N°. 41053, Woensdag 6 Juni. A0. 1894, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Juni. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden, 1.10. Franco per postv* 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Vail 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17{. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Maasdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten do brieven, enz. uiterlijk morgen ochtend om 9.50 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Gedurende haar oponthoud van ongeveer een uur werd Zaterdag aan onze Vorstinnen door de Nederlanders te Davos eene warme ovatie gebracht. Een 60 tal landgenooten, zoo mede het bestuur van de te Davos gevestigde „Nederlandsche Vereeniging", getooid met Oranjestrikjes, waren bij aankomst van den trein aanwezig. Namens die Vereeniging werd aan H.H. M.M. door mevrouw G. Lisman en mejuffrouw W. Scheurleer eene eigenaardige hulde gebracht door het aanbieden van een bloemkussen van alpenrozen en waterlelies en een bouquet van rozen en gentianen, versierd met linten in de Nederlandsche kleuren. Hare Majesteiten zijn Zaterdag-avond te 8 uren in goeden welstand te Vulpera aange komen. De gemeenteraad van Waddingsveen heeft tot onderwijzer aan de openbare school B. benoemd den heer W. F. Van Dartel, uit Klaaswaal. Er waren twee vacaturen, waar voor zich drie sollicitanten hadden aangemeld. Één daarvan had zich teruggetrokkendo derde kwam niet in aanmerking. Tot predikant der Ned. Herv. gemeente te Waddingsveen is beroepen ds. Hullscher, van Colijnsplaat, vroeger predikant teReouwjjk. Zondag a. e. zal ds. T. De Jager, die het beroep naar de Chr.-Geref. Kerk te Wad dingsveen heeft aangenomen, des avonds te halfzeven zijne intrede houden. Des morgens zal hjj in zijne bodiening bevestigd worden door Z(Jn vader, ds. De Jager, van Serooskerke. De inspectie der verlofgangers uit de gemeente Wassenaar zal gehouden worden te Stompwjjk aan den Leidschendam, op Don derdag 14 Juni a. s., 'b voormiddags te 10 uren. Te Schiedam is overleden op 71-jarigen leeftijd de heer J. Loopuyt, sinds 1875 lid van den Raad en van 1889 af wethouder der gemeente. Te Haarlem ie overleden de heer J. U. Pruim, directeur der H. B.-S. ter opleiding voor handel en nijverheid aldaar. Benoemd zijn tot directeur en directrice in het Diaconie-Weeshuis te Amsterdam de heer J. C. Renden en echtgenoote, thans in functie aan de „Uartha-Stichting" te Alfen aan den Rijn. —Men seint uit Batavia aan het „N. v. d. D." Benoemd xijn: Tot gouverneur van Sum. Westkust W. J. M. Micbielsen, resident van de Oostkust (Deli); tot resident van de Oostkust P. J. Koore man, resident van Tapanoeli; tot directeur van binnenlandsch bestuur G. A. Scherer, resident van de Padangache Bovenlanden. Ingevolge beschikking van den minister van oorlog zal de kolonel van den generalen staf W. Rooseboora, toegevoegd aan den chef van dien staf te Amsterdam, bij de eerst komende vacature met het bevel over een regiment infanterie worden belast. Door de erfgenamen van witlen mr. J. R. E. Uijtermark-Rietveld is aan de Nederd.- Hervormde gemeente te Heusden een kapitaal van ƒ10,900 geschonken. Naar men ons van goed ingelichte zijde mededeelt, wordt de uitgaaf van dr. Snouck Hurgronje's „De Atjehors" wel degelijk voort gezet. Het 2de deel zal binnenkort ver schijnen. Wat de „Java-Bode" en andere bladen dus meldden van verbod en staking, is „all bosh". (N. v. d. B.) De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op den 2den dezer bedroeg: bi) de Nederlandsche Bank ƒ2,494,406.25 en bij de betaalmeesters ƒ3,078,859.03, te zamen ƒ5,573,265.28. Aan de Koninklijke Militaire Academie wordt tegen 1 Sept. a. s. een leeraar in de scheikunde gevraagd. Geschiktheid om even tueel onderwijs te kunnen geven in natuur kunde strekt tot aanbeveling. Sollicitanten gelieven zich, ook tot het bekomen van in lichtingen, te wenden tot den gouverneur der Kon. Militaire Academie te Breda. Sts.-Ct Door het gorechtshof te 's Gravenhage is, ter vervulling van eene in dat college open gevallen raadsheersplaats, opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. Ph. A. J. Beuvin, vice-president der arrondissements rechtbank te Rotterdam; mr. A. Van Laer, president der arr.-rochtbank te Almoloo; mr. J. W. Van Oosterzee, rechter in ds arr.-rechtbank te 's-Gravenbage. De gemeenteraad van Deventer heeft gisteren de verordening op het wielryden zoo danig gewijzigd, dat het verboden is in straten met eene mindere breedte dan drie meter te wielrijden. Besloten werd een avondcursus in het leven te roepen voor oudere ververs, die zich gaarne de nieuwe methode van hout- en marmer- verven willen eigen maken, dezen cursus te verbinden aan de burgeravondschool en open te stellen voor ververs boven de 23 jaar, in de gemeente wonende. De cursus zal 2 jaar duren en wel gedurende de maanden Novem ber—Februari drie avonden per week, tegen betaling van ƒ1 per jaar en per leerling. De voormalige kolonel commandant der dd. Schutterij te Amsterdam, de heer Van Someren Brand, sedert verleden jaar te 's Gra- venhage wonende, is van de zware ziekte, welke hem trof, thans in zoover hersteld, dat hij, met den steun van anderen, eenige beweging buitenshuis heeft kunnen nemen. Het dividend over 1893 der Hollandsche I.Tzeren-Spoorwegmd. wordt voorgesteld met 2pCt. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 3 Juni te South ampton; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 3 Juni van Perim. Gemengd Nieuws. Gisteravond werden aan de Haar lemmerstraat opnieuw socialistische bladen gevent, waarop de venter het al heel spoedig te kwaad kreeg met het publiek. Tot zijne veiligheid werd hy naar de politiewacht geleid, by welke gelegenheid de politie agent zyne sabel heeft moeten trekken, om den venter te beschermen, aangezien men hem te lijf wilde. Do studenten-roeivereeniging „Njord" zal heden, 5 Juni, om 8 uren, ter gelegenheid van haar 20 jarig bestaan op „Rbynzigt" eene soirée houden, opgeluisterd door muziek en vuurwerk. Zy zal dan by die gelegenheid met muziek de stad doortrekken. Een werkman heeft gisteren by het graven in den grond in de Schagen- steeg op ongeveer 60 centimeter van de oppervlakte gevonden eene doodkist, waarin de beenderen van oen menschelyk ïyk. Deze vondst staat in betrekking met een in vroeger eeuwen aldaar bestaand hebbend klooster, genaamd „Schagen", met daarby behoorend kerkhof. Niet alleen op Zondag, maar des Maandags achynt men ook al niet veilig te zyn voor wielryders. Gisteravond omstreeks negen uren werd op den Zyisingel een jong- mensch door een wielrydend mensch aange reden, zoodat de aangeredene op den grond viel, een winkelhaak in zyno mouw kreeg en zyn rechterarm en -been geschaafd werden. Aan de corpswedstryden van den Nederlandschen Kegelbond, gehouden te Rotterdam, heeft o. a. de Leidsche vereeniging „Uitspanning door Inspanning" deelgenomen, aan welke vereeniging eene zilveren medaille is ten deel gevallen. By de personeele wedstryden werden pryzen behaald door de volgende stadgenooteneerste prys (gouden medaille) de heer Hattink, van „La Force"; vierde prys (verg.-zilv. med.) de heer C. J. Blankwaard, en achtste prys (zilv. med.) de heer J. F. Wafelbakker. Voor de betrekking van gemeente veldwachter te Leiderdorp hebben zich aange meld 75, zegge vyf en zeventig, sollicitanten. Morgen, don 6den Juni, van af 's morgens halftien, zal het strand onder de gemeente Wassenaar, wegens het houden van schietoefeningen, onveilig zyn, tot een tusschen de strandpalen 90 en 89 op te stellen mili tairen post. Als eene byzonderheid kan wor den gemeld, dat tusschen 27 April en 31 Mei te Wassenaar geene personen zyn overleden. Het aantal abonnementen, tot heden reeds voor het Kurhaus te Scheveningen genomen, bedraagt: 700 hoofdkaarten, 1000 bykaarten en 200 kinderkaarten, tezamen 1900. By vennis van de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage werden gisteren o. a. veroor deeld: de dienstbode aldaar, die een gouden ring, hangende aan een spyker in de keukon, ontvreemdde en ten eigen bate verkocht, tot 2 maanden; de dienstbode aldaar, die zich in haren dienst schuldig maakte aan diefstal van onderscheidene goederen en kleinigheden, tot 2 maandende koetsier van de gemeente reiniging aldaar, die een persoon thans overleden - in het Alexandersveld te dier stede mishandelde en hem verder hulpeloos liet liggen, tot 3 maandende Haagsche dienstbode, die, uit wraak, ten huize, waar zy diende, den vloer van den zolder met olie en zwartsel insmeerde, tot 14 dijen hechtenis. Geiyk we reeds meldden, is Zater dagavond aan het Hollandsche Spoorwegstation te '8 Gravenhage onverwachts overleden eene onbekende vrouw ouderdom 55 a 60 jaar gekleed met zwart kapot-hoedje met fluweel en bloemen; zwart zyden ïyf en dito rok; molières, 3 witte rokken, een rood gespikkeld nachtjak, wit gebreide borstrok, wit flanellen hemd en onderbroek, alles ongemerkt. De commissaris van politie der 1ste afdee- ling te 's Gravenhage verzoekt zoo spoedig mogelyk inlichtingen. Op de Leidschestraat by het Leidscheplein te Amsterdam is een meisje door een „aapje" overreden en op de plaats dood gebleven. De Rus Samiljan, die in voor- loopige hechtenis zat op last van den rechter commissaris, als verdacht van opzettelyke brandstichting te Amsterdam, is op vrye voeten gesteld. Te Bathmen is, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, de boerenerve „het Oostermaat" geheel afgebrand. Behalve 2 varkens, die in de vlammen zyn omgekomeD, is de gobeele inboedel gered. Eenige kinderen in 't Friesche dorp Nykerk speelden met lucifers achter eene huizinge, waarin drie arbeidersgezinnen waren gehuisvest; het gebouw werd met alles wat er in was eene prooi dor vlammen. Reeds werd bericht, dat naar de rechtbank te Middelburg was verwezen de 69-jarige burgemeester der gemeente Graauw, wegens het opzettelijk valsch voor lezen van een stembriefje ter benoeming van een hoofd der openbare school, ten einde daardoor zyn candidaat gekozen te zien. Dit staat evenwel niet in de akte van beschuldiging vermeld. Daarin leest men dat do burgemeester drie briefjes heeft voorgelezen met den naam De Keysor en vier mot den naam Wiegman, terwijl in werkelykbeid de heer Wiegman slechts drie en do heer De Keyser vier stemmen had verkregen, zoodat dezo be noemd was. Eenige landbouwers in de ge meente Westdongeradeol (Fr.) hebben eono vergadering gehouden tot het invoeren van een vasten loonstandaard voor hunne arbeiders. Er is in die byeenkomst een reglement ont worpen tot regeling der loonen van do losse en vaste arbeiders, om by geschil tusschen den werkgever en den werkman toegepast te worden. Zondagmiddag zakte in do Malie baan te Utrecht iemand, die op een bankje zat, plotseling ineen. Hy werd naar hot pohtiebureel aan de Maliebrug gebracht, waar een genees kundige den dood constateerde. Zynlykwerd per vigilante naar zyne woning in het Stevens fundatie gebracht. Des morgens te halfvyf is achter het fort de Bilt het ïyk van een jongmensch, tusschen 26 en 28 jaar oud, gevonden. De ruim 80-jarige melkverkooper B. aldaar werd, terwyl by met zyn melkstel over de Willemsbrug reed, plotseling door eene beroerte getroffen, ten gevolge waarvan hy ineenzakte en onmiddellyk overleed. Het ïyk werd por raderbaar naar de Waterstraat, waar de man woonde, overgebracht. H. E., te Winschoten, die 7 Mei by de kassiersfirma Groeneveld aldaar 15,000 heeft gestolen, kan, volgens een door dr. Th. HaakmaTresling ingesteld geneeskundig onderj zoek, niet toerekenbaar worden geacht. Beloonde moed. Een van de reizigers van den op 1 Mei 11. te Barendrecht in brand geraakten trein, die uit nadere mede- deelingen vernam dat het in het byzondor aan de groote mate van koelbloedigheid en van tegenwoordigheid van geest van den machinist D. Piggo te danken is geweest, dat grootore onheilen voorkomen werden, en dat door zyn heldenmoed vermoedelyk bet leven van eenige reizigers werd gered, heeft ge meend ook na de belooning, diePiggevan de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappy ontving uit waardeering, dien machinist een stoffelyk biyk van hulde te moeten aan bieden. Hy stelde daarom ten behoeve van machinist Pigge, tot aanmoediging en tot aansporing ter navolging Tan zyn manmoedig gedrag voor andere machinisten, eene som van ƒ500 be schikbaar en verzocht, daar hy onbekend wenschte te blyven, aan den raad van admi nistratie der H. IJ.-S.-Mé. dit ter kennis van Pigge te brengen en het bedrag te adminis- treeren en aan te wenden in Pigge's belang en dat van zyn huisgezin. In den internationalen schietwed- slryd, by gelegenheid van het feest der burger wacht te Antwerpen Zondag gehouden, hebben de Hollanders de eer van hun land kranig opge houden. De uitslag van den kamp tusschen buitenlandsche corpsen was als volgt: 1ste prys, Rotterdam, bevelhebber Van Buren, 15 kogels, 32 punten; 2de Amsterdam, 15 kogels, 31 p.; 3de Zieriksee, 15 kogels, 31 p.; 4de Nymegen, 15 kogels, 29 p.; 5de Rotterdam, 14 kogels, 25 punten. Aan de Nederlandscho schuttory, by wier oprukken het „Wien Neerlandsch bloed" was gespeeld, viel vanwege de bevolking eene ware ovatie ten deel. Do Nederlanders werden met luidruchtige toejuichingen begroet. Binnen betrekkelyk korten tyd, heeft men te Rotterdam gisteravond aldaar weer eenige Rotterdammers feesteiyk in kunnen halen, die in don vreemde den Nederlandschen naam hoog hebben gehouden. Het voor deze gelegenheid gebruikeiyk pro gramma werd ook thans weer afgewerkt: feeetelykeontvaDgstaanhet station, met muziek, bloemen en kransen, feesttocht door de stad, omstuwd door eene groote schare belangstel lenden, en eindelyk feestwoorden, feestdronken en feestmuziek in de officierensociëteit. De stoomoliefabriek te Akkrum van den heer Twynstra is afgebrand. Vyftig last lynzaad is ook door de vlammen verteerd. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. De „Temps" meldt uit Engeland dat lord Francis Pelham-Clinton Hope, oudste broeder van den hertog van Newcastle, failliet is gegaan. Het passief bedraagt 10,131,925 fr., het actief 4,851,050 fr. Een anarchisticch drama. Te Turyn speelt men thans eiken avond voor eene stampvolle zaal een drama up to date, namelyk: „Het leven en sterven van den anarchist Henry." Het laatste bedryf toont in allo byzonderheden de terechtstelling. Henry wordt naar de valbyl geleid en beklimt het schavot. Dan legt hy het hoofd neer, het mes valt, het hoofd wordt van den romp gescheiden en oeno golf bloeds stroomt uit de slagader. De „Woser Ztg." heeft aan eon particulieren brief de volgende byzonderhoden ontleend betreflendo do verschrikkolyke aard beving in Venezuela, waarby, naar men ver meldt, eenige duizenden menschen omgeko men zyn. Te Maracaibo werden in den nacht van 30 April op 1 Mei drie buitengewoon krach tige schokken gevoeld, die ieder een minuut of twee duurden. De huizen wankelden op hunno grondvesten, één stortte in, andere be kwamen voel schade. Hoewol te La Ceiba do schokken onafgebroken drie uren aanhielden, stortte daar geen onkel huis in. La Coibita daarentegen ligt geheel in puin. Den 28sten April werd te Santa Barara de eerste schok gevoeld. De booraen bogen ter aarde, de rivier trad buiten de oevers en sleurde vele inwo ners met zich mede. De schok duurde 4 minuten. De vier volgende dagen hielden do schokken aan, doch zy waren toen minder sterk dan de eerste maal. De schade, hier aan de huizen aangericht, is niet groot. Te Orte Canno del Padre stortten vele huizen in, de grond opende zich op verscbillonde plaatsen en uit de scheuren stroomde donker gekleurd, onaangenaam riekend water. De spoorstaven namen alle mogelyke vormen aan en waren zelfs in kleine Btukjes gebroken. Te Tula kwamen 9 personen om, do geheele plaats is verwoest; te Mesa de la Culebra vonden 10 inwoners den dood; alle huizen stortten in. Hetzelfde geschiedde met Chiguara. Lagunillas is van den aardbodem verdwenen met al zyne bewoners. Van de 1500 inwoners van Santa-Cruz de Tovar konden zich slechts 3 redden, de overigen verloren het leven. Do behandeling der rechtzaak betref fende liet Yalsche Bankpapier. Zevende dag. Een paar minuten voor halfelf wordt de terechtzitting hervat. Wederom zyn do gere serveerde plaatsen ingenomen door tal van belangstellenden, die van den president verlof daartoe hebben bekomen. De beklaagden, met uitzondering van Krausse en mad. Toubaerts, zien er opgewekt, Van Liemt en Arnzt zelfs vroolyk uit en schynen vol gooden moed te zyn. Vóór het binnentreden der rechtbank had mad. Toubaerts twist met Krausse. De woor den „je moest je schamen" hoorde een der verslaggevers duidelyk. By do voortgezette behandeling der zaak hadden de pleidooien plaats der vyf overige beklaagden. Voor beklaagde Sinnige trad als verdediger op mr. M. M. Taytelbaum, die tot vryspraak concludeerde. Spr. was van oordeel, dat de getuigen niets bewezen hadden wat Sinnige betrof, en dat deze, toen hy van Krausse 3 bankbiljetten a f 100 ontving, niet wist dat ze valsch waren. In zyn pleidooi voor beklaagde Arnzt wees mr. L. M. Frcdanus van Gelder er op, dat het leven van zyn cliënt vry wel als verwoest gequalificeerd kon worden. Hy was in Indië geweest, had als soldaat gediend, enz.twaalf ambachten, dertien ongelukken. Zyn karakter was door de levensomstandigheden lichtzinnig geworden. Ook omtrent dezen beklaagde waren de verklaringen der getuigen niet bewezen. Aan het eind van zyn pleidooi keurde plei ter het scherp af, dat de heer Batelt in do instructie den beklaagde had aangeduid als een flesschentrekker. Dit deed niets ter zake, zoodat het niet moest geschied zyn, doch bovendien was het niet waar. PI. merkte op dat zyn cliënt met goed succes een rywielhandel dreef en zyne ver plichtingen nakwam. Eindelyk meent pl., dat het O. M. in zyn eisch (5 jaar) tegen Arnzt, boven en buiten zyne bevoegdheid is gegaan. Pl. concludeerde dus tot vryspraak, subsidiair eene lichte straf. Mr. C. J. M. Wilde betoogde als verdediger voor beklaagde Remptdat het niet uitdruk- kelyk was gebleken, dat de biljetten, door Rempt uitgegeven, eene juiste dagteekening hadden, in dien zin nl., dat de biljetten b.v. de onderteekening droegen van Pierson en gedagteekend waren 1893, toen dezo geen president der Nederlandsche Bank meer was. Voorts meende pleiter dat de feiten, Rempt ten laste golegd, als één doorloopend misdryf moesten worden beschouwd door do eenheid van besluit en de continuïteit van tyd en plaats, wat de uitgifte betrof. Pleiter vroeg eene lichtere straf, met het oog op beklaagdes jeugd en zyne volledige beken tonis. De verdodiger van Keese is thans aan het woord. Mr. J. C. Post betoogt dat door niets is bewezen dat bekl. werkelyk valsche biljetten heeft uitgegeven en evenmin dat, zoo ze al valsch waren, bekl. zulks zou bobben geweten. Uitvoerig werd door pl. betoogd dat geene enkele omstandigheid aanwezig is, die de schuld van bekl. bewyst; daarom vroeg pl. vryspraak, subs, eene vool lichtere straf. Zich aansluitonde by een zyner geachte confraters begon mr. W. K. Westendorp zyn plei dooi voor beklaagde Löschhe met een Engelsch spreekwoord: „last not least." Ging menden gewonen loop der zaken na en overwoog men ernstig het eenvoudig verhaal van Löschlte omtrent het gebeurde, dan bleef het waar- scbynlyke intact. Juist door de zaken anders voor te stellen, kwam men tot ongerymdheden. Ten nadeelo van dezen bekl. is volstrekt niets gebleken. Dat er indertyd eens eens huiszoeking by hem is gedaan, is toch waariyk geen bezwarend getuigenis. Op bekl., die in armeiyke omstandigheden verkeert, is gevonden een bedrag van één ryksdaalder en één cent, welk bedrag hy tydens zyne preventieve hechtenis aan zyne vrouw hoeft gelaten om in haar onderhoud te voorzien (gelach). Dat bekl. tegenover Delg eene onwaarheid sprak, was eenvoudig omdat Deig wat aan-, geschoten was en Lëscbke een loopje met, hem wilde nemen. Als men zulke leugens in aanmerking wilde nemen, zou men wel kunnen zeggen dat wy den ganscben dag door liegen (gelach.) Met overtuiging pleitte de verdediger vry spraak. Mr. Westendorp gaf der rechtbank nogmaals met nadruk in overweging, beklaagde onmiddellyk in vryheid te stellen, met het oog op zyn gezondheidstoestand; hieromtrent was er periculum in mora. Na dit zeer pittige en soms geestige betoog kwam opnieuw bet woord aan den ambtenaar van het O. M. (mr. Regout), voor diens repliek. Daarin vei klaarde het Openhaar Ministerie zich diep gegriefd door den toon, welken mr. Heemskerk, verdediger van Frey, in zyn plei dooi gebezigd had, een toon, zóó scherp, dat de voorzitter den verdediger oenmaal tot de orde had geroepen. Yoorts was spr. van oordeel, dat de ge schiedenis van het wetboek van strafrecht de opinie van mr. D. Simons, verdediger van Krausse, weersprak, nl. dat bankbiljetten met oen stempel scheurpapier zouden zyn, m. a. w. dat het namaken van bankbiljetten niet straf baar zou zyn in deze zaak. In de Tweede Kamer was nl. door een lid tot den minister oene vraag hieromtrent gericht en deze bad in dien zin geantwoord, dat de drukpers speciaal niet straffeloos te werk zou kunnen gaan. Wat betreft het beschouwen van de feiten als ééne voortgezette handeling, wees spr. op eenige vonnissen. Was het bejagen van eens anders grond beschouwd als ééne voortgezette handeling, niet minder juist had deze recht bank by de sociëteiten quaestie meerdere straffen opgelegd en do overtreding niet beschouwd als ééne voortgezette handeling. Luce clarius stond volgens het O. M. vast

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1