten door vrywillige bydragen het benoodigd kapitaal byeen te brengen. Eene missive was ingekomen van den minister van binnenlandsche zaken, houdende me iodecling dat Z. E. het niet noodig oordeelt B. en Ws. op hun verzoek, in audiëntie te ontvangen, als zy met hem over de nog niet goedgekeurde gemeentebegrooting over 1894 wenschen te spreken. Z. E deelde mede dat de gemeenteraad zich by den Raad van State kan doen vertegenwoordigen en daar zyne bezwaren indienen. Dit schryven werd voor notificatie aange nomen. Een tweede punt, dat aanleiding gaf tot scherpe critiek, was het plan der Regeering, om de brigade bereden marechaussee van Oltertorp te verplaatsen naar Gorredyk. De aldaar wonende Raadsleden, dr.Vitus Bruinsma, De Boer en Zwart, hadden een voorstol inge diend om zich tot de Regeering te wenden met het verzoek, niot tot die verplaatsing over te gaan, vooral in het belang der open bare orde. Te Gorredyk was alles rustig, ook tydens de grootste werkloosheid, en kwam er ma rechaussee die naar het oordeel der leden- voorstellers wel eens provoceerde dan zou daardoor de orde wel eens verstoord kunnen worden. Met algemeene stemmen op óón na werd het voorstel aangenomen. Aan den voorzitter werd gevraagd, 6f evenals de onderwyzers ook de andere gemeente ambtenaren wegens gebrek aan geld wachten op uitbetaling van hun salaris. Uit het antwoord bleek dat de andere ambtenaren uitbetaald waren en dit zal voor do onderwyzers nu wel gauw volgen. De Raad besloot nl. tot het aangaan eener tydelyko geldleening van f 10,000, om kasgeld te krygen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 6 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 4 Juli van Boulogne-sur Mer; de „Koningin Regen tes", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 4 Juli van Suez; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 Juli te Suez; de „Sumatra" vei trok 4 Juli van Amsterdam naar Batavia; de „Transvaal", van Amsterdam via Londen naar Kaapstad, passeerde 3 Juli Prawlepoint; de „Maasdam" arriveerde 4 Juli van Nieuw-York te Rotter dam; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 4 Juli Dungeness; de „Soerabing" vertrok 4 Juli van Batavia naar Rotterdam; de „Stentor", van Batavia naar Amsterdam, is 4 Juli Perim gepasseerd. Nadere mededeelingen omtrent de expeditie naar Lombok. In de zitting van de Tweede Kamer van 28 Juni jl. heeft de minister van koloniën, uit een toen juist ontvangen schryven van den gouverneur-generaal van 22 Mei jl., onder meer de eischen medegedeeld, welke de land voogd voornemens was, uithoofde van de on gepaste houding der Lomboksche bestuurders en den nood der Sassaksche bevolking, aan de vorsten van Lombok te doen voorhouden. Uit eene op 2 dezer ontvangen depeche van 31 Mei jl. biykt evenwel, dat de Gouverneur- Generaal na de op 26 Mei gehouden buiten gewone vergadering van den Raad van Ned.- Indië, waarvan de minister in de zitting der Eerste Kamer van 8 Juni jl. melding maakte, in overeenstemming met het daar besprokene besloten heeft, om ook nog als eisch te stellen Ue onmiddellijke uitlevering, ten einde hem naar een ander eiland te verbannen, van den uit '8 ministers vorige mededeeling reeds be kenden onechtcn zoon van den ouden vorst van Lombok, Anak Agoeng Madé. Tot het besluit om ook dezon eisch te stellen is de Indieche Regeering gekomen door de overweging dat voornameiyk aan Anak Agoeng Madé, die in de laatste jaren een overwegenden invloed op het bestuur van Lom bok heeft uitgeoefend, de minachtende houding te wyten is, die dat bestuur tegenover ons gezag heeft aangenomen, terwyi het zyne handelingen zyn geweest, die den opstand der Sassaksche bevolking tot zyn tegenwoordigen omvang hebben aangeblazon. Zoolang dan ook Anak Agoeng Madé niet van Lombok ver- wyderd is, kan geen bevredigende toestand in het leven geroepen worden, en om to voor komen dat die verwydering op de lange baan zou wordon geschoven en daardoor do gun stige tyd voor een gewapend optreden zoo dit vereischt werd zou verloopen, is de onmiddellyke uitlevering gevorderd. De minister heeft het bovenstaande tot aan vulling van zyne vorige m6dedeelingen ter kennis van de Tweede Kamer gebracht. Gemengd Nieuws, Voor een kruidenierswagen, wolke by Alfen stond, schrikte een paard, dat voor een wagen liep, zoodat het paard op hol ging, maar spoedig tot staan gebracht werd. De kruidenierswagen ging te water en de schade van wat zich daarin bevond, was zeer groot. Hedennacht is door de beide gemeenteveldwachters te Zoeterwoude procos- verbaal opgemaakt tegen drie stroopers, vader en twee zoons, wegens hot visschen met dobbers in aan een ander behoorende water en zonder vergunning en twee bovendien zonder akte te hebben. Het geschiedde in de Roomburger Polder en in de Vliet. Dertig Amsterdamsche diamant- slypers zullen, naar het „Vad." meldt, met hunne gezinnen naar Noord-Amerika ver trekken. Gisteren geraakte een machinist van de H. IJ.-Sp.-My. te Rotterdam met de hand beklemd by het aanzetten van det Westinghouse rem, met het ongelukkig gevolg dat hem drie vingers verpletterd werden. Na verbonden te zyn, is hy naar zyne woonplaats, Amsterdam, teruggekeerd. In de veenkolonie Jubbega (Fr) zyn twee kinderen, een van 9 jaar en een van 3'/i jaar, verdronken. De oudste was een dochtertje van Van Houten, de tweede een kind v&n H. De Kroon. Een zoon van P. Vermeer te Spakenburg is in de Zuiderzee van den botter gevallen en verdronken. Zyn lyk is nog niet gevonden. Gisteravond, omstreeks zes uren, is onder Numansdorp, een jongen van dertien jaar, by het baden, verdronken. In de Zuid Willemsvaart, onder Woort, is de 26 jarige T. B. by het zwemmen verdronken. Tusschen Wehl enKeppelisby een hevigen brand de kapitale hofstede op den huize Enghuizen, bewoond door Bles, met al wat er zich in bevond, door eene onbe kende oorzaak in vlammen opgegaan. De damescommissie van het „Koningin-Wilhelmina-Fonds" to Hamburg, heeft het voornemen op 21 Novernbor a. s. eene verloting te houden, ten bato van dat ondersteuningsfonds, bestaande uit 10,000 loten met 1000 pryzen. Ter beschikking van de Nederlandsche ver eeniging te Hamburg zyn gesteld 2000 loten Het lot kost slechts 50 pfenning. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft te Antwerpen een hevige brand gewoed in de stapels hout, gelegen in doe polder Ferdinand tusschen de dokken on de Schelde. Vyf loodsen, eene oppervlakte be slaande van meer dan een halve hectare, werden eene prooi der vlammen. Gelukkig was de wind westelyk; indien hy in tegenovergestelde richting had gewaaid, zou het over meer dan 50,000 vierkante meter opgeslagen hout ver loren zyn geweest. De brandweer was machteloos tegen de vuurzee en moest zich bepalen tot het redden van de omringende loodsen. Het verbrande hout was het eigendom van Adolf Verspreeuwen, Fióré en Van Huffelen; de aangerichte schade wordt op 150,000 fr. geraamd en was gedeel- teiyk door verzekering gedekt. De stoetery van koningin Victoria te Hampton Court is voor 23,070 guineas verkocht. Door de baldadigheid van een paar jongens is te Koningsbergen een ver- schrikkeiyk ongeluk gebeurd. Een man reed met eene handkar, waarop twee groote mand- flesschen yiet benzine, over de veemarkt, toen

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1