gesteld tot onbezoldigd veldwachter voor de boterwet en den min. nadere inlichtingen te vragen omtrent de reis- en verblijfkosten, aan de verrichtingen verbonden. c. Aan het Comité door de Regeering is toegekend over 1894 eene subsidie van 6000. d. Het Comité zich aangesloten heeft bjj het verzoek der „Militaire Sportvereeniging" om langs de wegen gladdraad in plaats van prikkeldraad te gebruiken. Het Comité werd gemachtigd bij de regee ring nader aan ie dringen op wegneming der bezwaren tegen de paardenkeuring en te verzoeken niet dezelfde wijze te volgen als tot dusver werd gevolgd, in de hoop dat de slechte uitkomsten van het eerste onderzoek den minister zullen bewegen daarmede niet voort te gaan en zulks in het belang van landbouw, 's rijks financien en het leger. De heer P. J. A. De Bruyne werd benoemd tot vice-voorzitter, met 17 stemmen, tegen 10 op den heer Tydeman. De contributie voor aangesloten vereeni- gingon werd bepaald op ƒ10 per 1000 leden. Aan het Dagelyksch Bestuur werd machti ging verleend, te bescbikkon over de ƒ4000, afkomstig van het Internationaal Landbouw- congres. Aan de agenda voor 1894 werden nog eenige punten toegevoegd, o. a. betreffende tiendheffing en veeziekten. Op eene vraag, of aan het comité advies was gevraagd door de Regeering over de ondersteuning der paardenfokkerij, werd ont kennend geantwoord. Op de vraag, of advies gevraagd was in zake de pachtcontracten te Lage Zwaluwe, herinnerde de voorzitter, dat de „jacht" voorkomt op de agenda; hij noemde bewuste contracten zeer onpractisch en zonderling. De quaestie van het landbouw crediet, waar voor de secretaris, mr. Ferf, eene schriftelijke inleiding had saamgosteld, werd niet behandeld, doch gesteld in handen van eene commissie van onderzoek, met verzoek voorstellen te doen van dadelijk nut. Ten slotte deelde de voozitter mede dat de financiën der vereeniging vooralsnog niet toe lieten over te gaan tot oprichting van een consultatie-bureau, dat de meest ruime inlichtin gen zou verschaffen aan allen, die iets willen weten omtrent sommige takken van landbouw bedrijf en de wijze, waarop die worden uitge oefend naar gelang van de locale toestanden. De vergadering word te halfvijf gesloten. TWEEDE KAMER. Hedenmiddag te één uur werd de nieuwe Tweede Kamer geopend met de volgende, door den Minister van Binnenlandsche Zaken uit gesproken rode: Mijne Heerent De Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, heeft ons opgedragen deze zit ting van de Staten-Generaal in naam der Koningin te openen. De uitslag der jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, raad zaam geoordeeld om tot eeno bevrodigendo regeling van hot kiesrecht te komen, heeft het vorig Kabinet aanleiding gegeven tot het verzoek van z\jno taak ontheven te mogen worden en het Ministerie, dat in zijno plaats met de leiding van 's Lands zaken werd belast, ziet zich daartoe goroepen als gevolg van buitengewone vorkiezingen, met het oog op een bepaald staatkundig vraag stuk uitgeschreven. Bfi de bepaling der taak, die het nieuw opgetreden Bewind zal hebben te vervullen, staat regeling van het kiesrecht op den voorgrond. Die regeling zal, wil zij aan rechtmatige wenschen voldoen, op breeden grondslag moeten worden gebouwd, en behoort, naar het oordeel der Regeering, voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden gelijktijdig te geschieden. Eene herziening der wet op de personeele belasting, reeds lang in uitzicht gesteld, is te méér noodig geworden na de invoering van de belasting op bedrijfs en andore inkomsten. Eeno nadere regeling van de verhouding tusschon do Rijks- en Gemeente financiën, gepaard mot wijziging der bepalingen omtrent belastingheffing door de gemeenten, is mede te beschouwen als een dringende eisch des tfids, waaraan zal moeten worden voldaan. Aan deze hoogst gewichtige, ofschoon be perkte, taak wenscht de Regoering in het bijzonder hare krachten to wijden; andere ontwerpen van wetgeving zullen mede, naar mate 's Lands belang dit vordert, worden voorbereid en ingediend; waarbij echter reke ning zal worden gehouden met de noodzakelijk heid, dat daardoor, hetgeen in de eerste plaats moet worden afgedaan, niet wordo vortraagd. Moge, ondar Gods zegen, onze gemeen schappelijke arbeid strekkon tot hoil van het Vaderland t Door de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, daartoo gemachtigd, verklaren wij deze zitting dor Staton Generaal in naam der Koningin to zijn geopend. Gemeenteraad van Bod pgr ave. Voorzitter: de heer R. L. Martens. Tegenwoordigalle loden. Na opening worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van ver schillende brieven van Ged. Staten, houdende goedkeuring der verordening op het lager onderwijs, der verordening, houdende wijziging der Algemeens Politieverordening en der ko hieren van de hondenbelasting en van den hoofdelijken omslag. Wijders deelt de Voor zitter mede dat als gevolg eener correspon dentie met Gedep. Staten en met het Groot Waterschap van Woerden over den lagen waterstand van den Rijn in 1893, de afsluiting van de Kleine Wiericko zoodanig zal gemaakt worden, dat deze weder zal kunnen worden gebruikt tot het inlaten van water, wanneer zulks noodig is. De medegedeelde stukken worden, evenals het proces-verbaal van kas- opneming, voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is het verzoek van mej. Maas, onderwijzeres alhier, om traktements-verhoo ging De Voorzitter zegt dienaangaande dat ook hem het traktement te laag voorkomt, vooral omdat adressante reeds meer dan zes jaren hier is en het hoofd der school alles zins tevreden is over haar. Nu zjj, ter ver betering barer positie, naar andere plaatsen solliciteert, en de gemeente bij den tegen woordigen onderwyzersnood op het oude trak tement stellig geene opvolgster zou kunnen vinden, acht hij het in het welbegrepen belang der gemeente door verhooging harer bezol diging mej. Maas voor de school te behouden. Bij de daarover gehouden discussie beamen de heeren Rollman en Meurs vooral het laatste argument van den Voorzitter, en verklaart de heer Van Dam zich tegen de verhoogiug, ter wijl de heer Brunt liever had gezien dat by de behandeling der begrooting hierover beslist werd. Met 10 tegen 1 stem (de heer Van Dam) wordt besloten de jaarwedde van mej. Maas met 50 te verhoogen, behoudens goed keuring van Ged Staten. De Voorzitter stelt thans aan de orde het door B. en Ws. uitgebrachte verslag over den toestand der gemeente in 1893. Wordt be sloten dit ter visie te leggen en algemeen verkrijgbaar te stellen. Daarna wordt behandeld een staat van af- en overschrijving van verschillende posten der begrooting van 1893; na eene toelichting van den Voorzitter wordt dienovereenkomstig besloten. Nadat bij monde van den heer De Kruyf de in de vorige vergadering benoemde com missie tot het nazien der rekening van de gasfabriek over 1893, na vergelding met de bescheiden, in dien zin had geadviseerd, wordt die rekening goedgekeurd, en alzoo het batig saldo, bestemd voor rente en aflossing aan de gemeente, vastgesteld op ƒ2629.46. De Voorzitter zegt thans eene discussie te willen inleiden over do kaasmarkt; noch hij, noch B. en Ws. wenschen in deze eenig voor stel te doen, maar waar in do laatste weken van vele kanten hem is verzocht mede te werken tot het invoeren van een vast aan- vangsuur, en van andere kanten om de markt toch te dien opzichte vooral vrfi te laten, daar meende hy goed te doen de zaak in den Raad ter sprake te brengen. De adviezen zyn ge vraagd zoowel van kaaskoopers als van land bouwers in en buiten de gemeente, en het blijkt dat de meeningen vrijwel gelijkelijk verdeeld zyn. De Voorzitter wijst er uitdruk kelijk op, dat hy niet deelt de vrees van velen, dat do Alfensche markt de onze zou benadeelan; tydeiyk moge de invloed daarvan eenigszins merkbaar zyn, op den duur gelooft hy van niet. Wanneer men dus iets wil veranderen, dan zy het niet omdat te Alfen weer eens pogingen in het werk worden gesteld om eene kaasmarkt te vestigen, maar omdat er werke- lyk iets te verbeteren valt; alleen het belang van onze markt moet geldenniet vrees voor of dwang van anderen. By de daarover gehouden discussie bleken de heeren Rollman en Meurs veel te voelen voor de argumenten, dat by een vast aan vangsuur, byv. 8 uron, meerdere kooplieden dan nu reeds het geval is de markt zouden bezoeken on de boeren in de gelegenheid zouden zyn eerst de koeien te melken. Als voorbeeld, dat een vast uur goed werkt, wyzen zy op Woerden. De heer Van Dam zegt dat Woerden dadelyk met een vast uur is bogonnen en dat daar meer lommer is dan hier; het is toch voor kaas zeer slecht een paar uren in de brandende zon to staan. Bovendien moeten de boeren op eene markt met vast aanvangsuur dadelyk beslissen of zy de kaas voor don aangeboden prys willen geven; zy hebben geon tyd om V. probeeren of een ander wat meer wil geven; de kaaskoopers bekennen dan ook volmondig, dat zy de kaas te Bodegrave duurder moeten betalen dan te Woerden en te Alfen. De heer Van der Giosen zegt dat de hoer Rollman hem zal moeten toegoven, dat onze markt uit zichzelve, niet zooals men elders tracht met allerlei kunst- en vliegwerk, is gaan bloeien en nog bloeit. Hy vindt de markt goed zooals zy isgeheel vry, de landbouwers vry, de kooplieden vry, de handel vry. Door premiën, gratis glaasjes port, gratis bittertjes en gratis sigaren komt eene markt niet tot stand. Hy kan zich niet begrypen, dat 6ommigen door een minderen aanvoer, vergeleken met 1893, van 13, zegge dertien, wagens kaas zich laten bang maken. Hy zou het liefst de Alfensche markt doodgezwegen hebben; die markt was van den beginne doodgeboren, zy moge een weinig opflikkeren, voor hem bestaat zy niet, evenmin bestaat zy voor werkelijk groote kaaskoopers buiten de ge meente Bodegrave. Hy verwondert er zich over dat er zelfs in den Raad over gesproken wordt. De heeren Okkerse en Van Donk zyn het geheel met den heer Van der Giesen eens, terwyi de heer Van Dam het aandringen op een vast aanvangsuur alleen toeschryft aan de gemakzucht van de heeren kaaskoopers. De Voorzitter zegt den heer Van der Giesen dat er voor verwondering hier geene reden is hy, Voorzitter, bepaalt toch waarover beraad slaagd zal worden, en eene zaak, waarvan aller gemoederen vol zyn, komt zeker daar voor in aanmerking. De heer Meurs was vroeger tegen een vast uur, maar is door de argumenten der voor standers eenigszins aan het wankelen ge raakt. Op eene vraag van den Voorzitter verklaart hy echter geen voorstel te willen doen, evenmin de heer Rollman. De heer Van der Giesen wil dan voor stellen de markt onveranderd te laten, waarop de Voorzitter zegt dat zulks onnoodig is. Wordt er geen voorstel gedaan om een vast uur aan to nomen, dan blyft de toestand vanzelf onveranderd, de zaak is dan afgedaan; de door eenigen verwekte bewegiDg biykt nu in den Raad geene sympathie te ontmoeten. De heeren Van der Giesen en Rollman wenschen nogmaals het woord. De Voorzitter wyst er hen op, dat hy het reglement van orde toch reeds ruim heeft toegepast; hy wil de vergadering wel vragen hun nog eens het woord te verleenen, maar hy geeft hun dan in overweging zich te beperken, ineens te zeggen wat zy te zeggen hebbon en niet in herhalingen te vervallen. De vergunning wordt verleend. De heer Rollman wenscht eene vergadering te houden van landbouwers en kaaskoopers om de zaak te bespreken. De voorzitter ziet daarin geen heil. In die vergadering zullen de voorstanders en tegen standers vrywel geiyk zyn. Het geldt hier twee tegenstrijdige belangen, dat der land bouwers en der kooplieden. De heer Van der Giesen wilde nog zeggen dat de kaaskoopers uit Bodegrave maar naar Alfen moesten gaan, zooals zy dreigen te zullen doen. Het verwondert hem dat zy niet verstandiger zyn. Hy is er van overtuigd, dat zy wel weer spoedig terug zullen komen, omdat de landbouwers zullen inzien dat Bode grave en Bodegrave alleen is de markt voor Goudsche kaas. De Voorzitter constateert dat niemand iets aan de markt wil wyzigen, zoodat zy onver anderd blyft. By de gebruikelijke rondvraag wyst de heer Okkerse op de z. i. verkeerde ligging van de brug naar het overpad by de Nieuwstraat. De voorzitter antwoordt dat de brug niet anders kan gemaakt worden, met het oog op de wipbrug in het Jaagpad, en dat bereids bevelen zyn gegeven om er eene leuning langs te maken. De heer Van der Giesen zegt: juist ten gevolge van de Alfensche markt zal de onze zoo gaan bloeien, dat er meer toezicht en hulp noodig zal zijn; waarop de Voorzitter verklaart reeds voornemens te zyn aan B. en Ws voor te stellen nog een marktknecht aan te nemen. Niets meor te behandelen zfinde, sluit de Voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws. De eerste Leidsche bloemkool is te Amsterdam ter markt aangevoerd, dat is ruim drie weken vroeger dan verleden jaar. Zy gold 25 a 30 cents het stuk. Byna alles wat or was is voor uitvoer opgekocht. Majoor Waelput, de Belgischo weerprofeet, die er zich op beroemt dat de door hem den 17den April gedane voorspel lingen tot heden zyn uitgekomen, zegt omtrent het weer, dat ons te wachten staat, nu het volgende: Het mooie weer van thans zal een achttal dagen durenhet einde van Mei zal ons regen brengen, evenzoo het begin van Juni. Vóór 15 Juni zal het weer zich herstellen; de laatste twee weken dier maand afwis selend, mooi en niet mooi. Wat Juli betreft, met den vierden zal een tydpork van betrekkelyko droogte intreden en deze maand zal zeer warm zyn. In Augustus veel warmte. Omtrent den tienden groote droogte; tegen den twintigsten wat vochtigheid. De eerste tien dagen van September eenige regen. Van October, ook van 3 October, voor ons, Leidenaars zoo van belang, spreekt de heer Waelput nog niet; verleden jaar om dezen tyd zag hy verder; toen wiston we op de Mei vergadering wolk weer het op 3 October zou zyn. Gisteren waren te Schevenin- gen een rammonitor en drie torpedobooten voor den wal. De Pinksterarukte in de resi- dentie laat zich eenigszins afleiden uit do volgende cyfers betrt-ffenee hot vervoer. Stoomtram der Staatsspoorwegmaatscbappy naar S. heveningen 14,000 reizigers; stoomtram Hollanosche IJz. Spojrvveg-maatschappy lsten Pinksterdag 2451, 2deu Pinksterdag 15662. DoHoll.IJzeren-Spoorweg-maatschappy deed van en naar Den H ag 31 extra-treinen loo- pen, welke ongeveer 20,000 reizigers ver voerden. Ook het vervoer van en naar het Westland per tram was zeer groot. De Dierentuin en de Dahomey-Amazonen aldaar werden bezocht door 1990 niet leden, terwyi de Zwartjes - die gisteren naar Aken vertrokken - nog door 1837 werden bekeken. Op den Montagne-russe te Scheveningen reden den eersten en tweeden Pinksterdag 4642 personen op en neer. Een droevig ongeluk had den tweeden Pinksterdag te Waddingsveen plaats. Eenige personen wilden een rytoertje maken, toen by het inspannen een der booraen van het rijzig brak en dit door den schok achter- overkantelde. Eene der vrouwen viel, met het gevolg, dat zy thans in levensgevaarlyken toestand verkeert. De arbeider D. Brunt, te Wou- brugge, die op tweeden Pinksterdag, in den namiddag, by den landbouwer Verburg bezig was met het melken der koeien, is plotseling onder een der dieren doodgebleven. Een man, wonende te Aalsmeer, heeft aan de politie medegedeeld dat hij, komende van een wisselkantoor, waar hy een aanzienlyk bedrag had ontvangen, op het Rokin te Amsterdam is aangesproken door een man, die hem naar den weg vroeg en met wien hy is opgeloopen tot een bierhuis in do Reguliers dwarsstraat. Op uitnoodiging is hy mede in dit bierhuis gegaan, waar hy dringend werd aangezocht om deel te nemen aan kaartspel, waarmede de daar aanwezigen waren begonnen, terwyl men om vry groote bedragen speelde. Hy heeft evenwel geen deel aan het spel willen nemen en het bierhuis verlaten, nadat hy het gelag der aanwezige bezoekers had betaald, iets waarom hem de onbekende had verzocht. Omtrent den toestand van den machinist Pigge en den stoker Albrechts van de Holl. IJzeren-Spoorweg-maatschappy, die ernstig gewond werden by het spoor wegongeluk te Barendrecht en thans nog in het ziekenhuis te Rotterdam verpleegd worden, wordt medegedeeld dat, hoewel vooral de stoker nog veel pyD lydt door de brandwonden, hun toestand vooruitgaande is. De machinist, die by het ongeval op 1 Mei zooveel tegen woordigheid van geest bezat, waardoor grootere onheilen werden voorkomen, zal van de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappy voor zijne plichtsbetrachting een gouden uur werk met toepasselyk opschrift ontvangen. Men meldt aan hot „A. H." uit Apeldoorn de byzonderheden van eer. treurig familiedrama, dat daar ten huize van een be woner van het Wilhelminapark is afgespeeld. De middaglessen van do H. B. S. waren reeds begonnen, toen twee jongelui, vrienden van den zoon van bovenbedoelden heer, zich by den directeur aanmeldden, aangezien 5 minuten na den aanvang der lessen geen toe gang meer wordt verleend. Geheel onthutst deelden de jongelui den directeur de oorzaak van hunne late komst mede. De vader van hun vriend had plotseliDg een aanval van razende krankzinnigheid gekregen, zyne vrouw op gruwelyke wyze mishandeld en had zich daarna in blinde woede geworpen op al wat hem onder de hand kwam. Spiegels, vazen, glaswerk en eindolyk ook de ruiten sloeg hy kort en klein. Ten slotte greep hy zyn zoon aan en zou dien in zyne ongelukkige ver- bystering wellicht hebben vermoord, indien niet de beide vrienden waren toegeschoten om hem te ontzetten. Echter bracht hy den jongeling eene ernstige wond aan het hoofd toe. De beklagenswaardige dader van al deze ellende is door de politie in hechtenis geno men. Men verzekert dat hy' reeds twee malen een aanval van krankzinnigheid had. Ieder kan zich voorstellen, hoe Apeldoorn in rep en roer is gebracht. Elkeen is onder den indruk van het gebeurde. Gisteren vermaakten zich eenige jongens in de weide onder den Gagel, by Utrecht, toen plotseling een hunner eene koe op zich zag afkomen. Geen kans ziende het beest te ontsnappen, sprong de jongen in eene breede sloot. Zyne kameraden haalden hem er weer uit. Het is gebleken dat de veld- wachter van Montfort (L.) zich in den persoon van A. B., die door hem aangehouden werd als verdacht van verduistering van uurwerken, gepleegd ruim twee jaren geleden, vergist heeft. De aangehoudene is op vrye voeten gesteld en, als zynde zonder middelen van bestaan en vreemdeling, over do grenzen gezet. Te Belgisch Putte, aan de Neder- landsche grens, is de R.-K. kerk afgebrand. De brand ontstond in eene schuur naast de kerk, die mede in de asch is gelegd. Daar de brand aan kwaadwilligheid werd toegeschreven, is de zoon eener geachte familie, op vermoeden, in arrest genomeD. Dit jong- mensch, dat reeds meermalen in aanraking kwam met de politie en zyne familie tot oneer strekte, is, na een streng verhoor te hebben ondergaan, naar de gevangenis te Antwerpen overgobracht. Volgens uit Antwerpen ontvangen berichten aangaande de aldaar gehouden wieier-wedstryden, waaraan o. a. werd deel genomen door Jaap Eden, De "Waardt en aDderen, hebben de Nederlanders nagenoeg alle prijzen behaald. De Rotterdamsche wielrydersvereeniging „Thor" o. a. verwierf 14 van de 20 prijzen, die uitgeloofd waren in de zes wedstrijden, waarvoor zy was ingeschreven. De volledige uitslag volgt hier: No. 1. Nieuwelingen 1 Eng. Myl (1609 M.) ingeschreven 16, deelgenomen door 9. S. Jeekel, uit Leiden, won onder hevig applaus lsten prijs in 2 min. 39*/B sec.; 2de aankomende Podevyn io 2 min. 40 sec.; 3de aankomende J. Van Emmerik te Rottdrdam in 2 min. 42 sec. No. 2. Handicap Eng. Myl (402'/a M.) Deze wordt door het groote aantal inschrijvers in 5 afdeelmgen geredende beslissing werd na No. 3 gereden en was als volgt: 1ste Podevyn in 34 sec.; 2de H Gorter in 34'/5 sec.; 3de Tuycan (Mons) in 34'/s sec. No. 3. was van weinig belang, daar het een clubrace was der Union des Jeunes cyclistes; de eerst aankomende Hargot ver dient vermelding daar hy uitstekend reed. Hy zou ons niet verwonderen wanneor wy hem later onder de grootste racers moesten noemen. No. 5. 2000 meter handicap werd onder daverend applaus gewonnen door Gorter (scratch) in 2 m. 58*/$ sec. (record), 2do Jeekel, 3de de Becker, beiden in 2 m. 59*/6 sec. No. 6 Safety taudem scratch 5000 meter.' lste P. De Waardt, M. Borrissowsky in 7 min. 53%, 2de Hautvast, Patour. In deze race werd prachtig gereden, de eerst aan komenden legden den laatsten kilom. in 1 min. 19*/# sec. en de laatste ronde in 50% sec. af. No. 7. 10,000 meter Safety scratch; in dezen wedstrijd was behalve 4 pryzen een leidingsmodaille uitgeloofd. LsiJingsmedaillo Jeekel, eerst aankomende Gorter in 17 min. 48 sec., 2de Hautvast in 17 min. 48% sec3de de Becker in 17 min. 49 sec., 4de Jeekel in 17 min. 49y5 sec. No. 8. Safety tandem Handicap 3000 meter; hoewel zwaar gehandicapt haalde Borrissowsky en Do Waardt, welke direct begonnen te spurten, alle voorgiften reeds de eerste ronde in, zy kwamen eerste aan en maakten de volgende tyden: 1 KM. 1 m. 2ll/5 sec., 1 Eng. Myl 2 m. 143/s sec., 2 KM. 2 min. 49% sec., 3 KM. 4 m. lS'/s sec. Na afloop werden door den voorzitter der A.B.C., den heer E. De Beuklaar, de pryzen uitgereikt terwyl by tevens vroeg of de ryders bereid waren Borrissowsky en De Waardt welke, door het prachtige weer daartoo ver lokt, het Standing E. M. record wenschten te verbeteren, te pacen. Daar zich geen ryders aanboden, reden zy ongopaced de volgende tijden: Standing E. M. 33 sec., '/t E. M. 1 min 4% sec., E. M. 1. min. 37 sec., 1 E. M. 2 min. 12% sec. De moordenaar van de winkel- juffrouw Louise Anurieux, in de rue Etionno Marcel, te Parys, blykt slechts 17 jaren oud te zyn. Met de grootste onverschilligheid deelde Huitric den heer Goron, die hem verhoorde, mede, hoe hy haar eer6t het geld uit de lade had helpen tellen en haar daarna had aange grepen en geworgd. Naar hy zeide, was bet denkbeeld om het meisje te vermoorden eerst by hem opgekomen, toen hij het gold zag. De begeerte om zich daarvan meester te maken, dreef hem tot de misdaad. Toen het meisje weerstand bood, greep hy een penne- mes, dat op de toonbank lag, en maakte daar mede een eind aar. haar leven. De jeugdige booswicht werd naar den winkel gebracht, waar hy don moord pleegdo. By het heengaan na bet verhoor had de politie moeite om hem te beschermen tegen do menigte, welke de lynchwet op hora wilde toepassen. Ook toen hy in do Morgue by het lyk van zyn slachtoffer werd gebracht, toonde de jongen dezelfde onverschilligheid. Brand te Nieuw-York. Do Tabor- nakol van den bekenden prediker De Witt Talmage, te Brooklyn, die dezer dagen zyn vyf-en-twintigjarig jubilé als voorganger zyner gemeente vierde, is door brand vernield. De brand ontstond op het orgel, juist nadat de dienst was geëindigd. De heer Talmage spoorde terstond de aanwezigen tot kalmte aan en zoo konden allen ongedeerd den Taber nakel verlaten. Dit is reeds de derde keer, dat de Tabernakel afbrandt. Telkens ontstond de brand op een kerkdag. Daar het geheelo gebouw met het daaraan grenzende hotel geheel afbrandde, wordt de schade op 500,000. dollars geraamd. Ofschoon zich naar schatting ongeveer 5000 personen in den Tabernakel bevonden, toen de brand ontstond, kwamen geene persoon- ïyke ongelukken voor. De oorzaak van den brand wordt gezocht in den kabel ten be hoeve van het electrisch licht, welke ondor den grond naar het spreekgestoelte loopt. Ondanks de spoedige hulp der brandweer kon het aangrenzende Regent-hotel niet meer gered worden. Ook daar echter konden alle personen nog bytyds het hotel verlaten. Het Regent-hotel is een familie-hotel, waar negentig personen hun intrek haddon genomen en waar zich een even groot aantal bedienden bevond. Het hotel werd door een pleintje gescheiden van den Tabernakel, maar toch sloegen de vlammen spoedig over. De Taber^ nakel kostte by aanbouw 400,000 dollars en het hotel vertegenwoordigde eene even groote waarde. Indien de brand ware uitgebrokon tydens den dienst, zouden de gevolgen zeker ernstiger zyn geweest. Vrydag-morgen hoeft men te Nieuw-York, in het Central Park, een kwaad* aardigen olifant, die reeds verscheidene mon- schen gedood had en zich Diet wilde laten temmen, vergiftigd. Men gaf hem eerst een wortel, waarin men drie ons vergif had gedaan. Tip wiorp hem echter weg. Een appel, op dezolfdo wijze gereed gemaakt, onderging hetzelfde lot, maar eindelyk at hy een stuk brood op, dat een ons vergif bevatte. Het dier werd korten tyd later ziek en zal ongetwyfeld nu wel gestorven zyn. Do vergif-» tiging werd bygewoond door geneesheren en reporters. Tip kwam van Hamburg. BUITENLAIS D. Frankryk. Te Noron en Trenquay, by Bayeux, komfe volgens de „Mossager de la Manche" oenfc werkstaking voor van eene tot dusverre onbo^ kende soort. In die streken houdt mon zich, op met de fabricage van aardewerk. Daar nu,' door den overvloed van producten, de pryzen verbazend gedaald zyn, hebben patroons en werklieden by gemeen overleg besloten .jiftjj) werk te staken. De vervaardiging van aarde* werk houdt voorloopig op; de werklieden ontvangen dus geen loon, maar do patrooxm zullen hun, zoolang de werkstaking duurt

Leidsch Dagblad | 1894 | | pagina 2