dier slagen trof een eik, staande op het Kampje, aan de Lagevaart, tegen de buiten plaats „Endegoest". Bedoelde eik is nagenoeg geheel van den bast ontdaan en middendoor gescheurd. De landbouwer L. H., te Oegstgeest, was op zijn land, gelegen tegen het Katwyksche kanaal onder dezelfde gemeente, met zijne arbeiders bezig aan het opzetten van hooi. De bliksem trof een dier hoopen, welke ver brandde. Gelukkig dat de arbeiders een oogen- blik te voren met het opzetten klaar waren, anders had het ongeluk grooter kunnen zijn. Tydens het hevige onweder sloeg te War mond de bliksem in den schoorsteen van het huis, bewoond door W. Van Bladel, welke schoorsteen geheel uit elkander geslagen word. Het schijnt dat de bliksem den schoor steen is ingekomen en weer uitgegaan, want op den zolder werd nog een luik uit den schoorsteen geslagen, en beneden in de kamer werden aan den wand schilderijen gezengd en verbrijzeld, alsmede behangsel afgescheurd, alles gelukkig zonder brand te veroorzaken. Ook te Rypwetering ontlastte zich eon hevig onweder. Eensklaps hoorde men een feilen donderslag, welke het vermoeden wet tigde, dat het hemelvuur ergens in de nabij heid was ingeslagen. Weldra zag men dan ook te midden van een blok huizen eene ont zaglijke vlam opstijgen. De bliksem had een hooiberg van den landman J. Heemskerk dermate getroffen, dat die opeens in lichter laaie stond. Ontzettend was de aanblik hier van voor de bewoners van de in de onmid dellijke nabijheid zich bevindende huizen. Enke len maakten reeds aanstalten, om hunno roerende have bijeen te pakken en in veilig heid te brengen. En niet zonder reden: de brandende massa bevond zich vlak achter den koestal van genoemden landman, waarvan het rieten dak ook werd aangetast. Dezestal met de woning van H. en verscheidene klei nere woningen hebben een gemeenschappelijk rieten dak. Gelukkig kon men onmiddellijk over de brandspuit beschikken, zoodat het vuur spoedig in zijn voortgang gestuit werd en de verschillende woningen voor aantasting beveiligd werden. Dit ging des te beter, omdat de wind van de huizen afgekeerd was. Than6 heeft de brand zich slechts tot dion berg be paald, doch hij was eerst den volgenden mor gen te vijf uren voorgoed gebluscht. Door de v eld wachters P. Yan der Stol en J. De la Rie, te Zoeterwoude, is hedenmorgen naar de arrestantenkamer aldaar per roeiboot overgebracht een allesbehalve nuchter persoon, die te Zoeterwoude aan de huizen had gezongen tegon geldelijke belooning en daarna btJ eene herbergierster, die niet thuis was en de deur barer tapperij behoor lijk had gesloten, deze deur met geweld ge opend had en uit ©ene in de herberg aan wezige karaf ruim een halven liter jenever had verorberd. Een verder onderzoek is door de veldwach ters ingesteld, zoodat die persoon zijne straf wel niet zal ontloopen. Eene waarschuwing tevens om geen geld te geven aan zulko personen, daar het hun enkel om sterken drank te doen is. Gistermiddag omstreeks halfóén ontstond brand ten huize van Q. Warmen- hoven en L. M Ruigrok, naby het station P.-Gyzonbrug, langs den 's Gravendamschen weg. Vóór de brandspuiten aanwezig waren, lag eon en ander reeds in de asch. Op de jongste wolmarkt te Hoofddorp waren aangevoerd 163 vachten, te zamen wegende 770 kilogram. De prijs was por kilogram 90 a 95 cents. Hedenavond wordt het eerste vuurwerk vóór het Kurhaus te Schevemngen afgestoken. De pyrotechnicus, de heer Ruysch, te Utrecht, die dit jaar de vuurwerken levert, heeft bijzondere zorg er aan besteed. Ter viering van het verjaarfeest van H. M. de Koningin-Regentes zal in den avond van 2 Augustus van gemeentewege in den grooten vy ver van bet Haagscho Bosch een breed front van latwerk verrijzen, waar van alle ltynen door illuuiineerglaasjes zullen verlicht worden. Het stuk stelt goene bepaalde figuur of decoratie voor, maar zal daar ver rijzen om een fraai lichteffect boven den waterspiegel voort te brengen. Men meldt uit 's-Gravenhage, dd. 3 Juli: Het was hedenmiddag te Monster zoo kalm mogelijk on zonder het deerlijk gehavende voormalige telegraaf kantoor in de Hoeren- straat, aldaar, en de verbrijzelde ruiten van het daarnaast gelogen brandspuithuis, zou men zich moeilik een denkbeeld kunnen vormen van de ongeregeldheden, die het requireeren van militaire macht, gedurende een drietal dagen, noodig schijnen te maken. Trouwens, het was nu op het midden van den dag, zoodat byna de gcbeele bevolking aan den veldarbeid is. 's Avonds worden ochter de hoofden by elkaar gestoken en moet de politie, versterkt door de Rijks veld wacht en een detachement huzaren uit Den Haag gisteravond ter storkto van 15 man samen scholingen beletten. Langzamerhand beginnen ovenwei de gemoederen te bedaren, maar nog steeds is men heftig verstoord op de ge meenteraadsleden, die inon als de oorzaak beschouwt van de verplaatsing van het tele graaf kantoor, te meer, daar de meeste van die leden te Poeldijk wonen en bet gemis van de draadgemoenschap niet zoozeer schijnen te gevoelen als de bewoners van Monster. Zooals ©rm&ien gebeurt, begint men nu eerst te' gevoelen van hoeveel waarde het telegraafkantoor voor den handel te Monster was. Behalve tijdverlies, moet men nu ook nog bodeloon betalen. Eenige handelaren te Monster moeten dan ook reeds pogingen in het werk hebben gesteld om het kantoor terug te krijgen en zich vereenigd hebben om een perceel aan te koopen en voor het R|jk beschikbaar te stellen. De burgemeester der gemeente, die, zooals gemeld is, bij de standjes van Zaterdag- op Zondag-nacht ziek was, is weder hersteld en vertoonde zich gisteren weer in het openbaar. De schade aan zijne woning, die zich bepaalde tot eenige ingeworpen glasruiten, is reeds weder hersteld. Gisteravond hield men zich kalm en men vleit zich de verdere handhaving van orde en rust weer aan de politie te kunnen over laten. De huzaren zijn hedenochtend terug gekeerd. De heer R., te Ede, is doorhet kantongerecht te Wageningen veroordeeld tot ƒ80 boete of 50 dagen hechtenis wegens overtreding der wet op het Staatstoezicht van krankzinnigen. By een bezoek van het geneeskundig Staatstoezicht was een krankzinnige opge sloten op eene kamer gevonden zonder dat van haar verblijf aan den burgemeester was kennis gegeven. Door den kantonrechter te Ter- borg zijn een zestal socialisten uit Deutichem, wegens het houden van een optocht zonder vergunning van den burgemeester, ieder ver oordeeld tot 3 boete, subs. 5 dagen hechtenis. In het vorige jaar werd aan den Rysdijk, onder Roon, do bouwmanswoning van J. Den H., bijgenaamd „de arme Jan", eene prooi der vlammen, zonder dat het ge lukte de oorzaak van den brand te ontdekken. Een kort geleden door den veldwachter Roodenburg ontvangen ongeteekend briefje had ten gevolge dat zich voor de rechtbank te Dordrecht hadden te verantwoorden de genoemde Den H., verdacht zijn arbeider P. M. te hebben omgekocht om de woning in brand te steken en hem daarvoor /40 te hebben betaalden P. M. voornoemd, wegens moedwillige brandstichting. Het O. M., de feiten bewezen achtende, vroeg voor Den M. vier jaar en voor M. drie jaar gevangenisstraf. Het hof te Aveyron heeft het doodvonnis uitgesproken over een jongen man van 26 jaren, die eene arme bedelaarster met messteken had vermoordom haar te be stelen I Hare twee kinderen waren getuigen geweest van den moord hunner moeder en hadden ijlings de vlucht moeten nemen om een gelijk lot te ontgaan. De moordenaar was den dag te voren ontslagen uit de gevangenis, waar hy vele jaren had doorgebracht. Ernst Kappler, die een jongen vermoordde en opat, is door den geneeskundigen raad van Brandenburg voor krankzinnig verklaard. Do man deod zich allerminst krankzinnig voor, zoodat de dokters en rechters zeer verdeeld waren over de vraag van zyne toerekenbaar heid, welke quaestie thans in hoogste instantie is uitgemaakt. Het Bru88ei8che blaadje „Le Petit Bleu" heeft ter gelegenheid van president Camots uitvaart teekenaars met postduiven naar Parijs gezonden, welke dieren al zeer spoedig „instantanó-photographieën" en schet sen overbrachten. Te twaalf uren vlogen de eerste van een balkon by het EJysée uit. Een oude hoogleoraar. Te Cadix is dezer dagen in den ouderdom van honderd jaren en drie maanden overleden don Francisco Ortisz Noonje, wien eerst sedert korten tyd zyn emeritaat was verleend als hoogleeraar in de taalkunde. In de Tran8vaal8che „Volksstem" maakt iemand de geboorte van zjjn zoon aldus bekend: Ek is so biy, ek is so biy Myn vroutje het 'n seun gekry. Ons leef al nege jaar lank saam En het nog glad geen erfgenaam. Ek is so biy, ek is so biy, Mfin vroutje het 'n seun gekry. Hy lyk persies nes ek; Hy het rnjj ogó, mond en neus; En is 'n kleine witte reus, Ek is so in myn skik. Myn pa is biy, myn ma is hiy, Mj)n vrou's familie ook daarby. jHull' kry ni klaar met kyk; Yan smorens vroeg, tot sawens laat, Hoor ek maar hoe di mense praat, Dat hy so na my lyk. Partykeer huil hy: wa, owa! En trek zyn lippies nes zyn ma, Maar anders is hy soet. Di skapi is so rog gesond. Hy kyk so slim di kamer rond, Eu suig en slaap so goed. Daniel sal ons hom laat doop, Syn jurki is al lank gekoop, Myn niow manel is klaar, Oom Henni sal ons peetom maak, Want anders is di ou geraak, Syn pitjies 6) in gevaar. 'n Dokter en 'n predikant Is allemodigs in ons land: Mar oek 'n advokaat Of hy nou een van drie zal wees, Dit sail juli' later oek wel lees Eers sien hoe hy kan praat! Nau, Volksstem lezers moet ni spot, 'n Enkol woordje nog tot slot, Dan eindig ik myn taak; Ek wensch juli' seuntjes, mooi en fris, Mar, dat juli' oek so dankbaar is As Jani, wat versies maak! Ermelo. Stefanus Grobler. Net als Ik. Zjj komen niet. 4) Yan tgd tot tyd. 4) Net als. J) Zqq geld. Ook Kopenhagen zal zyn Eiffel- toren krygen in een park buiteB de stad, van waar men een schoon uitzicht zal kunnen genieten op de omstreken, de Oostzee en de kust van ZwedenJ Hy wordt slechts 430 voet hoog, maar staat op oen heuvel van 90 voet boven den zeespiegel. Er zullen drie verdiepingen aan gebracht worden en de geheele toren zal met electrische lampen verlicht worden. Politiebond en Tninenburg. In de gisteren te Utrecht gehouden verga dering van den Nederlandschen Politiebond hoeft de zaak Tuinenburg tot heel wat dis cussie aanleiding gegeven. Het ging er soms vry scherp toe. De waarn. voorzitter, de heer F. A. Boom bergen, deelde den uitslag mede van het onderzoek, door hem ingesteld, nadat hem bekend was geworden dat Tuinenburg ver dwenen was. Aan den officier van justitie te Amsterdam had T. geschreven dat hy de fondsen van den Bond in een yzeren kistje had gesloten, en dit te Utrecht in eene der grachten had geworpen, daarby voegende, dat men naar hemzelven niet behoefde te zoeken, daar men zelfs zyn lyk niet zoude vinden. Te Utrecht werd daarop een onderzoek inge steld. Men vond de brandkast naar eisch ge sloten met drie verschillende sloten. De kast was echter nagenoeg leeg; alleen werd eene hypothecaire inschryving gevonden. De heer Wassenaar richtte een aantal vra gen tot het bestuur, waaronder deze: of het waar was, dat Tuinenburg reeds jaren geleden de kas van den Bond voor een bedrag .n ca. ƒ3000 had bestolen, welk bedrag toen echter door zyn broeder werd aangezuiverd; sedert wanneer de inhoud der brandkast niet was gecontroleerd, en of op dit oogenblik weduwen van leden recht hadden op eene uitkeering. De heer Van Leeuwen, van Amsterdam, verstrekte inlichtingen betreffende de eerste vraag, waaruit bleek dat deze in bevestigen den zin kon worden beantwoord; tegen ont vangst van de ƒ3000 verpandde T. aan zyn broeder zijn geheelen inboedel. De heer Dammers, van Amersfoort, herin nerde aan zyne vroegere waarschuwingen tegen de alleenheerschappy van Tuinenburg als voorzitter van den Bond. Hy vroeg verder Wie heeft de brandkast destyds gekocht; was zy toen reeds voorzien van drie sloten? Spr. meent eens te hebben opgemerkt, dat twee der sloten, hetzy lang, hetzy kort geleden, vermoedeiyk tydeiyk van de deur waren af genomen; de verf, daar ter plaatse waar de sloten waren afgenomen en weder bevestigd, liet sporen daarvan zien. Heeft dit nooit de aandacht van het bestuur getrokken? De penningmeester had volgens het reglement in Mei jL als zoodanig moeten aftredenwaarom is dit niet geschied? Wie zyn door het hoofd- bostuur by aanvang van 1894 benoemd tot leden van den raad van toezicht op de fondsen, welke benoeming volgens het nieuwe regio ment had moeten plaats hebben? Is deze be noeming niet geschied, dan stelt spr. het hoofdbestuur verantwoorde!yk voor den ge- pleegden diefstal en stelt hy voor, vast te stellen dat, zoo binnen het jaar door het hoofdbestuur niet wordt gezorgd dat de staat der kas weder zal zyn geiyk voorheen, de Bond tegen het hoofdbestuur een proces zal aangaan. De heer Kramer, penningmeester, deelde mede, dat by de laatste controle der kas de ƒ3000, welke aanwezig moesten zyn, inderdaad gevonden werden, en wel in drie effecten N. W. S. Men vroeg of de heer T. dan maar buiten modeweten der bestuursleden effecten kon koopen voor het geld van den Bond. Op die vraag moest men het antwoord schuldig biyven. Het ble?k dat op 8 Aug. 1893 de kas het laatst gecontroleerd was, maar tevens dat men niet de zekerheid had, of de overige effecten van het fonds al dan niet tuescbentyds verwisseling ondergaan hebben. Yoorts bleek dat de contróle van 8 Aug. niet door de drie aangewezen personen, Tuinenburg, Boombergen en Kramer, is ge schied, maar door twee personen, Tuinen burg en Theunissen; de heer Kramer had zyn sleutel aan Tuinenburg, de heer Boombergen den zynen aan Theunissen gezonden, zoodat op dien dag Tuinenburg en Theunissen te zamen drie sleutels in hun bezit hadden. In bezit van den penningmeester is eene hypothecaire inschryving, groot ƒ2000,1331 aan inschry vingen op eene spaarbank en 300 baar geld. De voorzitter deelde nog mede, dat de brand kast door Tuinenburg te Gouda werd gekocht, die in die kast eene afzonderlyke afdeeling het maken met de drie verschillende sloten. Dat de sloten kenmerken droegen van afge nomen en weder aangebracht te zyn, heeft het bestuur nooit geweten of opgemerkt De heer Beunder, uit Dokkum, stelde de volgende motie: „De vergadering, kennis genomen hebbende van de ontrouwe handelingen van den presi dent-administrateur J. W. Tuinenburg, ten nadeele van den Bond; „spreekt hare v ero ut waard iging uit over de misdadige, karaktorlooze handelingen van ge noemden T.; „is van oordeel, dat door den Bond zooveel mogelyk dient te worden gezorgd, dat de verzekerden in de fondsen voor schade worden behoed; „is van gevoelen dat de Bond niet per se met den oprichter behoeft te vallen, indien er uitzicht bestond, dat de Bond zyne ver plichtingen ten opzichte van de verzekerden in de toekomst zal kunnen nakomen „gehoord de verklaring van het Hoofd bestuur, waarbij dit erkent gedwaald te hebben; „overwegende dat het Hoofdbestuur („en de algemeene vergadering"; dit laatste werd op verzoek van den voorzitter in de motie op genomen) te goeder trouw de dupe is geworden; „blijft vertrouwen stellen in het tegen woordige Hoofdbestuur." De heer Rosmalen zeide dat de afdeeling Zuid-Holland geen vertrouwen in het tegen woordig hoofdbestuur stellen kan, al brengt zy hulde aan de heeren Boombergen en Kramer voor hun optreden na de catastrophe, en wil zy in deze zoowel als in den sedert opgetre den secretaris Bleeker, wèl vertrouwen stellen. De motie werd aangenomen met 54 tegen 25 stemmen (tegen stemde de afdeeling Zuid- Holland). Besloten is een bedrag van ƒ1000 ter be schikking van den Amsterdamschen officier van justitie te stellen ten dienBte der opspo ring van den voortvluchtige. Het bleek dat vroeger reeds de heer Trotsenburg te Zaandam was aangewezen om Tuinenburg te Londen te gaan opzoeken, zoo daartoe voldoende aan leiding bestond. Echter werden uit Londen te onzekere berichten ontvangen, dan dat aan dit plan met vrucht gevolg zou kunnen wor den gegeven. Uit de berekening van den voorzitter bleek, dat aan de jegens verzekerden loopende ver plichtingen zal kunnen worden voldaan, zoo op het oogenblik een bedrag van circa 3600 by elkander wordt gebracht. Besloten werd den Kamerleden Hintzen, Mackay, De Kanter, Kerdyk en MichieJs van Yerduynen, die den Bond hun steun hebben toegezegd, den dank der vergadering te betuigen. De heer Yan Leeuwen deed het denkbeeld aan de hand een brief te richten aan onzen consul te Athene, ten einde van dezen te vernemen of Tuinenburg zich daar ook op hield. Yervolgens kwam in behandeling een ander punt der agenda, luidende: dat het hoofdbestuur collectief ontslag aanbiedt. De voorzitter zei dat Let dit doet met gemengde geyoelens. Het wil intusschen de zaken gaande houden tot de volgende algemeene vergadering in Augustus. Yoorts gaf hy in overweging dat het hoofdbestuur niet uit 8 leden, maar voortaan uit 5 leden zal bestaan. Het bestuursvoorstel werd aangenomen, zoodat het hoofdbestuur tot de eerstvolgende algemeene vergadering aanblyft. De afdeelingen zullen worden uitgenoodigd elk drie vyftallen van candidaten aan het hoofdbestuur op to geven. Reeds worden als zoodanig genoemd de heeren Voormolen, hoofd commissaris te Rotterdam; Jac. Van Waning, burgemeester van Ouderkerk aan den LJsel, Yan Schermbeek, te 's-Gravenhage, J. C Yan Leeuwen, te Amsterdam, en Wynoldy Daniëls, secretaris van Velzen. De voorzitter stelde thans voor de brand kast te verkoopen. De gelden kunnen op andere wyze worden bewaard. Hiertoe werd besloten, terwyi voorts beschikkingen ge nomen worden omtrent bussen en drukwerken, die de vroogere voorzitter op kostbare wyze heeft laten maken, maar die geene waarde hebben. Het voorstel van het bestuur om de batige saldo's van de Bondskas tot 1 Mei 1894 te storten in die der fondsen, werd aangenomen. Als plaats, waar de volgende algemeene ver gadering, vermoedeiyk in het laatst van Augustus a. s., zal gehouden worden, werd gekozen Amsterdam. Te vier uren werd de vry druk bezochte vergadering gesloten. BUITENLAND. Frankrijk. Het bericht, dat de Duitsche keizer de twee als spionnen veroordeelde Fransche officieren had begenadigd, heeft in Frankryk een byzon- der gunstigen indruk gemaakt. De „Justice" erkent dankbaar, dat de officieren ook tydens hunne gevangenschap met voorkomendheid zyn behandeld. De geheele pers is eenparig van gevoelen., dat keizer Wilhelm den weg naar het hart van het Fransche volk heeft go vond eu en veel heeft gedaan om oene duurzame verzoening gemakkelyker te maken. Eene eigenaardige gevolgtrekking maakt de „Petite République." Keizer Wilhelm, zegt dit socialistische blad, heeft aan onze regeering eene les gegeven. Zal zy het nu nog wagen de amnestie te weigeren, nu de Duitsche keizer genade heeft geoefend aan twee ver oordeelden, die niet zyne landgenooten, maar vreemden waren, ja, als zyne vyanden konden worden beschouwd? Dat de indruk van 's keizers edelmoedige daad zal verzwakken, is natuurlyk, maar zy zal toch de voorstelling, die een Franschman zich van hem vormt, eene blijvende verande ring hebben doen ondergaan en dit kan niet anders dan gunstig op de verhouding der beide volken werken De twee Fransche marine-officieren, Degony ec Delguay, waren den 16dec December 1893 veroordeeld geworden Zy hadden met voor konnis van den generalen staf en met eene regeeringstoelage van 4400 ff. eene reis onder nomen om de Nederlandsche en Duitsche kustverdedigingswerken te bespieden en m kaart te brengen, en zy bekenden dat dit werk voor de Fransche regeering bestemd was. Hunne instructie luidde bovendien: geene pogingen te doen om Duitschers om te koopen; geene aanteekeningen te maken op de plaats zelve en voorzichtig te zyn. Tegen hen werd vier jaren tuchthuis getischt, maar het ryks- gerechtshof nam als verzachtende omstandig heid aan, dat zy niet uit baatzucht, maaruiS vaderlandsliefde hadden gehandeld en veroor deelde Degony tot zes en Delguay tot vier jaren vestingarrest. - De „Figaro" laat zich streng uit over de politie Sedert den tragisch en dood van Carnot, vermoord op de openbare straat, om ringd door personen, wier plicht het was voor zyne veiligheid te waken, is de onvoldoend heid en vooral de zorgeloosheid der politie het onderwerp van alle gesprekken. Het drama van Lyon is in de oogen van 't publiek eene dubbele misdaad, door anarchisten en de politie gepleegd. Indien de anarchist Cd8ario don president vermoord heeft, is het omdat de politie niets gedaan heeft om het ta beletten. Men heeft een vagebond, slecht ge kleed, oen geheimzinnig voorwerp in dehaad houdend, toegelaten oon heelen tyd het rytuig van den preeidont te volgen en op het gunstig oogenblik toe te stooten. Men zou hem zelfs niet hebben gevangen zonder de hulp vaa het publiekEn dat alles gebeurt na de terechtstelling van Yafllant en Henry, na do bedreigingen der anarchisten tegen aen en- gelukkigen president. Waariyk, men meent to droomenHet publiek, dat de politie niet bemint en gaarne hekelt, legt thans eene byzondere strengheid aan den dag. Is cl gebrek aan geld? Of is het gebrek aan yver7 Met betrekking tot het eersto punt vraagt het blad, wat er met de 800,000 £f. gebeurd is, door de Kamer toegestaan na den aanslag van Vaillant. Ten slotte vraagt het blad, cf de prefect Lépino geen twintig van de besto Parysche agenten naar Lyon gezonden heeft, met byzondere opdracht voor de veiligheid van Caraot te waken, zooals gewoonlyk gedaan wordt by de reizen van den president. Indien zy gezonden zyn, waar waren zy, toen Cesario den aanslag pleegde? Zyn zy niet gezonden, waarom heeft men nu eene uitzondering op den regel gemaakt, nu vooral, dat het leven van Carnot ernstig bedreigd was? In de couloirs dor Kamer werd weer gesproken over de indiening van twee nieuwe wetsontwerpen, niet door de regoenng, maar door twee afgevaardigden. De hear Joseph Reinach is voornemens weer een voorstel ts doen tot bestrydmg van het anarchisme door beperking van de persvryheid en de heer Da Cavaignac heeft weer een nieuw plan ont worpen tot wyziging van de bekende inkom stenbelasting, welke de heer Burdeau heeft voorgesteld. Zoodra derhalve de regeering weer op vasten grondslag is gevestigd, zullen de af gevaardigden onmiddeïiyk aan don arbeid kuD- nen gaan. Di£itsohlan4S< Tydens het bezo6k van keizer Wilhelm ta Kiel had kanselier Yon Caprivi daar een onderhoud met den burgemeester der stad. De kanselier zeide dat hy den tegenwoordigon toestand in Europa ale zeer gunstig beschouwt on vast vertrouwen heeft op het behoud des vredes. Keizer Wilhelm is, begeleid door keizerin Yictoria Augusta, gisteren aan boord van zyn yaebt „Hohenzollern" uit Kiel vertrokken, ten einde zyne aangekondigde reis naar het noorden van Noorwegen te maken. Gisteren maakte het reed6 den indruk, alsof de begenadiging dei twoe Fransche officieren, dio als spionnen gevaDgen zaten, by enkele hoogo heeren geene onbepaalde instem* ming vond. Eenige bladen, die anders niet uit beginsel tot de oppositie behooren, lieten zich taraeiyk terughoudend uit. Nu heeft do „Schlesische Zeitung", een zeer bedachtzaam en invloedryk blad, een opvallend hoofdartikel, waarin, onder vele strykagos voor 's Keizer* edelmoedige opwelling tot de daad, de nuchtere vraag gedaan wordt, of het wel raadzaam was de juist onschadelyk gemaakte FranGcho spionnen, met hunne versch opgedane kennis van de allernieuwste Duitsche kust verster kingen reeds nu los te laten. Het zeer geziene blad eindigt op deze krass© wtjze: „Deraade- lieden der kroon hadden beter gedaan, den vorst voor deze daad van genade juist waarschuwen." Ook andere bladen vinden bet noodig, dot Franschen voor te houden, dat dio daad van keizerlyke genade alleeo voortkwam uit '6 keizers edelmoedigen wensch, den diep ga- troffen nabuur eene ridderiyk© vriendaiykheid te bewyzen, en geenszins da beteekenis had eener zwakkelijke politiek, welke Frankxyks welwillendheid naliep. Blijkbaar heerscht te Berlyn in menigen krrag do bezorgdheid, dat na de eerste opgewondenheid het Fransche chauvinisme de edelmoedigheid dos keizere verkeerd mocht opvatten, hetgeen aan weers kanten een onaangenamen terugslag zou kunnen hebben. Oostenrfik-Hong .-Monarchie. Sedert eenige dagen zyn de studenten te Weenen zeer rumoerig. Professor Nothnagel, do bekende geleerde, is door de anti-semieten aangewezen als een byzondere vriend der Toden en staat dientengevolge bloot aan allerlei onaangenaamheden van de zyde der anti-semieten, die ook in de studentenwereld te Weenen eene groote rol spelen. Dienten gevolge is professor Nothnagel zelfs genood zaakt geweest zyne kliniek voor eenige dagen te sluiten. Op last van den minister van onderwys zullen echter de colleges van prof. Nothnagel heden weer worden geopend. De keizerin van Oostenryk is sedert den aanslag op Carnot zeer zenuwachtig. Zy heeft den autoriteiten te Tren te doen verzoeken alle mogelyke voorzorgen te nemen voor keizer Frans Josef en zy maakt zich verwyten, dat zy den keizer tot de reis daarheen overhaalde.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2