N°. 10528. Woensdag SO Juni. A». 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Juni. Feuilleton. De Misdaad in de Hue Lafltte. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAUT: Yoor Loiden per 3 maanden. i f 1.10. Franco per post i 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1 6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad "wordt 0.05 berekend. Er bestaat gelegenheid tot verzending der öorrespondentie naar Ned. Oost lndiö (met uitzondering van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Ardjoeno", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven, enz. uiterlyk Zater- morgen om 7.50 bezorgd z(jn. De w}jze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Morgen, 20 Juni, van tien uren tot half- drie, kan men te Hillegom ten Raadhuize inlichtingen erlangen aangaande de Bedrijfs belasting; den 22sten te Katwijk aan Zee, ook van tien uren tot halfdrie, in het "Weeshuis. In Den Haag is de uit de Bali-en Atjeh - expedition welbekende gepens. generaal majoor Wiggers Van Kerchem overleden. H(j was ridder 8de klasse van de Militaire Willemsorde. Naar men aan het „Vad." mededeelt, zal mr. N. G. Pierson eerlang wederom op treden als mede-lid in de redactie van „De Economist". Gisteren vergaderde de gemeenteraad van Delft om te herstemmen over het voorstel van B. en Ws. tot uitbreiding der stokerij en het aanbouwen van een gashouder b(j de gasfabriek. Het voorstel werd thans aange nomen met 11 tegen 9 stemmen. Een voorstel van B. en Ws. tot het aangaan 'eener geldleening groot 440,000 ter uitvoe ring van verschillende werken werd aange nomen met algemeene stemmen. In de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Hage is de muntmeeting gehouden, uitgeschreven door het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw. Vele Kamerleden, leden van den Raad van State, der Staten van Noord- en Zuid-Holland, groote landbouwers en de bankiers Pierson en Van den Berg waren aanwezig. De heer Bauduin opende de meeting mot eene korte herinnering aan het groot belang der muntquaestie voor den landbouw. Daarna hield jhr. mr. W. F. Rochussen eene uitvoerige rede. H(j betoogde, dat door het sluiten der zilver-aanmunting de welvaart ge knakt is, vooral van den landbouw. De heer N. P. Van den Berg, volbloed- bimetallist, constateerde, onder applaus, dat de beweging der Holl. Maatschappij geen protec tionistisch karakter heeft; h(j betoogde, dat de tegenwoordige toestand der muntquaestie hoogst nadeeling is voor Indiö. De oud-minister Pierson was geen tegen stander van het bimetallisme, doch enkel om eene vaste waarde-verhouding te hebben tus- schen goud en zilver, niet omdat de goud appreciatie zoo groot zou wezenhy ontkende dat er eene voortdurende depressie is waar te nemen. Ten slotte word aangenomen eene motie ten gunste eener internationale bimetallieke overeenkomst in het belang van alle takken van vaderlandsche nijverheid, speciaal van den landbouw. Aan het slot der meeling deelde de voor zitter mede, dat uit vele plaatsen en van zusten ereenigingen blyken van instemming voor het doel zyn Ingekomen en wekte hy de aanwezigen, voor zoover nog niet toege treden, op lid te worden der Landbouwmaat- schappy, die, zonder partyschap, streeft naar de bevordering der belangen van den landbouw. Te ongeveer 5 uren werd de vergadering gesloten. Prof. dr. W. M. Gunning, hoogleeraar in do oogheelkunde aan de universiteit te Am sterdam, heeft om gezondheidsredenen tegen het eind van dezen cursus ontslag aangevraagd. Uit Vulpera, de verbiyfplaats der Koning innen, wordt bericht dat in de laatste 8 dagen het weder geheel omgekeerd is. Er valt veel regen en er heerscht groote koude. Nu en dan is er zelfs sneeuw gevallen. Het „Hbl." verneemt dat met België over eene nieuwe conventie betreffende Baarle Nassau en Baarle Hertog wordt onderhandeld. 'tMag bevreemding wekken, dat niettemin de beide vorige conventies, die de Belgische Kamer in geen geval wilde aannemen, door de Regeering wederom by de Tweede Kamer zyn aanhangig gemaakt Bevorderd is tot doctor in de wysbegeerte aan de universiteit te Giessen (Hessen), magna cum laudede heer Hendrik P. N. Muller, geboren te Rotterdam, op een academisch proefschrift: „Land und VolkzwischenZambesi und Limpopo". De heer Muller is oud-directeur der Oost- Afrikaansche compagnie en heeft zich onder meer bekend gemaakt door zijne beschry vin gen van de door hem bezochte landstreken in Afrika. Hot „Bouwkundig Weekblad" bevat het verslag van het examen voor het diploma van bouwkundig opzichter, ingesteld door de Maat schappy tot bevordering der Bouwkunst. Van de 10 candidaten, die het examen aflegden, kon aan 7 het diploma worden uitgereikt, nl. aan de heeren W. S. De Boer, P. Brittyn, S. J. Haanstra, A. A. Hillebrandt G. Hzn., D. Van Lith, A. M. Schoenmakers, J. Voetberg. De commissie bestond uit de heeron: C. Muy'sken, voorz., H. Van Dam, I. R. De Kruyff, F. H. Van Malsen, D. A. N. Margadant, Th. G. Scbill, P. Van der Weiden. Aon de Kamers van koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Gra- venhage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middel burg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Gro ningen en aan de Twentsche Vereeniging ter bevordering van nyverheid en handel is door den minister van w., h. en n. een exemplaar toegezonden van de „Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens de maand Mei jl. Sts.Ct De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Ryks schatkist op den 16den dezer bedroeg: by de Nederlandsche Bank f 3,706,226.34'/, en by de betaalmeesters ƒ1,757,612 92, te zamen 6,463,839.26'/,. By koninkiyk besluit is de Staatscom missie van onderzoek omtrent eene afsluiting en eene droogmaking van de Zuiderzee, in gesteld by koninkiyk besluit van 8 Sept. 1892, ontbonden, onder dankbetuiging aan den af getreden voorzitter, aan de leden en aan de beide secretarissen der commissie voor de wyze, waarop zy zich van hunne taak hebben ge kweten. Voorts zyn benoemdtot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de afgetreden voorzitter van genoemde commissie, de oud minister 0. Lely, voormalig chef van het technisch onderzoek der Zuiderzee-vereeniging tot ridder in de orde van Oranjo-Nassau, de ingenieur van den Rijkswaterstaat W. K. Behrens en mr. P. F. L. Verschoor, beiden te 's-Gravenhage, secretarissen van voormelde commissie. De erfgroothertogin van Luxemburg is voorspoedig bevallen van eene dochter. In de „Weser Zeitung" is als feuilleton opgenomen eene beschry ving van de plannen tot droogmaking der Zuiderzee. Het verslag der Staatscommissie wordt in algemeene trekken medegedeeld zonder dat eenige critiek wordt uitgeoefend. De droogmaking wordt een grootsch „Culturwerk" genoemd, de grootste onderneming van dien aard in geheel Europa. In de gisteren te 's Hertogenbosch ge houden vergadering van hoofdingelanden van het waterschap ter bevordering der verbetering van den waterstaatstoestand in het Noord oostelijk gedeelte van Noord Brabant, waarin 83 hoofdingelanden tegenwoordig waren, is, in de plaats van wyien den heer W. A. Godschalx, te Empel, tot bestuurslid gekozen jhr. A. A. A. M. Van der Does de Willebois, notaris te 's-Hertogenbosch. Voorts is met 72 tegen 9 stemmen besloten niet in te willigen den eisch van het Ryk tot botaling van een terinyn van ƒ90,000 van de bydrage van 2,000,000 in de kosten der werken tot heropening van den Maasmond, maar zich tegen dien eisch in rechten te verweren. Hot stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 18 Juni Carvoeiro; de „Lawoe", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 18 Juni van Perim; de „Schie dam" arriveerde 18 Juni van Amsterdam te Nieuw-York; de „Dubbeldam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 17 Juni Lizard; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Juni te Southampton; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 17 Juni Lizard; de „Salak" arriv. 17 Juni van Rotterdam te Batavia; de „Zaan dam" arriveerde 18 Juni van Nieuw York te Amsterdam. By koninkiyk besluit is benoemd tot rechtor-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Amsterdam, jhr. mr. W. H. De Savornin Lohman, buitengewoon hoogleeraar aan de Vrye Universiteit aldaar. Benoemd tot burgemeèster van Engelen G. Th. Murray, secretaris dier gemoente. Aan den officier van gez. lste kl. by de zeemacht A. E. Sissingh, vergund het waar nemen van eene particuliere betrekking buiten het zeewezen voor den tyd van een jaar, ingaande den lsten Augustus a. s., onder stilstand van non-activiteits traktemont en zonder opklimming in de ranglyst. Pensioen verleend aanP. De naan, ontvan ger der directe bel. en accynzen, ƒ1694; A. J. Yan Eeden, commies-verificateur lste cat. by 's Rijks bel., ƒ611; Chr. J. Yisch, commies 2de kl. by id., f 433; J. W. Yos, commies lste kl. by id., 409; F. H. Kalwy, verifi cateur lste cat. by id., 1163; M. Eilander, wed. W. B. Yan Dorsten, brievenbesteller, ƒ240; Y. M. J. G. Matthie, wed. J. H. Driessen, leeraar aan de Ryks Hoogere Bur gerschool te Roermond, 700; A. G. Yan Rossum, wed. B. J. Dellevoet, conducteur der brievenmalen 2de kl., ƒ234 's jaars. D6 kapitein S. A. N. Yan Overveldt, van het lste reg. inf., op zyne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1300 's jaars. Benoemd, by het wapen der inf., by hun tegenwoordig corps, tot kapitein, de eerste luit. H. Meyboom, van het lste reg., en tot eersten luit., de tweede luit. L. F. Duymaer van Twist, van het 4de regiment. Gemeenteraad van Oegstgeest. Zitting van 18 Juni. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en vervolgens goedgekeurd. De sedert de laatst gehouden vergadering ingekomen stukken worden ter tafel gebracht en met de loopende zaken afgehandeld. 1. Eene missive van de Noord-Zuidhol- landsche Stoomtramweg Maatschappij in dato 11 dezer No. 318 L., waarhij wordt mede gedeeld, dat geene vermindering van recognitie ten bedrage van 40 's jaars, voor hot telephoni6ch verbinden van hot Raadhuis met het centraal-bureau te Leiden aan de palen der telephoongelsiding van genoemde Maatschappy, kan worden toegestaan, waarop na discussie wordt besloten genoemde Maat schappy naar vroegere onderhandelingen met het bestuur dezer gemeente te verwijzen, en haar te verzoeken alsnog op haar besluit terug te komen, opdat deze gemeente niet van eene aansluiting verstoken blyve. 2. Eene missive van don heer G. De Vink, houdende mededoeling dat door eenige be woners en eigenaren van perceelen aan den Morschsingel een zeker bedrag beschikbaar wordt gesteld, als bydrage in de kosten van bestrating daar ter plaatse, waarmede do Raad evenwel nog geen genoegen kan nemen, uithoofde het bedrag met het oog op de begrootingskosten niet geëvenredigd is aan hetgeen door de Aloêlaan-bewoners is by ge dragen, zullende hierop nader bericht worden ingewacht. In verband hiermede wordt voorlezing gedaan van eene missivo van het bestuur der Leidsche Bouwmaatschappy, waarby mede gedeeld wordt dat het geene gelden voor de bestrating van den Morschsingel beschik baar stelt. Vervolgens wordt ter tafel gebracht het door de in de vorige vergadering benoemde Commissie voor het Onderwys opgemaakte rapport, hetwelk onder meer inhoudt, dat van de 110 leerlingen, die de Openbare Lagere School aan den Morsch bezoeken, er 26 zouden kunnen overgeplaatst worden naar de school in de Leidsche Buurt, alwaar rog voor 40 kinderen plaatsruimte bestaat, waai toe de Raad dan ook met algemeene stemmen besloot, zoodat vooralsnog tot geene vergrooting zal worden overgegaan. De behandeling van het derde punt der agenda: „Nadere besprokingen van de be strating en rioleering van de Aloêlaan er. bykomende werken" aan de orde zynde, wordt de openbare zitting veranderd in eene met gesloten deuren. Daarna wordt goedgevonden dat burge meester en wethouders en de Commissie van Fabricage een onderzoek instellen naar de juistheid der kadastrale te-naam-stelliDg van de gemeente, als eigenaresse van verschillende perceelen, in verband met eene eventueele wyziging van den staat der gemeente-eigen dommen en den legger der wegen en voet paden. Nadat nog is gesproken over den slechten toestand van den Morschw6g en hetgeen daaromtrent door of vanwege de Leidsche Duin water-maatschappy is verricht en nog behoort te worden gedaan, deelt de Voorzitter ten slotte mede, dat Zyne Excellentie de heer Commissaris der Koningin in deze provincie hem gedurende eene maand verlof heeft ge geven om zich buiten de gemeente te begeven. Hierna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Gremeng-d. Nieuws. Yan den pleiziertrein naar Arn hem en Nymegen werd heden door 250 per sonen gebruik gemaakt. Het gerucht, dat de beruchte Leidsche giftmengster te Gorkum in de ge vangenis zou gestorven zyn, schynt niet waar te zyn. Wel zyn er twee gevangenen overleden en op de gebruikelyke stille manier begraven, maar „goeie Mie" verkeert nog altyd, naar men ons meldt, in blakenëen welstand en is nog altyd even onverschillig. Het O. M. by de Haagsche recht bank vorderde gisteren voor de drie beruchte sujetten, die, naar wy vToeger reeds breed voerig meldden, in het Haagsche Bosch eene vrouw in den avond van 1 April hadden mishandeld, met moord bedreigd en bestolen, voor Talsma en vrouw Krijgsman ieder 9 jaren, voor Van Wouw 5 jaren gevangenis straf. Op het Plein te 'sGravenhage had gisteravond omstreeks halfacht een vry ernstig ongeluk plaats. Eene bejaarde dame liep ov6r de rails, toen do electrische tram aankwam, met het treurig gevolg, dat zy door de tram omvergeworpen werd en een der wielen haar over de beenen reed. Zy werd naar het militair hospitaal ge bracht, alwaar haar d6 eerste geneeskundigo hulp is verleend. Daarna werd zy door do politie per raderbaar naar het ziekenhuis ver voerd. Na verbonden te zyn, kon zy van daar naar hare woning worden overgebracht. 8) „Neen, maar go behoordet uw zoon met de kas te belasten; dat ware redelyker en bovendien vrywat zekerder. „Maurice aan de kas? Hartelijk dank! Ik heb er de proef mee genomen, drie dagen heeft hy haar gehouden en dagelijks vond ik fouten in de registers, en tekorten, daar heb ik genoeg van, dientengevolge heb ik den post aan Varlay opgedragen en er mi) vol strekt niet over te beklagen. Wees dus zoo goed, op dit onderwerp niet terug te komen." „Enfin, we zullen zien, we zullen zien, maar.wat denkt gij er van, waarde schoonzoon?" „Ik, mevrouw? Och, ik ken den heer Varlay te weinig, om daarover te kunnen oordeelen; alleen weet ik dat er heel wat schurken in de wereld zyn, die zich als eer lijke lieden voordoen." „Daar hebt ge gelijk in, mijnheer De Hontgorboi8", viel Jeanne, die tot nu toe het stilzwijgen bewaard had, hierop in, „onder het masker van braafheid schuilt heelwat boosheid." Als gevoelde hij zich geraakt door de opmerking van het meisje, vloog de markies op, maar, zich spoedig herstellende, ant woordde hy met een glimlach; „Nietwaar, mejuffrouw I De schyn bedriegt dikwijls." „Zoker," vervolgde zy met vuur, „maar dat is hier niet het geval; de heer Varlay is de eerlykbeid en rechtschapenheid in persoon, daar ben ik zeker van, Jacques. Eeriyk heeft vader hem genoemd I En nooit waB schooner titel meer verdiend I „M(jn Hemel 1 wat neemt ge het voor dien mynheer op," riep mevrouw Bertin, zich met een toornig gelaat tot hare dochter wendende; „ge moet wel byzonder veel belang in hem stellen, of zyt ge nog op hem verliefd, even als toen ge beiden nog kinderen waart?" Als had ze een slag in het aangezicht ge kregen, zoo overtoog een hoogrood haar ge laat, en op ernstigen toon antwoordde zy: „Gy vergeet, mama, dat ge my dezen avond met den markies De Montgerbois verlooft I" Hierop volgde een oogenblik van pynlyke stilte, waaraan het binnenkomen van Bap- tistin gelukkig een einde maakte, die aan den bankier een kaartje overhandigde. „Antonin Castillac!" riep deze, na het even gelezen te hebben, „Iaat mynheer binnen komen I" En op vroolyken toon, den binnen komende beide handen toestekend, riep hy uit „Ha, waarde vriend 1 Kom binnen, har- teiyk welkom; wat ben ik blyde, u weer te zien 1" „Waarde Bertin! Hoe gaat het?" riep deze met eene diepe basstem en een vreemd accent; „alle duivels, wat hebben wy elkaar in lang niet gezien I" En hy schudde de hem aangeboden handen zóó harteiyk, dat den heer Bertin, te oordeelen naar de stevigheid, waarmede deze manoeuvre werd uitgevoerd, niet de minste twyfel omtrent de vriend- schappelyke gevoelens van zyn bezoeker overbleef. „Hél" riep hy verheugd, „ziedaar do ge- heele familie byeenl Uw dienaar, mevrouw Bertin.En Jeanne ook.verduiveld, wat zyt ge groot geworden 1 Kom, meidlief, geef me een kus!" En de daad by het woord voegende, drukte hy haar een paar klinkende kussen op de fri8sche wangen. „Sedert wanneer zyt ge te Parys?" vroeg de heer Bertin. „Eerst sedert hedenmorgengisteren ben ik te Bordeaux aangekomen en nauwelyks had de „Belle Sophie" het anker in de haven laten vallen, of ik kreeg van de Maatschappy de opdracht my dadeiyk naar Parys te be geven, om met het bankiershuis Busness Co. af te rekenen. Ik heb met hen voor rekening van onze „Socióié Océanique" in Amerika zaken gedaan, het buis was ons achthonderd duizend francs schuldig, die zy my heden uitbetaalde. Ik weet niet, waar ik er mee blyven moet." „Als ge wilt, zal ik ze voor u bewaren tot ge ze naar Bordeaux kunt opzenden." „Daarmede zoudt ge my een grooten dienst bewyzen. Parys is nu juist niet de veiligste plaats om met zulk een bedrag aan bank papier in myn zak rond te loopen, en het geld in myn hotel te laten, komt my ook te gevaariyk voor, te meer, daar ik myn trou wen neger niet by my heb; Bamboula is aan boord gebleven, om voor myne bagage te zorgen, en komt daarmee eerst later hier. Wanneer ge het dus tot morgen zoudt willen bewaren, maar het is reeds laat, uw kantoor is gesloten en uwe bedienden zyn vertrokken." „O, maar Varlay zal er nog wel zyn", antwoordde de bankier, terwyi hy op den knop eener electrische schel drukte en Bap- tistin, die zich aan de deur vertoonde, toevoegde „Zie eens, of de heer Varlay nog in het kantoor is, en verzoek hem, even by my te komen." Jacques Varlay was daar nog en in levendig gesprek met Maurice Bertin, den zoon van den bankier, en diens vriend, den vicomte Adhómar De Champsablon. „Maar waarom weigert ge my de dertig duizend francs, die ik zoo dringend noodig heb?" vroeg Maurice; „ik zal er u een requ voor geven. Myne handteekening zal toch wel voor dertig duizend francs goed zyn, zou ik denken 1" „Ik weiger volstrekt niet, u die dertig duizend francs te geven", antwoordde Jacques, evenmin als ik do waarde uwer handteekening in twyfel trek; maar, zooals ge weet, heeft uw vader my uitdrukkelyk verboden u iets te geven, zonder zyne toe stemming." „Ja; dat weet ik wel; waar het de zaken gold, maar onder ons, als vrienden, myn boste Jacques, kond ge my dien dienst toch wel bewyzen 1" „Het spyt my, niet aan uw verlangen te kunnen voldoen, ik heb geen geld. „Nu ja, maar ge kunt toch over de kas beschikkenhet is toch eenvoudig genoeg en ge zyt vo'komen verantwoord: ge geeft my het geld en ik geef u een requ. „Dat uw vader moet teekenen." „Och, ge behoeft er hom niets van te zeg gen. Morgen geef ik u het geld terug. Noch myn vader, noch iemand anders behoeft er iets van te weten, ge loopt niet het minste gevaar en my bewyst ge er een onschatbaren dienst mee." „Onmogelyk. Ik kan geene gelden uit de kas nemen, die my is toevertrouwd: dat zou misbruik van vertrouwen wezen." „Maar ik moet hot geld absoluut hebben; hot koste wat het wilt" „Tracht het dan van uw vader te krygon." „Die wil nergens meer van hooren. Hy begrypt niet, in welk een vreeseiyken toe stand ik my bevind. Kom, go wilt toch niet de oorzaak zyn, dat er een ongeluk gebourt, want, reken er op, dat zou stellig gebeuron. Ik ben ten einde raad.wanhopig. Ik moet het geld hebben, ik moet." En in hevige gemoedsbeweging stapte hy het kantoor op en neer. Jacques Varlay stond op, en, om oen eind aan deze pynlyke scène te maken, sloot by zyn lessenaar en maakte zich gereed om te ver-' trekken, toen Baptistin asn de deur ver scheen en hem verzocht, by den heer Bertin te komen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1