Door de heoren H. Hubenet, cand. arts, geboren te Eelde, en W. F. J. Uffolie, cand.- arts, geboren te Arnhem, werd heden te Groningen het eerste gedeelte van het arts examen afgelegd. De Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust to Utrecht hield eergisteravond eene samenkomst met de sigaren-fabrikanten en handelaren, ter bespreking der vraag, of het niet wenschelyk zou zyn, des Zondags hunne winkels gesloten te hebben. De aanwezigen waren tot die sluiting be reid, mits de maatregel algemeen werd. De voorzitter verheugde zich daarover, doch het resultaat is gering, als men weet dat maar 15 van de 250 opgeroepenen waren verschenen. In verband met het overladen van den Commissaris der Koningin zijn Gedeputeerde Staten van Noord Brabant heden Zaterdag in buiu ngewone vergadering bijengeroepen. Omtrent het leven van jhr. rar. P.J.Bosch van Drakestein, gisternacht overleden, wordt het navolgende gemeld: De overledene, te Amsterdam 15 Februari 1825 geboren, was aanvankelijk praktizeerend advocaat en lid van den gemeenteraad aldaar, werd later tot rechter in de rechtbank te Amersfoort benoemd, terwijl hij 25 Septem ber 1856 tot het ambt van Commissaris des Konings in Noord Brabant werd geroepen. Tijdens z(jne langdurige loopbaan heeft Bosch van Drakestein buitengewoon veel goeds tot stand gebracht, vooral door verbetering der wegen, aanleg van vaarten en bevordering van de landbouwbelangen. Aan onderscheidingen heeft het hem niet ontbroken. Zoo was hy commandeur der orde van den Ned. Leeuw, grootkruis van de orde van de Eikekroon, ridder 2de klasse van den Gouden Leeuw van Nassau, kamerheer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. Koning Willem III, enz. Om zijn rechtschapen karakter en grooten liefdadigheidszin, o. a. gebleken bij de rampen van den watersnood, was de overledene in Noord Brabant algemeen zeer hoog geacht en zjjn afsterven wordt diop betreurd. Te Utrecht is geslaagd als semi-arts de heer J. F. Vis. Tot arts zijn bevorderd de heeren M. C. Cartier van Dissel en R. S. Hermanide8. Door den minister van koloniën is dr. E. Bonebakker gesteld ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot leeraar in de aardrijkskunde en de Nederlandsche taal bij iet middelbaar onderwijs in Nederlandsch-Indië. Na een heftig debat besloot de Liberale Kiesvereeuiging te Tiel met 13 tegen 12 ïtoinmen uit de „Liberale Unio" to treden. Naar men zegt, worden er pogingen aan gewend tot het oprichten eener meer vooruit strevende kiesvereeniging. De minister van buitenlaudsche zaken Srengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ölykens bericht van Harer Majesteits gezant /e Brussel, de in- en doorvoer van varkens Dit Nederland in en doof het groothertogdom Luxomburg tot nader order is verboden. Sts.-Ct Do minister van marine heeft den luit. ter zee H. Van der Slooten mt>t 6 Juni a s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willomsoord. Hot stoomschip „Bollorophon," van Am sterdam via Liverpool naar Java, passeerde 24 Mei St. Cathorino's-Point; de „Prins Hen drik, v:«n A msterdam naar Batavia, passeerde 25 Mt-i K-wip Roca; de „Werkendam," vaD RottcruüMi naar Nieuw-York, passeerde 26 Mei Lizardde „Obdam" vertrok 24 Mei van Nieuw York naar Rotterdam; de „Prins Willem III," van Suriname naar Amsterdam, arriveerde 25 Mei to Havre; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 Mei Dungeness; de „Prinses Wilbelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Mei van Suez; de „Etna" vertrok 26 Mei van Bordeaux naar Amster dam; de „Semarang," van Batavia naar Rot terdam, vertrok 26 Mei van Perim; de „Urania" vertrok 26 Mei van Cuxhaven naar Amsterdam. By koninklijk besluit is: lo aan den generaal-majoor K. Eland, commandant der stelling van Amsterdam, een eervol ontslag verleend als lid van de Permanente Spoorweg- commissie, onder dankbetuiging aan dien opperofficier voor de goede diensten, door hem in die betrekking bewezen; 2o. benoemd tot lid der genoemde commissie, de generaal- majoor A. Kool, sous-chef van den generalen staf, en deze opperofficier tevens aangewezen om te behooren tot het deel der commissie, bedoeld by punt II van het koninklijk besluit van 7 Januari 1877 No. 10. Pensioen verleend aan: W. J. VonLeschen, luit.kol., prov. adjudant in Friesland,/" 1800; L. Laurensen, kapt., plaatselijk adjudant te Bergenop-Zoom, f 1430; H. D. J. Van Wins- heijm, kapt., plaatselijk adjudant te Utrecht, /"1430 'sjaars. Vergund aan den heer A. E. J. Van den Brandhof, gezaghebber van het eiland Bonaire, het aannemen van het ordeteeken 4de klasse van hot Borstbeeld van den Bevrijder van Venezuela. Fcrklczing (e Eist. Uit het rapport der Commissie tot onder zoek der geloofsbrieven blijkt dat by natelling door haar bevonden is dat zyn uitgebracht 2777 briefjes, daaronder medegeteld drie stukken, eene quitantie, een brief en eene ge drukte aanbeveling, welke oigeniyk niet kun nen gezegd worden stembriefjes te zyn. Deze stukken, opgeteld by de van onwaarde ver klaarde stembriefjes, moesten zich in het pak verzegelde geldige briefjes bevinden 2721, welk getal uitkwam. Van de 2721 droegen 1361 den naam Van Basten Batenburg en 1360 dien van De Meester, doch onder do briefjes, die den naam Van Basten Batenburg inhielden, was er één, dat het zegel miste van het onder kiesdistrict en alleen dat had van het hoofd- kiesdistrict. Dit briefje is, meent de Commissie, ten onrechte toegekend aan Van Basten Batenburg en had moeten worden verklaard van onwaarde. Onder de briefjes op De Meester is er één luidende: „Den heer E. D. Do Meester" en vlak daaronder „S. Van Gelderen". Daar het bewys niet geleverd is, dat de naamteekening door den kiezer eigenhandig is gezet en dat die gezet is met het doel om het briefje te onderteekenen, acht de Commissie dit terecht toegekend aan De Meester. Ook het briefje met een gedicht acht de Commissie wegens do wyze, waarop de naam is geschreven, terecht toegekend aan De Meester. Hetzelfde acht zy het geval met een briefje, waarop de gedrukte naam van De Meester is opgeplakt, en ook met een stembriefje, blykens opschrift bestemd voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten, doch bevattende de zegels van het hoofdkiesdistrict en van het onderkiesdistrict Eist. De Commissie beroept zich voor hare ge voelens op de woorden der wet en op konink- ïyke beslissingen, vroeger te dier zake genomen. Indien dus het ten onrechte geldig ver klaarde briefje op Van Basten Batenburg niet wordt meegerekend, zouden er 2720 geldige stemmen zyn uitgebracht, waarvan 1360 op elk der beide candidaten. Telt men het briefje wel mede, dan zouden er 2721 zyn uitgebracht, waarvan 1361 op Van Basten Batenburg en 1360 op De Meester. Blykens het proces verbaal en blykens de door de Commissie onderzochte stemlysten hebben 2776 kiezers aan de stemming deelgenomen, terwyi in de bussen zyn gevonden 2777 briefjes. Dit verschil bestaat in 1 stembriefje, indien men de drie in den aanvang genoemde in de bus govonden stukken als stombriefjes be schouwt en zou in het tegenovergestelde geval 2 stembriefjes bedragen. Het had dus in elk geval van invloed kunnen zyn op de verkregen meerderheid, die derhalve volgens art. 66 der Kieswet niet geldt. Of Van Basten Batenburg 1631 en De Meester 1630 hobben verkregen of wel beiden 1630, in olk geval had reeds hot verschil van één stembriefje van invloed op den uitslag dor verkiezing hebben kunnen zyn. Vandaar de reeds gisteren door de Tweede Kamer zonder debat on zonder stemming aan genomen conclusie tot niet-toelating, noch van den heer Van Basten Batenburg, noch van den heer De Meester. Aanvullings-verkieziugen voor de Tweede Kuiuer. Herstemmingen: Katwyk. Uitgebracht 3593 stommen. Van onwaarde 40. Dus geldig 3653. Gekozen: J. H. DONNER (v. T.), oud-lid der Tweede Kamer, gesteld door de anti revo lutionnairen, nu gesteund door de liberalen, met 1869 stemmen. Op mr. F. J. M. A. Reekers (t. T.), oud- lid der Tweede Kamer voor Haarlemmermeer, gesteld door de katholieken, waren 1694 stemmen uitgebracht. [By de vorige stemming, toen 3388 geldige stemmen waren uitgebracht, verkregen: Reekers 1518, Donner 1160, mr. J. O. E. baron Van Wassenaer van Catwyck (t. T.), gesteld door Christ.-Hist. kiezers (Ned.-Herv.) 448, en mr. A. D. Van Assendelft de Coningh (v. T., lib.) 251 stemmen.] ^•kravenhage. Uitgebracht 5833 geldige stemmen. Gekozen: J. M. PIJNACKER HORDIJK, (v. T.), oud-lid der Tweede Kamer, gesteld door liberalen en anti-revolutionnairen, met 2922 stemmen. Mr. J. G. S: Bevers (t. T.), oud-lid der Tweede Kamer, gesteld door katholieken en conservatieven, had 2911 stemmen. [By do vorige stemming, toon 5033 geldige stemmen waren uitgebracht, verkregenBevers 2192, Pynackor Hordyk 1700 en mr. J. A. W. Van Royen (t. T.), gesteld door de liberalen, 1169 stemmen.] Thans werden in Den Haag de biljetten overgeteld wegens een gobleken 6temmen- verschil. De uitslag der tweede tellmg was als boven. Sncek. Uitgebracht 2448 stemmen. Van onwaarde 21. Dus geldig 2427. Gekozen: Mr. Th. HEEMSKERK (v. T.), oud-lid der Tweede Kamer, gesteld door anti- revolutionnairen, met 1280 stemmen. Op mr. J. A. Van Gilse (v. T.), gesteld door liberalen waren 1147 stemmen uitgebracht. [By de vorige stemming, toen 2444 geldige stemmen waren uitgebracht, verkregen: mr. J. A. Van Gilse 857, mr. Th. Heemskerk 717, mr. U. H. Huber (t. T.), oud-lid der Tweede Kamer, toen gesteld door anti-rev., 626 en J. F. H. Bekhuis (t. T.), gesteld door katholieken, 240 stemmen]. Gemengd Nieuws. Op de Haarlemmerstraat tegen over de Donkersteeg is weer eene nieuwe zaak geopend. De heer F. Wessel nameiyk, tot nu in eene gunstig bekende zaak werk zaam, heeft er zich thans zelfstandig gevestigd als horlogemaker en van aanverwante artikelen. Eene nette étalage van horloges, pendules, regulateurs, klokken, wekkers, nikkelen ket tingen en wat dies meer zy is in de uitstal kast aangebracht, welke doet zien dat de jeugdige patroon zyne taak flink heeft aan gevat. Natuurlijk worden er ook alle reparation ten uitvoer gebracht. Wy wenschen den heer "Wessel veel voorspoed in zyne onderneming. Hedenmorgen werd aan de vee- lading der Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatsch. alhier door het 4de bat. van het 4de reg. inf. eene oefening gehouden in het in- en uitladen van tot den troep behoorende paarden en bevoertuigen. Een viertal spanningen der artillerie was hiervoor beschikbaar gesteld. Nadat de paarden door de infanteristen (die daarin onderricht hadden ontvangen) waren opgetuigd, werden zy door hetzelfde personeel voor de voertuigen gespannen en naar het station geleid, alwaar de bovengenoemde oefening plaats had. De te1egraafis gemakke1yk en vlug, maar werd heden toch nog overtroffen door het rywiel. De uitslag van de Kamer verkiezing te Katwyk ontvingen wy nl. het eerst per vólocipède. Wy hadden nl. onzen stadgenoot den heer A. F. H. Van der Stok, handelaar in rywielen, gevraagd of by voor ons een ritje naar Katwyk kon maken, en om 10 minuten voor halftwee was de uitslag reeds in ons bezit. Hy had den weg van Katwyk Binnen tot ons bureel afgelegd in 18 minuten. Het telegram kwam veel later. Dat was te Katwyk aan Zee (te Katwyk-Binnen is alleen een rykstelephoon) aangeboden om 1 u. 15 m. en aan het kantoor te Leiden ontvan gen om 1 u. 47 m., en had er dus 32 min. over gedaan. Maakt een verschil van een kwartier, daar gelaten nog den tyd, welke verforen ging om van Katwyk Binnen naar Katwyk-Buiten te gaan en den tyd, welke er noodig was om hot telegram van het telegraaf bureel alhier naar ons bui eel te brengen. Dezo week werden op „Rhynzigt" genomen 180 zwembaden door heeren en 17 door dames. Temperatuur van het water 17° Celsius. Ter gelegenheid van haar twee jarig bestaan op 22 Juli heeft het bestuur van de Leidsche wielryders vereeniging „All Right" tegen dien datum een grooten weg- wedstryd uitgeschreven, LeidenU.trecbt en terug, afstand p. m. 100 K. M., welke nu reeds belooft goed te zullen slagen. Voorts zal op dien dag het kampioenschip van Leiden verreden worden, terwyl nog worden gehouden een wedstryd in het langzaam ryden en een jolyt-wedstryd. Na het diner, dat der jury door het be stuur zal worden aangeboden, wordt een concert gegeven met illuminatie. Men meldt ons uit Katwyk aan den R\jn Is het al 50 jaren geleden dat reeds op 27 Mei do eerste nieuwe aardappelen werden gerooid van den kouden grond, thans was het op den 25sten Mei dat de landbouwer Jacob Guit alhier de eerste nieuwe aard appelen (muisjes) rooide als monsters voor Amsterdam, om de volgende week een begin te maken voor de markt. De aardappelen waren kloek en mooi van stuk. De postkar, welke tusschen Delft en 's-Gravenhage rydt, viel eergisteren, doordat het paard schrikte, naby De Lier, van den steilen dijk te water. Conducteur en pos tiljon werden spoedig gered. Daarna werd paard en kar op het droge gebracht, doch de pakketten zyn nogal door het water beschadigd. Eene nieuwe manier om aan den kost te komen. Gistermiddag te ruim 12 uren kwam te Amsterdam oen jongen in groote haast de trap opgeloopen van perceel 13 in de Van-Beuningen-straat, om het middagmaal to halen voor den man, die wegens drukke bezigheden niet thuis kon komen eten. De vrouw haastte zich een en ander in een paar schalen te doen en knoopte den inhoud in een servet. Even haastig als hy gekomen was, verliet de knaap de woning. Wie bescbryft de verwondering van den man en de vrouw, toen de eerste een kwartier later thuis kwam, van niets wist en leege schotels vond. De vergiftigingszaak te Amster dam. Naar de „Tel." verneemt, heeft mej. v. d. Linden gistermiddag hersteld het gast huis verlaten. Een ryke bedelaar. Kortelings overleed in de Bloemstraat te Amsterdam een beroepsbedelaar in zeer behoeftige omstan digheden; thans heeft men in zyne woning f 900 aan bankpapier gevonden De eerste kersen zyngistermor- gen van Tiel naar Engeland verzonden. By het naar zee gaan van het st. „Vanessa" is aan den Hoek van Holland de rivierlood8 B. Gyzen, van Rotterdam, plotseling overleden. Het Leger des Heils zal zyn arbeid ook op Java aanvangen Aanvankeiyk is daarvoor /"6000 noodig eene Nederlandsche dame schonk reeds /"2000. Wortelboer, vroeger logement houder in de Pieter-Jacob straat te Amsterdam, verdacht van medeplichtigheid in zake de valsche bankbiljetten, werd gisteren aan het centraal-8tation aldaar gearresteerd. Hy kwam van Antwerpen. Men meldt n i t R a a m s d o n k a an de „N. R. 0.": Gisteravond verkeerde de ge meente-veldwachter P. als naar gewoonte in hoogst beschonken toestand. Zoo was hy met zekeren D. K. gezeten in de herberg van C. B., die tevens slager is. Zy gebruikten samen rauw vleeech, waarvan een stukje bleef zitten In de kool van P., zoodat deze stikte en byna onmlddeliyk een ïyk was. Te Tilburg on tatond gister avond eene vechtparty tusschen twee personen, waarbij do een zoodanig verwond werd, dat men voor zyn leven vreest. Gisterochtend is door de mare chaussee te Os in hechtenis genomen en geboeid naar 's Hertogenbosch overgebracht de wed Glabbeek, geb. Maria Van den Broek, wier man eenigen tyd geleden in de gevan genis te Breda is overleden en die als ge tuige was opgetreden bij de behandeling van den moord van den wachtmeester Hoekman voor het gerechtshof te 's Hortogenbosch. Een hoogst treurig ongeval had gistermorgen om halftwaalf plaats aan de stoomhoutzagery van den heer V., te Kuilen burg. Terwyl men een boom te water rolde, om gezaagd te worden, kwam een tweede tevens narollen. C. K., meesterknecht van de fabriek, vóór dezen laatsten staande en de beweging hiervan niet bytyds opmerkendo, werd met het hout meegenomen, zoodat hy met zyne borst op den eersten boom, die reeds te water lag, terechtkwam en de tweede hom op den rug viel, waardoor hy als 't ware verpletterd werd. Twee anderen zagen het gevaar en wisten zich gelukkig te redden door in het water te springen. De anarchisten te Maastricht. Naar men uit Maastricht meldt, zouden by het aldaar in de woning van twee socialistische leiders gehouden papieronderzoek eenige schrif turen, waaronder een brief van den boruchten Russischen „baron" Ungem Von Sternberg, zyn in beslag genomen. Te Havre is de echtgenoote van generaal Booth met den staf van het Heils leger aangekomen, ten einde daar eenige conferenties lo houden De eerste byeenkomst gaf aanleiding tot ernstige ongeregeldheden, daar eenetalryko volksmenigte de heilssoldaten op allerlei wyzen lastig viel. De politie moest krachtig optreden tot bescherming van de heilssoldaten. Naar men zegt, heeft de burge meester den afgezanten van generaal Booth verzocht zoo spoedig mogelyk te vertrekken, daar hy voor verdere ongeregeldheden be ducht is. Uit Texas wordt weer eene bru tale bandietenstreek gemeld. Vier roovers dron gen Woensdag eene bank te Long View bin nen, dreigden de beambten met hunne revol vers en maakten zich met 2500 dollars uit de voetec. De politic 6D een aantal burgers achter volgden hen al vurende, hetgeen de roover6 niet onbeantwoord lieten. Eén burger werd gedood en drie gewond; van deroover6 werd er ook een doodgeschoten, maar de drie anderen wisten hun buit in veiligheid te brengen. De Duitsche kleermaker Dow e, de uitvinder van het kogelvrye pantserkleed, bevindt zich te Londen en geeft daar voor stellingen in het Alhambra. By de eerste vertoonmg word weer uit geweren van ver schillend kaliber geschoten op een paard, dat door hot pantserkleed werd beschermd, zonder dat do kogels dat konden doorboren. Het publiek weigerde echter het aanbod van den Duitscher aan te nemen om zelf het pantser voor te doen en op zich te laten schieten. Duizenden niouwsgierigen woonden de proefnemingen by. Dowe heeft eene gereebtelyke vervolging ingesteld tegen de „Times". De verslaggever van dat blad beweerde yamelyk dat door een der schutters, die op het pantser zou schieten, andere patronen waren geplaatst in het geweer, waarmede werd geschoten, dan die, waarmede het in tegenwoordigheid der omstanders was geladen. Zoodra de zware straffen be kend waren geworden, welke aan de werk- stakende huurkoetsiers opgelegd waren, die het anderen van hun beroep moeiiyk maakten, en men wist, dat voortaan op het misdryf gevangenisstraf zou volgen, is in de straten van Londen een groot aantal huurrijtuigen ver schenen, welke niet voorzien waren van den verlofpas, afgegeven door den Bond van huur koetsiers. De vereeniging van ry tuig verhuur ders heeft nu aan vele ry tuigen eene kennis geving gehecht, waarin het publiek medege deeld wordt dat tusschen den bestuurder van het rijtuig en den verhuurder de beste ver standhouding bestaat en waarin geprotesteerd wordt tegen de dwingelandy der koetsiers- vereeniging. Eene belooning van 10 pd. st. wordt uitgeloofd voor een ieder, die bewyzen levert dat de een of andere persoon een huur koetsier het uitoefenen van zyn beroep be let heeft. Vier groote verhuurdersfirma's hebben be sloten de koetsiers, die niet geneigd zyn het werk te hervatten, te ontslaan en anderen in hunne plaats aan te nemen. De werk stakers krygen gebrek aan geld; de Bond heeft eene oproeping gericht tot alle huur koetsiers, waarin zy aangespoord worden hunne werkstakende kameraden met geld te steunen. BUITENLAND. Frankrijk. De ministeriëele crisis in Frankrijk is nog niet opgelost. Nadat de heer Bourgeois de opdracht tot het vormen van een ministerie van de hand had gewezen, ontbood president Carnot, naar men weet, den heer Dupuy, den voorzitter der Kamer, op het Elysée. De heer Camot wen6chte dat de heer Dupuy zich met de taak om een ministerie te vormen zou belasten, doch de Kamerpre sident antwoordde dat hy, alvorens een be sluit te nemen, eerst met zyne politieke vrienden wilde raadplegen. Dit geschiedde en nog op denzelfden dag begaf de heer Dupuy zich ten tweeden male naar het Elysée. Vol gens de „Agence Havas" deelde do heer Dupuy den president oer republiek toen mede, dat hy, evenmin als de lieer Bourgeois, zich beschouwde als do man, die aangewezen was om de tegenwoordige crisis op te lossen. Dit besluit van den heer Dupuy is dan ook vry natuuriyk, want zijne richting is dezelfde, als die, welke de heer Casimir Périer volgde. Een kabinet Dupuy zou derhalve hetzelfde program moeten hebben, als hot ge vallen ministerie Périer en daarom bestond er geeno gegronde aanleiding voor den pre sident der Kamer om zich met de oplossing der crisis te belasten. Nadat ook het onderhoud met den heer Dupuy niet den gewenschten uitslag had opgeleverd, ontbood president Carnot den beer Peytral, lid van den Senaat voor het Rhöne-departement en oud-minister van financiën in het radicale kabinet-Floquet. „De heer Peytral" zegt de „Figaro" „is een zeer welwillend man, die zich gaarne ter beschikking stelde van den heer Carnot, maar insgelyks weigerde de netelige taak tot het vormen van een ministerie op zich te nemen." Evenwel verklaarde de heer Peytral zich bereid om te rade te gaan met zyne politieke vrienden, in de eerste plaats met de heeren Bourgeois, Dupuy, Brisson en Poincaré. Na zyn eerste bezoek op het Elysée had de heer Peytral dan ook een onderhoud met den heer Dupuy, ten einde den voorzitter der Kamer te polsen over de vermoedolyke ont vangst, welke een nieuw ministerie de con centration républicaine by de gematigd-repu blikeinen zou vinden. Het gevolg van dit onderhoud was, dat de heer Peytral zich gistermiddag weer naar het Elysée begaf en den president aanried den heer Bourgeois andermaal te ontbieden Aldus geschiedde. Mocht de heer Bourgeois, ook dan weer weigeren zich met de samen stelling van een kabinet te belasten, dan zal de heer Camot zyne toevlucht nemen tot den heer Henri Brisson, m de hoop, dat de heer Bourgeois ten minste bereid zal worden ge-, vonden eene portefeuille in het kabinet- Brisson te aanvaarden. Mocht de heer Brisson eveneens weigeren, dan zal president Camot den heer Dupuy weer ontbieden. Men ziet dus dat de Fran- sche bladen, welke deze byzonderheden mede- deelen, reeds meer weten van de vermoede- lyke oplossing der crisis dan president Carnot zelf. Duitsohland* De Berlynsche correspondent der „Daily News" merkt op dat in de Duitsche hoofdstad de Fransche ministercri6is op een geheel anderen toon dan vroeger wordt besproken. Vroeger werd zulk eene crisis met de grootste spanning gadegeslagen, om de mogelyke gevolgen, die zy kon hebben op Frankrijk» buitenlandsche politiek, vooral jegen6 Duitsch* land. Thans toont men nieuwsgierigheid en kalme belangstelling zonder eenige bezorgdheid voor de politieke gevolgen. Het zwaartepunt van den toestand van Europa en van Frankryka buitenlandsche politiek ligt thans te Sh-Peters- burg en een ieder is overtuigd, dat, welke Fran sche ministeries mogen komen en gaan, de ver houding tusschen Frankryk en Duitschland zal biy ven, zooals zy in de laatste jaren is geweest. De Duitsche kanseher Leist, die zich, naar men zich zal herinneren, als waar nemend gouverneur van Kameron in deze kolonie aan ergerlyke mishandeling der inboor lingen schuldig maakte, wordt Vrydag a. 8. te Hamburg verwacht. Leist is den 23sten April aan boord van de stoomboot „Lulu Boblen" uit Kameron vertrokken. Het bericht, dat Leist zich uit vrees voor straf uit de voeten zou hebben gemaakt en naar de Vereenigde Staten is vertrokken, is derhal v- ongegrond. Gisteren werd te Bremen eene buiten-^ gewone vergadering gehouden van de aan deelhouders der „Nord-Deutsche Lloyd." Met algemeene stemmen werd het voorstel van het bestuur aangenomen tot het sluiten eener leening van 15,000,000 Mark. Deze leening werd noodig geacht voor den aanbouw van nieuwe stoombooten, ten behoeve van den dienst op Zuid-Amerika. Het Staatsblad voor het Duitsche Ryk bevat een regeeringsbesluit, waarby een extra- tarief van 50 pCt. op het gewone tarief ge heven wordt van de voornaamste invoer-ar- tikelen uit Spanje en de Spaansche koloniën. De tarief-oorlog tusschen Duitschland en Spanje is dus nu feitolyk uitgebroken. Den 15den Mei eindigde de voorloopige handelsovereenkomst, welke tusschen beide regeeringen was gesloten. De goedkeuring van het handelstractaat, dat Duitschland had aangeboden, bleef achterwege en in plaats daarvan besloot de Spaansche regeering, dat voortaan Duitsche waren aan de bepalingen van het hoogste der beide Spaansche invoer tarieven zouden worden onderworpen. De Duitsche regeering antwoordde met bovenvermelde verhoogmg van het invoerrecht voor Spaansche waren met 50 pCt. boven het gewone tarief. Deze tarief-oorlog, waarvan belde landen, en vooral Duitschland, dat elk jaar eene aanzieniyke hoeveelheid fabrieks waren naar Spanje zendt, zeker groote nadee- len zullen ondervinden, zal terstond begin nen. Reeds den 21 sten Mei zyn in Spanje de hoogere tarieven voor Duitsche waren toe gepast. De „Königsberger Allgemeine Zeitung" meldt dat de gouverneur van Pruisen wegens het voorkomen van cholera in Rusland be volen heeft dat personen uit Rusland alleen over Mlawa naar de districten Neidenburg ec Ortelsburg mogen komen.

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 8