H\ 10511 Donderdag 31 Mei. A0. 1894 Dit nommer toestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 30 Mei. t§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De slavin van den doode. i i -.1, ji'1 LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Eerste Blad Omtrent den Arbeidsraad voor de bouw en aanverwante vakken alhier, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, kan nog het volgende worden medegedeeld: Ieder jaar, te beginnen in Januari 1896, treedt een vierde gedeelte der leden van den Raad af, volgens een door den Raad op te maken rooster. De nieuwe leden worden benoemd door dezelfde vereeniging, welke hunne voorgan gers had afgevaardigd. Indien eene der vereenigingen weigert of in gebreke blijft oene benoeming te doen, noodigt de Raad eene andere vereeniging, zooveel mogelijk van gelijken aard, daartoe uit. Met uitzondering van den voorzitter en den secretaris, ajjn de aftredenden niet terstond herkiesbaar. Tusschentijd8 openvallende plaatsen in den Raad worden op dezelfde wijze aangevuld. Is do secretaris-penningmeester geen lid van den Raad, dan treedt hy af om de vier jaren en is terstond herkiesbaar. Tot lid van den Raad, als patroon of als werkman, is alleen verkiesbaar wie een tot de bouw- of aanverwante vakken behoorend be drijf uitoefent en daarin ten minste vijfjaren is werkzaam geweest. Het lid, dat, als patroon of als werkman gekozen, ophoudt als zoodanig een tot de genoemde vakken behoorend be drijf uit te oefenen, houdt tegelijkertijd op lid van den Raad te zijn. Niemand is tot lid van den Raad verkies baar, die niet ten minste twee jaren in Leiden of eene der aangrenzende gemeenten woont en die niet den leeftijd van vijf en twintig jaren heeft bereikt. Een ieder kan zich, mits schriftelijk, in zaken, tot den werkkring van den Raad behoorende, tot hem richten. Verder zijn alle leden van den Raad aange wezen om klachten aan te hooren en in den Raad te brengeD. Zy zijn gehouden den voor zitter tijdig daarvan in kennis te stellen, opdat de ter vergadering te behandelen zaak op het oproepingsbriefje kan worden vermeld. Zoo noodig zullen de belanghebbende per sonen worden uitgenoodigd ter vergadering van den Raad te verschijnen, ten einde hunne zaak voor te dragen. Gedurende zittingen van den Raad kan deze toestaan, dat men zich ook mondeling tot hem wende. De leden van den Raad en de secretaris- penningmeester verbinden zich tot geheimhou ding van de behandelde onderwerpen, beraad slagingen en besluiten, zoolang, totdat de Raad de geheimhouding opheft. De Raad vergadert in den regel eens per maand op door hem te bepalen en aan te kondigen tijd en plaats. Buitengewone vergaderingen worden gehou den, wanneer de voorzitter dit noodig acht PRIJS DER AD VERTENTIÉN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel moer/" 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.06 berokend. of vier leden het, met opgaaf der te behan delen onderwerpen, verlangen. De R?ad kan omtrent de regeling zyner werkzaamheden een huishoudelijk reglement ▼aststellen. Tot bestrijding der onvermijdelijke onkosten, wordt jaarlijks door elke in den Raad ver tegenwoordigde vereeniging aan den Raad afgestaan e9n zeker bedrag volgens nadere regeling. Jaarlijks in de maand Januari wordt eene algemeene vergadering gehouden, waartoe van elke der veroenigingen, die tot vertegenwoor diging in den Raad bevoegd zijn, twee afge vaardigden worden uitgenoodigd. Op deze vergadering brengt de secretaris- penningmeester verslag uit over het afgeloopen jaar en doet rekeniDg en verantwoording van zijn geldelijk beheer. Het jaarverslag wordt aan de in den Raad vertegenwoordigde ver eenigingen toegezonden en in druk verkrijg baar gesteld. Ingeval eene der in den Raad vertegen woordigde vereenigingen mocht ophouden te bestaan, kan de algemeene vergadering eene andere dergelijke vereeniging uitnoodigen, in hare plaats te treden. Gedurende de 1ste helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: K. De Lang, Bijleveld Wenters, Amsterdam; K. A. Keilhols, A. Sauer, Den Haag; R. Hazenoot, Katwijk; C. H. Van "Wyk, Utrecht; J. Booi Ezn., "W. Den Ouden, N. Siiekerbuik, niet vermeld. Briefkaarten: P. F. Stoff, Kriensen, Wed. P. Koster, Amsterdam; S. Arlders, Delft. Brieven, verzonden geweest naar Duitschland I. Linckens, Aken; P. Boer, Rheine; - naar Frankrijk: Juliette Toutain, Parijs. Hedenmiddag ontvingen wy nog de „Deli- Crt." van 2 Mei. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore al hier moeten de brieven, enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.30 bezorgd zijn. Do wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Den 4den, 5den en 6den Juni a. s zullen, onder leiding van den kolonel commandant v. het 4de reg. inf., in den omtrek alhier, kader manoeuvres worden gehouden, waaraan door verschillende hoofd- en verdere officieren van het garnizoen zal worden deelgenomen. Naar wij vernemen, zal mr. P. A. Tichelaar, subst.-griffier bij de rechtbank te Amsterdam, benoemd worden tot lector in het Romeinsche recht te Leiden, om de colleges van prof. Drucker waar te nemen, tijdens diens non-activiteit. Vad Tot onderwijzer aan de Christelijke school te Hazerswoude is benoemd de heer W. Riemersma, te Garijp. Tot leden van het bestuur van den Zuid- zijder- en Boezempolder, onder de gemeente Bodegrave, zijn herkozen de heeren J. Van Veldhuizen en H. Koster Hz. De op 28 Mei te Alkemade plaats gehad hebbende keuring van paarden door de remonte- commissie, is voor Alkemade, vergeleken by andere gemeenten, vry gunstig te noemen. Van de twintig paarden toch, die voor deze keuring waren opgeroepen, en waarvan er slechts 15 aanwezig waren, 4 waren ver kocht en één ontbrak om byzondere redenen werden er zeven goedgekeurd, zynde drie voor trein- en vier voor battery-paard. Ook te Nieuwveen is de rykspaardenkeuring gehouden. Van de 10 aanwezige paarden werden er 3 goedgekeurd. Uit de naburige gemeenten Zevenhoven en Nieuwkoop waren aldaar aangebracht 16 en 12 paarden, waarvan respectieveiyk 3 en 1 werden goedgekeurd. De heer A. Nolen, te Schiedam, is tot directeur der academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam benoemd. Den heer C. F. Cordes, kunstschilder te 's-Hertogenboscb, is door de familie van den overleden Commissaris der Konic/in in de prov. Noord-Brabant, de opdracht gedaan om van den geëerden doode een portret in olie verf te vervaardigen. Do heer Cordes heeft, in verband hiermede, en wyi hy by dat werk slechts kan beschikken over eene min geslaagde photographie van den overledene, nog van het ïyk eene schotsteekening genomen. By koninklyk besluit van 28 dezer is: lo. De Commissaris der Koningin in Zuid Holland gemachtigd tot het byeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone ver gadering op Dinsdag 12 Juni a. s., om dan aan de orde te stellen do verkiezing van een lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van mr. J. Van Gennep; 2o. de Commissaris der Koningin in Gelder land gemachtigd tot het byeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone verga dering op Dinsdag 19 Juni a. s., om dan over te gaan tot de* verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten, in de plaats van wylon G. H. Thomassen Thuessink van der Hoop. De tydelyke waarnemiDg van do be trekking van Commissaris der Koningin in Noord Brabant, is by koninklyk besluit van 26 Mei opgedragen aan mr. L. A. N. Gerrits, lid van Gedeputeerde Staten. Do Raad der gemeente Hilversum be noemde in zyne vergadering van gisteren tot leden der plaatselyke schoolcommissie: mevr. Koopman, geb. Van Hengel, baronesse Sloet tot Everloo geb. Gompertz, benevens den heer H. De Groot. Het „Pharmaceutisch "Weekblad" deelt mede dat by de aanstaande uniform verandering, in Juni by do marino in te voeren, ook de apothekers de epauletten zullen krygen en zy daardoor, althans wat hunne kleeding aangaat, veel meer zullen afwyken van de overige officieren der zeemacht. Het stoomschip „Lawoe," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 29 Mei van Southamp ton; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 28 Mei te Padang; de „Spaarndam" arriveerde 27 Mei van Rot terdam te Nieuw-York; de „Ardjoono", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 28 Mei Wight; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 29 Mei te Genua; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rot terdam, passeerde 29 Mei Prawlepoint; do „Salak", van Rotterdam naar Java, is 29 Mei te Port Said aangekomen. By koninklyk besluit is met ingang van 1 Juni a. s. opnieuw benoemd tot school opziener in het arrondissement Roermond dr. J. L. Herten, aldaar. Vergund aan den officier van gez. 1ste kl. by de zeemacht J. Byi, de luitenants ter zee 2de kl. H. E. baron Van Asbeck, A. H. C. Heydeman en F. Smit, en don off. van adm. 2de kl. E. G. De Wys, het aannemen der versierselen van ridder der orde van den Draak van Annam. Pensioen verleend aan: A. Boshoven, com mies 1ste kl. by 'sRyks bel., 438; C. W. Baan, id. ƒ501; D. S. Bodde, commies-verifi- cateur 1ste cat., 700; J. W. Veen Valck, ontv. der accynzen, ƒ3000; G. C. DeWaardt, ontvanger der directe belastingen, ƒ1467; J. Van den Berg, commies 1ste kl. by 's ryks bel., ƒ533; jhr. C. J. Bloys van Treslong, commies-ontvanger 2de cat., 544; L. Van der Have, commies 1ste kl. by 's ryks bel., 541; A. Vergouwe, id., 435; J. C. Hosang, eerder weduwe van den opzichter by de wer ken der verruiming van den Baardwykschen Overlaat, M. Pendraat, thans weduwe van F. Klaassen, ƒ100 'sjaars. Benoemd tot adjunct commies by de alge meene rekenkamer de heer H. Hilbers, thans eerste klerk. Kcurlag van vee cn vlecücli. Een belangryk rapport is verschonen. Het hoofdbestuur der Maatschappy ter be vordering der Veeartaenykuude in Nederland heeft, in opdracht der algemeene vergadering, een zeer zaakryk verslag uitgebracht, houdende de resultaten van het onderzoek naar den toestand der keuring van vee en vleesch hier te lande. Het is eene zeer omvangryke taak, waarmee de voorzitter en de secretaris van het hoofd bestuur, de heeren D. F. Van Esveld en dr. L. J. Van der Harst, beiden leeraar aan 's Ryks veeartsenyschool te Utrecht, werden belast, en het heeft hun veel moeite en tyd gekost om de talryke gegevens te verzamelen, welke den inhoud van het 188 pagina's tellende boekdeel vormen. Langs de wegen, die het hoofdbestuur volgde, en met de verschillende middelen, die het bezigdo, is het gelukt een overzicht te verkrygen van de bestaande be palingen omtrent de keuring van vee en vleesch, in ruimen zin genomen over nagenoeg alle gemeenten van ons land. Het rapport bevat een uitvoerig verslag van den toestand in alle provinciën, toege licht door kaarten en tabellen, een overzicht over het geheele land, een relaas van de pogingen, van verschillende zyden aangewend, om tot eene rykskeuring of ten minste tot eene betere keuring te goraken, de vleeschkeurlng in de voornaamste landen van Europa, enz. De conclusies van dit rapport zyn de volgende 1. Met het oog op het algemeen welzfin, speciaal op de volksgezondheid, is hot jod- zakelyk dat in Nederland van Rijkswege keuring worde ingevoerd van alle veo en vleesch. 2. Dezo keuring moet by het levende en daarna by het geslachte dier plaats hebben, waarby de ingewanden eteeds moeten worden onderzocht. 3. Van dieren, in nood geslacht, mag, even min als van gestorven dieren, iets in den handel komen, voordat, by een behoorlyk onderzoek door een deskundige, is uitgemaakt dat het vleesch, enz., van dat dier afkomstig, geschikt is voor de com6umtie. 4. Als keurmeester worden in de eerst® plaats aangewezen de veeartsen, verder do geneeskundigen en empiristenby gebrek aan voldoend personeel kunnen ook andere per sonen als keurmeester optreden, mits niet by noodslachting en gestorven dieren wan neer zy voor eene commissie, daartoe aange steld, blyken hebben gegeven dat zy denoodige kennis als keurmeester bezitten. 5. Mochten er onoverkomeiyke bezwaren bestaan tegen de keuring van alle z. g. n. gezond te slachten dieren, dan blyft niette min de keuring van alle in nood geslachte en gestorven dieren, door deskundig personeel, absoluut noodig. 6 De oprichting van algemeene slacht huizen, mot verplichting aldaar te slachten, is in alle gemeenten met meer dan 5000 of 7000 inwoners noodig. 7. Voor kleinere gemeenten kunnen abattoirs, zooveel mogelyk in het centrum van een kl ing, worden aangebracht, of wel het te slachten vee moet naar naastbybggende abaitoirs worden vervoerd. Gemengd Nieuws. In verband met den brand op de Breestraat alhier kan nog worden gemold dat huis en inboedel van den heer M. Speyer verzekerd zyn by de Algemeene Brand waarborg-Maatschappy te Rotterdam (directie de heeren Dunlop, Burger, Van Oosterzee 6n Van der Looy) waarvan de heer W. C. Zuurdeeg correspondent is, alsmede dat de schade, aan inboedel en pand door den brand veroor zaakt, met de kosten van taxatie bedraagt ongeveer ƒ8000 (het zuivere bedrag is ƒ7714.75), welke nog deze week wordt uit betaald, doch dat do Maatschappy voornemens is, de haar berokkende schade in rechten te verhalen. De heer B. M. Duyser, vroeger pachter der buffetten in de Stadszaal, heeft zich thans te Antwerpen gevestigd, alwaar hy eveneens buffetpachter is. Een tweejarig kindje van zeke ren P. viel gistermiddag op hot Schelpenpad door de ruiten en bezeerde zich zoodanig, dat het naar het ziekenhuis werd gebracht. De jury vandenuniverciteits- roeiwedstryd heeft beslist dat het nummer „jonge vier" zal worden overgeroeid op de aanstaande race te Oudshoorn by 's Mole- naarsbrug. 3) Hy sprak met inspanning van al zyne zelf- beboersching, maakte voor haar eene buiging en ging met vasten tred en trotsche hou ding heen. Hot was hem aan te zien dat hy eindeiyk de moeilyke overwinning op zichzelven be haald had. Zy gevoelde dat en dat hy nimmer zou terugkomen. Eerst wilde zy li9m terugroepen, maar haar trots verzette zich daartegen. De deur viel achter hem in het slot by was wog om nimmer weer terug te keerenl Zy wist het. Het moost zyn, al had zy ook niet in haat en wrok van hem willen scheiden - het was nu eenmaal zoo ver. II. Onrustig, opgewonden, bijna koortsachtig ging zy de kamer op en neer. Eensklaps bleef zy, als door eene geheimzinnige macht aangotrokken, voor het portret van haren overleden man staan en aanschouwde het met smartelyke blikken. Hot was zoo stil om haar heen, alsof zy alleen op de wereld was. Alleen de regen kletterde tegen de ruiten eentonig, onver moeid. En in het groote, voornaam gestoffeerde vertrek, met de donkere meubelen, de mat- kleurige tapyten en het roode behangsel was het vandaag byzonder donker, omdat buiten alles grauwen somber was volstrekt niet voorjaarsachtig. Zy dacht aan haar kort huweiyksgeluk het duurde slechts drie jaren, en haar man had haar zoo eindeloos liefgehad, dat by haar van jaloerschheid van de wereld afzonderde. Doch zy was jong, schoon, levonslustig, en toen do ryke industriëel haar aan de be krompen verhoudingen van het ouderiyke huis ontrukte en haar met alle praal, met alle pracht van den rykdom omringde, toen hoopte zy ook op een genotvol, vrooiyk, bont af wisselend leven en bedroog zich daarin. Hy sloot haar in zyn weelderig huis als achter haremmuren op en beschermde haar angstig voor de blikken van andere mannen. Hy droeg haar op de handen, maar zy ge voelde zich als een gevangen vogeltje en haakte naar het volle leven, naar de schit terende balzaal. Tevergeefs 1 Hy wilde haar geheel alleen voor zichzelven. En eenmaal had er een heftig tooneel tus- schen hen plaats. De jonge vrouw verzette zich tegen dit afzonderingssysteem van den echtgenoot, het kwam tot hartstochtelyke verwyten en klach ten en tot harde woorden, en het einde daar van was, dat de echtgenooten weken lang verbitterd, byna vyandig tegenover elkaar stonden. Maar eindelyk kwam het toch tot eene verzoening, en in de overweldigende zaligheid van den nieuw gesloten vrede be loofden zy elkander, alleen voor elkander te leven en te sterven r beloofden zy elkander liefde en trouw aan dezo en aan gene zyde van het graf. Kort daarna moest Richard voor zaken op reis. Hy bleef een viereljaar uit, en toen hy terugkwam, scheen hy der jonge vrouw iets veranderd toe; hy zag er bleek onbevangen, byna bedrukt uit. Ook vond zy hom meer malen, als zy onverwacht in zyne .kamer kwam, in diep gepeins verzonken, in de yie ruimte starende, en daarby was hij ook dik- wyis buitengewoon zenuwachtig. Nu kwelde haar in stilte de vrees, dat hy haar een geheim verborg, en zy brak zich het hoofd er mee, wat het wel kon wezen. Raden kon zy het niet, en vragen, uithooren wilde zy niet. Hy moest het haar zelf zeggen, zelf zooveel vertrouwen in haar stellen, haar alles, wat hem betrof, vryeiyk te bekennen. Hy sprak er evenwel niets over en werd mettertyd ook weer onbevangen, vrooiyk en vry, en ofschoon hy nu menigen avond buitens huis was en laat thuis kwam, bedacht hy nu meer dan ooit zyne jonge vrouw met lieve attenties en kostbare verrassingen, zoodat zy geeao reden had eenigen argwaan te koes teren. Integendeel: hare liefde voor denman werd steeds inniger. Zoo ging een jaar voorby, toen kwam het verschrikkeiyke oogenblik, waarop Richard door den typhus werd aangetast, en negen maanden later het huiveringwekkende oogen blik, waarop hy in den bloei zynor jaren stierf wanhopig, dat by zyne schoone, vurig beminde vrouw moest achterlaten, nog meer echter gekweld door de pynlyke ge dachte. dat zy een ander méér zou kunnen liefhebben dan hem en hem vergeten. Hot meest echter kwelde hem oene andere go- dachte, die hy met in staat was in woorden te brengen. Toen hy eindelyk daartoe den moed vond, was het reeds te laat en kon niet meer spreken; zoo moost hy dan zyn geheim mee in het graf nemen en meer dan dat: do vryheid zyner jonge vrouw. Zy wist het niet, vermoedde het niet. Zy begreep het verkeerd en handelde daarnaar. Ontroostbaar, vertwyfelend over den vroegen dood van den geliefden man, bestormd door berouwvolle gedachten over haar zoo dikwyis aan den dag gelegd onverstand en ondank baarheid, zwoer zy hem in zyn stervensuur nog eenmaal eeuwige trouw. Het werd haar daarby lichter om het hart, en zy waande hare gelofte steeds met opgeruimden geest en biymoedighoid te kunnen houden. En weer wilde hy spreken en kon niet. Alleen zyn oog sprak met een blik, zóó vol verdriet, angst en wroeging, dat heur hart dreigde te breken. Zy begreep hem niet, raadde niet, dat hy op den drempel der eeuwigheid alle men- scholyke zelfzucht en ongerechtigheid afgelegd had en haar vry wilde maken. Het scheen haar toe, alsof bittere twyfel uit zyn blik sprak, en om hem ook den laatsten twyfel te ontnemen, sprak zy nog eenmaal luid en plechtig: „Ik zweer het 1" Toen streed de stervende den laatsten stryd met het vliedende leven. Zyne trekken ver raadden een smartelyken doodsstryd, toon hii met bovenmenscheliike inspanning der wilskracht het vliedende leven wilde tegen houden. En bet gelukte hem. Hy richtte zich half op aNeen!" kwam bet met moeite van zyne meer en meer verbleekende lippen en het bleef by dit eene woord. "Want in hot volgende oogenblik viel hy in de kussens terug en was niet meer. Vyf jaren waren sedert voorbygegaan. Zy waren haar recht lang, dikwyis ook eenigs- zins bang gevallen, hare gelofte had haar in zoo menig oogenblik gekneld, doch dapper had zy zichzelve telkens weer overwonnen. NeenHet mocht haar niet moeiiyk vallen t Het was zoet en verheffend, eene schuld van dankbaarheid en liefde af te doen en Richard had haar ook met onwankelbare trouw bemind. Doch toen zy nu zoo in ernstig gepeins mar zyn portret zag, scheen het haar plot- gel mg toe, als drukte dit fijn gesneden mannen- gelaat geene goedheid, geene grootmoedigheid, geeno menschenliefde uit. Elke trek kwam haar zóó koud, zelfzuchtig voor en de uit drukking der oogen zóó trotsch, gebiedend, dwingend, dat het baar zeer deed. Als zy hem eens voor beter gehouden had dan hy werkeiyk geweest wasl Ala hy Zy legde de handen op de borst en staarde ontzet het portret aan. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 1