JAARLIJKSCH VERSLAG Burgerl(jke Stand. regeoring id, voor oorlogsdoeleinden te ge bruiken. Ten slotte hoeft do Gouverneur Gene raal, na herhaalde protoston der regeoring, last moeten geven embargo op die schepen te leggen. Gedurende het verblijf van die schepen ter reede van Ampenan was het gedrag van den gezagvoerder van een er van tegenover een onzer zeeofficieren zóó onbe schoft, dat de regeoring gemeend heeft ook daarover vertoogen te moeten inbrengen, 5o Verder was een bezwaar tegen den vorst van Lombok de zending van een ztfnor ondergeschikten naar Singapore, met het politiek contract en met de opdracht om daar over een advocaat te raadplegen, ten einde zoo mogelijk de tusschenkomst in le roepen van de Britsche rogeering togei.over het Ned.- Indisch Gouvernement. Op eau afwijzend advies van dien advocaat is van dat plan niets gekomen. 60. Daarna is een Oostenrijker, die op Am penan verblijf hield, door den vorst naar Sin gapore gezonden met eene in de Kngelsche taal gestelde advertentie, bestemd voor de „Straits Times," doch door den redacteur, op verzoek van onzen consul generaal, daarin niet opgenomen, waarin niet meer of minder gezegd werd, dan dat hy, radja van Lombok, r\et het Hollandsch gouvernement niets te maken heeft, dat hy geheel vry is en dat op de reede van rapenan door oorlogsschepen niet dan met zijne speciale vergunning mocht geschoten worden. 7o. In art. 7 van het politiek contract van den vorst van Lombok bobben wy ons wel verbon den, dat zoolang de vorsten van Lombok dat con tract getrouwelijk nakomen, door ons geenerlei pogingen zullen worden aangewend om ons mot het inwendig bestuur op het eiland te bemoeien; maar op grond van een dergeiyk artikel mag Nederland zich niet onttrekken aan zyne verplichting, om een ieder, die zich in Nederlandsch-Indië bevindt, te beschermen togen de willekeur van wien ook. Een wanbestuur, als waaraan de eigenlyke bevolking van Lombok onderworpen wordt, kan men toch W9l geene daad van inwendig bestuur noemen. Ook de minister Van Dedem was van oordeel, dat art. 7 van het contract gaerio belemmering kon z|jn voor het gouver nement, om te doen wat plicht en humaniteit gebieden. 80. In een brief van den vorigen Gouver neur Generaal mr. Pynacker Hordyk wordt ook op den voorgrond gesteld, dat de ingezetenen van Lombok aanspraak hebben op onze be scherming, wanneer deze op goede gronden wvrdt ingeroepen. Door hem werd dan ook een aanbod tot mirinelyke tusschenkomst go daan. Door dit aanbod werd, naar de meening van den minister van koloniën, A gezegd, waarop B moest volgen. van ic Vereevuging tot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Iteederêjcn te Kalwvjk aan Zee en Noordwvjk aan Zee. In het afgeloopon .'jonstpur 1893/94 zijn ontvangen Aan contribution van de reoders to Katwijk aan Zee, die zulks gedeeltelijk ran de in komsten der visschers afhouden: van 70 bomschuiten a 3 f 210.— van 1 bomsch. o »er 1392/93, 3.- f 213.- Aan bijdragen van stuurlieden en bemanning van bomschuiten te Katwijk aan Zee70.53' Aan heffing van pet. over, door de visschers te Noordwjjk aan Zoo, gemaakte besommingen 99. - Aan jaarlijksche bijdragen van CO cents en booger743.40 Aan renten. 1749.34 Van N. N., bezorgd bi) den heer S. J. Le Poole, over 1892/93 ƒ1.— over 1893/94 1.— 2.- Logaat van den heer A. E. Roest ran Limburg, te Rotterdam. 200.— f 3077.27' Bij liet einde van dit boekjaar genoten ondersteuning: te Xatwijk aan Zee 30 wedu wen, 27 kinderen en 1 bejaarde; te Noord- wi)k aan Zee 6 weduwen en 2 kinderen; te Scboveningen 1 weduwe en 4 kinderen. In dit boekjaar is uitgekeerd ƒ3106.16;ge durende do zomermaanden per week: f 1.25 Voor elke weduwe, /O 25 voor elk kind, 0.87' voor een bejaarde; gedurende de wintermaanden per week: /1.50 voor elke Weduwe, f 0.35 voor elk kind en 1.05 voor oon bejaarde. Het kapitaal bedraagt: aan inschrijving op hot Grootboek der 2'/, pet. Nationale Schuld f 66000; aan belegging in de Leidscho Spaar bank 2900k déposito 1851.73s en in contanten f 426.72'. De Yereeoiging betuigt haren dank aan allen, die hare pogingen hebben ondersteund, 6n blijft haar in de algemeene belangstelling aanbevelen. Namens de Vereeniging voornoemd, H. VAN DER HOEVEN, Voorzitter. U. J. EIGEMAN, Secr.-Penningm. Gemengd Nieuws. W y vestigen er de aandacht op, dat het aangekondigde concert in den tuin Van 3 Musis Sacrum" hedenavond mot doorgaat. Naar gemeld wordt, is vrouw Van der Linden, indertyd bekond onder den haam van „Goeie Mie", later als de beruchte Leidsche giftmengster, dio tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, dezer dagen in de gevangenis te Gorkura overleden. Eene goede vangst. Eene rat, die gevangen werd in eene val by een be woner op de Hoogewoerd, heeft zeven jongen gekregen toen zy in de val zat. Op Zondag 17 Juni, aanvang 's morgens to 10 uren, zal door deleden van den „Nederlandschen Schaakbond", op de boven zaal van het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's Gravenhage een schaakwedstrijd worden gehouden. Als eene byzonderheid wordt gemeld dat aan het strand te Scheveningen bezuiden het watorververschingskanaal een zeedier is aangespoeld van 3 meter lengte, dat, naar men vermoedt, een haai zou zyn. Gelukkig was dit blykbaar uit den koers geraakte zeemonster niet meer levend, ofschoon het toch eerst korten tyd geleden moet ge storven zyn. In de geasphalteerde straten van Den Haag zullen voortaan de bandkarren getrokken moeten worden, waardoor het ge vaar, waarover zoolang geklaagd is, voor voet gangers zal verdwynen. Tegen W. Beffers, ontslagen gemeente-ontvanger te Schiedam, is rechts ingang met bevel tot gevangenneming ver leend ter zake van verduistering en valsch- heid in geschriften. Hy is naar dö gevangenis te Rotterdam overgebracht. Eergistermiddag te óén uur is door den officier van justitie en den rechter-commissaris in de woning van den ontslagen gemeente ont vanger eene huiszoeking gedaandaarby was ook tegenwoordig de wethouder van financiën, de heer S. A. Maas. Door de Utrechtsche harddraverij- vereeniging „De Sneeuwpost" werd gisteren, ter gelegenheid van het 47ste landhuishoud- kundig congres, eene internationale harddra verij gehouden van paarden, ingespannen voor tweewielig© rytuigen. Aan dezen wedstryd, waaraan verbonden was oen prys van f 300, eene lste premie van f 100 en eene 2de premie van f 50, werd deelgenomen door 14 paarden, de beste loopers uit het land, waaronder die te Groningen en te Bussum dit jaar reeds pryzen gewonnen hebben. De mededingers waren: 1. „De Vliegende Hollander," van W. Pompe te Utrecht; 2. Nelly," van A. De Koning te Stryen; 3. „Nobel," van J. G. Matze te Mydrecht; 4. „Krylaty," van Joh. De Moll, te's-Graven- hage; 5. Geraldine," van A. Wassenaar te Haren; 6. „Rejected," van D. Vermaat te Charlois; 7. „Bonnie L.," van C. M. Oppelaar te Koudekerk; 8. „Sadar," van D. J. Florijn te Rotterdam; 0. Murza," van Sonins Halihaus te Groningen; 10. „Souvenir" en 11. „Cateau," van W. H. J. Brom te Utrecht; 12. „Plawny," van D. Vermaat to Charlois; 13. „Red Bur," van Coets van Baggen te Amersfoort; 14. „Mirka," van Jan Steen te 's Gravenhage. De weg was lang 340 meter, en door de laatste regens en goed onderhoud in zulk een uitneraenden toestand, dat allen daarover goedkeuring te kennen gaven. Als nieuwigheden op de baan waren: de totalisator, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, en eene gouden medaille voor den boryder van den lsten pryswinner. De uitslag was: lste prys aan „Sadar", lste premie aan „Krylaty", 2de premie aan „Plawny". Over 't geheel is uitstekond gereden. Aan wezig waren tal van sport men en bezoekers van tuiten de stad. Als steeds by zoo'd gelegenheid had de Maliebaan een vrooiyk aanzien, 's Middags kwam nog de minister van waterstaat op het terrein, en later het dageiyksch bestuur van Utrecht, alsmede de bestuursleden van het Congres. Het weder hield zich zeer goed, ofschoon wat te koel en te frisch voor de vele toeschouwers. Om 4 uren kwam een regenbuitje eene kortstondige verwarring gevenoverigens was de orde, welke den ganschen namiddag heerschte, uitstekend. Te 1 uur aangevangen, was pas over zessen de stryd beslist. Des avonds was er weder concert in „Tivoli". Het weder verbeterde zich. Tot algemeene verwondering was er tegen den avond zelfs zonneschijn Tusschen den burgemeester en een notaris te Zuidbroek zyn onaangenaam heden gerezen, welke in het volgende hare oorzaak vinden. De heer Drenth, benoemd notaris aldaar, had in het logement Buining twee kamers gehuurd. Der Spaarbank-commissie, die daar vergaderde, werd door den logementhouder eene der twee kamers van den heer Dr. aange wezen. Toon nu de burgemeester, de heer S. Talma Stheeman, daar arriveerde, was de heer Dr. met den heer Bruining aan het praten. De burgemeester gelastte toen beiden te vertrekken; wanneer dit gevraagd was, zeide de heer Dr., zou ik bet gedaan hebben, maar nu niet. Daarop volgden een woorden strijd en bandtastelykheden. Beiden hebben zich by den officier van justitie te Winschoten beklaagd. In de gemeente Weststelling- werf (Pr.) word voor eenige jaren eene onder lingo brandwaarborgmaatschappy opgericht, waarby alleen perceelen als verzekerd konden worden ingeschreven, die binnen een aange wezen kring waron gelegen. Daar binnen dien kring in den laatsten tyd vele branden voorkwamen, bedraagt de assu rantie promio van elke verzekerde f 100 reoda dén gulden of 1 pet, Gewooniyk bedraagt deze premie by dergeiyke maatschappyen niet meer dan yi000. Te Anna-Paulowna is de boer derij, bekend onder den naam van „de dub bele plaats", bewoond door J. C. Geerligs en het gezin van den tuinman Dekker, geheel in de asch gelegd. De oorzaak is onbekend. De inboedels waren niet verzekerd, doch zyn gered. Verbrand is erne groote party karwy- zaad, bouwgereedschappen, enz., voor het grootste gedeelte niet verzekerd. In de gemeente Wymbritsera deel (Fr.) is eene gehuwde vrouw gestorven, die de laatste 17 jaren onafgebroken te bed doorgebracht heeft, zonder bepaald ziek te zyn. De man verrichtte gedurende dat tydstip de huiselyke bezigheden. Uit Winschoten seint mem De arbeiders, bezig met het hergraven van het Beersterdiep, staakten hedenmorgen het werk. Zy vragen eene loonsverhooging van een dub beltje per strekkenden meter. Hun eisch is nog niet ingewilligd. Ruim 100 personen staan voor de woning van den burgemeester, doch zyn rustig. Marechaussees uit Finsterwold zyn aanwezig. Te Ambt-Vollenhove had Maandag het volgend ongeluk plaats. Toen de vrouw van H. Mulder zich Daar het achterhuis begaf om daar een of ander werk te verrichten, vond zy daar haar kind, een knaapje van 4 jaren, dat even te voren nog by baar had gespeeld, in het touw van een schommel vorward, welk touw zoodanig om den hals was geslagen, dat de levensgeesten reeds waren uitgedoofd. Uit Wageningen meldt men aan de „N. R. Ct." nader: Zondag-avond werd de secretaris der anti- revolutionnaire kies vereeniging „Nederland en Oranje" in het district Eist, op last van den kantonrechter alhier, door de ryksveldwacht uit het huis van een met hem bevriend inge zetene gehaald. Van hem werd opgeëischt een brief, indertyd door voormelden kantonrechter, mr. G. W. baron Van Dedem, volgens zyn beweren gezonden aan ds. H. Piorson, te Zetten (destyds voorzitter dor kiesvereeniging), welke brief zich bevond in het archief der kiesver eeniging, sinds enkele dagen berustende by den nieuwen secretaris, den hoer A. H. Van Lonkhuyzen, te Wageningen. De heer Van L. heeft den brief onder protest afgegeven. Te Enschedee en in de aangren zende gemeente Lonneker zyn weder eenige treurige mishandelingen en snypartyen voor gekomen. Zondag-avond werd onder laatst genoemde gemeente F. M. door J. N. erg mishandeld en dienzelfden avoDd H. J. V. door H. L. eene diepe snede aan het hoofd toegebracht, by welke door het vele bloed verlies spoedige geneeskundige hulp moest aangewend worden, wat eveneens het geval was op Maandag-avond to Enschedee, toen H. H. door G. J. Ni een paar ernstige wonden aan het hoofd werden toegebracht. De mare chaussees hebben deze zaken heden in behan deling genomen. De tentoonstelling van Antwer pen ondervond gedurende de laatste dagen de gevolgen van den hevigen regen. De grond in Oud-Antwerpen was dientengevolge zoo door weekt, dat het aangekondigde steekspel, dat heden, Donderdag-middag te drie uren, zou plaats hebben, voorloopig eene week is uit gesteld. Dat eerste groote tornooi is in den geest van datgene, hetwelk in Juni 1594 door aartshertog Ernst van Oostenryk, gouverneur der Nederlanden, by zyne intrede in Antwer pen, gehouden werd. Ondanks het ongunstige weder, werd de tentoonstelling Zondag jl. Dog door 15,000 betalende bezoekers bezocht, behoudens de bezoekers, die abonnementskaarten hadden. Het geheele aantal der afgeleverde abonne- ments kaarten is nu gestegen tot 32,833, hetgeen eene bate opleverde van 650,896 franken. Dat de brandweer-feesten op het St Jans plein door het instorten der tribune gestoord werden, is reeds met een enkel woord ge meld. De „Koophandel van Antwerpen" ver telt het geval aldus: „Zóó dicht was de menigte op het Sint- Jansplein, dat het letteriyk onmogeiyk was van plaats te veranderen, voor al wie zich in het gedrang durfde wagen. Vooral langs den ingang aan de Dykstraat was het een gehort en gestoot om iemand te pletten; dit had tot gevolg, dat de afsluiting eindeiyk onder den druk der menigte bezweek en nu stormde iedereen het plein op, om hot eerst de lage tribune to beklauteren. Terwyl dit daar gebeurde, brak do menigte ook op andere plaatsen door de afsluiting heen en de enkele politiemannen waren niet opgewassen tegen den aandrang; een heel regiment, zegt een ooggetuige, zou niet in staat zyn geweest dien volksstroom te stuiten. Het bestormen der tribune had het gevolg, dat heel het gevaarte eindeiyk met een hevig gekraak instortte, zoodat allen er op onder en boven elkander naar beneden kwamen midden in het slyk. De personen op de naaststaande tribune schrokken zóó hevig, dat allen gelyk opspron gen om te vluchten, maar dit had het gevolg, dat ook hier de draagkracht overtroffen werd en die tribune op hare beurt bezweek. Nu ontstond er eene algemeene vlucht, eene onbeschryfbare verwarring, en terwyl een deel zich bekommerde met de slacht offers der dubbele instorting, overrompelde een ander deel, de overgroote meerderheid, eiken bruikbaren voet op het plein, in zoover dat zelfs de punten, waar de pompiers hunne slangon moesten vastmaken, niet meer te genaken waren. De gevolgen voor de slachtoffers waren, dat de meesten er niet zyn afgekomen zonder gescheurde of besmeurde kleeren; op een paar uitzonderingen na, bleef het hierby, want wy weten enkel van eene dame en een meisje, die in bezwyming zyn weggedragen. M. Gallet, die het hooge toozicht had over de werkzaamheden der vreemde pompiers op het plein, gaf bevel om alle oefeningen te staken, omdat die niet zonder het grootste gevaar voor het publiek konden worden be gonnen of uitgevoerd. Te 3 uron waren de tribunes op het plein proppensvol en toen de Engelsche pompiers verschenen, was er geen plaatsje meer be schikbaar. Eenige eerste oefeningen liepen goed af, maar toen volgde de tweede instorting kort op de eerste, om schrik en verwarring onder de menigte te brengen, waarvan de volks massa daarbuiten gebruik maakte om de koorden door te snyden en het plein op te stormen Gelukkig zijn er, voor zoover bekend is, geone erge gekwetsten, enkele hebben som mige onbeduidende schrammen of kneuzingen opgeloopen. Eene klacht luidtgekwetst aan vier vingereneene tweedegekwetst aan dea teen, bottine gescheurd. Aan al de bovenstaande omstandigheden is het dus toe te schryven, dat het houten huis op het plein gespaard bleef, alsook dat de brandkas niet moest worden gered. Eene belangwekkende proef is dezer dagen te Kiel genomen. Men heeft daar de uitwerking nagegaan van het springen van eene onderzeesche myn op levende wezens. Twee schapen waren op een stoombootje gebracht, waaronder de m(jn gelogd was. Met eene electriscbe vonk liet men de mijn ontploffen, het vaartuig zonk onmiddeliyk. De schapen werden gered en waren niet alleen levend, maar begonnen dadeiyk gretig te eten aan eene hoeveelheid hooi, die men hun voorgezet had. Met groote nauwkeurig heid zal nog onderzocht worden of enkele organen ten gevolge van de ontploffing geleden hebben. By het wegruimen van het puin eener afgebrande woning te Friedberg, b(j Augsburg, stortten de muren in. Zes arbeiders werden bedolven. Twee van hen zyn gedood, de vier anderen levensgevaarlijk gekwetst. Te Jan off, in het Russische gouvernement. Koffno, zyn 208 huizen en 4 kerken in de asch gelegd. De epidemie to Hongkong. - Blij- kens een te Londen uit Hongkong ontvangen telegram zyn daar eergisteren 86 personen aan de pest overleden. Van de Engelsche soldaten (aan boord der oorlogsschepenj wer den negen door de ziekte aangetast. De Chineezen gaan voort met de stad te verlaten. Het grootste gedeelte der inlandsche bevolking trekt naar Canton. Eene Chineesche kanon neerboot is behulpzaam om de zieken naai de Chineesche kust te vervoeren. De stad Hongkong toch ligt op oen eiland. In de haven van Sheerness had Zondag een treurig ongeluk plaats. Eene giek van het oorlogsschip „Londrail" sloeg Dame- ïyk door een windstoot om, waardoor drie personen verdronken, o. a. een officier en eene dame. De andere opvarenden werden door booten van andere schepen gered. Afgryselyke moord.Dezer dagon is te Lagendorff, naby Presburg, een ver schrikkelijke moord gepleegd. De zoon van een herbergier, Laurent Schlisser genaamd, is, met eene byi gewapend, zyn vader, zyne zuster, die een klein kind droeg, zyne moe der en den knecht te lyf gegaan, dezen allen doodelyk verwondende. De moordenaar, die, naar men gelooft, in een aanval van waan zin deze misdaad pleegde, is daarop gevlucht; tot nog toe heeft men hem niet teruggevonden. Te Luik hebben zich in een onge zond gedeelte der stad verscheidene ziekte gevallen van cholera-achtigen aard voorgedaan een man, die naar hot ziekenhuis werd over gebracht, is daar plotseling gestorven. Ook te Tilleur hebben zich gevallen van cholera voor gedaan. Hindoesche zedigheid.— Te Pema, een dorpje naby Tlkari, oDtstond onlangs brand in een huis, waarin elf vrouwen wonen. Eene der vrouwen, een pas gehuwd bruidje, wilde zich niet aan het volk vertoonen (over eenkomstig de zeden der Hindoes) en weigerde de plaats te verlaten. De overigen, door haar voorbeeld aangemoedigd, besloten by haar te blyven. Het gevolg was, dat zy allen ernstige brandwonden bekwamen; zeven harer zyn spoedig daarna overleden. De „Franklin Experimental Club" te Nieuw-York gaf onlangs, ter gelegenheid van den eersten verjaardag harer stichting, een electrisch feestmaal. De feestzaal was natuuriyk electrisch ver licht de bediening geschiedde met een kleinen electrischen spoorweg en de gerechten waren door middel van electriciteit gekookt. Aan het einde der tafel stond een automaat, den be roemden Benjamin Franklin voorstellende, die de gasten phonographisch begroette en na eenigen tyd eene krachtige tafelrede uitsprak. Gedurende den maaltyd liet een in een zy- ▼ertrek geplaatst muziekinstrument talryke stukken hooren, die voor vyf jaar op de Pa* rysche tentoonstelling in een phonograaf ge zongen of gespeeld waren. Na afloop van het feest bedekte een ware bloemenregen de tafel. De bloemen, die aan yzeren staafjes beves tigd waren, werden gedurende den maaltyd door een magneet in de lucht vastgehouden, en men behoefde slechts den electrischen stroom af te breken, om de bloemen te doen vallen. Toen de gasten de tafel verlieten, liet een phonograaf een triomfmarsch hooren, die voor de eerste maal op de tentoonsteliing te Chicago gespeeld is. Gezin vergeven. Te Maryborough (Queensland) heeft zich onlangs eene vrouw met hare vyf kinderen door middel van kar- bolzuur vergeven. Slechts één kind herstelde. To Glasgow is Zondag-avond laat vrywat opzien gewekt, doordien men in een huis in een achterstraatje vyf vrouwen, eene grootmoeder, moeder en dochter (van 70, 43 en 20 jaar) en eene zestigjarige vrouw met hare dochter van 26 in hare bedden dood- gevonden beeft. Men veronderstelde dat de ongelukkige ten gevolge van een gaslek waren gestikt. De meesten lagen als in een rustigen slaap. ALFEN. Bevuilen: 8- Vnn den Ber» gob. Hoge- nee Z. C. E. Van Hellemond gel». Van der Wilk 7e. 8. M. Bchelliogerbont geb. Dikken D. M. Stapper geb. Vojk D. J. G. Baars geb. Van Eek Z. W- G, Van Scbaik geb. f bels D. Overleden: J. Bruines Z. 27 J. M. Zwaan 1>. 2 ra. AARLANDERVEEN. B e v a I I o n: N. Verdonk geb. Bakbnizen D. M. Van Harten geb. Breeveld D. (levenloos). A. L. Ponnewa.rd gob. Van den Berg D. (levenloos). Gehuwd: G. Van den Boom 24 J. en 8. A. Van Poelgeest 26 j, BODEGRAVE. Bevallen: J. M. Veelonturf geb. Moods Z. E. G. Wilschut geb. Heg D. Overleden: J. H. Van Dijk, echtgen. van J. Van Lichten, 58 j. HAZEBSWOUDE. Bevallen- A. Captein geb. Belt Z. T. Windhorst geb. Kaptein den Boumeeeter Z. E. U. Loom&ns geb. Janmaat Z. Overleden: M. A. Looruaus Z. 3 d. LEIDERDORP. Bevallen: D. De Kievit geb. Knneken Z. A. Hemlribsen geb. Blom Z. O. G. Van Meurs geb. Weetor veld D. 8. De Haas geb. Doove D. P. Van der Kwaak gob. Oudehoom D. J. Boom geb. v. d. Tuin D. Overleden: L. Arnolduo D. 17 m. B. <J. De Groot Z. 13 m. Gebuvrd G. Anker 24 en W. Van Elswijk 22 j. OUDSHOORN. Bevallen: 8. Dirkzwager geb. VaD OmmereD Z. P. Hoogendam geb. y. Vliet D. Overleden: G. Dam, wed. van J. B.Samaom, 82 j. Gehuwd: K. Weatmaae jm. 26 j. en L. Vajx der Visob D. 21 j. TER-AAR. Bevallen: O. 8. Agenent geb. Verburg Z. J. W. Van Spronzen geb. Weatdgk Z. Overleden: C. Van der Meer, echtgen yan Ht Van Ei)b. 68 j. WOÜBRUGGE. B o v a 11 e n M. Bcbrjf geb. v. d. Legden Z M Zwetsloot geb. Versteegcn D. G De Vette geb Ruigrok Z. ZWAMMERDAM. Bevallen; A. Janeen geb. Hoogendoorn Z. Overleden: J. Van Wonsveen D. 20 J. BUITENLAND. F raukrijk. Betreffende her geschil tusschen Frankryk en Siam over den moord van den inspecteur Gro8gurin heeft de Siamscho regeering toe gegeven. De koniüg van Siam heeft nu gehoor gegeven aan den eisch aer Franschen en den Mandaryn Phra Yot, die schuldig is aan den moord van den inspecteur Grosgurin, ter vonnissing in banden gestold van de Fransche reenters. Dezen hebben hem nu wegens moord en brandstichting veroordeeld tot 20 jaren. De veroordeelde Mandaryn zal, onder toezicht van den Frauschen gezant, zyne straf te Bangkok ondergaan. Te Boulogne-sur-Mer is weer eens eene dynamiet-bom gevonden voor de woning van den commissaris van politie Roux. Aan het gevaarlyke voorwerp was eene brandende lont bevestigd, maar toea men de bom vond, was de lont gebluscht. Vandaar dat de beoogde ontploffing achterwege bleef. De politie heeft reeds den man opgespoord, die de bom daar plaatste. Hy behoort tot de bekende anar chisten der stad en werd natuuriyk onmid deliyk in hechtenis genomen. De Senaat beeft met 259 stemmen tegen 2 het buitengewoon krediet van 1,800,000 fr. ter versterking der krygsmacht in Oebangi goedgekeurd. Zaterdag a. 8. zal president Carnot naar Lyon vertrekken, ten einde daar de tentoon stelling te bezichtigen. Tevens zal de presi dent dan Dyon bezoeken. In belde steden zyn reeds do noodige toebereidselen getroffen om den president op byzonder feestelyke wyze te ontvangen. De Brazilïaanscha iegeenng heeft offi cieel het bericht tegengesproken van de te rechtstelling van 11 FraDschen, die zich ge durende den opstand niet by Peixoto's leger wilden aansluiten. België De zeilwedstryden, welke de Antwerpsche Yachtclub tegen den 23sten en den 26sten Juni uitgeschreven heeft, beloven zeer belangwek kend te zullen worden. Den eersten dag zal volgens hot Neder- landsch-Belgische reglement gezeild worden. Tal van Nederlandsche, Belgische, Fransche en Engelsche vaartuigen zyn voor dezen dag ingeschreven. Behalve de pryzen, door de club uitgeloofd, zyn door verschillende personen eerepryzen aangeboden. Den 268ten Juni zal er een handicap-race met zeilvaartuigen worden gehouden, waar voor een zilveren kunstvoorwerp als eereprys beschikbaar is gesteld. De Bru8selsche correspondent van de „Frankf. Ztg." verneemt uit de beste bronnen dat koning Leopold, de souverein van den Congo-staat, eene aanzienlyke strydmacht in Oebangi Mbomou laat samentrekken. Er staan reeds meer dan 3000 man. Italië. De toestand op het eiland Sicilië schynfc nog steeds te wenschen te laten. Volgens een telegram uit Palermo hebben weer 3000 werklieden in de zwavelmynen van Caltani- setta den arbeid gestaakt. De werklieden verlangen loonsverhooging, maar de mijn eigenaars weigeren dezen eisch in te willigen,

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2