kwartiers, 1 eenduims en 1 halfduimssteek- beitel, gemerkt op de heften A. J. T., 1 vflf- kwartiers boortchaaf^ gemerkt M. A. V. De opsporing hiervan wordt door den burge meester te Hillegom verzocht. Naar men verneemt, zal eerst- daags te Hoofddorp een aanvang worden ge maakt met het slaan eener Nortonpomp, voor rekening van het Witte Kruis", in tegen stelling dus van een vroeger bericht, als zou dit reeds gebeurd en mislukt zijn. Omtrent het ïyk van den jongen man, gisterochtend aan het Zieken in Den Haag opgevischt, kan nog het volgende wor den medegedeeld: Bedoelde persoon was met nog twee tim mermansgezellen een pleiziertochtje gaan maken naar den Hoek van Holland en had op reis meer gebruikt dan hem dienstig was zoodat zyne kameraden hem niet mede huis waarts konden krijgen. Later alleen terug gekeerd, schijnt hü in het water geloopen te zijn, met het reeds medegedeelde gevolg. Het is in d e r d a a d e e n g e 1 u k k i g oogenblik geweest, dat de directie van het Schevening6che „Zeebad" had, toen zij ruim veertien dagen geleden terugkwam van de dwaling, als zou men in Nederland op mooi weer in Zomermaand mogen rekenen. De poging van moeder Natuur, om dit jaar nog eens na te doen wat haar in 1893 zoo merk waardig gelukt was, is spaak geloopen; al scheen 't nu en dan te zullen slagen, telkens kwam de ruwe Boreas weer tusschenbeide en blies alle verwachtingen weg, en Zomer maand van 1894 is weder zooals we dit van ouds gewend zijn in ons gezegend klimaat, koud en nat en onzeker. Gelukkig zU, die, zooals onze Koninginnen, naar een meer beweldadigd plekje der wereld kunnen gaan, waar men werkelijk de weelde van de lente kent, en naar men in „Eigen Haard" kan lezen slechts een vijftal dagen van „het seizoen" regenachtig zijn. De Zeebad-directie toch had aanvankelijk, gefopt door het mooie Aprilweer, den 4den Juni aangewezen voor 't openen van de zee voor de baders. Maar weldra kwam zij van die illusie terug en knoopte er nog eene week sluiting aan vast. Heel veel beter werd het weder niet, integen deel, en ook vandaag, al Is het iets draag lijker dan de vorige dagen, kan het nog alles behalve zomer genoomd worden. Niettegenstaande het gure weder, maakten gisteren toch reeds eenige Haagscho inge zetenen van de gelegenheid der opening van de zeebaden te Scheveningen gebruik. Een 70-jarig residentie-bewoner was weder nummer één en is ruim een 25 tal jaren steeds de eerste bader. De uitslag van den interacade xnialen schietwedstrijd, te Rotterdam gehouden, luidt als volgt: Iste cat. Hoofdwedstrijd met Geweer en Munitie naar keuze op 150 M. Schijf Hoorn. Telling 8-20. late prys verg.-zilv. med., 2de pr. zilv. med. „Kon. Studenten-Vereen." Amsterdam 407, „Pro Patria" Leiden 322, „Studenten-Weer baarheid" Utrecht 300. Ilde cat. Wedstrijd met Beaumontgeweer en Rijks- of eigengemaakte patronen (naar verkiezing) op 150 M. Schijf Den Haag. Telling 3-20. Iste prijs. verg. zilv. medaille, 2de prys zllv. medaille. „Kon. Studenten Ver." Amster dam 897, „Pro Patria" Leiden 326, „Studenten- Weerbaarheid" Utrecht 300. Hide cat. Wedstrijd met revolver naar kouze op 15 M. Schijf Donachy. Telling 1 -10. lste prijs verg.-zilv. medaille, 2de prijs zilv. medaille. „Kon. Studenten-Ver." Amsterdam 146, „Studenten-Weerbaarheid" Utrecht 56, „Pro Patria" Leiden 6. IVde cat. Wedstrijd met Flobertgeweer op 15 M. Schijf Koster. Telling 1 6. lste prys verg.-zilv. medaille, 2de prijs zilv. medaille. „Kon. Studenten-Ver." Amsterdam 119, „Pro Patria" Leiden 106, „Studenten-Weerbaarheid" Utrecht 94. Dertig nieuwe gevallon van pok ziekte hebben zich de afgeloopen week te Rotterdam voorgedaan. Het aantal nieuwe gevallen mindert wekelijks. De epidemisch-verklaring van de mazelen te Utrecht wordt door den genees kundigen inspecteur voor Gelderland en Utrecht ingetrokken. Het nieuwe station der Staats spoorwegen te Nijmegen zal den lsten Juli a. s. voor het publiek verkeer worden in gebruik gesteld. Op het 81 a t i o n 8 e m placement te Nijmegen had Maandag-ochtend een droevig ongeval plaats. J. Brour, schipper van beroep, was bezig met het verduwen van wagens op het buitenste spoor in de haven en raakte daarbij met het hoofd tusschen do buffers bekneld. H(j werd daardoor zóó verwond, dat de dood eenige oogenblikkon later reeds intrad. Zekere W. B. (een lljarige knaap), te Edam, is door den gemeente en onbezol- digden rijksveldwachter I. G. Klippel op heeterdaad betrapt, terwijl hy de spaarbank in eene dor openbare scholen openbrak en er geld uithaalde. Sinds lang werd «r gold vor- mist en daarom had de politie zich in het lokaal doen opsluiten. De ontslagen gemeenteont- vanger Boffers, te Schiedam, is eindelijk gevangengenomen. Do wedloop op het sportterrein te Arnhem tusschen den heer Rochet en een paard is wegens ongunstig weer uitgesteld tot Zondag a. s. 17 Juni. De gemeente Nijmegen is ver rijkt met eene nieuwe inrichting, zich noe mende „In Casso bank". De eigenaardige nieuwerwet8che wijze, waarop de directeur, die, naar de „Ntjm. Ct." mededeelt, zelf by vonnis der rechtbank te Arnhem, d.d. 14 Sept. 1893, in staat van faillissement werd verklaard, waarin hij nog verkeert, zijn doel tracht te bereiken, blijkt uit den volgenden, door hem aan een schuldenaar afgezonden aanmaningsbrief: „N heeft mij opgedragen u te doen vervolgen voor een bedrag van f wegens „Beleefd, doch dringend wordt u verzocht mü op te geven wat de reden van uwe weigering is om het door u verschuldigde te voldoen. „Wanneer u niet tracht tot eene schikking te komen of dit schrijven onbeantwoord laat, ben ik genoodzaakt u een mjjner bedienden te zenden, die wel zal zorg dragen dat u betaalt. Zijn uniform, pet, tasch en bandelier dragen met zeer duidelijke letters het opschrift: Schuldinvordering en hij heeft in last u zooveel malen als mogelijk is per dag of week tot betaling aan te manen. „Uw antwoord te gemoet ziende, en wel binnen twee dagen na heden", enz. Van hoogerhand is te 's-Bosch verboden met een muziekcorps de leden van de kegelclub „Steeds beter", die bij het con cours te Nijmegen gewonnen heeft, af te halen. Uit de gevangenis te Roermond is voorloopig ontslagen J. C., uit Maasniel, aangehouden wegens het lossen van een revolverschot op den voddenkoopman B. aldaar. Te Well is de 11-jarige H. W. gearresteerd, als verdacht van brandstichting. Verleden week heeft eenevis- scherssloep van Ostende een visch gevangen, zeeëngel genaamd. Deze visschen zijn heel zeldzaam. De gevangen visch is 1.40 M. lang. Terzelfder tijd heeft men 19 jonge zeeëngeltjes gevangen; deze zijn in een bak gedaan, waarvan men het zeewater dikwijls vernieuwd heeft. De groote visch is met een koord vast gemaakt en alzoo, in zee gelaten, door het schip op sleeptouw genomen en te Ostende aangebracht. Men denkt dat deze visschen lang genoeg zullen loven om zo in het aquarium te kunnen overbrengen. De Luiksche maatschappij ter bescherming der dieren heeft, na te Herstal vruchteloos bij de overheden geprotesteerd te hebben tegen de hanengevechten, eindelijk eene aanklacht ingediend by de rechtbank. De politie heeft te Liegnitz een socialistischen kring van vrouwen en meisjes ontbonden. Door eene ontploffing, ontstaan in de nitro-glycerinefabriek van Ziguoras, in Spanje, zyn twee werklieden gedood en 8 gekwetst. To Cadix zjjn 11 bandieten aan gehouden, die verschillende dorpen geplunderd en verscheidene inwoners gekwetst hadden. Van 20 Mei tot 2 Juni werden te Warschau 19 personen door de cholora aangetast, waarvan 13 overleden; in het gou vernement Trela 5 inwoners, waarvan 1 stierf. Van 27 Mei tot 2 Juni stierven in de gouver nementen Warschau 27 van 58, Petrikoff 1 van 1, Radomsk 1 van 3, Kofno geen enkele van 1; van 20 tot 26 Mei in Plock 33 van 56 personen, die door de ziekte aangetast waren. Ook in vele andere provinciën van Polen blyft de epidemie heerschen, maar nergens breidt zjj zich op onrustwekkende wyze uit. Men verwacht daarom dat de ziekte weldra geheel bedwongen zal wezen. Te Antwerpen is het inter nationaal congres der brandweer begonnen. Op het St.Jansplein hielden de vertegen woordigers der verschillende brandweercorpsen openbare oefeningen, ten einde hunne bedre venheid te toonen. Voor de toeschouwers was eene tribune opgeslagen. Even nadat de Engel- 6che brandweermannen waren opgetreden, stortte plotseling een gedeelto der estrade onder het gewicht der talryke toeschouwers ineen. Onder de menigte ontstond toen eene ernstige paniek. Ondanks de pogingen der politie, welke tot kalmte aanspoorde, drongen allen met groot geweld naar het tweede ge deelte, hetwelk toen ook instortte. Het ongeluk liop betrekkeiyk nog vry goed af. Vele personen liepen min of meer ernstige kwetsuren op, maar, voor zoover bekend, verloor geen der toeschouwers het leven. Evenwel was toch do algemeene ont steltenis zóó groot, dat de oefeningen der brandweer gestaakt moesten worden. Volgens te Beriyn ontvangen tele grammen uit Kopenhagen zyn de Kopenha- gensche tooneelspelers van het Koninklyke Theater door den (Duitschen) burgemeester van Hadorsleben uit zyne gemeente wegge jaagd, onder bedreiging van gevangenneming, indien zy niet binnen een bepaalden zeer korten tyd weer over de grenzen van hun land waren gegaan. De Deensche pers is zeer verstoord hierover. Van Duitsche zyde kon den nog geene ophelderingen worden gege ven. Men weet niet of de tooneelspelers inderdaad als artistieke gasten zyn wegge jaagd dan wel als menschen, die staatkun dige betoogingen dachten te houden. Dit laatste wordt door oenige Duitsche bladen vermoed, maar is ook het eenige, dat tot nu ter verklaring van het voorval werd aange voerd. Het aantal vensterruiten, welke door den hagel te Weenen gebroken zyn, wordt op meer dan een millioen geschat, ter waarde van omstreeks 50,000 gulden. In het algemeen ziekenhuis werden 10,000 ruiten vernield. Een troep als negers vermomde mannen hoeft een Engelschen geneesheer te Newport, in Virginia, dr. Stone, geheel ge teerd en vervolgens met veeren bestrooid. De man werd gewaarschuwd, dat hy, als hy na zes dagen nog in Newport sou *yn, gelyncht zou worden. Prof. Koch is uit Beriyn naar Dantzig vertrokken, ten einde een onderzoek in te stellen naar de cholera gevallen, welke zich in deze stad hebben voorgedaan. De ziekte breidt zich niet uit, maar is toch nog niet geheel geweken. Nog eenige cholera- iyder8 bevinden zich onder behandeling in het ziekenhuis. Volgens de Engelsche bladen zouden zich ook te Konstantinopel eenige cholera gevallen hebben voorgedaan. De Turksche regeering spreekt deze modedeelingen echter zeer be slist tegen De berichten uit de Vereenigde Staten luiden gunstiger. De werkstakers te Cripple Creek, in Colorado, hebben hun ver sterkt kamp verlaten en de wapenen zonder verzet Deergelegd. Het kamp is daarna door de troepen bezet. In de meeste Staten hebben de myneigenaars weer onderhandelingen aan geknoopt mot de werkstakers. Mochten hunne laatste voorwaarden niet worden aangenomen, dan zullen zy andere werklieden ontbieden en onder bescherming der politie den arbeid hervatten. Te Columbus, in Ohio, is eene byeenkomst van mynwerkers en mijneigenaars gehouden, waarop eene commissie benoemd is tot het ontwerpen van een vergelyk. INGEZONDEN. In het belang der Gemeente acht de Gemeente-Commissie van het Nederd.-Herv. Kerkgenootschap alhier, het noodzakeiyk op de bedenkingen van een Gemeentelid, voor komendein het „Leidsch Dagblad" van Maandag 11., ter voorlichting het volgende te antwoorden Dat Gemeentelid acht het aannemen van de voorgestelde wyziging van art. 22 van hot reglement op het beheer der kerkeiyke fond sen en goederen, naar aanleiding van den door de Gemeente-Commissie te heffen hoof- deiyken omslag, gevaarlijk en raadt daarom afstemming dringend aan. Het gevaar is volgens het ongenoemde lid gelegen in het van te voren blindelings goed keuren van de wyze, waarop de heffing nu en later zal geschieden. Het ongenoemd, adviesgevend lid ziet daarby het volgende voorby: lo. en dit is toch in de aan de stemge rechtigde leden gerichte circulaire uitdrukke- ïyk vermeld, dat de voorgestelde reglements- wyziging niet bedoelt aan de Gemeente Com missie de bevoegdheid te geven eenhoofdelyken omslag te heffen. Zy bezit die krachtens dat reglement. Een uitvoerig rechtskundig advies, te dier zake ingewonnen, laat daaromtrent geen twyfel over; 2o. dat de voorgestelde reglementswyziging alzoo alleen dient om het onderwerp nader te regelen. Daarby toch wordt het vaststellen van een door Notabelen goed te keuren regle ment op de heffing verplichtend gesteld. Het recht en toezicht der Gemeente, door Notabelen vertegenwoordigd, wordt alzoo niet besnoeid, maar uitgebreid; 3o. dat de Gemeente aldus door Notabelen haro goedkeuring aan het te maken regle ment op het heffen van den hoofdeiyken omslag hecht. Handelen Notabelen toch hierin niet volgens den geest en de bedoeling der Gemeente, deze kan door de jaarlyksche verkiezingen daarin verandering brengen; 4o. dat het onderwerpen van het reglement op een hoofdeiyken omslag aan de goedkeuring der gemeenteleden te kort zou doen aan de bevoegdheid, aan het College van Notabelen in art. 35 al. 3 van het reglement op het beheer toegekend en dus in stryd zou zyn met dat artikel. Yolgens dat reglement hebben stemgerech tigde leden alleen te stemmen over daarin aan te brengen wyzigingen, maar zyn de wetten tot regeling van de daarin vervatte bepalingen aan de daarin aangewezen colleges overgelaten. Hieruit volgt: dat men neen stemmende, niet het heffen van een hoofdelyken omslag verhindert, maar juist eene volstrekte macht omtrent de heffing laai aan de Gemeente Commissie, daar Nota belen dan alleen volgens art. 56 3o. het be sluit tot heffing zullen hebben goed- of af to keuren; dat men ja stemmende, het recht van goed keuring op de heffing door Notabelen aan de Gemeente in handen geeft, dus juist het omgekeerde. Na deze mededeelingen zal het voor ieder duideiyk zyn, dat het in het bepaalde belang der Gemeente is om het stembiljet in te vullen met het woord „Ja". De Gemeente-Commissie voornoemd, W. F. Van "Wijk, Voorzitter. A. E. Van Kempen, Secretarie. Leiden, 12 Juni 1894. Burgerlijke Stand. ALKEMiDE. Geboren: Maria. D. van Anthonius Adrianus Van den Berg eu Anna Hulsbos.Nc-oltje, D. van Hendrik Chrietiaan Graudadam en Aal.je Bruin. Margje. D. van Willem Bunrman en Neeije Verzijdon.Gerardea Johannee, Z. van Jan De Jong en Quirina Van Klink. Overleden: Wilhelmina Johanna Van den Korkhof. 4 m., D. van Bartbelomens en van Antje Zoetemelk. Gehuw[d: Hendrik Van Heek, vredr. van Maria VerguDat 44 j. en Janaje Verhagen Jd. SS j. HAARLEMMERMEER. Bevallen: D. Bmgmana geb. Goudriaan, Z. J. Van der Maae gob. Lakeman, D. A. Griekspoor geb. Vieeere, Z. P. Van der Meer geb. Krijgsman, Z. B. J. Huis geb. Groen, Z. O. Boon geb. Dikkoboom, Z. A Struik geb. Griekepoor, D. C. Qooeen geb. Ruie, Z. M. O. SietermanB geb. Groenevroud, D. J. De Vries geb. Kaptein, Z. O. A. Duivenvoorde geb. Van der Hegdc-D, D. Gehuwd: K. De Groot en M. De Bidder. J. Van Dijk en P. Huibreohtao. J. De Jong en A. O. Hobo. P. Biesheuvel en J. Van Arkel. T. Scbalkora en J. Van Zanten. J. Vriesman en J. Wilderom. Ondertrouwd: H. J. Van der Weele en L. Kramer. Overleden: W. Clajj, 19 j. LZSSE. Gehuwd: Jacobns Van der Zwet en Maria VaD Rooden. Oornolis Lambertus Van Doresen en Wilhelmina Van Maanen. Geboron: Alida Johanna, D. van P. Van der Aart en J. M. Van Bezu. Clemens, Z. van J. Kaak en A. J. Plug. Lambertus Planter, Z. van L. P. Se'pp en A. Van der Jagt. Antjo, D. van P. J. Hulsbos en M. Bnnrman. Overledon: Arend Van der Vlugt, wedr. van J. Van Graven 84 j. NOORDWIJK. Geboren Hendrik, Z. van J. Barnhoorn en E Do Koning. Dirkje, D. van O. Pas8chior en L. Haasnoot. Adrianus Simon, Z. van 8. A. Van Konijnenburg en C. M. Schaap. Gerarda Cornelia Adriana, D. van M. J. Waesenaar en M. Haesing. Gerardns, Z. van W. De Bidder en O. De Moei. Gyabertua, Z. van L. Steenvoorden en H. Zoet c-ndaal. Gehuwd: P. De Groot 28 J. en A. O. Steen voorden 21 j. P. Van der Lippe 20 J. en B. Van Schrier 23 j Overledon: C. H. Koomans j. VOORSCHOTEN. Overleden: AdrianusJobannc-s Bood-kkera, weduwnaar van M. Boode. Programma vau Muziekuitvoeringen. BUITENSOCIËTE.IT „AMIOITIA". Wo6nBd»g- middag te balfdriu, door bet Stafmuzitkcorps van het 4do regiment Infanterie. Directonr: de Heer W. Van Erp. No. 1. „Afscheid van 't Vierde", Maraob, Mann; 2. Ouverture „Die Zauboiflöte", Mozart; 3. „Traum-Walzor", Millocker; 4. „Ein Albumblatt", Wagner; 6. Fantaisie übor SchumaDnscbo Lieder, Mann; 6. „La Czarine", Mazurka rnsae, Ganoe. BUITENLAND. Belffift. Heden, 12 Juni, loopt eigenlyk de zitting der Kamer van Afgevaardigden af, in zooverre volgens artikel 51 der Grondwet, alle twee jaar de helft der Kamerleden aftreden moet. De afgevaardigden, die den tweeden Dinsdag in Juni 1892 gekozen zyn, mogen niet langer dan den tweeden Dinsdag in Juni 1894 zitting hebben. Hiertoe behooren de afgevaardigden voor Oost-Vlaanderen, Henegouwen, Luik en Liraburg. Deze interpretatie van de wet wordt bestreden en er zyn nog zeer vele zaken onafgedaan, als de voorgestelde nieuwe invoer rechten, de buitengewone begrooting en de subsidiöering van den spoorweg in den Congo- staat. Zaterdag is de constitutioneele quaestie in de Kamer te berde gebracht, wat eene storm achtige discussie verwekte. Tien minuten lang was er zulk oen rumoer en geweld, dat eene aangevangen stemming niet kon doorgaan en de voorzitter tot zyne schel de toevlucht moest nemen, welke in geen zestien of zeventien jaar gehoord was. Toen men het stemmen hervatten kon, was do Kamer niet vol tallig meer. In de Kamer heeft de heer Janson gisteren gevraagd de regeering te mogen interpelleeren over de incidenten betreffende den Congostaat, ten einde te weten, of deze Staat nog altyd onzydig was, geiyk op het congros te Beriyn was besloten. De leden der rechterzyde riepen „Na de begrooting 1" De heet Janson drong echter op de interpellatie aan, verklarende dat na afloop van de zitting van heden de leden der linkerzyde de zittingen niet langer zouden bywonen. Alle leden der linkerzyde riepen daarop: „Ja, jal" [Do linkerzyde beschouwt het namelyk als ongrondwettig na den 12den dezer, geiyk hierboven vermeld, de beraadsla gingen voort te zetten.) De voorzitter verzocht te wachten op de aankomst van den minister van buitenlandsche zaken, alvorens een be sluit van adhaesie aan het voorstel des heeren Janson te nemen. De Kamer besloot vervol gens met 67 tegen 61 stemmen onmiddellyk te beginnen met de beraadslaging over de inkomende rechten. De uitslag dezer stemming deed al dadeiyk voorzien, dat de linkerzyde zich zou terugtrekken en zou dwarsdryven door de zittingen niet by te wonen. De heer Sainctelette las gisteren dan ook reeds in de Kamer, uit naam der linkerzydo, eene verklaring voor, houdende dat de linker zyde besloten heeft na 12 dezer niet meer te zetelen, behalve voor de behandeling der kieswet. De Grondwet, zeide hy, verbiedt na 12 dezer zitting te houden. De heer Ferron, van de uiterste linkerzyde, sloot zich by deze verklaring aan. De heer Woeste, van de rechterzyde, kwam nadrukkelyk tegen dit besluit op en noemde het eene groote fout. De minister van binnenlandsche zaken zeide dat, ondanks het besluit der linkerzyde, de Kamer hare zittingen zal voortzetten. De Kamer heeft intusschen nog geen besluit genomen ten opzichte van de interpellatie- Janson over het Congo incident. Groot-Britannië. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp, strekkende om den invoer te verbieden van koopwaren, waarvan de herkomst niet duide lijk blykt, en beperkingen vast te stellen by den invoer van voorwerpen, welke in de gevangenissen worden vervaardigd, by tweede lezing met 49 tegen 26 stemmen aangenomen. De regeering had het ontwerp bestreden, omdat daarby het stelsel van bescherming wordt gehuldigd. In het Lagerhuis zeide Sir Edward Grey, vice minister van buitenlandsche zaken, gis teren, dat Frankryk het strengste voorbehoud heeft gemaakt ten opzichte van de overeen komst tusschen Engeland en den Congostaat, welke aan die mogendheid onvereenigbaar voorkomt, zoowel met de schikkingen, tus schen haar en den Congostaat getroffeD, als met de internationale verhouding van zeker© landen in het bekken van den Boven-Nyi Engeland heeft van die verklaring nota ge nomen, zonder over de gronden van het voor behoud in discussie te treden. Evenwel heeft het zich bereid verklaard, onderhandelingen met Frankryk aan te knoopon, ten eind® te geraken tot eene algemoene herziening van allo Afrikaansche vraagpunten, welke tus schen beide staten aanhangig zyn, ten einde de wederzydsche betrekkingen, wat Afrika betreft, op beteren voet te brengen. Oostenrjjk-Hoagf.-Monarchfe. Geiyk men weet, ie de vorming van een nieuw ministerie voor Hongarye weder opgedragon aan Wockerlé, nadat de koning de voorwaarde, dat Szilagyi er geen deel van zou uitmaken, had ingetrokken, en het ministerie is thans definitief saamgesteld, zooals gisteren werd gemeld. De liberale party heeft er tegen geprotes teerd, dat zy het recht der Kroon, de ministers te benoemen, zou willen aanranden. Velen blyven by de meening, d3t de minis ter van buitenlandsche zaken der monarchie, graaf Kalnoky, tegen het liberale Hongaarschc kabinet intrigeert, en ten bewijze hiervan be roept men zich op zyn orgaan, het Wconer „Fremdenblatt," dat uit andere bladen alles overneemt, wat voor Weckerlé en de Hongaar- sche liberalen ongunstig luidt. Eene uitlating van de Londensche „Standard," dat Weckerlé'o eischen ongepast zyn en dat de toeneming der radicale propaganda in Hongarye den keizer grond voor ernstige bezorgdheid geeft, wordt door het officieuze blad met eene ver klaring van instemming overgenomen. De stryd om het burgeriyk huweiyk, zegt een Zuid-Duitsch blad, is al lang een stryd van den hoogen adel, enz. tegen hot solken zyne gekozen vertegenwoordiging geworden. Daarom zal de stryd met de oplossing der tegenwoordige crisis niet zyn geëindigd, ook al treedt het ministerie-Weckerló weder op en wordt het wetsontwerp door het Hooger huis aangenomen. Het laatste zal wel het geval zyn. l'n de oppositie, zegt do „Neue freie Presse," war6n duidelyk drie groepen te onderscheiden. Neigin gen, gevoel, geruchten over de verhouding der Kroon tot het ministerie hebben de op positie /ertterkt. Thans heeft alle twyfel op gehouden, want de koning benoemt een ministerie op den grondslag van het programma der liberale party. Rust en vrede zyn voor de geheele monarchie hoog noodig na de opge wondenheid der laatste dagen. De magnaten kunnen den wil des konings niet trotseeren, want in den een of anderen vorm zal hy stellig te kennen geven, dat hy de politiek van het ministerie volkomen goedkeurt. Weckerlé zal de invoering van bet burgeriyk huweiyk doorzetten, maar de toekomst van zyn ministerie is niet helder en de laatste gebeurtenissen, de moeilyke crisis, de lange onderhandelingen en de wyze, waarop dio crisis ie opgelost, zullen hare sporen by de Kroon en by de regeering nalaten. Wie weet, of het nieuwe ministerie Weckerlé even ge lukkig zal zyn als het oudel Rv sland. Uit St.-Petersburg wordt aan do „Polit. Corr." gemeld, dat de geruchten over den jongsten nihilistischen aanslag zeer overdro- ven zyn. Volgens de „Köln. Zeitung" daarentegen, bewyst de steed6 grootere bevoegdheid, aan den chef der keizerlyke lyfwacht, generar I Tscherewin, verleend, duidelyk genoeg, dat de jongste ontdekkingen van ernstigen aard zyn gewoest. De directe belastingen hebben in Rus land in de eerste vier maanden van dit jaar 28'/4 millioen roebel opgebracht, dat is 6*/% millioen roebel meer dan in hetzelfde tydperk van het vorige jaar. De Russische regeering denkt er over den Zuid-Westspoorweg en dien van Losowo Sebastopol aan den Staat te trekken. Marokko. De Sultan van Marokko, Muley Hassan, is op 7 dezer te Tadla, tusschen Marrakesh en Casablanca gelegen, plotseling overleden. Het was bekend dat de Sultan ziekelyk was en reeds herhaalde malen word de tyding van zyn dood gedurende de laatste jaren gemeld, maar toch rechtvaardigt het onverwachte overlyden het vermoeden, hetwelk onmiddellyk werd geopperd, dat de Sultan niet den natuur l\jken dood is gestorven, maar door vergif om het leven is gebracht. Hoe dit ook zyn moge, in elk geval wordt nu, zoowel uit Marokko als uit Tanger het bericht bevestigd, dat de keizer is overleden. In 1873 besteeg Muley Hassan na den dood van zyn vader Sidi Muley Mahomed den troon. Veel genoegen beleefde hy niet van zyne regeering, want zyn ryk bleef het tooneel van voortdurende onlusten, zoodat zelfs do Euro- peesche mogendheden, die belang hebben by den staat van zaken in Marokko, zich met de Marokkaansche zaken moesten bemoeien. In 1880 werd te Madrid de bekende interna tionale conferentie gehouden over Marokko, waarby de rechten, welke de verschillende Europeesche staten op dit ryk mecnen te hebben, werden besproken en omschreven. Van de Europeesche staten, welke aanspraak maken op Marokko, treedt in de eerste plaats Spanje op den voorgrond. De Spav jaarden voerden reeds meermalen ernstige oorlogen met den Sultan en beschouwden dezen staat als een hun rechtmatig toekomend deel van Afrika. Daarentegen deden ook

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2