P. SCHRETLEN. GEDENKBOEK 2 Timmerlieden BEN-HUR Lawn-Teunis Match. Experimcntale Psychologie. TE HUUR J. SCHUITEMAKER, In de Koffiehaal Nieuw aangevoerd: Openbare Verkoopiug N«. 10523. Donderdag 14 «Juni. A". 1894 geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Friesch-Groningscfie Hypotheekbank. Chavannes Rollandet, Heeren Landbouwers! Mr. C. VOSMAER STADSZAAL TE LEIDEN. CHARLES WOLTON. Poldcrwagens, Steenwagens,Vaarboomeu, Asphaltpapier en Teer. zuivere Preanger-Koffie, K. Houtstraat 33. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTëN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Het Volksblad van Zuid-Holland en sGra- venhage brengt onze Militaire Rechts pleging nog eens ter sprake. Yan den gewonen gang van zaken bfi deze rechtspraak geeft het blad de volgende schets „Gesteld, er is een militair delict gepleegd. De auditeur-militair, d. w. z. de persoon, die het militair openbaar ministerie vormt en dus namens den Staat optreedt, besluit tot vervolging. Ten bepaalden dage komt de delinquent ter terechtzitting. De rechtbank bestaat uit officieren. Want wie officier is, vereenigt e o ipso in zich alle eigenschappen van een rechter. Of die man, die jonge man, die daar pas van de academie kwam, ook niets meer kent dan de 6obere dosis van algemeene strafrecht- begrippen, die hfi van de school meebracht, en of de andere er al weer hoelwat van ver geten i6, doordat hfi toevalligerwijs lange jaren het spel van rechter te zfin niet heeft gespeeld dat alles doet niet ter zake. Wie officier is, is rechter l Let wel: ter terechtzitting verschijnt be klaagde; niet ter openbare terechtzitting. In een onder-ons je wordt de zaak behandeld. Een theekransje zou dan ook beter benaming zfin dan terechtzitting. De auditeur-militair stelt zijn eisch. Maar, vraagt men, heeft beklaagde dan eon verdediger? Welzeker. Als gezegde auditeur den eisch maar eenmaal gesteld heeft, dan metamorpho- seert hij eensklaps met een ongehoord hocus p o c u s in pleiter! Hij, die nog zooeven met klem van reden, naar verwacht mag worden, de geldende rechtsorde voldoening toewenschte,dia ter verzoening dor gekrenkte gerechtigheid on verbiddelijk een zeker quantum straf ei6chte, pleit nu opeens voor niet-ontvankelijk-ver klaring van den auditeur: d. i. van zichzelven. Dat iets dergelijks nameloos zot is, zal ieder wel toestemmen. En toch zoo zijn de toestanden en de feiten. Er is geene openbaarheid. De rechters zfin de superieuren van bo- klaagde, missen alle juridische ontwikkeling on gedaebtengang; zfin slechts toevalliger wijze rechters. Eischer en pleiter concurreeren in één per soon, m. a. w.er wordt öf geen serieuze eisch gesteld, öf alle verdediging ontbreekt. En het eenig juridisch element, dat in het spel komt, is deze auditeur-militair 1" Verbetering in dezen toestand is, naar de meening van het Volksbladalleen d&n te verwachten, zoo de militaire rechtspraak worde uitgeoefend door jurist-militairen; zoo voorts de in het gewone stratrecht geldende waarborgen voor onpartijdigheid ook hier worden geleverd; zoo er een ambtshalve- verdediger worde toegevoegdkortom, zoo de militaire rechtspraak slechts in dit éóne verschille van de burgerlijke, dat de rechters militairen zijn: Juist dit echter, jurist-militairen te vinden, dat is do groote moeilijkheid. Wie toch eenmaal militair is, zal niet licht de gelegenheid indien de genegenheid er al wezen mocht zich zien bereid, jurist te worden. Het eenig mogelijke is dan ook, dat voor juristen op de eene of andere wfize de gelegen heid worde opengesteld langs degelfiken, maar tegelijk niet omslachtigen weg militair te worden. Geeft men toe, dat de gestelde eischen voor den militairen rechter juist en gebiedend zijn, dan zal men ook toe moeten stemmen, dat alleen op deze wijze aan den erbarmelfiken toestand een eind is te maken." Hoe dit te verwezenlijken zij, acht het Volksblad eene vraag van utiliteit en op portuniteit; maar het blad is de stellige overtuiging toegedaan, dat het dien weg op moet, om de gewensebte en hoognoodige verbetering tot stand te brengen. Wij lezen in de Arnhemsche Courant Wfi zfin zoo vrij er de militaire autoriteit aan te herinneren, dat er reeds geruimen tijd vacaturen zfin in den kapiteinsrang van ons hoofdwapen. Die herinnering schijnt hoog noodig. Wfi althans vinden het niet wel verdedigbaar, dat er bfi het talrfikste en belangrijkste wapen van onze armée altfid zoo vreemd mot die aan vullingsbenoemingen wordt omgesprongen. Of acht men soms 19 dienstjaren als luite nant nog niet genoeg om in de rfien van het officierscorps één gelid naar voren te komen? Vindt men het wellicht zoo erg niet, dat de infanterie-luitenant bfi al zfino kameraden van andere wapens in bevordering ten achter staat? Somwfilen heeft het er veel van of juist bfi de infanterje-benoemingen allerhande inge wikkelde en netelige quaesties een spaak in 't wiel steken. Reeds lang konden luitenants, die wel haast 19 jaren de sterren dragen, tot kapitein be vorderd zfin, en niettemin bleef het koninklfik besluit nog immer uit. Dit gaat toch niet. Elke onnoodige vertraging is in het algemoen vanzelf af te keuren. Hoe voel meer casu, waar die vertraging oorzaak is van grove onbillijk heid tegenover personen, die langdurig en trouw, voor karige bezoldiging, hunne inferieure diensten met prijzenswaardige opgewektheid vervullen. Wat meer activiteit s. v. pl.l en wat meer gedacht aan anderen. Dit zou lieusch wel goed staan. Het Sociaal Weekblad zegt naar aanleiding van do adtessen, door de patroonsvereeni- ging Bo&z aan de Kamer en de gemeente besturen gericht, het volgende: „Hoezeer wfi elke poging, om verbete ring in den toestand der arbeiders woningen te brengen, ten zeerste waar- deeren, komt ons het nut van adressen als bovenstaande toch wel eenigszins twijfelachtig voor. De moeilijkheid om te komen tot eene goede regeling van het woningvraagstuk en de onmogelijkheid om, zonder dat de wet gever zich met de zaak inlaat, tot eene eenigs zins bevredigende oplossing te komen, is zoo herhaalde malen en van zoo "verschillende kanten betoogd, dat omtrent dit punt ieder het vrfiwel eens is, ook, al verschillen de meeningen nog aanmerkelijk omtrent hetgeen de wetgever in deze materie zou hebben te doen. Had „Boüz" nu in dezen stand der zaak blfiken gegeven van studie van het vraagstuk te hebben gemaakt, door het in overweging geven van eene regeling, waarin hare wen- schen waren geformuleerd, dan zou dat een werk zfin geweest, dat men onverschillig of men met het voorgestelde zich had kunnen vereenigen of niet nu zou hebben kunnen stichten. Het had dan het uitgangspunt kunnen wezen van eene nieuwe gedachtenwisseling en daardoor kunnen bijdragen tot het zich vestigen van een communis opinio niet alleen omtrent het feit, dat het woningvraag stuk ter hand genomen dient te worden, maar ook omtrent hetgeen daaraan dient te worden gedaan. Eene vereeniging als de patroonsvereeniging „Boaz" is o. i. aan zichzelve verplicht datzfi zich van de onderwerpen, wa_araan zfi hare aan dacht wfidt, niet met een Jantje van Leiden afmaakt. Uit het eenvoudig verzenden van eenige adressen als de bovenstaande spreekt o. i. de vereeniging houde ons deze mee ning ten goede meer do zucht om iets van zich te doen hooren dan het ernstig streven om mede to werken tot verbetering." X. Y. Z. schrfift in het Handelsblad o. a. Ik ben overtuigd dat wfi in de vermo gens- en bedrijfsbelastingen hebben gekregen de meest mogelfike onpracti- sphe belastingen, een vrfi volk als het onze onwaardig l Hét blijkt dat de heer Pierson, groot theore ticus, iets heeft geleverd, dat practisch bfina onuitvoerbaar en volkomen, ondraaglfik is. Werd de vermogensbelasting nog door velen goedgekeurd, hoofdzakelijk door hen, die op hun biljet konden invullen: „niet belasting plichtig, omdat mfin vermogen beneden f 13,000 is," de bedrijfsbelasting zal zich bfi nadere kennismaking zeer zeker niet in nog zooveel goedkeuring kunnen verheugen. Bfina ieder, die in die belasting valt, en die genoodzaakt is, de gestelde vragen te beantwoorden, zal met mfi die wet verfoeien. Ik heb dezer dagen door een zeer begaafd man te Amsterdam, die eerstens groot, knap koopman is, en die verder in allerhande stede lijke en andere betrekkingen is werkzaam ge weest en nog is, en dien men gerust een der knapste mannen onzer stad kan noemen, hoo ren verklaren: „ik zie geene kans mfin biljet in te vullen." En nu vraag ik, als zulk een man die ver klaring moet afleggen, hoe moet het dan gaan met de vele meer gewone alledaagsche sterve lingen, die op geene vademen na de ontwikke ling hebben van den persoon in quaestie? Tegen de betaling hebben de meesten geen bezwaar: in het algemeen vindt men deze belastingen op zichzelven bill fik, al is men daarbfi aan de leuze om belastingen naar draagkracht te maken, ontrouw geweest door geene rokening te houden met groote gezinnen. De wfize van uitvoering stuit echter tegen de borst; zfi druischt te zeer tegen elk begrip van vrfiheid in en veroorzaakt bfi velen groote zorgen en moeilijkheden, en dat men, dit ondervindende, een gevoel van wrevel krfigt tegenover den maker dier wetten, is vol komen begrfipelfik. De biljetten van de vermogensbelasting zfin ten minste nog eenigszins in te vullendaarbfi heeft men verder te maken met hooggeplaatste ambtenaren, aan wie men desnoods zfine geheimen durft blootleggen. De biljetten voor de bedrijfsbelasting zfin echter voor een gewoon menschenkind niet in te vullen, en men krfigt bfi die belasting te doen met commission, uit allerhanden slag van menschen samengesteld. Dat de wfize van be noeming dier commissiën geen waarborg geeft voor goede keuzen, is gebleken. In vele steden zfin eenvoudig de vroegere zetters voor de patenten benoemd en schfint men niet gevoeld te hebben het groote onderscheid tusschen zetters voor de patenten en de commissiën van beoordeeling bfi de bedrijfsbelasting. Vele personen, misschien nog geschikt voor het eerste, zfin totaal ongeschikt voor het tweede. De commissiën voor de bedrijfsbelasting krfi- gen toch precies te zien, hetgeen iemand als verdiensten uit bedrfif, enz. opgeeft en dit nog met eene massa intieme détails, die men gaarne geheim houdt; de commissieleden dienen daar om menschen te zfin van eene zekere positie en die het vollo vertrouwen hunner medeburgers genieten en laat men nu eens nagaan of de benoemde commissieleden allen aan die billfike eischen voldoen! En al is het publiek overtuigd, dat eenige gekozenen dit vertrouwen niet waardig zfin en al toont het zich over de benoemingen verontwaardigd; en al zien zelfs zfi, die be noemd hebben, bfi nader Inzien in, dat zfi eene vorkeerde keuze hebben gedaan, het helpt niets; de benoeming blfift van kracht en het publiek is gedwongen zfine ge heimen bloot te leggen tegen over eene commissie, die het niet vertrou wt Men moet het redenaarstalent van den hoer Pierson bewonderen, dat het hem gelukt is, bfi de 100 Kamerleden eene meerderheid voor zfine wetten te vinden; die meerderheid over de groote bezwaren te doen heenstappen. Moesten de 100 leden echter nog eens stemmen, nu zfi de wet in de practfik hebben gezien, en nu zfi zelf verplicht zfin geweest hunne biljetten in te vullenik betwfifel of er dan nog eene meerderheid zoude gevonden worden. De heer Pik zegt in zfin blad De Financier heel aardig, dat, indien de 100 Kamerleden, die aan de wet hebben mede gewerkt, examen in die wet moesten afleggen, er dan geen tien zouden slagen! Arm, ongelukkig vaderland! zoo roept een inzender in het Dagblad voor Zuid-Holland en 's-Gravenhage uit gfi gaat te gronde met zulke belastingen als nu worden geheven, de burgerstand wordt totaal vernietigd; 't is erger dan onder Alva, toen wraak geschreeuwd werd over den lOden penning. Zelfs van pensioenen, waarvoor men betaald heeft, om 't eens weer te genieten, wordt belasting ge heven! Der burgerfi' wordt letterlfik het brood ontnomen. Zooals de zaken nu staan, zien wfi zware tfiden te gemoet. Geen opdrfiving der belastingen tot het niet meer te dragen is, maar bezuiniging, dit moet het streven zfin van de landsbestuurders. De Haagsche correspondent der Zivolsche Cou rant zegt omtrent de bedrijfsbelasting: „Te beweren dat de aanslagbiljetten voor de bedrijfsbelasting met luchtig hart worden aanvaard, zou niettemin bezfiden de waarheid zfin. Nog minder om de aderlating dan om de vragen. „Wat kost je paraplu?" werd tot nu toe al eene tamelfik onbescheiden vraag geoor deeld, maar nu is het: „Wat kost-i„Waar heb je 'm gekocht?" „Heb jo 'm betaald?" „Waarvan?" „Verkoop je ook paraplus?" Dat zoo'n ontvanger geen kleur krfigt! „Hoe heet je, wat doe je, wat ben je, wat heb je, wat verdien je, wat verdiende je verleden jaar, heb je soms beren, zoo ja, hoeveel?" enz., enz. Komaan, er dient geantwoordIk zou niet weten hoe zoo'n biljet anders in te richten. Den eersten keer is het watvreerad, maar dat zal wel wennen! Ik heb er alvast door geleerd mfi te denken in de stemming van eene dame, die haar valies met toiletbehoeften voor den douanebeambte uitstalt." In de Haagsche Kroniek van de Nieuwe Groninger Courant heet het o. m.: Ofschoon ook daarginds de zomerwarmte fclch nog wachten laat, luiden de berichten uit Zwitserland omtrent het verblfif van HH. MM. de Koninginnen zeer gunstig. De Vorstinnen rfiden dagelijks uit en de jonge Koningin wandelt veel. Reeds de ontspanning, die in 't achterwege blfiven van allerlei lessen is gelegen, schfint op de jeugdige Vorstin een heilzamen invloed uit te oefenen. Het plan bestaat bfi H. M. de Koningin Regentes, om tot 15 Juli in Zwitserland te blfi ven en dan, na een 8-daagsch oponthoud in Duitschland (voomamelfik te Weimar bfi de Groothertoge lijke familie), naar Soestdfik terug te keeren. Daar zal H. M. den geheelen zomer verblfif houden tot September, wanneer het Hof, in verband met de opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal, naar de residentie komt. Einde September zal het lustslot het Loo worden betrokken, waarschfinlfik tot de laatste dagen des jaars. Nu de Eerste Kamer weer op recós is gegaan, is het kalm in de politiek. Aan de ministeries is men druk in de weer met het opmaken der begrootingen en bfi binnenland- sche zaken en financiën met de verzameling van alle gegevens voor de finantiëele- en kieswetten, die, zoo verzekerde men mfi reeds spoediger dan iemand wellicht verwacht, zullen worden aangeboden. Des te beter! gevestigd te Groningen. De 3j-pCt.-Paodbrleven van boven genoemde Maatschappij zfin verkrijgbaar ten kantore van den Heer H. 91. &A.8&E, in Effecten en Assurantiën, Rapenburg 9, bfi wien tevens nadere inlichtingen zfin te bekomen. 6765 9 gevraagd door H« 9IARIEILLE, Mr. Timmerman, te Lisse. 4039 4 NIEUWE RIJN 3, AgentenderStoom vaartmaatschappij „Nederland." Zoowel voor passage-bespreking als verzending van goederen. Zee-Assurantiën, 1490 9 Het beroemdste Boek onzer dagen door Lewis ~Wa 11 ace. Groole Goedkoope THlgave mei 160 1IO fraaie Platen, compleet In 15 afleveringen ad slechts 30 Cis. Prospectus in alle Boekwinkels gratis verkrijgbaar. 4034 II ZATERDAG 16en ZONDAG 17 JUNI: Kinderspeeltuin „Treew(Jk". Entrée voor beide dagen 0.2». 4035 6 De Tereenlglng van Mandelaren en Winkeliers ln Aardappelen, genaamd Wcdcrzijdsch Belang," maakt U door deze bekend, dat zfi evenals de twee voorgaande jaren het statiegeld voor de manden toestaat. Echter moeten wfi U er op attent maken dat streng de hand zal gehouden worden aan de controle betreffende maat en sorteering. Daar ten vorigen jare verscheidene Verbou wers van Aardappelen in gebreke bleven aan die verplichte eischen te voldoen, zoo zal het bestuur, ingevolge besluit der vergadering van 30 Mei 1894, de leden waarschuwen voor al diegenen, die hierin te kort komen. HET BESTUUR. Amsterdam, 6 Juni 1894. 3995 18 Een allerliefst Cadeau voor Dames is MET PORTRET IN PBOTOGRA VÜRE. In keurigen linnen band. ƒ1.60 In Souple marocco-leder2.10 Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en bi) den Uitgever A. W. SIJTHOFF te Leiden. Vrfidag 15 Jtanl: Onherroepelijk slechts éénmaal. te geven door den toereldberoemden Hypnotiseur Met groot succes 21 avonden opgetreden in het Odeon te Amsterdam, 6 maal in Den Haag, welke Séances door een zeer enthusi astisch publiek bezocht werden. De Heer WOLTON werkt alleen met per sonen uit het publiek. 4033 20 Entrée Zaal ƒ1. Oalery ƒ0.50. Aanvang te halfnegen. wegens onverwacht vertrek, op eersten stand een keurignet, logeabel BoveBhula, waarvan de huur bij verkiezing door één Heer gedekt wordt. Te bevragen: Steenschuur No. la. 3998 6 II. Yermeulen, TE DRUTEN, verzendt franco, na ontvangst van postw. ad ƒ1.36, een mandje puike Heikersen, 4'/, K.G, 3994 6 balten de 9lorschpoort. 8882 6 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak. Pr(|s per 5 ons Cents. VERKOUW STOKHUYZEN, NIEUWE RIJN 47. DEN HAAG: LEIDEN Hooigracht 49. „American Wines", van California en Chill, a 36 en ƒ33 per anker; ƒ0.90 en ƒ0.80 per flesch. Deze Wijnen hebben meer Bordeaux- en Bourgogne type dan de tot nu van Amerika aangevoerde soorten. 3214 15 in het Nolarisbuis aan den Burg, te Leiden, by opbod op Zaterdag 16 Juni 1894, bij afslag op Zaterdag 23 Juni 1894, telkens des avonds te halfuclit, ten overstaan van J. F. MEINERS, Notaris to Leiden, van: Een zeer goed onderhouden, gemakkelijk ingericht WOONHUIS, aan de Zuidzijde van de Haarlemmer8traal, No. 103, met uitgang in de Goegerritsteeg, te Leidon, kadaster Sectie H, No. 488, groot 29 centiaren, bevat tende, beneden: ruim Voorhuis met tweo Bergplaatsen, Zijkamertje, Woonvertrek, heb bende uitzicht en uitkomende in de Goegerrit steeg, met Kast en Bedstedeboven: groote Voorkamer met Bedstede en ruimen Zolder en voorts Vliering. Hel perceel beeft vele gemakken, alsmede Duinwater. Het was verhuurd tegen f 156.- per jaar. De grondlasten bedragen f4, Te bezichtigen Dinsdags en Donderdags van 2 4 uren. Aanvaarding bi) de betaling der kooppen ningen op 14 Juli a. s. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, Noord einde 22, alwaar tusschen den dag van veiliDg en dien van afslag, van 9-3 uren, verhoogingen kunnen worden gedaan tegen genot van één vijfde der verhoogsom. 3864 31

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5