N®. 10524. Vrijdag 15 Juni. A0. 1894. I§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. PRIJS DER ADVERTEHTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 14 Juni. Tot plaatsvervangend lid van het „Neder- landsch Landbouwcomité" is gekozen de heer F. S. Yan de Pavord Smits, alhier, lid van het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappü voor Tuinbouw en Plantkunde. Eenige kiezer3, niet langer kunnende in stemmen met de richting, waarin de alhier bestaande anti rev. kiesvereeniging de belangen hunner party behartigt, heeft eene „Christeiyk- Historische Kiesvereeniging" opgericht. Zy kwamon daartoe gisteravond byeen in het gebouw „Pniël", waar ds. J. Nierstrasz, van Leiderdorp, als spreker optrad. De hoogleeraar in de geschiedenis aan de universiteit te Groningen dr. P. J. Blok, zooals onze lezers weten voor eenigen tyd in geiyke betrekking benoemd te Leiden, nam gister morgen met eene hartelyke toespraak afscheid van zyne leerlingen. In grooten getale waren de belangstellenden opgekomen, en de plechtige stilte, welke, zegt de „Prov. Gron. Crt.", in het lokaal heerschte, toen de geliefde leer meester daar voor het laatst optrad, zeide duidelyk, dat allen onder den indruk waren van het scheidingsuur. Geen wonder I Gedu rende de tien jaren, dat de heer Blok aan de Groningsche hoogeschool werkzaam was, toonde hy zich steeds een warm vriend voor al zyne leerlingen, even oprecht en welwillend als eenvoudig. Steeds er op uit, zyne plichten met de grootste nauwgezetheid te vervullen, bleef zyn streven, de historische wetenschap vooruit te brengen, niet op den achtergrond. Integendeel I Dat dit streven hem ten volle is gelukt, weet ieder, die belangstelt in onze vaderlandsche historie, en dat getuigen ook de jongere historici, door hem te Groningen gevormd. Nadat de hoogleeraar met een kort woord had uiteengezet op welke wyze hy aldaar zyne taak had vervuld, wilde hy zynen leer lingon niet verhelen, dat het scheiden van deze hoogeschool, om meer dan éóne reden, hem zwaar viel. Evenwel, het feit, dat hy zich te Leiden uitsluitend aan de beoefening der Vaderlandsche historie kan wyden; de nabyhoid van het ryksarchief, waarin nog zoovele onontgonnen schatten liggen opge hoopt; de vrees, dat by niet aanneming van den aangeboden leerstoel de vaderlandsche geschiedenis wellicht voortaan niet meer door een speciaal daarvoor aangewezen hoogleeraar zou worden gedoceerd, en de wensch van zyn hooggeschatten leermeester, prof. Fruin, hem als opvolger temogen begroeten, hadden, na ryp beraad, hem eindelyk doen besluiten zyn werkkring naar elders te verplaatsen. Treffend waren do woorden, welke prof. Blok wydde aan de liefde voor zyn vaderland en de vaderlandsche instellingen. Hy hoopte dat de toekomstige docenten ook daarin hunnen leerlingen tot een goed voorbeeld zouden zyn. Do hoogleoraar eindigde met zyn dank te botuigen aan het college van curatoren voor de bereidwilligheid en den steun, by dat college ondervonden. Eveneens wydde hy een woord van hulde aan de tegemoetkoming en mede werking van de leden zyner faculteit en aau den yver van zyne leerlingen. Thans richtte de heer Van der Meer, can didaat in de Nederlandsche letteren, namens de andere leerlingen, een woord van innigeri dank en groote waardeering aan den schei denden leermeester. Hy hoopte van harte dat. deze to Leiden met evenveel vrucht mocht werkzaam zyn als te Groningen. Zyne wel sprekende woorden werden met warme in stemming begroet. En toen daarna de rector van „Vindicat" het woord nam om den hoog leeraar namens de leden van het corps dank te betuigen voor al datgeen, wat by in 't be lang der studenten in 't algemeen had gedaan, maakte dit blykbaar op prof. Blok een diepen indruk. Met een enkel woord repliceerde hy en waren zyne laatste woorden„Lang leve de Groninger Hoogeschool 1" - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Obdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlyk Zaterdag morgen om 7.50 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. - Ingevolge aanschryving van den generaal- majoor, inspecteur der infanterie, is de kapi tein K. G. Van der Mandele van het3dereg. inf. op zyn verzoek overgeplaatst by het 4de regiment infanterie. Genoemde kapitein is voorloopig bestemd voor het lste bat van het regiment te Delft, en wordt by aankomst aldaar belast met het bevel over de vierde comp. van dat onderdeel. Ingevolge aanschryving van het dep. van oorlog is de kapitein A. P. Vaillant, van het lste bat. 4de reg. inf. te Delft, wegens tyde- ïyke ongesteldheid, op non-activiteit gesteld. Het examen voor onderwyzeres is met goed gevolg afgelegd door mej. V. Hymans, van Oegstgee6t. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te Wateringen dr. A. J. Van 't Hooft, pred. te Nootdorp. De gewone jaarlykscho collecte voor den gewapenden dienst zal in de gemeente Lisse gehouden worden op Maandag 18 Juni a. s. en, zoo noodig, ook de volgende dagen. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, Afd. voor do geschillen van bestuur, werd o. a. behandeld het beroep van het bestuur der vereeniging voor christeiyk schoolonderwys te Boskoop tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid Holland, dd. 6 Maart 1894, waarby voor de school van genoemde vereeniging aan den Zydeweg over 1893 een Rykssubsidie is toe gekend van ƒ766.66, zynde 16.67 minder dan was aangevraagd. Rapporteur was de Staatsraad mr. Hubrecht. De Koninklyke beslissing wordt later mede gedeeld. Heden werden door den heer H. J. Augustyn, oud-burgemeester van Zoetermeer, woonachtig te 's-Gravenhage, de kinderen van de R.-K. jongens- en meisjesscholen feestelyk onthaald, terwyi de heer M. P. Okhuyzen, van Rotterdam, hen op zyne bekendo ver- makelyke wyze bezighield. Morgen, Vrydag, zullen by gunstig weder, voor de kinderen van de openbare school, ook door eerstge- noemden heer daartoe in staat gesteld, jongens spelen plaats hebben, insgelyks vergezeld van de noodige versnaperingen. Do collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst zal voor de gemeente BLil- legom gehouden worden Maandag 18 Juni en zoo noodig volgende dagen. De loting der scbuttery zal voor die ge raeente plaats hebben op Zaterdag 30 Juni a. 8., des voormiddags te elf uren, ten Raad huize. Do alphabetische lyst van ingeschre venen voor de schuttery in dit jaar, waar naar geloot wordt, ligt ter inzage van 16 tot 30 Juni. In eene te Bodegrave gehouden verga dering van de kiesvereeniging „Burgerplicht" werd met algemeene stemmen besloten, aan den afgevaardigde ter algemeene vergadering der „Liberale Unie" op te dragen te stemmen tegen de motie der Kiesvereeniging „Alge meen Belang", te Utrecht, zooals die motie door mr. Van Gilse is bekend gemaakt, en voor eene eventueele motie van afkeuring van het beleid van het bestuur der „Liberale Unie" in den verkiezingsstryd. Op de heeren mr. Tydeman en mr. Crena de Jongh zal voor de vacaturen, door hun bedanken ontstaan, wor den gestemd als zy weder afgevaardigden der Unie zyn. De vergadering sprak zich zeer ondubbelzinnig uit tegen een sturen in demo cratische richting. Onder blyken van groote belangstelling eener talryke schare werd gisteren op de Room8ch-Katholieke begraafplaats te 's Graven hage ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den heer J. H. Marinus, eere directeur der Koninklyke Nationale Zangschool. De waardige overledene werd door tal van vrienden, het zangkoor van de Willebrordus kerk, van welke kerk de ontslapene organist was, en eene deputatie uit de Nationale Zang school ter laatste rustplaats geleid. Nadat in de kapel de gebruikelyke cere monies waren verricht, waarby het „Do Pro- fundis" zich deed hooren, trok de stoet naar de groeve. Do zangers hieven op hun tocht daarheen het „Libera" aan. Namens de vrienden legde de heer Paulez een fraaien bloemenkrans op de lykbaar. De president van de Zangschool, de beer F. H. Smiet, legde eveneens een krans op het graf en, eerbiedigende den laatsten wensch van den ontslapene, bepaalde hy er zich toe, namens de scbool den overledene een „rust zacht" na een zoo welbesteed leven toe te roepen. Zooals reeds vroeger is gemeld, zal de Nederlandsche Journalistenkring zyne jaar vergadering houden op Zondag 24 Juni, in eene der zalen van het Kurhaus te Scbeveningen. Op de agenda komen o. a. de volgende punten voor: Verkiezing van 2 bestuursleden, wegens perio dieke aftreding van de heeren P. J. Appel en H. L. BerckenhofF. Schryveo van het hoofdbestuur van den „Oranjebond van Orde", betreffende do houding der pers tegenover de revolutionnaire beweging. Idem van den heer M. E. Belinfante, betref fende de verzekering van het auteursrecht van dagblad artikelen. Voorstellen van de Haagsche journalisten- vereeniging, beoogende: a. De keuze van den Zaterdag voor het houden der algemeene vergadering, opdat de daaropvolgende Zondag gewyd kunne biyven aan ontspanning; 5. den Zaterdag der algemeene vergadering te doen aannemen als persvacantiedag c. aan erkende journalisten, die in hun bedryf reizen, vry vervoer of reductie van vracht te verzekeren op de spoorwegen. „Boaz", Maandblad van de Vereeniging van Nederlandsche Patroons „Boaz", is zyn 3den jaargang ingetreden. Het eerste nommer er van is verschenen. In de gisternamiddag gehouden raads- verga lering van Haarlem werd het krediet voor het bouwen eener stads-apotheek ver hoogd tot 19,000. Verschillende kleine voor stellen werden aangenomen, terwyi de Raad zich tot 5 uren bezighield met verschillende wyzigingen in de politie verordening. Het voorstel van den heer Macaré tot in krimping van het recht van B. en Ws. om verleende vergunningen in te trokken, werd verworpen. De vereeniging „Het Vaderland getrouw" en de „Nationale Vereeniging" te 's-Gravenbage zyn voornemens ditmaal samon te werken om den a. s. verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes den 31sten Augustus met een volks feest te 's Gravenhage te vieren. Door de besturen der bedoelde vereenigingen zyn daaromtrent besprekingen gevoerd en is besloten, zoodra de toestemming zal ontvangen zyn, om over de voor de volksspelen noodige terreinen te beschikken, een programma samen te stellen, terwyi men dan een beroep denkt te doen op do ingezetenen, om deze zaak ünantiöel te steunen. Het collegium van den Amstordamschon Studentenbond is voor het jaar 1894/95 als volgt samengesteldS. Van der Ley, praesos H. Weimar Sneltjes, ab-actis; J. H. Petersen Nobbe, quaestor; M. Bak, assessor I; J. H. Geselschap, assessor II. Gisteren is de uitslag bekend gemaakt van de aan de Koninklyke Militaire Academie te Breda gehouden eindexamens. Geslaagd zynEerste afdeeling krygsschool de 2de luitenants M. Faassen, R. F. Kutsch Lojenga, W. Du Vyn, O. Witsen Elias, J. J. Hocke, W. M. Beyerinck, F. H. Abbing, J. M. Van den Bent, A. H. Van Andel, D. Rynder6, W. H. C. A. Seyn, van de artillerie h. t. 1.O. Bueno De Mesquita, R. P. Van Royen, van de genie h. t. 1.; W. G. A. Brewer, J. C. Stuff ken, H. E. Visscher, J. C. Pabst, A. Van Lith, van de artillerie O.-I.; en W. G. Loeff, J. I. Goudswaard, W. H. Vioolen, van de genie O. I. Aan het examen voor 2den luitenant heb ben voldaan de cadetten: voor infanterie h. t. 1.: F. J. B. Sanders, G. H. E. Bergsma, P. W. Pfeiffer, M. T. H. De Brouwer, C. Koning, J. Beyerman, E. D. Van der Sleesen, F. J. Quanjer, P. J. Van Munnekrede, L. Schutto, A. Dohna, J. Alma, P. H. A. De Ridder, jhr. J. A. Tulleken, P. A. R. C. Van Linden Tol, P. E. Tegelberg, J. E. P. Roelante, H. W. J. Dutry van Haeften en baron H. P. J. Van Heemstra. Voor cavalerie h. t. 1.: J. G. Pabst, E. P. M. Clavereau, J. A. Van Gel- licum, A. P. Wirix, J. K. Van Naerssen, W. J. Van Hoytema. Voor artillerie h. t. 1.S. H. F. Hoffman, T. Palairet Hooglandt, K. J. M. Brevet, B. J. Dommers en C. L. Tondu. Voor genio h. t. 1.: C. J. A. Reigersman, H. H. E. R. Westenberg, F. T. Jannetje Walen, M. Raaymakers en H. Walaardt Sacró. "Voor infanterie O.-I.: W. A. Engelbrecht, L. C. Kruyswyk, F. H. Ockerse, J. Van Hettinga Tromp, W. E. Asbeek Brusso, L. G. Van Aken, J. W. A. Bassa, H. Houtzagers, J. A. Rouffaer, H. A. Messemaeckers van de Graaff, J. E. Rom8winckel, C. A. De Leau, K. F. Koch, C. M. Beyerinck, J. W. Knegtmans, H. A. Schadee, G. W. Mazee, O. W. Gobius, J. F. Croockewit, G. J. E. Klein. Voor cavalerie O.-I.: W. Wynaendte, H. C. De Waal en J. G. Boon. Voor artillerie O. I.M. J. A. Van Gigcb, G. L. J. Holle, C. J. Breton De Nys en L. Tielenius Kruythof. Voor genie O.-I.: V. L. Slors en D. Merens. Tegen de verkiezing van den hoer J. M. Pynacker Hordyk, te 's-Gravenhage, tot lid van de Tweede Kamer, zal, naar de „Residentie bode" met zekerheid verneemt, een bezwaar schrift worden ingediend. Door den minister van koloniën is de heer M. F. Onnen gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indié, om te worden benoemd tot ingenieur 3de kl. voor het vak van scheepsbouw by het marine établissement te Soerabaia. Aangaande den nieuwen hoogleeraar in de philosophic van Thomas Aquinas, die aan de universiteit te Amsterdam zal optreden, verneemt de „N. R. Ct." dat de titularis door het Nederland8ch episcopaat zal worden aan gesteld en bezoldigd, en dat hy kerkelyk hoogleeraar zal zyn op denzelfden voet, waarop aan de andoro universiteiten (en tot voor korten tyd ook te Amsterdam) hoogleeraren vanwege de Ned.-Herv. Kerk werkzaam zyn. De commissie uit den Raad te Amster dam, die een onderzoek zou instellen naar den beursbouw, moet, naar de „Amst. Ct." ver neemt, met haar rapport nagenoeg gereed zyn. Zy zal zeer waarschyniyk voorstellen om de beurs te verbouwen, wat volgens hare raming, indien het blad goed is ingelicht, 4 ton zou kosten. De heer G. Kruys, vice-admiraal, is uit Vriezenveen vertrokken naar Batavia, ten einde zyne nieuwe betrekking van comman dant der marine te aanvaarden. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 16 Juni a. s., benoemd tot onderwyzer by de Ryks lagere school te Willemsoord, gemeente Steenwykerwold, R. Pol, aldaar. Blykens advertentie in de Amsterdam- sche bladen heeft de opening van den Stads schouwburg aldaar op 1 Sept. a. 8. plaats. In verband met de mededeeling, dat de heer Le Gras door eene beroerte getroffen is, meldt het „Rotterd. Nieuwsbl." dat mejuffrouw Alida Klein Maandagavond te Deventer by eene opvoering van „Vorstenschool" de rol van Jonkheer Schukenscheur, vroeger steeds door Le Gras vervuld, speelde. Aan de lotelingen der lichting 1894, die binnen tien maanden werkelyken dienst blyken geven van bruikbare korporaals te zyn en zich door een zeer goed gedrag onderschei den, kan een verlof worden verleend met behoud van soldy voor den tyd van twee maanden, terwyi zy, die tot sergeant worden bevorderd en voormeld verlof niet hebben ge noten, daardoor aanspraak krygen op verlof met behoud van soldy voor den tyd van eene maand. Blykens oene opgave in de Staatscourant van 14 dezer zyn gedurende do maand Mei 1894 in negen provinciën van het Ryk voor gekomen: 111 gevallen van mond- en klauw zeer, 4 gevallen van kwade droes en huid- worm, 92 gevallen van schurft, 28 gevallen van varkensziekte, 17 gevallen van miltvuur en 1 geval van hondsdolheid. Groningen en Drente bleven verschoond. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Stsbl. no. 99), zal aanvangen op Woensdag 27 Juni a. 8., in de lokalen van 'sRyks VeeartseDyschool te Utrecht. De minister van koloniën maakt bekend dat er gelegenheid bestaat om een jongmensch, dat met goeden uitslag heeft afgelegd het examen B, genoemd in artikel 65 der wet van 2 Mei 1863, in opleiding te nemen voor de betrekking van ingenieur by het mynwezon in Nederlandsch-Indie, volgens de bepalingen van het koninkiyk besluit van 23 Juni 1893 No. 84. Zy, die voor opleiding in aanmerking wen schen te komen, moeten zich vóór 30 Juni a. 8., by gezegeld adres, aanmelden by het departement van koloniën. Men zie verder de Staatscourant van 14 dezer. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 18 Juni te Genua; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 13 Juni te Suez; de „Menelaus", van Java via Singapore naar Amsterdam, passeerde 12 Juni Dover; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 Juni Perim; do „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, passoerde 12 Juni Point de Galle; de „Spaamdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 12 Juni Prawlepoint; de „Tantalus", van Penang naar Amsterdam, passeerde 10 Juni Gibraltar; do „Admiral", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afnka, vertrok 12 Juni van Suez; de „Antenor", van Java naar Amsterdam, vertrok 11 Juni van Port Said; de „BurgemeesterDen Tex", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 13 Juni te Genua; de „Anchises", van Am sterdam via Liverpool naar Java, arriveerde vóór 11 Juni te Singapore; de „Glaucus" arriveerde 8 Juni van Amsterdam via Liverpool te Batavia; de „Menelaus", van Java via Singapore naar Amsterdam, passeerde 12 Juni Dover; de „Prins Willem I" vertrok 9 Juni van Nieuw-York naar West-Indiö; de „Belle- rophon", van Amsterdam naar Java, passeerde 11 Juni Gibraltar. De gewone audiënties van de ministers van binnenlandsche zaken en van w», h. eu n. zullen aanstaanden Zaterdag niet plaats hebben. By koninkiyk besluit zyn met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot commies der tele- graphie van de 4de klasse: L. Cahn, J. B. C. Hendrix, J. C. F. Tjerks, G. Van Zwieten de Blom, H. Pitlo Rz., J. H. Wennekes, A. Van don Ham, I. Groeneveld en A. J. Maasen, allen thans telegrafist. Aanvulllngsverklezingen voor tic Tweede Kamer. ELST. Wegens nietig-verklaring der vorige stemming.) Aantal kiezers 3044. Uitgebracht 2808 gel dige stemmen. Volstrekte meerderheid 1405. Herstemming moet plaats nebben tusschen mr. W. Van Basteu Batenburg (anti- Takkiaan, r.-kath.) die 1389 en den heei E. D. De Meester (Takkiaan, lib.) die 1057 stem men verkreeg. Op mr. H. A. Van de Velde, burgemeestei van Loosduinen (anti rev., Takkiaan), waren 263 en op baron Van Lynden (anti-rev., ant> Takkiaan) 91 stemmen uitgebracht. (By de verkiezing op 10 April verkregen de heeren mr. W. Van Basten Batenburg, E. D. De Meester en mr. G. W. baron Van Dedem anti-rev., (tegenstander van Tak) respect. 1200, 732 en 464 stemmen, zoodat. herstemming tusschen beide eerstgenoemden moest plaats hebben. Er waren toen 2421 kiezers opgekomen. By de herstemming, toen 2418 kiezers opkwamen, kregen de heeren E. D. De Meestor en mr. W. Van Basten Batenburg ieder 1361 stemmen. Als ae oudste in jaren werd de heer De verkozen verklaard. De twoede Kamer besloot echter in haro zitting van 25 Mei om de verkiezing op grond van art. 66 der kieswet nietig te verklaren.) Expeditie naar Lombok. Blykens een op 13 dezer by het departe ment van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nuderlandsch- Indiè heeft de zending van den resident va.i Bali en Lombok naar Lombok geone bevredi gende uitkomst opgeleverd. Nadat de resident don 3den dezer te Ampe- nan was aangekomen, had den Oden daaraan volgende eene samenkomst plaats met 's vor sten zonen Ratoe Agoong Agoeng K'toot Karang Asem en Anak Agoeng Mauó, waarin de resident, na voorlezing van de grieven en eischen der Nederlandsch-Indische regeenng, drie dagen bedenktyd gaf, met bedreiging uat hot niet inwilligen der eischen een gewapend optreden onzerzyds ten gevolge zou hebbon. Een verzoek om onbepaald uitstel, dat den llden dezer schriltelyk werd herhaald, weid door den resident, die de overtuiging kreeg, dat men de zaak op de lange baan zocht te schuiven, geweigerd, onder waarschuwing dat met tydig antwoord zou beschouwd worden als eene weigering cm aan de gestel'e eisch#»! to voldoen. Op 13 dezer echtor is de resident onver- richterzake teruggekeerd, en daarop is aoor den Gouverneur Generaal latt gegeven tot net zenden der expeditie. (Sis. Ct.) Nu de Handelingen der Eerste Kamer, waarin de rede van den minister au kolo- meo, by gelegenheid van de interpellatie, over Lombok gehouden, is opgenomen, zyn verschenen, wordt heden, wegens het belang der zaak, kortelyk medegedeeld, wat, blykens die rede, door den minister tot verdediging van het eventueel uitzenden van eene expeditie werd aangevoerd. 1°. Er bestaat gevaar voor den ondergang van een groot doel van de bevolking van het eiland Lombok, ten gevolge van hongersnood, door den voortdurenden toestand van wan bestuur, welko op het eiland heerscht» 2°. De vorst van Lombok heeft tegenover het Nederlandse!) Indisch Gouvernement eene ergerlyko houding aangenomen, lantstiiyk gobleken door de weigering van eon briei in ontvangst te nemen, hem door den vorigen Gouverneur Gnn^raal geschreven. Eerst 7 maanden later kwam het bericht, dat ae vorst dien brief niet wilde ontvangen. 3°. De Gouverneur Generaal meende dat aan den onhoudfaren toestand op Lombok een einde moet komen. Hy wenschte echter niet onmiddellyk tot eene expeditio te beslui ten en daarom zond hy den resident van Ball naar Lombok, ten einde nogmaals eene vreed zame oplossing te beproeven. 4o. Het Gouvernement van Nederlandsch* Indiö heeft reeds sedert jaren tallooze grieven tegen den vorst van Lombok. Door dien vorst werden o. a. twee stoomschepen in de vaart gebracht, ten einde die, tegen bet verbod der

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1