Burgerlijke Stand. De arrond. rechtbank te Utrecht heeft den 17-jarigen jongen uit Soest, die een Bchot hagel op een inwoner dier gemeente loste, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, met vryspraak van de te laste gelegde poging tot moord, en gelastte zijne onmiddellijke invryhoidstelling. Niet minder dan 10 mannen meldden zich gistermorgen by de politie te Utrecht aan, met verzoek om naar eene rijkswerkinrichting te worden opgezonden. Zy werden ter beschikking der justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. De ar r. - rechtbank te Arnhem Veroordeelde A. M. M., koopman te Nijmegen, ter zake van valschheid ln geschrifte, tot eene gevangenisstraf van 2 jaren. De compagnon B. S. werd vrygesproken en zyne onmiddellyke invrijheidstelling gelast. Te Oud-Zevenaar heeft by den arbeider Meurkens een hevige brand gewoed, Welke, aangewakkerd door den feilen wind, oversloeg op het huis van den arbeider Geurts en daarna op het op 300 meter afstand ge legen koffiehuis „St.-Annaburg." Alle drie de panden werden geheel in asch gelegd. Twee koeien, eenige varkens en eene flinke som gelds zijn mede verbrand, terwijl van de in boedels zeer weinig is gered. Alles was ver zekerd. Oorzaak nis* bekend. Moord op een boschwachter.— In het Duitsche dorp Birgelen, by Vlodrop, ia by gelegenheid der kermis de strooper W. K. in hechtenis genomen, verdacht van mede plichtigheid aan den moord op den onbezol digden ryksveldwachter Hommen. Hij moet bevriend zyn met den bekenden Geraedts en zelfs eenigen tyd by dezen ingewoond hebben, terwijl h\j na de misdaad de wyk naar Duitsch- land zou hebben genomen. W. K. is geboeid naar Aken overgebracht, van waar hy zeker uitgeloverd zal worden. Dinsdag-ochtend kwam de justitie van Roer mond te Vlodrop. In vereeniging met den kapitein der marechaussees van Roermond en den burgemeester werd er nogmaals oen on derzoek ingesteld in de woning van den reeds in hechtenis genomen strooper Geraedts, wiens vrouw met een paar kinderen mee naar Her kenbosch zyn genomen om aldaar in verhoor genomen te worden. '8 Avonds is door de marechaussee te Roer mond een persoon binnengebracht, die aan- wyzingen zou kunnen geven omtrent den moord. Ook zyn zich twee Duitschers by de justitie komen aanmelden en dezen hebben eenige inlichtingen verstrekt. Zy waren nl. op don morgen van den moord in het bosch aan 't werk, toen zy eensklaps een schot hoorden en kort daarna twee personen zagen wegloopen. Met de hier gearresteerde vermoe- delyke daders geconfronteerd, verklaarden bei den G. te herkennen. De door do marechaussees gearresteerde J. J., wonende aan de Kapel, werd tot laat in den nacht in verhoor genomen en daarna in de gevangenis gebracht. Kabeljauw-vangst. - Uit Maas sluis wordt aan de „N. R. Ct." het volgende geschreven Dinsdag kwam de logger Maassluis 5 „Maria Adriana", schipper J. De Niet, terug van do bougvaart met eene flinke lading zoutevisch. Ook dit scbip had volgens het nieuwe sys teem met versche haring als aas geviscbt, en opnieuw is gebleken, dat, mits er maar voldoendo aas is, de zee nog heelwat kabel jauw bevat, waaraan men in de laatste jaren was gaan twyfelen. Opmerkeiyk is hot, hoe gulzig de kabeljauw steeds is, daar by alleen op een geheelen haring toehapt, die dan nog puik versch moet zyn. De byzonderheid van deze reis was echter, dat de logger was uitgerust met een petro- leummotor voor de beweging van hot spil, Waardoor het meerdere werk, verbonden aan het haringvisschen voor hot aas, wordt ver licht. De motor heeft zeer goed voldaan en do reeder C. Uitdenboogaardt hoeft voldoo- bihg van zyne moeito en kosten. Een ga8tbui8conflict. In een gasthuis van Kiel is eon ernstig conflict go rezen. Do directrice had over den leidenden geneesheer, prof. Potersen, en andere artsen zeer lasteriyke woorden geuit, en daarop had do hoogleeraar, voor een eeregerecht van zyne ambtgenooten aan do Universiteit, de onwaar hoid van de beweringen aangetoond. Hy eischte toen hot ontslag der directrice, als men hem wilde behouden. De meerderheid van het be Btuur achtte echter geeno reden voor ontslag aanwozig, maar het vragen yan excuus vol doende. De hoogleeraar was hiermede niette vredon en nam zelf zyn ontslag en hem Volgden Diet alleen de tweede geneesheer, maar ook elf der oudste en boste verpleegsters. Twee andere hoogleeraren namen hun ontslag uit hot bestuur, en ook van audere zydon vond prof. Petersen instemming. Vele artsen te Kiel hebben besloten hunne zieken niet meer naar dat gasthuis te zenden, en de studenten en oene liedertafel hebben den algo moen beminden hoogloeraar serenades gebracht. Men leest in het „H and els bl. van Antwerpen": In de St.-Gummarusstraat staan de huizen 44, 4G en 48, toebehoorende aan den heer Kuypers, loodsoverste. Een dei- huizen is bewoond door den heer Waterkoyn, suikerbakker, een ander door den horloge maker en goudsmid den heer De Vlaminck. Vrydag-avond werden er, men weet niet van waar, steenen naar een der huizen geworpen. Daarna werden met regelmatige tusschenpoo- zen steenen geworpon, nu naar het eene, dan naar het andere huis, altyd langs don achter kant, en dit duurde voort Zondag, Maandag, en zelfs Dinsdag nog, zonder dat men kan te weten komen van waar de steenen werden geworpen. Ruit op ruit wordt gebroken, nu in eene der veranda's, dan in de vensters, of in het bovenlicht der deuren. De steenen vallen op de trappen, in de kamers en gister morgen, terwyi de politie, de loodsoverste V., en andere personen met geladen revolvers poogden den werper der steenen te ontdekken, kwam er een gevlogen door het licht der deur, en deze had al den schyn van in het huis geworpen te zyn. Men zag rond, men snelde naar boven, zocht onder bedden en tafels, doch geen spoor van steenen of werper was te vinden. By den heer De Vlaminck kwam zelfs een steen door de veranda geworpen, die de vogelkooi neersloeg en het kind kwetste. Op dit oogenblik is in alle drie de huizen geene enkele ruit heel. Timmerlieden hebben gisteren, op gevaar af van door de steenen gekwetst te worden, deuren en ramen met planken toegetimmerd. Onnoodig te zeggen dat de nieuwsgierigen zich by duizen den in de straat verdringen, en dat de politie schier niet by machte is, den weg open te houden voor den dienst van de tram, welke daar voorby rydt. De meid van een der huizen beweert den persoon gezien te hebben. Hy was in zyne hemdsmouwen en op sloffen, zegt zy. Het is een zeer magere persoon met grooten neus. "Wat het zonderlingste voorkomt is dat, wanneer hy gezocht wordt in een dor huizen, waar zooeven geworpen werd, dade- ïyk het werpen op eene andere plaats begint. Maandag avond te 12 uren werd de laatste steen geworpen en Dinsdag morgen te halfzes begon het spel opnieuw en tot nu toe duurt het, voor zooveel wy weten, nog altyd voort. De bewoners, zoo min als de eigenaars, hebben vyanden. Allen zyn brave, stille menschen, die niemand kwaad doen. De steenen komen voort van oen muur, welke met olieverf be schilderd is. Te Parjjs word eergisteren het gerucht verspreid, dat daar de cholera was uitgebroken. Vier personen waren door de ziekte aangetast en onmiddeliyk overleden luidde het gerucht. Do „Figaro" heeft de zaak onderzocht en is tot hot resultaat gekomen, dat de berichten zeer overdreven zyn. Evenwel weigerde de directie van het Necker-hospitaal, waar de patiönten verpleegd worden, iets mede te deelen. De „New-York Herald" (Parysche editie) verzekert echter, dat er geene reden bestaat tot ongerustheid, daar de patiënten niet lyden aan cholera, maar aan cholera nostras, eene ziekte, welke in den zomer zeer dikwyis voorkomt. In do haven van Dantzig heeft zich een geval van Aziatische cholera voorgedaan. De patiënt, die spoedig overleed, bevond zich aan boord van een Russisch vaartuig, dat daar dezer dagen was aangekomen. Do vereischte maatregelen tot ontsmetting zyn onmiddeliyk genomen. De berichten betreffende de cholera in Rus land in do westelyke grensprovinciën biyven ongunstig. Te Myslowitz deden zich weer zeven nieuwe ziekte-gevallen voor, waarvan zes met doodeiyken afloop. Zondag jl. gingen te Weenen twee handelsbedienden in het Prater paardryden. Deze „Zondagsryders" konden echter hunne paarden niet meester blyven, zoodat deze op hol gingen en een groot aantal wandelaars onder den voet reden. Een der slachtoffers, een zekere heer Krieg, een rentenier, ontving een hoefslag op het hoofd, zoodat hy terstond werd gedood. De rivier Han, eene zyrivier van de Yangtse Kiang, is in den nacht van den 20sten April plotseling en zeer snel gestegen 6 Eng. voeten in één uur, ten gevolge waarvan een honderdtal jonken vergaan zyn. Het is onmogeiyk het getal der personen te schatten, die by deze ramp omgekomen zyn, maar tusschen den 22sten en 23sten April waren reeds meer dan 400 ïykon te Yangle aan de Yangtse-Kiang aangespoeld. Treurig uiteinde van een million- nair. Sedert twee dagen lag in een veld naby Gennovilliers verleden week een man te sterven; tal van boeren gingen hem voor by, maar niemand bekommerde zich eenigs- zins om den ongelukkige. Vrydagmiddag eerst, den derden dag, werd do arme man door gendarmen naar een gasthuis gebracht, waar hy spoedig stierf zonder een woord gesproken te hebben. Het is gebleken dat hy verschei dene malen millionnair was en te Deuil vele eigendommen bezat. Hy was in het veld plotseling door eene beroerte overvallen. Verdwenen schatten. Twee en veertig jaar geleden verging aan de Kaap het transportschip „Birkenhead", dat eenige honderden manschappen en 800,000 pond sterling in specio aan boord had. Thans heeft zich te Johannesburg eene Maatschappy ge vormd, die zich ten doel heeft gesteld de schatten in het wrak van den bodem der zee op te laten duiken; eerstdaags zal het werk beginnen. De duikers zullen echter eene gevaarlyke taak hebben; wel is waar ligt het wrak slechts ter diepte van 8 a 10 vadem water, maar het wemelt op die plek van haaien en er gaat bp alle weer een zeer sterke stroom. ALFEN. B o v a 11 e i.A. v. Winkel gcb. Uithol D O ver loden. T. C. v. Vliet Z. 11 j. T. Van Leeuwen Z. 30 m. Q. Van Velzen D. 4 m. M. SckuriDg D. 15 j. AA.RLANDERYEEN. B o v a 11 e n; N. Breedyk geb. Bntterman Z. J. Van Vliet geb. Boor Z. Overleden: M. Vergeer D. 3 j. BODEGRAYE. Bevallen: B. v. Veen geb. Bloot D. Overleden: R. Ovcnnare 62 j. J. Sprayt 27 j. Gohnwd: H. Den Bravor jm. 30 j. en F. J. Jonker jd. 30 j. BOSKOOP. Bevallen: L. Kranenborg geb. Splinter D. Overleden: G. Van Gemeron geb. De Looe 69 J. T. G. Hooftman 2 w. J. J. Hooftman 2 w. G. Bonter 29 J. Gohnwd: G. Bolk 26 j. en A. Van Nea 26 j. HAZER8WOUDE. Bevallen: M. Bakhuizen geb. De Vries Z. Overleden: W. v. d. Bosoh D. 4 m. KOUDEKERK. Gehuwd: A. Van der Bgl jm. en G. Kroee Jd. LEIDERDORP. Bevallen: O. Bik geb. Raap horst Z. Overleden: A. Dragt Z. 4 w. (te Zwartsluis). OUD8HOOBN. Bevallen: J. Den Hertog geb. Don Hertog D. C. v. d. Berg geb. Hageman D. Gehuwd: O. Waardenburg wodr. en W. Koop manschap jd. H. A. Hamc-relag jm. en W. Seméo jd. VOORSCHOTEN. Getrouwd: J. Gerritsen 26 j. en O. F. Bal foor t 28 J. Geboren: Margaretha, D. van P. Rntgers en W. F. Ralzer. Adrianus, Z. van J. Rodenburg en H. Rodenburg. Anna Cornelia, D. van Q. Wolff en O. Dulvenvoorder. Wilhelmus Adrianus, Z. van L. v. Gent en O. O. M. v. TieneD. Overledon: Helena Wegman 4 m., D. van J. H. Wegman en M. v. d. Stok. Jan Cornelia De Hartog 28 J., ongeh., Z. van J. De Hartog en E. Treur. REEUWIJK. Bevallen: A. Jongeneel geb. Van Nes D. P. Stouhart geb. Van Nea Z. Overleden: D. Sohouten 6 m. Gehuwd: J. Toekons en A. Graafland. D. Hoogervorst en M. Stolk. TER-AAR. Bevallen: J. P. Rgnaburger geb. Westdgk Z. T. Turkenbnrg geb. Rodenburg D. Overleden: E. Van der Lee, echtg. van O. Rietveldt, 68 j. W. F. Molenaar Z. 6 m. A. v. d. Vlugt, wed. van J. Vermist, 76 j. Levenloos aangegoven Z. van P. Van Spronsen en W. Van Es. WOUBRUGGE. Bevallen: C. M. Zwetsloot geb. Hoogoveen Z. ZWAMMERDAM. Bovallon: M. Griffioen geb. Koudenburg Z. A. M. G. Sanders geb. Doods D. H. C. v. Benten geb. Omtzigt D. W. Offers geb. Hazebroek Z. T. Hoo,endoorn geb. Abbekerk Z. Overledon: P. J. Kram Z. 2 j. Gehuwd: J. Van der Vier jm. 27 j. on O. J. Breedveld jd. 21 j. J. J. B. Tamse jm. 27 j. en G. KorteDoevon jd. 26 j. BUITENLAND. Frankryk. Uit het verslag van de zitting der Kamer biykt dat het nieuwe ministerie Dupuy niet de politiek van het afgetreden ministerie Périer beiydt, maar tot de republikeinsche concentratie is teruggekeerd, d. w. z. dat het, hoewel een homogeen kabinet, door de samenwerking van alle fraction der republi keinsche party wil rogeeren. De bladen der rechterzyde en der geralliëerden verbergen hunne ontevredenheid niet, maar van de radicalen is voor het oogenblik een groot gedeelte verzoend. De rechter van instructie te Parys zal tegen het einde der maand zyn rapport geëindigd hebben over de onlangs gearres teerde anarchisten, die vervolgd zullen worden, omdat zp tot eene vereeniging van boos doeners behooren. Onder de beschuldigden komen voor Sébastien Faure, Jean Grave, Bastard, Matha en Paul Reclua; de laatste wordt by verstek vervolgd. De instructie van Gauche, Beaulieu en Fónéon is nog niet ge sloten. Het wordt niet bevestigd dat Matha de bewerker is van den aanslag op den restaurant-Foyot. Daar Paschal Grousset niet wil gedekt worden door de parlementaire onschendbaar heid, zal hy de beschuldigingen tegen generaal Gallifet in een dagblad herbalen. Grousset wil een proces uitlokken, om te kunnen be- wyzen wat hy beweerd heeft. Men is nieuws gierig, om te weten of generaal Gallifet zyne getuigen aan Grousset zenden zal. Waar- scbynlyk zal de generaal zich tevredenstellen met de motie in de Kamer. De „Union Coloniale" te Parys hield gisteren een feestmaal, waarby de heer Del- cassé, voorzitter der koloniale party, voorzat. Deze wees op de noodzakolykheid om aan Frankryk het bezit te verzekeren van het koloniaal gebied, dat by de verdragen aan dat land is toegekend, en op het gewicht, dat Frankryk er by heeft, dit onmetelyk gebied te ontginnen. De heer Etienne voerde daarna het woord en was van meening, dat Frankryk thans moet spreken, omdat het daartoe recht heeft. „Frankryk moet zich niet langer terugtrekken", zeide deze spreker; „die tyd is voorby; men maakt misbruik van ons geduld en van onze gelatenheid." Te Parys is de aangekondigde vergade ring van aandeelhouders der Suez kanaal- maatschappy gehouden. De vergadering was zeer rumoerig, daar vele aandeelhouders krachtig protesteerden tegen de herkiezing van den heer Charles De Lesseps tot mede directeur. Niettemin werd ten slotte de heer De Lesseps toch herkozen. Ook de andere, reeds medegedeelde voorstellen van het bestuur werden goedgekeurd, in de eerste plaats het voorstel tot het verleenen eener jaarlyksche toelage aan de familie De Lesseps. Tot nieuwe directeuren werden gekozen do heeren John Stokes, M. J. Patinot en E. Dawos. De ver gadering werd geleid door den voorzitter van het bestuur, den heer Guichard. DuitsohlaucL Over de reisplannen van vorst Von Bismarck is nog niets met zekerheid te zeggen. Eene badplaats zal, dit staat vast, dit jaar niet be zocht worden. De vorst zal zich eenigen tyd naar Varzin begeven en dan naar Friedrichs- ruhe terugkeeren. Het vertrek zal eerst in de tweede helft van Juni volgen. Om zich ver moeienis te besparen, zal de vorst ditmaal niet over Beriyn, maar over Neubrandenburg-Stettin reizen. Door het Pruisische ministerie is goed gekeurd de grondslag voor een ontwerp, uit gewerkt door het rykspostbestuur, tot invoe ring van eon nieuw besteltarief voor nieuws bladen. Zeer opmerkeiyk is de verklaring van het ministerie, dat de politieke kleur van een blad van geenerlei invloed zal zyn op de samenstelling van het tarief. Als van offi ciëele zyde dergelyke verklaring wordt noodig geacht, dan mag wel met eenigen grond wor den verondersteld, dat het er in Duitschland voor de onafhankelyke pers nog niet erg rooskleurig uitziet. De „Vereeniging van Berlynsche koffle- huishouders en verhuurders van lokalen" heeft zich solidair verklaard met de Vereeniging van bierbrouwers en besloten op boete van eene overeengekomen straf voortaan geene zaal beschikbaar te stellen voor socialistische en anarchistische vergaderingen, wanneer de bier boycott niet vóór of op den 15den Juni opgeheven is. De zittingen der Duitsche Zilvercom missie te Beriyn werden gisteren door den minister van financiën Posadowsky met een overzicht over het resultaat der beraadslagin gen gesloten. Daarby vermeed hy elke aan duiding omtrent stappen, door de regeering in de praktyk te doen, en zeide alleen, dat het gebleken was met hoeveel voorzichtig heid men op het moeiiyke, veel bestreden, gebied der valuta-vraag moest voortgaan. Tegen het voorstel-Arendt betreffende de invoering van zilvercertificaten verklaarden zich ook enkele bimetallisten. Italië* De correspondent van de „Indépendance beige" te Rome deelt mede dat koning Hum- bert gisteren een onderhoud heeft gehad met den heer Crispi. Wat den uitslag van dit onderhoud betreft wordt gemeld, dat de koning heeft geweigerd het ODtslag van het ministerie aan te nemen. Den heer Crispi werd opgedragen weer een kabinet te vormen, desnoods met eenige wyzigingen, by voorkeur in overleg met de heeren Zanardelli en Bacchelli, de meest invloedryke leiders der liberale fracties. Mocht het noodig blyken, dan zou de koning zyne toestemming geven tot de ontbinding der Kamer. Ook de voorzitters van den Senaat en de Kamer, met wie koning Humbert confereerde, gaven, naar men beweert, den raad om den heer Crispi als minister president te hand haven. De kans, dat de heer Crispi aan de regeering zal blyven, wordt daarom zeer gunstig geacht, maar natuuriyk zullen dan de finantiëele hervormings-plannen eene in grijpende wyziging moeten ondergaan. Anders is het niet aan te nemen, dat de heer Crispi de medewerking der heeren Bacchelli en Zanardelli zal verkrijgen of in de Kamer eene meerderheid zal vinden, welke hem tot dusver ontbrak. Te Florence, waar de onlangs veroor deelde socialistische afgevaardigde Giuffrida Defelice gevangen zit, zijn weer betoogingen gehouden door zyne partygenooten, die op deze w\1ze hunne sympathie wilden betuigen met hun leider, die wegens zyne bemoeiingen by do jongste ongeregeldheden op Sicilië tot eene zoo strenge straf werd veroordeeld. Ook in de andere Italiaansche steden vinden nog steeds dergelyke betoogingen plaats. Te Napels stelden daarby de studenten zich zoo op den voorgrond, dat de universiteit voorloopig door de regeering is gesloten. Belfftë. De centrale commissie uit de Belgische Kamer, bestaande uit de rapporteurs der ver schillende afdeelingen, heeft gisteren het ont werp betreffende de beschermende rechten met 6 stemmen tegen éóne aangenomen. Een der rapporteurs onthield zich. van stemming, omdat hy do verminderingen, welke der katoen- nyverheid toegestaan zyn, niet voldoende achtte. Eene schikking is voorgesteld, vol gens welke oud yzer vrygesteld zal worden van invoerrechten. De quaestie van het ruwe gegoten metaal en het staal is tot na de verkiezing uitgesteld. De hoer Melot is tot rapporteur der centrale commissie benoemd. De anti-liberale Kamermeerderheid heeft goedgekeurd, dat het ontwerp vóór het einde der zitting in behandeling zal komen. Het internationale feest van postamb tenaren, hetwelk te Antwerpen zou plaats hebben, gaat niet door, wyl voor de post ambtenaren uit den vreemde geene faciliteiten op het punt van spoorvervoer zyn verkregen. By gelegenheid van het bezoek van Z. M. den Koning van België aan de Neder- landsche Afdeeling van Schoone Kunsten, te Antwerpen, hadden zich gisteren, behalve de heer Willy Mariens, regeerings commissaris, nog daarheen begeven de heeren H. W. Mesdag, Boudewynse, Du Chattel, Oldewelt, Oppenoorth en Vrolyk, leden van het Nederlandsch Comité voor buitenlandsche tentoonstellingen, benevens eenige exposanten der Nederlandsche Afdeeling. Nadat de leden van het Comité waren voor gesteld, werd koning Leopold II door den regeerings commissaris en den heer H W. Mesdag door de Afdeeling rondgeleid. Z. M. wenschte met alle aanwezige kunstenaars kennis te maken, zoodat hem achtereenvolgeus nog werden voorgesteld: mej. Abrahams en de heoren Bakhuyzen, Blommers, Boks, Gabriel, Sadóe en E. Verveer. Voor ieder had hy een vriendeiyk of vleiend woord. In het byzonder stelde de Koning belang in de kunst van mevrouw Mesdag Van Houten en verzocht haren echtgenoot haar zyne by- zondere voldoening over haar werk te betuigen. Ruim een half uur duurde het bezoek. Toen nam Z. M. een hartelyk afscheid van de aanwezigen, na hen van zyne byzondere be langstelling en sympathie voor Nederland en de Nederlandsche kunst verzekerd te hebben, en zyne voldoening te hebben uitgedrukt over de persoonlyke kennismaking met verschil lende Nedorlandsche kunstenaars. Oosjteur-jï k-llouef.-Monarohie. Het bericht van den correspondent der „Kölnische Zeitung", dat keizer Frans Jozef reeds den heer Weckerlé weer met de samen stelling van een Hongaarsch ministerie belast heeft, schynt eenigszins voorbarig te zyn ge- weest. Ten minste van offlciëele zyde is deze mededeeling nog niet bevestigd. Het onderhoud tusschen den keizer en den heer Weckerlé heeft geen beslissenden uitslag opgeleverd. De keizer verlangde dat de minister in het nieuwe kabinet, dat hy zou vormen, in geen geval den minister van justitie Szilagyi zou opnemen, maar de hoer Weckerlé weigerde van dezen medewerker te scheiden Deze zaak is derhalve weer geheel op losse schroeven gekomen. Na zyn onderhoud met den heer Weckerlé ontbood de keizer den heer Koloman Tisza. De oude staatsman gaf den keizer den raad het*. kabinet-Weckerló zonder eenige wyziging te houden. Denzelfden raad gaf ook de Oos- tenryksche minister van buitenlandsche zaken, graaf Kalnoky, die gaarne zoo spoedig mogeiyk aan de crisis in Hongarije een einde wil maken, daar de Hongaarsche Kamers nog in deze maand eene beslissing moeten nemen over het handel8tractaat tusschen Rusland en Oosten- ryk-Hongarye. Vereeoigde Staten* De berichten uit de Vereenigde Staten be treffende de werkstaking der mynwerkers luiden zeer ongunstig. De eigenaars der mynen in zes staten hebben besloten de eischen der werklieden niet in te willigen en dit besluit ter kennis gebracht van de werkstakers. Tevens werd hun medegedeeld, dat zy voor nemens zyn weldra hunne mynen weer te openen met behulp van andere werklieden, onder bescherming der militie-soldaten, die door de gouverneurs te hunner beschikking zyn gesteld. Dit besluit der myneigenaars heeft groote beweging onder de werkstakers veroorzaakt. Vooral in Colorado is de toestand zeer ernstig. Meer dan 1800 mynwerkers hebben zich by Cripple Creek verschanst en blyven de ge heeld streek bedreigen. De troepen maken zich gereed om oe werkstakers in hunne vesting aan te vallen. De werkstakers zyn ruimschoots voorzien van vuurwapenen en bereiden zich voor op een hevig gevecht met de troepen. Reeds zonden zy hunne vrouwen en kinderen weg. Ook de soldaten en de politie-agenten zyn van patronen voorzien. Volgens de „New-York Herald" zfin uit Chicago 100,000 patronen naar Colorado ge zonden en daar onder de soldaten verdeeld. Ook Indiana wordt door ernstige onge regeldheden bedreigd. De spoorweg tusschen Evan8ville en Terre Haute is door de werk stakers opengebroken, ten gevolge waarvan een trein ontspoorde, gelukkig evenwel zonder dat daardoor ernstige ODgelukken werden ver oorzaakt. Insgelyks bereidt men zich in Ohio, Virginia en Pennsylvanië voor tot oen ornsti- gen stryd. In alle staten is de regeering vast besloten krachtig op te treden tegen de werk stakers en elke poging tot het veroorzaken van ongeregeldheden met geweld te onder drukken. In Ohio worden de houten spoorwegbruggen aan de vlammen prijs gegeven, ten einde het steenkolenvervoer per spoor te beletten; in West Virginië wordt de brand gestoken in stations, spoorwegbruggen en mijnschachten, en waar deze handelwyze niet degewenschte resultaten oplevert, wordt dynamiet gebruikt. Handel en nijverheid staan geheel stil. Eene groote fabriek in Illinois gebruikt thans granen als brandstof, wegens gebrek aan steenkolen, ten gevolge van de werkstakingen. Volgens latere berichten is te Cripple Creek, in Colorado, waar de mynwerkers in hun versterkt kamp op Bull Hill dezer dagon eene zoo dreigende houding hadden aangenomen, de werkstaking geëindigd. Tegen een loon van 3 dollars per werkdag van 8 uren zal de arbeid in de mynen hervat worden. Overa»' elders blyft de toestand nog zorgwekkend. To Powellton, in Virginië, hebben de werk stakers geschoten op mynarbeideis, die van hun werk kwamen, ten gevolge waarvan vier van dezen gedood werden. A.rgr©n ti nië. Eene verduistering van gelden op groote schaal door een hooggeplaatst ambtenaar beeft to Buenos-Ayres groot opzien gebaard. De directeur der provinciale bank al.aar heeft, naar de bladen melden, aan de bank toever trouwde gelden verduisterd tot een bedrag van 1,300,000 dollars. De man heeft zich door zelfmoord aan de straffende hand der justitio onttrokken. Zuid-Afrïka. Twee soldaten van de politie troepen in Bechuanaland zyn onlangs gevangengenomen ondor verdenking een verzoek om den vrede en een geschenk in goud van koning Lobengula te hebben verduisterd. Den 29sten Mei zyn zy te Boeloewayo veroordeeld. Als getuigeD werden de boodschappers van koning Lobengula wien bovengenoemde zending opgedragen was, gehoord. Gebleken is dat de beide soldaten zoowel de boodschap als het geld achterhielden en dat zy, zoo handelende, de patrouille van majoor Forbes noodeloos in gevaar gesteld en den dood van majoor "Wilson en zyne lot- genooten veroorzaakt hebben, daar dezen verder rukten ter vervolging van Lobengula, niet wetende dat hy zich bereid verklaard had zich over te geven. De beide soldaten werden schuldig bevonden aan het hun ten laste gelegde en veroordeeld tot 14 jaren dwang arbeid. Het gestolene is verbeurd verklaard. De „Times" bevat een brief van iemand in Zoutpansberg, die het voornaamste opperhoofd Magato in zyne sterkte, op vyf dagreizen ten noorden van Pretoria, heeft gesproken.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2