Yi-ijdag 8 Juni. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Juni. No. 10518. A0. 1894. IDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per post 1-40. Afzonderlijke Nommers 0 05. PRIJS DER ADVERTEHTEEN: Yan 1—'6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Officiëele Kennisgovingen. Burgemeester en Wethouders van Leidon Gezion art. 8, lsto alinea, der wet van don 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regoling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brongen brj deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. P. WILSCHUT en P. A. BEKOOIJ en rechtverkrijgenden tot het opriohten van Smederijen in de porceelen Oude Rijn No. 190 en Langestraat No. 43. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 4 Juni 1894. E. KIST, Beorotaris. Blijkens eene verbeterde opgave, opgeno men in de Staatscourant van heden, bestond de bevolking van Leiden op 1 Jan. 1894 uit 20,954 m. en 23,385 vr., totaal 44,339, en die van de provincie Zuid-Holland op dit tijdstip uit 492,296 m. en 529,139 vr., totaal 1,021,435. Uit het „Verslag van het Museum van Kunstnijverheid, te Haarlem, over het jaar 1893", ontleenen wij (rubriek: „Middelen tot bekendmaking van het Museum en uitbreiding van den werkkring") dat aan het plan om in verschillende plaatsen van ons land eere correspondenten te benoemen om de belangen van het Museum te behartigen, de commissie uitvoering heeft gegeven en als zoodanig be noemd heeft de heeren: J. A. Frederiks, te Middelburg, Adr. Schotel, te Dordrecht, en C. W. H. Verster, te Leiden. Deze benoeming werd welwillend aanvaard en de commissie mag hopen, dat deze heeren als ware voorstanders van het Museum alles in het werk zullen stellen om den werkkring van het Museum uit te breiden en algemeene belangstelling op te wekken. De inspecteur der directe belastingen zal a. s. Zaterdag 9 Juni, des voormiddags van 9-12 uren, zitting houden te Voorschoten by den heer A. Smit, op de Voorstraat, ten einde aan alle personen, die inlichtingen wenschen te ontvangen omtrent de invulling hunner biljetten, enz. voor de bedrijfsbelasting, de verlangde information te verstrekken. Het zal b\j de ingewikkeldheid van deze nieuwe belasting, waarvan men eene studie moet hebben gemaakt om er zich in thuis te ge voelen, aan vragers wel niet ontbreken. De Martha-Stichting te Alfen hiold gisteren hare 11de jaarvergadering. Te 10.30 arriveerde er de feestboot uit Amsterdam, waarop het muziekcorps der Stichting zich bevond, dat door zyne stichteiyke, opwekkende tonen de feestgenooten tot waardig feestvieren stemde. Door genoemd corps werden daarna de belang stellenden, die met de stoomboot van Leiden kwamen, verwelkomd. Ook met andere gelegenheden kwamen velen van verre en naby, om de openingsrede te vernemen, welke dr. Gerth van Wyk, uit 's Gravenhage, in de Herv. kerk uitsprak en waarby het zangkoor der kinderen zich deed hooren. Deze christelyke inrichting ter verzorging van verwaarloosde kinderen en jeugdige be stedelingen, en het voorkomen der jongens en meisjes maken een hoogst gunstigen indruk en getuigt voor de directie. Het besluit van het bestuur om het aantal inwonenden tot 400 te beperken, schynt zeer verstandig, daar 't toch een zeer moeiiyk op te lossen opvoed kundig vraagstuk is, in ééne inrichting een groot getal kinderen van dergeiyk gehalte te verplegen. Naast het kroost der minsten onzer maatschappy vindt men er kinderen van betrekkeiyk nette familie en dan jongens en meisjes van den zuigelings tot volwassen leeftyd. Wil eene dergelyke philanthropische inrichting duurzaam mogeiyk blyven, dan kan het aantal verpleegden niet te beperkt zjjp. Ten gevolge van het bedanken voor de betrekking van onderwyzer met hoofdakte aan de openbare lagere school te Hillegom door den hoer J. Eits, te AJkmaar, is als zoodanig met ingang van 15 Augustus aan staande benoemd de heer K Siegers, te Nieuw- Buinen, die No. 2 op de voordracht stond. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd behandeld het beroep van J, P. Mooyman, te Stompwyk, tegen het besluit van Gedep. Staten van Zuid- Holland, dd. 20 Februari 1894, waarby is gehandhaafd het besluit der Vereenigde Ver gadering van het Hoogheemraadschap van Delfland tot niet-toelating van den appellant als hoofdingeland-plaatsvervanger. Over deze zaak werd verslag uitgebracht door den Staatsraad mr. Hubrecht. De appellant lichtte zijn beroep mondeling toe, hoofdzakeiyk op grond dat de redenen van de vernietiging der stemming, volgens welke hy was benoemd, niet voldoende zyn gemotiveerd. De koninklyke beslissing wordt later mede gedeeld. In verband met de vele aanvragen heeft het Bestuur dor Werklieden Kiesvereoniging „Ontwikkeling" te 's-Gravenhage besloten, den termyn, waarop instemming met hot huldebiyk aan den oud minister Tak van Poortvliet kon worden betuigd, te verlengen en daarvoor in plaats van 8 Juni uiteriyk 1 Juli vastgesteld. Naar gemeld wordt, zal de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. J. Röell, in de volgende week een diplomatiek diner geven. Den 21sten Juni en volgende dagen zal te Ny'megen de jaarlyksche reünie van de afgevaardigden der Waalsche Kerken worden gehouden, onder leiding van den voorzitter der Waalsche commissie, den heer M. A. Perk, pred. te Amsterdam. Do openbare godsdienstoefening, ter voorbereiding der werk zaamheden, zal worden geleid door den heer D. F. Poujol, pred. te Utrecht, en by diens ontstentenis door den heer N. Nardi, pred. te Leiden. De heer J. Heemskerk, landbouwer en uitgever van het weekblad „Ons Streven", te Hazerswoude, heeft zich mot een adres tot do Tweede Kamer gewend, waarin hy ver zoekt dat het der Tweede Kamer behagen moge in haren wetgevenden arbeid er toe mede te werken, dat door het prysgeven van het salariéeren van veeartsen van Rijkswege, de weg gebaand worde tot vorming van meer practische en der zake kundige veeartsen. Daardoor zouden landbouw en veeteelt gebaat en van een knellenden band, welke hunne goede ontwikkeling in den weg staat, ont heven worden. De Duitsche bladen hebben nu berichten aangaande eene voreeniging, van de stichting waarvan vroeger reeds met een enkel woord is melding gemaakt, namelyk eene Internatio nale Vereeniging tot photo-typographische vermenigvuldiging van bandschriften. Volgens die berichten heeft prof. Hartwich, te Halle, den eersten stoot tot het in het leven roepen van deze Vereeniging gegeven en zal de Leidsche bibliothecaris dr. W. N. Du Rieu de zaken regelen en de man wezen, door wiens handen alles gaat. Naar aanleiding van het gisteren ver- meldo in zake den Haagschen predikant Gheel Gildemeester en dr. B&hler wordt aan het „Vad." nog meegedeeld dat de bedoeling van het classicaal bestuur in Don Haag geene andere is dan: dr. Bühler in de gelegenheid te stellen de gegrondheid te bewyzen van do vermoedens, door hem in geschrifte geuit aangaande genoemden Haagschen predikant. Te Groningen moet dr. Bfthler tot heden in gebreke gebleven zyn iets tot staving van zyne beschuldiging aan te voeren. Mot zekerheid meldt men thans aan het „H. Dagbl.", dat de kolonel van den generalen staf A. L. W. Seyffardt, oud-minister van oorlog, binnen enkele dagen den militairen dienst met pensioen zal verlaten. In 'de te Amsterdam gehouden alge meene vergadering der Remonstrantsche Broe derschap is medegedeeld dat prof. Van Leeuwen, te Leiden, tot curator van het seminarium gekozen, de benoeming niet kon aannemen. In zyne plaats werd nu gekozen dr. H. G. Groenewegen, te Rottordam. Uit het verslag der commissie tot nazien van de rekeningen blykt dat de flnantiëele toestand gunstig is, al is dit meer aan het vervallen van enkele pensioenen en toelagen, dan aan vermeerdering van inkomsten te danken. De commissie, bestemd om een kapi taal te vormen, waaruit aan gemeenten, die r.og geen eigen predikant hebben, eene toe lage tot traktement kan worden verzekerd, werd op haar verzoek tot het volgende jaar diligent verklaard. Aan de Broederschapscommissie werd opge dragen tegen de volgende vergadering voor stellen in te dienen tot het verkrygen eener juistere statistiek van het zielental der Broeder schap. De commissie tot de zaken der Broederschap heeft tot haren voorzitter benoemd mr. J G. Gleichman en herbenoemd als secretaris ds. H. P. Schim van der Loeff. De heer J. G. De Groot maakt bekend dat zyne „Hollandsche Opera" blyft bestaan en dat zyn gezelschap 1 Sept. in het Paleis voor Volksvlyt zal optreden. Tot kapelmeester by het Asser muziek corps, tevens van do dienstdoende schuttery te Assen, is benoemd de heer Van der Lent, te Haarlem. By koninklyk besluit is de heer Fr. Oel8Der erkend en toegelaten als vice consul van Venezuela, te Rotterdam. Te Winterswyk is tot lid van den Raad gekozen de heer Haitsma Muiier, burgemeester, met 384 van de 528 stemmen. De heer Kra mer verkreeg 128 stemmen. Met de nachtboot „Prins Hendrik" kwam gistermorgen te Vlissingen aanprins Francis van Teek, vergezeld van kapitein Mac Mahon en eene deputatie van officieren, die met den aansluitenden sneltrein de reis naar Beriyn voortzetten, ten einde aan den Duitschen keizer een bezoek te brengen. Onze landgenoot de heer L. Polis, inge nieur, werkzaam geweest by den aanleg van spoorwegen in Italië, is door den koning van Italië benoemd tot ridder der Italiaanscho Kroonorde. De gemeenteraad van Termunten (Gr.) heeft, nadat in eene vorige vergadering de stommen herhaaldeiyk hadden gestaakt, met 6 tegen 5 stemmen, voor den tyd van 2 jaren, tot secretaris benoemd den heer Post. De redactie van „De Gemeentestem" acht deze benoeming onwettig. Eene beslissing door het lot, zonder voorafgaande stemming, warenoodig geweest. Ook tegen eene benoeming voor een bepaaldon tyd heeft de redactie wettelyke bezwaren. Voor het examen tot toelating als cadet by de cadettenschool to Alkmaar hebben zich 205 jongelieden aangemeld. Er zyn 50 plaatsen. Thans is definitief bepaald dat de her- onthulling van het standbeeld van Michiel Adriaansz. De Ruyter te Vlissingen zal plaats hebben Zaterdag 25 Augustus a. s. Met de verplaatsing is men druk bezig; op den boule vard zyn de fundamenten reeds gelegd, waarop het beeld zal moeten rusten. Het stoomschip „Lawoe", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 6 Juni te Mar seille; de „Menelaus", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 juni Gibraltar; de „Obdara" arriveerde 6 Juni van Nieuw York te Rotterdam; de „Soembing" arriveerde 5 Juni van Rotterdam te Batavia; de „Utrecht" vertrok 6 Juni van Batavia naar Rotterdam; de „Bellcrophon", van Amsterdam naar Bata via, vertrok 6 Juni van Liverpool; de „Maas dam" vertrok 6 Juni van Rotterdam naar Nieuw-York. Met gezantschap bij den Paus. Door den heer J. J. Küppers, te Roer mond, voorz. van den Alg. Ned. Zouaven- oond, is hot volgende schryven gericht aan bestuursleden der aangesloten Zouaven- broederschappen in Nederland: „Zooals u allen reeds bekend is, werd in do vergadering van den Alg. Ned. Zouaven- bond, gehouden te Utrecht op den tweeden Paa6chdag 1893, by acclamatie aangenomen om eene algemeene adresbeweging onder de katholieken te organiseeren tot herstel van de Nederlandsche legatie by den H. Stoel; doch by nadere genomen informatie bleek ons, dat de tyd toen niet zeer gunstig was en wy genoodzaakt waren, deze teedere zaak uit to stollen, totdat de omstandigheden gun stiger zouden wezen. „Tot dusverre meenon wy, in deze afwach tende houding te moeten volharden, daar de katholieke Kamerleden, die toch zeker op de hoogte van don toestand zyn, eenparig schynen besloten te hebben, zich vooralsnog van het aanhangig maken dezer gewichtige aangelegenheid, met het oog op de politieke omstandigheden, te onthouden. „Verder kan ik u mededeelen, dat, naar aanleiding van de motie, welke ter feest- vergadering van het „Nederlandsch-Belgisch Zouaven-Coraitó", den 20sten Mei te Rotterdam aangenomen, my van eerbiedwaardige zyde, en dat zelfs in het belang der zouavenzaak is opgedragen, voorloopig de zaak niet onder handen te nemen, dewyi de bepaling van de wyze, van den tyd, van het middel, waarop on waarmode deze teedere aange legenheid dient tot een gelukkig einde gebracht te worden, volgens het oordeel van bevoegde personen, moet overgelaten worden aan hot beleid, de voorzichtigheid en kennis van die personen, welke meer onmiddellyk door de goddelyke Voorzienigheid beiast zyn om onze godsdienstige en internationale belangen by den Heiligen Stoel voor te staan en te be hartigen." Gemengd Nieuws. Naar men uit goede bron ver noemt, zal de nieuwe vaart aan de Haven alhier Maandag a. 8. in gebruik genomen worden, dank zy de bagger machine, welke, naar deskundigen beweren, reuzenkrachten heeft getoond te bezitten, om den ouden walmuur, welke aan den Haven kant stond, te verwyderen. Toen hare werkzaamheden dan ook waren afgeloopen, was haar dit dui- dolyk aan te zien. Zy heeft getoond voor zulk een zwaar werk eene goede machine te zyn Thans vertrekt zy naar Leeuwarden, waar zy weder is uitgehuurd, om later, wanneer de andere walmuren verwyderd moeten worden, hare krachten alhier andermaal te vertoonen. Men meldt ons heden uit Oegst- geest: Met de Katwyksche tram, te 7 u. 20 m. 's avonds uit Leiden vertrekkende, had gister avond een ongeluk plaats. Op den Leidschen- weg alhier bevonden zich by nadering der tram de gebroeders Ovan Oegstgeest, met hunne brik, waarvoor een 3V2-jarig, vurig paard, dat zy uit voorzorg by den kop hiel den. Zy wenkten den machinist te stoppen, doch dit gebeurde niet; het paard schrikte en ging met de brik te water in eene sloot. Hot rytuig werd erg beschadigd en om het beest te bevryden moest een gedeelte van den dyk uitgegraven worden. Evenals in andere gemeenten heeft de burgemeester van Boskoop bekend gemaakt, dat op de aanstaande kermis geene personen tot de uitoefening van eenig kermis- bedryf zullen worden toegelaten, dan tenzy zy voorzien zyn van eene wettelyke verkla ring, waaruit blykt dat zij in de laatste zeven jaren zyn gevaccineerd door een bevoegd ge neeskundige of de natuurlyke pokken gehad hebben. Ook do loden van het gezin en de medehelpers in het bedryf moeten van zoo danige verklaring voorzien zyn. In eene vergadering der sociëteit „Gezel ligheid", aldaar, werd met algemeene stemmen besloten aan te sluiten aan den Zuid-Holland- schen Kolfbond. Tot lid van 't hoofdbestuur werd gekozen de heer Joh. La Grand. In de rozen. In don tuin van een der ingezetenen van Reeuwyk bevindt zich een rozestruik, waaraan niet minder dan.(de eigenaar en diens zoon hebben het genoegen gehad ze te tellen) 550 roze- knoppen. Indien iedere knop zich tot roos mag ontwikkelen, dan kan aldaar heelwat onder de roos verhandeld worden. Te Alfen had eergisteravond om kwart over negenen op de cementsteen- fabriek der firma Bos Zoon oen treurig ongeval plaats. Toen men aan het laden was van de grootste soort cementsteenringon voor putten en er reeds zeven op de daarvoor be stemde zolderschuit waren geplaatst, werd ook de achtste door middel van eene lier daarop geladen, doch pas rustte de ring, of de zol derschuit ging opzy en ontlastte hare zware vracht in een oogwenk in den Ryn, juist op het oogenblik, dat een der arbeiders van de fabriek Jan Bruines voor ïyfsbehoud op den kant wilde springen, hetgeen hem niet ge lukte, zoodat hy tusschen den wal en de zol derschuit mede in don Ryn terechtkwam. Zoodra de ringen van de schuit waren, schoot deze natuuriyk met geweld naar boven en beknelde bedoelden persoon zóó hevig, dat hy zwaar gekneusd met een schuitje naar huis moest worden gebracht, waar de doctoren Groen en Numans de eerste hulp verleenden. Een half uur later gaf de ongelukkige, die ongo- huwd en 28 jaren oud was, evenwel den geest. Do and ore op do schuit aanwezige arbeiders waren zoo gelukkig geweest nog bytyds van de schuit, toen doze kantelde, op den wal te kunnen springen. Gistermorgen was men bezig, met behulp van de lier, de zware ringen uit den Ryn te halen en reeds vroeg waren er 3 stuks op het droge. Niettegenstaande nog kortgeleden te Aarlanderveen gelegenheid heeft bestaan tot kostelooze inenting en herinenting, kan dit aldaar nu weder plaats vinden op Yrydag a. s., des voormiddags te 9 uren, by den gemeente-geneesheer J. J. M. Richelle, met het oog op het in het begin dezer week aldaar voorgekomen pokken-geval. Do verkooping van don inboedel en van de regulateurs en andere klokken ten huize van een failliet te Oudshoorn, bracht de kolossale som op vanƒ32.70, niet tegenstaande aan die goederen eene waarde kan worden toegekend van circa 300. Een regulateur braebt op 30 cents, een wekker 6 cents, verscheidene klokken 5 a 10 cents, eene mahoniehouten linnenkast 3.75. Het publiek, dat in vry grooten getale aan wezig was, bood niet hooger dan eenige centen. Een jongen echter, die, naar het oordeel van het publiek, de brutaliteit zich veroorloofde een zilveren horloge to koopen voor 90 cents, werd oDmiddellyk aangegrepen om hem eene geduchte kastyding toe te dienen. By den bouwman J. v. M., onder de gemeente Zwammerdam, stierven op één dag 9 stuks kalveren, nadat zy wei gedronken hadden, welke gewarmd was in oen pot of ketel, waarin den vorigen dag lammeren waren gewasschen. Vermoedelyk was de ketel niet voldoende van de schadelyke bestanddeelen ontdaan. Al deze dieren zyn voor de consumtie ongeschikt geacht en begraven. Gistermorgen kregen twee sigaren- werkers aan de fabriek van Bergman Carels, te Amsterdam, het bericht van hun patroon, dat er voor hen, wegens gemis aan voldoend dek, niet langer werk was. Onmiddellyk daarna legden alle gezellen, ten getale van omstreeks 200, het werk neder. Zy hielden eene byeenkomst en besloten eene deputatie naar de patroons af te vaardigen. Deze deputatie had met de heeren Bergman. Carels een onderhoud, waarvan het gevolg vas, dat de beide ontslagen personen weder1 in dienst werden genomen. Het werk is daarna hervat. Gistermiddag is de Czaar-Petor- Staal waterbron van de heeren Latenstein en Van de Stadt, te Zaandam, door den eerste met eene toespraak geopend. Een groot aan tal belangstellenden, o. a. de gemeentelyk© autoriteiten van Zaandam, vele geneesheeren, scheikundigen en apothekers, waren daarbjj ogen woordig. Ook voerde de heer Versteeg, burgemeester der gemeente, het woord, die den wensch uitsprak, dat de bron ten goede der stad zou komen, en dat het water even beroemd zou worden als de machtige Czaar Peter, aan wien zy haar naam ontleent In eene buitengewone vergade ring van de Rotterdamscbo brandassurantie „De Maas" is gebleken, dat tydens het zeven jarig bestaan der Maatschappy ongeveer 40,000 is verloren. De vennooten moeten vóór 1 Juli 10 pet. op hunne aandeelen bystorten. Hendrik De Jong, gelyk men w e 61 wegens oplichting in hooger beroep door het Hof te Au i uaiij veroordeeld tot drie jaar govangenisstraf zonder aftrok van de voor- loopige hechtenis, voegde na de uitspraak in de rechtzaal zyn verdediger toe, dat by onmid dellyk in cassatie zou gaan. Toen De Jong van de gevangonis naar de raadzaal van het Hof werd gebracht, heeft hy door een gaatje in den celwagen zijV^'dag vaarding, welk stuk geheel beschreven was, op straat geworpen. Het papier werd gevonden^ door oen straatveger, die het stuk aan een rechercheur beeft gegeven, die alleen heeft kunnen lezen, dat er op stond: „Verzoeke dit aan de redactie der dagbladen te geven". Het stuk is aan den advocaat-generaal ter hand gesteld. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan Joh. Visser, sedert 40 jaren als huis knecht op het paleis Het Loo in dienst, als blyk van waardeering zyner goede diensten, eene prachtige gouden dasspeld, versierd met het Nederlandsche wapon, geschonken. Voor eenige dagen werd door de stoomtram te Beetsterzwaag een doofstomme ingezetene overreden. Het gevolg van dit ongeval is, dat aldaar een adres aan don gemeenteraad circuleert, houdende verzoek, de directie der Nederlandsche Tramweg- Maatschappy te verplichton, in dat dorp zacbt te ryden on onmiddellyk vóór de locomotief een conducteur te laten vooruit loopen, om oO waarschuwen, dat de tram in aantocht is. By niet-naloving verzooken do adressanten eene flinke boete too te passen. In Sneok bestaat dergeiyk voorschrift; ner gens echter komen meer ongevallen van over- rydon voor dan daar. De conducteur loopt er vóór de machine, do straatjongens springen, nu door zacht ryden daarvoor gelegenheid is, op en van de balkons en komen by een enkeion misstap onder de wielen terecht. Naar do „Leeuw. Ct." meldt, heeft de concessionaris der bekende „Onderneming op de Lutine" het contract verbroken met den uitvinder van den zandduiker, den hoer W. H Ter Meulen, te Bodegravo, en op zeer aannemelyko voorwaarden oen nieuw contract aangegaan met oen Engelschen ondernemor. Laatstgenoemde zal wellicht spoedig zijne exploitatie van het wrak aanvangen. De „Illu8trirte Briefmarken- Zoitung" zegt nader dat in het begin van het volgende jaar do nieuwe Nedorland6cho postzegels, waarvan reeds melding werd ge maakt, zullen uitkomen en dat deze door prachtigo kleuren zullen uitmunten. Dezer dagen werd te Deurne een schooljongen van een jaar of zeven door een flkhond aangeblaft. De knaap nam oen steentje, wierp en trof het blaffende dier juist in den geopeüden muil. De hond tuimelde om. stak de vier pooten de lucht in en was dood. Door den heer Eug. Regout, teWy- kerveld, is bij de rechtbank te Maastricht een eisch tot schadevergoeding van ƒ30,000 inge steld togen den drukker Boosten en de heeren Thissen en Timmermans, allen te Maastricht, die betrokken zouden zyn geweest by hot drukken en uitgeven eener verkiezingscircu laire, door welker inhoud de heer Regout zich beleedigd acht.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1