Een volgend „sujet" was, na mede eerst een en ander vertoond te hebben, zoo ver gekregen, dat hy zich sch^nt te hebben voor gesteld eene dame te zyn, met een kindje in den arm, hetwelk slechts een gewone witte handdoek was, waarbij een wandelstok voor zuigflesch dienst bleek te moeten doen. Verder kwam het dezen avond niet, zoodat een paar afdeelingen van het programma, o. a. die van de dooden verstij ving en schijn dood, moesten achterwege blijven. Het was trouwens reeds laat genoeg ge worden: op slag van halftwaalf. De heer Wolton deelde toen aan hen, die nog aanwezig waren, want de kleinste helft van het publiek was reeds in de pauze weg gegaan, mede, dat hij voornemens was hier nog eene séance te komen geven. Met en voor hem hopen wjj dat hij in het vinden van „mediums" of „sujetten" dan gelukkiger moge zijn. Ons werd nog verzocht te melden dat deze voorstelling niet is uitgegaan van de Neder- landsche Buffet maatschappij, de tegenwoor dige pachtster der buffetten van het gebouw. Deze week werden op „Rhynxigt" genomen 304 zwembaden door heeren en 25 door dames. Temperatuur van het water 17° Celsius. Hedennacht zy n van Noordwjjk aan Zee vertrokken naar de haringvisscheri) de bomschuiten NW 3 „Koningin Wilhelmina", schipper G. Duindam, en NW 1 „de Vrouw Catharina", schipper M. Haasnoot, beide van den reeder E. Smit. In het Westeinde te 's-Graven- hago had gisternamiddag een treurig ongeluk plaate. Een knaapje van ongeveer vijf jaren liep achter een rijtuig en geraakte, toen dit voor de paardentram uitweek, onder laatst genoemd voertuig. De koetsier van de tram trachtte nog, door zoo spoedig mogelijk te remmen, een ongeluk te voorkomen, maar dit mocht niet baten. In het R. K. Ziekenhuis binnengebracht, kon slechts de dood van het kind worden geconstateerd. Door de Haagsche politie zijn een paar knechts aangehouden, in dien6t bij een groot meubelfabrikant aldaar, verdacht verschillende magazijn en winkelgoederen, als tafelkleeden, stukken tapijt, enz. te hebben ontvreemd en die ten eigen bate te hebben verkocht. Gisternacht had in de Herders laan te 's-Gravenhage eene ernstige vechtpartij plaats, waarbij drie politie-agenten deerlijk mishandeld werden. Een politie-bearabte werd een stuk van den vinger gebeten en moest zich in het Ziekonhuis laten verbinden; een andere politiedienaar werd zóó hevig tegen het onderlijf geschopt, dat hi), op het politio bureel gekomen, ineenzakte en per rijtuig huis waarts moest gebracht worden. Do belhamel werd door eene sterke politiemacht naar het commissariaat overgebracht. In een voor de arrondissements rechtbank in Don Haag aanhangig proces werden gisteren de pleidooien bepaald op 12 Maart 1895. Het is te hopen, dat partijen eD hare raads lieden deze gebeurtenis mogen beleven, zegt het „H. Dagbl." De voorstellingen in den circus Carró to Scheveningen zullen waarschijnlijk 28 dezer beginnen. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde hoden A. L. J. Faber en M. J. J. Kroller, oud-directeur en controleur der maat schappij van levensverzekering „Concordia," beklaagd van valschheid in geschrifte, ieder tot twee jaren gevangenisstraf. De oisch luidde drie jaren. Donderdagavond ontstond te Silvolde in de woning van den manufacturier A. Wolf een zware brand. Bijna do geheele inboedel word oone prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Met de intornationale b a k k ery- tentoonstelling te Amsterdam gaat het een gangetje en het succes zal niet uitblijven. De aanvragen om plaatsruimte komen zóó druk in, dat het comité binnen een paar dagen meerdere aanvragen zal moeten afwijzen. Doze week zijn voor een paar bakkerijen de voorloopige werkzaamheden aangevangen voor den bouw in den tuin van het „Paleis voor Volksvlijt". Voor de pers is naast het kantoor van het comité, door de goede zorgen van de hoeren Vos en Le Grand, een sierlik bureau ingericht, dat voorloopig tot vergaderzaal voor de verschillende commissies zal dienen. To Zutfen is een porsoonaange- houdon, in het bezit van valsche guldens, welke hij trachtte in te wisselen door in herborgen een borrel te gebruiken, een val- 8chen gulden in betaling te geven en dan ander kleingeld terug te ontvangen. Zijn medeplichtige, die de gelegenheid vond weg to loopon, werd door do politie te Deventer gearresteerd. Beide personon, afkomstig uit Amsterdam, zijn ter boschikking der justitie gesteld. ZulfGf.) Gisteren is in het dorp Nichte- vecht onder groote feestelijkheden de Norten- pomp onthuld, welko door mevr. de wed. De Pré, als eene gedachtenis aan nu wyien haren echtgenoot, aan de gemeente werd opgedragen. Wanneer men daarbij weet dat goed en zuiver drinkwator een dringende eisch was voor de welvaart van do Vechtstreek, dan is dit feest betoon zeker begrijpelijk. De pomp zelve is ook voor het uiterlijk een kunstwerk. Zij werd vervaardigd naai* eon plan van den archi tect Van Arkel, in kunstig smeedwerk uitge voerd door den heer Boekholat en versierd met leeuwenkoppen en griffioenen, welke door de heeren Van den Bossche en Creveld, mede te Amsterdam, werden gemodelleerd. Van de haringvisscheri) is 15 Juni te Maassluis aangekomen het schip „Arnoldine Marie", schipper D. Van Gelderen, met 112 kantjes maatjes- en 18 kantjes volle haring. De kantonrechter te Roermond heeft ten huize van den te Roermond ver dwenen wethouder en oud-griffier van het kantongerecht S. de zegels gelicht. Door den bewindvoerder, notaris De Bruin, worden nu de schuldoischers opgeroepen, om over te gaan tot het opmaken der balans. De heer S. zou te Buda-Pesth zijn bij familie. Gisterochtend, toen het de aan dacht der buren trok dat het echtpaar H., wonende aan de Nieuwstad, te Zutfen, nog niet bij de hand was, werd een onderzoek ingesteld en bemerkte men al dadelijk eene sterke gaslucht in dat huis. Bij verder onderzoek werden man en vrouw bewusteloos in bed gevonden, bedwelmd door gaslucht. Door dr. Mulder werd geneeskundige hulp verleend, waardoor de vrouw spoedig weer geheel bijkwam. Het kraantje eener gaslamp was niet behoorlijk gesloten, zoodat gasont- snapping plaats vond. Generaal Edon hield eergiste ren in het fort Charenton inspectie over het 4de linie-regiment. Toen hij de revolver van den 2den luit. Schumacher nazag, maakte deze hem de opmerking, dat zij geladen was. De generaal, een weinig doof zijnde, hoordo dit niet, en toen de luitenant den loop van het wapen wilde afwonden, ging dit af en het schot trof den luitenant in den buik. Do toestand van den heer Schumacher moet hopeloos zijn. Gisteren is te Amersfoort een 14-jarige knaap overleden, ten gevolge van hersenschudding, die ontstaan zou zijn door dien hij met het hoofd op een keisteen was gevallen, toen hy voor den werkman G. vlucht te, omdat deze hem en andere jongens, die bezig waren do gemeente-mestloods te bescha digen, bedreigde. Althans dit wordt door genoemden werkman verklaard, doch dejongens geven op, dat hun makker aan het hoofd is getroffen door een steen, dien G. naar hen toe slingerde. De zaak is in handen der justitie, die een onderzoek heeft ingesteld. G. is m arrest. De „New-York Herald" deelt een telegram mede uit Panama, waarin wordt ge meld dat in deze stad weer een hevige brand heeft gewoed, waardoor oen dorde deel der stad geheel is vernield. Meer dan driehonderd gebouwen, waaronder de prefectuur en al de huizen in de Chineesche wijk, zijn verbrand, en een paar duizend monscken zijn daardoor zonder onderkomen. De schade wordtop2a3 millioen dollars geraamd. Blijkens een telegram uit Weenen bebbon zich nu ook in de Bukowina eenigo cholera-gevallen voorgedaan. Daar de regee ring echter de noodige voorzorgsmaatregelen heeft genomen, vortrouwt men dat verdere uitbreiding der epidemie in Galicië zal ver hinderd worden. Tot dusver geeft de ziekto nog niet de minste reden tot ongerustheid. Te Waycross, in Georgia, is blijkens een bericht, dat te Nieuw-York door de „World" van daar is ontvangen, door blan ken eene afschuwelijke daad van barbaarsch- heid gepleegd. Een neger, die zich om eene ergerlijke daad had vergrepen, vyerd door de inwoners opgevangen en volgens de daar nog vaak toegepaste lynchwet onmiddellijk opgehangen. Terwijl de man nog leefde, werd hy afgesneden en daarna werd hy gevild. Volgens het telegram leefde de neger nog zes uren, nadat hem de huid was afgestroopt. In d e J ap an sch e 81ad Yamagate zyn meer dan 1200 huizen in de asch ge legd. Dertien inwoners zyn by den brand om gekomen en 29 gekwetst. Heeft do liefhebber van het whist spel zich al eens afgevraagd, waarom er juist 52 kaarten en niet 40 of 50 in 't spel zyn? Immers: 52 kaarten, 13 van elke kleur, schynt willekeurig gekozen te zyn, maar hot is niet zoo. De 52 kaarten verbeelden 52 weken van een jaar. Hot jaar heeft 4 getyden en daarom zyn er ook in het kaartspel 4 kleuren of eigeniyk 2, elk met verschillende platen. Elk jaargotyde heeft 13 weken, vandaar de 13 kaarten van elke kleur. De gewone kaarten loopen van 1 tot 10 en dan volgen boer, vrouw, heer. Geeft- men aan deze kaarten de volgende getallen, 11, 12, 13, dan is de som van de gezamenlijke getallen van éóne kleur 91. Dit is het aantal dagen van i/i jaar. De 4 kleuren of de 4 jaargetyden geven te zamen eene som van 864 dagen, dat is, zoover het by de vordeeling mogeiyk ie, bijna precies het aantal van een geheel jaar. Wanhopig. Eergisteren trachtte een in lompen gehuld man van de Pont du Change te Parys te water te springen. Tot tweemaal toe wilde hy zich over de leuning werpen en begon eene ware worsteling met een agent en een werkman, die deze wan hopige daad wilden verhindoron. Ten laatste slaagdo men er in hem nnar een politiepost te brengen. Hy zeide schoenmaker te zyn en, boewol hy bijna geene kleederen aan het lichaam had, tot eene eerzame familie te Laon te be- hooren. Sedert langen tyd zonder werk, was hy tot ellende gedoemd en loefde sedert 40 dagen van afval van bieten. De brigadier van don post troostte den ongelukkige, deed hem beloven van zyn noodlottig voornemen af te zien en stelde hem een bon voor werk ter band. De Engelsche bladen bevatten uitvoerige bijzonderheden over het ongeval, dat by de haven Westport is voorgevallen. In het begin van den zomer zyn vele werk lieden gewoon van het eiland Aschill by Ier- lands westkust naar Westport over te steken, ten einde by den oogst te helpen. Een honderd tal dezer boerenarbeiders had zich ook nu ingescheept op eene boot naar Westport, ten einde zich vandaar naar Engeland en Schotland te begeven. Ten gevolge van eene verkeerde manoeuvre van den bestuurder dezer zeilboot, kantelde de boot, met het gevolg, dat allen, die er zich op bevonden, te water geraakten. Wel is waar konden de meeste arbeiders zwemmen, maar dit baatte niet, daar zy ver ward geraakten in het tuig. Zonder twyfel zouden weinigen er het leven hebben afgebracht, indien zich niet de stoom boot „Elm" in de nabyheid had bevonden. De kapitein zond onmiddeliyk alle beschik bare booten uit en zoo konden, daar de zee by zonder kalm was, nog 75 werklieden worden gered. Tot de geredden behoorde ook de schipper der boot, die terstond in hechtenis werd genomen. Tot dusver zyn 20 ïyken aan wal gespoeld. Er worden evenwel nog een tiental personen vermist, zoodat het aantal der slachtoffers, die by deze ramp het leven verloren, zeker 30 bedraagt. Zonder de vermelde gunstige omstandig heden zou het aantal slachtoffers veel grooter zyn geweest. Het nieuws van de ramp verspreidde zich als een loopend vuurtje over de kust en alle beschikbare booten werden uitgezet om nog zooveel mogeiyk te redden. Het gejammer, toen de lyken der verongelukten aan wal werden gebracht, was hartverscheurend. Eene vrouw, die zelve met groote moeite gered was, kwam tot de vreeselyke ontdekking, dat. hare twee zoons en twee dochters waren ver dronken. Een gerechteiyk onderzoek zal ingesteld worden. De telegraaf meldt welk een verschrikkeiyk ongeluk gisternacht in eene myn by Karwin, in Silezië, heeft plaats gehad. Uit de byzonderheden blykt dat het de grootste mynramp is, die ooit in Oostenryksch Silezië is voorgekomen. De ramp omvat twee mynen, die door eene onderaardsche gang zyn verbonden. De eerste ontploffing, die het leven kostte aan 120 man, had plaats in de myn „Franziska"; vandaar deelde het vuur zich mede aan de andoro myn en veroorzaakte vier nieuwe ontploffingen, waardoor 80 man gedood werden. Onder de slachtoffers was ook een ingenieur. By de pogingen tot redding kwamen nog twee ingenieurs, die het reddingswerk leidden, in de vlammen om. Zeven putten staan in brand. Do lucht- ververschingstoe8tellen zyn vernield. De myn ligt by Oderberg en is het eigen dom van graaf Larisch, een der voornaamste grondeigenaars in deze streek. Men vreest dat al de werklieden den dood hebben gevonden, want ondanks allo pogingen, welke terstond tot redding werden beproefd, verhinderden de vlammen de redders in de myn door te dringen. Het aantal der myn- werkers, die by deze verschrikkelyke ramp het leven verloren, is nog niet met juistheid bekend, maar zeker is het, dat dit ongeluk meer slachtoffers heeft geëischt dan ooit by eeno der vorige ontploffingen in de Oosten- ryksche mynen is voorgekomen. TWEEDE KAMER. De Voorzitter van de Tweede Kamer is voornemens aan de Centrale Afdeeling voor te stellen om Woensdag 20 Juni te olf uren in de afdeelingen te onderzoeken de ingekomen wetsontwerpen, ten getale van 23, waaronder: voorstel van den heer Hartogh tot wyziging van het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering; bepalingen omtrent verveningen; uitvoering van Art. 191 der Grondwet; be veiliging van arbeiders in fabrieken en werk plaatsen en voorts de spoedvereischende wetsontwerpen, welke nog in den loop der week mochten inkomen. Pokziekte. Reeds sedert Mei 1893 komen in de pro vincie Zuid-Holland gevallen van pokziekte voor, waarvan het aantal gaandeweg zeer is toegenomen. Vooral de gemeenten Rotterdam, Charlois, Barendrecht, Delft, Herkingen, '8 Gravenzande en Kralingen werden daardoor getroffen. De krachtige bestryding der ziekte vorderde groote uitgaven, welke voor een groot deel ten laste van het Ryk kwamen. Hoewel de ziekte nu schynt af te nemen, zyn nog vele vorde ringen ten laste van den betrekkelyken post op de begrooting van Binnenlandsche Zaken te verwachten. By eene suppletoire aanvraag wordt ter bestryding daarvan de post met f 100,000 verhoogd. Het daartoe strekkende wetsontwerp is by de Tweede Kamer ingekomen. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft met 188 tegen 177 stemmen aangenomen een amendement op het wets voorstel betreffende de syndicaten, waarby bepaald wordt, dat slechts de gewezen werk lieden, die geen nieuw beroep uitoefenen, als lid van hunne vakvereeniging aangenomen kunnen worden. Donderdag zyn opnieuw immortellen kransen neergelegd aan den voet der Vendöme- zuil te Parys. De een droeg het opschrift: „Bonaparte, 14 Juni 1800, slag by Marengo"; de ander: „Napoleon, 14 Juni 1807, slag by Friedland." Een aantal vareenigingen van oudstrflders van 1870-'71 in Frankryk hebben tot de Kamer het verzoek gericht, eene herinnerings medaille aan den Fransch-Duitschen oorlog te doen slaan. De minister van oorlog, in wiens handen het verzoekschrift was gesteld, heeft geant woord dat hy, evenals zyne voorgangers, van oordeel is, „dat het niet nuttig is, door een herinneringsteeken de gedachtenis aan dit tydperk der Fransche geschiedenis levendig te houden." De heer Léveillé, afgevaardigde der Seine, heeft by de Kamer een voorstel inge diend, om in Frankryk eene gelyksoortige instelling als de Amerikaansche „homestead" in te voeren, nl. een minimum familiegoed, waarop geen beslag kan worden gelegd. België. Uit het verslag over 1893 van de „Holland- sche Club" te Antwerpen, blykt dat do balans op 31 Dec. 1893 een nadeelig saldo aanwees van 360.03 fr., waarby nog komt een bedrag van 132 fr., door dubieuze debiteuren voor contributie nog verschuldigd. De toestand is dus niet rooskleurig, doch het bestuur hoopt, dat wellicht by de wereldtentoonstelling vele nieuwe leden zich zullen aansluiten en aldus de geregelde ontvangsten zullen toenemen. Als president der vereeniging werd de heer S. Reynders Bisdom in 1893 voor twee jaren herkozen. Verder bestaat het bestuur uit de heeren J. J. C. De Knokke van der Meulen, secretaris J. A. Boks, penningmeester; J. A. Van den Bergh en Prosper Creutz. Het bestuurslokaal werd verplaatst van de Groenplaats naar de Leopoldstraat. De poging om de oude beeldhouwkunst op ivoor tot een nieuw leven op te wekken, heeft alle kans om uitstekend te slage-n. Het denkbeeld hiertoe ie van koning Leopold, en dadeiyk werdon de Belgische kunstenaars be reid gevonden bette verwezenlyken. De kunst voorwerpen werden naar de Congoleesche afdeeling van de internationale tentoonstelling gezonden, waar, na de opening, zou moeten blyken of deze nieuwe voortbrengselen van eene oude, byna vergeten kunst koopors zouden vinden. Gelukkig bleek dat het geval te zyn; verscheidene van de gebeeldhouwde ivoren voorwerpen vonden al dadelijk een kooper; o. a. de Minerva van Dillens, do Fortuin van Samuel en de Maagd van Nazareth, van De Tombay. De stad Brussel zal weder eene groote (derde) jaarmarkt van paarden houden, welke zal plaats hebben op Woensdag 4 Juli a. s. op de Zuid- en Slachthuislanen, van 9 uren 's morgens tot 3 uren 's namiddags. Al de paarden, ter markt aangeboden, zullen volgens de door het college van burgemeester en schepenen vastgestelde bepaling, moeten vastgemaakt worden aan de koorden, langs de droef der voetgangers gespannen. Men zal de paarden niet mogen doen loopen of galoppöeren elders dan in de daartoe be stemde plaats op den berijdbaren weg. De loodsen op de lanen zullen ter be schikking der verkoopers gesteld worden. De vier jaarmarkten van paarden van Brussel hebben plaats den eersten Woensdag van Februari, den laatsten Woensdag van April, den eersten Woensdag van Juli en den laatsten Woensdag van September. Men leest in de „Moniteur": By minis- toriëel besluit van 14 Juni zal het hulptol- bureau Do Tromp (Stekene), voor den invoer van rundvee en schapen, herkomstig uit Neder land, opengesteld worden, te rekenen van 19 derzelfde maand, op Dins- en Zaterdagen van elke week, van 9 tot 11 uren 's morgens. Italië. Zooals wy reeds meldden, is de ministercrisis in Italië door eene kleine wyziging van het kabinet geëindigd en is bekend gemaakt welke verandering de regeering in haar finantièel programma heeft aangebracht. De Kamers zullen, zoo meldt de „Opinione," haren arbeid niet staken voordat het evenwicht op de begrooting nagenoeg zeker is, en ge- duronde de discussie hierover zal een wapen stilstand worden aangenomen tusschen de Kamer en de regeering, mits deze belooft de ontbinding onbepaald uit te stellen. Van Sicilië komen weder treurige berichten. De orde is niet weder gestoord; zy wordt door eene sterke militaire macht gehandhaafd en de krygsraden oefenen streng recht. Maar de werkstaking in de zwavelmynen breidt gestadig zich uit. In de provincie Caltanisetta hebben ongeveer 3000 arbeiders het werk gestaakt en nu volgen ook velen in de pro vincie Girgenti hun voorbeeld. Yele eigenaars en pachters der zwavelmynen verklaren dat zy, ten gevolge van het dalen van den prys, maanden achtereen niet konden laten werken en de arbeiders willen voor het lage loon in het geheel niet werken. De nood neemt vreesolyk toe. De buitengewone koninklyke commissaris, generaal Morra de Livrlano, heeft zich naar Girgenti begeven en zal vandaar naar Caltanisetta gaan. Groot-B ri taunië. Eergisteren heeft de eerste minister van Engeland, lord Rosebery, op het feestmaal ▼an Trinity House eene rede gehouden en o. a. gezegd, dat de versterking der Engel sche vloot alleen een verdedigings maatregel was. Zoo de regeering het noodig achtte de marine te versterken, dan lag daaraan niet de wonsch ten grondslag, andere volken in hunne bezittingen of in hunne onafhankeiyk- heid te bedreigen; alleen de eigen onafhanke- ïykheid wilde men verdedigen. Toch viel het niet te ontkennen, dat in deze dagen van algemeene wapening de regeeringen van Europa oorzaak hebben tot bezorgdheid voor den wereldvrede. Op dit oogenblik hadden inter nationale vragen eene misschien kunstmatige beteekenis verkregen (hier doelde de Engelsch# minister zeker op hetgeen de Fransche minister van buitenlandsche zaken over het Congo- tractaat heeft gezegd) door onverantwoordeiykt uitlatingen. De ongelukkige dood van den keizer van Marokko opende byv. eene quaesti^ welke eene vruchtbare bron van verwarring kon worden, wanneer de staatslieden van Europa minder verstandig en voorzichtig waren. De groote oorlogstoerustingen van Europa bleven intusschen niet zonder invloed op den vrede, want zy legden den staatslieden eene vreeselyke verantwoordeiykheid op; in dezen zin waren zy een waarborg voor het behoud van den wereldvrede. De „Standard", die redevoering besprekende, zegt dat, hadde Engeland in deze zaak denzelf den toon als Frankryk aangeslagen, de diplo matieke betrekkingen tusschen beide landen geen 24 uren meer zouden geduurd hebben. Het wetsontwerp, waarby het huweiyk van een man met de zuster zyner overleden vrouw geldig wordt verklaard, is gisteren door het Hoogerhuis by tweede lezing met-129 tegen 120 stemmen verworpen. Oostenriik-Iioati:.-Monarohle. De stryd over de kerkelyke wetten in Hongarye is nog niet beslist. Gisteren hielden de ministers Weckerlé en Szilagyi eene conforentie met de leden der Magnaten-Kamer, die tegen het ontwerp hadden gestemd. De ministers beproefden met deze oppositie-mannen tot eene schikking te geraken, maar deze poging mislukte. De minis ters en de weerspannige Magnaten gingen uiteen, zonder dat men tot een vergelijk kon komen. Derhalve wordt het niet onmogelijk gelicht, dat het ontwerp tot invoering van het burger- lyk huweiyk ook by de tweede behandeling, welke in de volgende week zal aanvangen, zal worden verworpen. Misschien evenwel ge lukt het keizer Frans Jozef nog een vol doend aantal der anti-liberale Magnaten, voor zoover dezen hofambten bekleeden, te bewegen by de stemming niet te verschynen. Alleen op deze wyze is het nog mogelijk, dat het ontwerp door de Magnaten-Kamer kan worden aangenomen, waardoor natuurlijk verdere politieke moeiiykheden worden voorkomen. INT oorwegen. Het Storthing heeft bepaald dat 10,000 kronen zullen worden beschikbaar gesteld voor de fabrieksarbeiders, die om politieke redenen werden ontslagen. Yerder werd nog een be sluit genomen, waarin werd gezegd dat het Storthing het als een grondwettig recht van ieder staatsburger beschouwt, dat hy zyne burgerplichten kan vervullen geheel en al naar eigen inzichten, en waarin het Storthing zijn misnoegen te kennen geeft, dat op zoovele personen in afhankeiyke positie door hunue chefs invloed wordt uitgeoefend en zy meer malen op politieke gronden uit hunne betrek king worden ontzet. Vereenigde Staten. De mynwerkers in vele steenkolendistricten van Noord-Amerika zyn zeer ontevreden over het vergelyk, dat te Columbus tot stand ge komen is: zoodat waarschyniyk de arbeid in vele mynen Maandag niet hervat zal worden. De groote beteekenis der werkstaking blykt ten duidelijkste, wanneer men in aanmerking neemt, dat in 1893 uit de mynen gedolven werden 179,320,000 tons steenkool ter waarde van 207,566,000 dollars, en dat daardoor arbeid verschaft werd aan 341,643 werklieden, aan wie 141,144,488 dollars aan loonen uitbe taald werd. By Birmingham in den Noord-Ameri- kaanschen staat Alabama zyn door de mijn werkers, die daar nog steeds by de werk staking biyven volharden, weer ernstige ongeregeldheden gepleegd. Eene groote houten spoorwegbrug van Georgia Pacific Railway werd by Cardiff in brand gestoken en on bruikbaar gemaakt. Alvorens dit te kunnen doen, moesten de werkstakers eerst den brug wachter onschadeiyk maken. Door den gouverneur is eene premie van 400 dollars uitgeloofd voor de inhechtenisneming van hen, die zich aan deze vernieling schuldig maakten. Marokko. In Marokko biyft de toestand voorloopig dezelfde. De nieuwe Sultan Abdul Azis is reeds Dinsdag avond 11. tot Sultan uitgeroepon in de hoofdstad Fez, zonder dat daarby onge regeldheden zyn voorgevallen. Dit is reeds een gunstig voorteeken, dat het beste voor de toekomst doet hopen. Te Rabat is de nieuwe Sultan met de ge wone plechtigheden gekroond. Marokko bezit geene kroon, maar de kroning geschiedde onder de bekende groote roode parapluie, het kenteeken der keizerlijke waardigheid. Tervryl de hoogwaardigheidsbekleders den Sultan kwamen begroeten, werd dit regen scherm boven zyn hoofd gehouden. De plech tigheid werd besloten met een algemeer salvo en de toejuichingen der aanwezigen. Wanneer de Sultan zyn intocht zal houden te Fez, is nog niet bepaald. Vermoedeiyk zal deze intocht nog wel eenigen tyd word6ü uitgesteld, daar men bevreesd is voor het verzet van den ouderen broeder des Sultans, prins Mahomed, den gouverneur dezer stad. Het gevaar, dat de gebeurtenissen in Ma rokko aanleiding zullen geven tot interna tionale verwikkelingen, begint reeds to ver minderen. Ten minste, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken bevestigde in het Lagerhuis de mededeeling, dat de belang hebbende mogendheden besloten hebben, zoo noodig, in gemeenschappeiyk overleg op te

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8