Blijkens by het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schoener „Surina me," onder bevel van den kapitein luitenant ter zee H. R. J. J. Thorbecke, den 4den dezer van Paramaribo vertrokken voor de terugreis naar Nederland. Sts.-Ct De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 8 dezer niet plaats hebben. By Koninkiyk besluit is pensioen ver leend ten laste van den Staat aan J. D. Kraayenbrink, ten bedrage van f 271 's jaars, en zulks op grond van de artikelen 3a en 9a der wet van den 9den Mei 1890 (Staatsblad No. 78). Nieuw© uitgaven. De „Voordrachten-Bibliotheek" is eene uit gave, welke do heeren Schillemans en Van Belkum te Zutfen eer aandoet, èn om den inhoud èn om den netten, duideiyken druk. In elke aflevering worden voordrachten aangetroffen, welke voor het doel uitmuntend kunnen worden genoemd. By de keuze der stukken wordt biykbaar steeds de noodige afwisseling betracht, waarvan natuuriyk eene gewenschte verscheidenheid het gevolg is. Ook de nu door ons ontvangen zesde afleve ring goeft daarvan wederom het sprekendste bewijs. Daarin komen voor: „Achter 't net gevecht!" „Als de ooievaar komt...." „Het eerste consult van eene dokteres" en „Myne eigen kamer." Vooral „het eerste consult" is aardig. Het is een tooneelstukje, dat echter ook zonder tooneel kan worden opgevoerd. De beste aanbeveling, welke wy voor deze uitgave kunnen geven, is zeker wel hier te laten zien dat onze bewering juist is. Als het scherm opgaat, bevindt zich op het tooneel juffrouw Van Zanten, die, eerst in aichzelve sprekende dat zy, na zoovele jaren te hebben gestudeerd, eindeiyk met glans is gepromoveerd en nu het eerste consult zal geven, vervolgens tot het publiek het woord richt om mede te deelen hoe zy er toe ge komen is voor doctores te gaan studeeren. Zy was een eenig kind en daarom vond haar vader, die in leven genees-, heel- en verlos kundige was, het jammer, dat zy geen jongen was, want by had in zyne praktyk zoo gaarne een opvolger gehad om zyne reputatie na zyn dood te handhaven. En toen zy hem vroeg of dit dan toch niet gebeuren kon, ant woordde by: „Johanna 1 je zoudt willen?... zou je me zóó gelukkig maken?"... „Emancipatie", fluisterde ik hem in het oorDe vreugde stond op zyn gelaat te lezon, by kuste my, en (zuchtend) ik ging •tudeeren. De goede man heeft myn promotie niet mogen beleven; twee maanden voor myn examen stierf hff, maar toch met de zalige overtuiging, dat ik weldra zyn voetstappen in de geneeskunde volgen zou. (zuchtend) Nu, ik oefen dan ook nu reeds twee maanden die praktyk uit, maar oen ontmoeting zooals ik zooeven had(kijkt treurig lachend naar *t schilderij, dat aan den muur hangt). Neen, goeie beste Papa, zoo iets is by u nooit voor gekomen 1 Verbeeldt uEr wordt ge scheld on vóór de meid my kan zeggen, wat er is, stormt eene groote, zware boerin de spreekkamer binnen en staat in eens vlak voor my. (boerin) „Goeie merge, juffrouw dokter! Jae, ik kom zoo maer mit de deur In huis vallen, maer da komt omdat die lange slungel van een maid, die me de deur opendeed, smeulende en brandendo schepen opryst, do flikkering der vlammen, het gekraak der brandende schepen, het springen der granaten, de ontploffing van het kruit, het nederstorten van de omhoog geslingerde masten, balken en stukken geschut, het gejammer der dui- xendon gewonde, stervende en verdrinkende zeelieden en slavon, hot geknal van het mu8kotvuur, het gebulder van het geschut, het opspringen van een der stadsbastions, de vlammen, welke uit de naastbyiiggende woningen uitslaan, dit schriktooneel was in staat, om aan den dappersten zeeman den moed te doen ontzinken." En by dit alles wisten De Haen, Callen- burgh en eenige andere Nederlandsche kapi teins van wankelen, noch bezwyken. Hot is een stryd op levon en dood. Na twee uren verwoed en verbitterd vechten, trekt de vyand af. Hy had eene schitterende overwinning behaald, doch 't was hem op nieuw gebleken dat de aloude moed nog niet verdwenen was. De vloot bleef nog tot 18 Novomber in de Middollandsche Zee. De rampen en teleurstel lingen, toen nog ondervonden, vullen eenige bladzyden onzer geschiedenis. De Spaansche lauwheid werd op alle mogeiyke wyzen onder vonden. Den SOsten Januari kwam Almonde met „de Eendracht," met het lyk van De Ruyter aan boord, te Hellevoetsluis aan. Eerst toen was er gelegenheid den grpoten zeeheld ter laatste rustplaats te brengen. Den 16den Februari kwam zyn lyk in een jacht te Am sterdam en eene maand daarna, 16 Maart, had de plechtige ter-aarde-bestelling plaats. In de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd alras een praalgraf opgericht door Rombout Verhuist. Déitr zyn heel wat tochten heen gemaakt en ieder roepen wy toe, zoo hy in de gelegen heid is, die grafstede op te zoeken, want daar ligt „de schrik des grooten oceaans," daér ligt een onovertroffen braven held en burger, op wien Nederland roem kan en mag dragen, zoolang wy nog altyd zyn zonen van een roomrUk voorgeslacht. eerst nog een beetje met een melkboer ging staen praetenen ik zeggeas ie mit je ceute bay iemand komt, dè motte ze direct voor je klaer staen, hè 'k geiyk, of nie?I" en eer ik haar nog kon antwoorden, of van myne verwondering bekomen was, ging zy als in éón adem door: boerin„Ik zal maer zoo vray zyn, even op dokter der stoel te gaen zitten, want ik ben zoo moei als een hond 'tzyn dan hier ook aerdige endjes, hé? Maer dokter heeft nie bang te wezen da'k der stoel vuil zal maeke"en tegeiyk trekt zy haar japon in de hoogte en zegt lachend: „Jae, juffrouw dokter, me voorbaen is wat nat van de regen, maer m'n blauw baaye streepie is zoo droog as kurkKom, gae jie nou is bay me zitten, dan zelle we is praete Wat ik zegge wil, wat is den ouwemeneer uwes vader, der nog gauw uit geweest mensch, wat stond ik daertoch van te kaykeen, ie-was zoo mit ons allemael bekend ik zegge ie was ook nog zoo'n halve veear8 oakie heit twee mael rooie Mie van een kreupele achterpoot ofgeholpenl en daer waere we wat blay mee, want 't was onze beste melkkoe van do stal IJa en nou is tie zoo weg, Toen zy eindeiyk even zweeg om adem te scheppen, waagde ik het haar de eigeniyke reden van hare komst te vragen, daarop volgde een tweede zondvloed van woorden. „Jae, juffrouw dokter, dè za'k ie seffens vertellen Je mot waetejae jie ken me nog niet, nou, je vaeder kon me beterdie wist, a'k wat mankeerde, precies wè'k noodig badje zee maer teugen 'em „dokter ik heb payn in me hier of in me daer zoo", ie-gaf een smeersel, en in twee daege was ie-weer zoo klaer as 'n klontje 1maer juffrouw dokter is nog wat nieuwen daerora zei ik ie-da nou is krekkies uitlegge't is ommers goed, Ik ga vóór haar zitten en hoor bedaard het volgende„Jae, zie jezoo as ie me nou ziet, ben ik weduwem'n Klaes is er al een half jaer van deur jae, die goeie ziel!... ie had 't de laeste oogen- blikken zóó benauwd, da'k je vaeder most roepen om 'm te helpe stervenie wou maer niet doodZóó tobde die goeie ziel over zyn Aeryaen! Zyn Aeryaen was ik, weet je?... afayn, ie-is dood en God heit z'n ziel 1" - Maar, val ik haar in de rede, heeft dat betrekking op deze visite? „Wel wis en drie, juffrouw dokter, je mot toch waete hoe de heeleboel in mekaer zit? Neeluister nou nog evetjesl" Ik neem zuchtend weer plaats en zy vervolgt: „Nou, zoo as ik ie zay ik ben een half jaer weduwe en nou wil scheele Teun, de zeun van lange Piet de veeboer, met me trouweie vindt me nog zoo'n kittig ding, zeit-ie" Maar nee je, lae me nou uitsprekeDè's nou alles goed en wel, maernou heb ik weer die zelfde rimetiekscbeute terug gekrege, daer ik in me trouwe somtyds zoo'n last van had en dan gaf uwes vaeder me daer een smeersel voor, dan was dat in twee daege weer klaer Zie je, die scheute komme telkens op in me rechter hierzoo 1 (Zij toijst op haar rechter-dij) en dan schioto ze dwars deur me ruggegraat naer m'n schouórblad" Dus u wilt daar zeker weer oen smeersel voor hebben, niet waar? „Jae maer 'n oogenblikkie't zit 'm in me ruggograet." Welnu? „Jae, zie je, daer kan ik zeivers nie bay Ien m'n vry ver is dood (rust) en e scheele Teun kan ik 't nou toch niet vraege, Hebt u dan geen buurvrouw, die u eens te hulp kan komen? „Nee je, ik leef net as God in Frankrykl heelemael alleen m'n naeste buur woont eon half uur van me van daen." Dan zal ik u een ander pynstillend middel geven. „Nou, dè's goeie!" zei ze. Ik maak het middel gereed en overhandig het haar, met de gebruiksaanwyzing er by. „Hoeveel geld ben 'k ie schuldig, juffrouw den dokter?" Met het consult mee, twee gulden vyftig cent. „Nou, zei ze, ik krayg van meneer uwes vaeder, dat is 'm zeker ver geten, nog drie en veertig stuivers van boter en melkas ie-blieft, dan zayn we nou kietl dag juffie! (komisch-eryistig) En ze stopt my zeven stuivers in de hand! (kijkt met een wanhopigen blikde zeven stuivers in hare hand houdendenaar het portret). Zeven stuivers honorarium voor myn eerste con sult 1Dierbare vader, heb ik daar zoovele jaren voor moeton studeeren? O tempora, o mores 1I Gemengd Nieuws. Geiyk we reeds moldden, vierde gisteren de Leidsche studenten-roeivereeniging „Njord" haar 20 jarig bestaan. Er werden een gezameniyke roeitocht naar Katwyk, een feestmaaltyd aan „de Vink" en ten slotte eene g z-.ligo byeenkomst in „Rhynzigt" gehouden. In de zaal van het koffiehuis daarvan was eene a-giorno verlichting aangebracht en het afgestoken vuurwerk kon men zelfs heel in de verte hooien knetteren. Een wagon, beladen met galan terieën en andere breekbare waar, waaronder een hond was gespannen, stond gisteravond een oogenblik onbeheerd voor eene woning aan de Langegracht. Door de eene of andere oorzaak is de wagen in beweging geraakt, koers zetlende naar den waterkant en dra plof fende in het water. De hond, welke aan den wagen in zyn tuig vastzat, verdronk en de inhoud, welken do wagen bevatte, zonk voor een groot gedeelte naar de diepte. Eenigen tyd daarna was men bezig de gezonken voor werpen op te visschen. Hedenmiddag om twaalf uren viel de vrouw van C. Klaassen, wonende aan het Watertje te Zoeterwoude, in de daar langs loopende watering, maar mocht het geluk smaken weer spoedig op het droge te komen, zoodat er met don schrik en een Dat pak afkwam. Voor den nationalen roeiwedstryd vanwege de zeil- en roeivereeniging „Hollandia" op Zaterdag 30 Juni 1894, op den Ryn voor 's-Molenaarsbrug, en zeilwedstrijd, op Zondag 1 Juli op het Braassemermeer, is het pro gramma vastgesteld. Door den gemeenteveldwachter te Lisse zyn aldaar aangehouden een drietal jongens, die den Sden Juni jl. van boord van Hr. Ms. msrtructieschip „Admiraal Van Wasse- naer", te Amsterdam, waren achtergebleven. De drie snaken, die zich hadden verlaat, durfden uit vrees voor straf niet terugkeeren. Zy zyn door den gemeenteveldwachter naar Amsterdam teruggebracht. Gisternacht is te Scheveningen eene bomschuit van den reeder Korving, welke ter haringvangst zou uitgaan, op een anker geraakt van eene andere bomschuit. Het anker veroorzaakte een groot gat in de vertrekkende bomschuit, waardoor groote schade werd beloopen. De victualie ging grootendeels verloren. Het vaartuig wordt weder gelost om ter reparatie hoogerop te worden gebracht. De Amsterdamsche sociëteit s- quaestie. Voor het 3de kantongerecht te Amsterdam werd gisteren weder de bekende sociöteitsquaestie behandeld. De houdster van de balzaal „Terpsichore" stond terecht, bekl. in eene voor het publiek toegankelyke lokali teit, door haar gehouden, zonder vergunning van B. en Ws. muziek te hebben doen maken en gasten te hebben ontvangen na het voor de sluiting van dergelyke lokaliteiten be stemde uur. Uit het verhoor der getuigen bleek dat den lsten Mei de huur der sociëteit, eerst op naam van bekl. staande, op de sociëteit zelve was overgegaan, en dat bekl. sedert niet meer houdster, maar concierge van de sociëteit was. Overdag werd de sociëteit niet door leden bezocht; er werd des avonds muziek gemaakt, alleen door leden, die daarvoor geene beloo- ning ontvingen; wel een „douceurtje", als de kas het toelaat. Het gebouw doet omstreeks f 2000 huur, terwyi de leden omstreeks f 1.50 als contributie by dragen. Het O. M. wees op den kunstigen opzet der truc om aan de werking der politie verordening te ontkomen, maar achtte zich gelukkig, dat men door het arrost van den Hoogen Raad op vasten bodem stond. Sedert dat arrest werd gewezen, is een nieuwe truc bedacht; men écarteert nl. de bekl. door de verantwoordeiykheid van haar op de sociëteit over te brengen, maar ook deze truc zal niet baten. Uit het getuigenverhoor achtte het O. M. bewezen, dat het lokaal Nes 37 was een voor het publiek toegankeiyk lokaal, dat dit lokaal door beklaagde werd gehouden, en dat geene verguuning van den burgemeester tot het maken van muziek was verkregen. Eisch f20 of 5 dagen. De verd. ontkende dat bekl. aan het haar ton laste gelegde schuldig was. De huur was Diet voor den vorm, maar werkelyk en op den gewonen verhuisdag van haar overgegaan op de sociëteit; het lokaal was niet voor het publiek toegankeiyk, want niemand, zelfs niet de politie, werd zonder introductie, door een lid van het bestuur af te geven, toege laten. En waar de leden zeiven muziek maken in hunne sociëteit, is allo vergunning van B. en Ws. overbodig. In de tweede plaats werd gehoord een logementhouder uit de Nes, die des nachts in zyne huiskamer de groote trom had doen be spelen. Alleen voor eigen plezier, maar tot last der buren. Mocht dat soms niet? vroeg bekl. Er wordt ln de Nes zooveel getrom meld zonder trommels, dat hy meende het wel eens op eene trommel te mogen doen. Daar dezelfde bekl. tevens na éénen bezoekers had ontvangen in zyn café, dat, naar hy be weerde, niet meer door hem werd beheerd, eischte het O. M. twee boeten, elk van f 15. Eene 23-jarige vrouw, wonende Oudekerksplein te Amsterdam, kwam gister- namiddag in het politie bureel der 1ste sectie, met een kind van eenige weken oud, van het manneiyk goslacht, dat zy, volgens hare verklaring, den vorigen avond in een café in de Nes van twee haar onbekende vrouwen een oogenblik had gekregen, onder voorgeven dat zy eene boodschap moesten verrichten. Die vrouwen waren echter niet teruggekeerd. Een onderzoek wordt ingesteld, terwyi het kind naar het Stadsbestedelingenhuis is over gebracht. Een timmerman aldaar is van de veranda van een in aanbouw zynd perceel aan de Cein tuurbaan op straat gevallen. De man is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd en aldaar spoedig overleden. Sommigebladen melddendatZater- dag in De Ryp een persoon werd gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht, die ver dacht wordt van den moord, op den eersten Paaschdag op den slager Schut aan de Cein tuurbaan te Amsterdam gepleegd. Op grond van ingewonnen inlichtingen wordt nader verzekerd, dat deze mededeeling niet juist is. Gebruikte postzegels.- Voor do arrond.-rechtbank te Utrecht stond gisteren terecht de 49 jarige H. t. K., gowezen assis tent by den postdienst, belast met den dienst der postpakketten aldaar, beklaagd van het als nieuw weer gebruik maken van reeds ge bruikte postzegels, na ze van het stempel- merk te hebben ontdaan, en verduistering van de daarvoor verkregen gelden. Gedagvaard waren 26 getuigen, ambtenaren en beambten van het postkantoor, afzenders van postpakketten, enz., terwyl nog als des kundigen gehoord werden de heer Enschedé, uit Haarlem, en de heer Snellen, directeur van 't postkantoor te Utrecht. Door de politie werd zeer ongunstig getui genis afgelegd omtrent bekl.'s levenswyze, terwyl de verklaringen van andere getuigen van dien aard waren, dat zy bekl.'s gedeelte- lyke bekentenis bevestigden. De directeur meende, zonder het zeker te weten, dat bekl. al wel reeds lang zich met gebruikte post zegels zal bevoordeeld hebben; met zekerheid is dit echter pas te zeggen van af 22 Febr. jl. Dien dag ziek geworden, werden den vol genden dag verscheurde postpakket-formulieren en postzegels gevonden, wat vermoeden wekte en tot bekl.'s aanhouding en bekentenis leidde. Vooral get. vrouw Daalderop, schoonmaakster aan 't postkantoor, gaf in deze bezwarende verklaringen. Zy had de verscheurde formu lieren gevonden, bekl. reeds lang gewantrouwd, omdat hy liefst zooveel mogeiyk alleen in zyn bureau was, en haar daarom met een: „Ga van 't kantoor weg!'1 verdreef, als zy daar haar werk wilde doen; bekl.'s zoontje had haar zelf gezegd, dat zyn vader thuis de kwade praktyken met de postzegels uitvoerde. Dit echter ontkende bekl.nooit had hy thuis gewerkt. Als hy een postpakket moest frankeeren, zag hy gauw om naar een ge bruikten postzegel, die licht gestempeld was, plakte dezen op, stempelde hem zwaarder over, en liet hem zoo voor geldig doorgaan. In voor raad werkte hy nooit; het zoo door misdryf verkregen geld had hy niet in eigen zak ge stoken, maar in zyne voorschotkas, waarin hy een tekort hadalzoo volgens hem geene verduistering, geen aanwending ten eigen bate. De officier achtte hem echter schuldig aan twee misdryveD, gepleegd als ambtenaar, en eischte tegen hem 3 jaren gevangenisstraf, terwyl bekl.'s. verdediger, mr. Vogelsang, in een uitvoerig pleidooi do buide ten-laste leg gingen trachtte te niet te doen. Uitspraak Donderdag 14 dezer. De behan deling der zaak duurde tot 's namiddags half- zes. Een talryk publiek was aanwezig. Do a r r o n d i s s e m e n t s - r ech b a n k te 's-Hertogenbosch heeft J. Van Nuland, 23 jaar, arbeider, wonende te Berlicum, die zyn kind door verstikking om het leven bracht, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 12 jaar, met bevel van gevangenhouding. Eene rumoerige vergadering. - Maandag word te Hasselt eene vergadering gehouden van het vereenigd college van bet waterschap Hasselt en Zwartsluis. Voor het by wonen dezer vergadering waren tal van boeren van Staphorst en Rouveen opgekomen, omdat het rapport der commissie voor het onderzoek betreffende stoombemaling zou wor den behandeld. Dat men niet zonder grond voor wanordelykheden had gevreesd en maat regelen genomen, bleek al zeer spoedig, daar marechaussee en politie moeite hadden den boeren te beletten de vergadering in de war te sturen. De lezing van het rapport van de commissie tot onderzoek vau do stoombemaling had plaats onder veelvuldige interrupties en aan maningen tot stilte. Hierna kwamen eene menigte by het bestuur ingekomen adressen ter tafel, alle tegen het inrichten eener stoom bemaling. In een daarvan wordt o. a. betoogd, dat door de commissie in het rapport het bedrag der stichtingskosten niet naar waarheid is genoemd, want dat die niet f 110,000, zooals het rapport zegt, maar f 170,000 zullen bedragen. In plaats van eene geregelde discussie ontstond een helsch lawaai, zoodat geen be sluit kon worden genomen. Elke poging om stilte te verkrijgen mislukte en de boeren, zoowel in als buiten de vergadering, namen zulk eene dreigende houding aan en er wer den zoodanige kreten gehoord, dat op bevel van den burgemeester de politie eene verde digende houding aannam eh de marechaussees hunne karabynen aan de schouders brachten. Onder zulke omstandigheden kon do ver gadering niet worden voortgezet en zy werd dan ook door den dykgraaf gesloten. Maar ook nu weigerden de boeren nog te vertrekken, waarop het bestuur de zaal verliet. Onmid- dellyk stormden toen de boeren naar beneden en wilden zich van den dykgraaf, die zich in een der benedenvertrekken met een paar leden van het bestuur bovond, meester maken. De burgemeester, het gevaar bemerkende, raadde dezen aan zich te verbergen, hetgeen ook bytyds geschiedde. Toen hierop de deur van het vèrtrek opengebroken werd, zag de burgemeester zich genoodzaakt aan de marechaussees order te geven te vuren, wanneer, zooals de boeren dreigden, er door de ramen mocht worden ingebroken. Gelukkig is het zoo ver niet gekomon en eindigde het spektakel met de ontruiming van het koffiehuis. In den daarop volgenden nacht hebben een paar honderd Staphorster boeren te ongeveer 12 uren erg huis gehouden te Baarloo, onder Zwartsluis, by den veehouder K. Krabbe, heem raad van het waterschap Hasselt on Zwart sluis en voorstander van een stoomgemaal. Na aldaar de glazen te hebben ingeslagen, is men naar binnen geklommen en werden ook kabinet, spiegels, enz., enz. kort en klein ge slagen, maar daarby liet men bet niet, de vrouw en vooral de knecht werden ergerlyk mishandeld; Krabbe zelf, op wien het eigen- lyk gemunt was, wist zich nog bytyds te borgenbinnenshuis is echter eene ware ver woesting aangebracht. Naar aanleiding van het te Hasselt voorge vallene, had de burgemeester van Zwartsluis Maandag-avond uit voorzorg reeds 2 veldwach ters naar Baarloo gezonden om een wakeno oog by de woning van Krabbe te houden doch daar Krabbe later geene surveillanco moor noodig oordeelde, zyn dezen te 10 uren ongj. veer van daar vertrokken. Op de weekmarkt teJoure (Fr.) waren gisteren meer dan 200 arbeiders uit verschillende streken van Friesland aanwezig; om zich by de boeren te besteden als gras maaier. Slechts aan enkelen gelukto het, een boer te krygen; wel 90 pet. moest, zonder werk gekregen te hebben, weer huiswaarts keeren. Te Blyham is een 3'/2-jarig kind zóó hevig door eene kindermeid met een kool stronk tegen het hoofd geslagen, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Het kind i6 bedlegerig. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Een Brusselaar, die sedert 35 jaar regelmatig dezelfde herberg bezoekt en telkens evenveel drinkt, heeft uitgerekend dat hy daar 51,140 borreltjes heeft gedronken, voor eene som van 5,114 fr. Uit S t.-P e t e r s b u r g wordt gemeld dat volgens de officièele opgaven van 13 tot 19 Mei te Warschau aangifte werd gedaan van 19 ziekte- en 13 sterfgevallen aan cholera. In de week van 20 tot 26 Mei bedroegen deze cyfers 13 en 9. Ook in eenige andere der grensdistricten doen zich nog cholera gevallen voor, waarvan eenigo met doodelyken afloop. Zoo o. a. heerscht de ziekte nog in vry hevige mate te Myslowitz. Door do autoriteiten zyn alle mogeiyke maatregelen tot beperking der epidemie genomen. Men schryft uit Roermond aan de „Tel.": Er loopen hier onrustbarende ge ruchten over de afwezigheid sedert 24 Mei van den heer S., wethouder, Lid der Provin ciale Staten en medebestuurder in een tal van vereenigingen. Men weet niet, waar do heer S. zich bevindt, en hy laat zaken achter, die ter geldelyke regeling dringend zyne terug komst vorderen, daar hy de spaarpenningen van velen onder zyne berusting en vele dag- loonen uit te betalen heeft. De heer S. heeft of had ook grooten staat kundigen invloed. Nog onlangs gaf hy een grooten maaltyd, waaraan alle geesteiyke en burgeriyke auto riteiten genoodigd waren, by gelegenheid van het eerste officiëelo bezoek van Jhr. Ruys van Beerenbroek, Commissaris in Limburg. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Paschal Grousset zond aan den president van den ministerraad een brief, waarin hy zich heftig uitlaat tegen generaal Gallifet, dien hy van hoogverraad beschuldigt, omdat de generaal onlangs in een onderhoud met eenige dagbladschrijvers zich over het onderwerp der ontwapening heeft uitgelaten op eene wyze, welke afkeuring verdient. De heer Paschal Grousset tart don generaal om hem wegens zyn schrijven voor het Hof van Assises te dagen. Dit incident maakt grooten indruk en zal waarschyniyk tot tweegevechten aanleiding geven. Ook in de Kamer van Afgevaardigden werd deze zaak gisteren door den heer Paschal Grousset ter sprake gebracht Na eene stormachtige zitting nam de Kamer eene motie van orde aan, waarin de beschul digingen van den heer Paschal Grousset ten strengste worden gelaakt. Beltflft. Koning Leopold heeft weer een bezoek ge bracht aan de tentoonstelling. Nu gold het vorsteiyk bezoek in de eerste plaats de land- bouw-tentoonstelling, waar de koning zich de prijswinners liet voorstellen. De toekenning der pryzen zegt de „Koop» handel" had echter niet plaats zonder een in het oog loopend voorval, hetwelk wy niet onvermeld mogen voorbygaan. Een boerke uit Luxemburg, groot van postuur was of scheen de man niet, misschien juist om reden van zyn buitengewoon langen blauwen kiel, zoo wat 50 oud, trad ongenoo- digd uit den kring tot voor den koning. Hy kwam vooruit om te protesteeren tegen de toekenning der pryzen, die allen waren weggeschonken aan graven en barons, zeido hy, zoodat het overbodig was dat een simpele mensch zich de moeite gaf aan een pryskamp deel te nemen. Wat Z. M. hierop heeft geantwoord, weten wy niet, maar nadat hy nog eenige oogen- blikken een onderhoud had met de barones Osy en met de inrichters van den pryskamp, keerde hy terug naar zi]no berliner en reed hy verder naar de tentoonstelling. De bezoekers uit den vreemde beginnen aan te komen. Vooral Zondag was het bezoek zeer druk. O. a. kwam de steamer „Claude Hamilton", van Haiwich, aan met meer dan 300 Engel- sche dagbladschryvers, die een paar dagen te Antwerpen komen doorbrengen. Een andero steamer derzelfde lyn, de „Ips wich", had nog meer reizigers aan boord. Uit het binnenland en Holland waren de reizigers ontelbaar. Oostenrijlf-Honjr.-Monarchie. Verscheidene steden in Hongarye zyn voor nemens Weckerlé tot eereburger te benoemen. Een fakkeloptocht ter eere van den oud minister president wordt te Buda-Pesth ge organiseerd. Tom Vrydag Weckerlé er uit Weenen terugkwam, werden de paarden van zyn eigen rijtuig afgespannen, waarby de disselboom brak, zoodat hy in een huurrytuig moest stappen. Sedert is Weckerlés rytuig

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2