nieurs hier te lande aan het eerstvolgende congres zullen deelnemen en dan wellicht tot het vormen eener sub sectie voor de techni sche wetenschappen kan worden overgegaan. De heer Den Breugom de Haas, be stuurslid der coöperatieve broodbakkery en verbrulksvereeniging „De Hoop" (de bekende niet-socialistische werklieden-coöperatie), te '8-Gravenhage, heeft thans definitief aanzeg ging gekregen, dat hy als zoodanig ontslag moet nemen, in het belang van den telegraaf dienst, waarbij hy werkzaam is. Aanleiding tot deze zaak heeft gegeven de klacht van twee kruideniers, die van oordeel waren dat de heer De Haas, by het organise eren van een kruidenierswinkel, waarmede het bestuur boaig is, en het inslaan van waren misbruik kan maken van beroepsgeheimen, waarvan hy als telegrafist kennis krygt, en dat op dio wijze het vertrouwen in de telegraaf by het publiek zou verzwakken. Het hoofdbestuur van posterijen en telegraphie schynt dus dit inzicht te deelen. Vad.) Deze week wordt te 's-Gravenhage ver wacht graaf Herbert Yon Bismarck, vroeger gezant by ons Hof, die zijn zwager en zuster, graaf en gravin Yon Rantzau, komt bezoeken. "Woensdag 20 dezer wordt wederom een diner aangeboden door minister Röell aan de leden van het corps diplomatique. De heer Georges De Man, secretaris van de Belgische legatie te Stokholm, is benoemd tot legatie-secretaris van hetzelfde rflk te 's Gravenhage. (Rev. Dipl.) Het Pbilharmonisch orkest zal Yrydag zijn eerste concert in het Kurhaus te Sche- veningen geven. De heer Le Gras, mede-directeur en regisseur van de Rotterdamsche Tooneelisten, is door eene beroerte getroffen, ten gevolge waarvan zijne linkerzijde verlamd is. Naar men ons uit Wageningen meldt, is door den kantonrechter aldaar, op justitïöele wyze, een brief van hem aan ds. Pierson, uit het archief der centrale kiesvereemging „Nederland en Oranje" verwijderd. (Sfawd.) Het wetsontwerp tot ondersteuning van hot weduwen- en weezenfonds van Indische officieron is opnieuw bij de Tweede Kamer Ingediend met te meer aandrang, omdat het verslag over 1893 opnieuw een belangrijken achteruitgang aantoont van het kapitaal met f109,845.75, terwijl het aantal officiers wedu wen nog steods klimt. De „Amst. Ct." meldt: Het voornemen tot opvoering van een Griek8ch treurspel, waarvoor indertijd plan nen bestonden in den Amsterdamschen Kun stenaarskring, is weder opgevat en belooft thans tot uitvoering te komen. De opvoering zal vermoedelijk plaats hebben in den circus Carré, dien men voor dat doel het best kan inrichten, en bestaan in eene metrische vertaling van „Anligono" van Sophocles. Dr. H. C. Muller heeft de vertaling op zich genomen, terwijl de hoer Henri Van Kuyk zich met de regio zal belasten. Aan mr. Yiotta zal men verzoeken de lei ding van het muzikale gedeelte op zich te nemen. De Gebr. A. Yan Lier zullen de administra tie voeren. Do voorstelling zal in Augustus gegeven worden, ten voordeelo van de slachtoffers van de aardbeving in Griekenland. De artisten van verschillende schouwburgen worden als mede werkers gevraagd. Op het bezwaarschrift van Nederlandsche Rynschippers aan den minister van buiton- landsche zaken hlor te lande, wegens de hun in Duit8chland opgelegde verplichting tot ver zekering van hun personeel, is door don minister geantwoord dat, indien adressanten meonen, dat het „Invaliditüts- und Yersiche- rung Gesetz" ten onrechte op hen wordt toe gepast, zij hunne bezwaren daartegen by de be voegde rechterliJko of administratieve autoriteit in Duitschland bebooren aanhangig te maken, langs don bij de wet omschreven weg en binnen de termijnen, door de wet bepaald. Voorts wordt adressanten aangeraden den bijstand van eon bekwaam rechtsgeleerde als pleitbezorger in te roepen, ten einde te voor komen, dat een verkoorde weg worde inge slagen of eone nuttelooze procedure worde begonnen. Voor het examen van apothekersbediende, dat onder voorzitterschap van den genees kundigen adjanct-irispecteur dr. Post, te Arn hem, zal worden afgenomen, hebben zich 126 candidaten aangemeld. Den 2den Juli zal met het afnemen van dit examen worden aangevangen. In tegenstelling met zyn vorig bericht, als zou dr. Ballier niets bekend wezen omtrent eene aanklacht, togon hem ingediend en alleen als getuige te zijn gedagvaard, kan het „Utr. Dgbl." thans mededeelen, dat bij jl. Vrydag voor den rechter commissaris te Groningen is geweest, W3ar by de schriftelijke bescheiden, waarop hy xyne bewering had gegrond, dat dr. Ghoel Gildemeester niet was van onbe sproken gedrag, overgelegd heeft. Als curiositeit deelt men aan de „Haarl. Crt." mede dat, ofschoon de bepaling bestaat dat een onderofficier ongetrouwd moet zyn om officier te worden, het legerbestuur dezer dagen oen sorgeant heeft aangesteld tot 2den luitenant plaatseiyk adjudant, niettegenstaande die onderofficier gehuwd is. In een aan het „Hbl." ter inzage ge zonden brief van een zeeofficier, dienst doende aan do kust van Atjeh, wordt met veel waar deering gesprokon van het eloctrisch licht, waarmede enkele Hr. Ms. oorlogsschepen thans voorzien zyn. 's Nachts worden onverwacht de krachtige stralen van den projector geworpen op de kust, waardoor Atjehèrs, die verkeerde dingen willen doen, en prauwen, die, door de duisternis sluipende, zee pogen te kiezen, in een bespot- teiyk (electri8ch) licht worden gesteld. Het is byna eene vuurwerk-vertooning, als men by electrisch licht schyfschiet. "Want de projectielen zyn door het licht voortdurend zichtbaar met eene lichtstreep er achter als een meteoor. Een salvo geweervuur geeft een bundel lichtstrepen. Telok Semawé aan de Noordkust belooft eene bloeiende handelsstad te worden. Reeds nu brengen vele prauwen en tjonken er leven digheid. Op de Westkust was het weder zeer slecht geweost. Te Nyetryhe (Fr.) wordt tegenwoordig geen school gehouden. Het hoofd der school is verplaatst en hulppersoneel kan men er niet krygen. Te Nyelamer en Munnekeburen staan, wegens gebrek aan hulppersoneel, de hoofden alleen voor de klassen. De dagorde voor de wederbyeenkomst der Tweede Kamer op Dinsdag 19 dezer ver meldt alleen regeling van werkzaamheden. By koninkiyk besluit is de heer B. H. Schröder erkend en toegelaten als consul van Japan te Amsterdam. De „Tel." ontving bericht uit Washington, dat het Congres aldaar by eene wet eene som van 5750 dollars beschikbaar stelt ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der bemanning van de reddingsboot van het stoomschip „Amsterdam" en den eenig overgebleven zeeman dier bemanning A. v. d. Wilt, ter zake der pogingen tot redding der bemanning van den Amerikaanschen schoener „Maggie E. Wells." De gemeente Deventer leed Maandag middag een groot verlies. De geneosheer dr. H. Kievit, die ten huize van een ingezetene, wiens vrouw wegens ziekte in een gesticht j verpleegd wordt, over haren toestand kwam spreken, bleef onder het gesprok plotseling dood. Toen de treurmare zich door de stad verspreidde, heerschte er groote ontsteltenis en verslagenheid. De overledene had eene zeer groote praktyk en zyne patiënten hielden zeer veel van hem, terwyi al zyne stadgenooten hem groote achting toedroegen. Dr. Kievit was sedert jaren lid van den gemeenteraad; hy moest echter voor die betrekking wegens drukke ambtsbezigheden indertyd bedanken. Sedert jaren en tot aan zyn dood was hy president van de Commissie van toezicht op de scholen voor M. O. en president der gezondheidscom missie. Aanvullingsverlilezingcn voor de Tweede Hamer. ELIT. (Wegens nietig verklaring der voriae stemming.) Uitgebracht 2808 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid 1405. Herstemming moet plaats hebben tusschen mr. W. Yan Baston Batenburg (anti- Takkiaan, r.-kath.) die 1389 en den heer E. D. Da Meester (Takkiaan, lib.) die 1057 stem men verkreeg. Op mr. H. A. Van de Yelde, burgemeester van Loosduinen (anti rev.), waren 263 en op baron Yan Lynden 91 stemmen uitgebracht. Hamers van Arbeid. Door den heer Pyttersen is zyn wetsvoor stel tot instelling van Kamers van Arbeid andermaal, eenigszins gewijzigd, by de Tweede Kamer ingediend. Terwyi by zyne erkenning uitspreekt voor de wyze, waarop de heer Schimmelpenninck Van der Oye getracht heeft het verkrygen van overeenstemming te be vorderen, bleek, dat in weerwil van weder- zyd8che concessiön het verschil niet was weg genomen. Vele voorstanders van de verdeeling der Kamers van Arbeid in afzonderlijke sectién van patroons en werklieden, beoogen daar mede de arbeiders tot een begin van staats- rechteriyke organisatie te doen komen. Een dergeiyk doel is den heer Pyttersen vreemd, daar hy slechts beoogt de gemeenschappelijke belangen van patroons en werklieden. Zyns inziens moeten do Kamers wel zyn het orgaan van den arbeid, doch deze opgevat als het product der twee verbonden factorenkapitaal en werkkracht. De zorg over de eenzydige bolangen van elk dezer factoren verbiyve aan krachtig georganiseerde vak- en patroons- vereenigingeD, doch in de Kamer strekko de zorg voor beider eenzydige belangen slechts tot bevordering van het gemeenschappolyk belang. Door staatsrechterlijke organisatie der arbeiders zou men eene macht in het leven roepen, die krachtig georganiseerd tegenover den Staat zal optreden. Daartoe moeten de Kamers van Arboid niet dienst doen, daarzy dan, in plaats van bemiddeling en verzoening te bevorderon, den stryd van den arbeid tegen het kapitaal zullen aanvuren. De voorsteller blyft vasthouden aan eene wettelyke regeling en het belang van vastheid omtrent de be voegdheid der Kamers. By de wyzigingen is o. a. bepaald, dat er slechts eene Kamer in elke gemeente kan zyn. Het wetsontwerp is alleen toepasseiyk op de thans in art. 3 genoemde bedryven, nl. fabrieks- of ambaebtsny verheid en handel, land- en tuinbouw, verveningen en spoor- en tramwegondernemingen. Meesterknechts, on derbazen eo dergelyken, die den chef vertegen woordigen, worden tot de patroons gerekend. Stukwerkers, stukbazen en zy, die geen baas vertegenwoordigen, tot de werklieden. Dui- deiyk wordt uitgedrukt dat ook vrouwen tot leden der Kamer verkiesbaar zyn. Yoor de verkiesbaarheid is thans als eisch gesteld, dat zy gedurende 3 jaren op meerderjarigen leeftyd werkzaam zyn. Tappers worden van de kiesbevoegdheid en de verkiesbaarheid uit gesloten. De verplichte byeenkomsten der afdeelingen worden voorgesteld maandelyks in plaats van jaarlyks driemaal. Verder is o. a. nog voorgesteld, dat tot voorzitter mede iemand kan worden benoemd, die geen lid is der Kamer. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSI8 SACRUM. - Dondordag 14 Jani, ie belfecht, door het 8tafmuziekcorps der dienstdoende Sohutterg. Direoteur de Heer Joh. O. Geijp. Eerato afdeeling: No. 1. Römieoher Triumphmaraoh uit „Measalina", C. A. Raida; 2. Ouverture van de Opera „Guillaume Tell", G. Roaaini; 8. „Neua Liobo, Neues Leben", Wa)9, Joh. O. Gegp; 4. Pantaieio uit het Dallet „Coppólia", L. Delibea. Tweede afdeeling: No. 5. Ouverture van do Opera „Le Songe d'ua Nuit d'óté", A. Thomaa; 6. a. Voorspel van de 6de Akte uit do Opera „KÖDig Manfred" farr. Geijp), O. Reinecke; b. „Balgoflüeter", Intermezzo, L. Gregh; 7. „La Bénédiction dos Poignarda" uit de Opera „Loa Huguenota", G. Meijerbeer; 8. Fantahiie uit B. Leon- oaYallo'a Opera „I Pagliacci(Paljaa), Joh. O. Geijp; 9. „Auazug der Garde", R. Eilenberg. Alle uummera eorate Uitvoering. INGEZONDEN. Herhaalde waarscliuwiojf. Aan de leden der Ned.- Herv. Gemeente te Leiden. De verwarde beantwoording van mijn schry- ven door de HH. Yan Wyk en Yan Kempen bewyst volkomen, hoe noodzakeiyk het is dat gy op uw tellen past en er niet inloopt door een ondoordachtja op uw stembiljet te plaatsen. Genoemde heeren doen het voorkomen, alsof de Gemeente-Commissie uit louter goedheid ons laat stemmen, terwyl zy evengoed alles alleen kon regelen. Maar als dat zoo is, waarom vraagt zy dan onze goedkeuring van een artikel, krachtens hetwelk voortaan alles zal geschie den buiten ons om? Ik heb niet gezegd en zeg ook nu niet, dat gy het heffen van een hoofdelyken omslag moet trachten tegen te houden, maar dat gy niet uit de handen moet geven uw recht om goed te keuren, de wijze waarop, de regelen waarnaar de heffing zal geschieden. Dat doet gy, als gy ja zegt, terwyl gy het genoemde recht behoudt, als de voorgestelde wyziging wordt verworpen. Daarom raad ik u nogmaals schry ft op uw biljet: Neen. Een lid der Ned.-Eerv. Gemeente 12 Juni 1894. te Leiden. Gemengd Nieuws. De heer S. H. C. Smits, hoek Haar lemmerstraat en Paardensteeg alhier, heeft voor Leiden iets nieuws althans tot nog toe in den handel gebracht: eene das, waar aan de naam van „The Chicago Scarf" is ge geven. Die das is zoodanig samengesteld, dat men haar zonder haken, zonder knippen, zon der gespen en zonder elastiek om den hals kan doen. En toch blyft zy goed zitten. De eigenaardigheid zit alleen in de veerachtige kracht van dat gedeelte, hetwelk om den hals sluit en het tegenwoordig gebruikt wor dende band met elastiek cf gesp vervangt. In een ommezien kan men op die wyze de das om- en afdoen. De heer Wolton, hypnotiseur, zal Yrydag-avond in do Stadszaal eene séance houden. De „Telegraaf" zegt daaromtrent: Wy wenschen den heer Wolton een groot publiek toe. Zyne nauwgezette wyze van experimenteeren verbant alle vrees voor schadelyken invloed der proefnemingen. In tegendeel hadden wy gelegenheid ons te over tuigen van het feit, dat de sujetten na de proefnemingen minstens even gezond waren als daarvoor. Op Donderdag den 14den en Vry dag den 15den Juni a. s. zal voor de inge zetenen der gemeente Voorschoten gelegen heid zyn tot kostelooze inenting, telkens des namiddags te 4 uren, op eerstgemelden dag op het Ambachtshuis voor hen, die zich daartoe den vorigen dag ter secretarie aan meldden, en op 15 Juni voor do bewoners van den Rjjndtyk, die zich niet vooraf behoe ven aan te melden, in het schoollokaal aldaar. Te Rotterdam is een in aanbouw zynd ongenommerd pand in de Noordmolen- dwarsstraat afgebrand. Vier spuiten waren op het terrein aanwezig. Onder Groesbeek is door den Staat oen terrein aangekocht, met het doel daarop eene kazerne, voor eene brigade marechaussee, te bouwen. Gisteren werd door de politie te Nymegen gevankelyk naar Arnhem over gebracht de 20 jarige F. v. S., uit Knik, die zich in eerstgenoemde plaats ten huize van een familielid, by wien hy logeerde, aan dief stal van geld en gouden en zilveren voor werpen moet hebben schuldig gemaakt. Gistermorgen was op de Olde n barnevoltkade een loodgieter op het dak aan het werk. Door een misstap viel de ongelukkige plotseling naar beneden, zóó onzacht op de steenen terechtkomende, dat hy voor dood word opgenomen. Aanstonds werd hy naar het Gasthuis ver voerd. By aankomst aldaar bleek hy reeds te zyn overleden. Ma andag-avond zyn te Rysen wanordeiykheden voorgevallen, ten gevolge van verschil over de arbeidsloonen. Hier en daar zyn glasruiten ingeworpen. Ter voor koming van herhaling zyn door den burge meester 25 huzaren uit Deventer aangevraagd. Tot Dinsdag-middag halfvier was het, naar aan de „Zw. Ct" geseind werd, rustig. Naar men aan de „Arnh. Ct." meldt, ia de eigenaar van het schoone land goed „Zonnenberg", te Oosterbeek, voornemens, i- ij de vrye wandeling voor het publiek te sluiten. Niet alleen voor de ingezetenen, maar ook voor j de talryke bezoekers van Oosterbeeks schoone omstreken zou dit zeer te betreuren zyn. Iemand uit Roermond, die, met nog eenige personen onder Horst, eonige dagen geleden, eene ongeoorloofde dryfjacht hield, heeft by ongeluk een wildstrooper in de rechter heup geschoten. Deze persoon, W., uit Venloo, is thans aan de gevolgen van die verwonding bezweken. De dader, X., uit Roermond, is nog altyd voortvluchtig. „Teuntje Maria." Mon meldt uit Hamburg, dd. 11 Juni: Yolgens rapport van kapitein Pietsch, van het Hamb.-Amerik. ss. „Gallicia," op reis van Hamburg naar West-Indiö via Nordenham, vertrokken wy 8 dezer des voormiddags te 4 uren van Nordenham en passeerden te 8 u. 40 min. vm. het Weser-vuurschip. De wind woei styf uit het N.-Westen met hevige buien en hooge zee, waardoor het schip weinig vaart maakte. Om 1 uur des namiddags op 53° 51' ZB. en 6° 53' OL. ontwaarden wy op ongeveer 4 zeemyien afstand een vaartuig mot nood seinen op. Wy 3toomden er op af en bemerkten dat het schip zinkende was en de bemanning zich by elkander op het achterdek staande hield- Eene der booten werd te water gelaten en bemand met den lsten officier en vyf matrozen, die na veel moeite de bemanning, bestaande uit den gezagvoerder Adrianus Hamel, uit Dordrocht, diens dochter, den stuurman Willem Yan der Meer, uit Am sterdam, en den matroos Sippe Van der Meer, uit Westhem (Friesland), veilig aan boord van hun stoomschip brachten, waar zy na de doorgestane uitputting goed verzorgd en van het noodige werden voorzien. Het vaartuig was de Nederlandsche kof „Teuntje Maria," van Andernach naar Kiol bestemd met eene lading kolen. De vele Nederlanders, die op hunne zomerreis te Keulen komen, zullen daar thans het nieuwe hoofdstation gereed vinden. Tien jaren zyn aan den bouw besteed en daarby is het moeiiyk vraagstuk opgelost, op de plaats van het oude station een nieuw te stichten zonder dat de dienst gestoord be hoefde te worden. Voor de uitbreiding werdon 150 huizen uit de naaste omgeving afgebroken, en daar het voorbyryden van tallooze treinen voortdurend den grond doet trillen, moest do afbraak met de grootste omzichtigheid ge schieden om ongelukken te voorkomen. Het zelfde gold voor het opbouwen. Alleen voor het personenverkeer komen of vertrekken eiken dag te Keulen 200 treinen met 20,000 reizigers. De met yzer overspannen ruimte heeft eene lengte van 255 meter en overtreft alle groote stations in Europa. De midden koepel heeft e6ne spanning van 64 meter en bovat de kantoren en de wacht- en eetzalen. De spoorbaan ligt hoog en wordt uit de voor hal, waar zich de bureelon voor afgifte van biljetten, aanneming van bagage, eene zieken kamer, een wisselbureel, een kantoor voor inlichtingen, enz. bevinden, bereikt langs breedo trappen, die op marmeren zuilen rusten. De voorgevel is in renaissance-styl gebouwd, volgens het ontwerp van prof. Frentzen, te Aken, en heeft een kolossalen hoektoren. Hy vormt een waardigen tegenhanger met den Dom, die er tegenover staat en waarvan het station door een plantsoen is gescheiden. Het bouwwerk heeft ongeveer 32 millioen mark gekost De jury te Antwerpen heeft, volgens het „Journal de Bruxelles", in de afdeeling hengsten van 3 jaar en ouder, ge boren in Duitschland, Oostenryk of Neder land, den oersten prys (1000 fr.) toegekend aan de heeren Straver en Van Baal, en den tweeden (600 fr.) aan de Hollandsche Maat- schappy van Landbouw, afdeeling Dordrecht. Uit Bremen wordt gemeld dat de landverhuizing naar Amerika aanmerkelyk is afgenomen. Blykens de officiëele statistiek bedroeg het aantal landverhuizers sedert 1 Januari 1L tot nu toe 19,280, tegen 45,810 gedurende denzelfden tyd in 1893. De epidemie te Hongkong. Blykens te Londen uit Hongkong (China) ontvangen berichten, blyft de epidemie (welke voor de pest wordt gehouden) daar voort duren. Tot dusver zyn reeds 1600 menschen aan de ziekte overleden. Ook z\jn reeds eenige der daar gevestigde Europeanen aangetast, van wie één is overleden. Het aantal der sterfgevallen bedraagt ongeveer 50 per dag. De inlandsche bevolking vlucht in grooten getale uit de stad. De regeering heeft het plan geopperd om alle wyken der stad, waar de epidemie heerscht en die hoofdzakelyk door inboor lingen worden bewoond, af te breken, op grond dat de uitbreiding der ziekte lioofdzake lyk het gevolg is van de daar heerschende onzindelijkheid. Maandag is uit Helsingfors een Russisch eskader vertrokken, bestaande uit een oorlogsschip met 70 duikers aan boord, twee stoomsloepen, 12 booten en twee tor pedo's. Het eskader zal een onderzoek instellen naar de „Russalka", die in den herfst van het vorige jaar in de Finsche Golf vergaan is. Te Uniontown, in P e nn s y 1 vanië, zyn de werkstakers weer sla3gs geweest met de politie agenten. Er werd een formeel ge vecht geleverd, waarby de agenten de over hand behielden. De my n werkers moesten, met achterlating van eenige dooden, den terugtocht aannemen. Te Carbon Hill, in Alabama, lieten de werkstakers eene spoorwegbrug door dyna miet in de lucht springen. Het verkeer op den „Central Railroad" moest dientengevolge gestaakt worden. De „Times" meldt dat op de byeenkomsfc te Columbus, in Ohio, de werkstakende mijn werkers en de myneigenaars het eens zyn ge worden over de loonsquaestie. Het werk wordt hervat ki Jefferson, Pennsylvanië en Maryland. Op den llden Juni wees d* thermometer te Nieuw-York tegen den middag in de schaduw 90 gr. Fahrenheit. Dit was de warmste dag, dien men in dezen zomer te Nieuw-York heeft gehad. Dg hitte was zóó drukkend, dat weer vele personen m de straten flauw vielen. By het vermelde instorten der tribunes te Antwerpen zyn personen ge kwetst, waaronder een kind ernstig. Uit Jemappe, naby Luik, worden twee sterfgevallen aan de cholera en ver schillende ziekte-gevallen gemeld. Men heeft verschillende desinfectie-middelen uit Luik ontboden. Zware mishandeling met doodo- ïyken afloop van een matroos. Voor het „police court" in Bowatreet, te Londen, stond Zaterdag terecht Hermann Spree, gezagvoer der van de Duitsche bark „Paul Isenberg", beklaagd van moord, op zee. Hy zou nl. een zyner matrozen, Karl Petersen, die als een orvaren zeeman bekend stond, op reis van San-Francisco naar Londen aan een mast hebben gebonden en hem lefeterlyk hebben doodgeranseld. Een ander matroos op de bark, Debardt, verklaarde als getuige, dat de kapitein, Peter sen van zyne brits had gehaald, om op het dek dienst te doen, en hier zou Petersen door hem zyn geslagen. Petersen riep: „Laat het, ik kan niet opstaan," waarop de kapitein 2 man last gaf den man voor den mast te brengen. Wat daarop volgde, zag deze getuige niet, wel echter hoorde hy opnieuw slaan en hoorde hy den ongelukkige minstens 2 uur lang schreeuwen. Toen daarop de getuige op dok moest komen, zag hy Petersen lioog aan den be zaansmast hangen. Hy verzocht om water, on een scheepsjongen wilde hem dit geven, doch Spree verbood het hem, en toen het Petersen gelukte zich een weinig langs den mast naar beneden te doen zakken, stormde Spree op hem los, sloeg hem met een touw en met de vuist en trok hem opnieuw naar boven, tot by weer aan den top te bengelen hing. Toen verstomden de klachten van den mishandelde, zyn hoofd hing opzy, en eerst toen liet Spree het lichaam zakken met de woorden: „Wat, ben je er al om koud?" Men bracht Petersen naar beneden en trachtte by hem de levensgeesten weder op te wekken, maar tevergeefs. Den anderen morgen werd het lyk in zee nedergelaten. Peter Falder, een andere getuige, die als scheepsjongen op de bark „Paul Isenberg" werkzaam was, verklaarde dat de verslagene op den morgen van den dag, waarop de mis handeling plaats had, zich onwel gevoeld had: desniettemin werd hy, slechts schamel gekleed, aan het werk gezet De kapitein beval hem een kaak te eten, of by zou hem zoo lang slaan tot hy gehoorzaamde. Dan werd Petersen geranseld tot hy liggen bleef; toen hy op het bevel om op te staan, antwoordde dat hy dit niet kon, werd een touw om zyn lichaam geslagen en werd hy zoo aan den mast vastgebonden. Andere matrozen der bark verklaarden dat Petersen zoo 7 uren lang gehangen had. By de pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, bleek het lyk vol zwarte en blauwe striemen en het ééne oog gekwetst. Het onderzoek wordt voortgezet. De Hamborgsche valsche maaiers. Toen drie jaren geleden aan vele banken groote hoeveelheden valsche Amerikaanscha en Engelsche bankbiljetten ontvangen waren, werden 4 detectives met de opsporing der ver vaardigers telast. In Juli 1892 hadden zy eene samenkomst te Londen, van waar zy naar de Kaapkolonie vertrokken, waar juist voor 20,000 dollars aan valsche biljetten uitgegeven waren. Hunne navorschingen aldaar werden Diet met succes bekroond. Daar enkele sporen in de richting van Australië liepen, begaven de heeren zich daarheen. Ook hier ontdekten zy niets en in Februari 1893 kwamen zy te Londen terug. In Augustus van het vorige jaar kwam hun ter ooren, dat te Hamburg groote hoeveel heden valsch Amerikaansch en Engelsch geld in omloop waren gebracht. Zy begonnen een onderzoek, dat echter drie weken later ge staakt werd zonder iets opgeleverd te heb ben. De commissaris van politie te Hamburg zette de nasporingen in het geheim voort en kreeg verdenking op den eigenaar van eene drukkery in de Osterstrasze, waar hy op het onverwachts huiszoeking deed. Niet alleen vond hy hier een groot aantal Ameri- kaansche en Engelsche valsche biljetten, maar ook kleuren, persen, papier en allerlei voor werpen, die by de vervaardiging der biljetten gebruikt waren. Het gevolg van deze ontdek king was dat drie personen werden gevan gengenomen en de politie zoekt yverig naar hunne medeplichtigen. Het juiste aantal der aldus te Hamburg in beslag genomen valsche bankbiljetten bedraagt 59,000 biljetten van 5 dollars en 5900 van 5 pd. st. Daar de valsche munters voor de vervaardiging van Engelsche biljetten 7 riem en 240 vellen papier gekocht hadden, waarvan zy er 28,000 konden maken, ver moedt men dat de niet gevonden biljetten, tot een bedrag van 144,000 pd. st., naar En geland verzonden zyn, aan het adres van een medeplichtige, een zekeren Meyerheim, die Duitschland verlaten heeft met bestem» ming naar Engeland.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2