Dc dood van President Carnot. Hierop werd de vergadering opgeheven en de openingszitting bepaald op hedennamiddag te 3 uren. Gemengd Nieuws. De rechtbank te Utrecht veroor deelde B. d. R., zonder vaste woonplaats, thans in verzekerde bewaring, bekl. van dief etal van een paar schoenen, ten nadeele van J. K., te Bodegrave, gepleegd, tot gevange nisstraf van 4 maanden, met bepaling dat de tyd, door hem in voorl. hechtenis door gebracht, in mindering zal gebracht worden. Op den Laarderweg, nabij Hi 1 - versum, is Zondag Anton Yan de Heisteeg, 18 jaren oud, door de Gooische stoomtram overreden; hy was onmiddellijk dood. Het deerlyk verminkte Ïyk werd naar het politie bureau vervoerd. Ooggetuigen deelen mede dat de ongeluk kige op de treeplank heeft willen springen, toen de tram door de groote drukte der St.-Jans processie langzaam reed. Hy schynt misgesprongen, er onder geraakt te zyn en zoodoende een vroegtydigen dood gevonden te hebben. De directeur d er Nederlandsche Tramwog-maatschappy neemt tegenwoordig proeven, om den conducteur, die dienst doet op de tram, in de gelegenheid te stellen, anders dan met een hoorn (of fluitje) den machinist te seinen. Daartoe is eene electrische verbinding gemaakt van de rytuigen naar de locomotief. Het voorloopig resultaat moet naar wensch zyn. In „De Vlieger", een blad, dat te Sneek wordt uitgegeven, werd medegedeeld dat de man van de vrouw te Nieuweschoot, die voor ruim twee jaren in hare eigen wo ning is vermoord, kort voor zyn dood op zyn sterfbed heeft bekend dat hy de moordenaar was. Dit bericht verwekte veel opspraakwe kunnen echter op grond van ingesteld onder zoek mededeelen dat de man niet ziek is ge weest en nog zoo gezond is als een visch, dat het geheele bericht verzonnen en dat van eene door hem afgelegde bekentenis geen sprake is. (17. D.) Te Nymegon kregen eergisteren een man en eene vrouw zoo'n hevig onge noegen, dat de vrouw, razend van nyd, te water sprong en, gered door den kapitein van de Tielsche boot, opnieuw aan haar plan tot zelfmoord wilde govolg geven. Door de politie werd zy voorloopig in bewaring gesteld. Don vrachtrijder P. S., te Hoog karspel, overkwam Zaterdag op weg naar de weekmarkt te Hoorn een ongeluk. Door dien het paard onverwacht een dam wilde overgaan, kantelde de wagen, waardoor een medereiziger te water viel. Deze kwam met den schrik vry, maar de voerman geraakte tus8chen den wagen en een dampaal be kneld en was binnen weinige oogenblikken een ïyk. Zondag-middag ontstond brand in do landbouwerswoning, gelegen in de Hors steeg te Enschedee, bewoond door den landbou wer J. H. Weegerink, in eigendom toebe- hoorende aan den heer H. Ter Kuile N.Gz. In minder dan geen tyd lag het huis voor den grond. Weinig of niets kon dan ook gered worden, uitgezonderd het voe. Het huis en de inboedel waren verzekerd. Gisteren is, naar men verneemt, de nieuwgeopende tramdienst Amsterdam Purmerend (dus feiteiyk SchouwPurmerend) voorloopig weer gestaakt en wel op last van het Ryk, omdat by de inspectie, gehouden na een déraillement, de weg niet In orde is bevonden. Ongetwyfeld zal dit gebrek slechts van zeer plaat8elyken aard zyn, daar de lyn by ver schillende proefritten uitstekend heeft voldaan. Zeilwedstryd te Antwerpen. - De uitslag der gisteren gehouden internatio nale zoilwedstryden van de „Société Royale Nautique anversoise" is als volgt: Challenge scaldis„Sperwer", van C. Jurgens. ConterboardsTweede prys „Sirene", van P. A. Ankersmit. Centerboards: Eerste prys „Isis", van L Hoyack; tweede prys „Zwerver", van E. Kol; derde prys „Stella", van De Vos van Hagonstein. Centorboards: Eerste prys „Mascotte", van baron Van Pallandt; tweede prys „Yum Yum" van jbr. Six; derde prys „Hollandia", van De Maas. CentorboardsTwoede prys „Tjandi", van Stibbe; derde prys „Hero", van Hulsinga. Boeiers: Eerste prys „Elisabeth", van P. Altink. Boeiers: Eerste prys „Sperwer", van C. Jurgens; tweede prys Parkeier", van Roeters van Lonnep. Boeiers: Eerste prys „Elisabeth", van C. Hooykaas. Orkaan. Boven de stad Batoem (Trebizonde) heoft een vreeselyke orkaan ge woed, waardoor een groot aantal huizen ver nield en de daken van vele huizen weggeslagen werden. Terwyl de storm op zyn hevigst was, brak brand uit in het gebouw eener Belgische Petroleummaatschappy, dat geheel afbrandde. Eene groote ramp is voorgevallen te Bugulma, gouvernement Stanarach. Eene pont mot 70 jongelingen en meisjes, die van een feest terugkeerden, is wegens overlading midden in de rivier gezonken. 45 der onge lukkigen zyn verdronken. Farys bezit thans eene inrichting tot papieronderzoek, geheel overeenkomstig aan die te Charlottenburg. Wanneer zal Neder land eindelyk eens volgen? In de „Papier-Zeitung" van 24 Juli leest men dat de beambten aan het „Stationery Office" van het Engelsche Lagerhuis, welke belast zyn met den aankoop van het papier, een jaarlyksch honorarium ontvangen van 24,545 pd. st. of f 294,540. Daarvan geniet de controleur, een vroegere dagbladschryver, 1500 pd. st. of 718,000, de magazynhouder 550 pd. st. of 6600, de opzichter, belast met het toezicht op het binden en innaaien der boeken en papieren, 450 pd. st. of f 5400, twee schryvers, welke de ingekomen reke ningen der drukkers veriflöeren, ieder 400 pd. st. of f 4800, enz. Typhoon. De schoener „Unga", welke ter robbenvisschery was gegaan, is, naar uit San-Francisco gemeld wordt, in een typhoon naby de Japansche kust met man en muis vergaan. Er waren 10 manschappen aan boord. Men verkeert in ongerustheid omtrent het lot van nog zes robbenvisschers- vaartuigen. Te Dover is eene bark met averjj binnengeloodst, die Woensdagavond, op 18 myien van Beacbj-Head, meteen onbekenden schoener in aanvaring was gekomen, zoodat deze in vyf minuten met 4 man aan boord zonk. Aardbeving. Te Yokohama en Tokio is Woensdagmiddag oen hevige aard schok gevoeld, welke aan eigendom van in landers en Europeanen veel schade heeft toe gebracht. Verscheidene inboorlingen werden door instortende huizen gedood en Yelen gewond. Betreffende den aanslag valt, na hetgeen daarover reeds is gemeld, niet veel nieuws meer mede te deelen. Terwyl de heer Carnot na afloop van het feestmaal in het Palais de Commerce naar den schouwburg reed, werd hy in de rue de la République door de dicht opeengedrongen menigte van toeschou wers met luide toejuichingen ontvangen. In antwoord op deze bewyzen van hulde groette de heer Carnot naar links en naar rechts. Juist op een oogenblik, dat de aandacht van den president aldus geheel was afgeleid, sprong de moordenaar op hom toe. Den dolk, waarmede hy den stoot toebracht, hield by verborgen onder een bloemruiker, dien by oogenschyoiyk in het rijtuig wilde werpen. Men vindt het algemeen gelukkig dat do moordenaar geen Franschman is. Men schynt voorzien te hebben, dat er iets broeidede politiemacht, die den president op zyne reizen vergezelde, was sterker dan ooit. De prefect Lópine, de directeur der veiligheid en agenten, waren medegereisd. Aan de mairie van het 8ste arrondissement te Parys had juist dezen dage de eerste af kondiging plaats van het voorgenomen huwelyk van den heer Carnot junior met mejuffrouw Chiris. Omtrent do laatste oogenblikken van den president Carnot meldt een ooggetuige: Toen het rytuig by de prefectuur was geko men, werd de gekwetste met moeite naar de kamer gevoerd, waar hy den vorigen nacht had doorgebracht. Dr. Gailleton verleende zyne eerste hulp. Weldra waren tal van andere doctoren ter plaatse. Na een kort onderzoek werd eene operatie noodig geoordeeld; dokter Oilier ging dadeiyk over tot losmaking van het verband. De dolksteek had eene diepe, breede wonde veroorzaakt en toen deze was opengelegd wat een kreet: „O dokter, ge doet mjj pyn!" aan den gewonde ontlokte, bleek dat de lever was geraakt. Do toestand was des te ernstiger, omdat de patiënt eene leverkwaal had, zoo Jat men voor complicaties vreesde. De president trouwens leed reeds sedert geruimen tyd aan eene leveraandoening, in die mate zelfs, dat de geneesheeren hem reeds lang hadden aangeraden zich minder in te spannen en zich aan eene badkuur te onderwerpen. Ook inwendige bloeding was niet uitgeslo ten. Men slaagde er in deze te verhinderen en ging over tot de operatie. By de eerste snede van het me3 slaakte de patiönt, die weer in eene verdooving was gevallen, hart verscheurende kroten: „Genoog! genoeg! ge doet me te veel zeerl" Om twaalf uren had den de dokters nog eene flauwe hoop op herstel en ontving Carnot den aartsbisschop, die eenige oogenblikken by hem bleef en zich vervolgens in een aangrenzend vertrek terugtrok. Te halféun scheen de dood naby. De aartsbisschop werd geroepen en diende het laatste oliesel toe. De heer Carnot was zyn toestand volkomen bewust en zeide twee maal: „Ik ga heen." Op dit oogenblik zeide men tot hem: „Uwe vrienden zyn daar, mynheer de president." Mot eene nauweiyks hoorbare stem antwoordde Carnot: „Ik ben zeer verheugd dat zy ge komen zyn." Toen de heer Carnot, na de bezwyming, weer tot kennis gekomen was, vroeg hy pen en papior om te schrijven, maar door zyne groote zwakte kon hy er geen gebruik van maken. De bezwyming van don heer Carnot heeft niet langer dan een uur geduurd. Zoodra zyn geest weder helder geworden was, verzocht hy den beer Bouchard, maire van Beaune (ook uit Limoges geboortig) te spreken. Eenige oogenblikken voordat de doodsstryd intrad, wenkte de heer Carnot generaal Chamoin om nader te komen, en zeide: „De man heoft my goed geraakt; het is met my gedaan". De doodsstryd duurde slechts 5 a 10 minuten en schynt niet smarteiyk te zyn geweest. In bet rapport, dat de doctoren, met de lykschouwing belast, hebben uitgebracht, wordt omtrent de oorzaak van den dood het volgende gezegd: De wond bevindt zich onmiddellyk onder de valsche ribben der rechterzyde en is 25 mM. breed. Het lemmet heeft het kraakbeen der ribben geheel doorboord, is doorgedrongen onder de linkerkwa'o der lever en heeft de vena portae getroffen, ten gevolge waarvan eene bloeduitstorting plaats had, welke den dood heeft veroorzaakt. De heer Carnot is gestorven op een yzeren ledikant, geplaatst tusschen de beide vensters der kamer, welke hy bewoonde, en aan de voeten van bet staatsiebed. Niet de wond, door den dolk veroorzaakt, is 12.8 cM. diep, maar die, welke de genees heeren gemaakt hebben om de bloedstorting tegen te gaan. Mevrouw Carnot is gisterochtend te Lyon te 7 uren met een harer zoons aangekomen. Ten einde de betuigingen van deelneming te vermyden, heeft zy den trein verlaten in het laatste station vóór Lyon. In een landauer reed zy daarheen naar de prefectuur. Het stoffeiyk overschot van Carnot wordt bewaakt door twee verpleegsters, alsmede door den vicaris-generaal. Het gelaat heeft de zachte, vriendeiyke uitdrukking behouden. Mevrouw Carnot ligt by na voortdurend op een chaise longuehet eene oogenblik is zy stil en gelaten, dan weer barst zy in snikken uit De oudste zoon van Carnot, die als officier te Dyon in garnizoen ligt, was reeds om 4 uren gistermorgen te Lyon aangekomen. Toen by het station mot zwart behangen zag, dreigde hy in zwym te vallen; men moest hem steunen by het bestygen van het rytuig. De vlaggen, die van de openbare gebouwen en de particuliere woningen woeien, zyn alle vervangen door rouwvlaggen. Den geheelen nacht is by het ïyk gewaakt door officieren van het Elysée. Het lichaam is nu in een gekleed kostuum, om den hals hangt het grootkruis van het Legioen van Eer. Het ïyk is op het doodsbed gephotographeerd. Mevrouw Carnot heeft geweigerd het lichaam van wyien haren gemaal te laten balsemen en heeft den wensch te kennen gegeven het zoo spoedig mogelyk naar Parys, naar de kapel in het Elysée, overgebracht te zien. De moordenaar is gistermorgen door den rechter van instructie in verhoor genomen, maar hy weigert, na zyne bekentenis, hard nekkig verder te antwoorden. De politie zoekt een kappersbediende, go naamd Marius Vielly, die vormoed wordt in betrekking te staan tot den moordenaar. Eonige dagen geleden zou deze persoon by verschillende gelegenheden gezegd hebben „Carnot komt te Lyon; iemand zal dan in zyn rytuig springen en hem doodsteken." Gistermorgen is Vielly by eene zekere dame Royne geweest, maar toen do speurhonden der politie kwameD, was hy gevlogen. Men heeft echter zyne bemindo gearresteerd, eene zekere Samuel. Deze vrouw is met een Itali aan getrouwd en ontkende in het eerst dat zy de beminde van Vielly zou zyn geweest; zy viel echter door de mand en bekende hunne wederzydsche verhouding, toen men kleederen van Vielly in hare woning vond. Do moordenaar is een zoon van Antonio Cesario en Maria Broglio. In 1892 sloot hy zich aan by de anarchistenmet twee andere govaarlyke anarchisten trachtte hy een blad te stichten tot verspreiding van de anarchis tische denkbeelden, maar kon niet het noodige kapitaal vinden. Zaterdag was de moordenaar van Carnot nog te Cette; hy heeft daar acht maanden gewerkt als bakkersgezel en verliet Cette den 23sten Juni. Hy stond bekend als een anarchist van de daad. Zyn dolk heeft hy Vr(Jdag gekocht by den zwaardveger Artigaud in do rue Gambetta. Gistermorgen is het parket uit Montpellier to Cette aangekomen. By een tiental anarchis ten is huiszoeking gedaan; vier hunner zyn in hechtenis genomen. Volgens de officieuze bladen te Rome heeft de moordenaar reeds in 1892 terechtgestaan wegens een vergryp tegen de openbare orde, maar werd hy toen vrygesproken. De moordenaar is wel degelyk geboren in de provincie Milaan en dus geen Zwitser, zooals men heeft willen beweren. Te Lyon was het gisteren den geheelen dag zeer druk op straat; een groot aantal winkels ia gesloten. Vooral by do café's, waar men alles kort en klein heeft geslagen, is het zeer drok. Wegens deze ongeregeldheden zyn zestig personen in hechtenis genomen. Het Italiaansche consulaat wordt bewaakt door de politie. Om 4 uren brak te gelyk brand uit in drie inrichtingen, welke door Italianen worden ge dreven. De brandweer was spoedig tt r plaatse. De politie is niet talryk genoeg om de orde te handhaven. De commissarissen spraken de menigte toe en maanden tot orde aan. Do menigte antwoordde met den kreet: „Levo Carnot 1 Wy willen hem wreken!" Tegen den nacht vreesde men nog meer branden. Het stoffelyk overschot van wyien den president verliet om 6 uren hot gebouw der prefectuur, onder trompetgeschal en het ge bulder van het geschut. Eene ontzaglyke menigte was toegestroomd om den stoet te zien voorbytrekken. Toen de stoet bet station naderde, riep het volk: „Leve de Republiek 1" De ïykkist mot het stoffelyk overschot van Carnot werd, aan het station gekomen, in een salonwagen geplaatst,waarin verder de officieren van het militair huis plaats namen. Mevrouw Carnot en hare drie zonen maakten die reis in een anderen waggon. Op den geheelen weg, langs welken de ïyk stoet trok, waren de winkels gesloten. De menigte was zeer bewogen. De geestelykheid was in den lykstoet vei* tegenwoordigd. Na het vertrek van den trein trok eene bende volks onder den kreet: „Laat ons Carnot wreken 1" naar de rue de la République en vernielde daar weer een winkel. Een eska dron kurassiers maakte eene charge om het terrein schoon te vegen. Op verschillende punten van Lyon hadden kleine vechtpartyen plaatsoverigens heerschte er volkomen kalmte in de stad. Te Toulon is een Italiaansch werkman, die zich ongunstig over den heer Carnot uitliet, door een Fransch matroos geducht afgerost. Te Marseille is op alle openbare gebouwen de vlag in rouwfloers gehuld. Op de schepen in de haven, waaronder vele Italiaanscho vaartuigen, is de vlag halfstok geheschen. In de stad is alles rustig. Parys blyft zyn gewoon aanzien bewaren; van uiterlyke rouwteekenen bespeurt men nog weinig, en die, welke er, vooral in de Avenue de l'Opóra en in de Rue du 4 Septembre, voor magazynen zyn aangebracht, bestaan eDkel uit een vlag halfstok gehangen of met floers omwoeld. De avondbladen worden druk gevent en gelezen. Voor de koffiehuizen op de Bou levards zitten veel lezers. Op bevel hebben de gosubsidiëerde schouwburgen, Groote Opera, Opóra Comique en Comédie framjaise (het Odéon was reeds met vacantio) gesloten, en verschillende andere schouwburgen zyn gevolgd. De kennisgeving bevat niet anders dan„heden geen voorstelling." Dat de moord eeno anar chistische wraakoefening is en vooraf beraamd, schynt wel vast te staan uit den brief, welken de Italiaansche consul te Lyon aan den prefect hoeft gericht, om de deelneming en veront waardiging te betuigen van hem en zyneland- genooten. Aldaar blykt trouwens dat de dader een „leve de anarchie 1" heeft geroepen, toen hy zyn aanslag pleegde. De Parysche correspondent der „Daily News" geeft een aantrekkeiyk beeld van den president te huis, roemt zyne stipte plichts betrachting, zyne beminnelykheid in den om gang, zyne mildheid voor de armen en zyn medegevoel daarby. Carnot hield bet familie leven in hooge eere, hy was een uitDemend zoon, echtgenoot en vader. Zondags verzuimde hy niet, als alle leden der familie, naar zyne moeder te gaan. Hy las dien dag ook gaarne een godsdienstig boek, maar het moest vr(j van dogma's zyn. Volgens den correspondent verlangde Carnot in het ambtelooze leven terug te keeren. "Weinig publiek bevond zich gistermiddag te Parys voor het Palais Bourbon, binnen het paleis daarentegen was eene drukke menigte van afgevaardigden en journalisten, zich onder houdendo over de treurige gebeurtenis. Voor do eerste maal sedert jaren misschien liet de voorzitter zich wachten. Do minister-president Dupuy was de Salie des Pas Perdus reeds door gegaan, links en rechts eene hand drukkende, en nog werd Casimir Perier gewacht. Het was kwart over tweeën toen de voorzitter tusschen de gelederen der soldaten door zich naar de vergaderzaal begaf. Hier waren alle afgevaar digden die tegenwoordig konden zyn present, en toen de deurwachter zyn „Monsieur le Présidentliet klinken, rezen allen van hunne zetels op, en met hen de mqeste toeschouwers in de loges en tribunes. Zoo in plechtige stilte zag de vergadering, welke alle ministers in haar midden telde, Casmir Perier de treden opgaan naar het voorzittersgestoolde. Daar aangekomen, nam hy onmiddellyk het woord, zonder de bel te laten klinken, wolke anders het sein der opening geeft. „Myne heeren", zeide hy, met eene volle stem, waardoor eenige zenuwachtigheid trilde. „De geheele Kamer zal de smartelyke aandoening deelen, welke ik ondervind op het oogenblik, dat ik deze vergadering open." Hy las vervolgens het schryven voor, waarin de Regeering in zeer gevoelvolle en waardeeronde woorden de Kamer kennis gaf van het overly den van Carnot. Frankryk, heet het daarin, betreurt zyn trouwen dienaar en den burger zonder blaam de gevoelens van eerbied, welke hy Europa inboezemde, zyn een troost in de wreede beproeving, die het land getroffen heeft. De voorzitter voegde er by: „De Kamer en geheel Frankryk vereenigen zich met de woorden van den eersten minister. „Wy bren gen aan den grooten burger, dien wy betreu ren, eene hulde, welke hem waardig is, met te toonen dat Frankryk moedig blyft en sterk in deze dagen van nationalen rouw." Hy stelde voor, een adres van rouwbeklag te zenden aan de familie Carnot. Verder deelde de voor zitter mede, dat het Congres morgen, Woens dagmiddag om 1 uur, te Versailles zal byeen- komen. In den Senaat las de voorzitter insgelyks de officiëele kennisgeving van den minister president voor en hield eene lofrede op Carnot, wiens groote eigenschappen door Europa worden erkend. Het Congres, vervolgde de voorzitter, zal toonen vertrouwen te stellen in de republikeinsche instellingen, en de keus, die het zal doen, zal door de meerderheid der Franscben goedgekeurd worden, want allen stellen er terecht prys op, tegenover het buitenland de eer van den Staat, er. in het binnenland de eendracht te verzekeren. De koopmansbeurs in ten teeken van rouw voorloopig gesloten. Tot de benoemiDg van den nieuwen presi dent der republiek zullen alle besluiten uit gevaardigd worden door den ministerraad en de onderteekeniDg van Dupuy dragen. Wat den opvolger van Carnot betreft, de uiterste linkerzyde zal de candidatuur van Brisson steunen, de republikeinsche groep die van Casimir Perier, terwyl de democratische unie met de andere groepen in overleg za> treden. De socialisten zullen aan de stemming, deelnemen om alle candidaten van reactionnaire' richting te weren. Het linker-centrum van den Senaat zal op Casimir Perier stemmen. Een bezoek, gistermorgen door den Itali- aanschen gezant Ressmann aan het ministerie van binnenlandsche zaken te Parys gebracht, had geen officiéél karakter. Later deelde de gezant aan de „Agence Havas" mede, dat hy van den minister van fcuitenlandsche zaken te Rome een telegram ontvangen had, lui dende: „Met onuitsprekeiyke smart vernemen wy den moord van het hoofd der bevriende natie, welke gruweldaad geheel Italië zal vervullen met diep afgryzen voor den ellen- digen moordenaar. Uit naam van Italië moet tü onmiddellyk by do Fransche regeering deze gevoelens vertolken, welke gedeeld worden door den koning en het geheele volk." Ook van den Ialiaanschen minister-president Crispi ontving de Italiaansche gezant een tele gram, waarin de premier zegt dat hy diep getroffen is door het bericht van de verfoeilyke misdaad, die Frankryk van zyn eersten magis traat, en Italië van een vriend berooft. Het tolegram eindigt mot het verzoek, by Dupuy de tolk te zyn van de gevoelens van smart, waarvan de Regeering en het geheele Itali aansche volk zyn doordrongen. Koning Humbert heeft eveneens den minis ter-president Dupuy een telegram gezonden,' waarin hy zyne deelneming metCarnots dood betuigt. De koning herinnert er aan, dat do Fransche en Italiaanscho volkeren, wolke eenmaal samen streden, nu vereenigd zyn irt' gemeenschappelyken rouw. Koning Humbert doelt natuuriyk op den slag by Solferino, op 24 Juni 1859 door do, Franschen en Italianen tegen de Oostenry-^ kers geleverd. Op denzelfden dag derhalve/ toen Franschen en Italianen voor 35 jaren samen streden, werd president Carnot door eeD Italiaan vermoord. Uit alle provinciën van Italië worden te Rome telegrammen ontvangen, waarin ge waagd wordt van groote rouwbetoogingen. Te Genua en Venetië begaf zich eene talrijke' menigte naar de Fransche consulaten, ten einde aan deD consul hare deelneming te be-' tuigen. Het „Berl. Tageblatt" wyst er op, dat men ver over de Fransche grenzen de smart zal weten te eerbiedigen van de natie, dia heden aan het doodbed van den door haar zelven gekozen aanvoerder treurt. Het eerste bericht van Garnot's dood werd te Beriyn door het ministerie van buiten- landsche zaken omstreeks elf uren ontvangen.' Den geheelen nacht door bleven de ontcyferaara aan den arbeid, ten einde de telegrammen, welke uit Parys kwamen, te vertolken. Keizer Wilhelm, die te Kiel vertoeft en daar vonr- loopig zal biyven, werd voortdurend op de hoogte gehouden van hetgeen uit Parys werd gemeld. De Fransche gezant te Beriyn, Herbette,' ontving talryke bezoeken en blyken van deel neming. Behalve kanselier Caprivi en de minister van buitenlandscho zaken, VonMar- schall, maakte het geheele corps diplomatiquo by den gezant zyne opwachting. De heer Herbette was diep getroffen door Carnot'a dood, vooral omdat hy by zonder bevriend was met de familie Carnot De Italiaansche gezant, graaf Lanza, is niet te Beriyn» Vandaar dat de eerste secretaris der legatie,' namens het Italiaansche gezantschap den heer Herbette bezocht. Gisteren zyn, naar aanleiding van Carnota overiyden, depeches gewisseld tusschen de regeeringen te Beriyn, Weenen en Rome. Volgens een te Beriyn verspreid gerucht dat echter nog niet bevestigd is, is keizer "Wilhelm voornemens zich by Gamots ter-aarde- bestelling te laten vertegenwoordigen door prins Friedrich Leopold. Vermoedeiyk zal in elk geval eene deputatie van officieren naar Parys worden afgevaardigd, gelyk trouwens ook reeds geschiedde by de begrafenis van maarschalk Mac Mahon. „Unter den Linden," vooral voor de woning van den Franschen gezant, is steeds een© dichte volksmenigte byeen, welke daar tel kens blyken geeft van sympathie met den slag, die Frankryk heeft getroffen. Insgelyks in de politieke wereld toont men groote deelneming over Camots dood. De toon-; gevende staatslieden verwachten dat de be zadigdheid en de behoefte aan vrede, welko alle volkeren evenzeer gevoelen, zal opwegen tegen mogelyke buitensporigheden, waartoe eene uitbarsting van nationalen hartstocht aanleiding zou kunnen geven. Ware er nog een Boulanger in zyne valscho glorie, of een generaal, die in aanzien stond by het volk, dan zou Carnots dood den weg hebben kunnen banen voor een mililairen di tator maar op het oogenblik mag men ven wachten, dat vrees en verontwaardiging de republiek niet zullen in gevaar brengen. BUITENLAN D. Frankrijk. De schynverkiezing voor een president der republiek, welke om zulke droevige redenen morgen voor eene werkelyke verkiezing door het Congres naar den achtergrond gedrongen zal worden, is afgeloopen. Aan het bureau der „Libre Parole" werden 160,535 stembiljetten ontvangen. De meesta daarvan werden behaald door den mysterieu- zen generaal X., met 62,254 stemmen, die op den voet gevolgd werd door prins Victor, Napoléon met 55,654 stemmen. Opmerkeiyk is, dat op den oud-minister

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2