Circiilatie-DEVELS in glas en METAAL. DERlAi F. A. DAH Zli, De Vries Stevens, C. MECHELSE, DIENSTVERRICHTING. „DE BIJENKORF", LEIDEN, De Gracieuse, Prijs per kwartaal N«. 10499. Donderdag W IMEei. A®. 1894. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. KANTOOR: Zeer billijk Tarief. 's Zondags gesloten. Voor HH. Wijnkoopers, Scheikundigen en ieder, die in Vloeistoffen handel drijft. 3398 42 IN ieuwEenvoudig In verschillende afmetingen verkrijgbaar en op proef te bekomen bij Vertegenwoordigers voor Leiden en Omstreken. DuurzaamPractisch Bloemkool en Wortelen MORSCHWEG, BIJ LEIDEN. LET WEL! DE ZEER CUNSTIC BEKENDE KOEKFABRIEK Hoofd-Depothouder en Agenten. Wijnhandelaren -- Hofleveranciers, leveren met voortdurend succes hunne gerenommeerde Wijnen, Binnen- en Buitenlandsche Likeuren en Ge distilleerd en staan bij directe betaling 10 pCt. korting toe. Prijscourant op aanvraag franco verkrijgbaar. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Tweede Blad. Ofiiciëele Keuuis^eviugen. Burgemeester en Wethjudera dor gemeente Leiden breDgen bij deze tor algemeens lionnis dat do paeaage over de Kraaieratraatebrug, gelegen ovor den Nieuwen Rjjn, wegens Uoratelling, van 1 6 Moi a. s. gedurende eenige dagen voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeidoD, F. WAS, Burgemeester. 15 Mei 1894. E. KI8T, Secretaris. De Amsterdammer citeort uit de vorige jaargangen van het weekblad Nederland o. a. de volgende uitspraken van den heer Sprenger van E y k, thans minister van financiën „Gesteld al, dat vrees voor de gevolgen van toekenning van kiesrecht aan sommigen, die er voor in aanmerking komen, niet geheel ydel was - nooit zou daarin eene reden mogen liggen, om jegens vele anderen eene onbillykheid te begaan. „Eene regeering en eene vertegenwoordiging, die uit vrees voor het volk onbillijkheid zouden plegen door achterstelling van wie dat niet verdient, oordeelen zichzolve. ZedolUk gezag kunnen zj) niet hebben. „Daarom liever de grootste uit breiding van het kiesrecht dan eenige onbillijkheid!" En dat dit maar niet een los daarheen geworpen bewering van den heer Sprenger van Eyk was, blijkt voldoende uit z(jne breed voerige betoogen in het weekblad Nederland; waarin by duideiyk genoeg zyne meening op dit punt toelicht. Naar aanleiding daarvan schryft dan ook De Amsterdammer: Reeds heeft men bier en daar de meening uitgesproken, of de vrees, aan den dag gelogd, dat hot Kabinet-Röell, door don financier Van Eyk daarin op te nemen, in belastinghervor ming zyne taak zoude zien, en zelfs heeft de Nieuwe Rotterdamsche Courant zich verheugd, in de waarschynlykheid dat Fiersons arbeid, zy 't dan al niet door een even „machtig talent," althans door een talent zou worden voortgezet. Dit nu is een vermoeden, met de feiten in stryd. De heer Van Eyk wil allereerst oplossing van de kiesrechtquaestie. Zoo lang die niet is gegeven, heeft men eene Regeering en eene Kamer zonder zedeiyk gezag. Zulk eene Kamer kan niets doen van beteekenis; eerst moet er een kiesrecht komen, niet afhankeiyk van belastingbetaling, waarby niet om enkelen te weren vele waardigen worden buitenge sloten, want zoo is zyne fiere leus: „liever de grootste kiesrecht- uitbreiding dan eenige onbil- 1 y k h e i d." By deze zoo besliste overtuiging komt Van Eyk's evon juiste overweging, dat, ten gevolge van de huidige kieswet, er in de Kamer zonder zedeiyk gezag eene meer derheid is gezeten, die slechts eene min derheid vertegenwoordigt. Onder dezo om standigheden kan de hoer Sprenger van Eyk alleen de portefeuille van financiën aan vaard hebben, om haar zoo spoedig mogelyk weer af te staan aan zyn opvolgor, die het genoegen zal hebben te regeeren met eene Kamer niet „zonder zedeiyk gezag," maar voortgesproten uit een kiesrecht, zoo ver uitgebreid, als noodig was om elke on- billykheid te voorkomen. Het is inderdaad, alBof de heer Sprenger van Eyk, toen by zyne politieke geloofsbeiy- denis schreef, reeds begreep, of er een voor gevoel van gehad heeft, dat hy Pierson zou opvolgen, en daarom voor het Nederlandsch publiek zoo onbewimpeld zyn standpunt heeft blootgelegd. Voor Van Houten, die nogal eens last heeft van zyne antecedenten, moet het een byzonder voorrecht zyn, iemand als Sprenger van Eyk naast zich te krygen, die zoo precies weet, waar hy heen wil, en mis schien wel, juist omdat hy in zyn politiek geloof meer met den ouden Van Houten dan met den nieuwen sympathiseert, er iets toe kan bydragen om den nieuwen weer met den ouden te verzoenen. Zooveel is zeker: de verschyning van Spren ger van Eyk in het sterrenbeeld-Röell is eene van de interessantste verrassingen, die wy aan onzen staatkundigen hemel mogen waar nemen. We kunnen daar nog pleizior van boleven 1" Wat overigens de personen der nieuwe ministers aangaat, is men in onze bladen zelden goed te spreken over den heer Van Houten, wien de Middelburgsche Courant voor de voeten werpt, dat hy had moeten handelen als een Fransch schryvor verlaDgt. Dezo acht het in politieke persoonlykheden geoorloofd en verschoonbaar, dat zy wisselen van richting en kleur, maar zy behooren zich dan in hunne nieuwe party de rol te getroosten van gemeen soldaat. Terwfil De Maasbode schreef dat do mi nister van oorlog een voorstander is van do plaatsvervanging by het leger, meent de Amste>'damsche Courant zich te herinneren dat hy een beslist voorstander was van de wet-Borgansius, naast wier moordenaar gene raal Schneider thans plaats neemt. De Tijd heeft in een artikel over maat- schappeiyko standen uiteengezet hoe het de schuld is der revolutie, die alles wilde nivelleeren, dat langzamerhand de eerbied en bet ontzag voor aanzlenlyke geboorte, voor hooge waardigheid, voor geld en voor fijnere beschaving over het algemeen onder de menschen zyn afgenomen. Wie daaruit de conclusie zou willen trekken, dat hot stands verschil zal verdwynen, zou zich evenwel ten zeerste vergissen. Dit bedoelen wol de sociaal-democraten, maar hun stelsel is even ongerymd als on- practisch. Hun stelsel is de natuurlyke vrucht, het logische uitvloeisel van het liberalisme. Wie zyn nu de meest pricipiëele bestryders daarvan? Het antwoord, dat De Tijd op die vraag geeft, luidt als volgt: Lynrecht tegenover het socialisme staat eene andero groep van mannen, welke, evenzeer ontevreden met de maatschappolyke verhou dingen, zooals zich die aan hun oog voordoen, daarin op radicale wyze verbetering zoeken te brengen. Wel verre echter, dat zy het geneesmiddel meenen te vinden in de consequente toepas sing van de beginselen der revolutie, wen schen zy het werk dor revolutie ongedaan te maken en, met inachtneming der veranderde omstandigheden, weder op te bouwen, wat door de revolutie werd omvergeworpen. Voor hot individualisme van onze tegenwoordige maatschappy wenschen zy in de eerste plaats te stellen eene organisatievoor den bestaan- den chaos van menschelyke atomen eene rationeele indeelir.g van personen, die door gelyke belangen verbonden zyn, van corpo- rat iën met bepaalde rechten en bepaalde verplichtingen tegenover de gemeenschapzy willen, dat het menschelyk individu niet langer eenzaam en onbeschermd zal staan te midden van de maatschappy, maar dathy onderdeel zal zyn van een gehoel, van eene maatschappelyke vereeniging, waarvan hy rechtens deel uitmaakt, waardoor hy zich steeds beschermd en gesteund zal gevoelen, doch welke vereeniging harerzyds het recht beeft, hem, in ruil voor dio bescherming en dien steun, bepaaldo verplichtingen op te leggen, met andere woorden: zy ver langen hot herstel van maatschappelyke standen. Daar het streven van deze party, natuur- lyk, in de eerste plaats moet ten goede komen aan hen, die in de tegenwoordige maatschappy het zwakst zyn, aan de zooge naamde arbeidende klassen, worden hare aanhangers dikwyis als democraten aan geduid; ja, het gebeurt niet zeidon, dat men hun pogen geheel averechts opvat en in hen eene party verkapte bondgenooten of onbe wuste medehelpers van de socialisten ziet. In workelykheid is deze party de meest conservatieve, die denkbaar is; als hot woord in do ooren van velen tegenwoordig niet zulk een slechten klank had, zou men zelfs van eene reactionnaire party kunnen spreken. De Nederlander leest den predikanten der Ned.-Herv. Kerk geducht de les, om dat zy vry algemeen geyverd hebben tegen de voorstanders der aanhangige kiesrecht- uitbreiding. Daardoor is by de lagere volks klasse de gedachto opgewekt, dat die Kerk de arbeiders niet vertrouwt en zy party kiest voor do ryken en aanzienlyken, iets wat de door sociaal-democraten verspreide leugens in de hand werkt. „Door de bovengenoemde handel- wyze der predikanton is er in velor hart wan trouwen gewekt en het zal zeer veel moeite kosten, om dat wantrouwen weder weg te nemen." De Nederlander releveert daarby het denk beeld van sommigen, als zou by het veld winnen van radicalen invloed, in vereeniging met de linkerzyde der anti-revolutionnaire party, gevaar bestaan voor hot inhouden der predikants-traktementen van landswege. Het blad geeft toe, dat vele modeme predi kanten in dit geval aan lager wal zouden zitten, omdat de leden der modorne richting voor het grootste gedeelte niets overhebben voor don „godsdienst"; maar dat daardoor de Ned.-Herv. Kerk zou vallen, weigert De Nederlander te gelooven, omdat er genoeg leden zouden overblyven, die hun leeraren het verloren traktement zouden vergoeden. Maar gesteld eens, dat de Ned.-Herv. Kerk door een uitgebreider kiesrecht gevaar liep voor haar tydeiyk goed, ook dan nog hadden hare bedienaren zich niet naast de ryken tegenover de armen mogen stellen. De Nedm-- lander keurt het daarom af, dat de predi kanten der Ned.-Herv. Kerk de gelegenheid hebben laten voorbygaan, om het vertrouwen der arbeiders te winnen. Zy hadden de be weging veeleer moeten leiden dan haar tegen werken Tegen dit laatste teekent intusschen de schryver van een ingezonden artikel in het zelfde orgaan verzet aan. Hy wil, dat de predikanten zich in het geheel niet met ver kiezingen bemoeien. Zy moeten beschikbaar blyven voor het lenigen van zuiver geestelyko noodenz. i. zou het by v. eene onvergeeflyke tekortkoming zyn, indien een kranke of stervende gemeentenaar behoefte gevoelde om met den bedienaar des Woords te spreken en hy zonder geestelyke vertroosting de eeuwigheid inging, omdat dominee eene ver- kiezingsspeech moest afsteken of den boer op was, om stemmen te werven voor zyn candldaat. Waar do ministeriëele meerder heid in do Tweedo Kamor is, werd tot op dit oogenblik nog niet uitgemaakt. De Standaard schryft er van: Naar constitutioneel recht moet het thans opgetreden Kabinet trachten zyne komende vooratellen tot wet te doen verheffen, door don steun van zyne eigen meerder heid in het Parlement. Dit geldt niet in dien volstrekten zin, alsof een Kabinet, byaldien voor een bepaald voor stel een deel van zyne parlementaire meerder heid wegvalt, daarvoor in plaats nooit den steun der oppositie zou mogen aannemen; edoch, dan moet althans aanwysbaar zyn, dat zulk voorstel oen onderwerp betreft, dat by de stembus niet op den voorgrond trad. Maar in geen geval kan of mag dit in caau met de komende kieswetvoorstellen van den heer Van Houten geschieden. Immers, over do electorale quaestie liep heel de ontbinding. Het is over deze en geene andero quaestie, dat de kiezers in twee kampen tegenover elkander stondenen het is uit de actie over dit vraagstuk, dat dit Kabinet is opgekomen. De Reforun bill-Van Houten mag dus niet zóo zyn ingericht, dat een deel der minis- teriëele nieerderhoid er zich tegen kant en een deel der oppositie ze or doorhelpt. Neen, die Reform bill moet in dier voege zyn ingericht, dat er zich minstens 50 1 Kamerleden uit de ministeriëele groep voor kunnen verklaren. Het zal dus een ontwerp moeten zyn, dat door de Roomschen, de Conservatieven, de Con- servatief-liberalen on do ministeriëele Anti- Revolutionnairen kan worden gesteund. Het van meer dan ééne zyde opgeworpen denkbeeld, om de achterhoede der ministeriëele party voor het hoofd to stooten en een goed deel der oppositie naar zich toe te lokken, zou by de uitvoering even grievend zyn voor de ministeriëele achterhoede, als beleedigend voor de oppositie. Gaf men aan dit denkbeeld voet, dan zou opnieuw aan de politieke moraliteit een ge voelige slag worden toegebracht. De gezonde volkszin zou toch vragen, waartoe men by do stembus op die wyze zyne tegenparty op de kaak had gesteld, als mon van achteren toch aan de uitverkorenen dier tegenparty boven zyn eigon strydgonooten voorkeur gaf, en aldus feiteiyk erkonde, dat de eersten het, altoos vergolykenderwys, nog meer by het rechte eind hadden gehad uan de laatsten. Op die wyze zou men de stembus-actio tot eene soort politieke sport verlagen, ou de actio in het parlement tot eene comediel Ook de Middelburgsche Courant verzet zich tegen eene zoogonaamde verzoening tusschen do beide deelen dor liberale party, waarvoor in de meer gematigdo kringen ge yverd wordt, met het doel zooveel mogelyk den invloed dor conservatieve elementen te weren. Het blad toont overigens aan, hoe die verzoeningsgezindheid meer zit in woorden dan in daden en men telkens by verkiezingen weer aankomt met hot van de baan zynde ontwerp-T ak. Het is den verzoeningspredikers in de hberalo pers eenvoudig te doen, om over hunne daden en die hunner vrienden een sluier te werpon. Zy spreken er liofst zeiven maar niet verder over. En daarin heb ben zy geiyk, zegt het blad. „Zoolang do quaestie over het kiesrecht niet is opgelost, dienen de voorstanders van eene uitbreiding in den geest van den hoer Tak van Poortvliet hun beginselen op dit punt getrouw te blyven en niet met de tegenparty te gaan modderen. Dat zyn zo aan hunno kiezers verplichtgeene gemoedelyke praatjes mogen hen daarvan afhouden." In dien geest spreken do voornaamste liberale bladen zich uit. Maar of aan hun verlangen zal worden gevolg gegeven, blyft zeer de vraag, zegt Bet Centrum. De samen stelling van het Ministerie is er niet naar, om eene Regoeringsmeerderheid te krygen met behulp van een deel der Rechterzyde. Misschien zyn wy op dit punt te sceptisch; maar bet is waatlyk onze schuld niet, als er van vertrouwen in de politieke eerlykheid der liberalo party by ons niet voel meer is overgebleven. J. C. KLIKEE, Aalmarkt 19. Telephoounnmmer 178. Spoedige bezorging van Koffers, Pakjes, Briefjes. Kleine Verhuizingen. Aannemen van Brieven en Boodschappen b\j uitstedigheid. Verspreiding van Circu laires. Bevragen van te huur of te koop zynde huizen. Koplëer- en ander Schrijf werk. Geld ophalen en uitbetalen. Dames afhalen 's avonds. Allerhande verrich tingen, welke spoed en Accuratesse vereischen. Bjj aanmelding in de Algcmeenc Bestelhuizen (hetgeen kosteloos kan geschieden) gelieve men even te wachten totdat er getelephoneerd Is, of zoo men wil, telephoneere men aldaar zelf. 3388 30 te koop, aan de Leidsche Groen markt, eiken morgen van tot 8 uren, Dinsdag begon nen, van 3327 13 By de veiling, op Donderdag 10 Mcl 1.1. ten overstaan van Mr. D. VAN MESSEN, Notaris te Kalwyk, gehouden, zyn de per ceelen te Eafnyk aan Zee in bod gebracht als volgt: Het hecht en sterk Woonhuis aan de Zuidstraat, bevattende: 7 Vertrekken en verdere gemakken, Kelders, Zolders, groote Schnur, waarin Taanderl), Bok- klngrookerij, Pakhuis, Erf en een perceel open Grond, groot 24 aren, 95 centiaren, opƒ5300. Het Woonhuis daarnaast met Stalling, Schnur en een perceel open Grond, te zamen groot 13 aren, 3 centiaren, op2000. De afslag zal plaats hebben op Donderdag 17 nel a. s., des avonds te 8 uren, te Kalwyk aan Zee, in het Logement „De Zwaan", terwyl ten kantore van genoemden Notaris kan worden verhoogd. 3396 32 van de Firma C14 A.VIlilf Co-, te Weesp-Hoorn, vraagt voor den verkoop van Ontbijt-, Sukade- en Gemberkoek in elke Plaats een 2975 20 Brieven aan hei Hoofdkantoor Ie Weesp. J 2777 44

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 5